Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-09-14, 01:12
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κινέζικα τα γράφω;
1. Ο θερμαντήρας ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ τοποθετημένος λέμε... ΟΧΙ κάθετα. Στο βυθό δηλαδή... και στο πίσω μέρος, κατά προτίμηση.
2. ¶φησε ακάλυπτη την ακριβώς αντίθετη πλευρά από αυτήν που δίπλα έχεις ενυδρείο... δηλαδή την στενή δεξιά (ανοιχτό το μισό τμήμα προς το εμπρός μέρος, θα ήταν καλύτερα)... όπως κοιτάς το ενυδρείο από μπροστά... ΌΧΙ την μπροστινή, που έχεις τώρα. ΔΕΝ θέλεις το ψάρι να σε βλέπει, σε κάθε κίνηση που θα περνάς μπροστά του. Θα έχει το στρεσάρισμα από την αλλαγή χώρου... ΔΕΝ είναι ανάγκη να έχει και τη σκιά σου. Θέλεις να είναι... όσο πιο σκοτεινό γίνεται.
3. Το νερό σου υπολόγισε να είναι στα 50 λίτρα... θα βοηθήσει και στην σωστότερη δόση του φάρμακου.
4. Το καπάκι... ΔΕΝ είναι ανάγκη να κλείνει ερμητικά... αλλά... ΑΝ θέλεις να το κάνεις έτσι... κάνε με ένα κοπίδι ένα μικρό άνοιγμα, για να περάσεις το καλώδιο, αλφαδολάστιχα (σωληνάκια) κλπ.
5. Βάλε το θερμόμετρο στην ανοιχτή πλευρά (που θα αφήσεις) για να μπορείς να ελέγχεις και ελπίζω να το έχεις τσεκάρει... όπως περιέγραψα παραπάνω, για τυχόν διαφορές.

Σε γενικές γραμμές... το έχεις κάνει καλό.-
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-09-14, 07:49
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Καλημερα, τελείωσα με το στήσιμο καραντινα - νοσοκομείο, Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411796548.384317.jpg
Εμφανίσεις:  173
Μέγεθος:  42,1 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411796564.534032.jpg
Εμφανίσεις:  154
Μέγεθος:  41,2 KB

Για το καλιμπραρισμα της θερμοκρασίας χρησιμοποιώ stc -1000 με μέγιστη θερμοκρασία 34c , επισης εχω καλύψει την επάνω μεριά με σελοφάν , και θα κανω και την τρύπα ατο καπάκι

Σημερα το πρωι το ψάρι το βρήκα σε αυτή την κατάσταση νωχελικό είχε έρθει στην μπροστινή πλευρά του ενυδρειου πρωτη φορα , δεν το εχω ξαναδεί απο τότε που αρρώστησε , δεν προέβαλε καμια αντίσταση οταν το έπιασα , δεν κουνήθηκε καθόλου Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1411796955.750563.jpg
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  40,6 KB
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-09-14, 13:55
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Τι εννοείς με μέγιστη 34; Ελπίζω να μπορείς να πας στους 35.... όπως απαιτείται.
2. Το ψάρι ήταν στο πλά'ι'; Αυτό είναι πολύ κακή εξέλιξη. Φοβάμαι ότι... με την αύξηση θερμοκρασίας επιδεινώθηκε. Σε περίπτωση βακτηριακής η θερμοκρασία πρέπει να κατεβαίνει... γιατί διαφορετικά εξαπλώνεται ταχύτατα. Δυστυχώς αυτό ΔΕΝ είναι και κάτι που θα μπορούσα να δω, στο video.
3. Εφ΄όσον έχεις στο νοσοκομείο το ψάρι... άλλαξε το μισό νερό του νοσοκομείου με φρέσκο (ΠΡΟΣΟΧΗ στην θερμοκρασία να ΜΗΝ κατέβει και ξεκίνα με το Flagyl... δυστυχώς εσπευσμένα. Βλέπω... πολύ δύσκολα τα πράγματα.
Το φάρμακο μπαίνει ΠΑΝΤΑ... ΠΡΙΝ αρχίσει το γέμισμα με το νερό της αλλαγής. Από το νερό που βγάζεις κρατάς μια ποσότητα και σε αυτήν διαλύεις την ταμπλέτα του Flagyl... την οποία ΑΝ θέλεις πρώτα την τρίβεις να γίνει σκόνη (την λιώνεις πχ. με ένα κουτάλι ή την κοπανάς ελαφρώς στο γουδί.
4. Ξέχασα να σου γράψω ότι... το eSHa 2000 θα είναι σε διπλή δόση και διπλή διάρκεια... οπότε να κάνεις ανάλογο υπολογισμό... της ποσότητας που θα χρειαστείς.
5. Θα χρειαστείς επίσης και αλάτι... έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-09-14, 14:20
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Τρέχω.... Για να καταλάβω ρίχνω το esha 2000 διπλή δόση και μετα flagyl 1 κάψουλα των 500 εφόσον αλλάξω νερο και ανεβάσω θερμοκρασία στους 35;;;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-09-14, 14:42
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ωρε... ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ διάβαζε τι γράφω!!!!!
Το eSHa 2000 είναι για μετά την θεραπεία... στο κύριο ενυδρείο. Το ίδιο και το αλάτι.
Το Flagyl στο νοσοκομείο... άμεσα.
Η θερμοκρασία θα πάει 35... αύριο μάλλον (θα το δούμε).-
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-09-14, 14:48
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

λοιπον, αλλαξα 50% νερο εριξα μια καψουλα διαλυμενη flagyl , ανεβαζω 35 και τωρα θα ακολουθησω αυτο το tutorial

Ο δεύτερος τρόπος θεραπείας είναι η προσθήκη μετρονιδαζόλης στο νερό 500-1000mg (μια με δύο κάψουλες) ανά 100λίτρα νερού δεξαμενής, επαναλαμβανόμενη κάθε 8 ώρες και με αλλαγή νερού 50% πριν κάθε δόση, κάθε μέρα και για 3 μέρες! Διάρκεια θεραπείας ποτέ πάνω από 3 μέρες. Στο τέλος, αν τη θεραπεία την έχετε εφαρμόσει στο ενυδρείο σας και όχι σε ενυδρείο καραντίνα, κάντε μια γενναία αλλαγή νερού βάζοντας σε λειτουργία για κάποια 24ωρά ενεργό άνθρακα στο φίλτρο σας για σωστή απομάκρυνση του φαρμάκου από το νερό. Τελειώνοντας τη θεραπεία αν δείτε σημάδια ανάκαμψης του ψαριού σας και μπορεί πάλι να δεχτεί τροφή, προσέχετε πάρα πολύ καλά τη διατροφή του για το πρώτο χρονικό διάστημα και μην ταΐσετε το ψάρι σας με ότι συνήθως δίνατε, αλλά με μικρές ποσότητες τροφών (συνιστάται αποξηραμένες τροφές) εμπλουτισμένες με συμπλέγματα βιταμινών και σκόρδου σε υγρή μορφή. Μια πολύ καλή πρόταση για τη διατροφή τους μετά από μια τέτοιου είδους ''περιπέτεια'' είναι τροφές με βάση τη σπιρουλίνα. Θα μπορέσει να επαναφέρει γρήγορα την σωστή λειτουργία του πεπτικού τους συστήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-09-14, 16:11
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Εγώ 15.42 : Η θερμοκρασία θα πάει 35... αύριο μάλλον (θα το δούμε).
2. Εσύ 15.48 : ανεβαζω 35 και τωρα θα ακολουθησω αυτο το tutorial
3. Είναι σαφώς δικαίωμα σου να ακολουθήσεις ότι θεωρείς εσύ σωστό (άλλωστε για δικό σου ψάρι μιλάμε).. όμως προφανώς γράφω... ΧΩΡΙΣ λόγο... οπότε καλύτερα να σταματήσω εδώ.-

ΥΓ. Είδα ότι έχεις το καπάκι ερμητικά κλειστό (και γι' αυτό... άλλο σου έχω γράψει)... άνοιξε το να μπαίνει φρέσκος αέρας στο νοσοκομείο (ΑΝ θέλεις βέβαια).-
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-09-14, 17:56
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Συγγνωμη δεν ηθελα να δε προσβάλω, ίσως να σε διευκολύνω ηθελα γιατι πραγματικά με εχεις βοηθήσει χωρίς να μου εχεις κάποια υποχρέωση , εγω σου εχω μεγάλη όμως, πηγαινει καλύτερα το ψάρι μπορω να πω και δεν ειναι πλαγιαστο... Βέβαια ειναι ακομα νωρίς για συμπεράσματα , το έβγαλα το καπάκι και στην θεση του εχω βάλει σελοφάν με μια μικρή τρύπα στην μέση για αερισμό ( ούτε αυτό το ηξερα) πηρα και βαρβάτη αεραντλια αυτα....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-09-14, 21:59
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θεόδωρε ΔΕΝ είναι θέμα προσβολής... απλά όταν αποφασίζεις να ακολουθείς μια πορεία, καλό είναι να την τηρήσεις μέχρι τέλους.
Το θέμα της θερμοκρασίας είναι "λεπτό"... μπορεί να σου σκοτώσει το ψάρι.
ΔΕΝ είναι κρίμα να φύγει από αυτό... αντί να γίνει καλά;
Το καπάκι βάλτο λίγο διαγώνια και θα αφήσει 4 τρύπες στις γωνίες... έτσι θα ανανεώνεται ο αέρας... και ΔΕΝ θα μπορέσει να πηδήξει έξω ο δίσκος. Με το σελοφάν σιγουριά ΔΕΝ έχεις (ΔΕΝ γνωρίζω πως το έχεις στηρίξει)... αλλά και απώλεια θερμοκρασίας μεγαλύτερη (θεωρώ).
Για την αγωγή θα τα λέμε... κάθε φορά μετά από την αλλαγή νερού και ανάλογα με την συμπεριφορά του ψαριού. ΔΕΝ θα ακολουθήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που γράφονται στο παραπάνω που μου έβαλες... σε ενημερώνω.
Θέλω να είσαι πολύ προσεκτικός σε ότι διαβάζεις... άλλωστε εδώ είναι γραμμένα τα ξαναδιαβάζεις ότι ώρα θέλεις. ΑΝ έχει απορία... ρωτάς αμέσως (έχω πλέον καταντήσει να ανοίγω 3-4 φορές την μέρα, μόνο για το ψάρι σου (ενώ μπαίνω όποτε μου την "βαρέσει" κανονικά). ΔΕΝ μου αρέσει να πεθαίνουν ψάρια.
Κάνεις ενημέρωση... για οτιδήποτε παράξενο στην συμπεριφορά του (και οπωσδήποτε μετά από κάθε αλλαγή)... και προς το παρόν ΔΕΝ τα'ί'ζεις.
Στην αλλαγή να ΜΗΝ πέσει η θερμοκρασία πάνω από 1 βαθμό... εν ανάγκη την κάνεις με πιο αργό ρυθμό. Φαντάζομαι είσαι στους 35... παρέμεινε εκεί.
Στο κύριο ενυδρείο... κατέβα στους 32 (έναν βαθμό κάτω δηλαδή)... και παρατήρησε ΑΝ τα άλλα 2 ψάρια που είχαν πρόβλημα τρώνε. Ετοιμάσου για μια γενναία αλλαγή νερού (με καλή σκούπα βυθού) και σε εκείνο.

Εν συντομία για τις επόμενες 3 μέρες... αφαιρείς 50% νερό κάθε 8 ώρες... ρίχνεις το διαλυμένο Flagyl... προσθέτεις νερό... προσέχεις να ΜΗΝ πέσει κάτω από 1 βαθμό η θερμοκρασία... ενημερώνεις για τις εξελίξεις.-

ΥΓ. Ξαναδιάβασε το θέμα... μπορεί να δεις ότι... κάτι σου έχει ξεφύγει.-
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-09-14, 14:28
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Ενημερωση για το νοσοκομειο
σημερα τα χρειαστηκα λιγο, το ψαρι ειχε οριζοντιωθει για αρκετες ωρες.Εκανα αλλαγη νερου 50% και εριξα το φαρμακο flagyl.Αλατι δεν εχω ριξει σε ολη τη διαρκεια που ειναι το ψαρι στην καραντινα, εχω σε αναμονη το ectopur της sera,δεν ξερω αν κανει για τη συγκεκριμενη χρηση.Η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 35 βαθμους.και η αλλαγη του νερου γινεται με νερο βρυσης(θερμοσιφωνας) με prime και Α.Ο.Η κατασταση του ψαριου ειναι σταθερη, ποτε οριζοντια και ποτε καθετα(για λιγο).Οι αλλαγες του νερου γινονται καθε 8 ωρες.Ηθεση του ειναι στον πατο του νοσοκομειου.
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΥΡΙΩΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Η κατασταση των αλλων δυο ψαριων ειναι σταθερη και ικανοποιητικη.Τρωνε και τα κοπρανα τους ειναι καφε.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-09-14, 16:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ωρε ... θες να με "στείλεις" ΠΡΙΝ την ώρα μου;
1. Γιατί κάνεις αλλαγή με νερό από το θερμοσίφωνο; Τι μετρήσεις είχες στο κυρίως ενυδρείο; Το νερό της βρύσης... έχει τις ίδιες;
ΔΕΝ εγράψες ότι... προετοιμάζεις νερό... με μίξη Α.Ο. (μεμβράνη) και προφίλτρα; Τι σχέση έχει το ένα νερό... με το άλλο; ΜΗΝ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ prime σε ενυδρείο με υψηλή θερμοκρασία.
2. Θέλεις να πεθάνεις το ψάρι... με τις διαφορές του νερού;
3. Το αλάτι και το eSHa 2000... είναι για το κυρίως ενυδρείο (θα σου πω πότε) μετά την θεραπεία.
4. Τα έχω γράψει (εδώ είναι και κάθονται... ΔΕΝ τα έσβησε κανείς) και σου ζήτησα να τα ΞΑΝΑδιαβάσεις... για να τα καταλάβεις.
5. Ρώτα ΠΡΙΝ κάνεις οτιδήποτε... ΔΕΝ σου έχω καμία εμπιστοσύνη πλέον.-

ΥΓ. Κοίταξε τα μηνύματα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-09-14, 21:18
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Τελικα το φιλαρακι μου ,,,,,εφυγε.....
Ηταν το αγαπημενο μου δισκακι, αλλα δεν προσεξα οσο επρεπε..
Κριμα το κοιταγα κοντα στην μια ωρα και δεν ηθελα να πιστεψω οτι με αφησε
Αργα αποφασισα να δρασω και δεν το προλαβα οπως επρεπε
θελα να ευχαριστησω τον DISCUS FAN που με βοηθησε παρα πολυ
με την εμπειρια του και τις γνωσεις του
σε αυτη την προσπαθεια μου
επισης ευχαριστω ακομα μια φορα την κοινοτητα του GAB
που μας δινει την δυναμη, το ενδιαφερον , την αδελφικοτητα
μεσα απο τις σελιδες του ωστε να δινουμε το καλυτερο εαυτο μας
στα ψαρακια μας που τοσο πολυ θαυμαζουμε και αγαπαμε....
Αντιο δισκακι μου....Σου υποσχομαι οτι θα γινω καλυτερος



Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-09-14, 22:47
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Λυπαμαι πολυ..
Αν και ασχετος απο δισκους διαβαζα αυτες τις μερες το θεμα με πολυ ενδιαφερον,ηταν πραγματικο σεμιναριο..Αν και η καταληξη δεν ηταν η ευκταια θα ηταν χρησιμο να δουμε τι δεν εγινε σωστα,τι θα μπορουσε να γινει αλλιως -και πως..- γιατι απο αυτα μαθαινουμε..
Κατι λεγατε και για αλατι και esha2000 στο κυριως ενυδρειο,αφορουσε το μικρο μονο και δεν χρειαζεται πλεον?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-09-14, 23:02
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω φιλε, λάθη πολλά έκανα , αν και τα είχα γραμμένα βιάστηκα δεν ακολούθησα σωστά τα βήματα ,ειδικά για το prime ... Δεν το ηξερα αυτή την λεπτομέρεια , δεν είχα και έξτρα εξοπλισμό πχ θερμαντηρα , πιστεύω οτι πι γνώσεις και η εμπειρία του Νίκου θα μας διαφωτίσει για τα σφάλματα , αν και απο οτι μου είπε
1 επρεπε να εχω πιο πολλά ψαρια ομαδα
2 το κακό εγινε που στον ενάμιση μήνα λειτουργίας του φιλτρου έκανα καθαρισμό και έβγαλα βιολογικό υλικό
3 ο βυθός ειναι πολυ βρώμικος και ειναι εστία μολύνσεων
4 μη έγκυρη αντιμετώπιση του προβλήματος
Αυτα μεχρι στιγμής εχω καταγράψει
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-09-14, 13:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα το φιλαρακι μου ,,,,,εφυγε.....
Λυπάμαι πάρα πολύ για τον "φίλο" σου.
Ηταν το αγαπημενο μου δισκακι, αλλα δεν προσεξα οσο επρεπε..
Κριμα το κοιταγα κοντα στην μια ωρα και δεν ηθελα να πιστεψω οτι με αφησε
Αργα αποφασισα να δρασω και δεν το προλαβα οπως επρεπε
Η απώλεια... ΔΕΝ είμαι απόλυτα σίγουρος ότι οφείλεται στην μη έγκαιρη αντίδρασή σου (αν και το ψάρι είχε ξαπλώσει ήδη στον βυθό... ΠΡΙΝ το βγάλεις για θεραπεία).
θελα να ευχαριστησω τον DISCUS FAN που με βοηθησε παρα πολυ
με την εμπειρια του και τις γνωσεις του

ΠΑΡΑΛΑΛΩ... Αν και θα ένιωθα καλύτερα αν το ψάρι σου, είχε σωθεί.

σε αυτη την προσπαθεια μου
επισης ευχαριστω ακομα μια φορα την κοινοτητα του GAB
που μας δινει την δυναμη, το ενδιαφερον , την αδελφικοτητα
μεσα απο τις σελιδες του ωστε να δινουμε το καλυτερο εαυτο μας
στα ψαρακια μας που τοσο πολυ θαυμαζουμε και αγαπαμε....
Αντιο δισκακι μου....Σου υποσχομαι οτι θα γινω καλυτερος



Τώρα όμως θα πρέπει να στρέψεις την προσοχή σου... στα άλλα 2 που είχαν προβλήματα "ανορεξίας".
Γράψε που βρίσκεται η θερμοκρασία και πως συμπεριφέρονται όταν τα'ί'ζεις.
Ετοίμασε νερό... για να κάνεις μια καλή σκούπα βυθού ώστε να απομακρύνεις τις αφάγωτες τροφές όσο καλύτερα γίνεται... και με αυτό παράλληλα, θα γίνει αλλαγή νερού.
Κάνε πλήρεις μετρήσεις και ενημέρωσε... για να σου πω τι θα γίνει.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπαμαι πολυ..
Αν και ασχετος απο δισκους διαβαζα αυτες τις μερες το θεμα με πολυ ενδιαφερον,ηταν πραγματικο σεμιναριο..Αν και η καταληξη δεν ηταν η ευκταια θα ηταν χρησιμο να δουμε τι δεν εγινε σωστα,τι θα μπορουσε να γινει αλλιως -και πως..- γιατι απο αυτα μαθαινουμε..
Κατι λεγατε και για αλατι και esha2000 στο κυριως ενυδρειο,αφορουσε το μικρο μονο και δεν χρειαζεται πλεον?
Μετά την θεραπεία στο νοσοκομείο... το ψάρι θα ερχόταν σε θερμοκρασία ίδια με το κυρίως ενυδρείο και όλα τα ψάρια θα δέχονταν μια θεραπεία με eSHa 2000 και αλάτι, που είναι ελαφρύ σαν φάρμακο (κατά την άποψη μου)... με πρόθεση αφ' ενός να αποφευχθούν δευτερογενείς λοιμώξεις στο μικρό ψάρι, από το πρόβλημα που είχε... αλλά και να "προφυλαχθούν" τα υπόλοιπα.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 29-09-14 στις 13:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-09-14, 18:36
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Σημερινά τεστ ενυδρειου
Ph 7
Gh 6
Kh 2
/Nh4 0
No2 0
Nh4. 5!!
Θερμοκρασία 32C

Συμπεριφορά
Απο τα δυο δισκάκια που παρακολουθούμε το ενα το τιρκουάζ εχει πολυ καλη συμπεριφορά , τρώει πολυ , κολυμπάει ελεύθερα , ανταποδίδει τον τσαμπουκά σε όσους του κολλάνε γενικά ειναι καλα, το αλλο ειναι στάσιμο στα Αριστερά του ενυδρειου , κινείτε μερικές φορες αλλα μονο σε αυτή την πλευρά , οταν φάνε ολοι οι δίσκοι αρχίζει και τσιμπάει και αυτος
Οι υπόλοιποι δίσκοι κινούνται φυσιολογικα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-10-14, 02:07
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexteo Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερινά τεστ ενυδρειου
Ph 7
Gh 6
Kh 2
/Nh4 0
No2 0
Nh4. 5!!
Θερμοκρασία 32C

Συμπεριφορά
Απο τα δυο δισκάκια που παρακολουθούμε το ενα το τιρκουάζ εχει πολυ καλη συμπεριφορά , τρώει πολυ , κολυμπάει ελεύθερα , ανταποδίδει τον τσαμπουκά σε όσους του κολλάνε γενικά ειναι καλα, το αλλο ειναι στάσιμο στα Αριστερά του ενυδρειου , κινείτε μερικές φορες αλλα μονο σε αυτή την πλευρά , οταν φάνε ολοι οι δίσκοι αρχίζει και τσιμπάει και αυτος
Οι υπόλοιποι δίσκοι κινούνται φυσιολογικα
Το ενδιαφέρον σου... σε αυτούς τους 2 που είχαν πρόβλημα.
Η μέτρηση (ΝΗ4 5)... είναι σωστή;
Τσιμπάει και το τρώει... ή το φτύνει; Πρέπει να τον παρακολουθήσεις στενά.
Κατέβασε την θερμοκρασία στους 31 βαθμούς... και έχε την προσοχή σου, στο ψάρι που δείχνει πρόβλημα στην όρεξη.
Τα'ί'ζεις όλες τις τροφές με μέτρο για να ΜΗΝ λερώνεις τον βυθό σου. Και κάνε και μια αλλαγή νερού 40%.-
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-10-14, 21:41
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία ειναι στους 31, το τιρκουάζ τρώει πιο πολυ απο το αλλο, το αλλο ψαράκι δείχνει πολυ ντροπαλό τρώει οχι όμως με όρεξη , αυριο θα κανω μεγάλη αλλαγη νερου , σκούπα , και θα αλλάξω το ενα φιλτρο (sun sun) me to eheim 2180, επισης θα μπει και δεύτερος θερμαντηρας schego 600W,επισης σημερα είδα μια θολούρα στο ενυδρειο , αυριο με το φως της ημέρας θα κανω τεστ και μετα τις εργασίες , σκέφτομαι να βαλω και μια ομαδα Cory (sterbai) 5 ατομα με την προϋπόθεση οτι η θερμοκρασία θα παει στους 30 αν και εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 04-10-14, 20:22
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. ΔΕΝ είναι η κατάλληλη στιγμή να σκέφτεσαι για να βάλεις ψάρια στο ενυδρείο... άστα για αργότερα.
2. Το ότι τρώει έστω και λίγο είναι σημαντικό... παρατήρησε ΑΝ υπάρχει κάποια τροφή, που του αρέσει περισσότερο.
3. Γράψε και τις μετρήσεις του νερού.-

ΥΓ. Η αλήθεια είναι ότι... ΔΕΝ πολυκατάλαβα... αυτό με την αλλαγή του φίλτρου.-
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 04-10-14, 22:24
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Λευκα περριτωματα σε δισκους

Μια μερα ολόκληρη να γεμίσω ενα ενυδρειο 600λιτρα!!!!! Λοιπον, μέτρησα αμωνία το πρωι 0,25 και έκανα μεγάλη αλλαγη νερου κάπου 85% , έκανα σκούπα έβγαλα και αρκετή αμμο , υπήρχε πολυ βρομια, απο θέρμανση εχω πια το schego 600W συνδεδεμένο σε stc 1000,επισης έκανα αλλαγη το δευτερο φιλτρο που είχα sun sun 303 , με το φιλτρο του αιώνα !!! Eheim 2180 ( θερμό φιλτρο) και χώρεσε ακομα 1 1/2 καλάθι βιολογικό υλικό!!! Απο οτι κατάλαβες δεν εχω ακομα ταιση οποτε δεν μπορω να απαντήσω με σιγουριά ποια τροφη του αρέσει περισσότερο, απο οτι είχα δει όλες τις τρώει αλλα οταν τελειώσουν οι αλλοι, δεν παει στην μάχη, ακομα έβγαλα τα ξυλα απο την δεξιά μεριά ( να τα φτιάξω καλύτερα) και εκεί υπήρχε η μεγαλύτερη βρομια , ακομα εχω να βαλω κάπου 50 λιτρα σε κανά διωρο θα τελειώσω , αυριο το πρωι θα κανω ολα καθώς θα βγάλω και φωτογραφίες , ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 05-10-14, 00:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θα αποφύγω απλά να σχολιάσω γιατί... θα πρέπει μετά να μου διαγράψουν το post.-
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 05-10-14, 18:16
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Εχεις δίκιο , ξέρω για τι το λες αυτό, δυστηχως τα ξυλα αυτα δεν έκαναν διότι είχαν πολυ όγκο και έχανα σε λιτρα, το έκανα πιο ανάλαφρο τωρα και έκανα βάσεις για να μπουν τα σωστά ξυλα στα δεξιά, μετα την ταλαιπωρία την χθεσινή που πέρασαν τα ψαρια σημερα τα είδα πιο τολμηρά και έφαγαν ολα!!! Η θερμοκρασία ειναι στους 31 κολλημένη και η άμμος καθαρή , η τροφη πέφτει απο την ταιστρα λιγότερη και αν την φάνε γρηγορα ξαναριχνω, σημερα έφαγαν και κατεψυγμένη, την τσάκισαν θα έλεγα , το ψαράκι που μας ενδιαφέρει ειναι στην ίδια κατάσταση , αν και είδα μια παρατήρηση σημερα, υπαρχει ενας δισκος που το κυνηγά οταν βγαινει απο την φωλιά του... Μήπως ειναι και αυτό σημάδι άγχους και εχει τέτοια συμπεριφορά; Το τιρκουάζ εχει ξεφύγει. , τρώει πιο πολυ απο ολους τους δισκους και ακολουθεί το κοπάδι , τα τεστ που έκανα σημερα ηταν
NH3/NH4 0
NO2 0
NO3 5
KH 3
GH5
PH 7
Temp 31
TDS 80
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 05-10-14, 22:20
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1412540282.728417.jpg
Εμφανίσεις:  164
Μέγεθος:  36,4 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1412540313.380132.jpg
Εμφανίσεις:  167
Μέγεθος:  45,8 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1412540354.236675.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  27,3 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1412540374.052080.jpg
Εμφανίσεις:  155
Μέγεθος:  27,5 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1412540399.021346.jpg
Εμφανίσεις:  155
Μέγεθος:  44,1 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1412540413.855620.jpg
Εμφανίσεις:  158
Μέγεθος:  38,9 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1412540435.057362.jpg
Εμφανίσεις:  157
Μέγεθος:  51,3 KB
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-10-14, 19:31
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Πρέπει να αφήσεις τα ψάρια να ηρεμήσουν... αλλά κι η εικόνα "μιλάει" από μόνη της. Η αριστερή πλευρά... είναι περίπου όπως την θέλουν, γι αυτό και είναι μαζεμένοι εκεί.
Η δεξιά θα μπορούσε να γίνει καλύτερη... αλλά πρέπει να ασχοληθώ με το photoshop και αυτόν τον καιρό... ΔΕΝ μου μένει χρόνος. Το αφήνεις λοιπόν... για μετά από κάνα 10ήμερο. Να ξεθαρέψει λίγο... και ο "αδύναμος" κρίκος της παρέας.
Φυσικά και το κυνηγητό... παίζει ρόλο. Τα μάτια σου σε αυτόν... να δεις ΑΝ τρώει έστω και λίγο.

ΥΓ. Αυτό το μαντζαφλάρι που έχεις μεσ' τη μέση να μετράει θερμοκρασία... ΔΕΝ μετακινείται σε κάποιο πιο "λογικό" σημείο ή μήπως ΔΕΝ σου "βγάζει το μάτι"
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-10-14, 19:42
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Φιλε fun, κατι εχω στο μυαλό μου για την δεξιά πλευρά θα δούμε αργότερα, όσο για το θερμόμετρο το είχα απο τότε που έκανα την μεγάλη αλλαγη για να βλέπω θερμοκρασία διότι τότε δεν λειτουργούσε ούτε ο schego ούτε είχα βάλει το 2180, απλά το άφησα εκεί για να μην τα ενοχλήσω εχουν περάσει μεγάλο στρες, το ψάρι που μας ενδιαφέρει τρώει εχει καφέ κοπρανα , σπάνια ακολουθεί το κοπάδι το καλο ειναι οτι τρώει άλλη μια φωτο απο σημερα
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ImageUploadedByTapatalk1412617225.784223.jpg
Εμφανίσεις:  154
Μέγεθος:  33,6 KB... Χωρίς το θερμόμετρο !!!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-10-14, 20:06
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Αν και ασχετος απο δισκους οπως σου ειπα και γω νομιζω οτι πρεπει να αφησεις μερικες μερες τα ψαρια να ηρεμησουν,ακομα και η παρατηρηση να γινεται διακριτικα...
Αυτο το θερμομετρο και μενα μου χτυπησε χαχχαχχα(τις εχουν οι μεγαλοι ανθρωποι αυτες τις παραξενιες ).Ο schego με controller δεν ειναι?Αρα δεν χρειαζεται πλεον..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 06-10-14, 21:37
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και ασχετος απο δισκους οπως σου ειπα και γω νομιζω οτι πρεπει να αφησεις μερικες μερες τα ψαρια να ηρεμησουν,ακομα και η παρατηρηση να γινεται διακριτικα...
Αυτο το θερμομετρο και μενα μου χτυπησε χαχχαχχα(τις εχουν οι μεγαλοι ανθρωποι αυτες τις παραξενιες ).Ο schego με controller δεν ειναι?Αρα δεν χρειαζεται πλεον..

Δεν τους πειραζω , για καμια 10 μερες ουτε εργασιες θα κανω μεσα, οσο για τον shego θα τον κρατησω, δεν ξερεις καμια φορα τι μπορει να συμβει....(ΠΧ το 2180 παει μεχρι 34 ανωτατη αν εγω ομως χρειαστει να κανω θεραπεια στους 35 σε ολο το ενυδρειο??? τοτε τι θα κανω απο θερμανση?¨??, εχω παρατηρησει οτι ο βυθος μου εκτος απο καθαρος ειναι και σαν αναγλυφη επιφανεια...ισως απο τα ρευματα των φιλτρων μαλλον...
-------------------------
πριν λιγο ταισα καρδια γαλοπουλας βαφτισμενη σε σκορδοζουμο εβγαλα και ενα βιντεο για να δειτε και εσεις http://youtu.be/lza9fKrL8u8

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexteo : 06-10-14 στις 21:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-10-14, 21:50
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το ψάρι που υποτίθεται ΔΕΝ έτρωγε... είναι το ένα από τα 2 που φαίνονται... στην αριστερή πλευρά;
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-10-14, 21:56
Το avatar του χρήστη alexteo
alexteo Ο χρήστης alexteo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή Λευκα περριτωματα σε δισκους

Ναι, και σε αυτό εχω εστιάσει σε κάποια στιγμή , οχι οτι δεν έτρωγε απλά ηταν λιγο ντροπαλό και δεν πλησίαζε εκεί που ηταν οι αλλοι , έτρωγε τελευταίος , στην καρδιά όμως πριν που τάισα έφαγε καλα, ορισμένες φορες το έφτυσε αλλα μετα το ξαναφαγε, αυτό που παρατηρώ ειναι οτι δεν ακολουθεί το κοπάδι, ειναι συνέχεια στα αριστερά και σπάνια ερχετε δεξιά και τις πιο πολλές φορες που ερχετε κάποιος, συγκεκριμένα ενας δισκος τον διώχνει ....δεν συμβαίνει το ίδιο όμως οταν κάθεται στο μερος του δλδ στα αριστερά, εκεί κρατάει" χαρακτήρα " και τους απωθεί
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 06-10-14, 22:06
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Το ψάρι δείχνει να τρώει... Steven Spielberg της κακιάς ώρας.
ΑΝ συνεχίσει έτσι... σε 3-4 μέρες θα κατεβάσεις την θερμοκρασία στους 30 και θα συνεχίσεις να το παρακολουθείς.
Τα'ί'ζεις 2-3 τουλάχιστον γεύματα με σπιρουλίνα... και παρατηρείς τα ψάρια (για κόπρανα).-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λευκα στιγματα στο κεφαλι Tanganyiκας Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 13-03-13 00:14
λευκα σημαδια scooby14 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 04-10-11 23:34
Δυο λευκα γατουλια fenaki12 ¶λλα ζώα 6 24-07-10 14:11
ΛΕΥΚΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ petros Γλυκό νερό - Γενικά 5 04-01-08 22:12
Λευκα σκουληκια σε ξιφοφορους Pritanis Ζωοτόκα 6 30-08-05 17:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14533 seconds with 14 queries