Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-13, 12:22
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή τι προβλημα εχω?

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 200λ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
5 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
πολλα γκαπι και σαλιγκαρια
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30% μια φορα την εβδομαδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 27\10
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
tropikal guppy
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7.4
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ναι
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:

2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
το νερο μου ειναι θολο...πανω απο μια εβδομαδα...απο οτι εχω διαβασει ειναι bacteria bloom....τι να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-13, 13:49
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ριξε μια ματια http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-13, 13:54
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
το εχω δει..κανω τα πιο πολλα απο αυτα...σκουπα πιο λιγο ταισμα...κ.τ.λ.
ενα φιλος μου ειπε να κανω μια πολυ μεγαλη αλλαγη...αυτο θα κανει τιποτα?καμια ιδεα...?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-13, 14:14
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Οι αλλαγές βοηθάνε πολύ στο bacterial bloom. Πολλοί, για να αντιμετωπίσουν τις σοβαρότερες εξάρσεις του, κάνουν συνεχόμενες μεγάλες αλλαγές για 2-3 ημέρες (μία ανά ημέρα). Φρόντισε μόνο το νερό της αλλαγής να είναι όσο το δυνατόν κοντύτερα στο Ph και στη θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-13, 14:15
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αλλαγές βοηθάνε πολύ στο bacterial bloom. Πολλοί, για να αντιμετωπίσουν τις σοβαρότερες εξάρσεις του, κάνουν συνεχόμενες μεγάλες αλλαγές για 2-3 ημέρες (μία ανά ημέρα). Φρόντισε μόνο το νερό της αλλαγής να είναι όσο το δυνατόν κοντύτερα στο Ph και στη θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου.
ναι αλλα ποσο μεγαλη?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-13, 14:43
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αλλα ποσο μεγαλη?
50% μπορείς; Αν ναι κάνε τόσο μεγάλη αλλαγή. Αν μπορείς και περισσότερο κάνε, αρκεί να έχεις ευλαβικά ακριβώς τις ίδιες παραμέτρους στο νερό.

Αν οι παράμετροι δεν μπορεί να είναι απόλυτα ίδιες, χορήγησε το καινούργιο νερό σιγά-σιγά. π.χ. με ροή μέσα από σωληνάκι αεραντλίας ώστε να σου πάρει τουλάχιστον μισή ώρα η αλλαγή. Όσο περισσότερο διαφέρουν οι παράμετροι του νερού τόσο πιο αργά βάλε το καινούργιο. Το καλοκαίρι, που δεν μπορούσα να ψύξω το νερό της αλλαγής, το έβαζα με σιφωνισμό κάνοντας χρήση σωληνάκι αεραντλίας που το είχα σφίξει με δυο μανταλάκια. Η αλλαγή μου έπαιρνε 3-4 ώρες, αλλά προλάβαινε το ψυκτικό να ψύξει το νερό και έτσι δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα παρόλες τις μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας. Εννοείται ότι πρέπει όλες αυτές τις ώρες να λειτουργεί το φίλτρο για να μην κινδυνεύσει η βιολογία αλλά και για να ανακατεύεται καλά το νερό.
Αν δεν μπορείς να έχεις το φίλτρο εν λειτουργία τότε η μόνη σου επιλογή είναι οι αλλαγές κάτω της ώρας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-10-13, 14:52
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
50% μπορείς; Αν ναι κάνε τόσο μεγάλη αλλαγή. Αν μπορείς και περισσότερο κάνε, αρκεί να έχεις ευλαβικά ακριβώς τις ίδιες παραμέτρους στο νερό.

Αν οι παράμετροι δεν μπορεί να είναι απόλυτα ίδιες, χορήγησε το καινούργιο νερό σιγά-σιγά. π.χ. με ροή μέσα από σωληνάκι αεραντλίας ώστε να σου πάρει τουλάχιστον μισή ώρα η αλλαγή. Όσο περισσότερο διαφέρουν οι παράμετροι του νερού τόσο πιο αργά βάλε το καινούργιο. Το καλοκαίρι, που δεν μπορούσα να ψύξω το νερό της αλλαγής, το έβαζα με σιφωνισμό κάνοντας χρήση σωληνάκι αεραντλίας που το είχα σφίξει με δυο μανταλάκια. Η αλλαγή μου έπαιρνε 3-4 ώρες, αλλά προλάβαινε το ψυκτικό να ψύξει το νερό και έτσι δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα παρόλες τις μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας. Εννοείται ότι πρέπει όλες αυτές τις ώρες να λειτουργεί το φίλτρο για να μην κινδυνεύσει η βιολογία αλλά και για να ανακατεύεται καλά το νερό.
Αν δεν μπορείς να έχεις το φίλτρο εν λειτουργία τότε η μόνη σου επιλογή είναι οι αλλαγές κάτω της ώρας.
καταλαβα..θα κανω αλλαγες ...ελπιζω να κανει δουλεια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-10-13, 15:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
καταλαβα..θα κανω αλλαγες ...ελπιζω να κανει δουλεια...
Δημήτρη αφού έχεις guppy φτιάξε μόνο τη θερμοκρασία γιατι δεν χρειάζεσε κάτι άλλο και κάνε αλλαγη ακόμα και 70% και αν νομίζεις πως δεν θα μπορούν να κολυμπήσουν τα ψάρια σου από το λίγο νερο που θα μείνει, κλείσε τα φίλτρα και από τη μια μεριά βάζε νερο και από την άλλη βγάζε χωρίς μεγαλες ανατράξεις και ανακατάβεις το βυθό και το καλύτερο να βγάζεις με σκούπα βυθού να καθαρίζεις ταυτόχρονα. Με αυτό το τρόπο και όλο το νερο να αλλάξεις δεν παθαίνει κανεις τίποτα, ούτε ψάρια ούτε βιολογία αρκει το νερό που βάζεις να έχει την ίδια θερμοκρασία με αυτό που βγαίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-10-13, 15:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι αλλαγες με νερο βρυσης δεν βοηθανε ιδιαιτερα στο Bacterial bloom.αντιθετα μπορει να βοηθησει αν κανεις αλλαγες απο ΑΟ.εκανες κατι στο ενυδρειο και ξεκινησε,η εγινε απο μονη της?εβαλες κατι καινουριο μεσα?πετρες,ξυλα κλπ?ανακατεψες βυθο?
τα ψαρια σου ειναι ολα ζωντανα,μηπως εχει ψοφησει κατι και δεν το εχεις δει?
σου επεσε παραπανω τροφη?

μηπως υπαρχει καποιο παροδικο προβλημα στο νερο της βρυσης σου?μετρησεις στη βρυση εκανες?
υποψιν οτι το προβλημα μπορει να ειναι τα επιπεδα οργανικων στο νερο της βρυσης,που δεν τα μετρανε τα τεστ.για να εισαι σιγουρος οτι το νερο της βρυσης ειναι καθαρο,θα πρεπει να το φιλτραρεις με αναλογο φιλτρο.

εγω δεν θα εκανα μεγαλες απανωτες αλλαγες αν δεν μετραγα αμμωνια.βαλε αεραντλια να δουλευει φουλ και αστο να κανει τον κυκλο του,θα καθαρισει μονο του.και κανε τακτικες μετρησεις ωστε αν μετρησεις αμμωνια να κανεις αλλαγη.

Τι συμβαίνει ακριβώς και βλέπουμε αυτό το φαινόμενο?
Σε ένα ενυδρείο αν αυξηθούν ξαφνικά τα οργανικά (που είναι η τροφή τους) έχει συνέπεια τον πολλαπλασιασμό των ετερότροφων βακτηρίων με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Μπορούν και διπλασιάζουν το πληθυσμό τους σε μόνο 15-20 λεπτά (!!) ενώ στα αυτότροφα μπορεί να πάρει ως 24 ώρες! Μέσα σε αυτή τη φρενίτιδα πολλαπλασιασμού τους πολλά περνάνε ελεύθερα στη στήλη του νερού και φυσικά και αυτά συνεχίζουν να πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα. Με αυτό τον τρόπο γίνεται ορατό σε μας. Μπορούμε να καταλάβουμε λοιπόν ότι όσες αλλαγές νερού και να κάνουμε θα παραμένουν αρκετά που θα συνεχίσουν να πολλαπλασιάζονται με τους ίδιους ρυθμούς και μετά από λίγο θα έχουμε το νερό μας θολό όπως και πριν την αλλαγή νερού. Καθώς η αποσύνθεση των οργανικών συνεχίζεται η αμμωνία αυξάνει όλο και πιο πολύ ... με αποτέλεσμα τα βακτήρια του φίλτρου μας να μην είναι ικανά να τη διασπάσουν όλη και να έχουμε μετρήσιμη αμμωνία έως ότου πολλαπλασιαστούν (είπαμε παραπάνω μπορεί να κάνουν έως 24 ώρες) ώστε να την "καταναλώσουν" όλη. Λανθασμένα πιστεύεται από πολλούς ότι το bacterial bloom προκαλείται από αύξηση της αμμωνίας στην πραγματικότητα το bacterial bloom προκαλεί παροδική αύξηση της (φυσικά σε στρωμένο ενυδρείο)!!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-13, 15:37
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι αλλαγες με νερο βρυσης δεν βοηθανε ιδιαιτερα στο Bacterial bloom.εκανες κατι στο ενυδρειο και ξεκινησε,η εγινε απο μονη της?εβαλες κατι καινουριο μεσα?πετρες,ξυλα κλπ?ανακατεψες βυθο?
τα ψαρια σου ειναι ολα ζωντανα,μηπως εχει ψοφησει κατι και δεν το εχεις δει?
σου επεσε παραπανω τροφη?

μηπως υπαρχει καποιο παροδικο προβλημα στο νερο της βρυσης σου?μετρησεις στη βρυση εκανες?

εγω δεν θα εκανα μεγαλες απανωτες αλλαγες αν δεν μετραγα αμμωνια.βαλε αεραντλια να δουλευει φουλ και αστο να κανει τον κυκλο του,θα καθαρισει μονο του.και κανε τακτικες μετρησεις ωστε αν μετρησεις αμμωνια να κανεις αλλαγη.

Τι συμβαίνει ακριβώς και βλέπουμε αυτό το φαινόμενο?
Σε ένα ενυδρείο αν αυξηθούν ξαφνικά τα οργανικά (που είναι η τροφή τους) έχει συνέπεια τον πολλαπλασιασμό των ετερότροφων βακτηρίων με πολύ γρήγορους ρυθμούς. Μπορούν και διπλασιάζουν το πληθυσμό τους σε μόνο 15-20 λεπτά (!!) ενώ στα αυτότροφα μπορεί να πάρει ως 24 ώρες! Μέσα σε αυτή τη φρενίτιδα πολλαπλασιασμού τους πολλά περνάνε ελεύθερα στη στήλη του νερού και φυσικά και αυτά συνεχίζουν να πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα. Με αυτό τον τρόπο γίνεται ορατό σε μας. Μπορούμε να καταλάβουμε λοιπόν ότι όσες αλλαγές νερού και να κάνουμε θα παραμένουν αρκετά που θα συνεχίσουν να πολλαπλασιάζονται με τους ίδιους ρυθμούς και μετά από λίγο θα έχουμε το νερό μας θολό όπως και πριν την αλλαγή νερού. Καθώς η αποσύνθεση των οργανικών συνεχίζεται η αμμωνία αυξάνει όλο και πιο πολύ ... με αποτέλεσμα τα βακτήρια του φίλτρου μας να μην είναι ικανά να τη διασπάσουν όλη και να έχουμε μετρήσιμη αμμωνία έως ότου πολλαπλασιαστούν (είπαμε παραπάνω μπορεί να κάνουν έως 24 ώρες) ώστε να την "καταναλώσουν" όλη. Λανθασμένα πιστεύεται από πολλούς ότι το bacterial bloom προκαλείται από αύξηση της αμμωνίας στην πραγματικότητα το bacterial bloom προκαλεί παροδική αύξηση της (φυσικά σε στρωμένο ενυδρείο)!!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
δεν ξερω πως εγινε....δεν εχει τιποτα νεκρο...εψαξα απο την πρωτη μερα....το μονο που εκανα και μπορει να φταιει.ειναι οτι εβαλα clae helena για να καθαρισω απο σαλιγκαρια...αλλα μου ειπαν οτι αυτα καθαριζουν τα παντα και μενει μονο το κελυφος...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-10-13, 15:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βαλε αεραντλια να δουλευει φουλ,γιατι τα αυξημενα ετεροτροφα και η ενδεχομενη παροδικη αυξηση της αμμωνιας,καταναλωνουν και οξυγονο απτο νερο.γυρνα την εξοδο του φιλτρου σου να αναταρασει και βαλε και αεραντλια να δουλευει.μπορεις επισης να κατεβασεις τη θερμοκρασια στους 24-25 προσωρινα μεχρι να μειωθει το προβλημα.αυτο θα αυξησει και τα επιπεδα οξυγονου,αλλα θα κανει και την αμμωνια που ισως εμφανιστει,λιγοτερο τοξικη.(λιγοτερη ποσοτητα ελευθερης τοξικης αμμωνιας σε σχεση με το αμμωνιο)

και κανε μετρησεις τακτικες,ωστε αν δεις και ανεβασει αμμωνια να πραξεις αναλογως με αλλαγες,prime κλπ.
μη στρεσαρεις τα ψαρια και τη βιολογια σου με αλλαγες χωρις λογο.φυλαξε τες για οταν θα υπαρχει.

και ταισμα ελαχιστο.μερα παρα μερα.μπορει να κανει και 10 μερες να καθαρισει η και παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-10-13, 16:32
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλε αεραντλια να δουλευει φουλ,γιατι τα αυξημενα ετεροτροφα και η ενδεχομενη παροδικη αυξηση της αμμωνιας,καταναλωνουν και οξυγονο απτο νερο.γυρνα την εξοδο του φιλτρου σου να αναταρασει και βαλε και αεραντλια να δουλευει.μπορεις επισης να κατεβασεις τη θερμοκρασια στους 24-25 προσωρινα μεχρι να μειωθει το προβλημα.αυτο θα αυξησει και τα επιπεδα οξυγονου,αλλα θα κανει και την αμμωνια που ισως εμφανιστει,λιγοτερο τοξικη.(λιγοτερη ποσοτητα ελευθερης τοξικης αμμωνιας σε σχεση με το αμμωνιο)

και κανε μετρησεις τακτικες,ωστε αν δεις και ανεβασει αμμωνια να πραξεις αναλογως με αλλαγες,prime κλπ.
μη στρεσαρεις τα ψαρια και τη βιολογια σου με αλλαγες χωρις λογο.φυλαξε τες για οταν θα υπαρχει.

και ταισμα ελαχιστο.μερα παρα μερα.μπορει να κανει και 10 μερες να καθαρισει η και παραπανω.
εχω 2 αεραντλιες μεσα...και ολα αυτα που μου λες...σημερα που εκανα μετρηση δεν ειχα αμμωνια...τωρα απο ταισμα...εχω αρκετα μωρα...αν ριχνω λιγο μια φορα την ημερα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-10-13, 16:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε kgf12345 , ένα καλός και βαθύς καθαρισμός με σκούπα βυθού για μείωση των οργανικών δεν θα μειώσει ταυτόχρονα και τα ετερότροφα ? Ολο αυτό δεν θα βοήθαγε στην όλη διαδικασία ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-10-13, 17:25
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

χαιρομαι που ψαχνουμε για μια λυση.εχω ψαξει τα παντα εδω και δεν εχω βρει κατι...βρισκω ολα τα υπολοιπα που διαβαζω τωρα...
να πω λοιπον και κατι αλλο..οταν το ειδα πρωτη μερα ειχα μεινει απο τεστ...και δεν εχει εδω να παρω...χωρις λοιπον να ξερω σε τι κατασταση ειμαι..εκανα καθημερινα αλλαγες...30%..καμια αλλαγη δεν ειδα....τωρα φυσικα δεν ξερω αν με μια πολυ μεγαλητερη θα ηταν διαφορετικα....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-10-13, 17:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι μπορει η σκουπα να βοηθησει,αν η αιτια βρισκεται στο βυθο.αν ειναι αλλου μπορει και οχι.
τα ετεροτροφα βρισκονται κυριως στο νερο(γιαυτο υπαρχει και η θολουρα).
η σκουπα δεν τα ρουφαει ολα,και μπορει με το ανακατεμα(αν ανακατεψει)να χειροτερεψει το προβλημα ανεβαζοντας και αμμωνια.

επισης,το αν μπορει να βαλει σκουπα και πως θα το κανει εξαρταται και απτο τι υλικο εχει στο βυθο.αν εχει αμμο θελει προσοχη και απο αποσταση.δεν γινεται τοσο ευκολα.αν εχει χοντρο χαλικι,η υπαρξη οργανικων σημαινει οτι θελει σκουπα πιο συχνα.αν ειναι λεπτο χαλικι,επισης.

αλλα γενικα,η συσωρευση οργανικων στο βυθο σημαινει οτι δεν υπαρχει καλη κυκλοφορια πανω του και θα πρεπει να την αυξησει.τη σκουπα τη θεωρω ημιμετρο,ειδικα τωρα που υπαρχει προβλημα και θα μπορουσε να το κανει χειροτερο αποτι ειναι.

πρεπει δηλαδη η σκουπα να χρησιμοποιειται βοηθητικα,και οχι σαν κυρια λυση.αυτη ειναι η γνωμη μου.

θα εκανα αυτα που προτεινα παραπανω.οι φωτο που εχει ο γιωργος στο υπομνημα ειναι απτο πρωτο μου ενυδρειο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
να πω λοιπον και κατι αλλο..οταν το ειδα πρωτη μερα ειχα μεινει απο τεστ...και δεν εχει εδω να παρω...χωρις λοιπον να ξερω σε τι κατασταση ειμαι..εκανα καθημερινα αλλαγες...30%..καμια αλλαγη δεν ειδα....

το προβλημα μπορει να προηλθε η να χειροτερεψε απο αυτο.παρε τεστ να μετρας τακτικα αν δεν εχεις,αυξησε την οξυγονωση,και ακολουθα τη ρουτινα σου οπως εκανες.η κυκλοφορια στο βυθο θα βοηθησει με τα σκουπιδια πανω του.το μεγαλυτερο λαθος που κανουμε οι περισσοτεροι,ειναι οτι οταν προκυψει καποιο προβλημα,κανουμε βιαστικα πραγματα πανικοβλητοι και μεγαλωνουμε το προβλημα αντι να βοηθαμε.
το bacterial bloom ειναι βιολογικη διαδικασια που χρειαζεται χρονο για να ολοκληρωθει.με το να αλλαζεις αποτομα ρουτινες,παραμετρους και συνθηκες,δεν το βοηθας.

αν οι μετρησεις σου ειναι ενταξει και στο ενυδρειο και στη βρυση,δεν υπαρχει λογος να κανεις κατι πιο δραστικο απο αυτα που σου εγραψα.αν εχεις ΑΟ,μπορεις να κανεις και αλλαγες απο ΑΟ.αλλα και αυτες οχι αποτομα,πρεπει να γινονται σωστα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 31-10-13 στις 17:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-10-13, 17:56
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι μπορει η σκουπα να βοηθησει,αν η αιτια βρισκεται στο βυθο.αν ειναι αλλου μπορει και οχι.
τα ετεροτροφα βρισκονται κυριως στο νερο(γιαυτο υπαρχει και η θολουρα).
η σκουπα δεν τα ρουφαει ολα,και μπορει με το ανακατεμα(αν ανακατεψει)να χειροτερεψει το προβλημα ανεβαζοντας και αμμωνια.

επισης,το αν μπορει να βαλει σκουπα και πως θα το κανει εξαρταται και απτο τι υλικο εχει στο βυθο.αν εχει αμμο θελει προσοχη και απο αποσταση.δεν γινεται τοσο ευκολα.αν εχει χοντρο χαλικι,η υπαρξη οργανικων σημαινει οτι θελει σκουπα πιο συχνα.αν ειναι λεπτο χαλικι,επισης.

αλλα γενικα,η συσωρευση οργανικων στο βυθο σημαινει οτι δεν υπαρχει καλη κυκλοφορια πανω του και θα πρεπει να την αυξησει.τη σκουπα τη θεωρω ημιμετρο,ειδικα τωρα που υπαρχει προβλημα και θα μπορουσε να το κανει χειροτερο αποτι ειναι.

πρεπει δηλαδη η σκουπα να χρησιμοποιειται βοηθητικα,και οχι σαν κυρια λυση.αυτη ειναι η γνωμη μου.

θα εκανα αυτα που προτεινα παραπανω.οι φωτο που εχει ο γιωργος στο υπομνημα ειναι απτο πρωτο μου ενυδρειο
-------------------------



το προβλημα μπορει να προηλθε η να χειροτερεψε απο αυτο.
κατω εχω πολυ λεπτο χαλικακι...αλλα με καθε αλλαγη δουλευε σκουπα...τωρα για την κυκλοφορια δεν ξερω...οποτε εκτος απο την πολυ μεγαλη αλλαγη η αλλη λυση ειναι να μην κανω τιποτα...2 επιλογες....και φυσικα ειπαμε οτι εχω μεσα 2 αεραντλιες συνεχεια και εχω και καλη αναταραξη...και οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα,να κανω καθε μερα αμμωνια?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-10-13, 18:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
κατω εχω πολυ λεπτο χαλικακι...αλλα με καθε αλλαγη δουλευε σκουπα...τωρα για την κυκλοφορια δεν ξερω...οποτε εκτος απο την πολυ μεγαλη αλλαγη η αλλη λυση ειναι να μην κανω τιποτα...2 επιλογες....και φυσικα ειπαμε οτι εχω μεσα 2 αεραντλιες συνεχεια και εχω και καλη αναταραξη...και οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα,να κανω καθε μερα αμμωνια?
Ναι Δημήτρη, αμμωνία και ΝΟ2 κάνε κάθε μέρα μέχρι να στρώσει η κατάσταση, μέτρησε και μια φορα τη βρύση ή καλύτερα το βαρέλι που φτιάχνεις το νερό όταν είναι να κάνεις τη προγραμματισμένη σου αλλαγή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-10-13, 18:26
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
κατω εχω πολυ λεπτο χαλικακι...αλλα με καθε αλλαγη δουλευε σκουπα...τωρα για την κυκλοφορια δεν ξερω...οποτε εκτος απο την πολυ μεγαλη αλλαγη η αλλη λυση ειναι να μην κανω τιποτα...2 επιλογες....και φυσικα ειπαμε οτι εχω μεσα 2 αεραντλιες συνεχεια και εχω και καλη αναταραξη...και οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα,να κανω καθε μερα αμμωνια?
η απαντηση δεν ειναι ναι η οχι.(δεν μιλαω για τις μετρησεις αμμωνιας-αυτες θα τις κανεις καθημερινα ναι.)
αυτο σου λεω,οτι ακομα και μεγαλη αλλαγη και 80% και 100% να κανεις,δεν θα λυσεις το προβλημα.αν το προβλημα ειναι πολλα οργανικα στο βυθο,αυτα θα συνεχισουν να βρισκονται εκει.αν τα οργανικα ειναι στη βρυση,το νεο νερο θα εχει παλι οργανικα.αν δεν κανεις τοσο μεγαλη αλλαγη,τα ετεροτροφα βακτηρια που θα μεινουν,θα συνεχισουν να πολλαπλασιαζονται.

οποτε παλι δε γινεται τιποτα

η λυση ειναι να το αφησεις οπως ειναι να κανει τον κυκλο του,να κανεις αυτες τις λιγες προληπτικες κινησεις,(καλη οξυγονωση,μικρη μειωση της θερμοκρασιας,μειωση του ταισματος,τακτικες μετρησεις,αυξηση της κυκλοφοριας στο βυθο(με wavemaker τοποθετημενο ωστε να στελνει τα σκουπιδια στο φιλτρο,και αν εχεις ΑΟ,σωστες αλλαγες με καθαρο ΑΟ)

και αν προκυψει σοβαροτερο προβλημα (αμμωνια η νιτρωδη)τοτε να επεμβεις με εκτακτες αλλαγες.που και παλι θα πρεπει να γινουν σωστα και οχι βιαστικα.(ιδια θερμοκρασια και παραμετροι,εισαγωγη αργα,χρηση Prime,κλπ)

αφου ειναι βιολογικη διαδικασια παιζουνε παρα πολλα πραγματα ρολο,δεν ειναι "απλο".απτο αν εχεις επαρκη φιλτρανση,μεχρι το αν βαζεις πολυ συχνα τα χερια μεσα...
-------------------------
εκτος αυτου,οι συχνες απανωτες αλλαγες με σκουπα,μπορουν να διαταραξουν και τα αυτοτροφα βακτηρια που υπαρχουν στο βυθο.αυτο απο μονο του μπορει να δημιουργησει bacterial bloom.
γιαυτο σου ειπα παραπανω οτι η σκουπα δεν πρεπει να ειναι η κυρια λυση στην καθαριοτητα του βυθου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 31-10-13 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-10-13, 18:42
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η απαντηση δεν ειναι ναι η οχι.
αυτο σου λεω,οτι ακομα και μεγαλη αλλαγη και 80% και 100% να κανεις,δεν θα λυσεις το προβλημα.αν το προβλημα ειναι πολλα οργανικα στο βυθο,αυτα θα συνεχισουν να βρισκονται εκει.αν τα οργανικα ειναι στη βρυση,το νεο νερο θα εχει παλι οργανικα.αν δεν κανεις τοσο μεγαλη αλλαγη,τα ετεροτροφα βακτηρια που θα μεινουν,θα συνεχισουν να πολλαπλασιαζονται.

οποτε παλι δε γινεται τιποτα

η λυση ειναι να το αφησεις οπως ειναι να κανει τον κυκλο του,να κανεις αυτες τις λιγες προληπτικες κινησεις,(καλη οξυγονωση,μικρη μειωση της θερμοκρασιας,μειωση του ταισματος,τακτικες μετρησεις,αυξηση της κυκλοφοριας στο βυθο(με wavemaker τοποθετημενο ωστε να στελνει τα σκουπιδια στο φιλτρο,και αν εχεις ΑΟ,σωστες αλλαγες με καθαρο ΑΟ)

και αν προκυψει σοβαροτερο προβλημα (αμμωνια η νιτρωδη)τοτε να επεμβεις με εκτακτες αλλαγες.που και παλι θα πρεπει να γινουν σωστα και οχι βιαστικα.(ιδια θερμοκρασια και παραμετροι,εισαγωγη αργα,χρηση Prime,κλπ)

αφου ειναι βιολογικη διαδικασια παιζουνε παρα πολλα πραγματα ρολο,δεν ειναι "απλο".απτο αν εχεις επαρκη φιλτρανση,μεχρι το αν βαζεις πολυ συχνα τα χερια μεσα...
-------------------------
εκτος αυτου,οι συχνες απανωτες αλλαγες με σκουπα,μπορουν να διαταραξουν και τα αυτοτροφα βακτηρια που υπαρχουν στο βυθο.αυτο απο μονο του μπορει να δημιουργησει bacterial bloom.
γιαυτο σου ειπα παραπανω οτι η σκουπα δεν πρεπει να ειναι η κυρια λυση στην καθαριοτητα του βυθου
αρα απο οτι καταλαβα..πιο καλα να εχω και μια κυκλοφορια ακομα και τωρα μπορει να κανει δουλεια....αλλα δεν ξερω κατι μικρο που να κανει και με τα γκαπι...ξερεις κατι?η μονη κυκλοφορια που εχω τωρα ειναι αυτη των φιλτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-10-13, 18:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οταν λεω κυκλοφορια,εννοω την κυκλοφορια του νερου πανω στο βυθο.οχι να προσθεσεις ψαρια.(γιατι δεν καταλαβα πως το λες ακριβως.αν εννοεις ψαρια η μικρο wavemaker)

αν βλεπεις να μαζευονται σκουπιδια στο βυθο,σημαινει οτι δεν εχεις καλη κυκλοφορια.προσεξε σε ποια σημεια μαζευονται περισσοτερο.αν ειναι σε συγκεκριμενα σημεια,θα βαλεις wavemaker γυρισμενο στο τζαμι με τετοια κλιση ωστε να διωχνει τα σκουπιδια απο αυτα τα σημεια(νεκρες ζωνες)και να τα στελνει στο φιλτρο.αν μαζευονται παντου στο βυθου,σημαινει οτι δεν εχεις καθολου κυκλοφορια στο βυθο,οποτε αναλογα με τις διαστασεις του ενυδρειου σου θα βαλεις και το καταλληλο wavemaker η θα κανεις την αναλογη μετατροπη πανω του.

ακομα και τα πιο μικρα ειναι αρκετα δυνατα(νομιζω το μικροτερο που ειχα βαλει και εγω ητανε 3000λιτρα την ωρα).μπορεις αυτο να το μειωσεις,κοβωντας την προπελα του παραλληλα με την ακρη της.σαν να κοβεις νυχι.οσο πιο πολυ κοψεις ,τοσο θα μειωθει και η ροη.οποτε θελει μικρα κοψιματα και δοκιμες για να πετυχεις αυτο που θες.

και ακομα δεν μας εχεις πει και τι φιλτρο εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-10-13, 19:10
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λεω κυκλοφορια,εννοω την κυκλοφορια του νερου πανω στο βυθο.οχι να προσθεσεις ψαρια.(γιατι δεν καταλαβα πως το λες ακριβως.αν εννοεις ψαρια η μικρο wavemaker)

αν βλεπεις να μαζευονται σκουπιδια στο βυθο,σημαινει οτι δεν εχεις καλη κυκλοφορια.προσεξε σε ποια σημεια μαζευονται περισσοτερο.αν ειναι σε συγκεκριμενα σημεια,θα βαλεις wavemaker γυρισμενο στο τζαμι με τετοια κλιση ωστε να διωχνει τα σκουπιδια απο αυτα τα σημεια(νεκρες ζωνες)και να τα στελνει στο φιλτρο.αν μαζευονται παντου στο βυθου,σημαινει οτι δεν εχεις καθολου κυκλοφορια στο βυθο,οποτε αναλογα με τις διαστασεις του ενυδρειου σου θα βαλεις και το καταλληλο wavemaker η θα κανεις την αναλογη μετατροπη πανω του.

ακομα και τα πιο μικρα ειναι αρκετα δυνατα(νομιζω το μικροτερο που ειχα βαλει και εγω ητανε 3000λιτρα την ωρα).μπορεις αυτο να το μειωσεις,κοβωντας την προπελα του παραλληλα με την ακρη της.σαν να κοβεις νυχι.οσο πιο πολυ κοψεις ,τοσο θα μειωθει και η ροη.οποτε θελει μικρα κοψιματα και δοκιμες για να πετυχεις αυτο που θες.

και ακομα δεν μας εχεις πει και τι φιλτρο εχεις.
εχω 2.ενα eheim 2213 k fluval 206.αλλα σε λιγες μερες παω σε σαμπ πλατης...στην ουσια φιλτρο πλατης...με περιπου 30λ χωρο..δεν βλεπω τοσους μηνες καπου να κραταει κατι...σκουπιδια...και αφου με καθε αλλαγη κανω σκουπα ημουν παντα καλα...αυτο το πραγμα εγινε πρην απο της 20 του μηνα μετα απο αλλαγη....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-10-13, 19:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αρα,αν δεν αλλαξε κατι απο αυτα που ειπαμε παραπανω στο ενυδρειο,μπορει το προβλημα να ητανε μια παροδικη, η μη παροδικη (να συμβαινει και τωρα δηλαδη) αυξηση οργανικων στο νερο της βρυσης.

αρα με τις αλλαγες μπορει οχι μονο να μην κανεις καλο,αλλα και να αυξανεις τα οργανικα στο ενυδρειο.

τα δυο φιλτρα που εχεις,θα τα αντικαθιστουσα με ενα μεγαλυτερο εξωτερικο(πχ ενα 2075) η τουλαχιστον εξωτερικο σαμπ.το φιλτρο πλατης θα σου φαει χωρο και δεν θα το προτιμουσα.αλλα γουστα ειναι αυτα.
παντως και τα δυο φιλτρα που εχεις ακομα και μαζι,μου φαινονται οριακα για 200 λιτρα.χωρια την καταναλωση και την ταλαιπωρια στο καθαρισμα.
αυτο ειναι προσωπικη αποψη,μπορει καποιος να διαφωνει.περιμενε να παρεις κιαλλες απαντησεις
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-10-13, 19:35
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα,αν δεν αλλαξε κατι απο αυτα που ειπαμε παραπανω στο ενυδρειο,μπορει το προβλημα να ητανε μια παροδικη, η μη παροδικη (να συμβαινει και τωρα δηλαδη) αυξηση οργανικων στο νερο της βρυσης.

αρα με τις αλλαγες μπορει οχι μονο να μην κανεις καλο,αλλα και να αυξανεις τα οργανικα στο ενυδρειο.

τα δυο φιλτρα που εχεις,θα τα αντικαθιστουσα με ενα μεγαλυτερο εξωτερικο(πχ ενα 2075) η τουλαχιστον εξωτερικο σαμπ.το φιλτρο πλατης θα σου φαει χωρο και δεν θα το προτιμουσα.αλλα γουστα ειναι αυτα.
παντως και τα δυο φιλτρα που εχεις ακομα και μαζι,μου φαινονται οριακα για 200 λιτρα.χωρια την καταναλωση και την ταλαιπωρια στο καθαρισμα.
αυτο ειναι προσωπικη αποψη,μπορει καποιος να διαφωνει.περιμενε να παρεις κιαλλες απαντησεις
ειναι εξω απο το νερο...στην πλατη του ενυδρειου...ειναι 30 λ...δεν νομιζω να εχω θεμα....ειναι σαν σαμπ....και θα μπει και μια σχετικα μεγαλη αντλια...τωρα για το νερο της παροχης.θα κανω τεστ...και θα δω...δεν ξερω τι παιζει....εγω λοιπον θα μετραω καθε μερα και πιστευω να φυγει...κανω και τον σταυρο μου....αλλα μου εχει σπασει τα νευρα....αλλα κατα τα αλλα ολα καλα..και τα ψαρια μια χαρα ειναι....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-10-13, 19:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα,αν δεν αλλαξε κατι απο αυτα που ειπαμε παραπανω στο ενυδρειο,μπορει το προβλημα να ητανε μια παροδικη, η μη παροδικη (να συμβαινει και τωρα δηλαδη) αυξηση οργανικων στο νερο της βρυσης.

αρα με τις αλλαγες μπορει οχι μονο να μην κανεις καλο,αλλα και να αυξανεις τα οργανικα στο ενυδρειο.

τα δυο φιλτρα που εχεις,θα τα αντικαθιστουσα με ενα μεγαλυτερο εξωτερικο(πχ ενα 2075) η τουλαχιστον εξωτερικο σαμπ.το φιλτρο πλατης θα σου φαει χωρο και δεν θα το προτιμουσα.αλλα γουστα ειναι αυτα.
παντως και τα δυο φιλτρα που εχεις ακομα και μαζι,μου φαινονται οριακα για 200 λιτρα.χωρια την καταναλωση και την ταλαιπωρια στο καθαρισμα.
αυτο ειναι προσωπικη αποψη,μπορει καποιος να διαφωνει.περιμενε να παρεις κιαλλες απαντησεις
Φίλε kgf12345 είναι αυτό το φίλτρο
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74654&page=2/#45
Είναι στη πλάτη έξω απο το ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-10-13, 19:53
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε kgf12345 είναι αυτό το φίλτρο
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74654&page=2/#45
Είναι στη πλάτη έξω απο το ενυδρείο
φιλε μου δεν ηθελα να το βαλω εγω....επρεπε να παρω πνευματικα....χεχε....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-10-13, 20:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι οκ,νομιζα οτι μιλαγες για εσωτερικο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-10-13, 20:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ikaria_jim Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου δεν ηθελα να το βαλω εγω....επρεπε να παρω πνευματικα....χεχε....
Χεχεχε
Δικό σου το φίλτρο
Δικα μου τα πνευματικα
χεχεχεχε
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-10-13, 21:05
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Χεχεχε
Δικό σου το φίλτρο
Δικα μου τα πνευματικα
χεχεχεχε
πολλα like αχαχαχαχαχαχα....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-11-13, 13:42
ikaria_jim Ο χρήστης ikaria_jim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2012
Περιοχή: ikaria
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

παιδια καλησπερα.ξανα γραφω παλι για να καταλαβω τι παιζει...σε αυτο το προβλημα που εχω ακομα δεν εχει αλλαξει κατι....μετα απο πολυ διαβασμα ειπα να δοκιμασω κατι...ετσι λοιπον τις τελευταιες 3 μερες κλεινω τα φωτα στις 5 ωρες...απο 10.και μπαμ....αρχισα να βλεπω μεγαλη διαφορα....το θεμα ειναι ομως οτι το νερο ηταν λευκο....δεν ειχα καποια εικονα για αλγη...ολα ελεγαν bacteria bloom...υπαρχει λευκη αλγη....τι ειναι?και τι να κανω με τα φωτα?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-12-13, 05:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λευκη αλγη δεν εχω ξανακουσει!
Αν μπορεις βαλε μια φωτογραφια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με po4 kalmichalis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 08-10-12 10:16
ΠΡΟΒΛΗΜΑ aggelospap Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 24-02-10 22:02
Προβλημα η οχι? gkrokidis Γλυκό νερό - Γενικά 1 09-02-10 00:52
ΠΡΟΒΛΗΜΑ anasios Greek Aquarist's Boards 10 23-03-07 14:16
προβλημα... rita Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 23-02-06 14:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11409 seconds with 13 queries