Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-10-12, 20:49
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Σημερα παρατηρισα σε μια θηλυκια γκαπινα γυρο απο το στομα τις κανει σαν χνουδακι αλλα πολυ λιγο ακομη..... τι ειναι παλι αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-11-12, 11:12
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Τελικα το θυλικο μου εκδιλοσε αρρωστεια.... μαλλον ειναι ick..... τι να κανω?
στο σωμα τισ εχει κατι σαν αλατι.... να προσθεσω στο ενυδρειο μου αλατι? τα υπολοιπα ψαρια δεν θα επιρεαστουνε? εχω μεσα 2νεον, 1γατοψαρο, 1πλεκο, 4 θυλικα γκαπυ, 1αρσενικο γκαπυ κ πολλα μωρα......την αρρωστη θυλικια τιν απομονοσα σε μια γανιστρια μηπως κ κολλισουν κ τα αλλα, αλλα νομιζω οτι κολλησανε..... αααα ξεχασα να πω οτι μια αλλη θυλικια ξινετε στα φυτα του ενυδρειου....οχι παντα αλλα το κανει.....
εχω ανεβασει και την θερμοκρασια του ενυδρειου μου στου 28-29.....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-11-12, 12:50
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Τελικα ανεβασα την θερμοκρασια στουσ 31 κ τα συμπωματα υποχωρισαν......απο δω κ περα τι κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-11-12, 14:15
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

31;
καροτο,σελινο,κρεμυδι,πατατα,αλατι,πιπερι και ετοιμη η ψαροσουπα..........
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-11-12, 14:26
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

δηλαδη τι πρεπει να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-11-12, 18:15
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

απο τα θεματα που διαβασα εδω πιστευω για το ick οτι κανω το σωστο...απλα επρεπε να βαλω κ αλατι αλλα δεν γινετε λογο των αλλων ψαριων που εχω μεσα... τωρα την θερμοκρασια την κρατω σταθερα στους 27. ειναι καλα? τα ψαρακια μου φαινονται μια χαρα (εκτος το οτι ξυνοντε λιγο στα φυτα..κ οχι παντα....) εχουν πολυ ορεξη για φαγητο κ τρεχουν σαν τρελα..... η οποια παρατιρηση δεκτη...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-11-12, 19:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
31;
καροτο,σελινο,κρεμυδι,πατατα,αλατι,πιπερι και ετοιμη η ψαροσουπα..........

Λεανδρε εδω εισαι λαθος.
Οι 31 ειναι η σωστη θερμοκρασια για να εξαφανισεις το ick, (αλλη μια για ψαρια κρυου νερου ειναι οι 13 βαθμοι, αλλα πως κρατας τετοια θερμοκασια σταθερη? οεο? ) αλλα δεν πρεπει να ανεβαζουμε σε τοσο υψηλες θερμοκρασιες με τη μια γιατι μπορει να προκαλεσουμε μεγαλυτερο προβλημα απο το παρασσιτο.
Αν πχ κρατας 27 καλυτερα σε 2 μερες να φτασει τους 31 με μεταβολη 2 βαθμους ημερισιως.
Επισεις κατα το κατεβασμα ειναι ακομα πιο επιβεβλημενο να γινεται σταδιακα.
Η ανεβασμενη θερμοκρασια πρεπει να παραμεινει λιγες μερες, οχι μονο μια γιατι πρεπει να σκοτωσεις και τα αυγα του παρασσιτου.
Επισεις καλυτερα αποτελεσματα εχει οταν συνοδευεται και με αλατι αν ταψαρια το αντεχουν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-11-12, 19:19
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Κοίτα, επειδή πρόσφατα πέρασα μία αντίστοιχη κατάσταση, θα σου πω ότι το κάθε παράσιτο, πρακτικά υπάρχει μέσα στο ενυδρείο σου, και απλά παραμονεύει για να εκδηλωθεί όταν υπάρχει κακό ανοσοποιητικό σύστημα στα ψάρια. Δεν είναι τυχαίο ότι ξαφνικά υπάρχει υπόνοια για dropsy, ich και δεν ξέρω και τι άλλο. Το πρόβλημα είναι αλλού, όχι το παράσιτο.

Κάτι δεν πάει καλά με το νερό σου, ή με την τροφή που τους δίνεις. Π.χ. μέχρι χθες όλα μου τα γκάπι ξυνόντουσαν σαν τρελλά πάνω σε φύλλα, όπου μπορείς να φανταστείς. Σήμερα πήρα μία τροφή για γκάπι, όχι τροπικά ψάρια, και ως δια μαγείας, σταμάτισαν να ξύνονται, και να πρίζονται, βασικό επίσης. Η κακή τροφή ή η ακατάλληλη ή η ληγμένη, πρίζει τις κοιλιές τους, και ρίχνει την άμυνά τους.

όσων αφορά το νερό, εκεί έχουμε θέμα. Τα ψάρια σου δεν ταιριάζουν μεταξύ τους ακριβώς... Καθόλου για την ακρίβεια... Τα γκάπυ είναι συνήθως πιο επιρεπή σε κακό νερό από τα άλλα ψάρια. Αποφάσισε ποια ψάρια θες, και φτιάξε μία σύνθεση για αυτά. π.χ. κράτα τα γκάπι, και διώξε τα υπόλοιπα, ή αυτά που δεν κάνουν με τα γκάπι. Είχα το ίδιο θέμα με το βυθό (χωρίς γατόψαρα, και πλεκο, πως θα καθαρίζει...) αλλά τα σαλιγκάρια, και τα γκάπι (παραδόξως) καθαρίζουν μια χαρά το βυθό. Τέλος, ότι κι αν αποφασίσεις, κάνε σταδιακές αλλαγές, τόσο σε θερμοκρασία, όσο και σε σκληρότητες, πεχα κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-11-12, 00:20
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Την θερμοκρασια την ανεβασα ενοοιτε σταδιακα κ την κατεβασα επισεις σταδιακα..... τροφη αλλαξα κ ειδα διαφορα...... δεν ξυνοντε κ τοσο οσο στην αρχη......οσο για τα υπολοιπα ψαρια πρεπει να τα δωσω ολα κ να κρατησω μονο τα γκαπυ???? κ το γατοψαρο? αυτο ταιριαζει νομιζω με τα γκαπυ.....
Η αν κρατησω μονο τα γκαπυ τι αλλο μπορω να βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-11-12, 08:08
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Καλημέρα. Τα γατόψαρα θέλουν μαλακό νερό (καταλαβαίνεις την έννοια???) με ελαφρά όξινο Ph, π.χ. gh 10, ph 6,8, όπως και τα νέον. οπότε αυτά τα δύο πάνε μαζί, αλλά όχι με τα γκάπι που θέλουν σκληρό νερό gh 25, και ph 8. Συν ότι τα γκάπι θέλουν και λίγο αλάτι στο νερό τους, ενώ τα άλλα δυο, όχι. από εκεί και μετά, μαζί με τα γκάπι, μπορείς να βάλεις γαρύδες red cherry, και πλάτυ. Δεν έχω υπόψιν μου τι άλλα ψάρια μπορείς να βάλεις.

Συμβουλή, κράτα τα γκάπι, και αυτό γιατί είναι πολύ δύσκολο να βρεις μαλακό νερό χωρίς να έχεις συσκευή όσμωσης, οπότε για να μην μπαίνεις σε έξτρα έξοδα, άφησε τα γκάπι, που μπορείς να κάνεις αλλαγές μόνο με νερό βρύσης.

Αλήθεια τι τροφή τους πήρες???Εγώ τους πηρα μία για γκάπι μόνο, Αυτήν http://aquario.gr/tropical-74454-gup...l#.UK3BTOR4_Qs
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-11-12, 23:20
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

εγω τωρα τα ταιζω με μια τροφη απο τα carefour... αλλα εχω κ της tetra που ειναι για γκαπυ.....ακομη κ τον πλεκο να δωσω???

Τωρα στο ενυδρειο μου εχω κ 30 περιπου μικρα γκαπυ.... αλλα τα εχω μεσα στο τουλι....γιατι το ενυδρειο που ειχα μεσα ηταν πολυ μικρο κ ανεβαζε πολυ αμμωνια (με την δευτερη μετριση που εκανα κ ηταν ανεβασμενη τα εβγαλα) κ δεν ειχα κ θερμοστατη....... τι να τα κανω τωρα? να τα αφησω μεσα (τα λυπαμε ειναι πολλα) αλλα αν τα βαλω μεσα γινουν μεζεδακια....... helppppp
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-11-12, 00:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω τωρα τα ταιζω με μια τροφη απο τα carefour...
οκ, δε χρειαζεται παραπανω αναλυση περι τετοιου ειδους "τροφων" απλα την πετας οπως ειναι

Παράθεση:
ακομη κ τον πλεκο να δωσω???

πρωτο απ ολα

Παράθεση:
Τωρα στο ενυδρειο μου εχω κ 30 περιπου μικρα γκαπυ.... αλλα τα εχω μεσα στο τουλι...
110 λιτρα δεν ειναι μικρο αλλα δεν ειναι και κανενα τερας για να αφηνεις τις ανεξελενκτες γεννησεις.
Η γνωμη μου ειναι καλυτερ να παρεχεις κρυψωνες, κερατοφυλλο κτλ ωστε να επιβιωνει ο υγειης γονος κι ασε τη φυση να κανει το εργο της.

Παράθεση:
τι να τα κανω τωρα? να τα αφησω μεσα (τα λυπαμε ειναι πολλα) αλλα αν τα βαλω μεσα γινουν μεζεδακια....... helppppp
Οχι απαραιτητα, αλλα στα γκαπυ μετα απο τοσες αιμμομιξιες ειναι λογικο ο προβληματικος γονος να ειναι περισσοτερος απο τον υγειη και γι αυτο φταινε κατα καποιο τροπο οι ιδιοι οι συγχομπυστες που διατηρουν καποιες γραμμες χωρις να ανανεωνουν συχνα τα αιματα με ανταλλαγες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα εχω κ της tetra που ειναι για γκαπυ
Αυτη ποσο καιρο την εχεις?
Αν εχει ανοιχθει πανω απο 4 μηνες στειλτη κι αυτη γιατι προφανως εχει γινει αχυρο.
Αν ειναι φρεσκια τοτε οκ.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 23-11-12 στις 00:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-11-12, 00:37
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω τωρα τα ταιζω με μια τροφη απο τα carefour... αλλα εχω κ της tetra που ειναι για γκαπυ.....ακομη κ τον πλεκο να δωσω???

Τωρα στο ενυδρειο μου εχω κ 30 περιπου μικρα γκαπυ.... αλλα τα εχω μεσα στο τουλι....γιατι το ενυδρειο που ειχα μεσα ηταν πολυ μικρο κ ανεβαζε πολυ αμμωνια (με την δευτερη μετριση που εκανα κ ηταν ανεβασμενη τα εβγαλα) κ δεν ειχα κ θερμοστατη....... τι να τα κανω τωρα? να τα αφησω μεσα (τα λυπαμε ειναι πολλα) αλλα αν τα βαλω μεσα γινουν μεζεδακια....... helppppp
Και εγώ στην αρχή μία τέτοια τους έδινα... friskies ήταν εμένα, λέω γνωστή εταιρία, φθηνή... χάλια μαύρα... ακόμα ξύνονται και πρίζονται!!! αυτή της τέτρα είναι πολύ καλή για γκάπι!!!

Κάνεις όπως λέει ο αποπάνω!!! Τα είπε πολύ καλά!!! Και πρέπει να ανταλλάσουμε τα γκάπυ μας για μεγαλύτερη γονιδιακή ποικιλία πολύ σωστά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-11-12, 12:57
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις απαντισεις σας..... Η τροφη tetra ειναι μιασ εβδομαδας....την αλλη πες πως την πεταξα ηδη.......το γαμωτο σε ολη την υποθεση ειναι οτι εδω Σερρες τα πετσοπ δεν εχουν κετατοφυλλο....δεν φερνουν.....εχει πανω απο 4 μηνες που ρωταω αν θα φερουν κ τιποτα....πρεπει ή να βαλω αγγελια εδω ή να καταβω Θεσσαλονικη σε μεγαλιτερα πετσοπ......θα δειξει σε λιγες μερες.....
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-11-12, 13:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Σοφία, το κερατόφυλλο είναι μία από τις πολλές επιλογές που έχεις
Αν δεν βρίσκεις, ίσως βρεις καμπόμπα, η οποία όμως φυτεύεται και αν πιάσει θα σου γεμίσει όλη το ενυδρείο
Γενικά αν το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο, τότε θα δεις σίγουρα γέννες

Εγώ πχ μια φορά μόνο έβαλα κερατοφυλλο...και το πέταξα μετά από μερικές μέρες, γιατί "μάζευε" όλη την τροφή και αν δεν το δέσεις κάπου κάνει σκιά σε όλα τα υπόλοιπα φυτά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-11-12, 14:04
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Λες ε? παντος ουτε αυτο το φυτο εχει εδω....(τιποτα δεν εχει απο πλευρασ φυτων)......θα κατεβω Θεσσαλινικη κ εκει ελπιζω να εχει κατι αναλογο για να κρυφτουν τα μωρα μου......
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-11-12, 14:29
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Πολύ καλή ιδέα είναι και το java moss, πολύ καλή κρυψώνα!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΓΚαπυ με cpd aNe Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 13 30-09-10 08:28
γκαπυ SOS αλεξανδρα Ζωοτόκα 5 18-06-10 10:41
γκαπυ asteris_veroia Ζωοτόκα 15 14-03-08 01:45
Γκαπυ Θεοδωρος Ζωοτόκα 3 01-10-07 17:49
γκαπυ jimfytakis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 15-04-07 23:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06139 seconds with 13 queries