Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-12, 21:31
Το avatar του χρήστη despot
despot Ο χρήστης despot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΙΑΣΩΣΗΣ

Παρακαλώ για τη βοήθεια σας σχετικά με το ενυδρίο κ τα ψαράκια μου !
Καταρχίν θα σας πώ ππως βρέθηκα με ενυδρίο κ ψαράκια ..

Ζώ μαζί με τις 2 κόρες μου 3 ετών στην επαρχία συχνά κάναμε επίσκεψη σε κοντινό χωριό σε κατάστημα πιτσαρία-καφέ κ ο λόγος ήταν το ενυδρίο του μαγαζιού μιάς κ πρέπει να ήταν πάνω απο 600 λιτ ! ο εν λόγο καταστηματάρχης το νοίκιασε απο τον προηγούμενο κάτοχο της πιτσαρίας λόγο σύνταξης το θέμα είναι πως ο συνταξιόυχος πιτσαδόρος είχε κάνει εξωτερικό κ είχε πάθος με τα ψάρια επίσης ήταν πολύ προσεχτικός στη φροντίδα τους κ αυτό το έβλεπες στο ενυδρείο του μαγαζιόυ , ο νέος κάτοχος δεν είχε ιδέα κ όπως ήταν επόμενο τα ψαράκια τα πρώτα δηλαδή πεθαναν -- μετά εμφανίστηκε κάποιος που του έδωσε πάρα μα πάρα πολλά χρυσόψαρα - πλέκο - γατόψαρα το θέμα είναι πως η πιτσαρία έλκεισε κ ο τύπος άφησε μέσα τα ψαράκια χωρίς να δουλέυει το φίλτρο κ χωρίς να τα ταίζει πάνω απο 1 μήνα ........... μετά απο τυχαία επίσκεψη στο μαγαζί το θέαμα που είδα με σόκαρε , επέπλεαν δεν ξέρω κ εγώ τί ήταν λεπια απο ψάρια σκουπίδια κ το νερό ήταν καταπράσινο κ στο 1/3 της αρχικής ποσότητας του....... πήρα αμέσως την απόφαση κ έτρεξα για να βρώ ενυδρίο το μόνο διαθέσιμα ήταν 1 των 400 λιτ κ ένα τον 100 φυσικά όυτε λόγος να πάρω των 400 λτ μιας κ δεν χωράει στο σπίτι μου πήρα των 100 λιτ,

λοιπόν το ενυδρίο μου είναι 100 λιτ
έχει μέσα 2 φίλτρα μηχανικού καθαρισμού
υπόστρομα απο στρογγυλεμένες πετρούλες όπως κ ψιλή λευκή άμμο
αεραντλία μεγάλη σχετικά
θερμοστάτης στους 23
πλαστικά φυτά
ένα μικρό ξύλο ενυδρείου
ένα αμφωρέα διακοσμιτικό για ενυδρείο
τα ψαράκια που έχω είναι

1 πλεκο
6 γατόψαρα
5 χρυσόψαρα

είναι τα μόνο που μπόρεσα να πιάσω απο τα θολά νερά του παλιού ενυδρίου

λοιπόν να αναφέρω κ κάτι που ξεχασα

το ενυδριο το απέχτησα απο φίλο μου που έχει μαγαζί με κυνηγιτικά είδη κ όλος τυχαίος πρίν καιρό είχε έρθει ένας πωλητής κ
τον έπεισε να βάλει μεσα κ είδη ενυδρίου φυσικά μιας κ δεν γνώριζε τίποτα απο ψάρια σταμάτησε να ασχολήτε κ πλέων ότι έχει
μείνει απο είδη ενυδρίου το έχει σε μιά αποθήκη δεν ξέρει όυτε ο ίδιος τι έχει μέσα ........

ο φίλος που έχει το μαγαζί γνωρίζει μονο τα βασικά μάλλον ξέρω περισσότερα κ έχει ένα ενυδρίο με 2 χρυσόψαρα


Μιάς κ δεν υπήρχε χρόνος για στρώσιμο ενυδρίου κ ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου πήρα μπόλι απο τον ενυδρίο του φίλου μου κ
περίπου 30 λιτρα νερό το έβαλα μέσα στο καινούργιο ενυδρείο κ γέμισα με νερό βρύσης, αφού πρωτα το καθάρισα μόνο με κρύο νερό ...

έριξα αντιχλώριο κ κάποια έτοιμα βαχτίρια στις ποσότητες που έλεγε το μπουκαλάκι ( το έχω πετάξει αλλιώς θα σας έλεγα το όνομά του )
περίμενα 24 ώρες κ έβαλα μέσα όλα τα ψαράκια με τον σωστό τρόπο .

θέλω να πώ πως το ενυδρείο τρέχει έδω κ ένα μήνα έγιναν ταχτικές αλλάγές νερού ,

το θέμα είναι πως πρέπει να πάρω καινούργιο ενυδρείο κ χρήματα δεν υπάρχουν άλλα ..........

τα ψαράκια προσπάθησα να τα δώσω σε ένα πετ σοπ αλλά δεν τα δέχτηκε..........

ξέρω πως πρέπει πάρω άλλο ένα ενυδρείο κ είμαι στο προθυρα να πείσω τη γυναίκα μου θα γίνει δηλαδή

αλλά κ πάλι θα πρέπει να περάσει καιρός μέχρι να στρωθεί το καινούργιο ενυδρείο ..

με λίγα λόγια έιμαι απελπίσμένος .........

να αναφέρω επίσης πως έιμαι εντελός άσχετος κ ότι καλό - κακκό έκανα στα ψαράκια το έκανα διαβάζωντας εδώ στο φόρουμ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ !

Επίσης τα προβλήμα ήξερα πως δεν θα αργήσουν να έρθουν κ ήρθαν χθές κιώλας .....

το ένα χρυσόψαρο έχει πριστεί κ τα μάτια του πετάχτηκαν έξω μάλλον έπαθε dropsy το άφησα νιά μέρα χωρίς φαγητό κ σήμερα έδω λίγο βρασμένο αρακά

την αντιβιώση που διάβασα στο φόρουμ για την dropsy την έχω κάνει παραγγελεία μέσω νετ αλλά κάνει πάνω απο 3 μέρες να μου έρθει .......

απομόνοσα το πρισμένο ψαράκι σε ένα καθαρό κουτί πλαστικό των 20 λιτ ...

ΞΕΧΑΣΑΑΑΑΑΑΑ

ΤΑ ΤΕΣΤ ΝΕΡΟΥ ΘΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΥΡΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ( ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ )

μιάς κ τις πρώτες μετρίσεις που έκανε ο φίλος μου βγήκαν καλές πρίν 1 βδομάδα κ συμβαδιζαν απόλυτα με τιμές του φόρουμ.......


ΠΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ Κ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΔΩ Κ ΠΕΡΑ

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΡΙΞΩ ΑΛΑΤΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΙΑΣ Κ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ Κ ΕΥΤΟ ΑΥΡΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΤΕΣΤ ?

ξέχασα να σας πώ πως απο το ενυδρείο της πιτσαριας μπορώ να πάρω ότι θέλω μιας κ δεν έχει υπόστρομα μέσα αλλά μακαρόνι κ ανθρακα

θα ανεβάσω φωτογραφίες άυριο αν μπορέσω απο τις πιτσαρίας κ το δικό μου να δείτε χάλι μάυρο κ να πείτε γνώμη για το δικό μου...


όλες οι υποδήξεις σας δεχτές !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-12, 00:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αυτη κι αν ειναι περιεργη περιπτωση.
Το να συζητησουμε τυχον λαθη που γιναν δεν εχει κανενα νοημα, και πρεπει να δουμε με ρεαλιστικο τροπο πως μπορει να σωθει αυτη η κατασταση.
Κατ αρχας τωρα που ειναι καλοκαιρι θα μπορουσες να παρεις 2 κουτια απο αυτα του ΙΚΕΑ που ειναι καμια εκατοστη λιτρα το καθ ενα και να φτιαξεις δυο μικρες "τεχνητες λιμνουλες" αν εχεις κηπο η μπαλκονι και να βαλεις εκει τα χρυσοψαρα με τον ελαχιστο απαραιτητο εξοπλισμο (ουσιαστικα φιλτρα μονο) χωριζοντας τα ανα δυο (αυτο με το dropsy απλα το ξεχνας, αν οντως βλεπεις τα λεπια απο πανω να πεταγονται σαν κουκουναρι με τις δεδομενες συνθηκες απομονωσε το καπου σε καποιο σκευος -ισως μια λεκανη- κανε θεραπεια με αλατι το οποιο θα δρασει μαλλον περισσοτερο ανακουφιστικα, και θεωρησε πως κατα 90% μια μερα θα το δεις αναποδα. Σε τετοιες περιπτωσεις και με ολα τα υπολοιπα προβληματα το ρεαλιστικοτερο θα ηταν να προτεινω ευθανασια -εφ οσον οντως η διαγνωση ειναι 100% dropsy- αλλα προσωπικα δε μπορω να προτεινω κατι τετοιο και ουτε γνωριζω ποιος ειναι ο ανωδυνος τροπος για τα χρυσοψαρα που ζουν ακομα και σε λιμνες με παγο)
Τα τροπικα (πλεκο και γατοψαρα) θελουν κι αυτα καμποσα λιτρα, αλλα αν φυγουν απο μεσα τα χρυσοψαρα ειναι βεβαιο πως θα καλυτερευσουν κατα πολυ οι συνθηκες τους ωστε να μπορεσουν να επιβιωσουν προσωρινα μεχρι να μπορεσεις να τους δωσεις ενα πιο αξιοπρεπες σπιτι.
Απο κει και περα θα ελεγα να μην εχεις καθολου διακοσμηση ωστε να κερδισεις κανα λιτρο, και να βαλεις οσο γινεται περισσοτερα φυτα.
Επισεις στις "λιμνες" βαλε και υδροβια φυτα με τις ριζες στο νερο και τα φυλλα εξω, βοηθανε απιστευτα τις συνθηκες του νερου.
Καλη τυχη και καλο κουραγιο.
Αληθεια δε γνωρζω με ποιο τροπο πηρες τα ψαρακια (με συμφωνια με τον ιδιοκτητη? βρηκες ανοιχτα? με... διαρρηξη? οπως κι αν το εκανες σου αξιζουν συγχαρητηρια) μια ηλιθια ερωτηση ειναι μηπως με τον ιδιο τροπο θα μπορουσες να επαιρνες και το 600ρι? ή τουλαχιστο το φιλτρο του?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-12, 00:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι αλατι στο dropsy
Θα το στειλει μια ωρα αρχύτερα.
Η μονη ελπιδα ειναι με epsom salt (μαγνησιο) μαζι με αντιβιωση, κι αν το προλαβει.
http://www.youtube.com/watch?v=V1muxhJdwTE
http://www.google.gr/search?q=epsom+...ient=firefox-a

Οταν αρχιζουμε να κανουμε αλλαγες νερου σε ψαρια ενυδρειο που ζουσαν σε ενυδριο χωρις αλλαγες ή σε "βουρκο, οι αλλαγες πρεπει να αρχισουν πολυ μικρες 5-10% και το νερο να ειναι ιδιας θερμοκρασια.
Το νερο το φρεσκο δεν εχει καμια σχεση με του βουρκου κα ρτα ψαρια παθαινουν σοκ, ασχετα αν ειναι καθαρο το φρεσκο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-12, 01:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σπυρο εχω διαβασει οτι σε dropsy μεχρι και μπανια κανεις, αλλα απο την αλλη εχει λογικη αυτο που λες γιατι ξερουμε πως το αλατι κανει κατακρατηση υγρων...
Τελικα τι συμβαινει με το dropsy? (επι πλεον ολα σχεδον τα φαρμακα -μεχρι και το esha2000 που ειναι απλο απολυμαντικο- γραφουν πως κανουν για dropsy αλλα απο την αλλη ελαχιστοι το εχουν θεραπευσει... )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-12, 02:39
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
γραφουν πως κανουν για dropsy αλλα απο την αλλη ελαχιστοι το εχουν θεραπευσει... )
αυτό συνήθως συμβαίνει όταν είναι κάποιος νέος στο hobby ( όπου συνήθως τα ταΐζει ασταμάτητα )
η διάγνωση γίνει καθυστερημένα και απελπισμένα γίνονται όλες οι θεραπείες ταυτόχρονα e.t.c
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-12, 12:42
Το avatar του χρήστη despot
despot Ο χρήστης despot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

κοντευω να τρελαθώ .......

τα τεστ νερού δεν εφτασαν ακόμη μιας κ ζω σε επαρχία ........

πήρα τυροκομικό αλάτι κ έκανα μπάνιο το άρρωστο ψαράκι για ένα λεπτό μετά το έβαζα σε ένα καθαρό κουτί με νερό του ενυδρείου δυστυχώς σήμερα πέθανεε,,,,,,,,,,,,,,

έριξα επίσης τυροκομικό αλάτι πολύ καλά δυαλιμένο σε νερό χωρίς χλώριο ακολούθησα την δοσολογία στο μισό απο ποστ στο φορουμ περίπου 20 γραμάρια .......

ο τύπος με το παλιό μεγάλο ενυδρείο μου δίνει διακοσμιτικά κ ότι άλλο έχει μέσα όχι φιλτρα κ εξοπλισμό μιας κ θα τα πουλήσει λέει ,,

το μεγάλο ενυδρείο της πιτσαρίας είναι κατασκευή κ δεν βγαίνει απο το τοίχο εντωμεταξύ σκεφτεται να πουλήσει την πιτσρία μαζί με το ενυδρείο αν δεν βρεί λέει πως θα το δυαλίσει να πουλήσει μόνο τα τζάμια .....

λοιπόν έχω 3 φίλτρα που πήρα απο το καταστημα του φίλου μου κ πολλές πετρούλες για υπόστρωμα θα πάρω 2 μεγάλα κουτιά να χωρίσω τα ψαράκια μιας κ το ικέα είναι πολύ μακριά για μένα.....

φυτά ζωντανά πρέπει να αγωράσω με την πρώτη ευκαιρία που θα πάω πτολεμαίδα ,,,,

το τάισμα σταμάτησε γιατί δεν γνώριζα κ έρινα μέσα ασταμάτητα ..

τώρα έχω 3 διαφορετικές τροφές απο φίλο μου που αγόρασε απο πετ σοπ οι τροφές είναι

μιά για χρυσόψαρα - ταμπλέτες βυθού - τροφή για τροπικά

κάνω μια΄ανάμιξη κ τα ταίζω φυσικά σε μικρές ποσότητες όσο μπορούν να φάνε σε 1 λεπτό απο την επιφάνεια ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-12, 13:37
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

μην ταΐσεις ξανά για τουλάχιστον 1 εβδομάδα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-12, 13:38
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

οχι τροφη απο τροπικα στα χρυσοψαρα και θα πρεπει να ξεχωρισεις τα χρυσοψαρα απο τα τροπικα.
μπραβο που ενδιαφερθηκες να σωσεις τα ψαρια. μεσα στο ενυδρειο της πιτσαριας εχει και αλλα ψαρια?
πως πηγαινε και ετρωγε ο κοσμος στη θεα ενος ενυδρειου - βοθρου? γιατι και πριν κλεισει το μαγαζι σιγουρα το ενυδρειο πρεπει να ειχε παρει ασχημη κατρακυλα. να μου πεις για αυτο το εκλεισε, ιδιοκτητης που δεν ενδιαφερεται για τη βιτρινα του μαγαζιου (οχι απαραιτητα για το ενυδρειο, μιλαω γενικοτερα, απλα εδω ετυχε και υπηρχε το ενυδρειο) δεν ξερει να δουλεψει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-12, 14:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οπως ειπε κι ο Μανωλης σταματα να ταιζεις, κανενα ψαρι δε χαθηκε απο πεινα (ειδικα τα χρυσοψαρα απ οσο ξερω μενουν μηνες χωρις φαγητο το χειμωνα στη φυση)
Αν δεν εχεις ΙΚΕΑ, σιγουρα θα υπαρχει καποιο μαγαζι που να εχει μεγαλα πλαστικα κουτια, παρε οσο πιο μεγαλα υπαρχουν και καντα αν μπορεις "λιμνουλες".
Εκει θα βαλεις τα χρυσοψαρα. Τα γατοψαρα και ο πλεκο μπορουν να μεινουν για ενα διαστημα μετα την αποσυμφορηση στο 100ρι μεχρι να παρεις ενυδρειο.
Οταν με το καλο ερθουν τα τεστ πρεπει να δουμε τελικα αν ειναι στρωμενο το φιλτρο σου. Αν ειναι θα ανακατεψεις τα υλικα του με αυτα των αλλων φιλτρων και θα τα μοιρασεις.
Οσον αφορα το αλατι, δεν ξερω αν σου εδωσα σωστη συμβουλη η αν εχει δικιο ο Σπυρος που ειπε οτι δεν κανει για dropsy. Οι περισσοτεροι παντως το χρησιμοποιουν, αλλα σχεδον ολοι χανουν τα ψαρια, ειναι πολυ δυσκολη αρρωστια για να το σωσεις. Οπως και να χει ηταν αδυνατο να θεραπευοταν ενα ψαρακι που περασε ολη αυτη την ταλαιπωρια.
Βεβαια μπανια δεν προτεινονται σε αρχαριο και ειναι η τελευταια λυση που κανουμε σε ηδη μισοπεθαμενα ψαρια που ειναι σιγουρο πως θα χαθουν, ως τελευταια προσπαθεια, -και σε καποιες περιπτωσεις εχει φερει αποτελεσματα αλλα εχει σκοτωσει και ψαρια- αλλα βεβαια με το dropsy και με το συγκεκριμενο ψαρι ετσι κι αλλιως οτι και να κανες δε νομιζω πως ειχες και καμια πιθανοτητα να το σωσεις.
Στα γατοψαρα η γνωμη μου ειναι μη βαλεις αλατι, δε νομιζω πως εχει κανενα νοημα και μαλλον πιο πολλυ αρνητικη θα ειναι η επιδραση του. Καλυτερα αφου γινει η αποσυμφοριση να κοιταξεις σιγα σιγα να τους χαμηλωσεις τις παραμετρους του νερου αν γινεται (να γινει καπως οξυνο και μαλακο) αλλα αυτο που προεχει ειναι ο διαχωρισμος των ψαριων και η βελτιωση της φιλτρανσης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-12, 15:28
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

εγω εχω να πω ενα μεγαλο μπραβο που ασχοληθηκες!
συγχαρητήρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-07-12, 21:47
Το avatar του χρήστη despot
despot Ο χρήστης despot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

παίδες όλα καλά !

τα περισσότερα ψαράκια τα έδωσε σε pet shop φυσικά τα δέχτηκαν με χαρά ( όχι σαν τον άλλο που τον παρακαλούσα ) επίσης αγώρασα ένα έτοιμο ενυδρείο 100λτ !

τα ψαράκια που κράτησα έιναι 3 χρυσοψαρα 1 πλέκο 5 γατόψαρα κορυ !


στο 2 ενυδρείο θα βάλω μέσα μόνο τα χρυσόψαρα !

σταμάτησα να ταίζω έκανα αλλάγες νερού 30 τις εκατό επίσης όλες τιμές νερού είναι καλές !

ευχαριστλώ για όλα !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-07-12, 12:13
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Καλή συνέχεια να έχεις στο χόμπυ, αν και με δύσκολο ξεκίνημα!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-07-12, 10:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν καταλαβα αν εριξες αλατι στο κυριως ενυδριο οπου εχεις και τα κορυ,αλλα αν το εριξες εκει μην ξαναριξεις.τα κορυ δεν εχουνε ανοχη στο αλατι οπως τα χρυσοψαρα.αν το εριξες εκει,η κανε (σωστες)αλλαγες νερου μεχρι να φυγει το αλατι,η βαλε τα κορυ αλλου.παντως κοψτο το αλατι απτα κορυ μην τα "στειλεις" αδικα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-12, 20:24
Το avatar του χρήστη despot
despot Ο χρήστης despot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

παίδες επιτέλους όλα καλά !

έχω 2 ενυδρεία το 1 100 λτ μόνο με 5 κορυ

επίσης άλλο ένα τον 150 λτ που τρέχει έδω κ ένα μήνα !


παρακολουθώ αναλυτικά τις οδηγείες του φόρουμ κ μέχρι στιγμής τα πάω περίφημα !


τα χρυσόψαρα που έσωσα τα έδωσα σε πετ σοπ επίσης σύντομα το παραπάνω ενυδρείο της ταβέρνας ο τύπος τελικά το έχει σε μιά αποθήκη κ μου το χαρίζει !




τα ενευδρεία πάνε μπάλα σε όλες τις απορείες μου βρίσκω απάντηση στο φόρουμ !


αναλυτική παρουσίαση των 3 ων ενυδρείων μου μαζί με φωτό θα γίνει σύντομααααααααααα



επίσης έχω πετάξει όλα τα πλαστικά κ μέσα έχουν μόνο ξύλα κ ζωντανά φυτά !




τρεεεελαααααααα λέμε

με κολήσατε τέλος !


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-07-12, 22:06
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

χαχαχχαχ......καλα να παθεις...
Μιλαμε για ανιατη ασθενεια....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-07-12, 23:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ΤΖΑΑΑΑΑΜΙΙΙΙ..... τωρα βρεθηκες με 600 λιτρα ενυδρειο απο το πουθενα...
ελπιζω να μη μενεις σε οροφο ωστε να μπορεσεις να το γεμισεις ολο και να το εχεις σε ολο του το μεγαλειο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-07-12, 00:09
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

despot πριν λίγο είδα το θέμα σου... χαίρομαι που όλα πάνε καλά... αν νομίζεις ότι μπορώ να βοηθήσω σε κάτι στείλε μου ένα π.μ.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-08-12, 00:15
Το avatar του χρήστη despot
despot Ο χρήστης despot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

φίλε λυγκιστή ελπίζω να είσαι απο φλώρινα !

επιτέλους βρήκα κ κάποιον να μπορώ να μιλήσω στη πόλη μου



σου στέλνω π.μ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αποστολη με ΚΤΕΛ/κουριερ tirogalos Ζωοτόκα 13 25-05-11 02:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07255 seconds with 13 queries