Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-12, 11:00
Emi Ο χρήστης Emi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2012
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Άσπρο χνούδι σε kiss

Αγαπητοί καλημέρα!
Δεν έχω καμία εμπειρία για τα ενυδρεία οπότε όπως καταλαβαίνετε μου είναι απαραίτητη η συμβουλή και η βοήθεια σας.
Έχω ένα ενυδρείο (δεν θυμάμαι τον τύπο) είναι αυτό με το ενσωματωμένο φίλτρο στην πλάτη 60-80λίτρα είναι νομίζω.
Φιλοξενεί 2 Kissκαι ένα δολάριο. Τα kissτα έχω 4 χρόνια και το δολάριο περίπου 2 χρόνια.
Τα kissδε, είναι απ’ τα πρώτα ψάρια που μπήκαν στο ενυδρείο και έχουν αντέξει τόσο χρόνια!
Το ένα απ’ τα δυο έχει μεγαλώσει πάρα πολύ , το δεύτερο (και μάλλον άρρωστο) έχει παραμείνει μικρό και είναι λιγότερο κοινωνικό απ’ τα άλλα δυο και συχνά απομονώνετε.
Παρόλα αυτά δεν έχω παρατηρήσει κάτι στην όρεξη του.
Τρώει κανονικά μια φορά την ημέρα όπως και τα υπόλοιπα.

Το νερό δεν το αλλάζουμε συχνά , συνήθως συμπληρώνουμε νερό και δεν έχουμε ρίξει ποτέ αλάτι στο ενυδρείο!
Λυπάμαι αν αυτά που γράφω δεν έχουν συνοχή.
Δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες ούτε τι άλλο χρειάζεται.
Αυτό που με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση είναι να καταλάβω και να προλάβω οτιδήποτε κακό μπορεί να συμβεί.

Το πρόβλημα μου είναι ότι το ένα kiss(το μικρότερο) έχει τις τελευταίες 3 μέρες 2 κηλίδες σαν χνούδι στην ουρά.
Σας επισυνάπτω και φωτογραφία του (δεν διακρίνετε καθάρα βέβαια το χνούδι αλλά δεν μπορούσα να βγάλω καλύτερα την φωτογραφία), όπως και φωτογραφία του ενυδρείου αλλά και του μεγάλου Kiss.

Μπορείτε σας παρακαλώ να με καθοδηγήσετε;

Ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ. Αν το προβλημα έχει συζητήθει ξανά ζητώ συγνώμη για την επανάληψη αλλά στην παρούσα φάση δεν είμαι σε θέση να διαβάσω όλες τις συζητήσεις.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mikro.JPG
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  92,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  megalo kiss.JPG
Εμφανίσεις:  465
Μέγεθος:  91,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enidrio.JPG
Εμφανίσεις:  442
Μέγεθος:  110,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-12, 12:17
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καλημέρα,

μετρήσεις κάνεις;

λογικά θα έχεις αρκετά νιτρικά μιας και δεν κάνεις αλλαγές νερού, ένας γενικός κανόνας είναι 30% αλλαγή νερού την εβδομάδα, αλλά ουσιαστικά οι μετρήσεις είναι που θα σου δείξουν τις ρουτίνες σου. τα νιτρικά δεν πρέπει να ανεβαίνουν πάνω από 20 (ιδανικά γύρω στο 10).

το ενυδρείο τι διαστάσεις έχει, από τις φώτο μου φάινεται μεγαλύτερο από τα λιτρα που μας λες. αν ισχύουν τότε έχεις προβλημα λογικά και με την ψαροσύνθεση...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-12, 15:06
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Μαλλον κατι τρεχει με το νερο σου οπως ειπε και ο genecr μαλλον νιτρικα!Τωρα για τα gourami που λες επειδη τα φιλιξενω και εγω!Ειναι ζευγαρι?Αν οχι λογικο το ενα να ειναι συνεχεια κριμενο γιατι πρεπει να παιζει αρκετο ξυλο!Παντος ειναι υπεροχα ψαρια σε οσο μεγαλο ενυδρειο και να τα βαλεις το γεμιζουν μονα τους και δεν εχω δει καλυτερο αλγοφαγο ψαρι!!Ακομη το δολαριο δεν κολαει εκει μεσα δωστο καπου να ειναι και αυτο καλυτερα αλλα και εσυ!Και αλλαξε τα πλαστικα φυτα σου και κανε τις αλλαγες οπως σου ειπαν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-12, 12:00
Emi Ο χρήστης Emi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2012
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Αγαπητοί σας ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές θα προσπαθήσω να τις ακολουθήσω...
Δεν ξέρω τα Kiss αν είναι ζευγάρι...δεν έχω πάντως όλα αυτά τα χρόνια γέννα...
Επίσης το δολλάριο δεν μπορώ να το βγάλω απ το ενυδρείο!
Δεν έχω την δυνατότητα για δεύτερο.
Θα πρέπει να κάνει παρέα μαζί με τα υπέροχα gourami μου...!
Καλά τα πάνε μεταξύ τους πάντως..δεν μαλώνουν πέρα απ' το κυνηγητό μερικες φορές...
Tέλος αν βγάλω τα πλαστικά φυτά μπορώ να το διακοσμήσω με κάτι άλλο αντίστοιχο;

Πέρα όμως απ' αυτά γνωρίζει κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω με το πρόβλήμα του gourami
Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-12, 23:36
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αν μπορείς να βάλεις πιο καθαρές φώτο..
Και κάνε μια αναζήτηση στο google για fin rot, και fungus, και δες αν είναι κάποιο απο αυτά..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-12-12, 13:32
Emi Ο χρήστης Emi δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2012
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορείς να βάλεις πιο καθαρές φώτο..
Και κάνε μια αναζήτηση στο google για fin rot, και fungus, και δες αν είναι κάποιο απο αυτά..
Δυστυχώς δεν βγαίνουν πιο καθαρές η φωτο!
Χθες παρατήρησα και κάτι σας θολούρα στα ματια του...

Θα κοιτάξω και τις ασθένειες που μου λες...

Εχω απελπιστεί!
Υπάρχει περιπτώσει αν το βάλω σε μια γυάλα και το πάω σε κανένα pet shop να ξέρουν να μου πουν;


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-12, 14:25
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Μακαρι να πετυχεις καποιον που να ξερει αλλα μια φωτο οντως θα βοηθουσε!Αφου θα πας σε πετ σοπ να δειξεις το kiss δεν παιρνεις και το δολαρια μαζι να το αφησεις γιατι δεν ταιραιζει με τα αλλα 2,παει σε ομαδες θελει και παραπανω λιτρα!Αν ειναι και τα 2 δυο σου kiss το ιδιο φυλλο πιθανον να παιζει και πολυ κινηγητο και θυληκα να ειναι παλι ειναι πολυ εκρηκτικοι και δεν ανεχονται αλλου φυλλου στον ιδιο χορο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-12-12, 21:40
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

φιλε αν ειναι ευκολο παρε ενα μετρα αρχικα κ μετρα ολες τις διαστασεις με το ενυδρειο σου γιατι πιο πολυ μοιαζει με 120 παρα με 80αρι...

αν ειναι ετσι για να υπαρχει μια εικονα του τι εχεις...
μετρα , υψος (απο βαση μεχρι σταθμη νερου)
μηκος (λχ απο ακρη σε ακρη του μπροστινου τζαμιου) κ πλατος (μπρος μεχρι πισω)

οπως λενε τα παιδια , καλο ειναι να μετρας το νερο για την ποιοτητα του για το καλο των ψαριων σου. σε γενικες γραμμες ειναι ηρωες που απο ομολογια σου , λες οτι δεν τυγχανουν τακτικων αλαγων κτλ αλλα κ εσυ μαλον θα γινεις ο δικος τους ηρωας γιατι επιτελους θα ασχοληθει καποιος μαζι τους!

η πιο καλη ωρα για να βγαλεις φωτο τα κιςς ειναι εν ωρα μασας....
εκτος αν κ η τροφη τους δεν ειναι τακτικη επομενος θα γινεται χαμος. Οσο για το πετσοπα.... ειλικρινα μακαρι να πεσεις σε καλο παιδι κ ειδικο στο ειδος ειδεμη θα σε κανει Αγιο επειδη θα σε φορτωσει με ενα τονο φαρμακα κτλ κ θα κανει εκεινος καλα χριστουγεννα κ εσυ θα παλευεις με το ψαρακι σου...

για φυτο κανονικο ΞΕΧΝΑ ΤΟ σε απλα λογια... γιατι φυσικο φυτο κ ντολαρ ειναι σαν να εχεις λαμπρατορ που δεν τρωει λιχουδια...
αν το φυτο γλυτωσει , τοτε κατι θα εχει κ το ντολαρ!
μην πανικοβαλεσε γιατι δεν βοηθα κανενα αυτο...
κ αν βγαλεις μια φωτο καλη θα δεις οτι με απλα πραγματα θα γινουν τα ψαρακια σου κ παλι υγειεστατα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άσπρο σπυράκι πάνω από το μάτι!!!! Minakki Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 5 14-12-11 20:02
Άσπρο Στίγμα giorgakis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 29-08-07 10:28
kiss γκιουράμι.... naupaktos84 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 14-02-07 09:58
’σπρο ινώδες περίττωμα Cristos Δίσκοι 8 24-05-05 22:10
KISS GOURAMI HELP stratosgeo Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 21-01-05 11:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04736 seconds with 16 queries