Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-11-12, 21:35
elefterios Ο χρήστης elefterios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

βασει ολων αυτων των μετρησεων,τα φυτα παιζουν καποιο ρολο τελικα?
απλα αναρωτιεμαι γιατι η αναπτυξη τους ειναι δραματικα αργη και μιλαω για ανουμπιες και βαλεσνεριες χωρις υποστρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-11-12, 21:39
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elefterios Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοεις αποτομη αλλαγη παραμετρων νερου?

δεν εχω δυνατοτητα αλλαγης νερου με αλλο τροπο εκτος του σωληνα απο τη βρυση

μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις ενα δικο σου παραδειγμα αλλαγης και καθε ποτε?
δοχειο προετιμασιας,θερμοστατη και ενα κοματι λαστιχο αεραντλιας ειναι η λυση.
αξιζει αυτο που επαθες για 20¤ υποθεση;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-11-12, 21:39
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

νιτρικα NO3 απο 150 πριν την αλλαγη σε 50 μετα την αλλαγη. εχεις μετρησει PH πριν την αλλαγη νερου και 5 ωρες μετα ? θερμοκρασια απο 27 σε 22, αρα το νερο της αλλαγης εχει θερμοκρασια κατω απο 20.

με μικρες αλλαγες νερου 20-30% ανα 3-5 μερες μηδενιζουμε τα νιτρικα NO3, μετραμε καθε 3 μερες και οταν φτασουν τα 20-30 κανουμε αλλαγη νερου συνηθως 25-30% με νερο ιδιας θερμοκρασιας και PH, αντιχλωριο πριν την αλλαγη μεσα στο δοχειο αλλαγης.
καλο θα ηταν να εχεις ενα βαρελι για αυτο τον σκοπο και το νερο να το βαζεις μεσα του 24 ωρες πριν (να δουλευει μια αεραντλια ή ενας κυκλοφοριτης για να μην μενει στασιμο το νερο).
το ποτε χρειαζετε το ενυδρειο σου αλλαγες θα στο δειξουν οι μετρησεις του νερου που κανεις. παιζει ρολο η φιλτρανση, η ιχθυοφορτηση και το ταιζμα. απλα μικρες αλλαγες μεχρι το 30% του συνολικου ογκου του νερου σου, γιατι η αποτομη μεταβολη των παραμετρων του νερου π.χ. NO3 ακομα και προς το καλυτερο, στρεσαρει και καταπονει τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-11-12, 21:48
elefterios Ο χρήστης elefterios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
δοχειο προετιμασιας,θερμοστατη και ενα κοματι λαστιχο αεραντλιας ειναι η λυση.
αξιζει αυτο που επαθες για 20¤ υποθεση;
πολυ σωστο αυτο που λες αλλα σε σπιτι χωρις μπαλκονι,80 λτ νερου σε δοχειο προετοιμασιας με μωρο στο σπιτι οχι πολυ καλη ιδεα.
δεν ειναι το ποσο το θεμα.ο χωρος με περιοριζει
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-11-12, 21:53
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

και γω εχω μικρο 3 ετων και 3 ενυδρεια τοποθετημενα στο μποϊ του μαλιστα.
το δοχειο το εχω καβατζωμενο στην κουζινα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-11-12, 21:57
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elefterios Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ σωστο αυτο που λες αλλα σε σπιτι χωρις μπαλκονι,80 λτ νερου σε δοχειο προετοιμασιας με μωρο στο σπιτι οχι πολυ καλη ιδεα.
δεν ειναι το ποσο το θεμα.ο χωρος με περιοριζει
πρεπει να βρεις μια φορμουλα (ισως με 2 δοχεια 40 λιτρων ή κατι αλλο) γιατι ετσι θα εχεις συνεχεια ταλαιπωριμενα ψαρια "που ειναι κριμα" και προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-11-12, 23:06
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

αλλαγες στο 30-40% καθε βδομαδα χωρις αναταραξη του βυθου.

εχετε δοκιμασει να καθεστε στο σαλονι και να σκουπιζει η μανα/γυναικα με σκουπα χειρος μια φορα το μηνα ? δεν σας πνιγει η σκονη? το ιδιο γινεται και με τα ψαρια !
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-11-12, 23:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και ολα τα υπολοιπα σωστα να γινοντουσαν,μονο και μονο τα νιτρικα με τις αλλαγες που γινονται τοσο αραια,εμενα μου φτανει σαν αιτια.οσα ψαρια εχω κρατησει μεχρι τωρα,ετσι και ξεφευγα λιγο απτη ρουτινα και αφηνα τα νιτρικα πανω απο 30-35 για μια δυο μερες,γινοτανε φανερο αμεσως(και στα χρωματα και στη συμπεριφορα τους) οτι τα ψαρια τα ενοχλουσε.και εδω μιλαμε για 100αρια και ισως και παραπανω τωρα αν φτανανε 50 μετα την αλλαγη.

βαλε και λιγο(εως πολυ)τα θερμικα σοκ που φαγανε τα ψαρια και λιγο απολα τα υπολοιπα,ε θα πεθανουν τι θα κανουν.ψαρια ειναι.

και εκτος απολα αυτα βλεπω και ψαροσυνθεση προβληματικη...

η γνωμη μου,βρες δοχειο καταλληλο για τις αλλαγες σου και προετοιμαζε το νερο σωστα.αλλαγες μια φορα τη βδομαδα.αντε 10 μερες βαρια.αν θες για πιο αραια,θελει πολυ μελετη το πραγμα και δεν γινεται ετσι "απλα".και ακομα και τοτε θαναι ρισκο.απλα τοτε το ελαχιστοποιεις εσυ καπως γιατι με τοσο διαβασμα που θαχεις ριξει για να φτασεις εκει,λογικα θα ξερεις και τι κανεις.

μεχρι τοτε και μεχρι να δεις με μετρησεις τι ρουτινα σηκωνει το ενυδρειο σου,αλλαγες καθε βδομαδα,με νερο αποχλωριομενο στο δοχειο προετοιμασιας,στην ιδια θερμοκρασια με αυτη του ενυδρειου,και χαρακτηριστικα νερου ιδια με αυτα του ενυδρειου(ph,kh,gh).

την αλλαγη θα την κανεις αργα με ρυθμιζομενη αντλια,η με τη βαρυτητα και σωληνακι καταληλης διατομης ωστε να κανει ενα μισαωρο τουλαχιστον να αλλαξει το νερο.και οταν "βρεις" τι ψαρια θα βαλεις,ψαξε λιγο να διαβασεις τα προφιλ τους η ρωτα εδω μεσα πριν τα αγορασεις
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-11-12, 23:31
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

ρε παιδια, μπορει να λεω και μ@λ@κι@.
παιζει να φταιει το νερο της βρυσης??
εγω χτες που επρεπε να κανω αλλαγη νερου την ματαιωσα γιατι το νερο της βρυσης μου αυτες τις μερες μου μυριζει απιστευτα...
μηπως εχει τιποτα και δηλητηριαστηκαν τα ψαρια....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-11-12, 23:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε ποση ωρα γεμισες το ενυδρειο με το φρεσκο νερο?
Εχεις σαλιγκαρια?
Θερμοσιφωνο γιατι δεν βαζεις? ειναι παλιο?
Το λαστιχο (ποτισματος?) που χρησιμοποιεις, το εχεις μονο γιαυτη τη δουλεια? Το αδειαζεις απο το νερο που εχει μεσα, μετα τη χρηση του?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-11-12, 00:26
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ποση ωρα γεμισες το ενυδρειο με το φρεσκο νερο?
Εχεις σαλιγκαρια?
Θερμοσιφωνο γιατι δεν βαζεις? ειναι παλιο?
Το λαστιχο (ποτισματος?) που χρησιμοποιεις, το εχεις μονο γιαυτη τη δουλεια? Το αδειαζεις απο το νερο που εχει μεσα, μετα τη χρηση του?
σαλιγκαρια ? δεν ρίχνεις λίγο φως
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-11-12, 00:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aν εχει πχ applesnail περισσοτερα απο οτι μπορει να σηκωσει το νερο, θα του κατεβαζουν την alkalinity και το πεχα θα αλλαζει αποτομα με την αλλαγη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-11-12, 00:59
elefterios Ο χρήστης elefterios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ποση ωρα γεμισες το ενυδρειο με το φρεσκο νερο?
Εχεις σαλιγκαρια?
Θερμοσιφωνο γιατι δεν βαζεις? ειναι παλιο?
Το λαστιχο (ποτισματος?) που χρησιμοποιεις, το εχεις μονο γιαυτη τη δουλεια? Το αδειαζεις απο το νερο που εχει μεσα, μετα τη χρηση του?
δεν εχω σαλιγκαρια
το λαστιχο ειναι ποτισματος και το καθαριζω πριν γεμισω το ενυδρειο
η ψαροσυνθεση ηταν ιδια εδω και περιπου 6 χρονια
σαφως και εχω διαβασει και ασχοληθει σε αρκετα μεγαλο βαθμο
δεν εκανα τιποτα στη τυχη αλλα γνωριζα πως καποιες διαδικασιες ισως να μην ηταν σωστες αλλα ποτε δεν ειχα νεκρα ψαρια

ενας φιλος ειπε για το νερο της βρυσης

εγω μενω Νεα Σμυρνη,εχθες 27/11 το νερο ειχε μια εντονη μυρωδια που ποτε δεν ειχα ξαναμυρισει εως τωρα,αλλωστε το ιδιο νερο με τον ιδιο τροπο χρησιμοποιω εδω και καιρο
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-11-12, 06:24
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

για αυτο ειναι καλυτερες οι μικρες αλλαγες νερου.σου δινουν το περιθωριο για αποφυγεις δυσκολες καταστασεις.

εγω στο 240λτ μου αλλαζω λιγο νερο καθε μερα (καπου 15 λτ ).ετσι οταν λειπω απο σπιτι και ενα διημερο λογω δουλειας ειμαι ησυχος .
εαν πας τις αλλαγες νερου οριακα τοτε δεν εχεις επιλογη παρα να την κανεις .
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-11-12, 07:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ok, διακρινω καμποσα λαθη αλλα λαθος που μπορει να αποβει ακαριαια θανατηφορο ειναι ο τροπος που κανεις αλλαγες.
Πληροφοριακα ειχα ενα πελατη που εκανε περιπου τα ιδια σε 400 λιτρα με 2 σκαλαρια κι ενα πλακο και καθε 3-4 το πολυ μηνες αλλαζε τα σκαλαρια.
Κι επειδη προκειται για ξεροκεφαλο ατομο που δεν τον πολυνοιαζουν τα ψαρια, παρα τα βλεπει απλα σα διακοσμητικα (οποτε δεν επαιζε με τιποτα να ακολουθουσε σωστες ρουτινες) του προτεινα στο τελος απλα να μην ξανακανει ποτε αλλαγες νερου και μονο να συμπληρωνει, και απο τοτε μεσα σε 2 χρονια εχει χασει μονο ενα σκαλαρι.
Οι αλλαγες νερου οσο απαραιτητες και ευεργετικες κι αν ειναι οταν γινονται σωστα, τοσο θανατηφορες μπορουν να αποβουν οταν γινονται με λαθος τροπο.
Αν δεις, πολλες φορες εχω προτεινει σε αρχαριους -με στρωμενο φυσικα ενυδρειο- να μην κανουν αλλαγες μεχρι να αγορασουν βαρελακι και να το εξοπλισουν με θερμαντηρα.

Δε θα κατσω να πολυασχοληθω με τις λανθασμενες συνθηκες νερου που εχεις για τα ψαρια σου -ψαξε να βρεις τι νερο θελουν η αλλαξε ψαροσυνθεση- ουτε με τα τοσα λαθη που συσωρευμενα αποδυναμωνουν τα ψαρακια, αλλα θα σου περιγραψω λεπτομερειακα τον τροπο που θα επρεπε ιδανικα να κανεις τις αλλαγες σου κι απο κει και περα οσο πιο κοντα φτασεις σε αυτο τοσο το καλυτερο :
1. προφιλτρα στη βρυση (απαραιτητα να υπαχει και χημικο φιλτραρισμα)
2. παρασκευη νερου καταλληλου για τα ψαρια σου
3. βαρελακι με θερμαντηρα + θερμομετρο (και με οτι αλλο κρινεται πως χρειαζεται, πχ φιλτρο με τυρφη, αεραντλια κτλ) οπου το νερο θα στεκεται μια βδομαδα
4. αλλαγες καθε βδομαδα
5. Μετρησεις του νερου αλλαγες ωστε να ταιριαζουν με τις συνθηκες του νερου του ενυδρειου ως προς τα: ph, kh, gh, θερμοκρασια.
Αν ακολουθησεις κατα γραμμα αυτη τη ρουτινα σταματας και τη χρηση αντιχλωριου και ετσι δεν επιβαρυνεις και το νερο σου με επι πλεον χημικα.

Αν για οποιοδηποτε λογο δεν μπορεις να προετοιμαζεις σε βαρελακι, τοτε καλυτερα κανε πολυ συχνες κλαι πολυ μικρες αλλαγες νερου (πχ 10-15 λιτρα τη μερα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-11-12, 08:02
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[QUOTE=delta66;715355]Σε ποση ωρα γεμισες το ενυδρειο με το φρεσκο νερο?
Θερμοσιφωνο γιατι δεν βαζεις? ειναι παλιο?
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τυπος ευρεσης ποσοστου μιξης νερου ΑΟ και βρυσης για αλλαγη νερου. delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-07-11 12:13
μετα απο αλλαγη νερου.αυτο.. johnyfy Γλυκό νερό - Γενικά 26 12-04-11 00:03
ΕΠΕΙΓΟΝ! Διακοπη νερου ενω εχω αφησει το ενυδρειο πανω σε αλλαγη με το 60% του νερου Superpzarr Αρχάριοι γλυκού νερού 11 18-02-11 22:44
ΝΕΚΡΑ ΨΑΡΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. Stoukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 23-01-11 10:11
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ANTONIS STAVRINOS Γλυκό νερό - Γενικά 6 26-03-04 23:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06233 seconds with 15 queries