Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 30-10-12, 22:28
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων


Γιαννη ενταξει, στα μαγαζια απλα νερο βρυσης εχουν κοινο για ολα τα ενυδρεια αφου δεν τα εχουν για να τα κρατησουν χρονια εκει μεσα...
Εννωειται δε φτιαχνουν νερα, το να φτιαξει σωστες συνθηκες για το ψαρι του ειναι ευθυνη του αγοραστη
Κοιτα ειναι κι ευθυνη του πωλητη να μαθαινει σε τι πεχα και σκληροτητες τα ψαρια που παιρνουν απο καποιο εκτροφειο ή κατι αλλο(που να ξερω) αλλιως παθαινουν σοκ και αν καποιος ερθει την ιδια μερα ή την επομενη και παρει καποιο ζωντανο και του ψοφησει την επομενη μερα ενω τα εχει ολα αυτα που χρειαζεται το ψαρι?Εγω που πηρα τα ραμ και τα εκανα 1,5 ωρα προσαρμογη και μπηκαν σε ενυδρειο με καλη αναταραξη,10 φορες φιλτρανση και ελαχιστη ιχθυοφορτηση και τα εχασα σε 3 μερες χωρις να καταλαβω τι εγινε?Τωρα θελω να ξαναδοκιμασω ραμ επιλεκτικης αναπαραγωγης αλλα φοβαμαι οτι θα τα χασω παλι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων


Ποια απ ολα? (cpd μαλλον λες αλλα δες ποσα danio υπαρχουν)
http://www.seriouslyfish.com/species/search/danio
Το αγαπημενο μου ειναι το giant danio...θελει μεγαλο μηκος και κοπαδι αλλα αν παρεις μονο ενα τετοιο γινεται κυριαρχικο και κυνηγαει ολα τα μικροτερα του και δεχεται μονο ψαρια που ειναι κι αυτα κυριαρχικα(π.χ. αγγελοψαρα,γκουραμι)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giannakis : 30-10-12 στις 22:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 30-10-12, 22:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry, με γκάπι εννούσα... Υπάρχουν πολλά danio??? θα ρωτήσω...

σου εβαλα λινκ για ΟΛΑ τα danio που υπαρχουν, επισεις αν κλικαρεις αυτο που σε ενδιαφερει βρισκεις τα παντα για αυτο το ψαρι.
Η σελιδα που σε στελνω δεν ειναι ενα φορουμ με εεμπειρικες πληροφοριες αλλα ισως η πιο ενημερωμενη βαση δεδομενων που διαθετουμε.
Καλο ειναι λοιπον να τη χρησιμοποιεις.

Παράθεση:
Κοιτα ειναι κι ευθυνη του πωλητη να μαθαινει σε τι πεχα και σκληροτητες τα ψαρια που παιρνουν απο καποιο εκτροφειο ή κατι αλλο(που να ξερω) αλλιως παθαινουν σοκ και αν καποιος ερθει την ιδια μερα ή την επομενη και παρει καποιο ζωντανο και του ψοφησει την επομενη μερα ενω τα εχει ολα αυτα που χρειαζεται το ψαρι?
Μωρε εσυ εχεις δικιο, αλλα ελα ντε που ειναι σχεδον αδυνατο να γινει ετσι... (οχι για πρακτικους βεβαια λογους αλλα για οικονομικους... δυστυχως)
Απο κει και περα το μονο "καλο" της ιστοριας ειναι πως την αποτομη ανοδο τα ψαρια την ανεχονται και δεν τους προκαλει καποια εμφανη βλαβη, τουλαχιστο οχι οσο η αποτομη πτωση.
Μακαρι βεβαια να ηταν αλλιως τα πραγματα, αλλα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 30-10-12, 22:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τελικα τωρα που το ξανασκεφτομαι, ειμαι ... μαγος.
Πολυ πριν αναφερθουν λεπτομεριες, και στο ποστ 22, κανω επεξηγηση του αινιγματικου ενυδρειακου ΄μεζε΄ και αναφερω καποιες απο τις αιτιες των προβληματων.

Μιλω με γριφους γεροντα κλεοβουλε;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 30-10-12, 22:51
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/
http://www.seriouslyfish.com/species/danio-roseus/

αυτά είναι τα δύο που μου δίνει για τα γατόψαρα, θα την παλέψουν με τα γκάπι και τα σαλιγκαράκια???
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 30-10-12, 23:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οχι, εξ αλλου τι συμβατο να βρεις με γκαπυ? αλλου ειδους ζωοτοκα?
Και ποιος εχει ζωοτοκα και θελει ανταλλαγες με γατοψαρα?

Καλυτερα αν καποιος ενδιαφερεται χαρισε του τα χωρις να παρεις κατι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 31-10-12, 11:32
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Πάνε τα γατόψαρα. Τα έδωσα στο πετ σοπ που τα πήρα, θα μου δώσει γκάπι μόλις φτιάξουν τα δικά μου, ελπίζω δηλαδή... anyway, τι κάνω από εδώ και πέρα??? Για την ώρα έκανα αλαγή νερού με 30 λίτρα νερό βρύσης, και 10 όσμωσης, το ph, ανέβηκε κάπου στο 7,5(δυστυχώς δεν έχω ακρίβεια στο Ph, αλλά είναι κάπου ανάμεσα στο 7 και το 8. Θα περιμένω να δω αν αλλάξει η συμπεριφορά τους. Από αλάτι τώρα είμαι στο 0.035% να βάλω??? Πείτε τι γνώμη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 31-10-12, 14:05
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνε τα γατόψαρα. Τα έδωσα στο πετ σοπ που τα πήρα, θα μου δώσει γκάπι μόλις φτιάξουν τα δικά μου, ελπίζω δηλαδή... anyway, τι κάνω από εδώ και πέρα??? Για την ώρα έκανα αλαγή νερού με 30 λίτρα νερό βρύσης, και 10 όσμωσης, το ph, ανέβηκε κάπου στο 7,5(δυστυχώς δεν έχω ακρίβεια στο Ph, αλλά είναι κάπου ανάμεσα στο 7 και το 8. Θα περιμένω να δω αν αλλάξει η συμπεριφορά τους. Από αλάτι τώρα είμαι στο 0.035% να βάλω??? Πείτε τι γνώμη σας.
για τα γκαπυ το ιδανικο ph ειναι το 8 μην ανυσηχεις απλα κοιτα να μην το ανεβασεις αποτομα γιατι μπορει να τα σκοτωσεις.
τωρα μπορεις να ανεβασεις και τη δοσολογια του αλατιου.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 31-10-12, 15:56
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

βασικά το πρωί ξυνόντουσαν σαν τρελλα... Τα είχα και νυστικά από χθες το απόγευμα... μετά την αλλαγή του νερού και ενώ δεν τα έχω ταΐσει, μου φαίνονται πιο "χαρούμενα" κινούνται πιο πολύ, κυνηγιούνται, ψάχνουν για τροφή στο βυθό και στα φύλλα των φυτών και νομίζω ότι ζευγαρώνουν κι άλλας.... Νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο. Δε θα βάλω αλάτι ακόμα, θα δω πς θα πάει και μετά. λέω να τα ταίζω σιγά σιγά, να δω πως θα πάει. Τελικά με το τάισμα τι κάνουμε ρε παιδιά??? Κάθε πότε είναι το σωστό και πόσο??? Και ένα κουλό... ενώ δεν τα έχω ταΐσει από χθες το απόγευμα, χέζουν σαν τρελλά ακόμα... Μήπως έχουν βαρυστομαχιά τα ψαράκια από το πολύ φαί τελικά???
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 31-10-12, 20:33
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

τι να σου πω.
εγω ταϊζω καλα μια φορα τη μερα,ζωντανο gridal,πολτο λαχανικα ζεματισμενα,γαριδα,bloodworms,ταμπλετες βυθου και ελαχιστες φορες flakes(εννοειται οτι δεν τα δινω ολα αυτα μαζι).και μια φορα την εβδομαδα νηστεια εκτος απο τα μωρα που τρωνε 3 φορες τη μερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κάθε πότε τα τέστ? Sandrea Αρχάριοι γλυκού νερού 18 26-11-11 21:03
Λάμπες Αλλαγή Κάθε Πότε gaster Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 03-10-11 20:29
Κάθε πότε; sailim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-02-10 17:06
Aλλαγή κεραμικών φίλτρου κάθε πότε? vassilis23 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 30-12-09 14:49
13.9L και betta κάθε πότε αλλαγή? spirosta Bettas 3 14-10-05 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04353 seconds with 15 queries