Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-12, 11:09
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Guppies - μαλλον αρρωστα?

Καλημέρα σε όλους,

Παρακαλώ τη βοήθειά σας για ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τα ψαρουλια μου



ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 61 x 41 x 58 cm (~120l καθαρα)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1,5 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 31/8/2012
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28 oC
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 1 (Apple Snail)
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: η 1η τακτική θα γίνει στις 8/9
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 90%, 30/8/2012
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορές την ημέρα Spirulina & Flakes εναλλαξ
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
Το ενυδρείο ετρεχε για 1,5 μήνα μόνο με φυτά. έγιναν μετρήσεις που έδειξαν οτι είχε αναπτυχθεί βιολογία. 1,5 εβδομάδα πρίν μπουν τα ψάρια γινόταν χορήγηση αμμωνίας 5ml /ημέρα μέχρι και την προτελευταία ημέρα (πρίν μπουν τα ψαρια). Η ποσότητα αποροφόταν κανονικά και οι μετρήσεις έδειχναν 0 Αμμωνία, 0 Νιτρώδη και 40-50 Νιτρικά πρίν γίνει η μεγάλλη αλλαγή για να μπούν τα ψάρια.
Την Παρασκευή 31/8 και αφού επιβεβαίωσα με μετρήσεις οτι το ενυδρείο είναι στρωμένο, αγόρασα 4 guppies και 1 apple snail. Το ένα απο τα τέσσερα πέθανε μετα απο μια ημέρα αφού πέρασε τον περισσότερο καιρό του στο βυθό κρυμμένο και ακινητο.


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7,6
KH: 7
GH: 15
ΝΗ3 (αμμωνια): <0,01
ΝΟ2(νιτρώδη): < 0,05
ΝΟ3(νιτρικά): 10-15
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ΝΑΙ - JBL & Sera
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: Ολα (Red Male Guppy, Blue Male Guppy, Gold Male Guppy)
2. ΔΕΡΜΑ: Κόκκινες περιοχές σε διάφορα μέρη του σώματος. Το gold εχει και μια μικρη τρύπα στο ραχαίο πτερυγιο. Φαίνεται οτι σε ορισμένα σημεία έχει χαθεί και το χρώμα (σαν τα λέπια να είναι "ξυσμένα"). Επίσης ή περιοχή γύρω απο τα βράγχια είναι αρκετά κοκκινη.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Νομίζω κανονική αλλα δεν εχω την εμπειρία να κρίνω. Το ένα περνάει αρκετή ώρα (κυρίως οταν τα φώτα είναι κλειστά) στο βυθό
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): Δεν έχω παρατηρήσει περιττωματα ακόμα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): Νομίζω κανονική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : Ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Απο την 1η μέρα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

Δεν έχει γίνει ακόμα καμία θεραπεία. το μόνο που έκανα είναι να ρίξω 2 κουταλιές αλάτι χοντρό τυροκομίας την 1/9.

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20120904_Guppy_RED_BLUE_ill_upl.jpg
Εμφανίσεις:  357
Μέγεθος:  45,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20120904_Guppy_RED_ill_upl.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  47,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-12, 11:59
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Βασικά...πρεπει να μηδενισεις αμωνια και νιτρώδη...επίσης κανεις πολυ μεγαλες αλλαγες νερου (90% ??) και καλο ειναι να τα ταϊζεις μια φορα την μερα....

και...βγαλε μερικες ακομα φωτογραφιες τα ψαρια σου..! Μηπως εχουν "φαγωμενα" πτερυγια?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-12, 12:43
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Φιλε μου ευχαριστω για την απάντηση

Αμμωνία και νιτρώδη είναι μηδέν ή κοντα στο μηδέν (είναι στην χαμηλότερη μέτρηση που μου δίνουν τα τεστ της JBL οπότε απο αυτή την άποψη νομίζω είμαι ΟΚ.

Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα απο τότε που έβαλα τα ψάρια καθώς έχουν περάσει μονο 4 μέρες (η μεγάλη 90% που είδες ήταν μια μερα πριν μππουν τα ψαρια για να πεσουν τα νιτρικά). Εξάλλου μέτρησα εχτες τα νιτρικά και είναι στα αποδεκτά όρια.

Φαγωμένα πτερυγια δεν βλέπω εκτός μια μικρή τρύπα στο ραχαίο πτερυγιο του ενός.

Απο το ψαξιμο που κανω θα έλεγα οτι είναι ενα ή συνδυασμός απο παρακάτω:

aeromonas/ pseudomonas
columnaris
piscicoce sp.

Σκέφτομαι να ακολουθήσω αντιβατηριδιακη αγωγή. Πολλα απο τα φαρμακα που είδα καταστρεφουν το φιλτρο οποτε δεν ξερω πως να το κάνω. Σκέφτηκα μηπως μπάνια με αλλατονερο βοηθησουν (για 10 λεπτα σε πλαστικό κουτί)????

Καμια βοηθεια????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-12, 12:50
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Μηπως σε αυτη την τρυπα στο πτερυγιο, βλεπεις κατι άσπρο (σαν βαμβακι ενα πραγμα)?? Αν ναι...τοτε μαλλον βρηκαμε την τρεχει με τα γκαπιακια σου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-09-12, 12:56
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Μήπως τα πήρες άρρωστα? Γιατί δε φαίνεται να έχεις κάνει λάθη... Από την εμπειρία που έχω με τα συγκεκριμένα ψάρια δεν είναι και τόσο ευπαθή ώστε να πέθάνουν σε 4 μέρες ακόμα και σε άσχημες συνθήκες... Εγώ είχα ένα που του είχαν φάει τα 2/3 της ουράς και το άτιμο όχι μόνο επέζησε αλλά σιγά σιγά την αναπλήρωσε κιόλας και είναι μια χαρά...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-12, 13:14
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

IMMORTAL: ναι πολυ πιθανό να τα πήρα αρρωστα... η αληθεια ειναι οτι δεν τα παρατηρησα οταν τα αγορασα, αλλα και να τα παρατηρούσα δεν είχα την εμπειρια να καταλάβω εαν κατι δεν παει καλα (εκτος εαν ήταν κατι πολύ εξόφθαλμο)

MALAWI: δεν προσεξα να υπαρχει ασπρο χνούδι κλπ αλλα σημερα θα τα παρατηρήσω καλύτερα με μεγεθυντικό φακό. Δεν νομίζω όμως...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-12, 13:33
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Αν τελικά δεν τα καταφέρουν, που σου εύχομαι με την καρδιά μου να μη γίνει έτσι, επειδή βλέπω ότι είσαι γειτονάκι, στείλε Pm , έχω πάντα περίσσια guppy... Έλα να πάρεις όσα θέλεις...
Εννοείται αφού διαπιστώσεις τι έφταιγε και δεν υπάρχει κίνδυνος να το ξαναπάθεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-12, 20:38
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τελικά δεν τα καταφέρουν, που σου εύχομαι με την καρδιά μου να μη γίνει έτσι, επειδή βλέπω ότι είσαι γειτονάκι, στείλε Pm , έχω πάντα περίσσια guppy... Έλα να πάρεις όσα θέλεις...
Εννοείται αφού διαπιστώσεις τι έφταιγε και δεν υπάρχει κίνδυνος να το ξαναπάθεις...
Για αλλη μια φορά σε ευχαριστω και να είσαι σίγουρος οτι με το που θα λυσω το πρόβλημα θα σε "ξεφορτώσω" απο 5-6 αρσενικά σίγουρα!
-------------------------
guys με προσεκτική παρατηρηση με φακό βλέπω οτι εκτός απο τις κοκκινίλες έχουμε και απώλεια χρώματος λεπιών και μάλλον αυτο το κόκκινο γύρω απο τα βράγχια είναι μαλλον επειδή λειπει μερος των λεπιών απο την περιοχή. Επίσης τα άκρα των πτερυγίων φαίνονται και λεπτότερα σα να ξεφτίζουν.

Απο όλα αυτά συμπεραίνω οτι έχουμε να κανουμε με βακτηριδιακής φύσεως πρόβλημα.

Ο δρ Βακτήριος διεγνωσε και είπε "Αλάτι κι αγιος ο θεός" και διέταξε αλατόλουτρο 20 γρ/λιτρο για 20 λεπτα.

Κι έτσι και έγινε σύμφωνα με τις οδηγίες (με αερόπετρα και 50/50% νερό ενυδρείου και φρέσκο, αποχλωριομένο και στην ίδια θερμοκρασία).

Τα ψαρια επέστρεψαν στο ενυδρίο και θα μείνουν με σβηστα φώτα μεχρι το πρωί. Δεν έχω ταίσει το βράδυ.

Τωρα, βελτίωση παίζει να δώ, και πότε? Πρέπει να επαναλάβω? Να ταίσω λίγο το πρωί?

Στις φωτογραφίες φαίνονται καπως καλύτερα. Να πω επίσης οτι το κόκκινο ήταν το λιγοτερο δραστηριο οταν το έφερα, κρυβοταν και ξαπλωνε πολυ, τώρα είναι αρκετα δραστήριο, οπως και το χρυσό. Το αντίθετο ακριβώς συμβαίνει με τον μπλέ που ήταν τουρμπο και τώρα δεν βλέπω να βγάζει τη νύχτα...

Εαν κάνω λάθος, όλα τα σχόλια δεκτά. Θα ήθελα πάντως να αποφύγω τα φάρμακα όσο γίνεται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nieous : 04-09-12 στις 20:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-12, 20:40
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

και φωτό .....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012_Gup_GOLD_M_ILL v2.jpg
Εμφανίσεις:  281
Μέγεθος:  83,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012_Gup_M_ILL v1.gif
Εμφανίσεις:  317
Μέγεθος:  127,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012_Gup_RED_M_ILL v1.jpg
Εμφανίσεις:  306
Μέγεθος:  96,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-09-12, 10:49
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Τελικά ο μπλέ δεν την έβγαλε τη νύχτα....

Στα αλλα δυο δεν 'εχω δεί καμια βελτίωση ακόμα. Ταισα λίγη σπιρουλίνα. Επίσης παρατήρησα και τα περιτώματα που μου φαίνονται φυσιολογικά (καφέ)

Για βοηθηστε λίγο ρε παιδια... να συνεχίσω αλατόλουτρα? να κάνω θεραπεία με ESHA2000?
-------------------------
-------------------------
Τελικά εχτες εφτιαξα ενυδρείο καραντίνα με εσωτερικό φίλτρο (σφουγγαρι και βιολογικό απο το πρώτο ενυδρείο) και ξεκίνησα θεραπεία με ESHA 2000.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nieous : 06-09-12 στις 10:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-09-12, 10:39
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή καλα νέα!

Λοιπόν τα νέα προς το παρόν είναι καλά!

Στην δεύτερη μέρα θεραπείας η κατασταση και των δυο ψαριών έχει βελτιωθεί αισθητά . Στον κίτρινο οι κοκκινίλες έχουν σχεδόν εξαφανιστεί και βλέπω οτι βελτιώνεται και η κατασταση στα λέπια. ο κόκκινος και αυτός πολύ καλύτερα αλλα θέλει λιγο ακόμα. Θα μεινουν 2-3 μέρες ακόμα στο νοσοκομείο.

Όλες οι μετρήσεις είναι σε φυσιολογικά επίπεδα και στα δύο ενυδρεία.

Εν τω μεταξύ ανακάτεψα λίγο το βυθο στο κυρίως ενυδρείο, πήρα δείγμα και ελεγξα πολύ προσεκτικα με φακό το βρώμικο νερό. Εκτός οτι έχω αρκετή βρώμα, πρόσεξα και μικρά σκουλίκια σαν σωλήνες. Ο σαλίγκαρος λοιπον μετακομισε σε λεκανη και επεσαν 20 σταγόνες esha2000 (στο ενυδρείο) για απολύμανση. Καλα εκανα?

Θα ακολουθήσει ενεργός άνθρακας για 2-3 μέρες πρίν μπουν παλι τα ψαρια.

Ενα αλλο θέμα που υπάρχει είναι οτι ειχα κάνει το λάθος (?) να ρίξω υπόστρωμα (είναι αρκετά λεπτό, βλ φωτο). Ανυσηχώ μηπως μου δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον.

Να το αφαιρέσω? να το ανακατέψω με το χαλίκι για να αραιώσει?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquascape small.jpg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  285,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-09-12, 10:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Χαίρομαι που πάνε καλύτερα!

Το esha2000 είναι επικίνδυνο για τα σαλιγκάρια, αλλά εκτός αυτού γιατί συγκεκριμένα για το σαλιγκάρι;

Γενικά μην ανακατώνεις το βυθό. Με απλό σιφωνάρισμα σε κάθε αλλαγή θα είναι οκ, αν όμως έχει μαζευτεί πολύ πράγμα κάνε απαλά σκούπα βυθού.

Το υπόστρωμά σου ποιο είναι; Στη φωτογραφία πάντως φαίνεται λεπτή η στρώση του χαλικιού!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-09-12, 11:00
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Thanks Exelix!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που πάνε καλύτερα!

Το esha2000 είναι επικίνδυνο για τα σαλιγκάρια, αλλά εκτός αυτού γιατί συγκεκριμένα για το σαλιγκάρι; Ακριβώς επειδη ειναι επικινδυνο εβγαλα το apple snail για να ρίξω το esha2000 (edit: στο ενυδρείο, το πρόσθεσα)

Γενικά μην ανακατώνεις το βυθό. Με απλό σιφωνάρισμα σε κάθε αλλαγή θα είναι οκ, αν όμως έχει μαζευτεί πολύ πράγμα κάνε απαλά σκούπα βυθού. Οκ ευχαριστω!

Το υπόστρωμά σου ποιο είναι; Νομίζω οτι είναι αυτό. Στη φωτογραφία πάντως φαίνεται λεπτή η στρώση του χαλικιού! Ναι, όντως, εχει μαζευτεί το περισσότερο χαλίκι προς τα πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-09-12, 11:12
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Οκ, τώρα κατάλαβα τι εννοείς για το σαλιγκάρι!

Είναι καλό υπόστρωμα, άσ' το όπως είναι. Μπαίνει και μόνο του δε χρειάζεται να το καλύψεις. Απλά αν δεις μετά από καιρό ότι πέφτει η απόδοσή του ενίσχυσέ το με ταμπλέτες.

Αυτά τα σκουλικάκια που είδες μπορείς να μας τα δείξεις; Ή βρες καλύτερα ποια είναι από εδώ αν δε φαίνονται καθαρά στις φωτογραφίες.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-09-12, 12:42
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Δυστηχώς απο το λινκ δεν μπορώ να προσδιορίζω τι ακριβώς είναι.

Είναι γύρω στα 2μμ διαφανή ή άσπρα (μαλλον διαφανή), το κεφάλι και η ουρά φαινεται οτι δεν ξεχωρίζουν ιδιαιτερα (ολο το σώμα εμοιαζε με σωλήνα - μπορεί να κάνω και λάθος ομως γιατι δεν μπορούσα να τα δώ καλυτερα) και κολυμπάνε συνήθως προς την επιφάνεια, ή και βρίσκονται στην επιφάνεια. Κολυμπανε κυριως με το ανω μισό του σώματος τους και με πολύ έντονες και γρήγορες κινήσεις που μοιάζουν με αγγλικό ερωτηματικό ( ? )

Νομιζω εχω ενα βιντεακι που τα δειχνει. Θα το ανεβασω το βραδυ
-------------------------
μοιαζουν με αυτα στην κινηση και στο χρώμα, μονο που τα δικά μου είναι αρκετά μικρότερα

http://www.youtube.com/watch?v=MxnY5pRYZGc

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nieous : 07-09-12 στις 12:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-09-12, 13:02
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

συμβουλέψου και εδω ->>> http://www.jbl.de/en/online-hospital για διάγνωση βασισμένη σε φωτό ή κείμενο...ελεγξε και την οξυγονοση του νερού σου (να εχεις καλή ανατάραξη με το φιλτρο..) και στην ανάγκη βάλε και μια αεραντλία..τα περισσότερα γκαπυς που βρίσκονται στα μαγαζια ειναι ταλαιπωρημένα και ειναι συχνό φαινόμενο η εξασθένιση τους...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-09-12, 13:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μου ακούγεται για κάποιο είδος nematodes (δες το σύνδεσμο που σου έδωσα πάλι). Μάλλον ταΐζεις πολύ!

Πάντως για σιγουριά παρατήρησε και τα ψαράκια σου μήπως δεις να τους κρέμονται τέτοια σκουλικάκια από τον πρωκτό.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-09-12, 13:17
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

το λινκ αυτό το έχω ξετινάξει ετσι κατεληξα οτι μαλλον με βακτηρια έχω να κάνω.

Θα ρυθμισω το και φίλτρο να κανει καλη αναταρραξη

thanx!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου ακούγεται για κάποιο είδος nematodes (δες το σύνδεσμο που σου έδωσα πάλι). Μάλλον ταΐζεις πολύ!

Πάντως για σιγουριά παρατήρησε και τα ψαράκια σου μήπως δεις να τους κρέμονται τέτοια σκουλικάκια από τον πρωκτό.
Εχω ταισει ελάχιστες φορές και απο λιγο ρε γμτ, αφου τα ψαρια τα πηρα 27/8 και ήδη απο τις 5/9 είναι στην καραντινα. Υποψιάζομαι οτι εγινε λογω αποσυνθεσης οργανικής ύλης απο τα φυτα αφου το ενυδρείο έτρεχε κανα μήνα μονο με φυτα χωρίς αλλαγες νερου

Για τον πισινο θα το τσεκάρω. Ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nieous : 07-09-12 στις 13:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-09-12, 13:22
Το avatar του χρήστη nieous
nieous Ο χρήστης nieous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-07-2012
Περιοχή: Zografou
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Τα γκαπακια ειναι αρκετα καλήτερα. Υπαρχουν βαβαια ακομα καποια μικρα κοκκινα σημαδια αλλα ανακτούν σιγα σιγα το χρώμα τους και τα λεπια τους. Σημερα μετα απο την ολοκλήρωση της θεραπειας και 4 μερες στην καραντίνα επεστρεψαν στο σπίτι τους.

Εχτες εγινε μια γεναία αλλαγή νερου ~40% και το ενυδρείο θα τρέχει με ενεργό άνθρακα για 2-3 μέρες ακόμα.

Τα ψάρια δεν τα έχω ταίσει εδώ και δυο μέρες (θα ξεκινήσω σήμερα το βράδυ)

Ελπίζω -με τη δική μου σωστη συντήρηση- να βρούν τη δύναμη να επανελθούν πλήρως μόνα τους

Ευχαριστω όλους όσους απάντησαν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μαλλον αλγη mighellos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 36 24-07-12 19:49
μαλλον χαζη ερωτηση... dimis_george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-11-09 02:30
help μαλλον γεννητουρια!!! GODLIGHT Malawi 4 09-05-06 12:29
χανω guppies μαλλον απο τον placostomus....παιζει??? cobaingr Ζωοτόκα 4 02-08-05 15:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09250 seconds with 16 queries