Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 14:27
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???

Title: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/15/02 at 15:51:42
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω αναφερθει και παλαιοτερα στην "συνηθεια" των Tiger Barbs που εχω (3) να τριβονται εδω και 3 εβδομαδες περιπου πανω σε πετρες και ξυλα με συνεπεια να εχουν σκουρα σημαδια στα σημεια που ξυνονται (στο κεντρο αναμεσα στα βραγχια και στη ουρα).
Κατα τα αλλα δεν εχουν κανενα προβλημα στην διατροφη και στην συμπεριφορα τους που ειναι φυσιολογικοτατη.
Τις τελευταιες ημερες παρατηρησα και αλλα ψαρια (οχι ολα) να κανουν το ιδιο και μαλιστα καποια απο αυτα να τριβονται και πανω στο χαλικι.
Οι μετρησεις του νερου ειναι φυσιολογικες και οι αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.
Ορατα σημαδια δεν υπαρχουν πανω στα ψαρια (οπως λευκα στιγματα,ΙCH,βακτηριδια κ.α.).
Δεν καταλαβαινω τι συμβαινει και ανυσυχω. ???
Ειναι καποιο εξωτερικο βακτηριδιο;; Μηπως πρεπει να κανω καποια θεραπεια ή να περιμενω να εκδηλωθουν καποια παραπανω συμπτωματα ; Μηπως υπερβαλλω τελικα ή αν αργησω με την θεραπεια θα εχω προβληματα ;
Διαβαζοντας στις οδηγιες του STRESS COAT της Αquariumpharmaceuticals (που χρησιμοποιω δαν αντι-χλωριο)οτι βοηθαει στην αποκατασταση της μεμβρανης των ψαριων καθως και στην ενισχυση του ανοσοποιητικου τους συστηματος μετα απο εντονο στρες (αν και δεν το πολυπιστευω) προσθεσα στο ενυδρειο την καταλληλη ποσοτητα που αναφερεται και περιμενω οτι ισως εχω αποτελεσμα (αν και πολυ αμφιβαλω).
Σημειωτεον οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα απομονωσης των ψαριων ουτε και ενυδρειο νοσοκομειο !
Ετσι η οποια "θεραπεια" μου προτεινετε θα πρεπει να γινει μεσα σε ολο το ενυδρειο,ισως με τα γνωστα επικινδυνα αποτελεσματα για την υγεια των φυτων και των βακτηριδιων. :-/
ΜΗπως καποιο General medication οπως εχουν πολλες εταιριες θα δωσει λυση ;;
Περιμενω την βοηθεια σας !!




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: ASCCO1 on 09/15/02 at 16:12:44
--------------------------------------------------------------------------------
αυτο για το Stress coat οτι βοηθαει στην καταπολεμιση του στρεςς αληθευει , για τα υπολοιπα εχω καποια αμφιβολια!!!( Αν και εγω το χρησιμοποιω σαν αντιχλωριο)

παρασιτα υπαρχουν σιγουρα τωρα ποια ??? μαλλον μιλαμε για εκτοπαρασιτα.

αντι για καποιο general cure μαλλον παρακυνδηνευμενο θα ηταν , εγω θα ελεγα << με καποια επιφυλαξη>> το λιγοτερο ακυνδηνο θα ηταν το ΕΚΤΟΖΟΝ , με πιθανοτητες 50% -50% να κανει δουλεια, κανε νια θεραπεια με αυτο ( ΙΜΟ)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/15/02 at 16:25:19
--------------------------------------------------------------------------------
Eυχαριστω...επειδη δεν εχω δει πουθενα το ΕΚΤΟΖΟΝ υπαρχει καποιο αλλο φαρκακο εναλλακτικα ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: lurking_fear on 09/15/02 at 17:08:10
--------------------------------------------------------------------------------
Μάνθο γιατί το General Cure (Aquarium Pharmaceuticals) θα ήταν παρακινδυνευμένο; Έγώ το έχω χρησιμοποιήσει μια φορά (όταν είχα την υποψία ότι είχα παράσιτα) και δεν μου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα. Αλλά απ'ότι ξέρω είναι αρκετά δυνατό!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/15/02 at 18:13:46
--------------------------------------------------------------------------------
ή το General Tonic plus της ΤETRA ;;;

Οταν λες αρκετα δυνατο τι θελεις να πεις ;;
Υπαρχει προβλημα με τα φυτα ή τα βακτηριδια ;;
Θελει μετα ενεργο ανθρακα και τετοια ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: lurking_fear on 09/16/02 at 03:56:43
--------------------------------------------------------------------------------
Όλα τα φάρμακα επηρεάζουν τα ωφέλιμα βακτηρίδια καθώς και τα φυτά. Α΄π'ότι μου είχαν πει το συγκεκριμένο φάρμακο περιέχει πολύ δραστικές ουσίες για την εξόντωση των παρασίτων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 09/16/02 at 06:28:41
--------------------------------------------------------------------------------
george είναι σίγουρο πως τα ψάρια σου έχουν εξωτερικά παράσιτα. Λες ότι ξύνονται στο σώμα τους. Εκτός από τις μαύρες γραντζουνιές βλέπεις άλλα σημαδια; Θα βοηθούσε αν κοίταζες τα ψάρια σου με έναν μεγενθυτικό φακό. Έτσι θα μπορέσεις να δεις (αν φαίνεται) τα παράσιτα ή τις πληγές που προκαλούν.
Και τα δύο φάρμακα που αναφέρουν ο ASCCO1 και o lurking_fear λειτουργούν πολύ καλά. Προσωπικά θα προτιμούσα για αρχή το πιο ελαφρό φάρμακο και στην πορεία, αν δεν δεις βελτίωση, μπορείς να προχωρήσεις σε πιο δραστικά φάρμακα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/16/02 at 06:47:38
--------------------------------------------------------------------------------
Αν μπορεσεις και τα πιασεις χωρις να διαλυσεις ολο το ενυδρειο ελα να με βοηθησεις !!! ;D ;D
Αρα....δεν γινεται αυτο που λες για τον μεγενθυτικο φακο.
Οσο για τα πιο "ελαφρια φαρμακα" εσυ τι προτεινεις ;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: kroud on 09/16/02 at 08:25:23
--------------------------------------------------------------------------------
Aπομονωσε το ψαρι και δοκιμασε τις καψουλες General cure της aquarium pharmaceuticals.
1 καψουλα στα 40 λιτρα επανελαβε καθε μερα μεχρι να ολοκληρωθει η θαραπεια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/16/02 at 08:48:15
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/15/02 at 15:51:42, george wrote:
Παράθεση:
Σημειωτεον οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα απομονωσης των ψαριων ουτε και ενυδρειο νοσοκομειο !
Ετσι η οποια "θεραπεια" μου προτεινετε θα πρεπει να γινει μεσα σε ολο το ενυδρειο,ισως με τα γνωστα επικινδυνα αποτελεσματα για την υγεια των φυτων και των βακτηριδιων. :-/




Τα ψαρια ειναι 3 tiber barbs,2 Blue Rams και 1 YoYo loach



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 09/16/02 at 10:31:11
--------------------------------------------------------------------------------
Εννοούσα να κοιτάξεις τα ψάρια χωρίς να τα βγάλεις από το νερό. Χρησιμοποίησε το μεγενθυτικό φακό πχ. όταν ταϊζεις τα ψάρια ώστε να είναι κοντά στο μπροστινό τζάμι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: ASCCO1 on 09/16/02 at 16:56:31
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/15/02 at 17:08:10, lurking_fear wrote:
Παράθεση:
Μάνθο γιατί το General Cure (Aquarium Pharmaceuticals) θα ήταν παρακινδυνευμένο; Έγώ το έχω χρησιμοποιήσει μια φορά (όταν είχα την υποψία ότι είχα παράσιτα) και δεν μου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα. Αλλά απ'ότι ξέρω είναι αρκετά δυνατό!


ΠΑΡΑΚΙΝΔΥΝΕΥΜΕΝΟ

δηλαδη ειναι σιγουρο οτι θα καθαριζε ολα τα βακτηριδια, το εκτοζον ειναι ποιο ελαφρη φαρμακο και ισως γλυτωναμε αρκετα.
το GENERAL CURE που αναφερεις θεραπευει ενα μεγαλο φασμα παρασιτων , αλλα εχει 3 διαφορετικα συστατικα μεταξυ αυτων και ο ΘΕΙΙΚΟΣ ΧΑΛΚΟΣ αρκετα δυνατο!!!
απο την στιγμη που δεν εχουμε καθαρα συπτωματα ειναι παρακυνδηνευμενο να φορτωνουμε το ενυδρειο με τετοια αντιβιωση.
Αν για παραδειγμα ειναι ICK τοτε το φαρμακο που θα επρεπε να χρησιμοποησουμε θα ηταν το METHYLENE BLUE που ειανι σαφως ποιο ελαφρυ απο το θεεικο χαλκο.

τα συπτωματα που αναφερει ο george καλιστα θα μπορουσε να ειναι και ΨΕΙΡΕΣ κατι που καταπολεμαει το general cure ME 3 ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ , ενω θα μπορουσαμε να το καταπολεμησουμε εμεις μονο με ΥΠΕΡΜΑΓΓΑΝΙΚΟ ΚΑΛΙΟ.
οπως καταλαβαινεις οσα λιγοτερα φαρμακα τοσο το καλυτερο.



Υ.Σ ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΗ ΦΑΡΜΑΚΟΥ ***
ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΙΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ,
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ, ΤΙΣ 2 ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕ ΦΕΙΔΩ (( μεχρι να δημιουργηθουν οι αποικιες βακτηριδιων)
ΚΑΙ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΨΕΙ 1-2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ(( καλο ειναι να αλλαζεται μετα, η να αφαιρειται τελειος))
ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ(( οπως οι εβδομαδιεες μας))

ΑΥΤΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΑ ΥΠΕΝΘΗΜΗΣΩ ΛΙΓΟ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/16/02 at 17:01:39
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστω Μανθο !
To EKTOZON ειναι υπερμαγγανικο καλιο ;;
Ποιας εταιριας ειναι ;;
Σχετικα με τον ενεργο ανθρακα...εχω εσωτερικο φιλτρο ΕΗΕΙΜ 2012...με μονο ενα απλο σφουγγαρι !
Μετα την θεραπεια θα πρεπει να βαλω ενεργο ανθρακα ;;
Και αν δεν υπαρχει ως "ανταλλακτικο" της ΕΗΕΙΜ τι αλλη λυση προτεινεις?
Χρειαζεται οπωσδηποτε ο ενεργος ανθρακας και μετα την θεραπεια με ΕΚΤΟΖΟΝ ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: ASCCO1 on 09/16/02 at 17:12:12
--------------------------------------------------------------------------------
ΟΧΙ δεν εχει καμμια σχεση το εκτοzon με το υπερμαγγανικο καλιο, απλως ενα φαρμακο τις αγορας για τα παρασιτα.
Η eheim εχει σφουγγαρια εμποτισμενα με ανθρακα αλλα ειναι ακριβο , καλυτερα παρε ενεργο ανθρακα σε κουτι .
βαλτον σε ενα καλτσον την ποσοτητα που θελεις και μετα στο φιλτρο, αφου βαλεις πανω και κατω λιγο υαλοβαμβακα.
ετσι θα περησεψει αρκετος ανθρακας στο κουτι για καποια αλλη φορα.
το σφουγγαρι ενοειται οτι το βγαζεις.
μετα το ektozon δεν ειναι απαραιτητος ο ανθρακας, αλλ καλο ειναι να μπει αν υπαρχει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 09/16/02 at 17:44:04
--------------------------------------------------------------------------------
Απλώς να προσθέσω κάτι... καλά καλά... δύο πράγματα!
ΙΜΟ, ΙΜΕ μετά την θεραπεία δεν χρειάζεται να λειτουργεί το φίλτρο με άνθρακα για 1-2 βδομάδες αλλά... 1-2 μέρες αρκούν για να τραβήξουν όλο το φάρμακο και μετά να αφαιρεθεί (ο χρησιμοποιημένος ενεργός άνθρακας) και να πάει κατευθείαν στα... σκουπίδια.
Πριν βάλεις τον άνθρακα στο φίλτρο σου φρόντισε να τον έχεις ξεπλύνει ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ καλά!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/16/02 at 17:46:31
--------------------------------------------------------------------------------
Την σκονη να πλυνω ;;
Γιατι ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 09/16/02 at 17:52:19
--------------------------------------------------------------------------------
Σκόνη???;
Ποιος είπε σκόνη;;; Για τον ενεργό άνθρακα (σε κουτί) μιλάω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/16/02 at 17:57:28
--------------------------------------------------------------------------------
λαθος καταλαβα.
Νομιζα οτι ο αυτο που ειπε ο Μανθος (σε κουτι) ηταν σκονη ή κατι τετοιο.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: ASCCO1 on 09/16/02 at 18:06:45
--------------------------------------------------------------------------------
οχι βρε συ ο ανθρακας δεν ειναι ποτε σε σκονη!!! :-X :-X


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/18/02 at 06:42:53
--------------------------------------------------------------------------------
Μανθο θα δοκιμασω σημερα το ΕΚΤΟΖΟΝ μετα απο μια αλλαγη νερου 30% που θα κανω το απογευμα.
Η δοσολογια που δινει ειναι 1 κουταλακι του γλυκου ανα 50 λιτρα.Να ακολουθησω αυτην την δοσολογια ;;;
Και λεει μια φορα την εβδομαδα ... να συνεχισω μεχρι να σταματησουν τα συμπτωματα ;;;
Επισης αναφερει οτι μπορει να γινει (ως προληψη) ενα "λουτρο" με ΕΚΤΟΖΟΝ οταν αγορασουμε νεα ψαρια (πριν τα βαλουμε στο ενυδρειο).
Το εχεις δοκιμασει ; και αν νει...ποιος ειναι ο τροπος και η δοσολογια
Ευχαριστω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: ASCCO1 on 09/18/02 at 10:17:05
--------------------------------------------------------------------------------
οσο αφορα την δοσολογια , ακολουθησε τις οδηγιες 1 κουτ. ανα 50 λιτρα νερου (( αν θυμαμαι καλα εσυ θελεις 2 κουτ.???)

σιγουρα λεει 1 φορα την εβδομαδα ?? οταν προκειται για ασθενεια?? << δεν το θυμαμαι αυτο>>

οσο για την προληψη (( ενα λουτρο)) δεν νομιζω οτι θα βοηθουσε σε τιποτα ιδιαιτερα, προτιμο το ενυδρειο καραντινας!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/18/02 at 16:26:32
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/18/02 at 10:17:05, ASCCO1 wrote:
Παράθεση:
οσο αφορα την δοσολογια , ακολουθησε τις οδηγιες 1 κουτ. ανα 50 λιτρα νερου (( αν θυμαμαι καλα εσυ θελεις 2 κουτ.???)

Σωστα θυμασαι !! ;D
Οι οδηγιες αναφερουν επι λεξη :
ΕΚΤΟΖΟΝ as a precaution...Regurarly add 1 teaspoonfull to 50 lt of water once a week

Τα υπολοιπα ειναι για "λουτρο" ΕΚΤΟΖΟΝ 5-6 γραμμαρια σε 3-4 λιτρα ζεστο νερο βαζοντας τα ψαρια μεσα στο διαλυμα για 3 ωρες !! (κατι που δεν μπορω να κανω ) και επαναληψη για 3-5 μερες.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 09/18/02 at 17:07:31
--------------------------------------------------------------------------------
Το "λουτρό" είναι πολύ αποτελεσματικό για την αντιμετώπιση των παρασίτων αλλά δεν θα το έκανα παρά μόνο σε ακραίες περιπτώσεις. Τώρα για την δοσολογία του EKTOZON δυστυχώς δεν την γνωρίζω γιατί (ευτυχώς ή δυστυχώς) δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ μου παράσιτα στα ψάρια μου. Αυτές είναι οι μόνες δοσολογίες που αναφέρει το προϊόν ???;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/19/02 at 04:41:31
--------------------------------------------------------------------------------
Nαι μονο αυτα αναφερει !!! :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Takis on 09/19/02 at 07:04:42
--------------------------------------------------------------------------------
Το ένα κουταλάκι EKTOZON στα 50 λίτρα, το λέει για προληπτικούς λόγους, αν δεν υπάρχει πρόβλημα στο ενυδρείο. Αυτό βέβαια είναι για κατανάλωση της εταιρείας και δεν υπάρχει λόγος να το κάνει κάποιος. Αυτή η δοσολογία δεν είναι για ήδη άρρωστα ψάρια.
Εκείνο που είναι καλό με αυτό το φάρμακο είναι το λουτρό νέων ψαριών πριν τα βάλουμε στο ενυδρείο μας. Για μισή ώρα, ένα κουταλάκι στα 3-4 λίτρα. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει ένα νέο ψάρι πάνω του!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/19/02 at 07:55:37
--------------------------------------------------------------------------------
Eιναι κατανοητο αυτο που λες για τα νεα ψαρια.
Και αν το ΕΚΤΟΖΟΝ ειναι αποτελεσματικο και το εχει δοκιμασει καποιος θα το χρησιμοποιω και εγω απο εδω και περα οταν αγοραζω καινουρια ψαρια. ( αν χρησιμοποιειτε καποιο αλλο προϊον για αυτον τον σκοπο παρακαλω να το αναφερετε).

Σχετικα με το προβλημα μου τωρα ο Μανθος προτεινε να βαλω ΕΚΤΟΖΟΝ σε ΟΛΟ το ενυδρειο μου πριν προχωρησω σε αλλη θεραπεια (δυστυχως κανεις δεν ξερει την ακριβη δοσολογια )... οπως GENERAL CURE της AQUARIUMPHARMACEUTICALS ή General Tonic TETRA αφου η πιθανη "ασθενεια" δεν εχει εκδηλωθει ακομα με αλλα συμπτωματα ωστε να οδηγηθουμε στο καταλληλο φαρμακο για την θεραπεια της.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: ASCCO1 on 09/19/02 at 08:43:06
--------------------------------------------------------------------------------
καταραμενα παρασιτα!!!!
βαλε την δοσολογια που λεει προληπτικα
1 κουτ ανα 50 λιτρα 2 φορες την εβδομαδα αυτη ,και δες πως πανε, επισης παρατηρησε απο κοντα τα ψαρια για τιποτα σημαδια κατα την διαρκεια τις θεραπειας ( ανεβασε την θερμοκρασια στους 27 βαθμους)
και γραψε τι γινεται.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/26/02 at 17:39:39
--------------------------------------------------------------------------------
Μετα τις οδηγιες σας ανεβασα την θερμοκρασια στους 27...ξαναεβαλα ΕΚΤΟΖΟΝ...εκανα την προγραμματισμενη αλλαγη νερου και παλι τα ιδια (εκτος απο αλγη που εμφανιστηκε ψαφνικα ! ) .
Μετα απο μια εβδομαδα κανενα ορατο σημαδι παρασιτου...το ξυσιμο συνεχιζεται.
Τωρα και τα Corydoras και τα Tetra ψιλοξυνονται !!
Ηρθε η ωρα να δοκιμασω κατι πιο δραστικο ;; (General cure της AC....Sterazyn ή Paragon της Waterlife).





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 09/26/02 at 19:29:00
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ δεν θα βιαζόμουν να πάω στα πιο δραστικά μέτρα κατευθείαν ειδικά εφόσον δεν έχεις ενυδρείο καραντίνα. Αν θυμάμαι καλά, ακόμα τρώνε όλα τα ψάρια σου. Θα ήταν πιο αποτελεσματικό φάρμακο μέσω τροφής παρά να βομβαρδίσεις το ενυδρείο με βαριά φάρμακα. Ψάξε πρώτα μήπως βρεις ένα medicated food της Tetra και βλέπουμε... εκτός κι αν οι υπόλοιποι έχουν να προτείνουν κάτι καλύτερο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/27/02 at 02:19:23
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω βρει medicated food της Tetra αλλα δεν ξερω αν ειναι αποτελεσματικο !
Το εχει δοκιμασει κανενας ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 09/27/02 at 05:01:34
--------------------------------------------------------------------------------
Αν το medicated food της Tetra που έχεις βρει είναι αυτό που λέω (να περιέχει μετρονιδαζόλη - metronidazole), τότε θα έχεις καλά αποτελέσματα... χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου (προτιμώ home-made medicated foods αν ποτέ χρειαστούν) γνωρίζω ότι είναι πολύ καλό και αποτελεσματικό. Βέβαια εννοείται ότι θα πρέπει να τρώνε τα ψάρια σου για να δεις αποτελέσματα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: ASCCO1 on 09/27/02 at 16:57:03
--------------------------------------------------------------------------------
Για προχωρα οποως λεει ο γιωργος και βλεπουμε!!! :-/ :-/

για ICK βλεπω , αλλα με καθε επιφυλαξη :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/28/02 at 02:31:59
--------------------------------------------------------------------------------
Θα δειξει ! ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Devilsnake on 09/28/02 at 17:18:23
--------------------------------------------------------------------------------
Αφού πλέον τα ψαριά σου τρίβονται έντονα στα αντικείμενα του ενυδρείου εγώ θα πρότεινα να κάνεις μια θεραπεία για ick για αρχή.

Το Super Ick Cure της A.P. {Benzaldehyde green, nitrofyrazone}είναι πολύ καλό και ενεργεί κατά μεγάλης γκάμας εξωπαράσιτων.

Το ick μπορεί να έχει ήδη εκδηλωθεί κυρίως στα βράνχια των ψαριών και όχι στο σώμα.

Μια άλλη εκδοχή είναι να είναι dactylogyrus ένα παράσιτο που εμφανίζετε στα βράνχια των ψαριών και τα δυσκολεύει στην αναπνοή.

Το τρίψιμο στα αντικείμενα του ενυδρείου έχουν σαν επίκεντρο τα βράνχια των ψαριών?

Αν όντως είναι κάτι τέτοιο {dactylogyrus} τότε μόνο με το General Cure της A.P. {Copper Sulphate, trichlorfon, metronidazole} θα μπορέσεις να το καταπολεμήσεις




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/28/02 at 17:38:41
--------------------------------------------------------------------------------
Medicated food της ΤΕΤRA δεν βρηκα ακομα.
Ειχε καποιος αλλα ηταν τοσο παλιο που δεν το πηρα.
Μου ειπαν οτι η TETRA δεν τα εχει πια.Εψαξα στο ιντερνετ και στον καταλογο που δινουν στα μαγαζια και δεν τα βρισκω

To "εντονα" ειναι σχετικο.
Δεν τριβονται μονο πανω σε αντικειμενα αλλα και πανω στα φυλλα των φυτων.
Τα "πεταγματα" που κανουν αλλες φορες ειναι εντονα και αλλες πιο ηρεμα.
Τα τιγρακια το κανουν εδω και ενα μηνα ενω τα Corydoras,τα Kribensis,τα Clown loaches και τα ramirezi εδω και 10 μερες περιπου.
Δεν μπορω να καταλαβω αν τριβονται μονο στο σημειο κοντα στα βραγχια !
Παντως τα τιγρακια εχουν σημαδια απο το τριψιμο στα πλευρα τους αναμεσα στα βραγχια και στην ουρα.
Δοκιμασα ΕΚΤΟΖΟΝ...ανεβασα θερμοκρασια στους 28...μεχρι και MELAFIX εβαλα για μια εβδομαδα αλλα τιποτα.
Τελικα μονο τα ΝΕΟΝ δεν εχουν προβλημα και υποτειθεται οτι ειναι και "δυσκολα" ψαρια.
Λεω να δοκιμασω το GENERAL CURE της AC να δουμε τι θα γινει.
Ελπιζω μονο να μην μου καταστρεψει τα φυτα !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Devilsnake on 09/29/02 at 08:14:16
--------------------------------------------------------------------------------
Αν τρίβονται τόσο καιρό και με το δεδομένο ότι όλες οι παράμετροι του νερού είναι οκ πρέπει να είναι dactylogyrus ή κάποιο άλλο παράσιτο στα βράνχια τους.

Παράσιτα τέτοια κουβαλάνε όλα τα ψαράκια που έρχονται από χώρες όπως Σιγκαπούρη, Μαλαισία κτλ. Τα ψάρια μεγαλώνουν σε εκτεθειμένο περιβάλλων και η παρουσία παρασίτων στης λίμνες είναι μεγάλη.

Τα τιγράκια το είχαν και πολύ πιθανό τώρα να αρχίζει να εξαπλώνετε.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 09/29/02 at 08:27:02
--------------------------------------------------------------------------------
Αρα το μονο που απομενει ειναι θεραπεια ! :
Eχω να διαλεξω αναμεσα στα :
STERAZYN (Waterlife)....GENERAL CURE (Aquarium Pharmaceuticals) ....GENERAL TONIC (TETRA) ;;;
Το πρωτο λεει οτι δεν καταστρεφει τα ωφελιμα βακτηριδια.
Και τελικα...θα αντεξουν τα φυτα στην θεραπεια ή οχι ; ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Devilsnake on 09/29/02 at 08:38:03
--------------------------------------------------------------------------------
Την Waterlife δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν παίρνω θέση.

Το General Cure είναι σίγουρη λύση για τα παράσιτα αλλά θα έχεις μια επιβάρυνση στα φυτά και στην βιολογική αποικία σου λόγο του χαλκού αλλά μην φανταστείς ότι μόλις το ρίξεις τα φυτά θα διαλυθούν.

Το General Tonic δεν έχει καμία σχέση με τα παράσιτα. Είναι ένα πολύ ελαφρύ φάρμακο για fin rot και ίσως πρόληψη.





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/03/02 at 17:04:37
--------------------------------------------------------------------------------
Τις τελευταιες ημερες τα πραγματα δεν πηγαινουν καλα.
Μερικα ψαρια αναπνεουν γρηγορα...σαν να ειναι λαχανιασμενα.
Το ξυσιμο και τα "πεταγματα" συνεχιζονται.
Ενα cory ειναι συνεχεια "καθισμενο" αναμεσα στις βεντουζες της αντιστασης και δεν κουνιεται με τιποτα.
"Εχασα" 2 cardinal και ghost tetra και σημερα ενα clown.
Tα cardinal εδω και 3 ημερες τα ψαχνω...αφαντα.
Μαλλον τα παρασιτα (αν ειναι τελικα παρασιτα) εξαπλωνονται.
Αρχισα σημερα θεραπεια με General cure της Aquarium Pharmaceuticals.
Οπως λενε και οι οδηγιες μια μερα θεραπεια...μια οχι...συνεχεια την επομενη.
Μετα αλλαγη νερου και ανθρακα στο φιλτρο.Για ποσες μερες ;;
Να ταϊζω ή οχι αυτες τις ημερες ;;
Μαλλον θα καταστραφουν ολα τα βαξτηριδια και μετα θα πρεπει να προσεχω μεχρι να ξαναδημιουργηθουν οι αποικιες ετσι ;; Προσεκτικο ταισμα και μετρησεις ;;
Να δουμε και τι θα γινει με τα φυτα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: lurking_fear on 10/03/02 at 17:10:01
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είναι όντως παράσιτα μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε συνδυασμό με το General Cure το Furan-2 (Aq Pharm) το οποίο είναι αντιβακτηριακό. Οι βακτηριακές μολύνσεις των βραγχίων έχουν ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με τα παράσιτα.Συμβουλέψου όμως καλύτερα τους έμπειρους του board.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: ASCCO1 on 10/04/02 at 04:38:08
--------------------------------------------------------------------------------
κανε μαι μετρηση NH3/4 (( αμμωνια)) και ΝΟ2 !!
αυτο το << αναπνεουν γρηγορα >> δεν μου αρεσει καθολου.
To GENERAL CURE ειναι αρκετα καλο φαρμακο , εχω την εντυπωση οτι η θεραπεια επαναλαμβανεται μετα απο 24 ωρες??
το να μεινουν αταιστα για 2 μερες δεν υπαρχει προβλημα
, ο ανθρακας μετα το τελος τις θεραπειας μπορει να μεινει 5-6 μερες χωρις προβλημα.
Μετα το τελος οποιασδηποτε θεραπειας παντα ταιζουμε με φειδω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/04/02 at 07:08:19
--------------------------------------------------------------------------------
Θα κανω μετρηση σημερα και θα σου πω.
Παντως την θεραπεια την ξεκινησα καλου κακου.
Ρωτησα σε 3 μαγαζια εχθες.
Σιγα να μην εβγαλα ακρη.Ο καθενας λεει οτι θελει !!
Εγω να μιλαω για παρασιτα και αυτοι να λενε για βακτηριδιακη μολυνση.Αλλος ελεγε να μην κανω τιποτα και δεν επιραζει αν χασω και κανενα ψαρακι !!!! ΕΛΕΟΣ
Anyway...νεοτερα σε λιγες ωρες


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 10/04/02 at 14:05:53
--------------------------------------------------------------------------------
Σωστή η κίνησή σου.
Η θεραπεία γίνεται ως εξής. Δοσολογία την πρώτη και την τρίτη μέρα. Την επόμενη βάζουμε άνθρακα για να απορροφίσει το φάρμακο (και 24 ώρες αρκούν). Αν τα συμπτώματα συνεχίσουν και μετά την πρώτη θεραπεία, επανέλαβε την.

Κατά την θεραπεία καλύτερα να μην ταϊζεις. Δεν θα πάθουν τίποτε τα ψάρια. Όταν τελειώσει η θεραπεία, επειδή θα έχεις χάσει πάρα πολλά βακτηρίδια, θα πρέπει να ταϊζεις λιγοστό φαϊ και ακόμα καλύτερα κάθε δεύτερη μέρα.

(Τα ottos και τα cories που πήρες πριν μερικές μέρες τα έβαλες σε αυτό το ενυδρείο παρόλο που ήξερες ότι κάτι δεν πάει καλά ??? ??? ???; )


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/04/02 at 16:14:25
--------------------------------------------------------------------------------
Εκανα μετρησεις...αμμωνια στο 0...ευτυχως
Αυριο θα βαλω την δευτερη δοση του φαρμακου.Μεχρι τωρα δεν παρατηρησα καμια περιεργη αντιδραση στην θεραπεια.
Μαλλον τα ψαρια την "ανεχονται" καλα.
Τα ξυσιματα και τα "τιναγματα" συνεχιζονται.
Αν την τεταρτη μερα τα συμπτωματα συνεχιζονται τι κανουμε ;
Γιατι να βαλω ανθρακα αν πρεπει να συνεχισω την θεραπεια με το ιδιο φαρμακο ;;;
Και μην με μαλωνεις Γιωργο...ναι τα εβαλα μαζι με τα αλλα. :'(



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: lurking_fear on 10/04/02 at 17:16:56
--------------------------------------------------------------------------------
Αν δεις ότι μετά το τέλος της θεραπείας τα ψάρια συνεχίζουν να "ξύνονται" ίσως πρέπει να δοκιμάσεις αντιβακτηριακό (π.χ. Furan-2).
Τα παράσιτα αντιδρούν αμέσως στο General Cure αφού κανονικά τα σκοτώνει ακαριαία. Υπό κανονικές συνθήκες (και εφόσον είχες παράσιτα) τα ψάρια θα έπρεπε να σταματήσουν να ξύνονται...
Οι έμπειροι τι λένε πάνω σε αυτό; ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/06/02 at 11:14:32
--------------------------------------------------------------------------------
Σημερα τελειωσε η τριημερη θεραπεια με General cure αλλα τα συμπτωματα συνεχιζονται !! :-/
Αν προσεξα καλλα καποια ψαρια σταματησαν τα "τιναγματα" και το ξυσιμο και αλλα συνεχιζουν.
τι κανουμε τωρα ;; :-/
Συνεχιζω την θεραπεια παλι με ιδιο φαρμακο η τελικα δεν ειναι παρασιτα και ειναι κατι αλλο ;;
Εχουν μεινει αλλες δυο ταμπλετες (αν και η συνιστωμενη δοση ειναι τρεις)....να τις ριξω και αυτες μεθαυριο (μερα παρα μερα λενε οι οδηγεις).
Να κανω αλλαγη νερου και να βαλω ανθρακα στο φιλτρο ;;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: halvas69 on 10/06/02 at 12:42:54
--------------------------------------------------------------------------------

on 10/06/02 at 11:14:32, george wrote:
Παράθεση:
Εχουν μεινει αλλες δυο ταμπλετες (αν και η συνιστωμενη δοση ειναι τρεις)....να τις ριξω και αυτες μεθαυριο (μερα παρα μερα λενε οι οδηγεις).


Αν κατάλαβα καλά από αυτό που έχω κάνει quote, δεν ακολούθησες την δοσολογία ?
Αν είναι έτσι τότε κακώς έπραξες.
Να ακολουθείς πιστά τις οδηγίες των φαρμάκων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 10/06/02 at 16:02:42
--------------------------------------------------------------------------------
Και κάτι που δεν κατάλαβα εγώ... έκανες 2 θεραπείες ή μόνο μία;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/06/02 at 16:18:26
--------------------------------------------------------------------------------
H θεραπεια εγινε συμφωνα με τις οδηγιες :
1η ημερα : 1 καψουλα για 37,85 λιτρα νερου..το ενυδρειο μου ειναι 112 λιτρα αρα εβαλα 3 καψουλες.
2η ημερα : ΤΙΠΟΤΑ
3η ημερα (χθες) : 3 καψουλες
4η ημερα (σημερα) : ΤΙΠΟΤΑ
Η συσκευασια εχει 8 καψουλες για αυτο ειπα οτι περισεψαν 2 :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: ASCCO1 on 10/07/02 at 05:42:37
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω θα ελεγα οτι αφιυ τα συμπτωματα υπωχορουν να επαναλαβεις την θεραπεια αλλη μια φορα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/07/02 at 06:50:03
--------------------------------------------------------------------------------
Exουν μεινει 2 καψουλες...θα τις ριξω σημερα μεσα (αν και η δοση ειναι 3)...και βλεπουμε τι θα γινει.
Θα κανω αλλαγη νερου+ανθρακα στο φιλτρο αυριο.
Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο σας ακουω !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 10/08/02 at 12:27:11
--------------------------------------------------------------------------------
Μην κάνεις θεραπεία με 2 χαπάκια μόνο! Εφόσον οι οδηγίες λένε για θεραπεία με 3 κάψουλες, τότε αυτό θα ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις. Οπότε τι πρέπει να κάνεις; Τρέξε να αγοράσεις άλλη μια συσκευασία των 8 καψουλων και ΤΟΤΕ κάνε δεύτερη θεραπεία.

It's better to overdose than to underdose.

*** Διευκρύνηση: όταν λέμε overdose, δεν εννοούμε δι/τρι/τετραπλάσια δόση.....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: lurking_fear on 10/08/02 at 15:57:37
--------------------------------------------------------------------------------
Απ'ότι έχω καταλάβει αποκλείετε την πιθανότητα να είναι βακτηριακή μόλυνση των βραγχίων (έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με τα παράσιτα στα βράγχια). Μάλιστα, όταν εξέφρασα αυτή μου την άποψη αγνοήσατε τελείως το post μου. Θα μπορούσατε να πείτε τουλάχιστον ότι η γνώμη μου είναι λάθος.

Επίσης απ'οτι γνωρίζω το General Cure είναι ισχυρότατο φάρμακο και εξολοθρεύει τα παράσιτα σχεδόν ακαριαία...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/08/02 at 16:32:48
--------------------------------------------------------------------------------
Tελικα παρασιτα δεν ηταν διοτι το general cure τα εξοντωνει διοτι ο θεικος χαλκος ειναι δυνατο φαρμακο.
Τελικα τι μπορει να ειναι ;; ???
Τα συνμπτωματα συνεχιζονται !!!!
Τι θεραπεια να κανω ;; Μηπως ειναι βακτηριακη μολυνση τελικα ;;
Περιμενω προτασεις !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 10/08/02 at 16:37:57
--------------------------------------------------------------------------------
Όχι lurking_fear, δεν έχουμε αγνοήσει/αποκλείσει την περίπτωση να είναι και βακτηριακή μόλυνση (που σωστά αναφέρεις). Μπορεί κάποια ψάρια να είχαν παράσιτα ενώ κάποια άλλα να έχουν βακτηριακή μόλυνση ή και τα δυο μαζί. Απλώς αφού ο george ξεκίνησε έναν κύκλο θεραπείας με General Cure κατά των παρασίτων, καλό θα ήτανε να κάνει και τον δεύτερο κύκλο θεραπείας και βλέπουμε. Αν και μετά τον δεύτερο κύκλο συνεχίσουν τα συμπτώματα, τότε καλό θα ήταν να συνεχίσει την θεραπεία με το Furan-2 ή κάποιο αντιβακτηριακό.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/08/02 at 16:42:43
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω ηδη το MYXAZINE της Waterlife.
Ειναι για βακτηριακες ασθενιες.
Να το δοκιμασω ή να παρω κατι αλλο.
Ακουσα οτι τα προϊοντα της Waterlife δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: lurking_fear on 10/08/02 at 17:06:35
--------------------------------------------------------------------------------
Γιώργο συμφωνώ μαζί σου ότι τα φάρμακα της Waterlife δεν είναι αξιόπιστα. Έχω χρησιμοποιήσει προϊόν της εταιρίας αυτής για fin rot και δεν έκανε τίποτα. Πάρε κάτι άλλο. Κακώς σου πρότειναν φάρμακο αυτής της εταιρίας...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/08/02 at 17:40:17
--------------------------------------------------------------------------------
Τοτε τι κανω ;;;
Δοκιμαζω FURAN-2 και General cure μαζι ;;;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: lurking_fear on 10/09/02 at 05:28:15
--------------------------------------------------------------------------------
Το Furan-2 το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και πάντα δούλευε. Τελείωσε πρώτα τη θεραπεία με General Cure και άρχισε μετά το Furan. Εξάλλου δεν πρέπει να σου έχουν μείνει πολλές δόσεις General Cure.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: ASCCO1 on 10/09/02 at 05:31:49
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν αγνοησαμε κανενα >
αλλα οταν δεν υπαρχουν σαφη συπτωματα μιας αρρωστειας , το να μπουν 2 φαρμακα μαζι ειναι παρακυνδηνευμενο!!
απο την στιγμη που το GENERAL GURE δειχνει να εχει καλο αποτελεσμα, δεν βλεπω τον λογο να μπει αλλο φαρμακο με διαφορετικη συνθεση,
αν δεν υπηρχαν αποτελεσματα απο την χρηση του G.Cure θα προτεινα αυτο που ειπες L.FEAR το FURAN 2


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 10/09/02 at 16:13:07
--------------------------------------------------------------------------------
Ένα ένα τα φάρμακα! Και όταν τελειώσεις με το General Cure, βάλε άνθρακα στο φίλτρο για 24 ώρες πριν ξεκινήσεις θεραπεία με το Furan-2.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/09/02 at 16:15:23
--------------------------------------------------------------------------------
O ανθρακας μπηκε για 24 ωρες και βγηκε σημερα.
Αρχιζω θεραπεια με FURAN για 4 δοσεις (ανα 2 μερες) οπως αναφερει στις οδηγιες.
Αντε να δουμε τι θα γινει :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 10/10/02 at 16:29:18
--------------------------------------------------------------------------------
Keep us posted και κάνε και μετρήσεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/10/02 at 16:51:19
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/27/02 at 05:01:34, Giorgos wrote:
Παράθεση:
Αν το medicated food της Tetra που έχεις βρει είναι αυτό που λέω (να περιέχει μετρονιδαζόλη - metronidazole), τότε θα έχεις καλά αποτελέσματα... χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου (προτιμώ home-made medicated foods αν ποτέ χρειαστούν) γνωρίζω ότι είναι πολύ καλό και αποτελεσματικό. Βέβαια εννοείται ότι θα πρέπει να τρώνε τα ψάρια σου για να δεις αποτελέσματα.


Bρηκα medicated food της TETRA με μετρονιδαζολη.
Δεν ξερω αν εχουν ημερομηνια ληξης...τουλαχιστον δεν γραφει στο κουτι...(ξερω οτι εχουν καταργηθει απο την ΤΕΤΡΑ)...αλλα στο μαγαζι ειχε αρκετα και φαινονται σε "καλη κατασταση".
Να δοκιμασω να ταϊσω με αυτο να δω τι γινεται ;;
Αλλα παλι....αν το General cure ...δεν εκανε τιποτα (που περιεχει το ιδιο συστατικο)...θα εχει αποτελεσμα η τροφη ;;;
Οι οδηγιες αναφερουν : ταισμα για 7 ημερες ΜΟΝΟ με αυτην την τροφη...και οχι παραπανω γιατι τοτε τα παρασιτα θα αναπτυξουν αντισωματα !!
Περιμενω σχολια...ευχαριστω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: Giorgos on 10/11/02 at 14:11:55
--------------------------------------------------------------------------------
Γενικά τα παράσιτα και τα βακτηρίδια αναπτύσουν αντισώματα αν δεν εξοντωθούν με τις σωστές ποσότητες... γι'αυτό και το overmedicate ισχύει πολλές φορές.

Τώρα για παράσιτα και μετρονιδαζόλη (metronidazole). Αυτό το φάρμακο είναι πολύ πιο αποτελεσματικό αν ταϊζεται παρά να διαλύεται στο νερό. Μικρή ποσότητα μόνο αφομιώνεται από το δέρμα, βράγχια κλπ των ψαριών. Είναι και καλό να χρησιμοποιείται για προφύλαξη, μια φορά την εβδομάδα.
* Ενδιαφέρομαι και εγώ για το medicated food της Tetra.

(Σου υπενθυμίζω και αυτά που έχει πει και ο lurking_fear)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/11/02 at 16:17:18
--------------------------------------------------------------------------------
Η θεραπεια με Furan συνεχιζεται κανονικα.
Ο Devilsnake (Σταυρος) προτεινε και παραλληλη θεραπεια με SUPER ICK CURE αλλα δυστηχως δεν το βρηκα.
ΘΑ δω αν μπορω να βρω αυριο...αν οχι σινεχιζω μονο με Furan για αλλες 2 δοσεις οπως λενε και οι οδηγιες.
Το General cure δεν εκανε τιποτα οπως ειπα !
Σχετικα με την τροφη της ΤΕΤRA δεν μπορει να ταϊζουμε προληπτικα γιατι αναφερει : ταισμα για 7 ημερες ΣΥΝΕΧΕΙΑ και ΜΟΝΟ με αυτην την τροφη...και οχι παραπανω γιατι τοτε τα παρασιτα θα αναπτυξουν αντισωματα !!
Αρα απο οτι καταλαβαινω δεν γινεται να την δινουμε προληπτικα.
Αυριο θα παω να αγορασω...αν ενδιαφερεσαι Γιωργο να παρω και για εσενα.Εχει καμια δεκαρια κουτακια το μαγαζι.
Δεν ξερω που μενεις αλλα δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να σου το στειλω απο την Θεσ/νικη.
Στειλε μηνυμα για λεπτομερεις.





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: lurking_fear on 10/20/02 at 17:48:51
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικά Γιώργο τι έγινε με τα ψάρια σου; Όλα εντάξει τώρα;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/21/02 at 02:10:47
--------------------------------------------------------------------------------
Αφου τελειωσε ο κυκλος της θεραπειας "εχασα" ενα Cory και ενα Kribensis :'(
Δεν ξερω αν ηταν τα φαρμακα ή η αρρωστεια αλλα μετρουσα καθημερινα τις παραμετρους του νερου και ηταν ολα ενταξει.
Εδω και μερες δεν βλεπω "εντονα" συμπτωματα - οπως πριν - αρα μαλλον ολα πηγαν καλα.
Δε μπορω να πω παντως οτι 100% εξαφανιστικαν τα συμπτωματα.Καποια ψαρια συνεχιζουν αλλα οχι τοσο εντονα οσο πριν.
Για την ωρα θα το αφησω ετσι και θα δουμε.
Διαβαζοντας και σε board του εξωτερικου προσεξα οτι σε καποια ενυδρεια τα ψαρια "τιναζονται και ξυνονται" για μηνες χωρις να παρουσιαστει κανενα απολυτως προβλημα.
Τι να πω....θα δουμε.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: sijohn on 10/21/02 at 09:57:54
--------------------------------------------------------------------------------


on 10/09/02 at 16:13:07, Giorgos wrote:
Παράθεση:
Ένα ένα τα φάρμακα! Και όταν τελειώσεις με το General Cure, βάλε άνθρακα στο φίλτρο για 24 ώρες πριν ξεκινήσεις θεραπεία με το Furan-2.

Επειδή δεν είχα βάλει άνθρακα μετά το τέλος της θεραπείας για ICK, Παλιά, έχασα 6 ζωές. Μου έγινε μάθημα Άνθρακας. :'(


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ???
Post by: george on 10/21/02 at 17:21:43
--------------------------------------------------------------------------------
Μπηκε ανθρακας για 24 ωρες αφου τελειωσε η θεραπεια με General Cure και για 48 ωρες μετα το FURAN-2.
Σημερα εχασα αλλο ενα Kribensis :'(....εκανα μετρησεις...ολα φυσιολογικα...περιεργο.....αυριο θα κανω και μια αλλαγη νερου ετσι προληπτικα.
Κατα τα αλλα τα ψαρια δειχνουν σαφως καλυτερα....τα Tiger Barbs (αυτα που ειχαν το μεγαλυτερο προβλημα) σταματησαν το ξυσιμο....και καποια αλλα μπορει να το κανουν αλλα περιστασιακα....τουλαχιστον τις ωρες που τα παρακολουθω.
Το Kribensis εδειχνε οτι δεν ηταν καλα απο εχθες....ηταν μεσα σε μια κρυψωνα...δεν εβγαινε συχνα και η αναπνοη του ηταν γρηγορη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11260 seconds with 14 queries