Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-18, 13:55
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Άρρωστος μονομάχος με απελπισμένη αεροσυνοδό!

Παιδιά καλησπέρα,
έχω εδώ και μέρες που διαβάζω στο φόρουμ και σε κάποια ξένα site για το ψαράκι μου τον Σοφοκλη, ένας μονομάχος.
Τον έχω εδώ και ένα χρόνο, αγορασμένος από pet shop στο Dubai όπου και ζω. Όταν τον πήρα λοιπόν, τον έβαλα σε ένα 6λιτρο «ενυδρείο»-γυάλα που είχα από τον Σοφοκλη Νο1 ο οποίος πήδηξε έξω από το τη γυάλα και μας άφησε χρόνους! Το πρόβλημα είναι ότι τους τελευταίους 3-4 μήνες ο Σοφο είναι συνέχεια άρρωστος με Fin rot! Του έχω κάνει πολλές φορές τη θεραπεία με Bettafix σε ένα δοχείο 1lt και μόλις γιατρεύεται, μεγαλώνουν τα φτερά του και τον βάζω πίσω στο 6λιτρο μέσα σε 2 μέρες πάλι με Fin Rot. Αυτό συμβαίνει εδώ και 3-4 μήνες και έτσι αποφάσισα να το ψάξω λίγο το θέμα. Διαβάζοντας λοιπόν διαφορα έχω καταλήξει στο ότι έχω κάνει τραγικό λαθος προσφεροντασ του μια ζωή μέσα στη γυάλα και προφανώς έχει αρρωστήσει από την αμμωνία που συγκεντρώνεται! Σίγουρα χρειάζομαι ένα ενυδρείο περίπου 50λιτρα και πάνω, φίλτρα, τεστ, φυτακια, λάμπες, θερμαντικά, και διαφορα άλλα, συν το στρώσιμο του ενυδρείου! Και ξεκινούν οι ερωτήσεις:
1. Τι πρέπει να κάνω με το Σοφό που είναι άρρωστος;; Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο 6λιτρο με terramycin γιατί το Fin Rot έχει προχωρήσει πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω! Επίσης από τα τόσα φάρμακα και πήγαινε-έλα στα δοχεία, ο Σοφό έχει αγριεψει, ανοίγει πτερύγια και βράγχια.
2. Η ανησυχία μου είναι ότι μέχρι να στήσω το ενυδρείο και να το στρώσω και να τον βάλω σε ένα σωστό περιβάλλον θα έχει ψοφήσει! Επίσης ανασταλτικός παράγοντας είναι φυσικά η δουλειά μου. Λόγο του ότι ταξιδεύω δεν είμαι ποτε στο σπίτι πάνω από 2-3 ημέρες, και λείπω περίπου 2-3 μέρες κάθε φορά! Δλδ 3 μέρες εκτός/1-2 σπίτι, κάπως έτσι! Οποτε δεν είναι εφικτό να αλλάζω κάθε μέρα νερά κλπ. Υπάρχει κάποια λύση για την περίπτωση μου;
3. Το νερό βρύσης που έχουμε στο Dubai δεν θεωρείται κατάλληλο, οποτε χρησιμοποιώ εμφιαλωμένο! Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω με το «στήσιμο» του νέου ενυδρείου; Έχω προμηθευτεί κάποια Indian Almond leafs, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ και πρέπει να τα χρησιμοποιήσω, αφού δεν έχω καν τεστ για τα νερά.
4. Επίσης έχω βρει κάποιον στο Dubai που πουλάει ένα ενυδρείο έτοιμο με πέτρες και φυτά, περίπου 65λιτρα χωρητικότητα αλλά είναι αρκετά ανεβασμένος ο πυθμένας οποτε ο χώρος που κινούνται τα ψάρια είναι αρκετά μικρότερος! Αξίζει να συζητήσουμε την αγορά κάτι τέτοιου ή θα προτείνατε να ψαχτώ μόνη μ; Επίσης να σημειώσω ότι οι τιμές για όλα τα είδη ενυδρείου είναι πολύ υψηλές στο Dubai και οι επιλογές αρκετά περιορισμένες! Το καλό είναι ότι ταξιδεύω πολύ Αμερική και αλλου, οποτε μπορώ να φέρω εξαρτήματα από άλλες χώρες.
Πραγματικά έχω πελαγώσει με την κατάσταση αλλά δεν έχω επιλογές, ο Σοφό πρέπει να γιατρευτεί και να κάνουμε upgrade σε ένα όμορφο μεγαλύτερο και σωστό σπίτι για εκείνον!
Είμαι έτοιμη να ακούσω τις συμβουλές και τις προτάσεις σας προτιστως για την γρήγορη ανάρρωση του!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-18, 18:50
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλώς μας ήρθες
Καλά τα πήγες με το διάβασμα σε καλό δρόμο είσαι .
Πόσο σου πουλάει ο άλλος το ενυδρείο ??? Εγω θα το έπαιρνα έτοιμο και θα έβαζα τον Σόφο μέσα γιατι είναι στρωμένο .
Αλλιώς παίρνεις ένα 40 λιτρο βάζεις άμμο ενυδρειακή και 4-5 ανουμπιες σε ένα ξύλο, φίλτρο με βιολογικό υλικό και τον βάζεις πάλι μεσα . Δεν θα περιμένεις καιρό γιατι με ανουμπιες (φυτά) δεν θα έχεις αμμωνία !
Επίσης ο Σόφο θέλει θερμοστάτη, πάνω απο όλα και θερμοκρασία 27 .
Θα στρώσει μόλις τον βάλεις σε ενυδρείο θα δείς , δεν έχει fin rot απλά γίνονται κουρέλι τα πτερύγια επειδή κρυώνει . Τζάμπα τρώει φαρμακα .
Κοίτα τι σε συμφέρει και βάλε τον για να ζήσει
Mε το τάισμα δεν θα έχεις θέμα όσο είσαι εκει ταίζεις , όταν λείπεις νηστεία ή παίρνεις μια αυτόματη ταίστρα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-18, 23:19
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Αρτεμισία ευχαριστώ για την απάντηση! Περιμένω ώρες εδώ μέσα ελπίζοντας σε μια γνώμη από κάποιον!
Το ενυδρείο ο τύπος μου το πουλάει 300€ περίπου αλλά έχω κάποιες ανησυχίες:
Το παιδί που τα φτιάχνει ασχολείται κυρίως με τη διαμόρφωση των φυτών κλπ παρά με την εκτροφή ψαριών! Βέβαια είναι μια πολύ καλή δουλειά όπως φαίνεται και στις φωτό! Τον ρώτησα για τα ψαράκια που έχει μέσα και μου είπε ότι ενίοτε του πεθαίνουν γιατί δεν είναι ανθεκτικά οποτε νομίζω δεν ασχολείται με το στρώσιμο του φίλτρου, οποτε από αυτή την άποψη δωρον άδωρον. Επίσης το ενυδρείο αυτό δεν έχει καπάκι και την ίδια στιγμή όπως βλέπεις ο πυθμένας του είναι πολύ ανεβασμένος, που σημαίνει ναι μεν 65 λίτρα χωρητικότητα αλλά για το Σοφό δεν το κόβω να μένουν πάνω από 40 λίτρα. Επίσης έχει μέτρα κάποιες πέτρες που τις βλέπω πολύ κοφτερές και δεν έχει ιδιαίτερες κρυψώνες παρά μόνο μια χαμηλή βλάστηση! Έτσι λοιπόν κατέληξα στο να μην το αγοράσω αν και τα λεφτά δε μου φάνηκαν υπερβολικά πολλά

Τώρα στην άλλη φωτό βλέπεις τον εξοπλισμό που έχω ήδη αγοράσει για το 60λιτρο με καπάκι και φως που θα πάρω μεθαύριο! Πριν βάλω φυτά λέω να του βάλω λίγο αλατάκι και να τον αφήσω κανένα μήνα με αλλαγές νερού ένα εβδομάδα κ να δω πως θα πάει! Η κοπέλα στο aquarium shop μου έδωσε ζωντανά βακτήρια για το στρώσιμο του ενυδρείου και μου είπε να ρίξω μέσα όλο το μπουκαλακι! Φυτά θα πάρω μόλις δω κάποιες σταθερές μετρήσεις στο ενυδρείο!
Δεν ξέρω αν ακούγεται καλή η τακτική που έχω στο μυαλό μου, αν θέλει κάποιος μπορεί να με συμβουλέψει διαφορετικά
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  25C12E55-47D5-43DE-A739-351AF95749F5.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  54,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  B14AE109-A99C-467B-BE98-FCBCE82B69A0.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  44,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  37D1ACD8-9B7E-453F-92C5-B7FD46628A97.jpg
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  55,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9C26817A-D03E-4D2C-9E22-0B2C4C973B89.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  44,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-18, 23:29
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Θα απαντησω σε λίγο γιατι ειμαι εξω 😊 τα βακτήρια δεν θα κανουν τιποτα 😟 τα καταστήματα κανουν την δουλεια τους.
Καλα εκανες και δεν το πηρες , ακου εκει 300 ευρω! Τρελα!
Παρε του ενυδρείο και βαλε φουλ anubia και θα του αρέσει και θα στρώσει χωρις να ανεβάζει αμμωνία για να βλάψει τον Σοφο 😉
Θα το κοιταω το θεμα σου για οτι χρειαστείς, δεν ειμαστε κοντα να κολλήσουμε 1 τζαμπα να σου δωσω και φυτα να ησυχάσεις.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-18, 23:40
MaryDXB Ο χρήστης MaryDXB δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2018
Περιοχή: Dubai
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ Αρτεμισία,
να είμαι ειλικρινής τα 300€ είναι πολλά χρήματα αλλά όλα στο Dubai είναι υπερεκτιμημένα και πανάκριβα, γιαυτο και δε μου φάνηκαν παρά πολλά! Εγώ θα προσπαθήσω με τα βακτήρια μιας και τα αγόρασα και φυσικά θα κάνω αυτά που μου είπες! Τώρα όσον αφορά την απόσταση, ερχομαι κάθε τόσο Ελλάδα, θα έρθω μέσα στον Απρίλη οποτε αν είσαι Αθήνα μπορούμε να το κανονίσουμε!
Άμμο ενυδριακη δεν έχω, δυστυχώς πριν λίγες μέρες πήρα ένα πολύ πολύ ψιλό βοτσαλάκι από aquarium shop, αλλά δεν είναι τόσο ψιλό όσο η άμμος, ελπίζω να κάνει. Πήρα αυτό το όμορφο ξύλο και θα βάλω επάνω τα φυτακια που λες αλλά έλεγα πρώτα να βάλω λίγο αλάτι και μετά να βάλω τα φυτά. Επίσης πήρα και κατεψυγμένη τροφή bloodworms γιατί μέχρι τώρα του δίνω pellets τα οποία έκλεισα στο σακουλάκι με zip αλλά φοβάμαι μήπως είναι πολυκαιρισμενη! Έχω και ένα τεράστιο βάζο με bloodworms αποξηραμένα αλλά είναι επίσης ανοιγμένη συσκευασία εδώ και καιρο(με καπάκι πλαστικό από πάνω βέβαια)
Επίσης αν βάλω αλατακι νομίζω είναι ένα γραμμάριο/λίτρο! Διόρθωσε με αν κάνω λάθος

Περιμένω απάντηση σου οποτε μπορέσεις και ευχαριστώ για τη βοήθεια και τη στήριξη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-18, 01:29
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Λοιπόν μόλις έρθεις Ελλάδα μου στέλνεις μηνυμα
Τώρα τι μπορείς να κάνεις για να σώσεις το ψάρι .
1. Πάρε ένα πλαστικό κουτί (σαν αυτα για αποθήκευση αντικειμένων) 50 ή 60 λίτρα.
2. Πάρε ένα οικονομικό φιλτρο μικρό .
3. Βιολογικό υλικό φίλτρανσης κεραμικό , μάρκα δεν μας νοιάζει sera , fluval ότι βρείς .

Θα βάλεις στο φίλτρο το βιολογικό υλικό , θα πλύνεις το πλαστικό , θα γεμίσεις νερό απο την βρύση (αν δεν κάνω λάθος το νερό εκει είναι αφαλάτωσης ) βάλε και 4 εμφιαλωμένα , τον θερμοστάτη στο 27 , επιμένω να βρείς φυτά Ανούμπιες 2 και να βάλεις τον Σόφο μέσα μέχρι να έρθεις .

Μόνο έτσι θα τον σώσεις . Τα βακτήρια δεν θα κάνουν τίποτα !
Το αλάτι γιατί να το βάλεις ?
Μην ταίζεις τίποτα κατεψυγμένο σε γυάλα η μικρό ενυδρείο χωρίς φίλτρανση , μόνο κακό κάνεις .

Όλα σου τα λέω εντελώς φιλικά και μόνο επειδή νοιάζεσαι και μπήκες στην διαδικασία να τον σωσεις .

Υ.Γ. Το ξύλο βάλε το απο τώρα σε ένα κουβά με νερό γιατι θα κάνει 1 μήνα να βουλιάξει .

Ενυδρείο μπορείς να πάρεις μαζί σου στην επιστροφή στο αεροπλάνο ? Ψάρια έχω βάλει στο αεροπλάνο πολλές φορές (μεταξύ μας ) αλλά για ενυδρείο δεν ξέρω ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-18, 01:48
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Πηγαινε παρε αμεσα ενα ενυδρειο 20-30 λιτρα με ολο τον εξοπλισμο του (φιλτρο, θερμαντηρα, φως).

Εχε στο μυαλο σου οτι χρειαζεσαι καπακι στο ενυδρειο του μονομαχου γιατι πηδαει και μπορει να τον βρεις στο πατωμα.

Χαλικακι ψιλο χαλαζιακο κατα προτιμηση (για να μην επηρρεαζει τις τιμες του νερου).

Βαλε αμεσως (μην περιμενεις μετα το αλατι) φουλ φυτα ταχειας αναπτυξης για να σου κατεβαζουνε οσο μπορουνε ποσοστα NH3/NO2/NO3.

Μετρα καθημερινα την αμμωνια (και οχι μονο) μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου,
εχε και καποιο σκευασμα τυπου ammo lock (αχρειαστο να ειναι)
σε περιπτωση που ανεβει σε ψηλα επιπεδα μεχρι να τελειωσει το στρωσιμο.

Αλατι εγω θα εβαζα λιγακι (κακο δε κανει), επειδη αντιμετωπιζεις φιν ροτ συν οτι θεραπεια του κανεις με φαρμακα.
Αναλογια αλατιου δεν θυμαμαι, θα σου πουν οι πιο εμπειροι.

Ισως και καποια βιταμινη (μουλιασμα τροφης σε νερο ενυδρειου με βιταμινη και ταισμα)
θα εκανε καλο στο μονομαχο σου τωρα που ειναι ταλαιπωρημενος.

Μειωσε και τις ωρες φωτισμου του για να εχει χρονο να ξεκουραζεται περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστος μονομάχος (;) thanasis987 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 27-03-17 17:03
Άρρωστος μονομάχος Athinatr Ασθένειες-Θεραπείες 90 26-05-16 11:23
Άρρωστος μονομάχος?? george1995 Bettas 33 09-09-10 12:19
Άρρωστος μονομάχος! Fin Rot??? Artsi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 21-08-09 14:59
Άρρωστος μονομάχος Antonisjk Bettas 11 15-05-09 18:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05696 seconds with 14 queries