Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-18, 04:36
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Mouth Funges σε αγγελόψαρο

Γεια σας, όταν έφυγα για διακοπές στις 26/12 παρατήρησα μια μικρή ασπρίλα στο στόμα του ψαριού χωρίς να είμαι σίγουρος ότι μπορεί να είναι κάτι. Ήταν όμως αργά για να μπορέσω να κάνω οποιαδήποτε ενέργεια και απλά τοποθέτησα την αυτόματη ταΐστρα και ξεκίνησα το ταξίδι για τις διακοπές μου.

Σήμερα βράδυ γυρνώντας επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου και περνώντας απ τον εργασιακό μου χώρο όπου βρίσκεται το ενυδρείο για να δω αν ήταν όλα καλά, είδα το αγγελόψαρο να πηγαίνει για ¶γιος Βασίλης.. Fungus καραμπινάτο στο στόμα.

Τα αγγελόψαρα ήταν τα τελευταία ψάρια που έβαλα στο ενυδρείο μου και τα παρέλαβα 15/12. Ήταν να πάρω 8, τελικά μου ήρθαν 7 εκ των οποίων το ένα ήταν μικρούλι και πολύ ταλαιπωρημένο, με μεγάλο μέρος απ τα πτερύγιά του κομμένα και τελείως κομμένα τα κοιλιακά του πτερύγια. Όταν το τοποθέτησα στο ενυδρείο είδα ότι στο ουραίο πτερύγιο είχε στις άκρες μικροσκοπικά άσπρα στίγματα σαν fungus από fin rot. Ωστόσο μέσα σε 4-5 μέρες (κάπου στις 20/12) το ψαράκι είχε ήδη αντιμετωπίσει αυτά τα στίγματα και τα πτερύγιά του είχαν ήδη αρχίσει να θρέφουν και να μεγαλώνουν και πάλι.

Το ψάρι που νοσεί τώρα είναι ένα από τα άλλα 6, μεσαίου μεγέθους, το οποίο ήταν το μόνο από αυτά, που του έλειπε ένα μικρό κομμάτι στο ραχιαίο πτερύγιο ψηλά στην κορυφή. Έδειξε όμως πολύ γρήγορα τα χρώματά του τις πρώτες κιόλας μέρες και τρεφόταν με όρεξη χωρίς προβλήματα. Δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση ότι θα έπαιρνε την κάτω βόλτα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 148χ48χ65 (μέτρηση εσωτερικά του ενυδρείου του μέρους που καταλαβάνει το νερό)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 15/12
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26,5
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
10 cory sterbai
15 cardinal tetra
4 mesonauta festivus
7 pterophyllum scalare "manacapuru"

----
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): -
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25-27
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 25%(105λίτρα) / βδομάδα
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 24/12
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2/ημέρα (jbl novobel flakes, tropical spirulina flakes, sera immunpro pellets, frozen bloodworms/daphnia, και από 1 φορά είχα δώσει live bloodworms & tubifex πριν βάλω τα αγγελόψαρα)
11. ΦΙΛΤΡΟ : JBL e1901
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Χρήση φύλλων βελανιδιάς και πλατάνου απ το τοπικό δάσος μας με πολύ καλή αποστείρωσή τους.


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Θα κάνω το μεσημέρι και επανέρχομαι.

2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: API

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 pterophyllum
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικότατο και φουλ στο χρώμα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: φυσιολογική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): -
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): δείχνει φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : τρώει κανονικά
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: τα παρατήρησα σήμερα (ωστόσο έχω την εντύπωση ότι την ημέρα που ήταν να φύγω διακοπές κάτι είχε αρχίσει να εμφανίζει και δεν είχα χρόνο να κάνω κάτι)

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
Καμία

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : δυνατότητα καραντίνας σε ενυδρείο 60χ40χ40
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : θα το προτιμούσα για να μην το ταλαιπωρήσω προσπαθώντας να το πιάσω

Όσο πρόλαβα να διαβάσω είδα διάφορες προτάσεις για αντιμετώπιση της ασθένειας. Από Melafix ή esha2000 στο κανονικό ενυδρείο ή αλάτι με μείωση λίγο της θερμοκρασίας και αεραντίλα σε καραντίνα, μέχρι αντιβιοτικά τύπου κοκτέιλ Neoplex+Kanaplex ή σκέτο Sulfathiazole.
Δική μου σκέψη ήταν να το παλέψω 1 βδομάδα με Melafix γενικά στο ενυδρείο μήπως κάνει καλό και στα υπόλοιπα ψάρια σαν πρόληψη.
Αλλιώς αν δεν έχει αποτέλεσμα τότε να περάσω σε πιο δραστικά μέτρα, τύπου καραντίνα/αλάτι/μείωση λίγο της θερμοκρασίας/αεραντλία/αντιβίωση.

Περιμένω γνώμες, γιατί έπεσα στα βαθιά και έριξα ξενύχτι για να διαβάζω γι αυτό το πρόβλημα ακόμα δεν γύρισα απ την χαλάρωση των διακοπών! Πρέπει όμως να γίνει κάτι άμεσα, γιατί μένω επαρχία και μέχρι να παραγγείλω φάρμακα και να μου έρθουν θα πάρει κάποιο χρόνο(~2 μέρες)..
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-18, 08:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλή χρονιά φίλε μου,
το Melafix ή το Pimafix είναι πολύ ελαφρύ για τέτοια περίπτωση,
θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με σταγόνες Baktopur, ΌΧΙ ΤΟ DIRECT που είναι σε χάπια,
και το ξεκινάς άμεσα στο ενυδρείο και όχι σε καραντίνα. Σβήνεις τα φώτα στη περίοδο της αγωγής και δεν ταίζεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-18, 08:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Saprolegnia (gram positive bacteria)
http://www.americanaquariumproducts....is.html#fungus

Μια καλη θεραπεια ειναι η χρηση Acriflavin.
Το esha 2000 ειναι ενα φαρμακο που περιεχει Proflavine, παραγωγο της
Acriflavin.

Προτεινω να βαλεις με αεραντλια στην καραντινα το ψαρι για 3 μερες (μονή θεραπεια) εως 6 μερες (διπλη θεραπεια).
Με εως και διπλασια δοσολογια απο οτι γραφεται (αναλογα την κατασταση).

Διαβασε και καλα τις οδηγιες http://www.eshalabs.eu/europe/produc...supregsup.html

Παρολο που δεν χρειαζονται αλλαγες νερου, κανε καθε μερα 50% με νερο ιδιας θερμοκρασιας, πεχα κλπ.

Θα βοηθησει πολυ η προσθηκη χοντρου αλατιου (πχ το Χιων το πρασινο απο ΑΒ) δοσολογια 0.2% (2 γρ. ανα 1 λιτρο νερου καραντινας - μια κουταλιας της σουπα ειναι 15 γρ, ενα κουταλακι ειναι 5γρ).
πασμενο" καλα, λιγο λιγο με νερο στη φραπεδιερα.

Σε καθε αλλαγη νερου, πριν προσθεσεις το φρεσκο αποχλωριωμενο νερο, θα προσθετεις το φαρμακο και το αλατι.

Ταισμα, εννοειται οτι κανεις απο καθολου εως 1-2 φυλαρακια, κανα μισαωρο πριν την αλλαγη νερου.
Δεν παθαινει τιποτα το ψαρι νηστικο. Ειναι πιο σημαντικο, να ειναι καθαρο το νερο.

Βιταμινες αν εχεις βαλε.


ΥΓ το φαρμακο αυτο ειναι αυτοδιασπωμενο, κατι που σημαινει οτι δεν χρειαζεται να προσθετεις περισσοτερο φαρμακο απο οτι λεει η δοσολογια οταν κανεις αλλαγη νερου.
Μεχρι την επομενη μερα εχει διασπαστει το φαρμακο (γιαυτο προσθετουμε καθε μερα)
Αν επιλεξεις διπλασια δοσολογια (κατι που προτεινω χωρις φοβο) θα βαζεις καθε μερα οσο σου λεει, κι ας κανεις αλλαγη νερου.

-------------------------
Να προσεξεις επισης τις συνθηκες στο κυριως ενυδρειο.
Το fungus ειναι κατι που υπαρχει σε ολα τα ενυδρεια.
Για να το κολλησει το ψαρι παει να πει οτι εχει πεσμενο ανοσοποιητικο και ενδεχομένως καμια πληγη στο στομα οπου επανω της, μπορεσε και αναπτυχθηκε.
Υποθετω οτι τρωει ξυλο απο αλλο ψαρι.
Προσχεξε επισης τις αποτομες αλλαγες θερμοκρασιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-01-18 στις 08:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-18, 11:20
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Καλημέρα! Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία για εσάς και τις οικογένειές σας!
Μ' αυτά και μ' αυτά δεν σας ευχήθηκα κιόλας..

Η επιλογή με το ενυδρείο καραντίνα θα είναι αρκετά δύσκολη σαν διαδικασία. Το νερό που φτιάχνω είναι 85% ΑΟ και 15% βρύση. Ο μόνος τρόπος για να το κάνω είναι να χρησιμοποιήσω 75 λίτρα απ το ενυδρείο της καραντίνας. Έχω και 75λιτρο βαρέλι για προετοιμασία νερού και σίγουρα θα βόλευε να φτιάχνω 1 βαρέλι κάθε 2 μέρες επειδή δεν θα μπορώ να προετοιμάζω νερό κάθε μέρα, λόγω δουλειάς. Είναι αρκετά 75 λίτρα?

Φίλτρο για την καραντίνα έχω ένα ΕΗΕΙΜ 2213 και ένα Aquaclear 30g. Θα χρειαστεί να βάλω κάποιο από τα 2 με βιολογία απ το κεντρικό ενυδρείο ή είναι αρκετή η αεραντλία με τις αλλαγές 50% και να βάλω ένα πιο μικρό φίλτρο-κυκλόφοριτή απλά για κυκλοφορία μέσα στην καραντίνα?
Δεν έχω ξαναστήσει καραντίνα είναι η αλήθεια και δεν ξέρω την διαδικασία..

Προς το παρόν θα κάνω παραγγελία 1 esha2000 (για την καραντίνα), 1 baktopur (σε περίπτωση που δω και σε άλλα ψάρια μόλυνση ή σε περίπτωση αποτυχίας του esha2000) και 1 μεγάλο melafix (για το κεντρικό ενυδρείο προληπτικά). Αλάτι έχω ένα της ΑΡΙ από παλιά και είναι σχεδόν γεμάτο.

Για το ξύλο να σου πω την αλήθεια πιο πολύ βλέπω να τρώει το μικρό το ταλαιπωρημένο. Αν και έχει μειωθεί πολύ η συμπεριφορά προς αυτό το ψάρι τον τελευταίο καιρό. Αυτό με το mouth fungus δεν το ακουμπάει κανείς και είναι κανονικά στο κοπάδι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-18, 12:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται φιλτρο.
Αεραντλια, θερμαντηρα και θερμομετρο θελεις.
Δεν χρειαζεται πολυ χωρο το ψαρι για τη θεραπεια.
Θα προσεξεις μονο να χωραει καθ'υψος (λογω πτερυγιων)
Ενα τετοιο πλαστικο, ειναι μια χαρα. http://www.ikea.gr/apothikeutikoi-ho...9254/99898536/
Καλο ειναι να εχει καπακι για να μη πηδηξει εξω το ψαρι. Αλλα να μην ειναι ερμητικα κλεισμενο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-18, 13:40
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζεται φιλτρο.
Αεραντλια, θερμαντηρα και θερμομετρο θελεις.
Δεν χρειαζεται πολυ χωρο το ψαρι για τη θεραπεια.
Θα προσεξεις μονο να χωραει καθ'υψος (λογω πτερυγιων)
Ενα τετοιο πλαστικο, ειναι μια χαρα. http://www.ikea.gr/apothikeutikoi-ho...9254/99898536/
Καλο ειναι να εχει καπακι για να μη πηδηξει εξω το ψαρι. Αλλα να μην ειναι ερμητικα κλεισμενο.
Τέλεια ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Σε λίγο θα κάνω και μετρήσεις.
Τώρα είδα και αρχές fungus σε μια mesonauta στο σώμα της και το κατάλαβα γιατί φάνηκε πάνω στη μαύρη της γραμμή.
Οι mesonautas μου είχαν έρθει 10 μέρες πριν τα αγγελόψαρα και ήταν σε κομματώδη κατάσταση λόγω κρύου σε κακή συσκευασία αποστολής μαζί με κατεψυγμένες τροφές που είχα παραγγείλει. Το νερό ήταν λες και ήταν απ το ψυγείο.
Όταν τις παρέλαβα δεν έδιναν σημάδια ζωής εκτός από τη μία που φαινόταν να αναπνέει αλλά ήταν όλες τους ξάπλα ή ανάσκελα. Έτσι αποφάσισα απλά να προσπαθήσω να τις αναστήσω με αργή προσαρμογή με νερό ενυδρείου και σε 1-2 ώρες άρχισαν να ζωντανεύουν και στη συνέχεια τρέφονταν μια χαρά.
Γενικά δεν ήμουν και πολύ τυχερός με τα ψαράκια μου!

Με δεδομένο ότι η ασθένεια εξαπλώνεται, μήπως να αρχίσω θεραπεία σε όλο το ενυδρείο?
Ή απλά να βάλω στην καραντίνα και τη mesonauta μαζί?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-18, 13:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τοτε κανε σε ολο το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-18, 15:58
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε κανε σε ολο το ενυδρειο.
Baktopur ή με esha2000?
Μήπως συνδυασμός baktopur με melafix?

Επίσης το άλλο παράξενο είναι ότι αντιδρούν στην παρουσία μου πολύ τρομαγμένα τα corydoras ενώ δεν ήταν έτσι και είναι συνεχώς κρυμένα..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-01-18, 16:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω θα εκανα με esha2000 και αλατι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-01-18, 16:39
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Οκ απλά αν θυμάμαι καλά απ όσο έχω διαβάσει τα κόρυ έχουν θέμα με το αλάτι?

Μπορώ να κάνω και το εξής:
-καραντίνα το mouth fungus με esha2000+salt
-μια γενική θεραπεία στο κεντρικό ενυδρείο με esha2000 ή melafix
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-18, 00:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

δεν παθαινουν τιποτα με τοσο λιγο αλατι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-18, 00:34
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν παθαινουν τιποτα με τοσο λιγο αλατι
Δοσολογία στο αλάτι την ίδια που ανέφερες και παραπάνω σωστά? Ή αλλάζει κάτι που θα είναι στο κεντρικό ενυδρείο και όχι στην καραντίνα?
Επίσης με το esha2000 μπορώ να το τραβήξω σε διπλή θεραπεία (6μέρες) στο κεντρικό ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-18, 00:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι 2 gr ανα λιτρο.
Ναι 3-6 μερες αναλογα τη σοβαροτητα της περιπτωσης και το ρυθμο αναρρωσης.
Οπως θα διαβασεις στις οδηγιες, λεει 3 μερες θεραπεια και την πρωτη μερα απο τις τρεις βαζουμε διπλη δοσολογια.
Στις εξη μερες θεραπεια θα βαλεις διπλη δοσολογια την πρωτη μερα και κανονικη τις υπολοιπες 5.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-01-18, 01:11
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι 2 gr ανα λιτρο.
Ναι 3-6 μερες αναλογα τη σοβαροτητα της περιπτωσης και το ρυθμο αναρρωσης.
Οπως θα διαβασεις στις οδηγιες, λεει 3 μερες θεραπεια και την πρωτη μερα απο τις τρεις βαζουμε διπλη δοσολογια.
Στις εξη μερες θεραπεια θα βαλεις διπλη δοσολογια την πρωτη μερα και κανονικη τις υπολοιπες 5.
Τέλεια, ευχαριστώ! Τις διάβασα τις οδηγίες απλά δεν ήξερα αν αναφέρεται σε καραντίνα ή γενικά σε όλο το ενυδρείο.. Μην κάνω καμιά ζημιά στα υπόλοιπα ψαράκια!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-01-18, 00:04
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Πάμε πολύ καλά! Το αγγελόψαρο, σήμερα, έχει απαλλαχθεί πλήρως απ τον μύκητα και μόνο η mesonauta έχει ακόμα το σημάδι στα πλάγια του σώματός της.
Σήμερα ήταν η τρίτη μέρα που έβαλα esha2000. Πιστεύετε θα πρέπει να συνεχίσω στις 6 για σιγουριά; Ή αν δω αύριο τη mesonauta χωρίς fungus να σταματήσω; Θέλω να πω, κάνει κακό να συνεχίσω 3 μέρες ακόμα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-01-18, 05:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αλλες 3 μερες
Αν δεις πιο νωρις να ειναι ΟΚ, σταματα τη.
Αν δεν δεις μετα απο 3 μερες να εχει καθαρισει και το αλλο ψαρι, σταματα τη και παλι.
Ενδεχεται το φαρμακο να εχει κανει τη δουλεια του και να καθαρισει μετα απο λιγες μερες. (μου εχει τυχει)
Προτεινω να βγαλεις το ψαρι και να του βαλεις με μπατονετα λιγο φαρμακο πανω στο σημειο. Μια φορα ατην ημερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είναι cotton mouth? dimitris Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 33 05-04-15 20:15
Ancistrus brush mouth thomas Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 28-10-10 21:59
Νεα Fire mouth stel Κιχλίδες Κ. Αμερικής 2 08-01-07 11:56
Cotton mouth Gorgi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 31-03-05 15:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06690 seconds with 13 queries