Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-17, 23:46
Drakumel Ο χρήστης Drakumel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Ένας κουβάς απορίες

Γεια σας!! Καλώς σας βρήκα!
Είναι το δεύτερο θέμα μου, μιας και δυστυχώς με πρόλαβε μια ασθένεια που εμφανίστηκε πολύ νωρίτερα απ ό,τι ήλπιζα. Τέλος πάντων, αυτά είναι για εκεί.
Στο άλλο θέμα, λοιπόν. Πήρα πρόσφατα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο σε λειτουργία 55 (60χ37χ25) λίτρων. Αφαιρώντας βυθό, 2 εκατοστά φύρα στο πάνω μέρος του ενυδρείου και διακόσμηση μένουν κάπου 45 λίτρα νερού. Είναι εφοδιάσμενο με εσωτερικό φίλτρο Dophin F-800 και θερμοστάτη 100W. Το ενυδρείο φιλοξενοί 2 fancy χρυσόψαρα μεγέθους περίπου 5 εκατοστών. Είναι, ελαφριά θεωρώ, φυτεμένο με 5 διαφορετικά είδη φυτών τα οποία αδυνατώ να αναγνωρίσω.
Στις ερωτήσεις, λοιπόν.

ΦΙΛΤΡΟ
Ξέρει κάποιος γι αυτό το φίλτρο τι υλικά περιέχει και αν πρέπει να αλλάξω κάτι;
Κατά διαστήματα κάνει κάποιον θόρυβος, ο οπόιος δεδομένου ότιο το ενδυρείο είναι στο υπνοδωμάτιο μπορεί να γίνει σχετικά ενοχλητικός. Τι μπορεί να ευθύνεται γι αυτό; Παίζει να θέλει καθάρισμα;
Σχετικά με το ρεύμα που δημιουργεί..το έχω σε φουλ ένταση και στην αρχή το είχα βάλει να ίχνει το νερό ευθεία μπροστά (είναι τοποθετημένος σε πλαϊνή επιφάνεια), κάτι το οποίο δημιουργούσε πολύ έντονο ρεύμα. Μου φάνηκε ότι τα χρυσόψαρα παίζει και να το διασκέδαζαν, αλλά επειδή θεώρησα ότι θα κουραστούν υπερβολικά το έστρεψα άμεσα προς την πίσω πλευρά ώστε να κόβει. Υποθέτω ότι είναι καλύτερα έτσι, ε;

ΚΑΠΑΚΙ
Ένα ακόμη πρόβλημα είναι ότι το ενυδρείο δεν έχει καπάκι. Τι επιλογές έχω. Σκέφτηκα επιλογές για αγορά έτοιμου ή και για diy από plexiglass, πλαστικό, ξύλο ή αν έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο υλικό. Βέβαια για να πω την αλήθεια επείδη τελικά μου φάνηκαν κάπως κοστοβόρα σκέφτηκα και ένα άλλο ημίτερο, να τοποθετήσω ένα πλαίσιο με διχτάκι ώστε να μην πηδήξει κάποιο ψάρι έξω και να το υποστηρίξω με δυο πορτατιφ (πιθανον λεντ). Θα δούλευε κάτι τέτοιο; Έχει άλλες χρησιμότητες το καπάκι; (μπορώ να σκεφτώ μείωση της εξάτμισης; )

ΦΥΤΑ
Tα φυτά θα επιβιώσουν με τα χρυσόψαρα; Διάβασα γενικά ότι παίζει και να τα διμάξουν. Επίσης, αν όντως τα τρώνε υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα υπερφαγίας;

ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΤΑΙΣΤΡΑ
Ψάχνω και ένα τέτοιο, αλλά σε χαμηλή τιμή. Βρήκα αυτό: http://www.petsupermarket.gr/6959/%C...er-af-007.html
Το θεωρείται εντάξει, ή δεν αξίζει τον κόπο και θα το ξαναπληρώνω; ¶λλες προτάσεις σε χαμηλή τιμή;

ΛΟΙΠΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
Υπάρχει κάτι που θεωρείται βασικά και παίζει να μην έχω; Πχ δεν έχω απόχη, βαρελάκι γι αλλαγές νερού, κυκλοφορητή, σκούπα βυθού, αεραντλια και δεν ξέρω τι άλλο. Πόσο χρήσιμα είναι;

ΚΟΚΚΙΝΑ ΒΡΑΓΧΙΑ
Παρατηρώ στο ένα χρυσόψαρο και μόνο από την μία πλευρά πλευρά αρκετά κόκκινα βράγχια (είναι λευκό και φεγκίζουν από μέσα), τι μπορεί να είναι;

Έλεγα να ρωτήσω και για πιθανούς συγκάτοικους τύπου σαλιγκάρια ή γαρίδες, αλλά στο άλλο θέμα σχετικά με την ασθένεια που έχουν τα ψαράκια μου είπαν ότι μάλλον δεν πρέπει να έχω καν αυτά που έχω, οπότε τα αφήνω αυτά προς το παρόν.. σωστα;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-17, 09:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ας τα πάρουμε από την αρχή φίλε μου,
κατα αρχή δεν πρέπει να επενδύσεις σε αυτό το ενυδρείο γιατί δεν κάνει για χρυσόψαρα,
θα ξοδέψεις χρήματα χωρίς αποτέλεσμα , εκτός και αν αλλάξεις ιχθυοσύνθεση.
Ετσι θα χρειαστείς και μεγαλύτερο φίλτρο, εξωτερικό όμως , γιατί το εσωτερικό δεν θα τα βάλει πέρα με χρυσόψαρα.
Θα πρέπει να έχει και καπάκι γιατι τα COMET/COMMON πηδάνε εύκολα έξω,
δεν χρειάζεται να έχεις θερμαντήρα,
αλλά θα πρέπει το καλοκαίρι να βάλεις κάποιο σύστημα ψύξης, όμως ανεμιστηράκια από υπολογιστή μαζί με κοντρολερ STC-1000.
Ταίστρα δεν την χρειάζεσαι, εκτός και αν πρόκειται να λείψεις για πολλές ημέρες , πάνω από 10,
αλλά θα πρέπει πρώτα να έχεις φροντίσει για αυτόματη αναπλήρωση και μετά για τάισμα, αν γενικά τα ταίζεις καλά , μπορούν να αντέξουν και 15 ημέρες νηστικά.
Για φυτά μη περιμένεις και πολλά, καμια ανούμπια ίσως αντέξει,
τα χρυσόψαρα είναι χλοοκοπτικές μηχανές
Τα κόκκινα βράγχια πρέπει να είναι το χρώμα των επιβράγχιων καλυμμάτων , δεν νομίζω πως είναι ανησυχητικό.
Για άλλους συγκάτοικους το ξεχνάς,
τα χρυσόψαρα , μόνο με χρυσόψαρα,
εκτός το ότι μπορεί να γίνουν μεζές,
αλλά ίσως να μη προλαβαίνουν να φάνε,
αλλά και δεν θα αντέξουν τις συνθήκες που θέλουν τα χρυσόψαρα,
όπως κρύο νερό,
γιατί οι θερμοκρασίες που θα πρέπει να έχεις τα χρυσόψαρα ε΄ναι από 14 έως 25-26, 24-25 η ιδανική.
Αυτή τη στιγμή όμως προέχει να γίνουν καλά , και μετά να ψάξεις για ενυδρείο
δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για ph,gh κ.τ.λ Fish Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-02-13 18:29
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
DIY Co2 Απορίες Kotsos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 30-03-08 22:34
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
Οταν ένας κουβάς βράχου εμφανίζεται στην ζωή σου...... ahar Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 06-05-03 03:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03678 seconds with 13 queries