Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-13, 18:41
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή Απλή μέθοδος διάχυσης DIY co2 με εσωτερικό φιλτρο.

'Οταν έφτιαξα το πρώτο μου DIY CO2 άρχισα να ψάχνω για τον καλύτερο τρόπο διάχυσης. Διαβάζοντας κάποιο ποστ εδώ μέσα διαπίστωσα οτι πολλοί έχουν αυτό το πρόβλημα. Μετά από αρκετό διάβασμα και αναζήτηση σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού κατέληξα σε μία εύκολη και αποτελεσμάτική μέθοδο με τη χρήση ενός φθηνού εσωτερικού φίλτρου. Για τη μέθοδο αυτή οι περισσότεροι πρότειναν την αγορά ενός φίλτρου hagen elite mini



αλλά εγω βρήκα στο πετ σοπ της γειτονιάς μου ενα φτηνό κινέζικο φιλτράκι Αqua One 150 l/h
.

Παμε τώρα στην απλή διαδικασία. Το φίλτρο είναι πολύ μικρό όπως βλέπετε στη σύγκριση


Στη μέση διακρίνεται ένας μπλε μικρός πλαστικός διακόπτης που ρυθμίζει τη ροή. Αυτό που έκανα ήταν να τον μικρύνω με ένα μαχαιρακι ώστε να χωρέσει να περάσει στην οπή το σωληνάκι ,ακριβώς κάτω από τη φτερωτη (εικ 2)


Το συγκεκριμμένο φίλτρο είχε αρκετά εξαρτήματα που προσαρμόζουν στην έξοδο(μεχρι και spraybar!). Εγω χρησιμοποίησα αυτο:


Πειραματίστηκα στην αρχή βάζωντας ένα κομμάτι σφουγγάρι μέσα στην έξοδο αλλά επειδή ζορίζονταν λίγο, πήρα ενα μεγαλύτερο κομμάτι και ''έντυσα'' με αυτό την έξοδο. Το σφουγγάρι το έδεσα σφιχτά με πετονιά(εικ 3)


Οι φυσαλίδες σπάνε από τη φτερωτή και έπειτα αναγκάζονται να περασουν μέσα απο το σφουγγάρι.
Αυτό ήταν! Το κόστος του φίλτρου είναι στα 9 ¤. Καλό ειναι να τοποθετηθει όσο ποιο χαμηλά στο ενυδρείου και σε σημείο με καλή κυκλοφορία για να σκορπίζονται οι φυσαλίδες.
Καταλήγω με βίντεο με το τελικό αποτέλεσμα

http://www.youtube.com/watch?v=tuhkA...ature=youtu.be
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-13, 19:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αγορινα εισαι ωραιος! Ετσι το εχω και εγω αλλα με σφουγγαρι δεν ημουν ευχαριστημενος. Προσθεσε στην παρουσιαση ετσι οπως ειναι μεσα το σωληνακι στο φιλτρο, μια αεροπετρα. Θα παθεις πλακα με την διαφορα διαχυσης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-13, 19:06
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Αυτος ο τροπος ειναι για μενα ο πιο αποτελεσματικος.Βεβαια ολα αυτα που διαβασες σε φορουμ του εξωτερικου για να καταληξεις σε αυτον τον τροπο,εχουν συζητηθει εδω μεσα δεκαδες φορες κατα το παρελθον.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-13, 19:08
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγορινα εισαι ωραιος! Ετσι το εχω και εγω αλλα με σφουγγαρι δεν ημουν ευχαριστημενος. Προσθεσε στην παρουσιαση ετσι οπως ειναι μεσα το σωληνακι στο φιλτρο, μια αεροπετρα. Θα παθεις πλακα με την διαφορα διαχυσης.
Προτεινεις δλδ να βαλω αεροπετρα πριν τη φτερωτη και να αφαιρεσω το σφουγγαρι? Η αεροπετρα δε βουλωνει μετα απο καιρο?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-13, 19:10
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

πολυ ωραια δουλεια !! θελω να σε ρωτησω κατι αυτο μπορουμε να το κανουμε και με υαλοβαμβακα οπου χρησιμοποιουμε στα φιλτρα μας στην εξοδο του μικρου φιλτρου για την διαχυση??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-13, 19:13
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Με υαλοβαμβακα δε δοκιμασα αλλα το θεμα ειναι να μη μπουκωσει υπεβολικα η εξοδος. Το καλο με το σφουγγαρι ειναι οτι εχει πορους δε ξερω αν ο υαλοβαμβακας θα εχει την ιδια συμπεριφορα. Παντως δε χανεις να δοκιμασεις!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-13, 19:16
Το avatar του χρήστη kraken21
kraken21 Ο χρήστης kraken21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: κορυδαλλος , Aγια Βαρβαρα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

οκ θα δοκιμασω και θα σου πω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-03-13, 19:39
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ο τροπος που το εχεις κάνει ,,κατα την γνωμη μου ειναι λαθος..κακος εφραξες την εξοδο του φίλτρου,μιας και οταν λέμε διαχυση αυτο ακριβώς θέλουμε απο τον κυκλοφορητη...να σπάει τις φυσαλιδες η φτερωτή και το φίλτρο να τις ΔΙΑΧΕΕΙ σε ολη τη γυαλα...δεν ξέρω ποσα λιτρα ειναι το ενυδρείο σου ..αλλα ετσι οπως το εχεις δεν κερδίζεις κατι..ειναι ακριβώς το ιδιο πραγμα με το να ειχες ενα κεραμικό διαχυτήρα ή μια αερόπετα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-03-13, 19:52
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Για αυτο ειπα οτι το φιλτρακι πρεπει να μπει σε σημειο με καλη κυκλοφορια για να σκορπιζονται οι φυσαλιδες. Αυτο που κερδιζω πιστευω ειναι οτι σπανε οσο το δτνατον περισσοτερο οι φυσαλιδες. Αυτο που προσπαθησα να αντιγραψω ειναι αυτο
http://www.youtube.com/watch?v=RW2DkOvsKW4

Θα δοκιμασω αυριο να βαλω αεροπετρα πριν τη φετρωτη του φιλτρου κια να αφαιρεσω το σφουγγαρι. Το ενυδρειο ειναιι περιπου 60 λιτρα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-03-13, 19:53
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

ναι ισως και να ισχυει αυτο που λεει ο πλατυ. Την αεροπετρα την τσεκαρα τις προαλλες μετα απο κανα μηνα που τρεχει ετσι, εχει βγαλει λιγη "μακα" αλλα μεχρι να μπουκωσει εχουμε πολυ μελλον, σαν ρουτινα οταν κανεις κατι σε ενα φυτεμενο σιγουρα θα χρειαστει να βαλεις χερι μεσα για κατι αλλο ασχετο οποτε της ριχνεις και ενα καθαρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-03-13, 20:01
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

+oτι χρειάζεσαι την επιπλέον κυκλοφορια για να μην υπάρχουν νεκρες ζώνες στο ενυδρειο(χαμηλα,σε γωνιες και εκει που δεν φτανει το φιλτρο -σε πυκνοφυτεμενα σημεια ειδικα)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-03-13, 22:03
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Εγώ έχω το DIY CO2 με μια αερόπετρα δίπλα από το ''μπαστούνι'' του εξωτερικού φίλτρου, τις σπάει σε πιο μικρές φυσαλίδες όμως κάνει δουλειά έτσι;;; φυσαλίδες 2-3/sec
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-03-13, 22:37
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

απο το μπαστουνι εισαγωγης ή εξοδου το εχεις?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-03-13, 22:40
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Από εκεί που τραβάει το φίλτρο νερό
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-03-13, 23:14
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Kαλο ειναι και εγω ετσι τοχα παλια πολυ καλη δουλεια κανει, απλα σε δεσμευει στο να ειναι το spray bar προς τα κατω και να μην βαραει την επιφανεια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-03-13, 23:26
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
, απλά σε δεσμεύει στο να ειναι το spray bar προς τα κατω και να μην βαραει την επιφανεια.
Αυτό δεν με πειράζει, έτσι δεν οξυγονώνεται και το νερό ή όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-13, 23:29
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Aν δεν βαραει την επιφανεια? Οχι δεν οξυγωνονεται αυτο λεω. αφου διοξειδιο φτηνει το οξυγονο απο που να το παρει?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-03-13, 23:31
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Η μήπως εννοείς να μην βγάζει, το spraybar, καθόλου φυσαλίδες. Δλδ να μην χτυπάει απο ψηλά;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-03-13, 00:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Eννοω βρε οτι αν εχεις το spray bar κατω απτην επιφανεια του νερου, και τοχεις να χτυπαει πχ 45 μοιρες κατω ετσι ωστε εχοντας συνδεδεμενο το διοκειδιο στην εισοδο, αυτο να περναει μεσα απτο φιλτρο και να το φτυνει το spray bar με μικρες φυσαλιδες μεσα στο ενυδρειο, δεν κανεις αναταραξη νερου, η οποια και οξυγονωνει το νερο. Ετσι εχεις καλη διαχυση διοξειδιου μεν αλλα θελει να προσεξεις το βραδυ ειδικα που τα φυτα γυρνανε απο παραγωγη οξυγονου (που κανουν την μερα λογω φωτοσυθεσης) σε παραγωγη διοξειδιου, μηπως τα ψαρια ξεμενουν απο οξυγονο, παρατηρησε δηλαδη την μερα τον ρυθμο αναπνοης, το αν πηγαινουν στην επιφανεια τακτικα να παρουν αερα, και κοιτα και το βραδυ οταν κλεισουν τα φωτα, με εναν φακο να δεις διαφορες. Αν τα δεις οκ τοτε ολα καλα, αλλιως μια αεραντλια με πολυ χαμηλη παροχη θα διορθωση την κατασταση, η αλλιως αλλος τροπος διαχυσης οπως αυτος που προτεινεται σαυτο το τοπικ.

Εγω το ειχα ετσι αλλα εχω δυο εξωτερικα και ετσι το spray bar του αλλου φιλτρου βαρουσε επιφανεια, και αυτουνου ηταν προς τα κατω και εστελνε διοξειδιο. Και λογω οξυγονωσης ομως, αλλα κυριως λογω πρωτεινικου φιλμ που δημιουργοταν στην επιφανεια (λογω μεγαλου μηκους, το ενα spray bar αναταρασε μονο την μιση επιφανεια) εκανα την διαχυση ετσι οπως εδω με αλλο φιλτρακι και τα spray bar πλεον βαρανε και τα δυο την επιφανεια. Πλεον βεβαια επειδη μπηκαν δισκοι, μπηκε και μια αεραντλια στο χαμηλο αλλα ισως να μην ειναι και αναγκαιο τελικα...αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-03-13, 14:43
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Επανερχομαι να ξεκαθαρισω κατι για τη μεθοδο αυτη μετα τα σχολια του Platty. Το ολο συστυμα απλα αντικαuiσtα το διαχυτηρα που ως γνωστο δε δουλευει συνηθως με DIY CO2. Επισης μπορει να αντικαταστησει και το bubble counter γιατι ακουγεται ενας μικρο ηχος καθε φορα που ανεβαινει φυσαλιδα. Σιγουρα το φιλτρο αχρηστευεται αλλα εξαρχης σκοπος ειναι απλα να βρισκεται μεσα στο ενυδρειο για να υπαρχει σωστη διαχυση. Με το σφουγγαρι στην εξοδο οι φυσαλιδες εγκλωβιζονται εκει και μενουν στη στηλη του νερου. Οποιος αποφασιει να το κανει πρεπει να γνωριζει λοιπον οτι το φιλτρακι θα κανει μονο διαχυση του co2. Γι αυτο και παιρνουμε το ποιο φτηνο φιλτρο που μπορουμε να βρουμε..
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-03-13, 14:58
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

1)
το φίλτρο λειτουργεί και σαν κυκλοφορητής και σαν διαχυτήρας-διασπαστής φυσαλίδων co2....

2)αυτο με το σφουγγάρι που λες οτι οι φυσαλίδες εγκλωβίζονται..μπορείς να το αναλυσεις λιγο?

3)ο διαχυτήρας ο κεραμικός δουλεύει με diy(προσωπικα εχω δουλέψει σε παρελθόν) απλα μπουκώνει πολυ γρηγορα και ή αχρηστεύεται ή αν πεσει η αποδοση του μιγματος δεν βγάζει φυσαλίδες....την ιδια δουλεια κανει μια αερόπετρα....

4)υπάρχουν και φθηνότερα φιλτράκια....(αυτο προς γνώσιν οσων νεων θα μπουν να διαβάσουν το θεμα σου0
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-03-13, 15:15
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ετσι οπως το δειχνω και στο βιντεο στο πρωτο ποστ ειναι εμφανες οτι οι φυσαλιδες διαχεονται σαν ενα συννεφο. Πολλες επισης κολλανε πανω στο σφουγγαρι και δε φευγουν στην επιφανεια. Ετσι μενουν περισσοτερο μεσα στο νερο και δυαλινται. Δοκιμασα σημερα και χωρις το σφουγγαρι στην εξοδο αλλα διαπιστωσα οτι σε μεγαλο βαθμο οι φυσαλιδες φευγουν.

Αν η αεροπετρα ή ακομα και ενα κομματι chopstick (οπως βαζουν πολλοι) ηταν το ιδιο αποτελεσματικα τοτε δε θα εμπαινε κανεις σε κοπο να αγοραζει διαχυτες και ακριβα επωνυμα συστηματα.

Τελος δεν εγραψα οτι ειναι το φτηνοτερο της αγορας το συγκεκριμμενο φιλτρακι απλα ετυχε αυτο να βρω . Σιγουρα ειδικα αν υπαρχει δυνατοτητα αγορας απο το ebay θα υπαρχουν και φθηνοτερες λυσεις. Μια εναλλακτικη θα μπορουσε να ειναι αυτο http://http://www.petcumulus.gr/inde...oduct&pid=2161

Καταληγωντας αναφερω παλι οτι το σφουγγαρι στην εξοδο κανει τη διαφορα στη διαχυση.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-03-13, 15:22
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον platy, δεν κερδίζεις κάτι στη διάσπαση. Χωρίς πολύ κόπο θα μπορούσες να πιάσεις την έξοδο από το λαστιχάκι του διοξειδίου στο κάτω μέρος του εσωτερικού φίλτρου με οποιοδήποτε τρόπο μπορείς. π.χ. 2 τρυπούλες στο φίλτρο και πιάσιμο το σωληνάκι με σύρμα ή tire-up.
- Αν μπορείς να ακούσεις θόρυβο με κάθε φυσαλίδα που ανεβαίνει σημαίνει ότι η φτερωτή ζορίζεται ακόμη και με μια φυσαλίδα!
- Με DIY CO2 και ενυδρείο πάνω από 80 λίτρα δε χρειάζεται να παρατηρήσεις τίποτα το βράδυ. Ανατάραξη επιφανείας να έχεις και είσαι μια χαρά.
- Το φίλτρο σίγουρα δεν αχρηστεύεται, με τον τρόπο που ανέφερα πιο πάνω το χρησιμοποιώ με Eheim Biopower 160. Μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους και φίλτρο και DIY CO2.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-06-13, 14:49
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Επανερχομαι στο θεμα με καποιες βελτιωσεις στο αρχικο σχεδιο. Το βασικο προβλημα στο φιλτρακι ηταν οτι (προφανως λογω αδυναμης φτερωτης) πολυ συχνα μαζευοτανε ποσοτητα αεριου στο θαλαμο του φιλτρου και αυτο ειχε ως αποτελεσμα να σταματαει να γυρναει η φτερωτη. Ψαχτηκα αρκετα. Ειδα μια πατεντα του Τom Βarr αλλα μου φανηκε ογκωδης για το 60λιτρο οποτε σκεφτηκα αλλιως. Το βασικο ατου της κατασκευης του Tom Barr ειναι το λεγομενο venturi loop που χρησιμοποιει την εισοδο ventouri του κυκλοφορητη για να διοχετευει το αεριο που περισσευει παλι στι φτερωτη.

Λοιπον οπως θα δειτε στην εικονα το σωληνακι καταληγει σε μια μικρη αεροπετρα για να σπανε οι φυσαλιδες σε πρωτη φαση. Στη συνεχεια το αεριο ανεβαινει στη φτερωτη και απο εκει παει στην εξοδο και περνωντας μεσα απο το σφουγγαρακι διασπαται σε μεγιστο βαθμο. Υποψην δε με ενδιαφερει να μη βλεπω φυσαλιδες καθολου γιατι ακολουθω την αποψη υπερ του misting δλδ των χιλιαδων μικροσκοπικων φυσαλιδων co2 που ταξιδευουν σε ολο το μηκος του ενυρδειο και ευννουν τα φυτα καλυτερα απο το εντελως διαλυμενο co2.



BORKED

Η ουσιαστικη προσθηκη στο σχεδιο αυτο ειναι το σωληνακι που διοχετευει το πλεοναζον αεριο παλι μεσα στο θαλαμο. Ετσι πλεον το φιλτρο δε μπουκωνει.

Κατα την αποψη μου το σφουγγαρι μπροστα στην εξοδο ειναι MUST γιατι χωρις αυτο οι φυσαλιδες ειναι πολυ μεγαλες και οι περισσοτερες ανιβαινουν πανω.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-07-13, 15:52
Το avatar του χρήστη alchemist
alchemist Ο χρήστης alchemist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2012
Περιοχή: Ρεθυμνο Κρητη
Μηνύματα: 216
Προεπιλογή

Εκανα μια δομικη και εχω να προτεινω βελτιωση!

Αντι να βαλω αεροπετρα και σουγγαρακι στην εξοδο εκανα το εξης..

στο λαστιχακι που παει στο φιλτρο εχωσα στην ακρη του ενα φιλτρο
στριφτου τσιγαρου!

Το διαλυει αμεσα σε μιρκοσκοπικες φυσαλιδες..
ετσι δεν ζοριζεται καν η φτερωτη, και εχει τρομερη διαχυση!

Ειναι πολυ δυσκολο να δεις καν τις φυσαλιδες...

Το μονο που δεν ξερω ειναι ποσο καιρο θα κρατησει το φιλτρο..
λογικα δν νομιζω να εχει φθορα..αλλα και να χει αν αντεχει
οσο και το διαλυμα θα ειναι οτι πρεπει!

Το χω βαλει δοκιμαστικα σ ενα μικρο ενυδρειο χωρις τπτ για να δω
συμπεριφορα..
Θα ενημερωσω συντομα!
__________________
Αν τα λάθη μάς διδάσκουν, τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση!

Μανουσος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-07-13, 17:06
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανερχομαι στο θεμα με καποιες βελτιωσεις στο αρχικο σχεδιο. Το βασικο προβλημα στο φιλτρακι ηταν οτι (προφανως λογω αδυναμης φτερωτης) πολυ συχνα μαζευοτανε ποσοτητα αεριου στο θαλαμο του φιλτρου και αυτο ειχε ως αποτελεσμα να σταματαει να γυρναει η φτερωτη. Ψαχτηκα αρκετα. Ειδα μια πατεντα του Τom Βarr αλλα μου φανηκε ογκωδης για το 60λιτρο οποτε σκεφτηκα αλλιως. Το βασικο ατου της κατασκευης του Tom Barr ειναι το λεγομενο venturi loop που χρησιμοποιει την εισοδο ventouri του κυκλοφορητη για να διοχετευει το αεριο που περισσευει παλι στι φτερωτη.

Λοιπον οπως θα δειτε στην εικονα το σωληνακι καταληγει σε μια μικρη αεροπετρα για να σπανε οι φυσαλιδες σε πρωτη φαση. Στη συνεχεια το αεριο ανεβαινει στη φτερωτη και απο εκει παει στην εξοδο και περνωντας μεσα απο το σφουγγαρακι διασπαται σε μεγιστο βαθμο. Υποψην δε με ενδιαφερει να μη βλεπω φυσαλιδες καθολου γιατι ακολουθω την αποψη υπερ του misting δλδ των χιλιαδων μικροσκοπικων φυσαλιδων co2 που ταξιδευουν σε ολο το μηκος του ενυρδειο και ευννουν τα φυτα καλυτερα απο το εντελως διαλυμενο co2.



BORKED

Η ουσιαστικη προσθηκη στο σχεδιο αυτο ειναι το σωληνακι που διοχετευει το πλεοναζον αεριο παλι μεσα στο θαλαμο. Ετσι πλεον το φιλτρο δε μπουκωνει.

Κατα την αποψη μου το σφουγγαρι μπροστα στην εξοδο ειναι MUST γιατι χωρις αυτο οι φυσαλιδες ειναι πολυ μεγαλες και οι περισσοτερες ανιβαινουν πανω.
Ωραία κατασκευή. Είχα φτιάξει μια που είχε σχετικά μεγάλο όγκο αλλα βλέπω οτι αυτό που έκανες είναι κάπως πιο διακριτικό και θα το δοκιμάσω και αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-07-13, 18:46
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

εγω πηρα αυτο.. http://www.petsupermarket.gr/199/%CE...1%CE%B1.html#2

..το KF 200 με 4.50 ευρωπουλα...ανοιξα τρυπα 5 mm στο κατω μερος και σφηνωσα το σωληνακι εκει.. εβγαλα το σφουγγαρι και το γεμισα ελαφροπετρα.. το εβαλα σε μια πισω γωνια και γυρισα την εξοδο να κοιταει διαγωνια προς το κεντρο ..γενικα δειχνει καλο και καλη κυκλοφορια ουτε βλεπω ουτε ακουω φυσαλιδες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-07-13, 23:23
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

@ Μανουσος Σχετικα με την προσθηκη φιλτρου τσιγαρου στο σωληνακι δεν εχω δοκιμασει αν και το εχω δει να το κανουν πολλοι. Πιστευω παντως οτι θα μπουκωνει γρηγορα και θα θελει αλλαγη λογω υλικου. Εννοειται πως και η αεροπετρα βουλωνει αλλα τουλαχιστον κραταει 2-3 βδομαδες σιγουρα.

@Safarpn Σιγουρα δεν ειναι οτι πιο διακριτικο αλλα το φιλτρακι ειναι απο τα μικρα και μπορει ευκολα να κρυφτει με μερικα φυτα. Υποθετω εκανες την κατασκευη με τη ποτιστρα πουλιων ή κατι παρομοιο?

@konstantinos-z Καλο φαινεται το φιλτρακι. Εχει καποιον τροπο να μετρας το co2 στο νερο? Εισαι σιγορος οτι οι φυσαλιδες σπανε απο τη φτερωτη?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-07-13, 10:08
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

Παράθεση:
@konstantinos-z Καλο φαινεται το φιλτρακι. Εχει καποιον τροπο να μετρας το co2 στο νερο? Εισαι σιγορος οτι οι φυσαλιδες σπανε απο τη φτερωτη?


τροπο μετρησης δεν εχω (θα φτιαξω κατι σε diy) το δυσκολο ειναι να ρυθμισω τον αριθμο φυσαλιδων που θελω...

...σπανε σιγουρα...αν πιεσω το σωληνακι και βγουν 2-3 μαζι το φιλτρακι τις στελνει μεχρι τη μεση του ενυδρειου σε μορφη καπνου!! εχω φτιαξει αυτο το "συστημα" πανω απο 10 μερες τωρα εχω δει διαφορά στα φυτα μου..και ισως το περλινγκ που για πρωτη φορα βλεπω στη moss να ειναι αποδειξη οτι το "συστημα" δουλευει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-07-13, 12:02
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μπορεις να υπολογισεις περιπου το co2 μετρωντας ΚΗ και Ph.
Εγω εχω συνδεσει τα μπουκαλια σε μια βαλδιδα ρυθμιζομενη που πηρα απο πετ σοπ σαν αυτη και ρυθμιζω το ρυθμο των φυσαλιδων. Φυσικα δε το κλεινω ποτε τελειως γιατι θα εχουμε θεμα.

Εγω εδω και 2 μηνες εχω συνδεσει δυο μπουκαλια διλιτρα. Σε καθε μπουκαλι υπαρχει βαλβιδα αντεπιστροφης. Ετσι δε χανεται η πιεση του συστηματος οταν ξεσυνδεσω καποιο μπουκαλι. Μετα τις βαλβιδες τα σωληνακια καταληγουν στη βαλβιδα ρυθμισης και απο εκει στο μετρητη φυσαλιδων.

Η συνταγη μου ειναι 2 κουπες ζαχαρη και λιγοτερο απο μισο κουταλακι φρεσκια μαγια.
Στο 60αρι ενυδρειο τα δυο μπουκαλια με φρεσκο μιγμα ειναι βασικα υπερβολη γιατι βγαζουν παρα πολυ co2. Τα φυτα μου πανε πολυ καλα παντως με αυτη τη διαταξη και αν μπορω να το κρατησω σταθερο και το χειμωνα τοτε δε 8α χρειαστει να παρω μπουκαλα.

Ακολουθουν φωτογραφιες με την εγκατασταση.



__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικό και εσωτερικό Φιλτρο ΜΑΖΙ! k@mik@zi Αρχάριοι γλυκού νερού 7 30-12-09 15:51
Υλικά για εσωτερικό φιλτρο Eheim aquaball 2212 greg84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 10-01-09 01:34
εσωτερικό και εξωτερικό φιλτρο? Leman Αρχάριοι γλυκού νερού 15 27-01-07 15:48
Μέθοδος αλλαγής νερού Celda Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 19-08-05 00:10
Microworms - Απλή ερώτηση apollon Γλυκό νερό - Γενικά 20 16-07-03 23:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09523 seconds with 13 queries