Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-02, 23:02
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Πιράνχας, Pacus, big fish......

Title: Ερώτηση προς όλους....
Post by: korinthos on 02/27/02 at 10:50:16
--------------------------------------------------------------------------------
: Τα ψάρια που μιάζουν με τα Παχού αλλά τα πτερίγια κάτω από την κοιλιά τους είναι λευκά και όχι κόκκινα. Υπάρχει περίπτωση να είναι και Πιράνχας;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: zincfree on 02/27/02 at 11:47:12
--------------------------------------------------------------------------------
Υπάρχουν εκατοντάδες είδη τέτρες που μοιάζουν μεταξύ τους, ειδικά εάν είναι νεαρά ψάρια. Μήπως πρέπει να γίνεις κάπως σαφέστερος;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: korinthos on 02/28/02 at 01:20:07
--------------------------------------------------------------------------------
:Tα ψαράκια είναι 6 (περίπου 3-4cm το καθένα)!Ζούνε μέσα σε ένα ενυδρείο 135lit μαζί με ένα πλακόστομό και ένα γατόψαρο.Χαρακτηριστικό των ψαριών:όπως τα Παχού με ποιό εντονα τα γκρίζα-μαύρα στίγματα στο δέρμα τους.Έχουν μια μαύρη γραμμή στην ουρά τους,όλα τα πτερίγια εκτός από της κοιλιάς τους είναι κόκκινα! Τρώνε με ευχαρίστηση ομμώ κρέας


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: zincfree on 02/28/02 at 03:02:17
--------------------------------------------------------------------------------
Μάλλον πρόκειτε για Serrasalmus nattereri (είδος piranhas) όπως τα περιγράφεις.
Ψάξε όμως και σε κανένα site ή βιβλίο για να βεβαιωθείς γιατί όσο νά' ναι μπορεί να κάνω και λάθος αφού δεν τα έχω δει προσωπικά.

Εάν είναι όντως piranhas μην τα ταϊζεις ωμό κρέας. Τα carnivores (ψάρια που τρέφονται με σάρκες) στο φυσικό τους περιβάλλον δεν τρώνε ούτε μπριζόλες ούτε σουβλάκια και κοκκορέτσια αλλά σάρκα άλλων ψαριών. Οι πρωτεϊνες από θερμόαιμα ζώα είναι εκτός διατροφικής τους συνήθειας και αναγκών και προκαλούν ανεπανόρθωτες βλάβες στα εσωτερικά τους όργανα (συκώτι, πάγκρεας, νεφροί κλπ κλπ κλπ) με αποτέλεσμα κατά 99,99% τον θάνατό τους.

Τάιζέ τα με σάρκα ψαριών.
Το ιχθυοπωλείο της γειτονιάς σου μπορεί να σε προμηθεύει με δεύτερα και τρίτα ψάρια γι' αυτό το σκοπό και πολύ φτηνά. Καλή λύση είναι και οι φτηνές μικρές κατεψυγμένες γαρίδες (με το κέλυφος είναι χρησιμότερες).

Τα ζωντανά ψάρια ως τροφή carnivores και piscivores (ψαροφάγα) είναι βαρβαρότητα, απανθρωπιά και αλητεία και ελπίζω να μην διαπράξεις κανένα από τα παραπάνω πολύ επιλήψιμα και αντιχομπύστικα εγκλήματα.

Το εγκλήματα το εννοώ απολύτως δεν το λέω για πλάκα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: ASCCO1 on 02/28/02 at 03:02:47
--------------------------------------------------------------------------------
Η περιγραφη που κανεις μοιαζει με πιρανχα( δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος ,μια φωτο θα βοηθαγε) το παραξενο ειναι πως δεν εχουν χτυπησει τα αλλα ψαρια????
Οταν λες ομμω κρεας τι ενοεις???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: korinthos on 02/28/02 at 04:39:25
--------------------------------------------------------------------------------
: Προς Θεού... ασχολούμε με το χόμπυ 10χρόνια περίπου αλλά πρώτη φορά βάζω τέτοια ποικιλία σε ένα από τα 3 ενυδρεία μου. ''Όταν λέω ομμώ κρέας ενοώ ότι είναι μια κατεψυγμένη πλάκα από κρέας που την προμηθεύτικα από τον μαγαζί που μου πούλησε τα συγκεριμένα ψάρια για Πυράνχας'' Τα θαλλασινά ψάρια δεν είναι κακή τροφή για τα ψαράκια;
Και πρωπάντων δεν είμαι Ε Γ Κ Λ Η Μ Α Τ Ι Α Σ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: zincfree on 02/28/02 at 05:51:09
--------------------------------------------------------------------------------
Σου απάντησα νομίζω σαφώς για την διατροφή τέτοιων ειδών παραπάνω.

Όλοι ευχόμαστε να μην υπάρχουν εγκληματίες στο χώρο μας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: korinthos on 02/28/02 at 09:19:59
--------------------------------------------------------------------------------
Εκτός από αυτό το πρόβλημα μου θώλοσε ξαφνικά και το νερό μάλλον πρέπει να είναι από την ομμή τροφή ??? ¨αλλαξα το 1/3 του νερού καθάρισα το εξωτερικό φίλτρο και πρόσθεσα την σωστη δοση φαρμάκων για το νερο...
Τι αλλο να κάνω;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: zincfree on 02/28/02 at 10:23:55
--------------------------------------------------------------------------------
Να κάνεις test Αμμωνίας (Ammonia) και Νιτρικών (Nitrites)
Να τηρείς ευλαβικά τις ρουτίνες
Να βάλεις κανένα σοβαρό φίλτρο στο ενυδρείο σου
Να μην ταίζεις τα ψάρια σου αηδίες
Να το ψάχνεις καλύτερα πριν αγοράσεις

P.S. Και δεν λέγονται παχού, αλλά Πακού, Collosoma pacu


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: Tolis on 03/01/02 at 14:05:19
--------------------------------------------------------------------------------
*Gives zincfree a calming pill* :

135 λιτρα ειναι λιγα για τα 6 (νεαρα προς το παρον) ψαρια ειτε πακου ειτε πιρανχας - και τα δυο ειδη μεγαλωνουν παρα πολυ (τα πακου περισσοτερο). Αν θες να τα κρατησεις φοβαμαι οτι πολυ συντομα θα χρειαστεις πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο.
Αν απο την αλλη, μιας και εχεις καμποσα χρονια στο χομπυ, εχεις βαρεθει τα "γνωστα", ενα ενυδρειο με πιρανχας ειναι μια προκληση. (ΔΕΝ μιλαω για τους εφηβους ή μη που ξεχειλιζουν τεστοστερονη και βαζουν πιρανχας και τα ταϊζουν χρυσοψαρα για να εντυπωσιασουν). Εχω δει αρκετα αρθρα απο σοβαρους χομπιστες που κρατουν και αναπαραγουν πιρανχας, τα οποια, σε μεγαλα ενυδρεια με σωστες συνθηκες διατροφης (βλεπε zincfree), σωστες παραμετρους νερου και σωστο περιβαλλον, εχουν μια παρα πολυ ενδιαφερουσα συμπεριφορα. Αν σε ενδιαφερει , να το συνεχισουμε.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: zincfree on 03/02/02 at 03:49:37
--------------------------------------------------------------------------------
Zincfree needs horses' pills


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: korinthos on 03/02/02 at 06:52:54
--------------------------------------------------------------------------------
Το νερό μου ακόμα δεν έχει ξεθολώση τι να κάνω; Στο αποπάνω ενυδρειο 165λίτρα (είναι δυο ενυδρεία σαν καταράχτης μόλις γεμίζει το πάνω τρέχει το νερό στο κάτω) έχω βάλει και εκεί άγρια ψάρια,μερικά από αυτά έχουν αρχείση και τους κοκκινίζουν τα μάγουλα κοντά στα βράνχια και κάθονται νοχελικά! Τι να κάνω; :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: zincfree on 03/02/02 at 07:04:27
--------------------------------------------------------------------------------
Να κάνεις test Αμμωνίας (Ammonia) και Νιτρικών (Nitrites)
Να τηρείς ευλαβικά τις ρουτίνες
Να βάλεις κανένα σοβαρό φίλτρο στο ενυδρείο σου

Για 10 χρόνια χομπύστας δεν δικαιολογήσαι καθόλου.
Στο επάνω ενυδρείο έχεις ψάρια άγρια (??????).
Ανάθεμά με και αν καταλαβαίνω τίποτε.

Τι ψάρια;

Μάθε τι ψάρια έχεις τουλάχιστον. Μετά από 10 χρόνια χομπύστας - όπως λες - θεωρώ ότι το δικαιούσαι και εσύ και τα κακόμοιρα ψάρια που βάζεις ανεξέλεγκτα στα ενυδρεία σου.

Ολίγη υπευθυνότητα και σοβαρότητα δεν κάνει ποτέ κακό.

Δυστυχώς εκτός από τα παραπάνω που σου είπα να κάνεις άρχισε να τρέχεις μην προλάβεις την καταστροφή που σε έχει βαρέσει.
Κάνε καμμιά αλλαγή νερού οπωσδήποτε.
Ελπίζω να είσαι αρκετά τυχερός γιατί θα σου χρειαστεί.

Tώρα πράγματι χρειάζομαι ηρεμιστικά Τολη


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: korinthos on 03/02/02 at 07:22:12
--------------------------------------------------------------------------------
Τα ψαρια στο πάνω ενυδρείο είναι: 1 Οσκαρ,1Καρχαρίας Silver, 2 Πακού,1 πλακόστομος και 1 γατόψαρο
Το φίτρο είναι GENIO 3 με i/h 1000
H τροφή είναι NUTRAFIN ''granles flottants'' και Tetra TabMin ''tabletten''


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: korinthos on 03/02/02 at 07:54:12
--------------------------------------------------------------------------------
Τα δυο ενυδρεία είναι απάνω σε μια (επενδυμένη) σιδερένια βάση με διαφορά ύψους το ένα από το άλλο περίπου 15εκ. το φίτρο ρίχνει με πολύ πίεση στο πάνω ενυδρείο 165λιττο νερο 1000λιτ/ώρα αυτο(ενυδρείο) με την σειρά του ξεχιλίζει από μια πλευρά του και πεφτη στο κάτω 135λιτ. από το συγκεκριμένο ενυδρείο τραβάει και το φίλτρο το νερό...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: Tolis on 03/02/02 at 11:36:16
--------------------------------------------------------------------------------
Γενικως καλο θα ειναι ολοι μας να ειμαστε λιγο πιο συγκεκριμενοι οταν αναφερομαστα σε ψαρια που εχουμε...το¨μερικα αγρια ψαρια" δεν λεει τιποτα, απλως καθυστερει καποιες απαντησεις οταν υπαρχει και επειγον προβλημα, και ισως δημιουργει και λαθος εντυπωσεις οπως εδω που ο zinc και μαλλον και ολοι μας υποθεσαμε οτι δεν ηξερες τι ψαρια εχεις.

Με 2 pacu και 1 oscar (συν τα υπολοιπα) σε 300 (165+135) μονο λιτρα μαλλον το συστημα σου ηταν στα ορια του, ιδιως αν το oscar ειναι ενηλικο και τα pacu σε ενα καλο μεγεθος, και προσθετοντας τα 6 καινουρια, συν την ωμη τροφη, τα ορια ξεπεραστηκαν.
Εκανες καποιο τεστ αμμωνιας και nitrites?
Συνεχισε να αλλαζεις το νερο - μικρες ποσοτητες γυρω στο 20% καθημερινα, και εχε υπ'οψιν σου οτι 300 λιτρα ειναι πολυ λιγα για τοσο μεγαλα ψαρια και ή πρεπει να πας σε (πολυ) περισσοτερα λιτρα, ή να αποχωριστεις καποια ψαρια - τα pacu οντας η καλυτερη επιλογη μιας και γινονται τερατα...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: zincfree on 03/04/02 at 02:16:14
--------------------------------------------------------------------------------
Tolis κάποτε πακετάρισα και έστειλα ένα C. pacu στη Ρόδο.
Ζύγιζε γύρω στα έξι εφτά κιλά.

Σε τέτοια περίπτωση δύο πράγματα μπορεί να κάνει κανείς:
Ή να έχει ένα ενυδρείο αρκετά μεγάλου "κυβισμού" (από 1 κυβικό και πάνω) ώστε να εγκαταστήσει μία ομάδα από έξι τουλάχιστον, αφού τα C. pacu σαν tetras είναι ψάρια που ζουν σε μαγάλα κοπάδια, ή να ακολουθήσει την συνταγή ενός τεύχους του Tfh του 1995 για C. pacu στο φούρνο με σκορδάκι και δεντρολίβανο (πλακί αν δεν κάνω λάθος) και καλή όρεξη.
Δεν ξέρω μόνο εάν και τα Astronotus ocellatus κάνουν καλό πλακί.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: korinthos on 03/04/02 at 02:18:21
--------------------------------------------------------------------------------
Σε ευχαριστώ Τόλη! Την λύση στο προβλημά μου την βρήκα (μόνος μου) και τώρα όλα είναι μια χαρά.Το πρόβλημα που θα μου δημιουργιθή με τον όγκο των ψαριών μου το γνωρίζω και υπάρχει λύση(έχω ένα καινούργιο ενυδρείο 550λιτ. καινούργιο που το φτιάχνω σιγά - σιγά λόγο κόστους)το μεγαλύτερο ψάρι μου τώρα είναι 8-10εκ.!
Ευχάριστω όμως και τους πολύξερους και ειρονικούς χρήστες.... που είσως να μου έδωσαν και αυτοί απαντήσης αλλά Λ Α Θ Ο Σ. Τώρα θα τους χριαστεί σίγουρα ηρεμιστικό....

Σας Ευχαριστώ όλους.......!!!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: zincfree on 03/04/02 at 03:25:37
--------------------------------------------------------------------------------
Το εάν σου έδωσα λάθος απαντήσεις όποιος ξέρει κρίνει.

Εσύ πάντως παρ' όλη την εμπειρία των δέκα χρόνων σίγουρα ούτε ξέρεις ούτε μπορείς να κρίνεις.

Αντί μάλιστα να πετάς εξυπνακίστικα ανορθόγραφα τσιτάτα (πολύξερους και ειρονικούς χρήστες) είναι προτιμότερο να κάτσεις να στρωθείς να ανακτήσεις τη γνώση που όλα αυτά τα χρόνια δεν έκανες τον κόπο να αγγίξεις, γιατί το ωφείλεις στα ζώα που τσαμπουκά αποφάσισες να διατηρήσεις στην αιχμαλωσία χωρίς να ξέρεις ούτε περί τίνος πρόκειται.

Ο Tolis ως administrator έχει - δεοντολογικά - την υποχρέωση να κρατάει τους τόνους χαμηλούς, αλλά εγώ όχι.

Kαι σου τονίζω πως και πολύξερος είμαι (γιατί τα πέντε χρονάκια παραπάνω που ασχολούμαι από εσένα ξεσκίστηκα στο διάβασμα και κρατούσα τα fishroom γνωστότατων εταιρειών εισαγωγών καλλωπιστικών ψαριών κατέληξα μάλιστα να διατηρώ κατάστημα και να σχεδιάσω και ένα Δημόσιο Ενυδρείο, ή "καλλιεργούσα" ψάρια και έβγαζα το ψωμί μου από αυτό) και είρων γιατί η αναλγησία σου και η επίμονη αμάθεια που διεφάνει από τα μηνύματά σου (η οποία δεν είναι μόνο δικό σου δυστυχώς γνώρισμα) τη σηκώνει μία καλοπροαίρετη (ή όχι) δόση ειρωνίας.

Προτίνω μάλιστα το θέμα να λήξει εδώ γιατί μπορώ εκτός από ευγενώς να μιλήσω και αγενώς.

Αυτά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: ASCCO1 on 03/04/02 at 12:17:41
--------------------------------------------------------------------------------
Μια που μεσα στους πολυξερους χρηστες ειμαι και εγω , αφου και εγω απαντησα σε αυτο το topic εχω να πω οτι οσες φορες κοιταξα τις απαντησεις του zincfree δεν ειδα κανενα λαθος!!!!!!!
Ειναι ποτε δυνατον φιλε Korinthos υστερα απο 10 χρονια εμπειριας να αγνοεις οτι πρωτα φτιαχνουμε το ενυδρειο μας και μετα συμφωνα με τα λιτρα που εχουμε βλεπουμε τι ψαρια μπορουμε να εχουμε μεσα σε αυτο, και ΠΟΤΕ το ΑΝΑΠΟΔΟ .
Εχεις υποψη σου ποσο μηκος θα εχουν σε λιγο καιρο τα PACU και το ΟΣΚΑΡ μαλλον τα 165 λιτρα ειναι λιγα????
6 πιρανχα σε 550 ΛΙΤΡΑ που λες οτι φτιαχνεις ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΟΥΝ ΕΚΕΙ, ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ ΕΙΔΟΣ
Σε περιπτωση ασθενειας εχεις την εντυπωση οτι το μικροβιο δεν θα μεταδοθει στα συγκινονουντα ενυδρεια σου?????
Και αφου εχεις προσβαση στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ γιατι πριν παρεις τα ψαρια δεν εριχνες μια ματια να δεις τι χρειαζονται πριν αρχισεις να τα ταλαιπωρεις??????
ΤΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΓΩ ΜΑΣ ,ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΝΩΣΗ, ΑΓΑΠΗ,ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΑΣ.
Ολοι εμεις εδω εχεις την εντυπωση οτι εχουμε να βγαλουμε κανενα προσωπικο κερδος η' οτι δεν εχουμε με τιποτα αλλο να ασχοληθουμε εκτος απο το να τρωμε τις ωρες μας στο δικτυο ( οι περισοτεροι εχουμε και οικογενειες),???? ο χρονος αυτος που τρωμε εδω αφαιρειται απο καποιον χρονο προσωπικο η' ακομα και χρονο ξεκουρασης για κατι που αγαπαμε και σεβομαστε!!!!
Μετα απο 10 χρονια φιλε και 3 ενυδρεια θα επρεπε να ασχολησε με ενα συγκεκριμενο ειδος το οποιο θα μπορουσες να εκτρεφεις τουλαχιστον ( και μην με ρωτησει κανεις για τι μονο ενα, γιατι τον δαγκωσα > απο το να συνεχιζεις να κανεις πειραματα με μεγαλα ψαρια που κατα τους ασχετους δεν χρειαζονται ιδιαιτερη συντηρηση και ειναι << σκληρα ψαρια>>
Ολα αυτα φιλικα παντα.!!!!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: Tolis on 03/04/02 at 14:17:32
--------------------------------------------------------------------------------
korinthos, οι συμβουλες για σωστη διατροφη - κρατημα της ρουτινας αλλαγων νερου και συντηρησης - συχνων τεστ κλπ δεν ειναι ΠΟΤΕ λαθος -ασχετως αν ο λογος που σου θολωσε το νερο ισως οφειλοταν σε κατι αλλο. Και θα με (μας) ενδιεφερε πολυ να μας πεις ποιο ηταν το προβλημα -αν οχι οι υποθεσεις του zinc και εμενα- αν μη τι αλλο προς εμπλουτισμο των εμπειριων.
Προσωπικα θεωρω πως 6 πιρανχας ή ΕΝΑ pacu ειναι πολυ φορτιο ακομα και για 550 λιτρα - δεν θα επιμεινω, Ι made my point.

Zinc, πιστευω πως παρ'ολο που τα περισσοτερα μελη - παλια η καινουργια, αφου "ζησουν λιγο μαζι σου" καταλαβαινουν οτι οι ανεβασμενοι τονοι σου οφειλονται στο οτι πονας παρα πολυ το αθλημα, θα σε παρακαλουσα ακομη μια φορα να κανεις μια προσπαθεια για περισσοτερη διπλωματια, και ιδiως να μην χρησιμοποιεις "under the belt" επιχειρηματα οπως η ανορθογραφια.

Tα Astronotus Ocellatus σαφεστατα ειναι καλυτερα καπνιστα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: polleni on 03/04/02 at 17:47:41
--------------------------------------------------------------------------------
Ανεξάρτητα από τα under the belt χτυπήματα, πιστεύω ότι η "εικόνα" ενός χομπίστα με 10 (!!) χρόνια στο χόμπυ και η εικόνα του korinthos όπως παρουσιάστηκε μέχρι τώρα είναι οπωσδήποτε ασύμβατες ή - εναλλακτικά - συμβατές με την εικόνα κάποιου ο οποίος πετά ό,τι βρίσκει μέσα στα 500 λίτρα πούχει και μετά αμα με το καλό πεθάνει πάμε για φρέσκα.

Δεν είναι δυνατόν μετά από δέκα χρόνια, κάποιος ο οποίος ενδιαφέρεται ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΩΣ για αυτά τα άμοιρα τα ψάρια να μην ξερει πως λέγονται, πως τα διαλέγουν, πόσο μεγάλα γίνεται και να μην νοιάζεται κιόλας. Εφόσον αυτός (ο οποιοσδήποτε) το έχει δει έτσι πιστεύω ότι, αντί να ανεβάζουμε τους τόνους, μπορούμε απλά να επιλέξουμε να χρησιμοποιοήσουμε πιό εποικοδομητικά τον χρόνο μας.

Την ώρα που θα φάμε απαντώντας σε κάποιον ο οποίος προφανώς δεν ενδιαφέρεται μπορούμε να απαντήσουμε στο συν-χομπίστα ο οποίος έχει ένα ουσιαστικό πρόβλημα και ναι μεν δεν ξέρει, αλλά ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ.

Μιά ευγενικά διατυπωμένη σκέψη.. Μέρη της σβήστηκαν και ξαναγράφτηκαν πλείονες της μίας φορές..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ερώτηση προς όλους....
Post by: tolibra on 03/08/02 at 22:03:16
--------------------------------------------------------------------------------
Πολυ περιληπτικα, γιατι βαριεμαι να γραφω τα ιδια και τα ιδια και γιατι δεν ειμαστε νηπιαγωγειο:
Την προσωπικη μου γνωμη για τους τροπους tank-keeping του korinthos και τι θα πρεπει να κανει (ΙΜΟ παντα) τις διετυπωσα παραπανω. Συμφωνω οπως και οι υπολοιποι και επαναλαμβανω οτι ειναι λαθος.
Απο κει και περα, αν ο korinthos διατιθεται να ακουσει καποιες γνωμες, καποιων ανθρωπων, που αποδεδειγμενα ξερουν καλυτερα, ειναι ευπροσδεκτος να μεινει και να μαθει.
Κανεις δεν θα μεινει, ουτε θα μαθει κατω απο το ωραιοτατο επιπεδο στο οποιο καταληξαμε σ'αυτο το thread.
O administrator δεν ειναι ο μονος που πρεπει να κραταει χαμηλους τονους.
Σβυνω και μπλοκαρω τα λογοτεχνικοτατα posts, (τα οποια κατ'εμε εκθετουν αμφοτερες τις πλευρες και το board). Oποιος ενοχλειται απο καποιον σε προσωπικο επιπεδο ας τον αγνοησει -και μιλαω γενικα- αν δε η ενοχληση αφορα παραπληροφορηση ή κακο παραδειγμα fishkeeping θα παρακαλεσω για τελευταια φορά οι απαντησεις να ειναι αν μη τι αλλο πολιτισμενες (βλεπε polleni - με τον οποιο συμφωνω απολυτως -επι της ουσιας).

*Thread blocked*
Οποιος ενδιαφερεται πραγματικα για πιρανχας (στη βαση που ανεφερα σε προηγουμενο post) θα χαρω να δωσω sites και βιβλιογραφια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06503 seconds with 12 queries