Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 19-08-17, 22:32
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Να σου ζήσουν Πάνο !!

Υ.γ: Το ασπρο κόκκινο Κόι έχει πρόβλημα αλλά δεν είμαι σίγουρη γιατι οι φωτό σου δεν εστίαζαν εκεί οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν είναι το σχήμα "έτσι" απο βακτηριακή ή αν έχει και δυστοκία σε συνδιασμό
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Artemisia : 19-08-17 στις 23:16
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 06-10-17, 15:21
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα νεογέννητα ΚΟΙ μεγαλώνουν. Τα μεγαλύτερα έχουν πάρει κάποιο χρώμα (άσπρο μαύρο). Τα μικρότερα παραμένουν κίτρινα. Το εντυπωσιακό ήταν ότι καθώς καθάριζα το skimmer της λίμνη, βρήκα ένα άσπρο μαύρο ψαράκι και το έβαλα μαζί με τα υπόλοιπα. Ίσως υπάρχουν ακόμα ελπίδες ότι θα έχουν σωθεί και άλλα μικρά μέσα στις ρίζες και πίσω από τις γλάστρες της λίμνης.



Την τελευταία αναβάθμιση στα φίλτρα μου την είχα κάνει πριν 3.5 χρόνια. Όλο αυτό το διάστημα μέχρι τώρα, οι μετρήσεις είναι μια χαρά. Τα ψάρια από τότε μεγάλωσαν. Πρόσθεσα και άλλα κατα διαστήματα. Μεγάλωσε και η λίμνη. Σίγουρα σε κάποια φάση θα χρειαστώ αναβάθμιση.
Αποφάσισα να την κάνω τώρα (πριν είναι αργά) καθώς μεγαλώνουν απειλητικά (χεχε). Και επειδή θέλω το καλύτερο για αυτά πλέον έχω και Bacteria House στο φίλτρο μου. Δυστυχώς κάποια μου ήρθαν σπασμένα. Ανά 10 σωλήνες τα τοποθέτησα σε τσουβαλάκια για να μου είναι ποιο εύκολος ο καθαρισμός. 50 κομμάτια είναι αρκετά και για το μέλλον (αν όχι υπερβολικά).

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170929_185754_s.jpg
Εμφανίσεις:  1177
Μέγεθος:  31,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20171006_103211_s.jpg
Εμφανίσεις:  1154
Μέγεθος:  50,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 06-10-17, 22:38
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς κάποια μου ήρθαν σπασμένα.
Δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο; Επικοινωνησες με τον πωλητη; Απο το εξωτερικο ηρθαν; Με το καλο, να σου πανε ολα καλα, σου ευχομαι
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 08-10-17, 20:46
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Με γεια Πάνο τα βιολογικά βάλε ένα λίνκ αν έχεις την καλοσύνη. Να σου ζήσουν τα μικρά !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 09-10-17, 10:23
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο; Επικοινωνησες με τον πωλητη; Απο το εξωτερικο ηρθαν; Με το καλο, να σου πανε ολα καλα, σου ευχομαι
Ναι, από το εξωτερικό τα πήρα. Δεν έχω επικοινωνήσει με τον πωλητή. Με βάζεις σε σκέψεις. Κάποια είναι σπασμένα στην μέση. Την δουλεία τους θα την κάνουν. Πάλι καλά που προνόησα και πήρα φωτογραφία πριν τα βάλω στην λίμνη. Θα του στείλω μήνυμα, τουλάχιστον να φτιάξει καλύτερες συσκευασίες γιατί έτσι όπως τα στέλνει θρυμματίζονται και σπάνε.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Με γεια Πάνο τα βιολογικά βάλε ένα λίνκ αν έχεις την καλοσύνη. Να σου ζήσουν τα μικρά !!
Bio Filter Media Tube Bacteria House Aquarium Fish Tank Koi Pond X5 FT
http://www.ebay.co.uk/itm/253083577434

Έχει σε 2 διαστάσεις. Μεγάλα και μικρά.
Small Square Size: 9.6*3cm
Big Circular Size: 16.5*3.5cm
Διάλεξα τα μεγάλα, αφού προορίζετε για λίμνη. Παράγγειλα 10 πακέτα των 5. Επειδή ήταν μεγάλη ποσότητα ανα 10 τεμάχια μου τα έβαλε σε διαφορετική συσκευασία και κάθε μέρα επί μια εβδομάδα παραλάμβανα και από ένα πακέτο.

Τα μικρά ίσως πρέπει να τα βάλω σε ένα ποιο προστατευμένο μέρος, πριν πιάσουν τα κρύα και τα βρω παγοκολώνες. χεχε. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 09-10-17, 22:02
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Στη θεση σου εγω θα το κυνηγουσα. Στο eBay ειναι ευκολο να βρεις το δικιο σου. Εχεις και φωτογραφια κιολας. Υποτιθεται οτι αγορασες ολοκληρα και καινουργια τα κομματια και οχι σπασμενα. Μπορεις να απαιτησεις να σου επιστρεψει ενα μερος του ποσου που χρεωθηκες για τις ζημιες. Το εχω κανει αρκετες φορες και παντα επαιρνα καποια χρηματα πισω. Παντα φιλικα, Γιαννης.
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 12-10-17, 13:41
vasiliosbill Ο χρήστης vasiliosbill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2016
Περιοχή: Σίφνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Γραφουνε πως αν υπαρχει καποιο προβλημα πρεπει να τους ενημερωσεις εντος 7 ημερων απο την παραλαβη του προιοντος.να τους το στειλεις με εξοδα δικα σου κ να στο αντικαταστησουν με δικα τους εξοδα
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 13-10-17, 09:31
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη θεση σου εγω θα το κυνηγουσα. Στο eBay ειναι ευκολο να βρεις το δικιο σου. Εχεις και φωτογραφια κιολας. Υποτιθεται οτι αγορασες ολοκληρα και καινουργια τα κομματια και οχι σπασμενα. Μπορεις να απαιτησεις να σου επιστρεψει ενα μερος του ποσου που χρεωθηκες για τις ζημιες. Το εχω κανει αρκετες φορες και παντα επαιρνα καποια χρηματα πισω. Παντα φιλικα, Γιαννης.
Ευχαριστώ πολύ stanisalus18 για την παρότρυνση. Έχεις δίκαιο vasiliosbill !!!
Έστειλα στον πωλητή μήνυμα μαζί με την παρακάτω φωτογραφία. Μου απάντησε πολύ ευγενικά και μου πρότεινε είτε λεφτά πίσω είτε αντικατάσταση των 8 κομματιών. Προτίμησα την αντικατάσταση. Ποτέ δεν θα πάει χαμένο το βιολογικό υλικό. Σε κανα +μήνα θα τα έχω στα χέρια μου (τόσο είχαν κάνει και τα άλλα να φτάσουν).



Βέβαια δεν νομίζω ότι τα σπασμένα κομμάτια θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην φίλτρανσή μου.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20171006_103253.jpg
Εμφανίσεις:  1075
Μέγεθος:  49,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20171010_170856.jpg
Εμφανίσεις:  1091
Μέγεθος:  62,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 13-10-17, 15:02
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλά έκανες Πάνο και εγω τα ίδια είχα πάθει απλά δεν μπήκα στην διαδικασία γιατι έπρεπε να το επιστρεψω και να περιμένω να ρθει το άλλο 1,5 με 2 μήνες μανούρα ..... Εγω το είχα πάθει με το pond shield είπα πράσινο και μου ήρθε το μπλέ της πισίνας χαχαχαχαχα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 30-03-18, 11:21
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Επιτέλους άρχισε να βελτιώνεται ο καιρός και οι βόλτες στην λίμνη γίνονται όλο και ποιο συχνές.

Δυστυχώς η αεραντλία μου μετά από 4 χρόνια παρέδωσε πνεύμα. Τα ψάρια από την πρώτη και όλα μέρα σταμάτησαν να είναι δραστήρια. Σταμάτησαν να κολυμπάνε και έμεναν ακίνητα κοντά στον καταρράχτη (όχι απαραίτητα στην επιφάνεια). Αυτό με άγχωσε λίγο. Σταμάτησα το τάισμα. Αγόρασα μια αεραντλία στο τσακ μπαμ με τον φόβο μην χάσω κανα ΚΟΙ.

Resun ACO-001 ~40‎¤
Power: 18W
Output 38L/min - 2280L/h



Μπορεί να μην είναι τόσο δυνατή οσο η προηγούμενη αλλά τα ΚΟΙ πήραν αμέσως τα πάνω τους. ¶ρχισαν αμέσως το κολύμπι και φυσικά να ζητιανεύουν πάλι φαγητό. Η δύναμη της αεραντλίας είναι μοιρασμένη στην λίμνη και στο φίλτρο. Δυστυχώς δεν έχει αρκετή δύναμη για να δημιουργήσει το moving bed στο K1.

Σε μια συζήτιση που είχα με τον Giannhs_KOI μου είπε ότι συνήθως κόβεται η εσωτερική μεμβράνη και στο ίντερνετ πουλάνε ανταλλακτικά. Όντως, ξεβίδωσα την αεραντλία και οι 2 μεμβράνες που είχε είχαν κοπεί !!! Παράγγειλα τα ανταλλακτικά και όταν έρθουν θα προσπαθήσω να ετοιμάσω ένα βίντεο για να μάθουν όλοι αυτή την διαδικασία. Το τι σκόνη και μπίχλα έχει μέσα η αεραντλία και τα σωληνάκια, δεν περιγράφετε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180328_171824.jpg
Εμφανίσεις:  901
Μέγεθος:  63,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180327_201536.jpg
Εμφανίσεις:  922
Μέγεθος:  73,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 30-03-18, 11:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Οι μεμβράνες στις αεραντλίες θέλουν την συντήρηση τους
Καθάρισμα από σκόνη/σκουπίδια και βαζελίνη ή σπρέι σιλικόνης για να κρατάνε την ελαστικότητα τους.
Αφού βρήκες ανταλλακτικά θα λειτουργήσει κανονικά.
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 30-03-18, 12:33
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

4 χρόνια δεν είχε καθαριστεί ποτέ !!!

Τώρα ανακάλυψα ότι έχει ένα σφουγγαράκι στο σημείο που μπαίνει ο αέρας και χρειάζεται καθάρισμα. Πρέπει να αγοράσω ένα σπρέι σιλικόνης !!! Ευχαριστώ για την συμβουλή.

Κάθε πότε κάνετε οι υπόλοιποι συντήρηση στην αεραντλία σας (καθαρισμός στο σφουγγάρι + λιπαντικό μεμβράνες)?
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 30-03-18, 12:54
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

κανενα νεο απο τα μικρα κοι? για ανεβασε καμια photo να τα δουμε
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 30-03-18, 13:46
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το δοχείο με τα μικρά ΚΟΙ είναι γεμάτο με πράσινη αιωρούμενη άλγη και μια αεραντλία 400l/h. Για να τα πάρω φωτογραφία και να φανούν πρέπει να τα βγάλω από εκεί μέσα και είναι λίγο διαδικασία. Θα τα στρεσάρω κτλ. Δεν τα έχω μέσα στο σπίτι και δεν τάιζα. Τώρα που άρχισα να ρίχνω τροφή τα βλέπω που τσιμπάνε. Είμαι και εγώ περίεργος πόσο έχουν αλλάξει. Δώσε μου λίγο χρόνο και θα μάθουμε μαζί πως έχουν εξελιχθεί
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 30-03-18, 17:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Κάθε πότε κάνετε οι υπόλοιποι συντήρηση στην αεραντλία σας (καθαρισμός στο σφουγγάρι + λιπαντικό μεμβράνες)?
Ανάλογα την χρήση. Αν την έχεις όπως φαντάζομαι εσύ 24ω/24ωρο θα πρέπει να συντηρείται ανά 2-3 μήνες. Το σφουγγαράκι που έχει στο σημείο που τραβάει αέρα, αν έχει μπουκώσει από μικροσωματίδια θέλει καλό καθάρισμα/πλύσιμο ή αντικατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 30-03-18, 19:01
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Eγω ακόμα δεν έχω κάνει, αλλα δεν λειτουργεί έτσι ούτε έχει σφουγγαράκι Μάλλον τα Κόι έγιναν υποτονικα επειδή δεν έχεις και μεγάλες αντλίες .
Εμένα η δικιά μου δουλευει έτσι : https://www.youtube.com/watch?v=3z-cvwJoBko&app=desktop αν πάθει κάτι θα θέλει μονο μεμβράνες
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 02-04-18, 09:51
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@ Κλεόβουλος. Την αεραντλία την έχω 24/7.
Κάθισα το ΣΚ και ξεβίδωσα όλη την αεραντλία. Παντού σκόνη και μικρο σωματίδια. Τελικά εκτός από το σφουγγαράκι στην είσοδο του αέρα ανακάλυψα και άλλα μεγαλύτερα σφουγγάρια. Ήταν όλα κάτω από το σασί της αεραντλία, στην έξοδο. Πολλές βίδες για να φτάσω εκεί Πρέπει να βάλω την αεραντλία στην ρουτίνα καθαρίσματος....

@Artemisia Κατά την γνώμη μου δεν φταίνε οι μικρές αντλίες. Θεωρό την αεραντλία αναπόσπαστο κομμάτι μιας λίμνης με ΚΟΙ. Ακόμα και πριν κάνω την αναβάθμιση στην λίμνη και η κυκλοφορία του όγκου του νερού ήταν 3 φορές την ώρα είχαν τα ίδια συμπτώματα. Τώρα που μεγάλωσα την λίμνη κατά 1 κυβικό θα αναβαθμίσω την αντλία μου (κατά 3 κυβικά την ώρα).
Επίσης παράγγειλα και "Uniseal" για να μεγαλώσω τις εξόδους από τα φίλτρα μου, μπας και δεν προλαβαίνει το νερό να φύγει από τους σωλήνες και μου κάνει υπερχείλιση στα φίλτρα ... Θα ανεβάσω καινούργιες φωτογραφίες μόλις παραλάβω τον εξοπλισμό.

Η καινούργια αεραντλία είναι 38λτ/ω και τα ΚΟΙ είναι το ίδιο κινητικά όπως και πριν που είχα σχεδόν μια διπλάσια αεραντλία !!!
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 23-04-18, 10:09
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

@odin79, Όπως μου ζητήθηκε, κάθισα επιτέλους και ασχολήθηκα με τα μικρά ΚΟΙ

Ίσως οι ενέργειές μου δεν ήταν και οι σωστότερες. Εσείς θα το κρίνεται.

Τα μικρά (από τον Αύγουστο που γεννήθηκαν) τα είχα βάλει σε ένα κουβά (50λτ?) με μια αεραντλία 400λτ/ώρα χωρίς φιλτρανση. Ο κουβάς γρήγορα γέμισε με πράσινη αιωρούμενη άλγη και έλπιζα ότι με αυτόν τον τρόπο θα έχουν τροφή. Καλοκαίρια, διακοπές, υποχρεώσεις, δεν μπορούσα να ασχοληθώ όσο θα ήθελα. Που και πού έκανα μερικές αλλαγές νερού. Τον Οκτώβρη αποφάσισα να δω αν τα έχουν καταφέρει κάποιο από τα μικρά. Τελικά είχαν επιβιώσει 7 μέσα στον κουβά. Τελευταία όταν τάιζα (σπάνια) έβλεπα κάτι κεφαλάκια να έρχονται στην επιφάνεια. Τα άφησα στην ησυχία τους μέχρι το Πάσχα στην μορφή που φαίνεται παρακάτω.



Επιτέλους είπα να το πάρω ποιο ζεστά το θέμα. ¶δειασα το 90% του νερού και ανα 10 λεπτά συμπλήρωνα νερό από την λίμνη. Μετά άδειασα πάλι το 90% του νερού και ανα 10 λεπτά συμπλήρωνα και πάλι νερό από την λίμνη. Μετά από 2 ώρες το νερό είχε κάπως καθαρίσει και ανακάλυψα 5 ψαράκια. Τότε θυμήθηκα ότι ήθελα να πάρω μετρήσεις από το νερό για να δω σε τι συνθήκες κατάφεραν να επιβιώσουν.... αλλά ξεχάστηκα.



Έκανα τρύπες στο μπαλκόνι του σπιτιού. Πέρασα καλώδια, ρεύματα και επιτέλους είχα πρίζα στο μέρος που ήθελα να τα τοποθετήσω.





Την αεραντλία 400λτ/ώρα ακόμα την έχω.... ίσως πλέον είναι περιττή. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να την καταργήσω ή να την αφήσω. Υπάρχει κυκλοφορητής και όλο το νερό περνάει από φίλτρο. Το νερό είναι πλέον διάφανο. Μόνο στα τοιχώματα συνεχίζει να υπάρχει άλγη, λογικό. Τα ψαράκια μετά από 4-5 μέρες ακόμα κρύβονται, αλλά όταν τους ρίχνω φαγητό κάνουν την εμφάνισή τους. Τα ταΐζω 2 φορές την μέρα. Παίρνω τροφή από τα μεγάλα ΚΟΙ, την θρυμματίζω και την πετάω μέσα. Φοβάμαι όμως μήπως δεν ρίχνω αρκετή τροφή ή μήπως δεν ταΐζω συχνά. Μήπως τελικά είναι καλύτερα να βρίσκονται μέσα στην πράσινη αιωρούμενη άλγη και να τρώνε συνέχεια από εκεί. Δηλαδή, αντί για να καταργήσω την αεραντλία, να καταργήσω τον κυκλοφορητή και το φίλτρο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  004 20180405_145846.jpg
Εμφανίσεις:  804
Μέγεθος:  39,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  005 20180405_152348.jpg
Εμφανίσεις:  819
Μέγεθος:  28,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  006 20180405_161507.jpg
Εμφανίσεις:  833
Μέγεθος:  61,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  007 20180406_150220.jpg
Εμφανίσεις:  856
Μέγεθος:  60,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 23-04-18, 13:00
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

πωπωπω ομορφιες τωρα που ανεβαινει η θερμοκρασια θα μεγαλωσουν και αλλο!! πανεμορφα ειναι στην επομενη γεννα διαλεγω ψαρι!!!! χαχαχαχα
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 27-04-18, 10:01
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Χτες επιτέλους τα είδα που πήρανε τροφή από την επιφάνεια. Μάλλον συνήθισαν το γεγονός ότι το νερό είναι διάφανο. Εντωμεταξύ μέσα στο σκίμμερ της λίμνης ανακάλυψα ένα καινούργιο ψαράκι. Αργότερα που πήγα να το πιάσω για να το βάλω μαζί με την περσινή γέννα δεν το βρήκα. Μακάρι να πήγε ανάμεσα στις γλάστρες να κρυφτεί. Ελπίζω να μην πέρασε στο μηχανικό φίλτρο γιατί αποκλείεται να το βρω εκεί. Με το που βγάλω το 1ο φύλλο από την ιαπωνική ψάθα το νερό γίνεται πάρα πολύ θολό.

@odin79 και από αυτή την γέννα να πάρεις. ¶μα αρχίσουν και γεννάνε είμαι περίεργος τι θα τα κάνω τόσα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 27-04-18, 19:59
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

μακαρι να το βρεις το ψαρακι.. να σαι καλα!!!!
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 04-05-18, 09:28
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πριν από 1.5 χρόνο (πως πέρασε έτσι ο καιρός) μεγάλωσα την λίμνη μου κατά 1000 λίτρα. Η φίλτρανσή μου αναβαθμίστηκε. Επιτέλους πήρα απόφαση να αναβαθμίσω και την κυκλοφορία μου. Έτσι για αυτά τα 1000 επιπλέον λίτρα αποφάσισα να αυξήσω την κυκλοφορία μου κατά 3200λίτρα/ώρα. Αντικατέστησα μια από τις αντλίες (3000λτ/ώρα) μου με την "AquaForte O-6500".




Είχα ένα άγχος μπας και οι σωλήνες που ένωναν τα φίλτρα ήταν μικροί, με αποτέλεσμα να κάνουν υπερχείλιση τα βαρέλια. Τελικά μια χαρά περνάει το νερό ακόμα και με την μεγαλύτερη αντλία. ¶δικα παράγγειλα δύο Uniseal 2" (~5,1cm). Τελικά θα τα κρατήσω στην ζελατίνα μέχρι να βρω που θα τα χρησιμοποιήσω.




Έφτιαξα και ένα βιντεάκι για όποιον ενδιαφερθεί στο μέλλον να αγοράσει την ίδια αντλία.

Teichpumpe AquaForte O-6500 65 watt
Forderleistung: 6500 ltr/h
max. Forderhohe: 3,5 m
Ein/Ausgang: 1 1/2"
Kabellange: 10 m

https://youtu.be/L3t4Ue0Y3r0

BORKED
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180329_171622.jpg
Εμφανίσεις:  746
Μέγεθος:  45,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180423_190556.jpg
Εμφανίσεις:  763
Μέγεθος:  42,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 04-05-18, 09:31
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

το βιντεο δεν παιζει. Καλημερες
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 04-05-18, 12:08
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

έτοιμο
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 17-05-18, 11:07
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Μετά από ενάμιση μήνα επιτέλους έφτιαξα την καλή μου αεραντλία. Οι μεμβράνες ήρθανε, τις αντικατέστησα τους έβαλα και σπρέι σιλικόνης να είναι ποιο μαλακές. Έφταιξα ένα βίντεο με την όλη διαδικασία αλλά βγήκε πολύ μεγάλο δυστυχώς. Αξίζει κάποιος να το δει. Τελικά είχε μπόλικα σφουγγάρια η αεραντλία μου για να κρατάνε τα σωματίδια και να μην περνάμε στην αερόπετρα. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνονται τα σφουγγάρια πως έγιναν μετά από 4 χρόνια και πως όταν τα καθάρισα για πρώτη φορά



βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=WiKn4ml4SIQ

BORKED
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180419_165241.jpg
Εμφανίσεις:  683
Μέγεθος:  26,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 17-05-18, 11:51
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Με γειά Πάνο , καλοδούλευτα !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 17-05-18, 13:23
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Αρτεμισία,
Και όσο σκέφτομαι ότι παραλίγο να την πέταγα!!! Τώρα θα πρέπει να την βάλω και αυτή στην ρουτίνα συντήρησης
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 17-05-18, 20:44
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Ωραιο το βιντεακι, respect
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 18-05-18, 16:14
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Question

Καταρχάς ΜΠΡΑΒΟ. για την αψογη δουλεια. εισαι πολιτικος μηχανικος εξου και τα προσχεδια?χεχε

Να ρωτησω. τι γινεται εαν σαπισει το nailon με τα χρονια και ανοιξει καπου με αποτελεσμα να μπει χωμα στο νερο. γινεται μπαλωμα, ειναι επιβλαβες στα υδροβια? πως παει?
__________________
LAKI
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 18-05-18, 19:55
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά λογια που χρησιμοποιεις για να σου απαντήσω χεχε

Το liner που εχω δίνει 40 χρόνια εγγύηση. Δεν νομίζω να σαπίσει σύντομα. Από κάτω έχει γεωύφασμα άρα δεν θα υπάρξει ποτέ απευθείας επαφή με το έδαφος. Απο την άλλη σε περίπτωση που δημιουργηθεί καποια τρύπα (σαπισμα, τρύπα απο ποντίκια, πτώση μυτερης πέτρας κτλ) το πρόβλημα θα είναι ότι το έδαφος θα απορροφήσει το νερό και δεν θα μείνει καθόλου για τα ψάρια. Πριν ~1.5 χρόνο είχα 2-3 τρυπες με αποτελεσμα να χανω νερό. Μπορεί να γίνει μπάλωμα. Έχω πληροφορίες σε παλιότερο ποστ μου σε αυτο το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10411 seconds with 16 queries