Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-13, 04:20
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή Τελικα καποια πραγματα στη ζωη δεν γινονται:(

Σε λιγες εβδομαδες θα μου ερθει το καινουριο ενυδρειο διαστασεις (150/50π/65υ)
ειναι 547λ(τελικα δεν θα φτιαξω γτ συμφερει να αγορασω ετοιμο) !!
θα ειθελα να κανω μια ερωτηση ..Γινεται σε αυτα τα λιτρα αν βαλω δισκους να κανω μια φορα το μηνα αλλαγη νερου?Αν παρω 2 καλα εξωτερικα φιλτρα?Και αν δεν κανω αλλαγες νερου συχνα ειναι τοσο ασχημα???Δηλαδη πειτε μου τιι πρεπει να κανω για να αποφυγω τις συχνες αλλαγες νερου!!!Ειναι το μονο προβλημα που εχω... Πιστεψτε με, μονο αυτο με απασχολει, μονο αυτο ειναι το προβλημα μου,... Σας παρακαλω βρειτε μου μια λυση

Ευχαριστω για τον χρονο σας:P
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-13, 06:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δυστυχως αυτο που ζητας ειναι και το κυριοτερο προβλημα των δισκων και οχι μονο το δικο σου
μονο και μονο οι τροφες που χρειαζονται, με μεγαλη περιεκτικοτητα σε πρωτεινες και αρα πιο ρυπογονες,επιβαλουν τακτικες αλλαγες.πιο τακτικες απο αλλα ψαρια.θα στα πουνε οι δισκαδες καλυτερα απο εμενα ομως
παντως για να καταλαβεις,αλλαγες μια φορα το μηνα δεν εκανα ουτε σε 60αρι ενυδρειο με ενα μονομαχο...
λυπαμαι που θα σε απογοητευσω,αλλα εδωσες την απαντηση μονος σου με τον τιτλο του θεματος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-13, 07:29
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Δυσκολο αυτο που ζητας φιλε μου!φαντασου οτι το μινιμουν ειναι 2 αλλαγες την εβδομαδα.αντε 1 τουλαχιστον 50 %..οι αλλαγες νερου ειναι η "ζωη" του δισκου!! Κ 100% να κανεις μια φορα το μηνα αλκαγη παλι θα εχεις προβλημα..μεγαλο.νιτρικα πολλα κ παει λεγοντας.κ δεν θα αναπτυχθουν οπως πρεπει!κριμα δεν ειναι??
Γιατι ομως να κανεις μια φορα το μηνα???που εχεις προβλημα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-13, 10:23
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Mε κατι πατεντες μπορεις πολυ ευκολα να κανεις αλλαγη νερου χωρις να λερωσεις τιποτα κ χωρις να κουραστεις δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο δυσκολο κ γιατι δεν θες αλλαγες.. Αν πραγματικα θες να ασχοληθεις πρεπει να παρεις καποια πραγματα πιο σοβαρα.. Μια πολυ ωραια λυση κ οικονομικη απο τον delta66 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893)..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-13, 12:40
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

Διοτι ειμαι φοιτητης και το καλοκαιρι θα λειπω αρκετο καιρο απο το σπιτι, αλλα θα μπορω να ερχομαι 1φορα το μηνα να το φτιαχνω (γιαυτο σας ειπα οτι θελω μια φορα το μηνα αλλαγες ).. Το μονο προβλημα ειναι το καλοκαιρι που θα λειπω για μεγαλο χρονικο διαστημα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-13, 12:49
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Φίλε αν λείπεις απο το σπίτι 3 μήνες+ και επιστρέφεις σ αυτό 3 φορές σ ολο το καλοκαίρι νομίζω πως είναι πολύ ριψοκίνδυνο!!! Δεν είναι μόνο το πρόβλημα με τις αλλαγές που λες πως έχεις. Τόσα πράγματα μπορούν να συμβούν (και συμβαίνουν) καθημερινά. Σκέψου άλλες λύσεις με άτομο της εμπιστοσύνης σου, που θα μπορεί να πηγαίνει να επιβλέπει και να περιποιήται το ενυδρείο σου.
Δίσκους πάντως με αυτές τις συνθήκες που έχεις στο μυαλό σου νομίζω πως δεν γίνεται να έχεις. Ευχαρίστως να συζυτήσουμε άλλες λύσεις αλλά οχι δισκοενυδρείο με 1 φορά τον μήνα αλλαγή νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-13, 12:53
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Γτ δεν κανεις υπονονη να τελειωσεις καλυτερα την φοιτιτικη ζωη κ να το φτιαξεις μετα???κριμα δεν ειναι τα ψαρια??κ πως θα το αφησεις μονο του το καλοκαιρι??που ξερεις τι θερμοκρασιες θα εχει το νερο σου???καταλαβαινω οτι θα το θες τοσο πολυ οπως ολοι αλλα καποια πραγματα δεν γινονται..τουλαχιστον ολα μαζι..γνωμη μου παντα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ kokos125 Γλυκό νερό - Γενικά 22 02-12-09 15:51
τα φυλλα γινονται καφε loizos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 10-12-08 10:05
ονειρα που γινονται πραγματικοτητα Giwrgos23 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 17-09-06 18:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04127 seconds with 13 queries