Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-05-04, 22:34
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

OK μπορείς να απαντήσεις σε μερικές ερωτήσεις ;
1) Από πότε έχει ξεκινήσει το ενυδρείο.
2) Τι πληθυσμό είχε μέσα.
3) Τι χρησιμοποιούσες για να προσθέσεις αμμωνία στο ενυδρείο.
4) Εκανες συχνά αλλαγή νερού και αν ναι πότε.
5) Χρησιμοποιήσες τίποτα από τα γνωστά για να προσθέσεις νιτροβακτηρίδια στο σύστημα;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-05-04, 22:47
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Ευχαρίστως!
1) Το ενυδρείο ξεκίνησε στις 9 Απριλίου
2) Αν ενοείς από ψάρια τίποτα!
3) Τίποτα απλά έβαλα 50% νερό από έναν φίλο
4) Μόνο προχθές που πέσανε τα Νιτρώδη (ΝΟ2) και έκανα 80%
5) Πριν καμιά 1-2 βδομάδες έβαλα λίγο Sera Nitirvec
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-05-04, 01:00
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Λυπάμαι αλλά το βιολογικό φίλτρο για να αναπτυχθεί χρειάζεται αμμωνία. Χωρίς σταθερή προσθήκη αμμωνίας στο ενυδρείο σου τα νιτροβακτηρίδια θα πεθάνουν. Άρα αισίως είσαι εκεί που ξεκίνησες.
Άρχισε να ρίχνεις τροφή στο ενυδρείο. Άσε τη να σαπίσει. Θέλεις αμμωνία και πολύ αμμωνία. Αφού το ακολουθήσεις ευλαβικά αυτό περιμένεις πότε όλα θα δείξουν μηδέν.
Όσο για την αλλαγή νερού 80% θα τη κάνεις μόνο όταν έχεις σοβαρό πρόβλημα. Εδώ δεν είναι γλυκό. Στη θάλασσα οι συνθήκες δεν αλλάζουν πρακτικά ποτέ. Εσύ δηλαδή είχες μετρήσει PH , salinity, θερμοκρασία στο κουβά και το ενυδρείο και ήταν τα ίδια;
Όσο για τα βακτηρίδια άρχισε να ρίχνεις βρωμιά στο ενυδρείο γιατί αλλιώς και ότι είχες το έχασες.
Πσιτεύω πάντως, και συγνώμη αν σε θίγω, ότι δεν πρέπει να ασχοληθείς με ένα τόσο μικρό θαλλασινό. Πρέπει να μάθεις πολλά ακόμη και σίγουρα το 20λιτρο δεν βοηθάει.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-05-04, 01:22
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Niktso ο κύκλος του αζότου έγινε φισιολογικά! Αφού μπήκε το νερό μέσα μετά από λίγες ημέρες έκανα μέτρηση ΝΟ2 και ήταν στα ύψη! Μετά απο πολύ καιρό αυτά πέσανε και ανεβήκανε τα ΝΟ3! Τώρα αυτά πρέπει να πέσουν! Μετά απο την αλλαγή του 80% τα ΝΟ2 είναι ακόμα στο 0 και τα ΝΟ3 στα 25 τιμή αρκετά υψηλή που πρέπει να πέσει κι'άλλο απο ότι ξέρω και παρακαλώ όποιος σε κάτι ότι κάνω λάθος ας με διορθόσει!
Δεν κατάλαβα ποιόν κουβά! Αν ενοείς το νερό που πείρα, το πείρα για εμβολιασμό βακτηριδίων και επομένος δεν έκανα καμία μέτρηση!
Για να καταλάβω στο Θαλασσινό τι πρέπει να κάνω για να πέσουν τα Νιτρικά? Δεν νομίζω ότι υπάρχει καμία διαφορά!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-05-04, 02:29
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=133
Αν δεν το έχεις διαβάσει... διάβασε το.
Αν το έχεις ήδη διαβάσει... ξαναδιάβασε το.

Ας τα ξαναπούμε όμως... με λίγα λόγια.
Τα βακτηρίδια χρειάζονται τροφή (δηλαδή αμμωνία) για να μπορέσουν να ζήσουν. Όσο δεν τα ταϊζεις (σταθερά και τακτικά) αμμωνία... δεν θα έχεις βακτηρίδια.
Στην περίπτωσή σου τι έγινε;
Πολύ απλά το νερό του φίλου σου είχε υψηλές τιμές νιτρωδών αλάτων (ΝΟ2). Βάζοντάς το νερό του στο ενυδρείο σου, πρόσθεσες και νιτρώδη άλατα. Έτσι επωφελήθηκαν και τα nitrobacter/nitrospira (βακτηρίδια που "τρώνε" τα ΝΟ2) που πρόσθεσες από τη στήλη νερού του φίλου σου (αργούσε να πέσει το ΝΟ2 λόγω του μικρού πληθυσμού nitrobacer/nitrospira αφού προήλθαν από τη στήλη νερού) και μεταβόλησαν τα νιτρώδη σε νιτρικά άλατα. Επειδή όμως το ενυδρείο σου δεν είχε πηγή αμμωνίας, έχασες όλα τα nitrosomonas (βακτηρίδια που "τρώνε" αμμωνία) με αποτέλεσμα να έχει χαθεί και ο αρχικός κρίκος στην αλυσίδα του κύκλου του αζώτου (αφού δεν υπήρχε αμμωνία για να μεταβοληστεί σε νιτρώδη και στην συνέχεια σε νιτρικά άλατα).
Έτσι έχεις βρεθεί πάλι στην θέση μηδέν.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-05-04, 11:35
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από X_NOS
Δεν κατάλαβα ποιόν κουβά!
Έκανες αλλαγή νερού ναι; Τι δοχείο χρησιμοποίησες για να ανακατέψεις νερό και αλάτι; Δεν έκανες σε αυτό μετρήσεις;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από X_NOS
Για να καταλάβω στο Θαλασσινό τι πρέπει να κάνω για να πέσουν τα Νιτρικά? Δεν νομίζω ότι υπάρχει καμία διαφορά!
Σε αυτό συμφωνώ απολύτως. Δεν υπάρχει καμία διαφορά. Ότι ισχύει για γλυκό ισχύει και θαλασσινό. Απλά τα λάθη σου στο γλυκό συγχωρούνται πολύ πιο εύκολα από ότι στο θαλασσινό.
Γιώργο ευχαριστώ για τη συνδρομή. Ίσως πρέπει να πείσουμε το πρόεδρο για ένα άρθρο σε βιολογικά φίλτρα στα επόμενα τεύχη.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-05-04, 11:46
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Συγνώμη αλλά δεν κρατιέμαι. κύριε X_nos, σου λέμε κάποια πράγματα αλλά ούτε η έκταση ούτε ο χρόνος επιτρέπει να μπαίνουμε σε έκταση. Αντίστοιχα δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχεις διαβάσει και ποιά είναι η εμπειρία σου. Υποθέτουμε λοιπόν ότι ξέρεις κάποια πράγματα και αν δεν τα ξέρεις μπορείς να μην είσαι επιθετικός. Στέλνεις τη μία απάντηση πίσω από την άλλη προσπαθούμε να βοηθήσουμε και μας τη λες. Προσωπικά είναι η δεύτερη φορά που πετάγεσαι να σχολιάσεις την απάντησή μου με ειρωνικό τρόπο χωρίς να κάτσεις να σκεφτείς. Αντίστοιχα είναι λογικό κάποια πράγματα να τα θεωρώ δεδομένα. Ασχολείσαι με ένα προχωρημένο θέμα και πιστεύω ότι τουλάχιστο μερικά πράγματα τα έχεις διαβάσει. AN δεν καταλαβαινεις κατι ρωτα. Αν δεν θέλεις να ασχοληθώ ξανά με topic δικό σου ζήτα το και θα γίνει
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-05-04, 18:24
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

1) Δεν είμαι επιθετικός και απορώ απο πού το συμπέρανες αυτό!?
2) Δεν την είπα σε κανέναν! Δεν έχω λόγο και ούτε την γνώση που έχετε εσείς για να μπορέσω να σας τη πω κιόλας!
3) Δεν πετάχτηκα να σχολιάσω την απάντισή σου απλά σου αναφέρω το τι έχω κάνει μέχρι τώρα στο ενυδρείο μου και το τι έχω διαβάσει από το forum με σκοπό αν τα έχω μάθει λάθος να με διορθόσεις ή εσύ ή κανένας άλλος! Νομίζω οτι μόνο έτσι (μέσα απο ερωτίσεις και απαντίσεις) μπορεί να λιθεί το πρόβλημα και οι απορίες!
4) Δεν μπορώ εγώ να σου πώ τι να κάνεις αν εσύ εξακολουθείς να πιστέβεις όλα τα παραπάνω έχεις το κάθε δικαίομα να μην ξαναπαντίσεις αν δεν θέλεις!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-05-04, 22:02
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

X_NOS θα σου προτεινα να τοποθετησεις στο μικρο ενυδρείο που εχεις ενα ή δύο damsel.
Τα συγκεκριμένα ψαρια ειναι για θαλασσινα αρκετα ανθεκτικα ωστε να αντεξουν τις συνθηκες ενος ενυδρειου που βρισκεται στο σταδιο του στρωσιματος, πολυ ονομαζουν αυτα τα damsel ως cycling-damsels.
ετσι θα πετύχεις την παραγωγη αμμωνιας- nitrite-nitrate διαδοχικα ετσι ωστε να γινει το στρωσιμο του ενυδρειου. η περιοδος οπου τα damsel μπορουν να αντεξουν την υπαρξη αμμωνιας ή nitrite είναι παντως περιορισμενη. Παντως εγω θεωρω προτιμοτερο την εισαγωγη αυτων των ψαριων απο αλλου ειδους τεχνασματα, οι πιθανοτητες να επιζησουν και να βοηθησουν στο στρωσημο ειναι πολυ μεγαλες.
οσο για το ειδος του damsel που θα πρεπει να αγορασεις ρωτα το καταστημα για πολυ ανεκτικα damsels. το κοστος τους ειναι γυρω στα 10 Euro το ενα.
Υπαρχει και η λυση τοποθετησης live rock στο ενυδρειο σου αλλα εφενος θα σκοτωσεις πολλα ή ολα τα ζωα που ζουν στο βραχο και αφετερου δεν θα εχεις την ευχαριστηση του να βλεπεις τα πρωτα θαλασσινα ψαρια στο ενυδρειο σου.
Οσο για πιθανη απωλεα των damsel κατα την γνωμη μου στο θαλασσινο ενυδρειο ειναι κατι που πρεπει να συνηθησεις, ειδικα οταν μιλαμε για ψαρια πολυ πιο δυσκολα απο τα damsels.
Εγω στο στρωσιμο του δικου μου ενυδρειου πριν απο 2 χρονια την 5η μερα του στρωσιματος τοποθετησα 2 yellow-tails blue damsels τα οποια εζησαν περιπου 6 μηνες απο την εισαγωγη τους, ο θανατος τους δεν οφειλεται στην διαδικασια του στωσιματος στην οποια συμμετηχαν γιατι μαζι με αυτα πεθαναν και ολα τα υπολοιπα ψαρια που ειχα τοτε ενα απο τα οποια το ειχα αγορασει 5 μερες πριν.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-05-04, 00:06
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Πρώτα απο όλα ευχαριστώ Giorgo για την απάντισή σου αν και με έκανε να ανησηχώ παραπάνω!
Sympil Θα το σκευτώ για τα Damsel σε ευχαριστώ!
Να ρωτίσω τώρα κάτι σε όλους και ιδικά στον Giorgo! Αν κάνω μέτριση αμωνίας και είναι 0 και τα νιτρώδη 0,3 <(όπως αυτήν τη στιγμή)> και τα νιτρικά στο 25 είμαι έτοιμος?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-05-04, 01:57
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από X_NOS
Να ρωτίσω τώρα κάτι σε όλους και ιδικά στον Giorgo! Αν κάνω μέτριση αμωνίας και είναι 0 και τα νιτρώδη 0,3 <(όπως αυτήν τη στιγμή)> και τα νιτρικά στο 25 είμαι έτοιμος?
Παιρνω την προτοβουλια να απαντησω εγω εδω. Οχι δεν εισαι ετοιμος και εχεις δουλεια ακομα.

Καταρχας παιδια εχουμε παι πολλες φορες πως ειναι εγκληματικο να βαζουμε ψαρακια για στρωσιμο ενυδρειων,αλλα μου φαινεται πως φωνη βοωντος εν τη ερημο...

Δευτερον τα damsel ναι μεν ειναι πανεμορφα και με χαραχτηρα , αλλα μετα που οτι μπει στο ενυδρειο το κηνηγανε καποιες φορες μεχρι θανατου δεν ξερετε η δεν λετε τιποτα? Και τοτε τι κανουμε, το πεταμε στην τουαλετα οπως και στον Νεμο?

Ενα ενυδρειο πρεπει να το βλεπετε με ποιο πολυ σοβαροτητα και ειδικα εαν ειναι θαλλασινο. Δεν παμε να ανακαληψουμε τον τροχο, να βελτιωσουμε τα αυλακια στα ηδη ετοιμα ελαστικα παμε. Μην φερνουμε τα πανω κατω...
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-05-04, 02:48
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

X_NOS, όπως είπε και ο Discos, όχι δεν μπορείς να ξέρεις αν είσαι έτοιμος γιατί πρέπει να κάνεις τακτικές μετρήσεις κατά την διάρκεια του στρωσίματος. Αν θες να διαπιστώσεις αν έχει στρώσει ή όχι το ενυδρείο σου υπάρχει ένας πολύ απλός τρόπος, αρκεί να μην έχεις βάλει ακόμα ψάρια.
Βάζεις μια μικρή ποσότητα καθαρής αμμωνίας στο ενυδρείο (αρκετή ώστε μετά από μισή ώρα να μετράει το τεστ ~1mg/l). Την επόμενη μέρα ξαναμετράς. Αν η ένδειξη αμμωνίας και νιτρωδών αλάτων (ΝΟ2) είναι μηδέν (-0-), τότε είσαι σε πολύ καλό δρόμο.

Μάλλον το topic έχει ξεφύγει λιγάκι...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-05-04, 01:43
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

OK! Giorgo μάλον αυτό θα κάνω με την αμωνία! Σας ευχαριστώ όλους για ακόμα μια φορά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05384 seconds with 12 queries