Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-02, 19:40
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Brush ή hair algae ;;;

Title: Brush ή hair algae ;;;
Post by: george on 11/24/02 at 06:59:49
--------------------------------------------------------------------------------
Εδω και αρκετο καιρο στα φυλλα απο τις anubies εχει αναπτυχθει αλγη σαν λεπτες μακριες μαυροπρασινες τριχουλες.
Δεν απομακρυνεται με τιποτα αν και προσπαθησα να τις τριψω.
Ξερω οτι γενικα στις anubies δεν αρεσει το εντονο φως αλλα οταν απο πανω αναπτυχθηκε η Hygrophylla polysperma εχει αρκετη σκια.
Ομως και στα φυλλα απο τα αλλα μου φυτα ... στα φυλλα που ειναι κοντα στην επιφανεια εμφανιστικε η ιδια μορφη αλγης.
Τι μπορει να φταιει ;;;
Υπαρχει ψαρι που τρωει αυτην την μορφη της αλγης ;;;
Οι ottos δεν την τρωνε παντως !



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: vsavvas on 11/25/02 at 04:38:39
--------------------------------------------------------------------------------
Αν είναι μαυροπράσινη νομίζω ότι είναι κόκκινη άλγη (ψάξε στο internet για staghorn algea - όπου staghorn είναι το κέρατο του ελαφιού γιατί αυτούς τους σχηματισμούς κάνει). Όταν και αν μεγαλώσει θα γίνει σα θαμνάκι. Από την δικιά μου εμπειρία ξεκινάει από την άκρια των φύλλων. Αν μείνει ανεξέλεγκτη θα αποκτήσεις ένα τριχωτό (βάλε την φαντασία σου να δουλέψει με τη μοιάζει) φύλλο. Κάποια στιγμή πέρασα μία anubia από αραιό διάλυμα χλωρίνης (thekrib.com) μπας και την σώσω. Αφενός φύγανε τα πολλά πάνω από τα φύλλα, αφετέρου ότι έμεινε από τις μαυροπράσινες τριχούλες έγινε κατακόκκινο. Το φυτό κάπως καθάρισε και δεν ξανάβγαλε άλγη για αρκετό καιρό.

Οι valisneries επηρεάζονται στα υψηλά τους σημεία, τα οποία και κόβω κάθε εβδομάδα. Τις cryptocorynes τις έχει ρημάξει.

Θα σου στήλω p.m. για να πάρεις μια ιδέα.

Τώρα για το τι φταίει, άντε βγάλε άκρη. Πάντως οι ottos όντως δεν την ακουμπάνε. Για green hair και πάσης φύσεως red algea μόνο οι Siamese Algea Eater θα σε σώσουνε.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: Giorgos on 11/26/02 at 15:20:00
--------------------------------------------------------------------------------
Δοκίμασε να μειώσεις τις ώρες φωτισμού του ενυδρείου σου για κάποιο διάστημα. Ακόμα καλύτερο θα ήταν να κάνεις σπαστό ωράριο φωτισμού και όχι συνεχές. Δεν ξέρω αν θα πετύχει όμως αν είναι όντως brush/hair/beard algae. Τα φύλλα που έχουν πιάσει άλγη καλό είναι να τα κόβεις.

Από την άλλη υπάρχει και ο σίγουρος (και μάλλον ο μόνος απ'ότι ξέρω) τρόπος για να ξεφορτωθείς την brush/hair/beard algae μια για πάντα. Είναι λίγο περίπλοκο και δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αναφέρω από τώρα μιας και δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά. Δοκίμασε πρώτα την πρώτη πρόταση...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: george on 11/26/02 at 17:34:50
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω ηδη σπαστο ωραριο φωτισμου...τα φωτα ειναι ανοιχτα 11 ωρες και ενδιαμεσα σβηνουν 2 ωρες.
Ποια ειναι η "αλλη" λυση ;;;
Και σιγουρα δεν εννοεις ερυθρομυκηνη ή καποιο αλλο φαρμακο ετσι ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: Giorgos on 11/26/02 at 19:07:51
--------------------------------------------------------------------------------
Όχι δεν εννοώ κάποιο φάρμακο αλλά "κάποια" απολύμανση.

Πιστεύω πως δεν ωφελεί σε τίποτα το σπαστό ωράριο που τηρείς εφόσον τα φώτα μένουν και πάλι αναμένα 11 ώρες. Θα πρέπει να λιγοστέψεις τις ώρες αν είναι να έχεις κάποια αποτελέσματα. ΙΜΟ καλύτερα να κάνεις σπαστό ωράριο αλλά να μένουν 4 ώρες σβηστά τα φώτα και να ανάβουν 9.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: Maria on 11/27/02 at 02:16:45
--------------------------------------------------------------------------------
Η χρήση ερυθρομυκίνης, απ' όσο θυμάμαι τουλάχιστον, δεν συνιστάται για καταπολέμηση άλλων μορφών άλγης πλην αυτής του κυανοβακτηρίου. Το κυανοβακτήριο δεν είναι άλγη, είναι βακτήριο -όπως λέει και το όνομά του- ενώ οι άλλες άλγες τείνουν σε φυτά.

Όσο για το σπαστό ωράριο φωτισμού... όσες - λίγες φορές- χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω αυτή τη μέθοδο, ποτέ δεν μείωσα παράλληλα και τη δειάρκεια της φωτεινής περιόδου.
Σε εμένα εχει λειτουργήσει άψογα και αποτελεσμτικά -μάλιστα σε δύσκολες περιπτώσεις όπως αυτή του κυανοβακτηρίου.

Κόβε τα φύλλα που πάσχουν σοβάρά. Μην κόβεις απερίσκεπτα όμως γιατί πολύ σύντομα θα βρεθείς μόνο με τα κοτσάνια.

Δεν θυμάμαι πόσο καιρό το έχεις το ενυδρείο αλλά , αν είναι μερικών λίγων μηνών είναι λογικό να έχεις επιδρομές άλγης. Σε όλα τα σχετικά νέα ενυδρεία συμβαίνει αυτό.

Η άλγη είναι "φυτό".. όσο λοιπον πάνε καλά τα φυτά σου, τόσο θα πηγαίνει καλά και η άλγη.. του λάχιστον σε αυτή τη φάση που βρίσκεται το ενυδρείο σου.

ΠΡΙΝ Καταφύγεις σε δραστικά μέτρα θα πρότεινα να εκτιμήσεις σωστά το μέγεθος του προβλήματος. Πολύ συχνά η αντιπάθεια που τρέφουμε για την άλγη, μας οδηγεί στο να μεγεθύνουμε το πρόβλημα...

Τσεκάρισε τα νιτρικά σου και πες μας τι μετρησες.
Βεβαιώσου ότι τηρείται η ισοροπία μεταξύ διοξειδίου, φωτισμου και λιπασμάτων σε σχεση με τη μάζα των φυτών σου. Κάνε και ένα ακόμη τεστ: μετά την αλλαγή νερού πρόσεξε πόσο γρήγορα εμφανίζεται είτε μία πράσινη ή μία καφέβρώμικη άλγη σαν μπάλωμα πάνω στα τζάμια. Αν παρατηρήσεις ότι εμφανίζεται τις πρώτες μέρες τότε θα έλεγα να περιορίσεις λίγο τα λιπάσματα.

Κάνε λίγο πιο συχνα αλλαγές νερού.

(και κάτι άλλο, πριν καταφύγεις σε χρήση διαφορων σκευασμάτων που υπάρχουν στο εμπόριο - αν σου έχει περάσει τέτοια σκέψη απο το μυαλό- καλό θα είναι να γνωρίζεις ότι σίγουρα θα έχει επίπτωση και στα φυτά... η άλγη είναι "φυτό"... κάνε το συνειρμό )



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: george on 11/27/02 at 03:12:40
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω διαβασει σχετικα με το "πλυσιμο" σε διαλυμα χλωρινης αλλα μερικες φορες επηρεαζει τα φυτα.
Αλλαγη νερου γινεται καθε εβδομαδα 30 λιτρα (το ενυδρειο ειναι 110 και το εχω εδω και 4 μηνες).
Λιπασμα βαζω σε καθε αλλαγη νερου Florreal+Ferreal....το ενα οσο αναγραφουν οι οδηγιες (καθε εβδομαδα λεει) το αλλο λεει μια φορα τον μηνα για ολη την ποσοτητα του νερου που εχει το ενυδρειο αλλα εγω βαζω καθε εβδομαδα την αναλογη για τα 30λτ που αλλαζω.
Σχετικα με την αλγη στα τζαμια,εμφανιζονται ανοιχτοχρωμες στρογγυλες πρασινες κιλιδες.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: BILAS on 11/27/02 at 06:37:18
--------------------------------------------------------------------------------


on 11/27/02 at 03:12:40, george wrote:
Παράθεση:
Εχω διαβασει σχετικα με το "πλυσιμο" σε διαλυμα χλωρινης αλλα μερικες φορες επηρεαζει τα φυτα.
Αλλαγη νερου γινεται καθε εβδομαδα 30 λιτρα (το ενυδρειο ειναι 110 και το εχω εδω και 4 μηνες).
Λιπασμα βαζω σε καθε αλλαγη νερου Florreal+Ferreal....το ενα οσο αναγραφουν οι οδηγιες (καθε εβδομαδα λεει) το αλλο λεει μια φορα τον μηνα για ολη την ποσοτητα του νερου που εχει το ενυδρειο αλλα εγω βαζω καθε εβδομαδα την αναλογη για τα 30λτ που αλλαζω.
Σχετικα με την αλγη στα τζαμια,εμφανιζονται ανοιχτοχρωμες στρογγυλες πρασινες κιλιδες.



Aν ησουν(μπορουσες) στο meeting θα ακουγες τον pavlo να λεει συνεχεια 1/15 χλωρινη για τα φυτα που πηρε ο καθενας(εε polleni?).Δηλαδη τα καινουργια φυτα να περνας απο διαλυμα χλωρινης ,για να το κανεις στα παλια ειναι λιγο δυσκολο :-/ :-/
Εγω θα προτεινα να μειωσεις λιγο τον χρονο απο τα φωτα σου ,τα λιπασματα, ποιο συχνες αλλαγες νερου(δεν ειναι αναγκη να ειναι 30 λιτρα αλλα 10 μερα παρα μερα πιστευω ειναι καλα) και αρκετο τριψιμο . Και φυσικα αυτο που ειπε η Μαρια ,να κοψεις τα φυλλα που πασχουν πολυ.
Οσο για αυτη που βγαινει στο τζαμι ειναι η μοναδικη που δεν μπορω εγω προσωπικα να περιορισω και για αυτο πηρα μια μεγαλη Ξυστρα ;D ;D ;D ;D (εε Μανθο?)και την ξεφορτωνομαι αμεσως.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: Tolis on 11/27/02 at 06:47:10
--------------------------------------------------------------------------------
1:19 οχι 1:15 - αν το δοκιμασεις μην αφησεις τα φυτα πανω απο 2 λεπτα μεσα στο διαλυμα, και ασε τις ριζες απεξω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: Giorgos on 11/27/02 at 11:33:20
--------------------------------------------------------------------------------
Η απολύμανση που ανέφερα είναι ακριβώς αυτό. Βούτηγμα δηλαδή των φυτών σε διάλυμμα χλωρίνης:νερού - 1:19.

Βέβαια θα πρέπει να εκτιμήσεις το μέγεθος του "κακού" και από εκεί και πέρα προχωράς αναλόγως. Πάντως πιστεύω με αυτά που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω (σπαστό ωράριο, μείωση λιπάσματος, περισσότερες/συχνότερες μικρές αλλαγές νερού, κόψιμο φύλλων που είναι πιο σοβαρά κλπ) θα μπορέσεις να την καταπολεμήσεις την άλγη.

* Τώρα βέβαια αν είναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ το πρόβλημα της hair/beard algae και δεν πετυχαίνει τίποτα, αυτό που δουλεύει σίγουρα είναι η απολύμανση ολόκληρου του ενυδρείου με διάλυμμα χλωρίνης (περισσότερο από 1:19 και για 2 μέρες και με ένα καπάκι τοποθετημένο ώστε να μην επιτρέπει στις αναθυμιάσεις να διαφεύγουν), βούτηγμα των φυτών σε 1:19 διάλυμμα χλωρίνης και βράσιμο του χαλικιού.
ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, έτσι για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, δεν το προτείνω αυτό να γίνει (επειδή είναι και δύσκολο/επίφοβο αν δεν ξέρει κάποιος τι κάνει και είναι ΜΟΝΟ για τελευταία λύση), απλώς το αναφέρω να γνωστοποιηθεί καλού κακού...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: george on 11/27/02 at 17:25:51
--------------------------------------------------------------------------------
Διαβασα αυτο : http://www.malawicichlidhomepage.com..._peroxide.html
Αν τελικα δεν πετυχουν τα υπολοιπα....θα το δοκιμασω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: polleni on 11/27/02 at 19:53:35
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ξέρω αν σου φάνηκα ενθουσιασμένος με τα αποτελέσματα του υπεροξειδίου αλλά δεν ήμουν.

Παρ' όλα τα περίφημα SAE η άλγη ζει και βασιλεύει. Και τα SAE ζούνε και βασιλεύουνε αλλά ασχολούνται με άλλα πράγματα, π.χ. flakes. Βέβαια εδώ θα υπάρξω σκληρός. Εχουνε ένα μήνα καιρό. Εάν συνεχίζουνε να μου παχαίνουνε με flakes και όχι άλγη.. (Giorgos, βλέπω και άλλη live food για τους γονείς των μελλοντικών μικρών σου).

Ευτυχώς η ρημαδοάλγη πιάνεται εύκολα, οπότε ανά διήμερο έχουμε μηχανικό ξεκόλλημα από τα φύλλα και ξανά μανά τα ίδια. Φυσικά επεκτείνεται και σε άλλα μέρη αλλά θα δούμε τι θα κάνουμε. Περιμένω κάτι χημικά.. για αρχή.. και θα δούμε πόσο μακριά θα το πάω. Η ουσία είναι να δω πόσο με ενδιαφέρει το ζήτημα... είναι ένα πρόβλημα και αυτό.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: polleni on 11/27/02 at 19:55:32
--------------------------------------------------------------------------------
Και μην ξεχνάς ότι ή συγκεκριμένη άλγη επανήλθε, οπότε σαν σύστημα το θεωρώ ηλίθιο. Η θέλει ραφινάρισμα ή κάτι άλλο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: Tolis on 11/27/02 at 20:11:12
--------------------------------------------------------------------------------
Βαλτε παραπανω, πολλά παραπανω, φυτα γρηγορης αναπτυξης (πχ. κοψτε στην μεση ολα τα hornwort σας να διπλασιαστουν και να μεγαλωνουν), και καντε λιγακι πιο συχνες αλλαγες νερου σαν πρωτο βημα πριν τα χημικα...και μην ξεχνατε, η αλγη δεν "φευγει" σε 2-3 μερες...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: polleni on 11/27/02 at 20:32:15
--------------------------------------------------------------------------------
Κάνω 25% αλλαγή την ημέρα.... παραπάνω δεν γίνεται μάλλον... θάχουμε backfire στο σύστημα. Είναι ήδη οριακό.

Οσον αφορά τα ταχείας ανάπτυξης, έχω ήδη Egeria densa αλλά θα βάλω και από το άλλο..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: pavlos on 11/27/02 at 20:32:40
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Brush ή hair algae ;;;
Δεν θα κάνεις τίποτα με το οξυζενε του Γιώργου ξαναγύρισε
Η Άβυσσος έχει SAE (Crosochilus Siamensis) υποτίθεται ότι είναι οι μόνοι που τρώνε την ΒΒΑ. Try them. Επίσης φρόντισε να είναι οι συνθήκες στο ενυδρέιο σου ευνοικές για τα φυτά και όχι για τις άλγες. Μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι η άλγη του Γιώργου είναι άλλη από την ΒΒΑ και σίγουρα δεν ειναι αυτή που ίχνη της εχώ εγώ.
H BBA ειναι κοντή το πολύ 1 cm και κατάμαυρη και πέρνει μια ασημια απόχρωση απο το φώς στο ρεύμα του νερού
Το άκουσες poleni ??
http://www.aquaticscape.com/informat...es/bba1.jpghtt p://www.thekrib.com/Plants/Algae/brush-algae.jpg
http://www.uniquaria.com/photogaller.../rs_bba.jpghtt p://www.aquaticscape.com/information/algae/images/bba1.jpg Αυτή ειναι η BBA η άλλη είναι η Staghorn (του Γιώργου)probably.
Για algae γενικά:
http://www.aquaticscape.com/index75.html
And an algae article from Horst?
http://www.manateemiddle.org/polluti.../newpage23.htm


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: polleni on 11/28/02 at 04:16:55
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή τόσο η φωτογραφία όσο και η περιγραφή ταιριάζουνε (staghorn algae) τελικά δεν την πήρα από τον Παύλο.. για τον οποίο είπα και τόσα.. άδικα !

Το ερώτημα είναι τώρα τι κάνουμε. Το να βγάλω όλα τα φυτά και να τα βάζω σε χλωρίνες.. δεν λέει... Θα δουμε..

Ευχαριστώ Παύλο - όπως πάντα ακριβέστατος !


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: fighterfish on 11/28/02 at 20:36:02
--------------------------------------------------------------------------------
γιατι δεν βάζεις απο το hornwort που έχεις εκει μεσα,
αυτό που πήρα το Σαββατο έχει ήδη αυξηθεί κατα το 1/3

εκτος αν κάνεις την ιστορία που έλεγε ο Τόλης σε άλλο topic το τετραήμερο με σβηστά φώτα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: gbekiar on 11/29/02 at 02:31:33
--------------------------------------------------------------------------------
Εδω και 2 μηνες που εχω το ενυδρειο δεν ειχα δει την παραμικρη αλγη. Το CO2 τελειωσε πριν 10 μερες και το εβαλα μολις χτες, γιατι ειδα αυτην την τριχοειδη αλγη να εμφανιζεται σε anubies και σε αλλα φυτα. Ηθελα να δοκιμασω αν τα φυτα πανε καλα και χωρις CO2 αλλα καμια σχεση.
Λετε η εμφανιση της αλγης να οφειλεται στο οτι χαλασε η αναλογια φωτισμου-C02?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Brush ή hair algae ;;;
Post by: Tolis on 11/29/02 at 08:34:14
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05794 seconds with 12 queries