Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-17, 23:38
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Dashmod's 125lt malawi

Ενυδρείο: JUVEL RIO 125
Διαστάσεις: 81 Χ 36 Χ 50
Όγκος: 125 λίτρα καθαρά
Ψάρια:
  • 2 labidochromis hongi m+f
  • 3 labidochromis caeruleus m+2 f
  • 2 achey yellow tail m+f
  • 1 pseudotropheus zebra red top f
  • 2 pseudotropheus που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή,
Φυτά:
  • 8-10 vallisneria nana
Διακοσμητικά υλικά: 5cm χαλαζιακί άμμο carat 6, 25 κιλά πέτρα λάβας μαυρη και κόκκινη, 1 ρίζα
Φόντο: σκούρο καφέ χαρτόνι.
Φωτισμος/watt: 2xΤ5 28W 6500 με εξτρά αυτοκόλλητους ανακλαστήρες σε όλο το καπάκι.
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Μέσα Φιλτράρισματος: 1 eheim aquaball 130, 1 εσωτερικό φίλτρο-κουβάς της juvel αναβαθμισμένο με 1000άρι κυκλοφορητή.
Μέσα Θερμανσης: Θερμαντήρας 100W eheim jager
Μέσα Ψύξης: Όχι ακόμα
Λίπανση: Οχι
Παροχή CO2: Οχι

Παράμετροι:

pH: 6,8
Γενική σκληρότητα (GH): 9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): > 0 < 25
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα): εβδομαδιαία 40 λίτρα φαντάζομαι αν και ακόμα δεν έχει γίνει αλλαγή
Θερμοκρασία: 27

Άλλες πληροφορίες:

Το ενυδρείο λειτουργεί 3 μέρες
Στις αλλαγές μπαίνουν: αντιχλώριο seahem prime, microbe lift vitaminos+aminos, aquatan blackwater, microbe-lift aquarium balancer, αμπούλες prodibio biodigest και prodibio biotrace (για αρχή).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kixlides.jpeg
Εμφανίσεις:  783
Μέγεθος:  170,2 KB  
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dashmod : 03-01-17 στις 00:19 Αιτία: φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-17, 09:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Με αφορμή την υπογραφή σου
νομίζω ότι γι αυτά εδώ τουλάχιστον έχεις ευθύνη.
Διάβασε αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
Έχεις στρώσει με κάποιο τρόπο τη βιολογία σου?
Με τι τεστ μετράς?
Αυτά "microbe lift vitaminos+aminos, aquatan blackwater" για ποιό λόγο τα ρίχνεις?

Καλή Χρονιά!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-17, 12:02
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
το έχω διαβάσει από την πρώτη στιγμή που σκέφτηκα να βάλω κιχλίδες. Πολύ καλό κείμενο. Δεν έχω ακολουθήσει το μέγεθος του ενυδρείου και τα χαρέμια και μπορώ να εξηγήσω και το γιατί.
Το μέγεθος του ενυδρείου είναι 125 που από όσο έχω δει από ενυδρεία φίλων μπορουν να μπουν και να αναπαραχθούν κιχλίδες αν μπουν όλες μαζί μικρές. Έπρεπε να έχω σύμφωνα με το δικό μου σκεπτικό 2 ζευγάρια αλλά επειδή περιμένω μέσα στο μήνα ένα juvel 400 ή ένα 450 (τα συζητάω ακόμα και τα 2) έχω βάλει μέσα πέρα από τα ενήλικα labidochromis hongi, και τα 3 σχεδόν ενήλικα labidochromis caeruleus και 3 μικρά 2-3cm (περιμένω και ένα αρσενικό zebra red top, μόλις μπορέσει να το βγάλει από το ενυδρείο ο φίλος που μου έδωσε και τη θηλυκή, για να είναι και αυτά ζευγάρια.
τα hongi και τα caeruleus ήταν μαζί στο ίδιο ενυδρείο και έχουν δώσει γέννες στο παρελθον. τα μικρά είναι τα καινούργια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις στρώσει με κάποιο τρόπο τη βιολογία σου?
Το ενυδρείο λειτουργούσε σε φίλο μαζί με τα 5 από τα 8 ψαράκια οπότε είναι στρωμένο, όταν ήρθε εδώ γέμισα το μισο με νερό από αλλαγές των άλλων ενυδρείων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τι τεστ μετράς?
Στικς αλλά έχω επιβεβαιώσει τις μετρήσεις 3 φορές σε φίλο από petshop. θέλω να πάρω υγρά No2-No3 αλλά δεν έχει γίνει ακόμα, όταν ξαναπάω θα πάρω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά "microbe lift vitaminos+aminos, aquatan blackwater" για ποιό λόγο τα ρίχνεις?
το πρώτο είναι βιταμίνες και αμινοξέα, το χρησιμοποιώ όταν μεταφέρω ψάρια σε ενυδρείο και για 3-4 αλλαγές μετά. το blackwater το ξεκίνησα για τα νεον τέτρα αλλά πλέον το βάζω σε όλα μου τα ενυδρεία για 2 λόγους. 1ον μαυρίζει το νερό και φαίνονται πιο έντονα τα χρώματα των ψαριών, τα τονίζει και 2ον γιατί από ότι μου είπε φίλος που το χρησιμοποιεί μειώνει τις άλγες αφού κόβει λίγο από το φως, σύμφωνα με τη συσκευασία δεσμεύει και βαρέα μέταλλα οπότε θεώρισα ότι δεν κάνει κακό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή Χρονιά!
επίσης καλή χρονιά να έχουμε
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-17, 12:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Αφού πρόκειται να αποκτήσεις μεγαλύτερο ενυδρείο είσαι σε καλό δρόμο
Πάντως, για να μη μείνει αναπάντητο απ' τη μεριά μου, μπορεί να είδες παρόμοια ενυδρεία όπου επιβιώνουν παρόμοιες κιχλίδες αλλά άλλο επιβίωση και άλλο ευζωία που εμείς πρέπει να επιδιώκουμε (η αναπαραγωγή δεν είναι απόδειξη σωστής διαβίωσης αλλά μια αναπόφευκτη διαδικασία).
Τα είδη αυτά τα βάζουμε σε χαρέμια για λόγους που αναφέρονται στο άρθρο.
Συγγενικά είδη (πχ 2 είδη Labidochromis ή Pseudotropheus) δεν τα βάζουμε μαζί γιατί αργά ή γρήγορα θα υβριδίσουν.
Βιταμίνες και αμινοξέα μπορείς να βάζεις έτσι όπως κάνεις αλλά το blackwater επηρεάζει αρνητικά τις παραμέτρους γι αυτά τα είδη. Τα βαρέα μέταλλα τα δεσμεύει και το Prime.
Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-17, 13:45
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα είδη αυτά τα βάζουμε σε χαρέμια για λόγους που αναφέρονται στο άρθρο.
θα το ξαναδιαβάσω γιατί δεν θυμάμαι τι λέει για αυτό. Μέχρι τώρα έτσι όπως τρέχουν στο φίλο αν τσακώνονται, ή δεν ζευγαρώνουν αλλάζει τα ζευγάρια αν και αυτό γίνεται σπάνια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγενικά είδη (πχ 2 είδη Labidochromis ή Pseudotropheus) δεν τα βάζουμε μαζί γιατί αργά ή γρήγορα θα υβριδίσουν.
τα hongi και τα caeruleus ήταν μαζί από πριν και ζευγάρωναν σωστά θεώρησα ότι λόγο χρωματικής διαφοράς δεν θα υβριδιζαν, θα τα χωρίσω μόλις ερθει το καινούργιο αν υπάρχει τέτοια περίπτωση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιταμίνες και αμινοξέα μπορείς να βάζεις έτσι όπως κάνεις αλλά το blackwater επηρεάζει αρνητικά τις παραμέτρους γι αυτά τα είδη. Τα βαρέα μέταλλα τα δεσμεύει και το Prime.
Καλή συνέχεια!
Το prime θέλω να το σταματήσω επειδή εξαλείφει την αμμωνία και από φόρουμ Αμερικής που έχω διαβάσει δεν το συνιστούν. Σκέφτομαι να ξαναβάλω σε λειτουργία ενα φίλτρο με ανθρακα και χαλαζιακή άμμο που έχω για τη γραμμή του νερού. Το blackwater ποιες παραμέτρους επηρεάζει?
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-17, 14:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιάννη , το Prime δεν εξαλείφει την αμμωνία, την κάνει να μην είναι τοξική,
για την ακρίβεια την μετατρέπει σε αμμώνιο που δεν είναι τόσο τοξικό,
και αυτό δεν είναι κακό, το αντίθετα θα έλεγα.
Και η βιολογία δεν επηρεάζεται , γιατί συνεχίζει να οξειδώνει το αμμώνιο.
Και για αυτό η εταιρία προτείνει πως όταν υπάρχει αμμωνία , μπορούμε να βάλουμε έως και 5πλη δόση Prime, που η δράση του κρατάει 24 ώρες.
Στις μετρήσεις όμως συνεχίζουμε να βλέπουμε αμμωνία, γιατί τα τεστ μετράνε αθροιστικά αμμωνία+αμμώνιο.
Το μόνο που πρόβλημα που γνωρίζω πως μπορεί να προκαλέσει το Prime, είναι πως σε μεγάλες θερμοκρασίες ( > 30 βαθμούς) δεσμεύει οξυγόνο, και για αυτό τον λόγο η εταιρεία προτείνει να μη βάζουμε πάνω από 1 δόση σε μεγάλες θερμοκρασίες.
Αν κάνεις αποχλωρίωση με άνθρακα ή με εξάτμιση δεν χρειάζεται να την χρησιμοποιείς,
δεν υπάρχει άλλος λόγος.
Και αυτή τη μέθοδο αποχλωριώσης τη χρησιμοποιούμε πολλοί, προσωπικά εδώ και 3 χρόνια περίπου δεν βάζω τίποτα για αποχλωρίωση, αποχλωριώνω με άνθρακα.
Για ώρα ανάγκης όμως , όπως πχ ξαφνικό ανέβασμα αμμωνίας ή νιτρωδών ή για έκτακτη αλλαγή, καλό είναι να υπάρχει πάντα στο ντουλάπι μας.
Γενικότερα να ξέρεις, πως δεν χρειάζεται να χρησιμοποιούμε υγρά ή "μαντζούνια" όπως τα λέω, υπάρχουν πολλοί φυσικοί και οικονομικοί τρόποι για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα, και τα μόνα αναλώσιμα που θα έχουμε να είναι τροφές και κανά ενυδρειακό βαμβάκι ή τύρφη κηπουρικής για όσους θέλουν μαλακό και όξινο νερό ή black water, τίποτα άλλο.
Είναι προτιμότερο να ξοδεύουμε σε κάτι πιο ουσιαστικό, όπως καλύτερες τροφές ή καλύτερο εξοπλισμό , που και αυτός είναι διαπραγματεύσιμος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-17, 14:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Το aquatan blackwater περιέχει εκχύλισμα τύρφης και χουμικά οξέα που κατεβάζουν το Ph.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-17, 17:23
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Εγώ βλέπω θέληση, διάθεση και χρόνο για το χόμπι.

Απλά σημειώνω αυτά που θεωρώ ως αρχικά λάθη (που πάνω κάτω όλοι τα κάναμε.

Έχεις λάθος διαστάσεις ενυδρείου (που όπως είπες θα αναβαθμίσεις) και θα χρειαστείς και νεο εξοπλισμό - τουλάχιστον ένα εξωτερικό φίλτρο, ένα θερμοστάτη ενυδρείου ανάλογα τα λίτρα που θα πας και λύση για ψύξη (αν και έχεις χρόνο ακόμα).

Ανακλαστήρες/οξυγόνα δεν τα χρειάζεσαι.

Μπορείς να βάλεις μερικές καλύτερες φώτο από τα ψάρια για να τα πούμε αναλυτικά για την ψαροσύνθεση;

Παράθεση:
Το ενυδρείο λειτουργεί 3 μέρες
Στις αλλαγές μπαίνουν: αντιχλώριο seahem prime, microbe lift vitaminos+aminos, aquatan blackwater, microbe-lift aquarium balancer, αμπούλες prodibio biodigest και prodibio biotrace (για αρχή).
Εδώ έχω τις σοβαρές αντιρρήσεις.
Για το μέγεθος του ενυδρείου έχεις αρκετή ιχθυοφόρτιση.
Μιας και δεν μπορείς να μετράς αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά αξιόπιστα και καθημερινά για να δεις αν το φίλτρο σου έχει στρώσει και η βιολογία του μπορεί να υποστηρίξει τις ρουτίνες σου στη θέση σου θα τάιζα μέρα παρά μέρα και θα έκανα αλλαγές καθημερινές.

Όλα αυτά τα ζουμιά τι τα θες; Μεμονωμένα μπορείς να ξέρεις τι κάνουν αλλά οι χημικές αντιδράσεις που κάνουν μεταξύ τους ...
Το seachem prime είναι η μόνη ρουτίνα που θα κράταγα και μάλιστα θα έβαζα διπλή ποσότητα από αυτή που αναφέρει στις οδηγίες τώρα στην αρχή με τις αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-17, 18:11
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να βάλεις μερικές καλύτερες φώτο από τα ψάρια για να τα πούμε αναλυτικά για την ψαροσύνθεση;
ναι θα ανεβάσω αργότερα σήμερα αν τελειώσω νωρίς ή αυριο
τα ψαράκια είναι
2 labidochromis hongi m+f 6 και 4cm
3 labidochromis caeruleus m+2 f 6 4 και 3,5 cm
2 achey yellow tail m+f 5 και 4 cm
1 pseudotropheus zebra red top f 3 cm
2 pseudotropheus που δεν θυμάμαι 3cm


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ έχω τις σοβαρές αντιρρήσεις.
Για το μέγεθος του ενυδρείου έχεις αρκετή ιχθυοφόρτιση. Μιας και δεν μπορείς να μετράς αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά αξιόπιστα και καθημερινά για να δεις αν το φίλτρο σου έχει στρώσει και η βιολογία του μπορεί να υποστηρίξει τις ρουτίνες σου στη θέση σου θα τάιζα μέρα παρά μέρα και θα έκανα αλλαγές καθημερινές.
Το ενυδρείο το πήρα στρωμένο και έβαλα νερό 50% από άλλο στρωμένο. μετρίσεις έχω κάνει και προχτες και χτες με στικ, Σήμερα τελείωσαν θα ξανακάνω αυριο αν προλάβω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά τα ζουμιά τι τα θες; Μεμονωμένα μπορείς να ξέρεις τι κάνουν αλλά οι χημικές αντιδράσεις που κάνουν μεταξύ τους ...
Το seachem prime είναι η μόνη ρουτίνα που θα κράταγα και μάλιστα θα έβαζα διπλή ποσότητα από αυτή που αναφέρει στις οδηγίες τώρα στην αρχή με τις αλλαγές νερού.[/QUOTE]

θα βάλω και τις βιταμίνες μέχρι να τελειώσουν και θα τις σταματήσω. Το blackwater για λόγους αισθητικής πιο πολύ. Νομίζω ότι μου τονίζει το χρώμα των ψαριών.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το aquatan blackwater περιέχει εκχύλισμα τύρφης και χουμικά οξέα που κατεβάζουν το Ph.
Στη συσκευασία λέει ότι δεν το κατεβάζει και το ίδιο δείχνουν και οι μετρήσεις μου μέχρι τώρα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις λάθος διαστάσεις ενυδρείου (που όπως είπες θα αναβαθμίσεις) και θα χρειαστείς και νεο εξοπλισμό - τουλάχιστον ένα εξωτερικό φίλτρο
Το ενυδρείο που περιμένω είναι κομπλέ με 2 εξωτερικά, έχω και ένα fluval 303 που κάθεται αλλά δεν έχω ασχοληθεί να του πάρω μαρκούτσια που του λείπουν. Εχω και στο 60άρι ένα fluval 205 που δουλεύει χαμηλωμένο στα 60λτ (το είχα σε ενα 125 που έχει πάει για επισκευη) που βαριέμαι να το μετακινήσω.

Θα συνεχίσω να μετράω καθημερινά και αν δω νιτρικά ή αμμωνία θα κάνω αλλαγή και θα βάλω το εξωτερικό, δεν νομίζω να έχω θέμα πάντως γιατί το ίδιο ενυδρείο δούλευε με τα ίδια φίλτρα με 3 ζευγάρια ενήλικα και κάμποσα μωρά
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dashmod : 03-01-17 στις 18:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-01-17, 18:23
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα φίλε μου.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτε περισσότερο σε αυτά που σου έγραψαν τα παιδιά.

Απλά να επισημάνω και εγώ το χαμηλό PH που έχεις: 6,8 !!!
Τα χαρέμια ψαριών που έχεις (αρσενικά - Θηλυκα): Χρειάζεσαι πολλά περισσότερα θηλυκα. 1 θηλυκό δεν φτάνει, γιατί κάποια στιγμή θα στο σκοτώσει ο αρσενικός ή θα στρεσαριστεί από το κυνηγητό (και επειδή δεν έχει ούτε μήκος για να φύγει αλλά ούτε και πολλές κρυψώνες σύντομα θα τα καταλήξει νεκρό ή θα αρρωστήσει).
Τον αριθμό ψαριών που είναι υπερβολικός για τα λίτρα σου.
Τα είδη των ψαριών που δεν είναι συμβατά μεταξύ τους (λόγο υβριδισμού).

όπως σου είπαν και τα παιδιά λοιπόν κανόνισε το συντομότερο για την αλλαγή ενυδρείου ή φρόντισε να δώσεις κάποια από τα ψάρια που έχεις.

Σε αυτές τις διαστάσεις Malawi δεν στήνουμε. Θα μπορούσες ενδεχομένως να κοιτάξεις για κάποιο είδος από Tanganyika.

Επίσης το Black water μπορεί να σου αρέσει εσένα (υποκειμενικά είναι αυτά) αλλά σίγουρα δεν αρέσει στα ψάρια που φιλοξενείς, εκτός του ότι μειώνεις και το PH σου.

Επίσης θα ήθελα επι την ευκαιρία να επισημάνω το πόσο ευγενικοί είναι μαζί σου στις κριτικές τους !!!
Σε εμένα στο παρελθόν μόνο το κεφάλι δεν μου πήρανε !!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-01-17, 18:30
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Τα χρώματα μπορείς να τα αναδείξεις με κατάλληλο φωτισμό, ποιοτικές τροφές, καλή ποιότητα νερού.

Με τι ph ξεκινάς στην Καλλιθέα από τη βρύση;
Σίγουρα είσαι 7.5 +

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης θα ήθελα επι την ευκαιρία να επισημάνω το πόσο ευγενικοί είναι μαζί σου στις κριτικές τους !!!
Σε εμένα στο παρελθόν μόνο το κεφάλι δεν μου πήρανε !!!
Ε ναι μωρέ. Ο άνθρωπος προσπαθεί. Χαλάει τα χρήματα του και τον χρόνο του.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-17, 18:55
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από μένα φίλε μου.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτε περισσότερο σε αυτά που σου έγραψαν τα παιδιά.

Απλά να επισημάνω και εγώ το χαμηλό PH που έχεις: 6,8 !!!
Τα χαρέμια ψαριών που έχεις (αρσενικά - Θηλυκα): Χρειάζεσαι πολλά περισσότερα θηλυκα. 1 θηλυκό δεν φτάνει, γιατί κάποια στιγμή θα στο σκοτώσει ο αρσενικός ή θα στρεσαριστεί από το κυνηγητό (και επειδή δεν έχει ούτε μήκος για να φύγει αλλά ούτε και πολλές κρυψώνες σύντομα θα τα καταλήξει νεκρό ή θα αρρωστήσει).
Τον αριθμό ψαριών που είναι υπερβολικός για τα λίτρα σου.
Τα είδη των ψαριών που δεν είναι συμβατά μεταξύ τους (λόγο υβριδισμού).

όπως σου είπαν και τα παιδιά λοιπόν κανόνισε το συντομότερο για την αλλαγή ενυδρείου ή φρόντισε να δώσεις κάποια από τα ψάρια που έχεις.

Σε αυτές τις διαστάσεις Malawi δεν στήνουμε. Θα μπορούσες ενδεχομένως να κοιτάξεις για κάποιο είδος από Tanganyika.

Επίσης το Black water μπορεί να σου αρέσει εσένα (υποκειμενικά είναι αυτά) αλλά σίγουρα δεν αρέσει στα ψάρια που φιλοξενείς, εκτός του ότι μειώνεις και το PH σου.

Επίσης θα ήθελα επι την ευκαιρία να επισημάνω το πόσο ευγενικοί είναι μαζί σου στις κριτικές τους !!!
Σε εμένα στο παρελθόν μόνο το κεφάλι δεν μου πήρανε !!!
Ποια ψάρια θεωρείτε ότι θα υβριδίσουν?
το blackwater δεν είναι με τύρφυ αλλά τις sera aquatan blackwater
Το ευγενικό το έχουν ναι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χρώματα μπορείς να τα αναδείξεις με κατάλληλο φωτισμό, ποιοτικές τροφές, καλή ποιότητα νερού.
Με τι ph ξεκινάς στην Καλλιθέα από τη βρύση;
Σίγουρα είσαι 7.5 +
φωτισμό δεν ξέρω αν έχεις να προτείνεις κάποια αλλαγή, τροφές δίνω hikari ciclids excel, ocean nutricion cichlids vegi pellets και ανα 2 μέρες tetra colour spirulina kai tetra rubin granules εναλλάξ.
Ξεκινάω από 6.8 και για αυτό πάει ρίχνω και τι σόδα που ανεβάζει το kh και λίγο το ph. από την ώρα που τη ρίχνω σε 1 ώρα πάει 7 και κρατάει 2 μέρες μέχρι να ξαναπάει 6.8 εκεί ξαναβάζω λίγο λιγότερο. Μετράω με stick οπότε το 6.8 το βλέπω μετά βλέπω κάτι ανάμεσα σε 6,8 και 7.2 που μετράει το στικ. Περιμένω σε 15 μέρες περίπου να μου έρθει ψηφιακό ph από ebay
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dashmod : 03-01-17 στις 18:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-17, 18:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dashmod Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια ψάρια θεωρείτε ότι θα υβριδίσουν? τα Labidochromis μεταξύ τους και τα Pseudotropheus μεταξύ τους
το blackwater δεν είναι με τύρφυ αλλά τις sera aquatan blackwater νομίζω το εξαντλήσαμε με το blackwater που είναι προϊόν για ψάρια από άλλους βιοτόπους - διάβασε την περιγραφή http://www.aquaristikshop.com/aquari...quatan/387043/
Το ευγενικό το έχουν ναι
........δεν θα πω τίποτα άλλο μέχρι να δω μεγαλύτερο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-01-17, 19:03
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Βάλε μια φώτο από τα ψάρια ... γιατί δε βλέπω όλα αυτά που λες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-17, 19:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιάννη, δεν μπορώ να έχω άποψη για τα ψάρια της Αφρικής, γιατί δεν έχω ασχοληθεί, ακόμα,
αλλά πολύ φοβάμαι πως η πληροφόρηση που έχεις είναι λάθος.
Το black water δεν μειώνει την άλγη,
αν θέλουμε να μειώσουμε τον φωτισμό για να μην έχουμε άλγη, τότε ή μειώνουμε την ένταση ή μειώνουμε τη διάρκεια.
Αλλά και πάλι αυτό δεν είναι απαραίτητο, οι αιτίες για άλγη είναι πολλές.
μπορεί να είναι ο φωτισμός,
μπορεί να είναι η περίσσεια θρεπτικών συστατικών ,
μπορεί η κακιά κυκλοφορία,
και γενικά όταν δεν υπάρχει ισορροπία.
Επίσης τα συστατικά που σκουραίνουν το νερό δεν είναι μόνο χρώμα,
είναι όπως σου είπε και ο Κλεόβουλος χουμικά οξέα, τανίνες κλπ.
Όλα αυτά όμως μειώνουν το PH και χαμηλώνουν τη GH.
Αυτό για κάποια είδη ψαριών είναι απαραίτητο, για άλλα όμως, όπως ψάρια Αφρικής ή Χρυσόψαρα μπορεί να γίνει και καταστροφικό.
Για αυτό καλύτερα να μελετήσεις τις ιδιαιτερότητες στις παραμέτρους που θέλει το κάθε είδος ψαριού και μην ακούς τι λένε κάποιοι,
και θα επαναλάβω , δεν χρειάζεται να ρίχνεις κανένα "ζουμί" και κανένα "μαντζούνι",
άκουσε εδώ τους ανθρώπους που έχουν εμπειρία στα Αφρικάνικα και δεν θα χάσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-01-17, 20:19
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από μένα. Δε θα σταθώ στις παρατηρήσεις των άλλων παιδιών με τις οποίες συμφωνώ και επαυξανω αλλά σαν πρώην Αφρικανος και επειδή πραγματικά λάτρεψα τα ψάρια της λίμνης Malawi τα οποία φιλοξενούσα, θα σου πω να μη ταλαιπωρείς τα ψάρια σου. Δώστα κάπου και κανε ένα ομορφο ξεκίνημα με ψάρια της λίμνης Tanganyika. Σε αυτές τις διαστάσεις και λίτρα, οι κιχλιδες Malawi (πέρα από τον αριθμό και τα είδη που έχεις μέσα, το χαμηλό ph κτλ) δε θα περάσουν καλά φίλε μου. Βλέπω ότι διάθεση υπάρχει και καλό θα είναι να το κάνεις σωστά όλο αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-01-17, 21:49
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τους παραπάνω απλά θα ήθελα να προσθέσω ότι και στο 400άρι που λες κι εσύ, δεν αρκεί να πετάξεις τα ψάρια μέσα, θα πρέπει να φτιάξεις και τις αναλογίες αρσενικά θηλυκά.
Επίσης, - μακάρι να μην βγω αληθινός -, φοβάμαι ότι μέχρι να πάρεις το μεγάλο θα έχεις μετρήσει ήδη αμμωνία. Θα δούμε..
Το ph 6.8 περίεργο μου φαίνεται... Της βρύσης σου πόσο έχει;
Με βάσει αυτά που έχω περάσει εγώ, θα σου πρότεινα να φτιάξεις κάτι σωστό, χωρίς να βιάζεσαι. Γιατί αν βιαστείς στην πορεία που θα καταλαβαίνεις τα λάθη θα ξενερώνεις, θα κάνεις συνέχεια αλλαγές, δεν θα το ευχαριστιέσαι και θα σου φεύγουν και παραπάνω λεφτά που θα μπορούσες να γλιτώσεις.
Οπότε η άποψη μου είναι να ακούς τα παιδιά εδώ που ξέρουν και έχουν διατηρήσει πολλά είδη παρατηρώντας κλπ... Να μην βλέπεις μεμονωμένα παραδείγματα - προς αποφυγή - , τύπου "ένας φίλος μου τα είχε όλα μαζί σε ένα 100στάρι και γεννάγανε κομπλέ άρα ήταν σωστό - , διότι άμα τα υλοποιήσεις κιόλας μόνο άγχος και έξοδα θα σου φέρουν.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-01-17, 02:47
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα σχολια. Θα απαντησω το πρωι σε ενα ενα γιατι τωρα "κανει νυστα"

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Dashmod's 125lt dashmod Ενυδρεία με χρυσόψαρα 18 05-01-17 03:31
Κοινωνικο 125lt twenty Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 22-05-13 16:37
Κοινωνικο 125lt Grigoris13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 16-04-13 19:10
Log Thread: Malawi Lover's 125lt Malawi Lover Malawi 1 24-09-12 15:35
Σχετικά με το υποστρωμα σε φυτεμένο 125lt gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 27-10-07 03:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08996 seconds with 14 queries