Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-03-21, 00:40   #1
Υποψήφιος χομπίστας ενυδρειου
Sakdox
Junior Member
Εγγραφή: 11-03-2021
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 14

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Sakdox Ο χρήστης Sakdox δεν είναι συνδεδεμένος 12-03-21, 00:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας λοιπον από έναν μελλοντικό χομπίστα, είχαν χαρίσει στο γιο μου ένα χρυσόψαρο σε μια γυάλα το οποίο το κρατήσαμε πάνω από 10 μήνες, τα Χριστούγεννα λέγαμε να του πάρουμε ένα μεγαλύτερο ενυδρείου αλλά δυστυχώς ο Ψουψουρουκος δεν πρόλαβε να μετακόμισει. Εδώ και 2 μήνες διαβάζω σε φόρουμ για να φτιάξουμε ένα σωστό ενυδρείο. Ο χώρος που έχω είναι μικρός και θα πάω σε 60εκ. Έχω δει το juvel 70 και το hs platy 70. Και τώρα η ερωτήσεις, έλεγα να βάλω τετρα νέον ένα κοπάδι, είναι ανθεκτικό για αρχάριους; 2 με 3 φυτά εύκολα να τα βάλω στο στρώσιμο ή μετά; για να πετύχω χαμηλό ph μπορώ να φέρω από την δουλειά μου 10λτ νερό ΑΟ και με μίξη με νερό από βρύση να είναι οκ; Και τέλος υπάρχει κάποιος από Περιστέρι και γύρω για να μου δώσει μπολι γιατί 1μιση μήνα μόνο με την γυάλα χωρίς ψάρια ο μικρός θα με ζαλίσει
Εμφανίσεις: 1925
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-21, 09:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλή αρχή!
Η γνώμη μου είναι να μη μπλέξεις με ψάρια που θέλουν μαλακό νερό για αρχή. Υπάρχουν επιλογές για ψάρια σκληρού νερού που μπορείς να βάλεις σε ένα 60άλιτρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Τα φυτά μπαίνουν όποτε θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-21, 10:46
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Με το καλό να ξεκινήσετε ξανά!

Στα 60 λίτρα θα έβαζα ένα δύο χαρέμια guppies. Κίνηση, χρώματα!

Όμως γεννοβολαν σαν παλαβά και σύντομα θα βρεθείτε με αμέτρητα ψαράκια στο ενυδρείο, οπότε και πρέπει να φροντίσετε κάπως να τα "ξεφορτωνεστε"(χάρισμα σε συνχομπιστες-Το ΠΡΟΤΕΙΝΩ ή ακόμη και ως ανταλλαγή σε κάποιο pet shop ώστε να επωφεληθειτε χρηματικά)
Επίσης από φυτά προτείνω ανουμπιες που είναι ανθεκτικές και δε θέλουν φύτεμα αλλά δέσιμο σε κάποια πέτρα/ξύλο.
Επίσης το κερατοφυλο είναι καλή περίπτωση για την επιφάνεια ή "δέσιμο" καπου (ούτε αυτό φυτεύεται)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-21, 11:28
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Στα 60 λιτρα εχω δουλέψει επι χρόνια συνδυασμό white cloud mountain minnows με cpd. Βεβαια ειμαι πλεον της αποψης να εχω ενα είδος κοπαδοψαρο με περισσότερα ατομα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-21, 18:06
Sakdox Ο χρήστης Sakdox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2021
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Λέτε δλδ να μην το επιχειρήσω; Κρίμα γιατί μας άρεσαν οικογενειακός. Τα επόμενα που μας άρεσαν είναι τα gappies αλλά φοβάμαι μην ξεφύγουμε σε πλυθησμό, τώρα να χαρίζω τα επιπλέον δεν έχω πρόβλημα αλλά φοβάμαι ότι 4χρονος γιος μου θα του αρέσει που είναι πολλά και δεν θα θέλει να τα δώσει. Μετά είδα τα mountain cloud που και αυτά μου άρεσαν.
Αύριο πάνω να αγοράσω το ενυδρείο, το juvel γράφει ότι έχει bio filter να το προτιμήσω; Είναι με βιολογικό υλικό μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-21, 18:52
dimkel Ο χρήστης dimkel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-07-2018
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Αν έχεις/έχετε όρεξη να ασχοληθείτε να το κάνετε!

Ίσως αν εξηγήσεις στο μικρό ότι δε πρέπει να είναι τόσα πολλά στο ενυδρείο και αναγκάστικα πρέπει να τα δίνετε να το δεχτεί και να προτείνει μόνος του ποια θέλει να δώσει! Δείτε το σα παιχνίδι!

¶λλη πρόταση είναι χρυσόψαρο! ¶ρχοντας θα είναι εκεί μέσα!!!!

Για φίλτρο προτιμότερο είναι ένα εξωτερικό! Βέβαια πιο δαπανηρό στο κόστος..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-21, 21:22
KostasAngel Ο χρήστης KostasAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2020
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Αν δεν υπάρχουν πολλές κρυψωνες στο ενυδρείο δεν θα γεμίσει μικρά αφου θα τρώγονται... Βέβαια δεν ξέρω αν είναι ηθικά σωστό!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-03-21, 09:42
Sakdox Ο χρήστης Sakdox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2021
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Πήρα το ενυδρείο, τώρα;

Καλημέρα, λοιπόν χτες πήραμε το ενυδρείο, το juwel. Μαζί με το ενυδρείο πήρα 5kg ψιλό χαλίκι άσπρο το οποίο τώρα που το έβαλα μέσα μου φάνηκε λίγο. Πήρα τέστ και αντιχλωριο και μου πρότεινε να πάρω βακτήρια τα οποία βάζεις και ψάρια αμέσως, δεν έχω διαβάσει κάτι για αυτό και για αυτό δεν τα πήρα. Το φίλτρο έχει 2 σφουγγάρια μπλέ μόνο, να αντικαταστήσω το ένα με βιολογικό υλικό; Επίσης στο φίλτρο έχει ένα καλαμάκι στο οποίο μπροστά έχει κάτι που κλείνει η ανοίγει, τι είναι αυτό πρέπει να είναι έξω από το νερό; Το φίλτρο πρέπει να είναι όλο βυθισμένο ή τα καλώδια να είναι πάνω από το νερό;
Παιδιά sorry αν σας φαίνονται αστείες ερωτήσεις αλλά διάβασα αρκετά για στρώσιμο, ψαράκια φυτά και μάλλον για τον εξοπλισμό δεν έδωσα σημασία.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-03-21, 11:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Σεβαστο το προσωπικό γουστο αλλα ενυδρείο με λευκο χαλικι δείχνει αφυσικο. Επίσης δεν βοηθαει στα φυτα. Θα βαλεις φυτα σωστα?

Τώρα που ειναι αρχη βαλε ενα ωραιο φυσικό υποστρωμα , θα δωσεις κάτι παραπάνω αλλα θα ειναι φυσικο στο ματι, θα εχει θρεπτικα για τα φυτα και δεν θα στρεσσαρει τα ψαρακια γιατι το άσπρο που εβαλες σκεψου τι αντανάκλαση θα κάνει με το φως απο πάνω.

Το σωληνάκι που εχει το φίλτρο ειναι το venturi που με αυτο μπορει το φιλτρο να τραβαει νερό και να το διοχετεύει στο ενυδρείο. Αυτο που εχει στην ακρη λειτουργει σαν ποτενσιόμετρο , το γυρνας και ρυθμίζει ποσο αερα θα τραβαει.

Ναι να βαλεις βιολογικό υλικο.


Εαν θες προτάσεις εδω είμαστε.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-21, 12:26
Sakdox Ο χρήστης Sakdox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2021
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις συμβουλές. Είμαι σίγουρος ότι θα σας χρειαστώ για αρκετό καιρό. Έχεις δίκιο φίλε μου για το άσπρο χαλίκι αλλά στο petshop που πήγαμε είχε ένα ενυδρείο με αφρικανικές κιχλίδες και άσπρη άμμο με πέτρες και άρεσε στην γυναίκα μου, έτσι έκανα πίσω . Ναι σκέφτομαι να βάλω και λίγα φυτά πάνω σε ένα ξύλο, μια vallisneria στην άκρη,δεν θα πιάνουν στο χαλίκι; Αν πάρω φυσικό υπόστρωμα να το βάλω πάνω στο χαλίκι; Οπότε το σωληνάκι το βάζω μέσα στο νερό. Οκ
Α τελικά αποφασίσαμε να βάλουμε gappies
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-03-21, 15:53
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Οχι λαθος μου επειδή το εγραφα βιαστικά, το σωληνάκι εκτός τραβαει αερα και το βγαζει μεσα στο νερο.

Σε χαλικακι σκετο μην περιμένετε με τα φυτα να πανε καλα. Τωρα εαν επιμενεις μπορείς να βαλεις απο κατω ενα υπόστρωμα οπως αυτο της tropica και απο πανω δυο δάχτυλα χαλικι.

https://www.skroutz.gr/s/20559049/Tr...trate-1lt.html
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-03-21, 19:36
Sakdox Ο χρήστης Sakdox δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2021
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Επειδή θέλω να βάλω και φυτά, θα ακολουθήσω την συμβουλή σου, θα πάρω το υπόστρωμα και θα βάλω το χαλίκι από πάνω. Απλά σήμερα το γέμισα και έριξα και λίγο τροφή. Να το αδειάσω να το στεγνώσω και να ξαναρχίσω από την αρχή;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-03-21, 20:32
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να στεγνωσεις. Το χαλικι που πηρες ειναι ψιλο ή χοντρο? Εαν δεν το πηρες ακριβα βαλτο σε καμια γλατρα στο μπαλκονι και παρε το ετοιμο της τροπικα που μπαινει μονο του. https://www.youtube.com/watch?v=6TGbaaOK58g&t=19s
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ kfarser Αρχάριοι γλυκού νερού 6 29-06-18 09:19
Υποψήφιος γαριδας dimost Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 6 13-10-11 01:39
ph ενυδρειου ραφαηλ10 Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 11-08-11 09:23
Ερωτήσεις υποψήφιου αλμυρού persival Θαλασσινό νερό - Γενικά 56 23-10-10 21:24
pH ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 3 07-05-07 09:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05068 seconds with 13 queries