Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-21, 19:11
nikos gn Ο χρήστης nikos gn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Ωραιοκαστρο Θεσσαλονικης
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή 10 years after

Καλησπέρα στους αλατισμένους!!

Μετά από 10 χρόνια αποχής απο τα αλάτια, αποφάσισα με την βοήθεια της καραντίνας φυσικά να επιστρέψω. Λίγο ιστορία για την ιστορία..

Εν έτη 2002 και όντας 10 χρονών απέκτησα με την βοήθεια του πατέρα μου το πρώτο μου DIY ενυδρείο γυρω στα 120 λίτρα αν θυμάμαι καλά. Ηταν ένα απλό κοινωνικό γλυκού νερού με πολλά λάθη χώρις φυτά και διάφορα ασύμβατα μεταξύ τους ψάρια. Έτρεχε γύρω στα 2 χρόνια, μέχρι την στιγμή που αποφασίστηκε να χρησιμοποιηθεί η βάση απο εμένα σαν κρυψώνα σε ένα παιχνίδι με φίλους (σκοτεινού δωμματίου), όπως φαντάζεστε την επόμενη μέρα ανακαλύφθηκαν διαρροές, ο λόγος; είχε ραγίσει ο πάτος του ενυδρείου. Δυστυχώς όλα τα ψάρια δώθηκαν σε εναν φίλο μου με ενυδρείο και εγώ έμεινα να κοιτάω μια άδεια γυάλα. Αργότερα χρησιμοποιήθηκε απο έναν chameleon callypratus που με συντρόφευσε για λιγο λιγότερο απο 7 χρόνια (έχουν προσδόκιμο ζωής μαξ 8 χρόνια) . Εν έτη 2011 πάλι με την βοήθεια του πατέρα μου κολλήσαμε ενα 150λιτρο που το προορίζαμε για Fish Only.😅 Προφανώς και δέν παρέμεινα στα σχέδια. και ξεκίνησε μετα απο 6 μήνες που έτρεχε μόνο με ψάρια να γίνεται ενα wanna be reef. Λόγω του ότι πλέον ήμουν φοιτητής είχα το μυαλό να ψαχτω για το τι χρειάζεται ένα ύφαλος αλλά όχι την οικονομική δυνατότητα για να προμηθευτώ τον εξοπλισμό που χρειαζόταν άμεσα. Σιγά σιγά λοιπόν αγοραζόταν ο εξοπλισμός και πολλές φορές ήταν ελλειπής με ότι αυτό συνεπάγεται. Μετά απο 3.5 χρόνια που είχαν μπεί τα πρώτα αλάτια μπορώ να πώ οτι έιχα φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο με μαλακά και lps κοράλλια, το όνειρο μου ήταν πάντα όμως και μερικά sps. Δυστυχώς όμως το καλοκαίρι του 2014 γυρνόντας απο διακοπές 1 εβδομάδας τα πήρα όλα στο χέρι. Για κάποιο λόγο είχε γίνει βραχυκύκλωμα με αποτέλεσμα να ρίξει την ασφάλεια και να μην λειτουργεί τίποτα για αρκετές μέρες γιατί είχαν προλάβει και έιχαν λιώσει όλα. Με την στεναχώρια που πήρα, παραιτήθηκα τα πούλησα όλα και κράτησα μόνο ότι χρειαζόταν για ένα φυτεμένο. Το οποίο έτρεχε μέχρι το 2016 απροβλημάτιστα. λόγω κάποιον δυσκολίων διαλύθηκε με το τέλος του 2016. Με το που μας ήρθε το 2021 και ένω το μικρόβιο μέσα μου δέν έιχε πεθάνει ποτέ, αποφάσισα να στήσω ένα νάνο φυτεμένο. Χωρίς δεύτερες σκέψεις έκανα μια γρήγορη έρευνα αγοράς και στις 9 Γενάρη επισκέφθηκα ένα πετ σόπ της πόλης αγόρασα ένα ενυδρειάκι 30 λίτρων και υπόστρωμα για φυτά, το φύτεψα και το άφησα να τρέχει για δύο εβδομάδες . Η όλη διαδικασία του στησίματος/στρωσίματος μου πήρε έναν μήνα (+αγορά εξοπλισμού) για να πάρει και την τελική του μορφή. Έλα όμως που έννοιωθα και πάλι να λείπει κάτι.. Οπότε και ερχόμαστε μια εβδομάδα πριν οπού κολλήθηκε και ένα 60λιτρο και γέμισε με γευστικότατο αλμυρό νεράκι.

Φτάνει με την ιστορία της ζωής μου. Αν και έχω λίωσει κυριολέκτικά στο διάβασμα για να φρεσκάρω τις γνώσεις μου στα reef, ξεκινάω αυτό το θέμα ώστε να με καθοδηγήσετε στα σωστά βήματα που πρέπει να κάνω για να δημιουργήσω ένα άριστο περιβάλλον (όσο είναι δυνατόν σε τοσα λίτρα) υφάλλου.

Ξεκινάμε λοιπόν .

Διαστάσεις ενυδρείου:

41x41x41cm

Φίλτρανση:

-6 κιλά νεκρού βράχου + 1 κιλό ζωντανού

-9 kg νεκρός αραγωνίτης

-fluval 305 με έξτρα βιολογικό υλικό + αντιφώσφορο και μελλοντικά άνθρακα

-skimmer: ακόμα όχι, σκέφτομαι την αγορά ενός deltec mce300

-sump: όχι

κυκλοφορία:

-1000lt/h απο φίλτρο

-jebao rw2 wavemaker

φωτισμός:

σκέφτομαι για το AI PRIME HD

πρόσθετα:

σκέφτομαι για δοσομετρική

μετρήσεις:

εκτός από salinity που είμαι στο 1026 και θερομκρασία 24.5,

δέν μετράω (σκέφτομαι κάποια στιγμή για αγορά του seneye reef)

θέρμανση/ψύξη:

eheim jager 50w

(προς το καλοκαίρι θα αγοραστεί temp.controller και θα κουμπώσω ανεμιστηράκια)



Αυτόματη αναπλήρωση:

προς το παρόν με το χέρι, θα αγοραστεί σύστημα πριν το καλοκαίρι.



Α/Ο με DI:

Ναι



Από βακρήρια την πρώτη εβδομάδα έριχνα μόνο τα Bio S της aquaforest και θα συνεχίσω και αυτήν την βδομάδα, χθές έριξα την συνιστώμενη δόση απο τα start up της prodibio.

Το πλάνο έχει ώς εξής, σκφτόμουν δεδομένου οτι έχω κυρίως νεκρό βράχο στο ενυδρείο να το τρέξω 2-3 μήνες χωρίς καθόλου προσθήκη ζωντανών, εκτός απο την προσθήκη ζωντανών κωπήποδων στον ένα μήνα. Επίσης ο προγραμματισμός των αγορών μου είναι:

τον πρώτο μήνα αγορά του deltec mce300 (διαλέγω αυτό το σκίμμερ λόγω του οτι είναι υπερικανοποιητικό για τα λίτρα μου αλλά και γιατί θέλω κρεμαστό, λόγω έλειψης sump/sump πλάτης).

Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι εξίσου αποδοτικό αλλα πιο οικονομικό σε κρεμαστό είμαι ανοικτός σε προτάσεις. (Γενικά πιστεύετε με τον εξοπλισμό που έιμαι διατεθειμένος να αγοράσω οτι μπορώ να διατηρήσω και εύκολα sps )?

Την κάνω αυτήν την ερώτηση διότι αν δεν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο, μήπως η αγορά του prime hd είναι υπερβολική για lps και soft corals? (η αγορα του φωτιστικου προγραμματίζεται για τον 3ο μήνα.

4ος μήνας: αγορά seneye reef και αυτόματης αναπλήρωσης (https://aqualab.gr/shop/h2ocean-compact-auto-top-up/) την έχει δουλέψει κανείς? εντυπώσεις?

5ος μήνας αγορά temp controller.

τον 3ο μήνα υπολόγιζα σταδιακά να γίνει η προσθήκη ζωντανών. Θα παίξω στα κλασσίκα 2 κλοουν καποιο goby και συνεργείο καθαρισμού.

τον 4ο μήνα προσθήκη λίγων ζωανθήδων και τέλος μέχρι να περάσει το καλοκαίρι. μετά απο Σεπτέμβρη προσθήκη υπόλοιπων κοραλλίων.



Όλες οι παρατηρήσεις καλοδεχούμενες, αρκέι να υπάρχει επεξήγηση ωστέ να μάθω κάποια πραγματάκια και έγω αλλά και όσοι διαβάζουν το θέμα αυτό.

Συγνώμη αν σας κούρασα.

Φιλικά,

Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-21, 13:39
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

φιλε μου καλησπερα, το fluval με το βιολογικο, δεν θα το χρειαστεις οπως επισης ισως να μην χρειαστεις και τον αντιφωσφορο με τον ανθρακα, οι αλλαγες νερου σε συνδιασμο με αυτο το skimmer, που ισως να ειναι και overkill για αυτα τα λιτρα, λογικα θα σε καλυψουν αλλα αυτο θα το δεις στην πορεια..
την συγκεκριμενη αυτοματη αναπληρωση δεν την εχω δουλεψει, παντα ειχα tunze χωρις ποτε κανενα προβλημα, φυσικα εχει και αλλη τιμη..
ολο τον αλλο εξοπλισμο τον βρισκω μια χαρα, θα μπορεις να κρατησεις τα παντα, φυσικα σε καθε περιπτωση σε αυτα τα λιτρα δεν θα εβαζα ποτε soft corals, θα μπουκωσουν πολυ γρηγορα το ενυδρειο, επιλεκτικα λιγα lps και ακομα πιο λιγα sps corals στην κορυφη και τελος...
σου ευχομαι καλη αρχη...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-21, 13:12
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Συμφωνώ με το θέμα του φίλτρου, με τον προλαλίσαντα....
Κράτα το στην άκρη ή βάλε το να δουλεύει εάν δεν σου φτάνει η κυκλοφορία ΜΟΝΟ με λίγο άνθρακα.

Καλή συνέχεια.
Κράτα μας ενήμερους για την εξέλιξη....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-21, 23:09
nikos gn Ο χρήστης nikos gn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: Ωραιοκαστρο Θεσσαλονικης
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το βιολογικο το έβαλα σκεπτόμενος την παραπάνω βιολογία που θα μου προσφέρει καθώς και χώρο για ανθρακα και αντιφώσφορο, απο σφουγγάρια δεν θα χρησιμοποιειται τιποτα, εκτός απο υαλοβάμβακα που θα αλλάζετε σε κάθε εβδομαδιαία αλλαγή, ή αν δω οτι χρειάζεται και συχνότερα.Γενικά επειδή θέλω να το τρέξω ultra low nutrients ξεκινάω με όσα περισότερα μπορώ και στην πορεία αφαιρώ αν χρειάζεται. Εννοίται πως θα σας κρατάω ενήμερους για κάθε βήμα που κάνω, αν και έχουμε πολύ μέλλον.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04280 seconds with 13 queries