Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-13, 16:19
Το avatar του χρήστη Nektamen
Nektamen Ο χρήστης Nektamen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαιδάρι
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή DIY συστημα ψυξης HOW ?

Γεια σας παιδια! Λοιπον εφοσον δεν βρεθηκε κανενας που να ασχολητε με φρεον και τα λοιπα , πηρα την αποφαση να κανω εγω κατι με το θεμα ψυξη εφοσον περναει απο το χερι μου.

Για αρχη σκευτηκα 3 μεγαλους ανεμιστηρες υπολογιστη 12V οπου θα τους δουλευει το ηδι συστημα που εχω (ELIWEILL) απο το προηγουμενο ενυδρειο μου αλλα θα εχω μεγαλη εξάτμηση νερου και δεν ειμαι Φαν , οποτε το απορριπτουμε.

Κατα δευτερον ειχα σκευτει να αγορασω τα υλικα ενος συστηματος ψυξης ψυγειου η και AC ωστε να κανω ενα συστημα ψυξης με φρεον , δεν υπαρχει η καταλληλη γνωση και ο εξοπλισμος για να κανω κατι τετιο , οποτε το απορριπτουμε.

Κατα τρίτον σκευτηκα να παρω ενα μινι μπαρ ψυγειάκι 70Ε ωστε να αφαιρεσω τα περιτα πλαστικα που εχει μεσα και να το αντικαταστησω η με μια ανοξειδωτη μινι δεξαμενη νερου η με σχαρες οπου θα ψυχωντε και θα περναει νερο απο μεσα και ολα αυτα θα καταληγουν με καπιο τροπο μεσα στο σαμπ του ενυδρειου μεσω μιας μινι ανλτιας που θα την ελεγχει ο κονρολερ, βεβαιως και δεν θα εχει επαφη το νερο η προσμηξη με αυτο του ενυδρειου.

ΔΕΚΤΕΣ ολες οι γνωμες!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-13, 16:56
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, άλλωστε δεν είμαι ειδικός ούτε έχω επιχειρήσει να κάνω κάτι τέτοιο σαν αυτό που σκέφτεσαι. Επειδή, όμως, το είχα ψάξει το θέμα με εκτεταμένες μελέτες στο διαδίκτυο και ΅ασκήσεις επί χάρτουΆ θα σου πω επιγραμματικά ότι όλες οι σκέψεις σαν τη δικιά σου χωλαίνουν στο εξής:
Ένα ενυδρείο έχει σημαντικές απώλειες θερμότητας στο περιβάλλον. Το γυαλί είναι πρακτικά το ίδιο καλός αγωγός θερμότητας με το νερό. Τι σημαίνει αυτό; Φαντάσου ότι προσπαθείς να ψύξεις ένα τεράστιο μπουκάλι που μόνο ο… λαιμός του βρίσκεται μέσα στο ψυγείο. Όλο το υπόλοιπο βρίσκεται εκτός ψυγείου. Θα ψυχτεί; Όχι μόνο δεν θα ψυχθεί αλλά θα ΅χαλάσειΆ και το ψυγείο, δηλ. θα αποτυχαίνει να κατεβάζει την θερμοκρασία στο εσωτερικό του. Γιατί; Μα όλη η χαμηλή θερμοκρασία του ψυγείου θα διαχέεται από το κυρίως σώμα του μπουκαλιού άσκοπα στο περιβάλλον.
Τα ψυγεία βασίζονται στην εξαιρετική μόνωσή τους. Αν την χάσουν, τότε φαίνεται ότι δεν είναι τόσο ισχυρά όσο νομίζουμε…
Μια διαφορετική προσέγγιση θα ήταν να μονώσεις εξαιρετικά (απΆ όλες τις πλευρές) το ενυδρείο. Τότε, και μόνο τότε, υπάρχει περίπτωση να του ρίξεις αισθητά τη θερμοκρασία με αυτό που σκέφτεσαι – και με την προϋπόθεση ότι δεν θα πολυανάβεις τα φώτα. Αλλά αυτό σημαίνει ότι δεν θα βλέπεις τα… ψαράκια .

Δες εδώ τί απαιτεί μια επιτυχημένη προσπάθεια . Δες εδώ τί εννοούν όταν λένε 'ψυκτική μονάδα 1/4HP'

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 24-05-13 στις 16:59 Αιτία: Προσθήκη παραδείγματος επιτυχημένης DIY ψύξης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-13, 17:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δε θα κατεβασει ουτε μισο βαθμο...
αν φτιαξεις καμια σερπαντινα κανα χιλιομετρο και τη στριμωξεις μεσα στο ψυγειο κατι γινεται
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-13, 17:38
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή





Πάντως έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, κάνε και μια αναζήτηση και θα βρεις ιδέες.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-13, 17:48
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

[QUOTE=Nektamen;765829]Γεια σας παιδια! Λοιπον εφοσον δεν βρεθηκε κανενας που να ασχολητε με φρεον και τα λοιπα , πηρα την αποφαση να κανω εγω κατι με το θεμα ψυξη εφοσον περναει απο το χερι μου.

Για αρχη σκευτηκα 3 μεγαλους ανεμιστηρες υπολογιστη 12V οπου θα τους δουλευει το ηδι συστημα που εχω (ELIWEILL) απο το προηγουμενο ενυδρειο μου αλλα θα εχω μεγαλη εξάτμηση νερου και δεν ειμαι Φαν , οποτε το απορριπτουμε.

Κατα δευτερον ειχα σκευτει να αγορασω τα υλικα ενος συστηματος ψυξης ψυγειου η και AC ωστε να κανω ενα συστημα ψυξης με φρεον , δεν υπαρχει η καταλληλη γνωση και ο εξοπλισμος για να κανω κατι τετιο , οποτε το απορριπτουμε.

Κατα τρίτον σκευτηκα να παρω ενα μινι μπαρ ψυγειάκι 70Ε ωστε να αφαιρεσω τα περιτα πλαστικα που εχει μεσα και να το αντικαταστησω η με μια ανοξειδωτη μινι δεξαμενη νερου η με σχαρες οπου θα ψυχωντε και θα περναει νερο απο μεσα και ολα αυτα θα καταληγουν με καπιο τροπο μεσα στο σαμπ του ενυδρειου μεσω μιας μινι ανλτιας που θα την ελεγχει ο κονρολερ, βεβαιως και δεν θα εχει επαφη το νερο η προσμηξη με αυτο του ενυδρειου.

ΔΕΚΤΕΣ ολες οι γνωμες!!!!![/QUO

για δες αυτο το βιντακι http://www.youtube.com/watch?v=E_1qpfKlrmk
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-13, 17:55
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Η ποιο εύκολη και οικονομική είναι ανεμηστηράκια, και αυτόματη αναπλήρωση..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-13, 18:05
Το avatar του χρήστη Nektamen
Nektamen Ο χρήστης Nektamen δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: Χαιδάρι
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια! εχω δει και επεξεργαστει ολα αυτα τα πραγματα που μου ειπατε εδω και αρκετο κερο απλα δεν ξερω που να καταληξω..

παντος τα ετοιμα chiller δεν με εχουν εντυπωσιασει , εξαλλου το ενυδρειο ειναι 1500 λιτρα αρα θα χρεαστω πολλα ασκοπα λευτα για ενα τετιο, ξεχασα να αναφερω οτι ειναι ξυλινο αρα εχει μικρες σε σχεση με τα γιαλυνα απωλειες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-13, 18:25
Το avatar του χρήστη DADDY FISH
DADDY FISH Ο χρήστης DADDY FISH δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Αγ.αναργυροι-αττικη
Μηνύματα: 6
Thumbs up diy chiler

παρε ενα η δυο ψυγεια φορητα στο καπακι τους εχουν μια ψυκτρα και ενα ανεμιστιρακι τα προσαρμοζεις σε ενα κομματι mdf η κοντρα πλακε η plexiglass και εκανες δουλειτσα α ειναι 12ν και εχουν ανταπτορα στα 220ν εχω ενα απο super market για το αμαξι 30ε το ειχα παρει και ειναι καλο το γεμιζω το βραδυ πραγματα νερο φρουτα και το πρωι ειναι κοκκαλο αντεχουν παγομενα περιπου 5 ωρες χωρις ρευμα αν πας μεγαλο ταξιδι και το εχεις στον αναπτηρα του αμαξιου εισαι σουπερ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-13, 18:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων

για δες αυτο το βιντακι http://www.youtube.com/watch?v=E_1qpfKlrmk
Eιναι απο χαλκο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-13, 18:37
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

χαχαχα αν εχεις γαριδες δεν ειναι καλη ιδεα.....
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-13, 19:28
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Λογικα το ρευμα που θα καιει ενα ψυγειο γιατι θα πρεπει να δουλευει συνεχεια θα ειναι ποιο ασυμφορο απο ενα chiller
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-13, 20:21
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nektamen Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεχασα να αναφερω οτι ειναι ξυλινο αρα εχει μικρες σε σχεση με τα γιαλυνα απωλειες.
Αυτό είναι το πιό σημαντικό! Αν και τα chiller τα δίνουν ανάλογα με τα λίτρα, στην ουσία η ισχύς τους πρέπει να υπολογίζεται από τα εξής:
- Τις θερμικές απώλειες του συνολικού κυκλώματος (chiller, πλαστικοί σωλήνες, φίλτρο (sub στην περίπτωσή σου - λογικά θα έχεις και εκεί σημαντικές απώλειες) και ενυδρείο
- Την θερμότητα που παράγεται από τη λειτουργία του φίλτρου και - κυριότερα - από το φωτισμό (πόσα watt φωτισμό έχεις, πόσο απέχει από το νερό κλπ)
- Την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ ενυδρείου και περιβάλλοντος χώρου.

Επειδή η δουλειά του chiller δεν είναι να ρίξει απότομα τη θερμοκρασία αλλά να την κρατά σταθερή, ελάχιστο ρόλο παίζουν (όσο και να φαίνεται παράλογο αυτό) τα λίτρα του ενυδρείου. Δηλαδή, ένα ενυδρείο με εξαιρετική μόνωση και ελάχιστο φωτισμό (0,1 w/lt και ψηλά από το ενυδρείο) μπορεί να θέλει ένα μικρό κλάσμα της ισχύος ψύξης από ένα άλλο με ίδια λίτρα αλλά όλο γυάλινο, με εξωτερικό sub, με φωτισμό 1w/lt κλπ.
-------------------------
Πόσα watt φωτισμό έχεις; Πόσο απέχει από την επιφάνεια του νερού; Είναι πάνω ή κάτω από το καπάκι; Το καπάκι είναι ξύλινο; Πόσες ώρες είναι η φωτοπερίοδος;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 24-05-13 στις 20:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συστημα ψυξης με peltier eimaste aR21rwstoi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 09-05-11 12:17
Συστημα ψυξης θερμανσης ενυδριου 3r4ndo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 162 02-07-09 21:24
σιστημα ψυξης ερωτηση harris samos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 11-06-09 19:32
συστημα ψυξης aspalax Γλυκό νερό - Γενικά 9 01-06-08 06:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05452 seconds with 13 queries