Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-16, 08:30
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή Πρόβλημα με φυτά σε Αφρικάνικο.

Καλημέρα σας,

Στο ενυδρείο μου (Αφρικάνικο), έχω μέσα αρκετές Vallisneria (Gigantea & Spiralis) τις περισσότερες από τις οποίες τις έβαλα πριν μια εβδομάδα. Επίσης έχω Anubias (nana & barteri) και τέλος έχω και 2 Crinum calamistratum.
Το πρόβλημα που έχω είναι ότι τα φύλλα στις Βαλισνέριες έχουν αρχίσει να γίνονται διάφανα σε κάποια σημεία και σε άλλα σημεία αρχίζουν και κιτρινίζουν. Τα crinum δείχνουν μια χαρά.
Οι Ανούμπιες που που και πού εμφανίζουν κάποια άλγη στα φύλλα τους ή κάποιες τρυπούλες ή κάποια κίτρινα σημάδια.

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 2 μήνες και από λιπάσματα δεν έχω ρίξει τίποτε ποτέ. Ο βυθός είναι άμμος μαύρη χαλαζιακή, και έχω πέτρες λάβας.
Η θερμοκρασία στο ενυδρείο ήταν 26 βαθμούς αλλά τώρα λόγο κάποιας θεραπείας την έχω ανεβάσει στους 27.
NO3 έχω 10, (καλό για τα φυτά), και επίσης για φωτισμό έχω 4 λάμπες 39 watt (ανάβουν σε ζευγάρια από 4 ώρες το κάθε ζευγάρι) (2 λευκές & 2 ρόζ).

Το βασικό ερώτημα που έχω είναι από τι μπορεί να προέρχονται αυτά τα συμπτώματα? Το δεύτερο ερώτημα αν μπορώ να βάλω κάποια ταμπλέτα βυθού για τα φυτά (έχω της SERA, για να τα βοηθήσω) και αν μπορώ να ρίξω Flourism (γενικό) στο νερό του ενυδρείου ή θα μου δημιουργήσει πρόβλημα στα χαρακτηριστικά του νερού ?

Επίσης έχω ξεκινήσει μια θεραπεία για τα ψάρια μου (με Flagyl & Epsom salt) και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να τα βάλω (ταμπλέτες & flourism) τώρα ή θα πρέπει να περιμένω να ολοκληρωθεί η θεραπεία και μετά?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-16, 08:48
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Βλεπεις αναπτυξη με δρομεις στις βαλισνεριες?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-16, 09:13
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλεπεις αναπτυξη με δρομεις στις βαλισνεριες?
Καλημέρα "Sarpijk", Αν εννοείς να εμφανιστούν νέα φύλλα από την κεντρική ρίζα, όχι δεν έχω δει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-16, 09:20
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ειναι νωρις και το φυτο προσαρμοζεται ακομα. Σε εμενα εκαναν πολλους μηνες να παρουν μπρος. Ταμπλετες μπορεις να βαλεις.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-16, 09:25
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι νωρις και το φυτο προσαρμοζεται ακομα. Σε εμενα εκαναν πολλους μηνες να παρουν μπρος. Ταμπλετες μπορεις να βαλεις.
Σε ευχαριστώ "Sarpijk". Μου έφυγε ένα άγχος !!!
Δεν θα άντεχα μετά τα ψάρια να είχα θέμα και με τα φυτά.
Θα ξεκινήσω να βάζω μισή ταμπλέτα πιο δίπλα από τις ρίζες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-16, 10:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λάμπρο έχω παρατηρήσει πως οι Βαλισνέριες , όσο και εύκολες και αν είναι κάποιες φορές θέλουν χρόνο να εγκλιματιστούν. Και εγω στις αρχές στο φυτεμένο τις έχασα όλες, αλλά δεν έβγαλα τις ρίζες και ξαφνικά άρχισαν να πετάνε. Και στο χρυσοψαραδικο που τις έβαλα τις έφαγε η άλγη, και τώρα οι παλιές πέταξαν πάλι και τα καινούρια φύλα δεν τα πειράζει η άλγη. Μόνο στα Συννεφάκια μου πήγαν καλά από τη 1η στιγμή, και αυτό μάλλον χάρη στην απευθείας έκθεση στον Ηλιο, για αυτό άστες, και ας χάσουν όλα τα φύλα , το πιθανότερο είναι να πετάξουν καινούρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-16, 22:01
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Σε μένα αντίθετα οι βαλισνεριες δεν έπιασαν πότε στο ενυδρείο μου, σχεδόν δυο χρονιά το προσπαθούσα, έβαζα νέες ρίζες μετά από λίγο καιρό πάλι και πάλι. Κι ας έβγαζαν δρομείς, σάπιζαν σιγά σιγά και έλιωναν τελείως. Οι ανουμπιες που είχα όμως μεγάλωναν μια χαρά αν και λίγο αργά. Έβαλα και ταμπλέτες της Seachem κάποια στιγμή, δεν είδα καμιά διάφορα όμως. Προσωπική εμπειρία σε δικό μου ενυδρείο. Ο φωτισμός ήταν με KPL Led
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-16, 22:20
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μένα αντίθετα οι βαλισνεριες δεν έπιασαν πότε στο ενυδρείο μου, σχεδόν δυο χρονιά το προσπαθούσα, έβαζα νέες ρίζες μετά από λίγο καιρό πάλι και πάλι. Κι ας έβγαζαν δρομείς, σάπιζαν σιγά σιγά και έλιωναν τελείως. Οι ανουμπιες που είχα όμως μεγάλωναν μια χαρά αν και λίγο αργά. Έβαλα και ταμπλέτες της Seachem κάποια στιγμή, δεν είδα καμιά διάφορα όμως. Προσωπική εμπειρία σε δικό μου ενυδρείο. Ο φωτισμός ήταν με KPL Led
Καλησπέρα "Stanisalus18", σε τι ενυδρείο προσπάθησες? Είχες Υπόστρωμα ή ήταν σκέτη άμμος?
Στο προηγούμενο το μικρό που είχα (κοινωνικό με ζωοτόκα) μια χαρά είχε πιάσει. Αλλά εκεί έβαζα ταμπλέτες, γενικό λίπασμα... και βασικά όλα τα φυτά πιάνανε. Να φανταστείς ως και φυτό σπό το ΙΚΕΑ είχε πιάσει και το κλάδευα σχεδόν κάθε βδομάδα.
Εδώ μάλλον τα πειράζει η Ήπειρος
Δεν θα τα πειράξω και θα περιμένω να δω τι θα γίνει.
Απλά θα βάλω μιση ταμπλέτα κοντά σε κάθε ρίζα και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-16, 22:50
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο μου έχω vallisneria gigantea και vallisneria nana. Την γιγαντέα ήθελα να τη βγάλω τελείως.Το πρώτο φυτό που μπήκε μέσα ήταν. Μήνες ολόκληρους τα φύλλα γίνονταν καφέ, έκαναν γραμμές σαν ραγίσματα και οι κορυφές σαν να σάπιζαν. Από τότε που έβαλα διοξειδιο έχει έρθει στα ίσια της. Η νάνα ακριβώς το αντίθετο. Κλαδεματα από συγχομπίστα πέταξαν αμέσως δρομείς και κατέκλεισαν τη δεξια πλευρά του ενυδρείου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-03-16, 08:42
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ενυδρείο μου έχω vallisneria gigantea και vallisneria nana. Την γιγαντέα ήθελα να τη βγάλω τελείως.Το πρώτο φυτό που μπήκε μέσα ήταν. Μήνες ολόκληρους τα φύλλα γίνονταν καφέ, έκαναν γραμμές σαν ραγίσματα και οι κορυφές σαν να σάπιζαν. Από τότε που έβαλα διοξειδιο έχει έρθει στα ίσια της. Η νάνα ακριβώς το αντίθετο. Κλαδεματα από συγχομπίστα πέταξαν αμέσως δρομείς και κατέκλεισαν τη δεξια πλευρά του ενυδρείου.
Καλημέρα φίλε μου. Τα ίδια ακριβώς συμπτώματα έχω και εγώ (...τα φύλλα γίνονταν καφέ, έκαναν γραμμές σαν ραγίσματα και οι κορυφές σαν να σάπιζαν)
Όμως σε εμένα αυτά τα συμπτώματα παρουσιάζονται και στην "νανα" αλλά και στην Spiralis.
Οι ανούμπιες και τα κρινουμ, πάνε "σφαίρα".
CO2 δεν μπορώ να βάλω, αλλά θα δοκιμάσω με τις ταμπλέτες και με υπομονή, θα δούμε τι θα γίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-16, 10:05
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δε χρειαζεται co2 η βαλισνερια. Απλα χρειαζεται λιγο υπομονη. Το φως σου ισως να ειναι ενα θεμα μιας και το εν λογω φυτο δε χρειαζεται πολυ φως. Εχεις αλγες ειπες στις ανουμπιες. Τι ειδος αλγης?

Οσο περισσοτερο φως δινεις τοσο μεγαλυτερη αναγκη εχει το φυτο σε co2 και λιπασματα. Η αναλογια watt/litre ειναι ξεπερασμενη.

Δες πως θα παει και μας ενημερωνεις.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-16, 11:32
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε χρειαζεται co2 η βαλισνερια. Απλα χρειαζεται λιγο υπομονη. Το φως σου ισως να ειναι ενα θεμα μιας και το εν λογω φυτο δε χρειαζεται πολυ φως. Εχεις αλγες ειπες στις ανουμπιες. Τι ειδος αλγης?

Οσο περισσοτερο φως δινεις τοσο μεγαλυτερη αναγκη εχει το φυτο σε co2 και λιπασματα. Η αναλογια watt/litre ειναι ξεπερασμενη.

Δες πως θα παει και μας ενημερωνεις.
Ναι όντως δεν χρειάζεται αλλά από τότε που έβαλα co2 πρασίνισε! Μπορεί και να έτυχε δεν ξέρω! Πάντως έκανα φοβερή υπομονή γιατί από πλευρά αισθητικής ήταν χάλια. Είναι τυχερή που στον ίσκιο της είχα βάλει την ανουμπια, αλλιώς....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου. Τα ίδια ακριβώς συμπτώματα έχω και εγώ (...τα φύλλα γίνονταν καφέ, έκαναν γραμμές σαν ραγίσματα και οι κορυφές σαν να σάπιζαν)
Όμως σε εμένα αυτά τα συμπτώματα παρουσιάζονται και στην "νανα" αλλά και στην Spiralis.
Οι ανούμπιες και τα κρινουμ, πάνε "σφαίρα".
CO2 δεν μπορώ να βάλω, αλλά θα δοκιμάσω με τις ταμπλέτες και με υπομονή, θα δούμε τι θα γίνει.
Εχω ταμπλέτες της Jbl, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οχι ότι έχω δοκιμάσει άλλες αλλά γενικά είχα λίγα προβλήματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-04-16, 12:33
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα "Stanisalus18", σε τι ενυδρείο προσπάθησες? Είχες Υπόστρωμα ή ήταν σκέτη άμμος?
Καλησπέρα, σε καθαρή χαλαζιάκη άμμο αναμειγμένη με coral sand τα είχα. Μπορεί να έπαιζε ρόλο και ο φωτισμός γενικά. Juwel Rio 180 με ψάρια της Tanganyika.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή φωτισμού σε Αφρικάνικο Undertaker Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 27-08-14 20:04
Kuhli loach σε αφρικάνικο;; \/ag Tanganyika 9 07-03-11 10:59
Συμβουλές για νέο αφρικάνικο!! tsoum Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 38 29-11-10 01:29
Πρόβλημα με φυτά...φυτά σουρωτήρι Nodas.K Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 14-06-10 16:54
200 λιτρα αφρικάνικο agnos Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 01-03-10 05:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05874 seconds with 15 queries