Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-10, 09:39
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Πληροφορίες για ψάρια εξωτερικής λίμνης

Γεια σε όλους και όλες
Είσαστε πολύ καλή παρέα που σας ενώνει κοινό ενδιαφέρον.
Είμαι και εγώ νέος στο είδος των ενυδρείων.
Αποφάσισα χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις να κάνω την δική μου λιμνούλα με ψάρια στον κήπο μου. Έψαξα αρκετές ώρες στο διαδίκτυο, την σχεδίασα, την ξεκίνησα, σχεδόν την έχω τελειώσει και καθώς έψαχνα για είδη ψαριών και φυτών έπεσα επάνω σας . Aν γνωρίζετε δώστε μου τα φώτα σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-10, 09:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε όλους και όλες
Είσαστε πολύ καλή παρέα που σας ενώνει κοινό ενδιαφέρον.
Είμαι και εγώ νέος στο είδος των ενυδρείων.
Αποφάσισα χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις να κάνω την δική μου λιμνούλα με ψάρια στον κήπο μου. Έψαξα αρκετές ώρες στο διαδίκτυο, την σχεδίασα, την ξεκίνησα, σχεδόν την έχω τελειώσει και καθώς έψαχνα για είδη ψαριών και φυτών έπεσα επάνω σας . Aν γνωρίζετε δώστε μου τα φώτα σας.
Είδες? Τώρα μιλάμε...

Καλώς όρισες και επίσημα Ιάκωβε στην όμορφη παρέα μας.

Όχι απλά θα μάθεις για τα ψάρια και τα φυτά που θα υποστηρίξουν το σύστημά σου, αλλά κάποια από τα φυτά θα σου παραχωρηθούν από τους φίλους της κατηγορίας.

Πρώτα-πρώτα όμως πες μας λίγα λόγια για τη λίμνη σου. Όταν δεν γνωρίζεις κάτι από αυτά, απλά ρώτησε για να ενημερωθείς.
Πώς την έφτιαξες, με τί υλικά?
Πόσα λίτρα είναι περίπου και πόσο είναι το βαθύτερο της σημείο?
Έχεις προνοήσει για χώρο φύλτρανσης αν ναι τί θα χρησιμοποιήσεις?
Έχεις πρόνοια ηλεκτρισμού στο χώρο?
Πρόνοια υδροδότησης?
Έχεις ηλιοφάνεια/ σκιά κάποιες τουλάχιστον ώρες της ημέρας αν ναι, πες?
Φυλλοβόλα δέντρα από πάνω υπάρχουν?
Μήπως ψεκάζεις με φυτοφαρμακα στην αυλή?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-10, 10:11
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-10, 11:32
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Είδες? Τώρα μιλάμε...

Καλώς όρισες και επίσημα Ιάκωβε στην όμορφη παρέα μας.

Όχι απλά θα μάθεις για τα ψάρια και τα φυτά που θα υποστηρίξουν το σύστημά σου, αλλά κάποια από τα φυτά θα σου παραχωρηθούν από τους φίλους της κατηγορίας.

Πρώτα-πρώτα όμως πες μας λίγα λόγια για τη λίμνη σου. Όταν δεν γνωρίζεις κάτι από αυτά, απλά ρώτησε για να ενημερωθείς.
Πώς την έφτιαξες, με τί υλικά?
Πόσα λίτρα είναι περίπου και πόσο είναι το βαθύτερο της σημείο?
Έχεις προνοήσει για χώρο φύλτρανσης αν ναι τί θα χρησιμοποιήσεις?
Έχεις πρόνοια ηλεκτρισμού στο χώρο?
Πρόνοια υδροδότησης?
Έχεις ηλιοφάνεια/ σκιά κάποιες τουλάχιστον ώρες της ημέρας αν ναι, πες?
Φυλλοβόλα δέντρα από πάνω υπάρχουν?
Μήπως ψεκάζεις με φυτοφαρμακα στην αυλή?
Το βαθύτερο σημείο είναι 50 εκατοστά. Έχει ακανόνιστο σχήμα διάμετρος περίπου 180 εκατοστά και την κατασκεύασα από σκυρόδεμα με επίπεδη επιφάνεια. Σκοπεύω να την μονώσω με ειδική μπογιά για να αποφύγω τις διαρροές (και όπως μου έχουν πει δεν είναι βλαβερή για ψάρια). Έχω αγοράσει αντλία η οποία θα κάνει ανακύκλωση του νερού το οποίο θα παρέχεται πίσω στην λίμνη από βράχους. Δεν υπάρχουν δέντρα στον περίγυρο ενώ ηλιοφάνεια θα έχει το καλοκαίρι από τις 14:00-18:00 ενώ τον χειμώνα 11:00-17:00. Σκοπεύω επίσης να φυτέψω πουλιά του παραδείσου (μεγάλα). Από φίλτρα δεν έχω σκεφτεί κάτι. Θα ετοιμάσω κάποιες φωτογραφίες για να μπορώ να σας εξηγήσω καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-10, 14:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-10, 16:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βαθύτερο σημείο είναι 50 εκατοστά. Έχει ακανόνιστο σχήμα διάμετρος περίπου 180 εκατοστά και την κατασκεύασα από σκυρόδεμα με επίπεδη επιφάνεια. Σκοπεύω να την μονώσω με ειδική μπογιά για να αποφύγω τις διαρροές (και όπως μου έχουν πει δεν είναι βλαβερή για ψάρια). Έχω αγοράσει αντλία η οποία θα κάνει ανακύκλωση του νερού το οποίο θα παρέχεται πίσω στην λίμνη από βράχους. Δεν υπάρχουν δέντρα στον περίγυρο ενώ ηλιοφάνεια θα έχει το καλοκαίρι από τις 14:00-18:00 ενώ τον χειμώνα 11:00-17:00. Σκοπεύω επίσης να φυτέψω πουλιά του παραδείσου (μεγάλα). Από φίλτρα δεν έχω σκεφτεί κάτι. Θα ετοιμάσω κάποιες φωτογραφίες για να μπορώ να σας εξηγήσω καλύτερα

Λίτρα της λίμνης περίπου γνωρίζεις? Αν και εκ πρώτης όψεως δε φαίνεται να μπορείς να βάλεις ΚΟΙ με το βάθος που διαθέτεις, εντούτοις μην στεναχωρηθείς γιατί υπάρχουν πολλές πικιλίες από χρυσόψαρα που θα μπορούν κάλλιστα να διακοσμούν τον μικρό σου εξωτερικό βιότοπο. Δεν θα σου συνιστούσα να κάνεις συνδιασμό πολλών ειδών ψαριών σε μια τόσο μικρή λίμνη. Ακόμα και μεγάλες λίμνες "τέρατα" προσπααθούν να κρατούν 1-2 είδη μόνο.

Η αντλία σο υείναι εξωτερική ή βυθιζόμενη? Γνωρίζεις την δυναμικότητα της σε λίτρα ανά ώρα?

Η σκέψη σου να επιστρέφει το νερό στη λίμνη μέσω καταρράκτη είναι καλή, γιατί οξυγονώνεις το νερό, πράγμα σημαντικό.

Η άμεση ηλιακή ακτινοβολία μεταξύ των ωρών 14-18μ.μ. είναι χάρμα και σε συνδυασμό του ότι δεν έχεις καθόλου δέντρα από πάνω, ακόμα καλύτερα.
Ένας παράδεισος λίμνης!

Oι στρελίτσιες στον περίγυρο της λίμνης δίνουν ένα χρώμα τροπικό είτε μιλάμε για την χαμηλή strelitzia alba είτε για τον γίγαντα strelitzia nicolai που θέλεις εσύ. Καλό θά' ταν να έκανες ένα συνδυασμό των δύο πάντως.

Πρέπει να σκέφτεσαι άμεσα για τον χώρο και το είδος φύλτρανσης που θα χρησιμοποιήσεις γιατί μιλάμε για τον πιο σημαντικό χώρο της λίμνης σου. Εκεί πέρα θα επιτυγχάνεται ο μηχανικός και βιολογικός καθαρισμός του νερού σου, εκεί όπου θα μπορείς να συνδέσεις αντλίες και UV συστήματα.

__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-04-10, 11:12
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Το τι χρειάζομαι UV συστήματα δεν το είχα ακούσει ξανά.
Για φίλτρο τι χρειάζομαι, υπάρχουν έτοιμα η μπορώ να κατασκευάσω.

Θα ηταν καλο εκ μέρους μου να στειλω φωτογραφίεςψ της κατασκευης?

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-04-10, 11:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τι χρειάζομαι UV συστήματα δεν το είχα ακούσει ξανά.
Για φίλτρο τι χρειάζομαι, υπάρχουν έτοιμα η μπορώ να κατασκευάσω.

Θα ηταν καλο εκ μέρους μου να στειλω φωτογραφίεςψ της κατασκευης?
Oι φωτογραφίες είναι πάντα βοηθητικές Ιάκωβε.

Η UV αν και μπορεί να αποφευχθεί, εντούτοις συνηθίζεται να τοποθετείται για πολλούς και διάφορους λόγους. Πρώτος και κυριότερος είναι ότι εξουδετερώνει την αιωρούμενη άλγη, την γνωστή που πρασινίζει το νερό. Σκοτώνει επίσης τυχόν μικροοργανισμούς που κάποιες φορές μπορούν να είναι και επικίνδυνοι.

Φίλτρο μπορέις να κατασκευάσεις ο ίδιος, αλλά παράλληλα υπάρχουν και έτοιμα στο παζάρι, ξεκινώντας από λίγα ευρώ και φτάνουν μέχρι και τα ¤1500. Εξαρτάται πάντα με το τί κονδύλι διαθέτεις γι' αυτόν τον σκοπό σε συνδυασμό με τα λίτρα της λίμνης σου.

Αλήθεια Ιάκωβε, ακόμα δεν μας έχεις πει τουλάχιστον στο πολύ χοντρικά για τα λίτρα σου. Είναι σημαντικό στοιχείο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-04-10, 11:35
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Περίπου 1500 -1600 λιτρα
Ελπιζω να μην ειναι μικρη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-04-10, 12:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Περίπου 1500 -1600 λιτρα
Ελπιζω να μην ειναι μικρη
Είναι πολύ μικρή Ιάκωβε. Για να φανταστείς, οι λίμνες του ¶ντρου και Γιάννου είναι περίπου στα 7000λίτρα η κάθε μία.

Την έχεις τελειώσει δηλαδή?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-04-10, 12:19
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ναι την εχω τελειώσει.
Σε παρακαλώ, πες μου οτι μπορω να βαλω ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-04-10, 12:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι την εχω τελειώσει.
Σε παρακαλώ, πες μου οτι μπορω να βαλω ψάρια.

Μπορείς αλλά ξεχνάς εντελώς τα ΚΟΙ. Τα χρυσόψαρα στην περίπτωση σου είναι αυτά που θα δώσουν χρώμα στη λίμνη σου.

Μην ακούσεις από τα ΠΕΤ ΣΟΠ τι θα σου πουν περί συνθέσεων. Επίσης μην αγοράσεις όλα τα ψάρια σου με μιας. 1-2 ψαράκια κάθε φορα, αφου πρώτα βέβαια τελειώσουμε το φύλτρο και το λειτουργήσουμε για λίγες μέρες χωρίς ψάρια. Μην τοποθετήσεις μέσα κουνουπόψαρα (Gambusia Affinis) έστω και στο στρώσημο της λίμνης σου γιατί θα τα έχεις μπελά.

Χρυσόψαρα υπάρχουν κόκκινα, λευκά, μαύρα, συνδυασμούς των δύο ή και τριών χρωμάτων και τελευταία υπάρχουν και κίτρινα, άρα στο χρωματολόγιο δεν έχουν τίποτε να ζηλέψουν από τα ξαφέλφια τους τα ΚΟΙ. Όσο για πικιλίες για τα λίτρα/βάθος σου, πας σίγουρα για τα κοινά χρυσόψαρα, αλλά και τα κόμετ με την μεγάλη ουρά. Μην βιαστείς για την ώρα να βάλεις άλλες πικικίες, πριν τουλάχιστον κλείσει ένα χρόνο λειτουργίας για να δεις αν μπορείς να το κάνεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-04-10, 21:35
iacovos Ο χρήστης iacovos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: κυπρος
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Να ομολογήσω ότι στην αρχή το θεωρούσα απλό αλλά τώρα που ακούω για στρώσιμο και 1-2 ψάρια κάθε φορά κλπ φαίνεται επιστήμη. Αύριο θα σου στείλω φωτογραφίες και πληροφορίες γενικά για να με βοηθήσεις.
Ευχαριστώ κύριε Βασίλη
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-04-10, 20:14
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ομολογήσω ότι στην αρχή το θεωρούσα απλό αλλά τώρα που ακούω για στρώσιμο και 1-2 ψάρια κάθε φορά κλπ φαίνεται επιστήμη. Αύριο θα σου στείλω φωτογραφίες και πληροφορίες γενικά για να με βοηθήσεις.
Ευχαριστώ κύριε Βασίλη
Βρε Ιάκωβε, πολύ απλή είναι η διαδικασία. Επίσης, τα κυριάτα άσε τα καλύτερα στους κυρίους...
1. Τελειώνει με το καλό η λίμνη σου και ο χώρος του φίλτρου.
2. Γεμίζεις με νερό τη λίμνη σου, συμπληρώνοντας την ανάλογη δοσολογία αντιχλωρίου (στην περίπτωση όπου θα χρησιμοποιήσεις νερό της υδατοπρομήθειας)
3. Βάζεις σε λειτουργία αντλία φίλτρο και διατηρείς την κυκλοφορία για 15 μέρες.
4. Επιλογή ψαριών:
Α. Ο λόγος που επιλέγουμε λίγα ψάρια κάθε φορά, είναι γιατί στη λίμνη σου, ακόμα να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου. Όσο μικρότερη λίμνη, τόσο πιο έντονο πρόβλημα αμμωνίας. Αν το παρακάνεις με πολλα ψάρια με μιας, θα τα ταλαιπωρήσεις άσκοπα ωσότου ολοκληρωθεί ο κύκλος.
Με λίγα ψάρια κάθε φορά, επιτρέπεις στο φίλτρο σου να αυξάνει την βιολογική του δυνατότητα σταδιακά.
Β. Δεύτερος λόγος είναι ότι κατά διαστήματα θα βρίσκεις όμορφα ψαράκια στα πετ σοπ και αυτό μπορεί να συμβαίνει για αρκετά χρόνια μετά, έτσι θα διαμορφώσεις τελικά μια σύνθεση ψαριών από όμορφες διαλεκτές μονάδες.
Γ. Η προσθήκη νέων ψαριών στη λίμνη σου μετά από χρόνια, θα σε κρατά πάντα σε ενδιαφέρον. Εννοώ ότι δεν θα ξεκολλάς από τα πετσοπ. Θα είσαι συχνός τους επισκέπτης, έστω και αν δεν αγοράζεις κάθε φορα, ιδιαίτερα στις περιπτώσεις όπου θα ανανεώνουν τα ψάρια τους. (Ποτέ όμως μην αγοράσεις ψάρια τα οποία μπήκαν την ίδια μέρα στα ενυδρεία των καταστημάτων).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φίλτρο λίμνης yiannossavva Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 5 17-05-09 21:01
Εκβάθυνση ρηχής λίμνης Βασιλείου Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 21-06-08 16:46
κατασκευή λίμνης chris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 51 19-10-05 21:50
Βάθος λίμνης jimbardis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 29-09-05 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06191 seconds with 13 queries