Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-16, 00:49
bardoulas Ο χρήστης bardoulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Περιοχή: ΑΡΚΑΔΙΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή ξεκινωντας απο την αρχη!

Γεια σας παιδια ειμαι καινουργιος εντελως στο αθλημα και ισως σας κουρασω λιγο....εχω ενα ενυδριο διαστασεις δεν ξερω ακριβως εχω ομως ολο τον εξοπλισμο φιλτρα κτλπ. θελω να το μετατρεψω σε vivarium με καταραχτη ειδα κατι στο youtube και μου αρεσε πολυ αν θελετε να σας το παραθεσω! Απλα εχω καποιες ερωτησεις για αρχη! Τα φιλτρα που εχω κανουν για αυτη τη δουλεια? η καμια σχεση? το ενυδριο ηταν με τροπικα ψαρια! Εχω δει ολη τη διαδικασια για το πως να ξεκινησω το θεμα ειναι οτι δεν εχω ολα τα υλικα και δεν ξερω που πως και τι! Τι θελω να πω θελω να βρω ξυλα για μεσα τι ειδους φυτα μπορω να χρησιμοποιησω και ποια ειναι αυτα και πως μπορω να τα προμηθευτω?και κατι ακομα στο στησιμο βλεπω ενα στρωμα με βοτσαλακια και θραυσματα καρβουνο και απο πανω τι? αυτα για αρχη! ΠΡΟΣΕΞΤΕ για αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-16, 18:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Βοήθα μας λίγο μήπως και μπορέσει κάποιος να σε απαντήσει σ' αυτά που ρωτάς
Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο?
Τι φίλτρα και τι άλλο εξοπλισμό έχεις?
Θέλεις να βάλεις και ψάρια ή μόνο φυτά?
Περιέγραψε τι περίπου σκέφτεσαι να φτιάξεις.
Ξύλα βρίσκεις εύκολα και απ' τη φύση (αν ξέρεις τι να ψάξεις) και από μαγαζιά.
Φυτά υδρόβια από πετσοπ ή από αγγελίες και υδρόφιλα από αντίστοιχα μαγαζιά όπως http://www.grylliswaterlilies.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-16, 23:59
bardoulas Ο χρήστης bardoulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Περιοχή: ΑΡΚΑΔΙΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

https://www.youtube.com/watch?v=d5QTRxbYtK8 ετσι θελω να ειναι με περισσοτερη βλαστηση βεβαια για τις διαστασεις και τα φιλτρα θα σας πω αυριο!θα ανεβασω και φωτογραφιες!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-16, 13:59
bardoulas Ο χρήστης bardoulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Περιοχή: ΑΡΚΑΔΙΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Λοιπόν οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 52×40×36 είναι γύρω στα 40 λίτρα και φίλτρα έχω αυτά τα λευκά κυκλικα με την τρύπα στη μέση σε μικρό και μεγάλο μέγεθος , ένα σακουλάκι με άνθρακα και ένα ένα υλικό σαν σφουγγάρι πράσινο! Μια αντλία νερού και 2 θερμοστατες! Φανταστείτε πως το ενυδρείο το είχα για τροπικά ψάρια! Τι παραπάνω θέλει για να το μετατρέψω σαν αυτό στο YouTube;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-16, 17:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bardoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι παραπάνω θέλει για να το μετατρέψω σαν αυτό στο YouTube;
θέλει προπαντός υπομονή και διάβασμα
Διαστάσεις δεν καταλαβαίνω (κάτι κινέζικα βλέπω)
Τα λευκά κυκλικά με τη τρύπα στη μέση δεν ξέρω τι είναι (φωτο)
Ποιά αντλία νερού έχεις? (φωτο)

Το ενυδρείο στο tube είναι 40 γαλόνια = 150 λίτρα
Αυτό που βλέπεις θέλει αρκετή εμπειρία διατήρησης/επιλογής φυτών και aquascaping (εγώ θα δυσκολευόμουν ).
Μελέτησε παρόμοια ενυδρεία, διάβασε τα υπομνήματα της κατηγορίας και των αρχαρίων και ξεκινώντας ίσως με κάτι πιο απλό, θα φτάσεις σιγά σιγά σε τέτοιο επίπεδο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-16, 19:06
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bardoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 52×40×36 είναι γύρω στα 40 λίτρα και φίλτρα έχω αυτά τα λευκά κυκλικα με την τρύπα στη μέση σε μικρό και μεγάλο μέγεθος , ένα σακουλάκι με άνθρακα και ένα ένα υλικό σαν σφουγγάρι πράσινο! Μια αντλία νερού και 2 θερμοστατες! Φανταστείτε πως το ενυδρείο το είχα για τροπικά ψάρια! Τι παραπάνω θέλει για να το μετατρέψω σαν αυτό στο YouTube;
Φως.Δεν μας ειπες για λαμπες.Επισης τον ανθρακα τον θεωρω αχρηστο.
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-16, 23:33
bardoulas Ο χρήστης bardoulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Περιοχή: ΑΡΚΑΔΙΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Συγχωρεστε με για τις βιαστικες απαντήσεις αλλά έχω πέσει με τα μούτρα γιατί θέλω πολύ να το φτιάξω μπορείτε να μου προτείνετε κάτι για αρχαριους? Κάτι ποιο απλό! Οι διαστάσεις δεν ξέρω γιατί βγήκαν έτσι...52 μηκος 40 είναι ύψος 36 πλάτος. Οπότε τον άνθρακα τον καταργουμε!Λαμπες δεν εχω:P τι μου προτεινεται?IMG]https://s13.postimg.org/8cqirkcvb/20161018_144649.jpg[/IMG]



Και αυτό είναι το ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-16, 18:08
bardoulas Ο χρήστης bardoulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Περιοχή: ΑΡΚΑΔΙΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή




Και αυτά είναι τα φίλτρα του ενυδρείου!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-16, 18:24
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που βλέπεις θέλει αρκετή εμπειρία διατήρησης/επιλογής φυτών και aquascaping (εγώ θα δυσκολευόμουν ).
Μελέτησε παρόμοια ενυδρεία, διάβασε τα υπομνήματα της κατηγορίας και των αρχαρίων και ξεκινώντας ίσως με κάτι πιο απλό, θα φτάσεις σιγά σιγά σε τέτοιο επίπεδο.
+1 σε αυτά που σου λέει ο Κλεόβουλος εδώ.

Έχεις ασχοληθεί με τα ψάρια γενικά? Το έτρεχες εσύ το ενυδρείο αυτό πριν ή το πήρες από άλλου?

Το ενυδρείο πάνω σε τι πατάει? Εκεί θα στηθεί? Για τον φωτισμό θέλει λίγο ψάξιμο. Πιάνουν τα χεριά σου? DIY κατασκευή ή κάτι έτοιμο από την αγορά? Υπάρχουν τα φωτιστικά με LED, με λάμπες φθορίου, με λάμπες μεταλου κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-16, 20:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Το ενυδρείο της φωτο πιστεύω δεν κάνει γι αυτό που σκέφτεσαι.
Τέτοια έχουν συνήθως στα μαγαζιά.
Έχει φίλτρο πλάτης με μεγάλο χώρο για βιολογικό υλικό και μπορείς να το κάνεις ένα όμορφο ενυδρείο γλυκού νερού.
Για βιβάριουμ δεν μπορείς να το στήσεις με το φίλτρο πλάτης (που έχει και ψηλά είσοδο νερού) εκτός κι αν μπεις στη διαδικασία να το αφαιρέσεις (αρκετά δύσκολο το βρίσκω).
Τη θέση που το έχεις τοποθετήσει την θεωρώ επικίνδυνη αν γεμίσει νερό το ενυδρείο.
Τα "φίλτρα" που δείχνεις είναι υλικά για το φίλτρο (τα μεγάλα κεραμικά είναι υλικό για βιολογία, μάλλον siporax- το σφουγγάρι, τα μικρά κεραμικά και το πράσινο νήμα για μηχανικό φιλτράρισμα -και το μαύρο σακκουλάκι πρέπει να έχει άνθρακα (αν είναι χρησιμοποιημένος πέταξε τον).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-10-16, 11:14
bardoulas Ο χρήστης bardoulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2016
Περιοχή: ΑΡΚΑΔΙΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Γειά σας παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Το ενυδρείο δούλευε κανονικά πριν το άδειασώ απλά ψοφισαν τα ψαράκια και το άδειασα για να κάνω γενικό καθαρισμό και μου μπήκε στο μυαλό το βιβαριουμ .¶ρα μου προτείνετε να μην το μετατρέψω σε βιβαριουμ λόγο πλάτης? Έχετε να μου προτείνετε κάποιο ενυδρείο μεταχειρισμενο η καινούργιο να κάνω αυτό που θέλω?:Ρ λάμπες δεν έχω καθόλου μια απλή λάμπα φθορίου που είχα για το ενυδρείο τπτ αλλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
(ξανα) Ξεκινωντας το hobby σε ενα 120λιτρο Κουραμπιές Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 40 11-09-16 12:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04708 seconds with 13 queries