Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-05, 12:39
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Unhappy Guppy & Dropsy (Γκάπυ & Υδρωπικία)

Καλημέρα σε όλους.
Εδώ και 1 εβδομάδα, εμφανίστηκε αυτή η καταραμένη αρρώστεια στο ενυδρείο μου. Οσους ρώτησα, μου είπαν ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο εκτός από... κηδείες! Επειδή δεν μου αρέσει να το βάζω εύκολα κάτω, απευθύνομαι σ' εσάς. Εχουμε και λέμε:
1. Πρήξιμο μέχρι παραμόρφωσης (σταδιακά)
2. Απομόνωση, ανορεξία κίνησης και φαγητού (σταδιακά)
3. Ανοιγμα στα λέπια σαν κουκουνάρι (πρώτα της κοιλιάς και μετά όλο)
4. Γρήγορη αναπνοή
5. Εμφάνιση "όγκων" (?) - Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ακριβώς είναι - μικρός όγκος στο πλάι της κοιλιάς
6. Θάνατος
Μέχρι στιγμής, τα ανωτέρω εμφανίστηκαν σε 2 ψάρια (θηλυκά γκάπυ-πέθαναν) και σήμερα αντιλήφθηκα την έναρξη και σε τρίτο το οποίο μάλιστα το περιμένω και να γεννήσει (τελευταία γέννα του πριν 14 ημέρες - φαίνονται ήδη τα ματάκια των μικρών).
Διαθέτω τα φάρμακα της TETRA (FUNGISTOP, GENERALTONIC, CONTRASPOT), αλάτι ενυδρείων, PROTOZIN & MYXAZIN της WATERLIFE.
Ενυδρείο: 50 λίτρα καθαρό νερό, φυτεμένο, με 6 γκαπάκια, 3 corydoras aenaus, 1 platy.
Παράμετροι νερού: φυσιολογικοί - κανονικοί όλοι, εβδομαδιαίες αλλαγές κατά 25%, θερμοκρασία=26, ph=7,8.
Εκτίμηση ασθένειας: Μάλλον από νέο θηλυκό γκάπυ που παρέλαβα πριν από 15 ημέρες (ήταν το πρώτο που εκδήλωσε την αρρώστεια).
Στο ενυδρείο χρησιμοποιώ μόνιμα αλάτι σε αναλογία 0,2% περίπου.
Σας παρακαλώ, τα φώτα σας...! (όσο ποιο αναλυτικά, τόσο καλύτερα...)
( Η τελευταία προσβολή, απομονώθηκε σήμερα το πρωί στο "νοσοκομείο" και δεν ξέρω τι να της κάνω. Προηγήθηκε μπάνιο 5 λεπτών περίπου σε αλατόνερο 2% ).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 13-11-05 στις 13:15
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-05, 21:49
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δυστυχως οταν τα ψαρια εχουν φτασει στο σημειο που τα λεπια τους προεξεχουν,λιγα μπορουν να γινουν για να σωθει το ψαρι κι αυτο γιατι η εσωτερικη βλαβη ειναι ηδη πολυ μεγαλη...εδω ενα αρθρο που ειχα γραψει(εχω χασει την ελληνικη εκδοση του.... θα προσπαθησω παντως να τη βρω και να τη στειλω....)


http://www.bettas4all.nl/viewtopic.php?t=1151
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-05, 00:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οσες φορες δοκιμασα θεραπεια δεν εγινε τιποτε, δυστυχως.
Παρολα αυτά, θα συνιστουσα αλατι για να ελλατωθει το πρηξιμο (δεν παρατηρησα βεβαια ποτε διαφορα στα σηκωμενα λεπια, αλλα η λογικη της αποβολης υγρων με το αλατι βοηθαει στο ξεπρηξιμο.)
Απο κει και περα συχνο μπανιο με αντιβιοτικό (πχ furan-2) και πολυ τυχη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-05, 11:49
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή Ερωτησεις & Αποριες:

Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Τώρα, δυστυχώς τα αγγλικά μου είναι πολύ φτωχά για να μπορέσω να διαβάσω το άρθρο, καθώς και πλειάδα άλλων που βρήκα σε σχετικές αναζητήσεις στο internet.
Εχω ορισμένες απορίες σχετικά και θα ήθελα την εμπειρία σας - καθώς και άλλων - γιατί πιστεύω ότι θα χρησιμεύσουν πολύ σε νέους ακουαρίστες:

1. Αντίστοιχο φάρμακο της TETRA είναι το GeneralTonic ή το ContraSpot? Και είναι το ίδιο αποτεσματικό? (Δυστυχώς δεν έχω τώρα την δυνατότητα για κανένα έξοδο - τα TETRA τα έχω)
2. Κανονική αναλογία φαρμάκου ή ισχυρότερη δόση?
3. Τι αναλογία αλατιού και για πόσο χρόνο? (σύντομα μπάνια σε μεγάλο διάλυμα ή μόνιμα στο νερό του "νοσοκομείου" σε μικρότερη δόση και ποια?)
4. Ταίζω ή κόβω για μερικές μέρες την τροφή?
5. Πως αντιμετωπίζουμε την σχετική μόλυνση του μεγαλύτερου ενυδρείου? Υπάρχει μετά την εμφάνιση της νόσου (όπως στην δική μου περίπτωση) προληπτικό-θεραπευτικό μέτρο για τα υπόλοιπα ψάρια?
6. Σε περίπτωση ταυτόχρονης εμφάνισης και διαφορετικών συμπτωμάτων άλλης ασθένειας, μπορώ να χρησιμοποιήσω ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στο νοσοκομείο και τα άλλα 2 σκευάσματα της TETRA ή όχι? (ή ποιος συνδοιασμός είναι δυνατόν να γίνει? Μιλάμε για: ContraSpot, GeneralTonic & FungiStop)
7. Κατά πόσο αυτά τα φάρμακα επηρεάζουν τα φυτά που υπάρχουν στο ενυδρείο?
8. Κατά πόσο αυτά τα φάρμακα επηρεάζουν τα βακτηρίδια που υπάρχουν στο φίλτρο?
9. Με δεδομένο ότι η συγκεκριμένη γκαπίνα είναι έτοιμη να γεννήσει (την περιμένω στις επόμενες 48 ώρες, αν ζήσει)
α') θα γεννήσει?
β') αν ναι, θα είναι μολυσμένα και τα μικρά?
γ') Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω με τα μικρά?

Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός, αλλά έχω αυτές τις απορίες και επειδή δεν μπορούν να μου τις λύσουν από το κατάστημα που ψωνίζω (απεδείχθησαν άσχετοι και το μόνο που τουν ενδιαφέρει είναι να πουλήσουν...), έτσι απευθύνομαι εδώ.
Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 14-11-05 στις 12:03
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-05, 16:20
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

με τα φαρμακα δεν ειμαι πολυ ειδικη,θα σου απαντησω στις ερωτησεις που ξερω...

κοβεις τελειως την τροφη σε πρωτη φαση....συνιστανται συντομα μπανια σε υψηλη δοση αλατιου,αλλα οχι αν δεν υπαρχει σχετικη εμπειρια γιατι προκαλουν ισχυρο στρες στα ψαρια.αν οι συνθηκες του ενυδρειου ειναι καλες τοτε τα υπολοιπα ψαρια δεν κινδυνευουν(το ανοσοποιητικο τους συστημα ειναι ικανο να αντιμετωπισει το προβλημα).

σου'χω στειλει και πμ
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-05, 23:10
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Να προσθέσω ότι από την στιγμή που εμφανίζονται τα συμπτώματα του Dropsy, όπως είπε και η Mariel, είναι πολύ αργά....δυστυχώς.
Καθώς ο λόγος που πρήζονται τα ψάρια είναι ότι έχουν πάθει ήδη σοβαρή ζημιά τα εσωτερικά τους όργανα και μη αναστρέψιμη.
Πολύ πιθανών το πρήξιμο να ωφείλετε στην βλάβη που θα έχουν πάθει τα νεφρά των ψαριών.
Υπάρχουν αναφορές για θεραπεία των ψαριών σε πρώιμα στάδια (πολύ δύσκολο να το αντιληφθείς όμως) με Tetracycline ή τροφές εμποτισμένες με αντιβιωτικά ευρέους φάσματος σε μεγάλες δόσεις.
Η προσθήκη του αλατιού όπως είπε και ο Σωτηράκης απλά θα το ανακουφίσει από το πρήξιμο, τίποτα παραπάνω.
Αυτά και περαστικά.......δυσκολότατο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-05, 22:55
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
...σου'χω στειλει και πμ
Σ' ευχαριστώ πολύ για την αποστολή του άρθρου για το DROPSY στα ελληνικά. Απόλυτα εμπεριστατωμένο, αναλυτικό και πλήρες (το τύπωσα ήδη σε 3 αντίτυπα και το έδωσα σε αντίστοιχους ενδιαφερόμενους).
Μήπως πρέπει να δημοσιευτεί κάπου στο Φόρουμ, ώστε να το δουν και άλλοι?

Εξακολουθώ όμως να έχω τις απορίες:

1. Αντίστοιχο φάρμακο της TETRA είναι το GeneralTonic ή το ContraSpot? Και είναι το ίδιο αποτεσματικό? (Δυστυχώς δεν έχω τώρα την δυνατότητα για κανένα έξοδο - τα TETRA τα έχω)
2. Κανονική αναλογία φαρμάκου ή ισχυρότερη δόση?
3. Κατά πόσο αυτά τα φάρμακα επηρεάζουν τα φυτά που υπάρχουν στο ενυδρείο?
4. Κατά πόσο αυτά τα φάρμακα επηρεάζουν τα βακτηρίδια που υπάρχουν στο φίλτρο?
5. Πως αντιμετωπίζουμε την σχετική μόλυνση του μεγαλύτερου ενυδρείου? Υπάρχει μετά την εμφάνιση της νόσου (όπως στην δική μου περίπτωση) προληπτικό-θεραπευτικό μέτρο για τα υπόλοιπα ψάρια?
6. Σε περίπτωση ταυτόχρονης εμφάνισης και διαφορετικών συμπτωμάτων άλλης ασθένειας, μπορώ να χρησιμοποιήσω ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ στο νοσοκομείο και τα άλλα 2 σκευάσματα της TETRA ή όχι? (ή ποιος συνδοιασμός είναι δυνατόν να γίνει? Μιλάμε για: ContraSpot, GeneralTonic & FungiStop)
7. Με δεδομένο ότι η συγκεκριμένη γκαπίνα είναι έτοιμη να γεννήσει (την περιμένω - μάλλον - στις επόμενες 48 ώρες, αν ζήσει)
α') θα γεννήσει?
β') αν ναι, θα είναι μολυσμένα και τα μικρά?
γ') Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω με τα μικρά?

Αν κάποιος άλλος ξέρει κάτι σχετικά, ας γράψει.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-05, 23:56
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Κανένα από τα φάρμακα αυτά δεν κάνει για την περίπτωση σου.
Το General tonic είναι για Fin rot,Mouth rot κλπ
Και το Contraspot είναι για το Ick.
Το Fungistop είναι για μύκητες-Fungus
To μόνο που μπορείς να κάνεις για τα υπόλοιπα ψάρια είναι να απομονώσεις τα άρρωστα και να κρατάς πολύ καλές συνθήκες ποιότητας νερού για τα υπόλοιπα.
Πχ τακτικές αλλαγές νερού, σταθερή θερμοκρασία κλπ
Το αν μπορεί να επηρεάσει το ένα φάρμακο την λειτουργεία του άλλου λογικά το γράφουν στις οδηγίες χρήσης με ποιά δεν πρέπει να τα βάζει μαζί.
Το αν είναι έτοιμη να γεννήσει, πολύ πιθανών να μην είναι αληθές και να σε ξεγελάει η πρησμένη όψη της.
Αν τα καταφέρει και γεννήσει, δεν ξέρω αλλά δεν πιστεύω κι'όλας να είναι και κανείς άλλος σίγουρος για το αν θα είναι ok τα μικρά.
Καλό θα ήταν να τα βάλεις σε καραντίνα, χλώμο το κόβω βέβαια γιατί έχρι στιγμής σου έχω πει για 3 ενυδρεία...
Τέλος, sorry που θα το πω, αλλά στην θέση σου θα της έκανα ευθανασία.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-11-05, 08:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

To general tonic ως αντιβιοτικο εχει θεωρητικα εφαρμογή. Βεβαια εδώ ισχυροτερα αντιβιοτικά δεν κάνουν τίποτε, αυτό θα κάνει?
Το αν τα μικρά θα εχουν ή οχι την ασθενεια ειναι αγνωστο, καθοτι περναει καιρος μεχρι να γινουν εμφανη τα συμπτωματα.
(αν και το θεωρω απιθανο να γεννηθουν μικρά)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-11-05, 17:47
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή Οσο ζω, ελπίζω...

Λοιπόν. έχουμε και λέμε: Η συγκεκριμένη γκαπίνα γέννησε πριν 18 μέρες και τα μικρά της (22) μεγαλώνουν κανονικά στο μικρό ενυδρείο που έχω γι' αυτή τη δουλειά.
Ολο αυτό το διάστημα, έδειχνε φυσιολογική και αφού είχε ξεφουσκώσει αρκετά μετά τη γέννα, ξαναφούσκωνε πάλι για την επόμενη. Είχαν αρχίσει να φαίνονται τα μάτια των μικρών και - λογικά - την περίμενα αυτές τις μέρες. Ομως παρατήρησα ότι είχαν ανοίξει τα λέπια της, το φούσκωμα εξελισσόταν παράξενα και γι' αυτό την απομόνωσα.
Σήμερα είναι εμφανώς με πρόβλημα (έχει γίνει σαν κουκουνάρι), τα μικρά φαίνονται στην κοιλιά της, ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ για φαγητό, απλά είναι πολύ ήσυχη και υπερβολικά (παθολογικά) φουσκωμένη, αλλά έχει και λίγο πρησμένα μάτια (pop-eye).
Εχω βάλει αλάτι 1%, ΤΕΤΡΑ-GeneralTonic σε διπλή δόση και φροντίζω το νερό να είναι μόνιμα σε σχετικά απόλυτες συνθήκες.
Διαβάζοντας σχετικά, κατάλαβα ότι το Dropsy είναι σύμπτωμα και όχι ασθένεια. Οι λόγοι λοιπόν, μπορεί να είναι πολλοί και διάφοροι. Θα μπορούσε όμως να είναι κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη? Αυτή η πιθανότητα με κάνει να απορρίπτω την ευθανασία (προς το παρόν).
Θα ήθελα να μάθω:
1. Εάν η μεγάλη δόση του συγκεκριμένου φαρμάκου επηρεάζει τα βακτηρίδια του φίλτρου και τα φυτά.
2. Υπάρχει περίπτωση να είναι αιτία κάποιος άλλος λόγος (και όχι παθογόνο) και τελικά να το ξεπεράσει μόνη της σε βάθος χρόνου?

(Με βλέπετε και επιμένω, γιατί η συγκεκριμένη κυρία είναι η Βασίλισσα του ενυδρείου μου, η πρώτη που πήρα και h υπερβολικά αγαπημένη μου..!)

Ελπίζω να τα καταφέρει...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 17-11-05 στις 00:39
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-11-05, 01:35
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Θα μπορούσε όμως να είναι κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη? Αυτή η πιθανότητα με κάνει να απορρίπτω την ευθανασία (προς το παρόν).
Ναι μπορεί να εχει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη και να την χάσεις.
Πριν απο χρόνια χρειάστηκε να κάνω καισαρική οταν αποδήμησε η γκαπίνα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πόσα guppy σε μικρό ενυδρειάκι? CASPER Ζωοτόκα 11 22-01-06 13:51
Ενυδρείο για guppy. nemo Ζωοτόκα 5 10-06-05 23:39
dropsy? ALKAR Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 10-11-04 12:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07734 seconds with 13 queries