Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-08-05, 22:11
hlias Ο χρήστης hlias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Ν. Ηρακλειο Αττικης
Μηνύματα: 57
Question Περι αναπαραγωγης...

Προσφατα καταφερα και βρηκα 3 υπεροχους αρσενικους crowntail. Μετα απο τις καταληλες προετοιμασιες ειπα να δοκιμασω αναπαραγωγη ct για προτη φορα. Εβαλα πρωτα τον αρσενικο εμεινε μονος του εκει για δυο μερες μονος του για να τα "βρει" λιγο με τον νεο του χορο{15λιτρα}.Στην συνεχεια μπαινει και η θυληκια μεσα αλλα σε γεννηστρα. μενουν ετσι για μιαμιση περιπου μερα. Αφηνω την θυληκια ελευθερη και εμφανιζει καθετες ριγες.Η φωλια εχει γινει και τα δυο τους αρχιζουν τα παιχνιδισματα. Αυτο συνεχιζεται για 2 ημερες και οταν αρχιζει και πλησιαζει την φωλια η κοπελα μας ο αρσενικοσ αρχιζει και κανει σαν τρελος. δεν την "αγκαλιαζει" {οπως πρεπει} απλα καθονται και οι 2 απο κατω!!!!! Απο οτι καταλαβαινω ο αρσενικοσ δεν "ξερει" τι να κανει. Οπως επησεις και εγω. Εχει συμβει σε κανεναν απο εσας αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-05, 23:28
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δεν τη κυνηγαει καθολου??καθεται δηλ.κατω απο τη φωλια ο αρσενικος κοιτωντας πανω(δειχνει ετσι οτι ειναι ετοιμος)κι οταν πλησιαζει η θηλυκια δεν κανει απολυτως τιποτα??εγω θα τους αφηνα λιγες μερες ακομα μαζι εφοσον ο ενας δεν κανει ιδιαιτερο κακο στον αλλον.δυστυχως πολλα αρσενικα δεν ξερουν στην αρχη τιπρεπει να κανουν και χρειαζονται χρονο μεχρι να το συνειδητοποιησουν...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-08-05, 00:10
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

οταν λές παιχνιδίσματα εννοείς κυνηγητό?
ο αρσενικός φουσκώνει, επιδεικνύεται?
εγώ έβαλα ένα μικρό γύρω στον ενάμιση μήνα να ζευγαρώσει με μια θυληκιά ίδιας ηλικίας και ξέρανε τι να κάνουν.! το έβαλα περισσότερο για να δώ τι θα κάνει επειδή τα είχα δίπλα δίπλα (κοιταζόντουσαν) και οι θυληκιά είχε κάνει φωλιά και γέννησε μόνη της αυγουλάκια.!
συνήθως αν δεν κοιτάζονται ,απο την λίγη εμπειρία πού χω, θέλουν 4-5 μέρες.
θα συμφωνήσω και εγώ με την Μαριέλ, άστα και άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-05, 01:06
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αναπαραγωγη θηλυκων τοσων μικρων δεν ειναι ο,τι καλυτερο γιατι χαλανε ενεργεια για το ζευγαρωμα και οχι για την αναπτυξη τους οπως θα'πρεπε...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-08-05, 18:59
hlias Ο χρήστης hlias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Ν. Ηρακλειο Αττικης
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ναι οταν λεω παιχνιδισματα αυτο εννοω.Ο αρσενικος την κυνηγαει κανονικοτατα αλλα οπως ειπα οταν παει κατω απο την φωλια{και ειναι στην σταση που αναφερει η Μαριελ}δεν ξερω τι παθαινει ο τυπος. Κανει σαν τρελος{αρχιζει ενα πολυ εντονο κουνημα των πτερυγιων του και του σωματος του} και η θυληκια φευγει αφου κατσει 2 με 3 δευτερολεπτα εκει.Παντως ουτε λογος για τραυματισμο αφου ειναι μονοι τους σε ενα 100 λιτρων{ λετε να φταιει αυτο?}
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-08-05, 19:17
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

σε τόσα λίτρα δεν έχω δοκιμάσει. έχω την εντύπωση ότι δεν θα υπάρχει διαφορά. πιστεύω ότι σε 1-2 μέρες θα γεννήσει. υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-05, 00:09
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αυτο το κουνημα των πτερυγιων του ειναι το ακριβως προηγουμενο σταδιο απο τον εναγκαλισμο,οποτε μπορει απλα να μην ξερει τι να κανει...ουτε εγω εχω δοκιμασει τοσα πολλα λιτρα,αλλα ισως τους δινει την αισθηση οτι χανονται εκει μεσα...ειναι μεχρι πανω η σταθμη σου?θαμπορουσες να τα δοκιμασεις σε μικροτερα λιτρα?τοσες μερες αυτο κανουν και τιποτα?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-05, 18:42
hlias Ο χρήστης hlias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Ν. Ηρακλειο Αττικης
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ναι μονο αυτο και τιποτα αλλο. Η θυληκια παντωσ\ς ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ φουσκομενη.. Ο αλλος δε μια απο τα ιδια. Ναι το ενυδριο ειναι μεχρι πανω γεμισμενο{εχω βγαλει μεχρι τωρα 4 γεννες σε 12λιτρο. Ο μονος λογος που τα εχω τωρα στο 100αρι ειναι γιατι στην προηγουμενη γεννα εχασα πολλα μικρα στην μεταφορα στο μεγαλο} Σκεφτηκα οτι στο μεγαλο θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα και για εμενα και για τους γονεις και για τα μικρα{λογω συχνων αλλαγων νερου}Λεω να τους χωρισω σημερα και να δοκιμασω αργοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-05, 23:18
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

χωρισε τα,ταισε τα καλα και τα ξαναδοκιμαζεις σε 2 βδομαδες.το 100αρι ειναι πολυ μεγαλο νομιζω...ενα γυρω στα 50-60 θα ηταν ιδανικο.στα τοσα πολλα λιτρα τα ψαρια "χανονται".ασε που στις γεννες η σταθμη του νερου δεν πρεπει να ειναι πανω απο 12-15 εκατοστα γιατι τα μωρα θελουν στην αρχη περιορισμενο χωρο για να μπορουν να κινουνται χωρις να τους φαινεται αχανης,να βρισκουν την τροφη κτλ
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04205 seconds with 12 queries