Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-11, 09:48
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή νεο κατοικιδιο

Πριν δυο εβδομαδες βρηκα στο δρομο ενα σκυλακι το οποιος προφανως το ειχαν παρατησει γιατι ειχε λουρακι και ηταν αρκετα ταλαιπωρημενο και φοβισμενο.Καθε μερα οποτε εβρισκα χρονο του εδινα φαγητο,το χαιδευα μεχρι τη στιγμη που εδω και μια βδομαδα με περιμενει καθε μερα εξω απο το σπιτι και με ακολουθαει οπου και αν πηγαινα(με ακολουθουσε πισω απο τ αμαξι μεχρι να κουραστει)

Το πηγα χθες σε κτηνιατρο , ειναι 2 χρονων , καθαρο απλα εχει πληγες στα ποδια του και οτιτιδα για το οποιο μου εδωσε αντιβιωση.

Τελικα καταφερα και επεισα του υπολοιπους και καταφερα να το παρω σπιτι και χθες ναι κοιμηθηκαμε μαζι!!
Οι αποριες πολλες που εχω απο την περιποιηση μεχρι και τη συμπεριφορα μου.Παρ ολο που η χαρα μου ειναι τεραστια αναρωτιεμαι αν το αφησω μονο του σπιτι τι θα κανει,αν θα γαβγιζει,αν θα τα κανει χαλια κλπ

χθες ολο το βραδυ καθοταν κατω απο το κρεβατι μου ουτε λερωσε ουτε τιποτα.το ταισα και το πρωι το εχω αφησει παλι ελευθερο γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα με περιμενει οταν γυρισω(στις 4 το μεσημερι).

Παιζει να φρικαρει οταν ειναι μονο του σπιτι και να ξεσηκωσει τη γειτονια?(εχω περιεργους γειτονες)

Ευχαριστω για την οποιαδηποτε συμβουλη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-11, 09:58
Το avatar του χρήστη Gladiator
Gladiator Ο χρήστης Gladiator δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-09-2010
Περιοχή: Αθηνα-Λυκοβρυση
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

πολλα μπραβο!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-11, 10:29
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Aν του εχεις μια δικη του γωνια για υπνο,ενα καλαθακι ας πουμε με καποιο παπλωματακι μεσα,και το εχεις βγαλει βολτα πριν φυγεις δεν θα προκαλεσει προβληματα ουτε θα σου λερωσει.Μπραβο για την πραξη σου να το παρεις απο τον δρομο,διατρεχει πολλους κινδυνους στο δρομο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-11, 10:55
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Eγω θα σου πω ενα μπραβο για την προσπαθεια σου να συνεφερης ενα χαμενο σκυλακι, αλλα δεν ξερω τι θελεις να κανεις. Απο οτι καταλαβα οι δικοι σου δεν ειναι και πολυ κοντα με τα ζωα, εσυ το να το αφηνης το πρωι ελευθερο δεν κανεις τιποτε απο το να το σπρωχνης στην προηγουμενη του ζωη. Λοιπον φιλε τα ζωα μας θελουν διπλα τους ,εφ οσον σε διαλεξε και σε ακολουθησε και το θελεις φροντισε να το κρατησης. Το να κοιματε κατω απο το κρεβατι δεν ειναι λυση, θα του στρωσης ενα πανερι με μια παλια κουβερτα και θα το μαθης μια γωνια εστω και στο δωματιο σου. Θα του εχεις ενα μπωλ με καθαρο νερο και θα το βγαζης δυο φορες την μερα βολτα γυρω απο το σπιτι η στην γειτονια για να κανη την αναγκη του και να μην σε λερωνη. Θα του δεινης μια φορα την μερα φαγητο κροκετες που να μπορει να τις φαει και λιγο κονσερβα για σκυλους που θα την κρατας στο ψυγειο σκεπασμενη. οταν το ζωο το ξαναφηνης στο δρομο θα εχει την μοιραια καταληξη ολων των αδεσποτων να το σκοτωση καποιο αυτοκινητο και θα νιωθης εσυ υπευθυνος γι αυτο. Αν κανης κατι στην ζωη σου μαθε να το κανεις σωστα και δεν θα χασης.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-11, 11:17
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

φιλε μου δεν καταλαβες.

Το σκυλακι εχω σκοπο να το κρατησω δεν το συζηταω,σημερα το αφησα ελευθερο για τις ωρες που θα ειμαι στη δουλεια γιατι φοβηθηκα μη φρικαρει μες το σπιτι μονο του μιας και εχει μαθει τοσο καιρο στο δρομο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-11, 12:04
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Βαλε μας καμια φωτογραφια να τον δουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-08-11, 12:33
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Σε τρεις ωριτσες θα την εχεις....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-08-11, 13:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να σου ζησει και να περνατε καλα.
Ο μονος τροπος για να μαθεις τι θα γινοταν αν τον αφηνες μονο του, ειναι να κανεις οτι πρεπει να κανεις (συντομη βολτα το πρωι για την αναγκη, να μαζεψεις καλου κακου οτι παπουτσια και παντοφλες ειναι αδεσποτες, να του αφησεις και ενα κοκαλο οδοντιατρικο) και να πας στη δουλεια σου.
Καλο ειναι να τον περιορισεις σε ενα χωρο (δωματιο) μονο του σπιτιου.
Δεν ξερω αν η ανοιχτη μπαλκονοπορτα θα βοηθησει, εγω την αφηνω. Δεν εχω ακουσει ποτε παραπονα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-08-11, 13:16
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

μαλιστα,

Καταλαβαινεις οτι εχει αλλαξει η ζωη μου γιατι ειναι ενα ευχαριστος μπελας.
Το μονο που με προβληματιζει ειναι το εξης.

Τι θα το κανω οταν χρειαστει να ληψω 2-3 μερες και δεν υπαρχει κανενας αλλος στο σπιτι κλπ.Επισης αν πρεπει να του φοραω λουρακι οταν το βγαζω εξω γιατι αυτος εχει μαθει ολον αυτον το καιρο που ηταν αδεσποτος να μην τον περιοριζουν.

Γι αυτο και οι αποριες μου αν θα την παλεψει μονο του σπιτι.Επισης του πετας σκυλοτροφη απο pet shop και δεν την τρωει(ξηρα και κονσερβα).
Του ριχνεις ζαμπον την αλλη μερα και το κατασπαραζει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-08-11, 13:23
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Bολτα μονο με λουρακι και εννοειται πως καθαριζεις οπου λερωσει...
Θα την φαει και την ξηρα τροφη,διαλεξε μια τροφη καλης εταιριας και θα την τιμησει δεοντως....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-08-11, 13:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Να σου ζησει και πολλα συγχαρητηρια που τον (την?) υιοθετησες!!
Ειναι σιγουρο οτι θα αλλαξει η ζωη σου αλλα επισης ειναι σιγουρο πως θα ειναι προς το καλυτερο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-08-11, 13:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα,

Καταλαβαινεις οτι εχει αλλαξει η ζωη μου γιατι ειναι ενα ευχαριστος μπελας.
Το μονο που με προβληματιζει ειναι το εξης.

Τι θα το κανω οταν χρειαστει να ληψω 2-3 μερες και δεν υπαρχει κανενας αλλος στο σπιτι κλπ.Επισης αν πρεπει να του φοραω λουρακι οταν το βγαζω εξω γιατι αυτος εχει μαθει ολον αυτον το καιρο που ηταν αδεσποτος να μην τον περιοριζουν.

Γι αυτο και οι αποριες μου αν θα την παλεψει μονο του σπιτι.Επισης του πετας σκυλοτροφη απο pet shop και δεν την τρωει(ξηρα και κονσερβα).
Του ριχνεις ζαμπον την αλλη μερα και το κατασπαραζει
Οταν λειπεις πρεπει ή να τον παιρνεις μαζι σου ή να τον δινεις για φιλοξενια σε φιλικο σπιτι ή να τον δινεις σε ξενοδοχεια σκυλων.
Εγω κανω το πρωτο. Εχω προσαρμοσει τις αναγκες αυτες στη ζωη μου.
Φυσικα οι μετακινησεις μονο με αυτοκινητο ειναι απαραιτητες στην Ελλαδα.
Και ειδικο κλουβακι για το αεροπλανο .
Αν ζεις μονος σου θα ειναι πιο δυσκολο, αν ειχες συγκατοικους (οικογενεια) θα τους αγγαρευες για τα βασικα (νερο φαι βολτα).
Δεν εχω πειρα παντως με φιλοξενια σε ξενα χερια για να σου κανω προτασεις.
Το σιγουρο ειναι οτι το ζωο ειναι αγελης και ετσι ζει και με τους ανθρωπους.
Πρεπει να καταλαβει οτι ειναι ο τελευταιος στην ιεραρχια στο σπιτι για να πανε ολα καλα (οπως τα θες εσυ καλα, και οχι αυτος )
Πρεπει να καταλαβει απο την αρχη οτι εισαι ο αρχηγος της αγελης, και τι του επιτρεπεται να κανει και τι οχι.


Ο σκυλος σου, αυτο που θελει περισσοτερο ειναι η παρεα σου.
Αν δεν βγαινει συχνα να αλωνιζει στα παρκα, λιγο θα τον πειραξει.
Πιο πολυ θελει να ειναι διπλα σου και να σε παρακολουθει/συμμετεχει οτι κι αν κανεις.

Λουρακι καλο ειναι να του βαλεις να δεις πως θα ανταποκριθει (για τους τυπους, και μονο κατα την μετακινηση στο δρομο αναμεσα στον κοσμο, μετα μπορεις να τον λυνεις να τρεχει). Εχεις γραψει πως ηδη ειχε λουρακι και μαλλον εχει ζησει και σε σπιτι, οποτε θα ξερει τι γινεται. Αν το συνδυασει και με τη βολτα δεν θα εχεις προβλημα.
Φυσικα θα προσεχεις απο κοντα την επαφη του με αλλα σκυλια ιδιου φυλου και καλο ειναι αν συμβει κατι ασχημο, να εχεις ενα μπουκαλακι νερο να τα καταβρεξεις και οτι συμβαινει, θα σταματησει αμεσως.
Το καλυτερο ειναι αν τους εχεις εμπιστοσυνη να μην εχει λουρακι στις κοινωνικες του επαφες.
Πρεπει να του μαθεις και τα βασικα, να μενει ακινητος, να ξεκιναει, να μη τραβαει με το λουρι (αν και αυτο μερικα σκυλια εκ φυσεως πχ κυνηγοσκυλα δεν το μαθαινουν ευκολα).
Δεν ξερω να σου προτεινω κανενα καλο βιβλιο, γιατι τα εμαθα μονος μου κι εγω με το ενστικτο, απο οτι ειχα διαβασει για τη ψυχολογια και συμπεριφορα του ζωου γενικα.

Για τη διατροφη θα πω μονο οτι κανω εγω και μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει προβλημα και το σκυλι δεν εχει αρρωστησει ποτε. (φτου φτου)
Ξηρα τροφη μπορει να μαθει να τρωει, οσο και λιχουδης ή κακομαθημενος ηταν.
Καταρχην πρεπει η ξηρα τροφη να ειναι πρωτης ποιοτητας και φρεσκια. Ενα δειγμα ειναι να βλεπεις τα κοπρανα του σκουρα και σφιχτα χωρις εντονη μυρουδια. Αυτο το εχω πετυχει με την proplan.
Η καλη ξηρα περιεχει ολα τα απαραιτητα για τη διατροφη του (δεν χρειαζεται συμπληρωμα με φρεσκια).
Φυσικα παιζει ρολο και το γουστο του σκυλου.
Οταν ξεκινησα να ταιζω με ξηρα πηρα δειγμα απο 3-4 καλες τροφες και του εδωσα να δοκιμασει.
Με την ξηρα δεν θα εχεις και "απροβλετα" λερωματα στο σπιτι. Συνηθως δεν φταιει το ζωντανο. Απλα δεν μπορει να κρατηθει λογω της τροφης.

Θα του βαλεις λοιπον στο πιατο του λιγη ξηρα τροφη και λιγη φρεσκια.
Ποτε μη του δινεις αλλαντικα και κοκκαλα (ιδιως λεπτα απο κοτοπουλο κλπ, φυσικα αποκλειονται τα ψαροκοκκαλα, οτι του δινεις απο αυτα θα πρεπει να εχεις αφαιρεσει τα κοκκαλα).
Ποτε μη του δινεις αμυλο και ζαχαρουχα. (ψωμι, πατατες, γλυκα κλπ ουτε "ειδικα" σκυλογλυκα).
Προτιμησε το ρυζι αντι τα μακαρονια.
Αλατι να το αποφευγεις.
Μια ευκολη φρεσκια ειναι βρασιμο νερο και μπλουμ ρυζι 50% και κιμα 50% για 10 λεπτα. Αλατι, μια μυτουλα στην ακρη του μικρου κουταλιου.
Φρουτα μπορεις να δινεις λιγα, πιστευω (εμενα τρελλενεται να τραγανιζει καρπουζι). Δεν ειδα καποιο προβλημα οταν κανει την αναγκη του.

Σιγα σιγα θα μειωνεις την φρεσκια και θα βαζεις πιο πολυ ξηρα.
Δοσολογια γραφει αναλογα τα κιλα του σκυλου.
Στο τελος θα του βαζεις μονο ξηρα. Αν δεν τρωει αφησε τον να πεινασει λιγο (2-3 μερες). Δεν του κανει κακο.
Μετα αλλαξε την τροφη που εχει μεινει στο πιατο με φρεσκια να δεις τι θα γινει.
Στην αναγκη βαλε ενα μικρο κομματακι τυρι σε τριμματα απο πανω. να του ανοιξει η ορεξη.
Το καλοκαιρι ειναι και πιο δυσκολη η ξηρα τροφη για ταισμα.


Νερο καθε μερα φρεσκο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-08-11, 14:12
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Φιλε μου μπραβο για την καλη πραξη που εκανες.
Τα αδεσποτα ειναι πολυ ποιο εξυπνα σκυλια,απο βουτηρομπεμπεδες σκυλια.
Αν εισαι οχι 100% αλλα 1000% οτι θα το κρατσεις ,κρατατο,αλλιως αστο τωρα γιατι εχει εναν δικοτου κωδικα επιβιωσεις,και θα του κανεις μεγαλυτερη ζημια ,αν θα το παρατησεις αργοτερα.
Τωρα για το σκυλι.
Τι ρατσας και μεγεθος ειναι?Υπαρχει μια παροιμια που λεει ,το παιδι και το σκυλι οπως το μαθεις.Γιαυτο πρεπει να του εφαρμοζεις τους κανονες συμβιωσης.Αυτο το σκυλι δεν προκειτε ποτε να σε λερωσει το σπιτι εκτος αν το παραμελησεις,γιατι το εχει μαθει πολυ καλα.Να του βαλεις το λουρι,και καθε πρωι και απογευμα να το βγαζεις την βολτα του.Θα ειναι η χαρα του.Μαθε του να τρωι ξυρα τροφη καλης ποιοτητας και οχι κονσερβες.Επισης να του μαθεις που ειναι η θεση του και η θεση σου,Θα βοηθησει πολυ μια τυλιγμενη εφημεριδα,που να κανει πολυ θορυβο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-08-11, 14:23
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου ζησει και πολλα συγχαρητηρια που τον (την?) υιοθετησες!!
Ειναι σιγουρο οτι θα αλλαξει η ζωη σου αλλα επισης ειναι σιγουρο πως θα ειναι προς το καλυτερο!!
Τον.

Αντρακι ειναι
Σ ευχαριστω και γω πιστευω οτι η ρουτινα θα αλλαξει προς το καλυτερο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λειπεις πρεπει ή να τον παιρνεις μαζι σου ή να τον δινεις για φιλοξενια σε φιλικο σπιτι ή να τον δινεις σε ξενοδοχεια σκυλων.
Εγω κανω το πρωτο. Εχω προσαρμοσει τις αναγκες αυτες στη ζωη μου.
Φυσικα οι μετακινησεις μονο με αυτοκινητο ειναι απαραιτητες στην Ελλαδα.
Και ειδικο κλουβακι για το αεροπλανο .
Αν ζεις μονος σου θα ειναι πιο δυσκολο, αν ειχες συγκατοικους (οικογενεια) θα τους αγγαρευες για τα βασικα (νερο φαι βολτα).
Δεν εχω πειρα παντως με φιλοξενια σε ξενα χερια για να σου κανω προτασεις.
Το σιγουρο ειναι οτι το ζωο ειναι αγελης και ετσι ζει και με τους ανθρωπους.
Πρεπει να καταλαβει οτι ειναι ο τελευταιος στην ιεραρχια στο σπιτι για να πανε ολα καλα (οπως τα θες εσυ καλα, και οχι αυτος )
Πρεπει να καταλαβει απο την αρχη οτι εισαι ο αρχηγος της αγελης, και τι του επιτρεπεται να κανει και τι οχι.


Ο σκυλος σου, αυτο που θελει περισσοτερο ειναι η παρεα σου.
Αν δεν βγαινει συχνα να αλωνιζει στα παρκα, λιγο θα τον πειραξει.
Πιο πολυ θελει να ειναι διπλα σου και να σε παρακολουθει/συμμετεχει οτι κι αν κανεις.

Λουρακι καλο ειναι να του βαλεις να δεις πως θα ανταποκριθει (για τους τυπους, και μονο κατα την μετακινηση στο δρομο αναμεσα στον κοσμο, μετα μπορεις να τον λυνεις να τρεχει). Εχεις γραψει πως ηδη ειχε λουρακι και μαλλον εχει ζησει και σε σπιτι, οποτε θα ξερει τι γινεται. Αν το συνδυασει και με τη βολτα δεν θα εχεις προβλημα.
Φυσικα θα προσεχεις απο κοντα την επαφη του με αλλα σκυλια ιδιου φυλου και καλο ειναι αν συμβει κατι ασχημο, να εχεις ενα μπουκαλακι νερο να τα καταβρεξεις και οτι συμβαινει, θα σταματησει αμεσως.
Το καλυτερο ειναι αν τους εχεις εμπιστοσυνη να μην εχει λουρακι στις κοινωνικες του επαφες.
Πρεπει να του μαθεις και τα βασικα, να μενει ακινητος, να ξεκιναει, να μη τραβαει με το λουρι (αν και αυτο μερικα σκυλια εκ φυσεως πχ κυνηγοσκυλα δεν το μαθαινουν ευκολα).
Δεν ξερω να σου προτεινω κανενα καλο βιβλιο, γιατι τα εμαθα μονος μου κι εγω με το ενστικτο, απο οτι ειχα διαβασει για τη ψυχολογια και συμπεριφορα του ζωου γενικα.

Για τη διατροφη θα πω μονο οτι κανω εγω και μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει προβλημα και το σκυλι δεν εχει αρρωστησει ποτε. (φτου φτου)
Ξηρα τροφη μπορει να μαθει να τρωει, οσο και λιχουδης ή κακομαθημενος ηταν.
Καταρχην πρεπει η ξηρα τροφη να ειναι πρωτης ποιοτητας και φρεσκια. Ενα δειγμα ειναι να βλεπεις τα κοπρανα του σκουρα και σφιχτα χωρις εντονη μυρουδια. Αυτο το εχω πετυχει με την proplan.
Η καλη ξηρα περιεχει ολα τα απαραιτητα για τη διατροφη του (δεν χρειαζεται συμπληρωμα με φρεσκια).
Φυσικα παιζει ρολο και το γουστο του σκυλου.
Οταν ξεκινησα να ταιζω με ξηρα πηρα δειγμα απο 3-4 καλες τροφες και του εδωσα να δοκιμασει.
Με την ξηρα δεν θα εχεις και "απροβλετα" λερωματα στο σπιτι. Συνηθως δεν φταιει το ζωντανο. Απλα δεν μπορει να κρατηθει λογω της τροφης.

Θα του βαλεις λοιπον στο πιατο του λιγη ξηρα τροφη και λιγη φρεσκια.
Ποτε μη του δινεις αλλαντικα και κοκκαλα (ιδιως λεπτα απο κοτοπουλο κλπ, φυσικα αποκλειονται τα ψαροκοκκαλα, οτι του δινεις απο αυτα θα πρεπει να εχεις αφαιρεσει τα κοκκαλα).
Ποτε μη του δινεις αμυλο και ζαχαρουχα. (ψωμι, πατατες, γλυκα κλπ ουτε "ειδικα" σκυλογλυκα).
Προτιμησε το ρυζι αντι τα μακαρονια.
Αλατι να το αποφευγεις.
Μια ευκολη φρεσκια ειναι βρασιμο νερο και μπλουμ ρυζι 50% και κιμα 50% για 10 λεπτα. Αλατι, μια μυτουλα στην ακρη του μικρου κουταλιου.
Φρουτα μπορεις να δινεις λιγα, πιστευω (εμενα τρελλενεται να τραγανιζει καρπουζι). Δεν ειδα καποιο προβλημα οταν κανει την αναγκη του.

Σιγα σιγα θα μειωνεις την φρεσκια και θα βαζεις πιο πολυ ξηρα.
Δοσολογια γραφει αναλογα τα κιλα του σκυλου.
Στο τελος θα του βαζεις μονο ξηρα. Αν δεν τρωει αφησε τον να πεινασει λιγο (2-3 μερες). Δεν του κανει κακο.
Μετα αλλαξε την τροφη που εχει μεινει στο πιατο με φρεσκια να δεις τι θα γινει.
Στην αναγκη βαλε ενα μικρο κομματακι τυρι σε τριμματα απο πανω. να του ανοιξει η ορεξη.
Το καλοκαιρι ειναι και πιο δυσκολη η ξηρα τροφη για ταισμα.


Νερο καθε μερα φρεσκο.
Τι να πω.Συγχαρητηρια για την ορεξη να με συμβουλευεις με τοσες πληροφοριες.Σ ευχαριστω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου μπραβο για την καλη πραξη που εκανες.
Τα αδεσποτα ειναι πολυ ποιο εξυπνα σκυλια,απο βουτηρομπεμπεδες σκυλια.
Αν εισαι οχι 100% αλλα 1000% οτι θα το κρατσεις ,κρατατο,αλλιως αστο τωρα γιατι εχει εναν δικοτου κωδικα επιβιωσεις,και θα του κανεις μεγαλυτερη ζημια ,αν θα το παρατησεις αργοτερα.
Τωρα για το σκυλι.
Τι ρατσας και μεγεθος ειναι?Υπαρχει μια παροιμια που λεει ,το παιδι και το σκυλι οπως το μαθεις.Γιαυτο πρεπει να του εφαρμοζεις τους κανονες συμβιωσης.Αυτο το σκυλι δεν προκειτε ποτε να σε λερωσει το σπιτι εκτος αν το παραμελησεις,γιατι το εχει μαθει πολυ καλα.Να του βαλεις το λουρι,και καθε πρωι και απογευμα να το βγαζεις την βολτα του.Θα ειναι η χαρα του.Μαθε του να τρωι ξυρα τροφη καλης ποιοτητας και οχι κονσερβες.Επισης να του μαθεις που ειναι η θεση του και η θεση σου,Θα βοηθησει πολυ μια τυλιγμενη εφημεριδα,που να κανει πολυ θορυβο.

Φιλε μου νομιζω εχς πολλα να μαθω στην πορεια.Σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου!!
-------------------------
Σε λιγακι θα ανεβασω φωτο
Ρατσα δεν ξερω καν μαλλον μπασταρδακι ειναι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 06-08-11 στις 14:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-08-11, 14:42
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

ένα μεγάλο μπράβο και απο μένα περιμένω και εγώ φώτο ....
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-08-11, 15:26
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

να τοοος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0978.jpg
Εμφανίσεις:  467
Μέγεθος:  31,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0979.jpg
Εμφανίσεις:  437
Μέγεθος:  32,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0980.jpg
Εμφανίσεις:  431
Μέγεθος:  33,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-08-11, 15:34
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Κουκλος ειναι να τον χαιρεσαι ,εχει και τσακιρικα ματια.
Νομιζω ειναι Τεριε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-08-11, 15:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραιος ειναι, να σου ζησει.
Δυσκολο το ειδος του για μακροχρονη επιβιωση στο δρομο
Ειναι ηδη ηρωας.
-------------------------
ονοματακι εχει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 06-08-11 στις 15:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-08-11, 15:39
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Μπα ακομα ψαχνω τ ονομα του...Προσπαθω να φαω το φλας με το καταλληλο ονομα..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-08-11, 15:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κουκλος ειναι να τον χαιρεσαι ,εχει και τσακιρικα ματια.
Δεν ειναι ιδια.
Το ενα το καλο το εχει για τις μακρυνες αποστασεις, και το αλλο το τσακιρικο για κοντα, αν πεσει κανα σαλαμι να το μαζεψει ο Ζηκος
http://www.youtube.com/watch?v=iR939...utu.be#t=2m56s
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-08-11, 15:57
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι ιδια.
Το ενα το καλο το εχει για τις μακρυνες αποστασεις, και το αλλο το τσακιρικο για κοντα, αν πεσει κανα σαλαμι να το μαζεψει ο Ζηκος
http://www.youtube.com/watch?v=iR939...utu.be#t=2m56s
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-08-11, 17:05
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Να τον χερεσαι! Ειναι κουκλος και μιαζει πολυ με την δικια μου! Και εγω αδεσποτη την ειχα βρει σε ηλικια 2-2,5 χρονων. Πολυ ηρεμη ρατσα και τους αρεσουν πολυ τα χαδια. Απο φαγητο παντως μην ανχωνεσαι, οταν πεινασει θα την φαει και την ξηρα τροφη. Επεισης οταν νιωσει οτι τον προσεχεις και τον αγαπας θα τρωει με μεγαλητερη ορεξη. Εμενα παντως θελει πολυθρονα για τον υπνο της! Μην τον ξαναφησεις στον δρομο, ειναι μικροσομος και ειναι επικινδυνο, ακομα και ενας μεγαλοσομος σκυλος θα μπορουσε να του κανει μεγαλη ζημια αν του επιτεθει.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP1794.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  45,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP1795.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  53,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMGP1797.jpg
Εμφανίσεις:  369
Μέγεθος:  50,2 KB  
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-08-11, 17:09
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τον χερεσαι! Ειναι κουκλος και μιαζει πολυ με την δικια μου! Και εγω αδεσποτη την ειχα βρει σε ηλικια 2-2,5 χρονων. Πολυ ηρεμη ρατσα και τους αρεσουν πολυ τα χαδια. Απο φαγητο παντως μην ανχωνεσαι, οταν πεινασει θα την φαει και την ξηρα τροφη. Επεισης οταν νιωσει οτι τον προσεχεις και τον αγαπας θα τρωει με μεγαλητερη ορεξη. Εμενα παντως θελει πολυθρονα για τον υπνο της!
Ειναι Τεριε η κουκλα σου?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-08-11, 17:13
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ετσι πιστευω οτι κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι τεριε οπως και του φιλου, αλλα δεν ξερω σιγουρα αν ειναι καθαροαιμο γιατι οπως ειπα την βρηκα στον δρομο.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-08-11, 17:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης οταν νιωσει οτι τον προσεχεις και τον αγαπας θα τρωει με μεγαλητερη ορεξη. Εμενα παντως θελει πολυθρονα για τον υπνο της!
Σιγουρα με παρεα στο φαγητο ειναι πιο δεκτικο και ορεξατο το ζωο.
Αν την αφησες να ανεβει πανω σε καναπε ή κρεββατι, καλα να παθεις
Η δικια μου, μικρη ακομα, οταν εκανε "αναγνωριση" ακουμπωντας το ποδι της πανω στο κρεββατι που ημουν ξαπλωμενος για να δει αν "την παιρνει", της το χτυπαγα ελαφρα να το βγαλει.
Αυτο ηταν.
Εχει τα δικα της σημεια που αραζει ελευθερα.
Δικο της ανακλινδρο στο δωματιο, σπιτακι στη βεραντα κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-08-11, 17:16
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια σε όλους όσοι έχετε την καρδιά και το κουραγιο να δώσετε σε ένα ζώο μια δεύτερη ευκαιρία για μια καλή ζωή... εμένα με συγκινείτε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-08-11, 17:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια σε όλους όσοι έχετε την καρδιά και το κουραγιο να δώσετε σε ένα ζώο μια δεύτερη ευκαιρία για μια καλή ζωή... εμένα με συγκινείτε...
Ναι, γιατι ειναι μια ευθυνη επιπλεον οπως και να το κανουμε, δεν ειναι μονο διασκεδαση και παρεα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-08-11, 17:49
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

O μικρος ενυδρειάς εχει παει διακοπες?? απορω.....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-08-11, 17:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
O μικρος ενυδρειάς εχει παει διακοπες?? απορω.....
Μπα, μεσα ηταν σημερα.
Καποια στιγμη θα σκασει μυτη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-08-11, 18:15
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

εγω τωρα ξυπνησα ειχα ξαπλωσει δυο ωριτσες.

το ματι ανοιξε οταν αρχισε να με γλυφει στο προσωπο.Μαλλον ηθελε χαδια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο κατοικιδιο! jimfytakis Άλλα ζώα 31 19-07-08 11:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09962 seconds with 14 queries