Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-10, 13:51
Το avatar του χρήστη pagos4
pagos4 Ο χρήστης pagos4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 177
Cool Γνώμες για ενυδρείο SUN SUN 64x39x54

Καλησπέρα...
Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο ενυδρείο :
http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypag e_images.tpl&product_id=649&category_id=1&option=c om_virtuemart&Itemid=1〈=el

Το έχει κανένας???
Καμιά γνώμη υπέρ ή κατά???
Θα χρειαστώ εξωτερικό φίλτρο ή κάνω τη δουλειά μου και με αυτό που περιλαμβάνεται???
__________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-10, 16:53
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

οτι πληρωνεις παιρνεις...... συνηθως!!!!! τωρα οπως το βλεπω εγω ειναι πολυ καλη η τιμη του μαζι με την βαση....... για 100 ευρω πολυ καλο μου φαινεται
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-10, 20:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχω το μεγαλυτερο που ειναι 1 μετρο μηκος. ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EF%ED%F4%E1%F2 ) ειναι 180 λιτρα..πολυ ομορφο με καμπυλωτο τζαμι και το φιλτρο επαρκει ....ειδικα αν σκεφτεις οτι εχω χρυσοψαρα!!!
απλα το μπαστουνι με τις τρυπες θελει καθαρισμα μια φορα στις 2 βδομαδες γιατι πιανει μουργα κια μειωνεται η ροη...
μου αρεσε που ο κυκλοφορητης στελνει νερο στο φιλτορ επανω αλλα εχει και εξοδο κατα μηκος του ενυδρειο ωστε να υπαρχει καλη κυκλοφορια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-10, 10:32
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εγώ έχω το μικρότερο (40λιτρο) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Καλή κατασκευή και το φίλτρο λειτουργεί σαν εξωτερικό και κάνει άριστη δουλειά.
Δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο, αλλά αν θέλεις διπλή σιγουριά, μπορείς να προσθέσεις κάτι σαν αυτό: http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=el
(είναι μικρό, δυνατό, έχει spraybar, oξυγονωτή, σφουγγάρι και θέση για siporax mini) και με +10 ευρουλάκια θα έχεις άψογη φίλτρανση.
Πραγματική ευκαιρία τα sun sun, οι κινέζοι τελευταία βγάζουν ποιοτικά προϊόντα, σε τιμές του σκοτωμού, πάρτο, δεν θα το μετανιώσεις.
Μόνο θερμαντήρα μην πάρεις κινέζικο, βγάζουν πολλά προβλήματα και συχνά κολλάνε, προτίμησε κάτι επώνυμο (jaeger, tetra, rena κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-10, 11:40
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ έχω το μικρότερο (40λιτρο) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Καλή κατασκευή και το φίλτρο λειτουργεί σαν εξωτερικό και κάνει άριστη δουλειά.
Δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο, αλλά αν θέλεις διπλή σιγουριά, μπορείς να προσθέσεις κάτι σαν αυτό: http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=el
(είναι μικρό, δυνατό, έχει spraybar, oξυγονωτή, σφουγγάρι και θέση για siporax mini) και με +10 ευρουλάκια θα έχεις άψογη φίλτρανση.
Πραγματική ευκαιρία τα sun sun, οι κινέζοι τελευταία βγάζουν ποιοτικά προϊόντα, σε τιμές του σκοτωμού, πάρτο, δεν θα το μετανιώσεις.
Μόνο θερμαντήρα μην πάρεις κινέζικο, βγάζουν πολλά προβλήματα και συχνά κολλάνε, προτίμησε κάτι επώνυμο (jaeger, tetra, rena κλπ).
+100000
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-10, 13:42
Το avatar του χρήστη pagos4
pagos4 Ο χρήστης pagos4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Μάλλον θα είναι η επόμενη μου αγορά.
__________________
Γηράσκω αεί διδασκόμενος !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-10, 16:41
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Σήμερα είναι ευκαιρία να το πάρεις, το μαγαζί κάνει έκπτωση 27% για αγορές 150 ευρώ (τα φτάνεις αν προσθέσεις θερμοστάτη,
τροφές, λιπάσματα, αντιχλώρια κλπ) και θα πληρώσεις 110 αντί για 150, το δε ενυδρείο θα σου βγει 74 ευρώ, δηλαδή τσάμπα πράμα μιλάμε.
Δες εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40514 Δεν ξέρω μόνο πόσο θα βγουν τα μεταφορικά από Αθήνα, πάρε τηλέφωνο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-10, 17:35
corleone3 Ο χρήστης corleone3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Εγώ έχω το λίγο μεγαλύτερο που έχει μήκος 80 εκ. (περίπου 115 λίτρα όγκο). Δουλέυει εδω και 1,5 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά πρόσθεσε στα κουτιά siporax και είσαι εντάξει. Για την τιμή του είναι τέλειο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-10, 20:37
koge Ο χρήστης koge δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagos4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα...
Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο ενυδρείο :
http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypag e_images.tpl&product_id=649&category_id=1&option=c om_virtuemart&Itemid=1〈=el

Το έχει κανένας???
Καμιά γνώμη υπέρ ή κατά???
Θα χρειαστώ εξωτερικό φίλτρο ή κάνω τη δουλειά μου και με αυτό που περιλαμβάνεται???
Το αγόρασα πριν κανά μήνα και κάτι, δείχνει πολύ καλη κατασκευή και μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κάποιο ελάτωμα ή κάποια ποιοτική ατέλεια. Με το φίλτρο της Sun Sun δεν ασχολήθηκα καθόλου, αγόρασα ένα Eheim 2215 και είμαι ήσυχος! Απο θέμα φίλτρου μπορείς να επιλέξεις ότι θέλεις αλλά αντίστοιχο ενυδρείο σε τέτοια τιμή απλά δεν υπάρχει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-10, 22:55
Το avatar του χρήστη oko
oko Ο χρήστης oko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο θερμαντήρα μην πάρεις κινεζικο, βγάζουν πολλά προβλήματα και συχνά κολλάνε, προτίμησε κάτι επώνυμο (jaeger, tetra, rena κλπ).
Αυτο εδω θα ειχε προβλημα Κωστα; Για 20 lit ενυδρειο. Εχει κανενας καμία εμπειρια με αυτα τα κινεζικα;

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...ht_4353wt_1008
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-05-10, 23:02
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

οκο καλυτερα οχι θερμοστατες ....και γω ηταν να αγορασω 2 3 απο ebay αλλα απο κινα δεν εμπιστευομαι τοσο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-05-10, 23:32
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oko Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο εδω θα ειχε προβλημα Κωστα; Για 20 lit ενυδρειο. Εχει κανενας καμία εμπειρια με αυτα τα κινεζικα;

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll...ht_4353wt_1008
Τον έχω πάρει κι εγώ (η τιμή δεν παίζεται) και τον δούλεψα κανά τρίμηνο χωρίς πρόβλημα, αλλά δεν μπορώ να τον συστήσω με τόσο μικρή εμπειρία.
Έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις που κινέζικοι θερμαντήρες κόλλησαν και έβρασαν τα πάντα, όπως και μερικές (αλλά πολύ λιγότερες) που συνέβη
το ίδιο και με επώνυμους και πολύ ακριβότερους, ακόμη και με τους jager που θεωρούνται κορυφαίοι κι ακόμη συχνότερα με τους juwel.
Απλά οι κινέζικοι δεν έχουν καλή φήμη και είναι πολλά τα παραδείγματα αστοχίας, από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις πόσο θα το ρισκάρεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
sun sun


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γνώμες για φωτιστικό..?? Giannhs Pol Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 26-09-09 16:17
Γνώμες για ενυδρείο-καραντίνα aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 2 01-09-08 21:27
Γνώμες.... Nik25 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 26-03-08 15:21
Ζητουνται Γνώμες CHRIS4204 Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-06-07 11:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04916 seconds with 13 queries