Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-10, 23:08
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή Labidochromis

καλησπέρα

εδώ και περίπου 5 μερες έβαλα 3 labidochromis(το ένα είναι αρσενικό,το άλλο θηλυκο και το τρίτο υποτίθεται είναι θηλυκό αλλά δεν είμαι σίγουρος) σε ενυδρείο 120λιτρα(100χ35χ45) με μηδέν NH3/MH4,NO2 kai χαμηλά νιτρικά και με πολλές κρυψώνες

απο την πρώτη μέρα τα 2 πρώτα έπαιζαν απο την αρχή και έτρωγαν και γενικά είχαν πολύ ζωντάνια, το τρίτο φαινόταν σαν στρεσαρισμένο και συνεχίζει μέχρι σήμερα.

Αυτο που κάνει δηλαδη είναι οτι δεν το έχω δει να τρώει ακόμα! κρύβεται συνέχεια πίσω απο συγκεκριμένες πέτρες,δεν ανήγει το στόμα του καθόλου(μήπως έχει αυγά?)και όταν κρύβεται το βλέπω να είναι χαμηλά πάνω στην άμμο ακίνητο.σαν να βαριέται! εξωτερικά δεν το βλέπω ότι έχει καμιά αρρώστια,χωρίς να είμαι βέβαια σίγουρος

μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-10, 23:17
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

εχει ενα φουσκωμα κατω απο το στομα?αν ναι και με το οτι δεν τρωει και κρυβεται τοτε μαλλον εχει αυγα,βαλε μια φωτο αν μπορεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-10, 23:22
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει ενα φουσκωμα κατω απο το στομα?αν ναι και με το οτι δεν τρωει και κρυβεται τοτε μαλλον εχει αυγα,βαλε μια φωτο αν μπορεις

δυστηχώς δεν παρατηρώ κανένα φούσκωμα,αυριο θα προσπαθήσω να ποσταρω φοτο ώστε αν μπορέσει κανείς να παρατηρήσει τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-10, 23:47
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

φιλε μου καλησπερα απο μενα.Καταρχην εχεις κανει μεγαλο λαθος που εχεις βαλει κιχλιδες σε 120 λιτρα.Με το ιδιο σκεπτικο ξεκινησα και εγω αλλα ευτυχως προλαβα και το διορθωσα.Τωρα οσο αφορα το ψαρι εχει καποιο φουσκωμα κατω απο την κοιλια?πληγες?φουσκωμα στο λαιμο?Βαλε μια φωτο και συμπληρωσε μια φορμα σχετικα με το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-10, 23:51
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Πιστεύω είναι ακόμη από το στρες της μεταφοράς.
Όταν είχα πρωτοβάλει τα maingano, ένα ήταν όπως το περιγράφεις, κρυβόταν, δεν κινούταν κλπ, όμως μετά από μερικές μέρες συνήλθε και πλέον είναι όλα καλά.
Αν δεν βλέπεις κάποιο προφανές σημάδι ασθένειας, θα σου έλεγα μην αγχώνεσαι ακόμη.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-10, 01:17
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου καλησπερα απο μενα.Καταρχην εχεις κανει μεγαλο λαθος που εχεις βαλει κιχλιδες σε 120 λιτρα.Με το ιδιο σκεπτικο ξεκινησα και εγω αλλα ευτυχως προλαβα και το διορθωσα.Τωρα οσο αφορα το ψαρι εχει καποιο φουσκωμα κατω απο την κοιλια?πληγες?φουσκωμα στο λαιμο?Βαλε μια φωτο και συμπληρωσε μια φορμα σχετικα με το ενυδρειο

ίσως είσαι λίγο υπερβολικός ότι σε ένα μέτρο ενυδρείο δεν χωράνε 3 labi,αλλά σίγουρα θάχεις κάποια εμπειρία παραπάνω.

στο θέμα μας το ψάρι εξωτερικά δεν δείχνει το παραμικρό ανησυχητικό!θα προσπαθήσω να βάλω αύριο φοτο ώστε αν δεις κατι να με βοηθήσεις
ευχαριστώ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω είναι ακόμη από το στρες της μεταφοράς.
Όταν είχα πρωτοβάλει τα maingano, ένα ήταν όπως το περιγράφεις, κρυβόταν, δεν κινούταν κλπ, όμως μετά από μερικές μέρες συνήλθε και πλέον είναι όλα καλά.
Αν δεν βλέπεις κάποιο προφανές σημάδι ασθένειας, θα σου έλεγα μην αγχώνεσαι ακόμη.

οκ persival, εύχομαι να είναι απο το στρες.
thanks

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη h3342 : 11-02-10 στις 01:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-10, 16:23
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

έβγαλα μερικές φοτο μπας και μπορείτε να καταλάβετε κατι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04643.JPG
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  173,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04652.JPG
Εμφανίσεις:  368
Μέγεθος:  174,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04656.JPG
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  179,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04657.JPG
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  175,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04659.JPG
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  267,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC04662.JPG
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  158,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-10, 17:50
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Με μια πρόχειρη ματιά, θα επιμείνω στην άποψή μου... Δώστου μερικές μέρες ακόμη, αν θυμάμαι του δικού μου του πήρε μια 10αριά μέρες να "συνέλθει".
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-10, 20:04
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια πρόχειρη ματιά, θα επιμείνω στην άποψή μου... Δώστου μερικές μέρες ακόμη, αν θυμάμαι του δικού μου του πήρε μια 10αριά μέρες να "συνέλθει".

φίλε είχες τελικά δίκιο!!!

έβαλα 4 corydoras(ξέρω θέλουν μαλακό νερό) και με το που τα έβαλα, το λαμπι που μέχρι τότε κρυβόταν συνέχεια βγήκε απο την κρυψώνα του και κάνει βόλτες με τα cory!!!! σκλαλίζουν τα cory την άμμο και το λαμπι τρωει ότι ανασηκώνεται!!!!

μια χαρά ζούνε όλα μαζί
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-10, 20:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από h3342 Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε είχες τελικά δίκιο!!!

έβαλα 4 corydoras(ξέρω θέλουν μαλακό νερό) και με το που τα έβαλα, το λαμπι που μέχρι τότε κρυβόταν συνέχεια βγήκε απο την κρυψώνα του και κάνει βόλτες με τα cory!!!! σκλαλίζουν τα cory την άμμο και το λαμπι τρωει ότι ανασηκώνεται!!!!

μια χαρά ζούνε όλα μαζί

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-02-10, 20:20
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Φίλε μου δεν ξέρω τα cory και τις ανάγκες τους, όμως αφού ξέρεις ότι θέλουν άλλες συνθήκες, γιατί τα έβαλες;

Απο την μια χάρηκα που ο λαμπιδόχρωμος σου είναι εντάξει, από την άλλη με προβλημάτισες...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-02-10, 20:56
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου δεν ξέρω τα cory και τις ανάγκες τους, όμως αφού ξέρεις ότι θέλουν άλλες συνθήκες, γιατί τα έβαλες;

Απο την μια χάρηκα που ο λαμπιδόχρωμος σου είναι εντάξει, από την άλλη με προβλημάτισες...

βασικά είδα σε site και θέλουν απο 6-8 ph. εγώ έχω 7.8-8 αν και στο όριο μου άρεσαν και τα πήρα,έχω σκοπό να κάνω συχνές αλλαγές ώστε να έχουν καθαρό νερό ώστε να ζούν καλά

http://fishprofiles.com/profiles/fre...ydoras_aeneus/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-10, 22:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από h3342 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικά είδα σε site και θέλουν απο 6-8 ph.
"Στο ιντερνετ αναφερονται αρκετες γενικοτητες με ευρη τιμων…π.χ. το ψαρι «χ» ζει σε ph από 6 εως 8…τα 2 ακρα όμως αυτά αντιπροσωπευουν πολύ διαφορετικο νερο…
Παρα το γενγονος ότι το ψαρι θα επιβιωσει και στις 2 αυτές τιμες….θα εκτιμησει ιδιαιτερα αν του δωσουμε την τιμη εκεινη που πλησιαζει την τιμη του pH του τοπου καταγωγης του. Το ιδιο ισχυει και για τις υπολοιπες παραμετρους νερου..
Πλεον υπαρχουν πληροφοριες για τους βιοτοπους..."

απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-02-10, 01:46
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
"Στο ιντερνετ αναφερονται αρκετες γενικοτητες με ευρη τιμων…π.χ. το ψαρι «χ» ζει σε ph από 6 εως 8…τα 2 ακρα όμως αυτά αντιπροσωπευουν πολύ διαφορετικο νερο…
Παρα το γενγονος ότι το ψαρι θα επιβιωσει και στις 2 αυτές τιμες….θα εκτιμησει ιδιαιτερα αν του δωσουμε την τιμη εκεινη που πλησιαζει την τιμη του pH του τοπου καταγωγης του. Το ιδιο ισχυει και για τις υπολοιπες παραμετρους νερου..
Πλεον υπαρχουν πληροφοριες για τους βιοτοπους..."

απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318
Πάνο με όλο το σεβασμό των γνώσεων που σίγουρα έχεις,πάντα τα ψάρια θα εκτιμούν διαφορετικές συνθήκες απο αυτα που τους δίνουμε στα ενυδρία, αλλά μην είμαστε υπερβολικοί όμως.

Πόσοι βάζουν ενα ζευγάρη oscar σε 400λίτρα (1.50 μήκος)και νομίζουν οτι κάνει ζωάρα?? ενώ σε 180λίτρα με (1.20 μήκος) θα είναι στριμωγμένο!μην τρελαθούμε

πόσοι έμειροι χομπίστες μπορούν να ξέρουν ακριβώς τις συνθήκες του κάθε ψαριού αφού καθε βιβλίο λεει διαφορετικές συνθήκες και κάθε site τα δικά του?
Πόσοι 'γνώστες' έχουν την δυνατότητα να δίνουν στα ψάρια τους
τα λίτρα που χρειάζεται το κάθε ψάρι??κανείς πιστεύω,οπότε ο καθένας μας κάνει ότι μπορεί για να έχουν τα ψάρια του το καλύτερο δυνατό,πάει και τελείωσε.Οπότε υπερβολές του τύπου,"μα καλα έχεις τα χρυσόψαρα σε 80 λιτρα?? αυτα θέλουν 200+ " με τρελαίνουν

ένα χρυσόψαρο(που ζει θεωρητικά σε 6.5-8ph) πότε θα ζει καλύτερα σε 40λίτρα και 8ph αλλά με συχνές αλλαγές νερου,ποικιλία τροφών κτλ ή σε ενυδρείο 400 λίτρων με αλλαγή 1 φορά το εξάμηνο και εγκατελειμένο ενυδρείο? δεν είναι το παν το stadar, πεσμου λιτρα-μηκος-ph να σου πω , παίζει ρόλο και πόσο θα ασχολείσαι και τι γνώσεις έχεις.

τα corydoras ζουν σε 6-8 ph, θέλουν άμμο και πολλές κρυψώνες,δεν θέλουν αλάτι στο νερό,και πάνε απο 3-4 και πάνω
εμένα δλδ που τα έχω όλα αυτά,ακόμα και το ph μου είναι εστω και οριακά μέσα στα όριο είναι τοσο τρελό ώστε να υπάρχει ειρωνία απο άλους "έμπειρους" και καλά????

Τέλος πάει στο διάολο να είχε κανείς εμπειρία με τα συγκεκριμένα ψάρια και να πει, φίλε εγώ που τα είχα τόσο καιρό θέλουν τις τάδε απαιτήσεις και δεν κάνουν στο ενυδρείο σου.να το δεχτώ και να του πω ευχαριστώ.
αλλα όταν ο άλλος με το που ακούσει ένα ψάρι κάθεται και το γράφει στο google για να δει τις απαιτήσεις του μόνο και μόνο για να κριτικάρει κάποιον αρχάριο οτι και καλά θέλεις περισσότερα λίτρα ή διαφορετικές απαιτήσεις,τότε είναι κατι διαφορετικό....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θες απο περιέργεια και μόνο πεσμου τι ψάρια έχεις εσυ στο ενυδρείο σου,αφού είσαι τόσο υπεράνω που ούτε 1 πρόταση δεν δέχεσαι να γράψεις στον και καλά αρχάριο,αφού τα δικά σου ψάρια σίγουρα ζουν σε συνθήκες όπως στην λίμνη tanganyika ή Malawi οπότε δεν χρειάζεται να γράφεις και πολλά,εσυ πλεον είσαι στο στάδιο "πετάω 1 εικονίτσα με ειρωνία και όποιος έμπειρος το έπιασε καλώς ώστε να κάνουμε και χαβαλέ, αλλιώς αστον να ρωτάει.."


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη h3342 : 15-02-10 στις 01:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-02-10, 02:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε σε ειρωνευτηκε κανεις φιλε μου..
απλα οπως και να το δεις...οτι και να λενε τα σαιτς (που συνηθως αναφερουν τις τιμες που απλα επιβιωνει το ψαρι) δες το αλλιως.
κορυ-αμαζονιος-δαση της βροχης-σχεδον αποκλειστικα βροχινο νερο-μαλακο-οξινο

αφρικανες-μεγαλες λιμνες-πρωην θαλασσες-μεγαλες σκληροτητες...

τα 2 ακρα φιλε μου....τι παντρεμα αυτων των 2 μπορουμε να κανουμε??

να αποκλινουμε λιγο ναι...να παμε και τα κορυ σε 7και κατι ισως..μετριο νερο....αλλα με λαμπιντος?? δε νομιζω πως οσοι σε διορθωσαν ειναι υπερβολικοι...

ειναι τυχαιο που τα πιο παλια μου ψαρια μετα το στρατο που ξαναρχισα -ειναι κορυ 4 ετων τωρα- και επι 3 χρονια δε γεννησαν ποτε, μολις αγορασα ΑΟ κι εκανα την πρωτη αλλαγη 50% γεννησαν την αλλη μερα???
φιλικα

υ.γ. και ξερεις....αυριο μεθαυριο παρα τα οσα υπομνηματα...παρα τις απιστευτες γνωσεις εδω μεσα..θα ερθει και αλλος και μετα και αλλος και μετα κι αλλος και ξανα απο την αρχη να λεει τα ιδια χωρις σεβασμο στην εμπειρια ανθρωπων που εχουν περασει τη μιση ζωης τους να μελετουν τα ψαρια...
καποια στιγμη κουραζεσαι και δε μπορεις να γραφεις δοκιμια για οποιον θελει να σε αμφισβητησει....βαζεις ενα εικονακι να του δειξεις οτι ειναι λαθος και ελπιζεις να πιασει το μηνυμα.,...και να ψαχτει περισσοτερο.
και οπως γραφω στο υπομνημα αν το διαβασει κανεις με προσοχη
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι συνθηκες που ζουν στη φυση τα ψαρια εχουν μελετηθει εδώ και πολλα χρονια από ειδικους και καταξιωμενους στο χωρο τους ανθρωπους..
Δε χρειαζεται και δε μπορουμε να τους διαψευσουμε
Και ως γνωστον οσο περισσοτερο προσομοιαζουμε το ενυδρειο μας με το φυσικο περιβαλλον των ψαριων ..τοσο περισσοτερο ευδοκιμουν οι μικροι μας φιλοι.
υ.γ.2 ο Κλεοβουλος εβαλε το εικονακι γιατι μονος σου λες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από h3342 Εμφάνιση μηνυμάτων
έβαλα 4 corydoras(ξέρω θέλουν μαλακό νερό)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-02-10, 12:19
Το avatar του χρήστη akiriazides
akiriazides Ο χρήστης akiriazides δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2010
Περιοχή: αντωνης απο θεσσαλονικη
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση που εχει μικρη σχεση με το θεμα μετα απο τα λεγομενα h3342:
κατα ποσο ενα ψαρι το οποιο γεννηθηκε και μεγαλωσε κατα 3,4,5 γεννες σε ενυδρεια παραγωγης και διαβιωσης μπορει να κρατησει τα γεννεολογικα του χαρακτηριστικα;
δηλαδη μια κιχλιδα πχ η οποια ηρθε απο ενα ενυδρειο με 7,5 pH και μπηκε σε ενα αλλο με 7,2 και γεννησε και τα μικρα πηγαν σε ενυδρειο με 7 και ουτω καθε εξης μπορει να κρατησει τα χαρακτηριστικα της αρχικης;
εχουμε δει πολλα ειδη ζωων και ψαριων να αλλαζουν τις συνηθειες βαση του περιβαλλοντος , δεν ισχυει αυτο στο ενυδρειο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-02-10, 13:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η γενετικη μνημη και το dna δεν αλλαζουν....μπορει το ψαρι να προσαρμοζεται...αλλα παντα θα ειναι καλυτερα..ομορφοτερο υγιεστερο μακροβιοτερο σε νερο του βιοτοπου του...
η συζητηση εχει γινει παρα πολλες φορες και αν κανεις μια αναζητηση θα διαβασεις σελιδες ολοκληρες για το θεμα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-02-10, 19:33
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

τεσπα, το ψαράκι δυστυχώς τις τελευταίες μέρες δεν έτρωγε καθόλου,καθόταν ακίνητο ώρες στην άμμο πάνω, παρόλο που εξωτερικά δεν φαινόταν να έχει καμια γνωστή αρρώστια,ψόφησε πριν λίγα λεπτά.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-02-10, 19:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λυπαμαι για το ψαρακι.....
ευχομαι να μην εχεις αλλες απωλειες...αλλα κυριως πρεπει να φροντισεις εσυ γιαυτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-02-10, 20:34
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
λυπαμαι για το ψαρακι.....
ευχομαι να μην εχεις αλλες απωλειες...αλλα κυριως πρεπει να φροντισεις εσυ γιαυτο

οκ οκ

πάντως τα cory κάνουν ζωάρα

εντομεταξύ,ενώ ολα τα cory ψάχνουν συνέχεια στην άμμο για τροφή,ένα απο αυτα, κάνει συνέχεια βόλτες αριστερά δεξιά το ενυδρείο,σαν κιχλίδα ένα πράμα! ευχομαι να είναι φυσιολογικό.
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη h3342 : 15-02-10 στις 20:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-02-10, 00:04
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

QUOTE:
πάντως τα cory κάνουν ζωάρα

Aς κάνουν και αυτά ζωή όσο τους κρατήσει... σε λίγο που οι κιχλίδες θα εξουσιάζουν το ενυδρείο θα ψάχνεις που να τα βάλεις τα cory
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-02-10, 00:26
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
QUOTE:
πάντως τα cory κάνουν ζωάρα

Aς κάνουν και αυτά ζωή όσο τους κρατήσει... σε λίγο που οι κιχλίδες θα εξουσιάζουν το ενυδρείο θα ψάχνεις που να τα βάλεις τα cory

θα στα στείλω στην Φλώρινα αν γίνει αυτο που λες,έχεις χώρο?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-02-10, 02:36
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Όταν έβαλα τις κιχλίδες (οι πρώτες ήταν λαμπινο όπως εσύ τώρα και τότε τις λέγαμε σαμουράι) πριν χρόνια και χωρίς να υπάρχουν φόρουμ κλπ, είχα στο ενυδρείο ένα κοπαδάκι cory τα οποία έκαμνα πολύ κέφι... οι κιχλίδες όμως μετά ένα μήνα άρχισαν να τα κυνηγάνε παντού ώσπου στο τέλος σκότωσαν τα μισά cory ώσπου να βρώ που να τα δώσω... στη θέση των cory πείρα ένα πλέκο που και αυτός με άφισε άδοξα και διαβάζοντας ένα βιβλίο αποφάσισα και πειρα μετά από πολύ ψάξιμο στα μαγαζιά ένα Synodontis euptera που τον έχω ακόμα και που και αυτός όταν αγριευουν τα πραγματα με τις κιχλίδες τρέχει να κρυφτεί! Αν έχεις σκοπό να διατειρείς μόνο mbuna πρέπει να κάνεις κουμάντο στο τι ψάρια θα έχεις μαζί τους. Εγώ σήμερα ούτε τον Synodonti θα έβαζα...

Αν τελικά κρατήσεις τα cory θα έχει ενδιαφέρων να τα καταφέρεις να συνυπάρχουν, εγώ δεν τα κατάφερα... αλλά δεν υπήρχε τότε και κάποιος να μου πει αυτά που σου λένε οι φίλοι τώρα εδώ


"Τέλος πάει στο διάολο να είχε κανείς εμπειρία με τα συγκεκριμένα ψάρια και να πει, φίλε εγώ που τα είχα τόσο καιρό θέλουν τις τάδε απαιτήσεις και δεν κάνουν στο ενυδρείο σου.να το δεχτώ και να του πω ευχαριστώ."
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-02-10, 10:14
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν έβαλα τις κιχλίδες (οι πρώτες ήταν λαμπινο όπως εσύ τώρα και τότε τις λέγαμε σαμουράι) πριν χρόνια και χωρίς να υπάρχουν φόρουμ κλπ, είχα στο ενυδρείο ένα κοπαδάκι cory τα οποία έκαμνα πολύ κέφι... οι κιχλίδες όμως μετά ένα μήνα άρχισαν να τα κυνηγάνε παντού ώσπου στο τέλος σκότωσαν τα μισά cory ώσπου να βρώ που να τα δώσω... στη θέση των cory πείρα ένα πλέκο που και αυτός με άφισε άδοξα και διαβάζοντας ένα βιβλίο αποφάσισα και πειρα μετά από πολύ ψάξιμο στα μαγαζιά ένα Synodontis euptera που τον έχω ακόμα και που και αυτός όταν αγριευουν τα πραγματα με τις κιχλίδες τρέχει να κρυφτεί! Αν έχεις σκοπό να διατειρείς μόνο mbuna πρέπει να κάνεις κουμάντο στο τι ψάρια θα έχεις μαζί τους. Εγώ σήμερα ούτε τον Synodonti θα έβαζα...

Αν τελικά κρατήσεις τα cory θα έχει ενδιαφέρων να τα καταφέρεις να συνυπάρχουν, εγώ δεν τα κατάφερα... αλλά δεν υπήρχε τότε και κάποιος να μου πει αυτά που σου λένε οι φίλοι τώρα εδώ


"Τέλος πάει στο διάολο να είχε κανείς εμπειρία με τα συγκεκριμένα ψάρια και να πει, φίλε εγώ που τα είχα τόσο καιρό θέλουν τις τάδε απαιτήσεις και δεν κάνουν στο ενυδρείο σου.να το δεχτώ και να του πω ευχαριστώ."
πραγματικά πολύ χρήσιμη η απάντηση σου και πολύ τεκμηριωμένη.
θα είμαι υποψιασμένος ώστε αν δω τέτοια συμπεριφορά να τα βγάλω γρήγορα προτού υπάρξουν απώλειες.

Σίγουρα εσείς οι παλιοί χομπίστες μάθατε με τον δύσκολο τρόπο το χόμπι(είτε με πολλές απογοητεύσεις,είτε με απώλειες ψαριών,είτε με άχρηστο ξόδεμα λεφτών)οπότε να δικαιολογείται αρχάριους που κάνουν σχετικά μικρά λάθη γιατί είναι λογικό να γίνουν.

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-02-10, 12:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από h3342 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα εσείς οι παλιοί χομπίστες μάθατε με τον δύσκολο τρόπο το χόμπι(είτε με πολλές απογοητεύσεις,είτε με απώλειες ψαριών,είτε με άχρηστο ξόδεμα λεφτών)οπότε να δικαιολογείται αρχάριους που κάνουν σχετικά μικρά λάθη γιατί είναι λογικό να γίνουν.
σε πληροφορω και με τους 3 τροπους δυστυχως. ..γιαυτο ειναι και που δεν δικαιολογουμε ή πιο σωστα δεν καταλαβαινουμε τους πειραματισμους σε συνταγες που ειναι ήδη δοκιμασμενες με κοπο και κοστος....
οπως λενε οι περισσοτεροι...μακαρι να ειχαμε ενα gab τοτε να μας ανοιξει τα ματια και δε θα τολμουσαμε αποκοτιες.....
φιλικα σου τα λεω για να αναδειξω την ευκαιρια που εχετε μεσω αυτης της πληροφορησης να ΜΗΝ κανετε λαθη....
και απευθυνομαι σε οσους ξεκινουν περισσοτερο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-02-10, 13:58
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε πληροφορω και με τους 3 τροπους δυστυχως. ..γιαυτο ειναι και που δεν δικαιολογουμε ή πιο σωστα δεν καταλαβαινουμε τους πειραματισμους σε συνταγες που ειναι ήδη δοκιμασμενες με κοπο και κοστος....
οπως λενε οι περισσοτεροι...μακαρι να ειχαμε ενα gab τοτε να μας ανοιξει τα ματια και δε θα τολμουσαμε αποκοτιες.....
φιλικα σου τα λεω για να αναδειξω την ευκαιρια που εχετε μεσω αυτης της πληροφορησης να ΜΗΝ κανετε λαθη....
και απευθυνομαι σε οσους ξεκινουν περισσοτερο....
Συμφωνώ,στα περισσότερα τουλάχιστον

Μια ερώτηση ακόμα όποιος μπορεί να απαντήσει
μου έχει μείνει ένα θηλυκό και ένα αρσενικό Labidochromis,το οποίο αρσενικό κυνηγάει συνέχεια το θηλυκό πραγμα λογικό μέχρι αύριο που θα αγοράσω 1-2 ακομα θυληκές ώστε ο αρσενικός να μοιράζει την επιθετικότητα του.
Η θυληκιά πολλές φορές πάει ψηλά στην έξοδο του φίλτρου που κάνει φυσαλίδες και κάθεται εκει πολυ ώρα,με την ουρά της προς τα πάνω και το κεφάλι προς τα κάτω.
Γιατί το κάνει? μήπως για περισσότερο οξυγόνο?μήπως ο αρσενικός βαριέται να την κυνηγάει εκεί ψηλά,και οταν την κυνηγάει έχει πάρει ήδη την κατάλληλη στάση και του ξεφεύγει εύκολα?της αρέσει το ρεύμα?κατα τα άλλα είναι και φαίνεται υγειέστατη
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-02-10, 00:42
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Είναι στρεσσαρισμένη από το κυνηγητό, το έχω δει το έργο, με την προσθήκη των νέων ψαριών θα ηρεμήσει η κατάσταση.
Κρυψωνες αρκετές έχεις ;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-02-10, 00:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι στρεσσαρισμένη από το κυνηγητό,
αυτα τα ψαρια τα ονομαζω εξοριστα....ο αδυναμος κρικος που παει και καθεται στη γωνια "τιμωρια"...στην ουσια ειναι μια γωνια που βρισκει καταφυγιο....οχι για πολυ ομως γιαυτο φροντισε συντομα να κανεις τις αναλογιες που πρεπει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-02-10, 01:02
Το avatar του χρήστη h3342
h3342 Ο χρήστης h3342 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2010
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 100
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην h3342
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα τα ψαρια τα ονομαζω εξοριστα....ο αδυναμος κρικος που παει και καθεται στη γωνια "τιμωρια"...στην ουσια ειναι μια γωνια που βρισκει καταφυγιο....οχι για πολυ ομως γιαυτο φροντισε συντομα να κανεις τις αναλογιες που πρεπει...

έχεις δίκιο,εκει πρεπει να κρύβεται η θυληκια προσωρινά μέχρι να... του πέσει του αρσενικού

πάντως και τα 2 έχουν πολύ ζωντάνια στο ενυδρείο!
ο αρσενικός έχει λίγο παραπάνω τεστοστερόνη αλλα θα ηρεμήσει αυριο που θα του φέρω 2 μοντελάκια labidochromis απο το γειτονικό πετ σοπ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-02-10, 01:16
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Απαντησούλα δεν πήρα όμως για τις κρυψώνες, για πες, κάποια φωτογραφία έχεις ;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
labidochromis sp yellow Κων/νος Μ. Malawi 59 05-06-09 12:41
yellow labidochromis kanarini Malawi 11 26-02-08 23:01
¶ρρωστο labidochromis sp xtreme84 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 14-06-07 12:16
ζευγαρωμα labidochromis? fitilakias Malawi 15 21-03-07 22:13
Labidochromis eliasfot1 Malawi 9 22-10-06 10:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10619 seconds with 14 queries