Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 16-04-10, 17:40
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τεραστιο το θεμα λιμνη και ειδικα λιμνη για κοι......

Λοιπον.......

Σε καμια περιπτωση, λιμνη με κοι και με μονο φυτα, χωρις φιλτρα δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσουν......

Γιατι ομως????

Με απλα λογια γιατι ειναι τεραστιο το θεμα.....

Τα μονα φυτα που θα επιβιωναν σε μια λιμνη με κοι (νοουμενου οτι τα κοι θα προλαβουν να μεγαλωσουν) ειναι τα νουφαρα και αυτα με καποιες προυποθεσεις....
Υπαρχει η εντυπωση οτι τα φυτα μεσα στη λιμνη ειναι το Α και το Ω γιατι παρεχουν οξυγονο κλπ... κλπ........

Ναι ετσι ειναι τα πραγματα αλλα αυτο γινετε τη μερα, τη νυχτα γινεται ακριβως το αντιθετο τα φυτα καταναλωνουν οξυγονο........ οποταν?????

Τα κοι απαιτουν τεραστιες ποσοτητες οξυγονου σε σχεση με αλλα ψαρια λιμνης και ειδικα το καλοκαιρι η περιεκτικοτητα του νερου σε οξυγονο ειναι πολυ πιο χαμηλη σε σχεσει με τον χειμωνα.....οξυγονο το οποιο απαιτουν τα κοι για τη σωστη αναπτυξη τους και υγεια..

Τωρα χωρις αναδευση του νερου απο το βαθος και χωρις φιλτρα με καλο βιολογικο υλικο πως θα διαχειριστει το ολο συστημα τα αποβλητα των ψαριων ειδικα των κοι που ειναι σε τεραστιες ποσοτητες?????

Πολυ συντομα ειδικα το καλοκαιρι σε μια τετοια περιπτωση που ολα τα αποβλητα θα κατσουν στο πατο και χωρις κυκλοφορια του νερου απο το βαθος και χωρις οξυγονο στην ουσια, γιατι οπως ειπαμε το καλοκαιρι τα επιπεδα οξυγονου στο νερο, ειδικα στα βαθυτερα σημεια ειναι κατα πολυ πιο χαμηλο σε σχεση με το χειμωνα, θα δημιουργηθουν αναεροβιες καταστασεις συψη με αποτελεσμα την απελευθερωση τοξικων αεριων που θα εχει με μαθηματικη ακριβεια το θανατο των ψαριων.

Θα μπορουσα να γραψω πολλα, αλλα προς το παρων αυτα...

Απαιτουνται εδω και τωρα αρθρα σχετικα με την κατηγορια για τη σωστη ενημερωση ολων μας.....

Εχω αρχισει να γραφω καποια πραγματα αλλα δεν θα τα ανεβασω νομιζω ειναι σωστο να το κανουν οι mod.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 16-04-10, 17:53
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Βρε παιδιά ... ο Χριστός κι η Παναγία!!! Τι πολλά που γράψατε ... κόκκινο μπλε μαύρο ... αδύνατον να τα διαβάσω!!!!

Να δώσω μόνο την απάντησή μου. Έξω υπάρχει ο ήλιος, τα υδρόφιλα και υδρόβια φυτά, και κυρίως ο φρέσκος καθαρός αέρας που με την κίνηση της επιφάνειας του νερού, το οξυγονώνει. Είναι αφημένα όλα στην φυσική ροή τους. Όπως ακριβώς "ζούνε" οι τόσες λιμνούλες της φύσης, "ζει " κι η δική μου.
Το ενυδρείο το στερούμε από ήλιο αέρα και μεγάλα φυτά. Η βιολογία δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζετε από τον ήλιο, αλλά εγώ ξέρω τι βλέπω! Υγιή ψάρια με ζωντανά χρώματα και πολύ κινητικότητα.

Δεν νομίζω σε καμία περίπτωση πως μπορούμε να συγκρίνουμε το ενυδρείο με την λίμνη. Γιατί δεν ξέρω, αλλά ξέρω τι βλέπω!!!!!!!!!!!!!

Και δεν λέω για τις δυο πρώτες φωτο που πραγματικά πνίγηκε στο πράσινο, αλλά και πέρυσι (2 επόμενες φωτο) μια χαρά ήταν.

Συγνώμη που δημοσιεύω εδώ δικές μου φωτο, αλλά ...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF9678.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  151,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF9679.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  117,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF9689.jpg
Εμφανίσεις:  390
Μέγεθος:  73,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF0258.jpg
Εμφανίσεις:  342
Μέγεθος:  145,0 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 16-04-10, 18:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεραστιο το θεμα λιμνη και ειδικα λιμνη για κοι......

Λοιπον.......

Σε καμια περιπτωση, λιμνη με κοι και με μονο φυτα, χωρις φιλτρα δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσουν......

Γιατι ομως????

Με απλα λογια γιατι ειναι τεραστιο το θεμα.....

Τα μονα φυτα που θα επιβιωναν σε μια λιμνη με κοι (νοουμενου οτι τα κοι θα προλαβουν να μεγαλωσουν) ειναι τα νουφαρα και αυτα με καποιες προυποθεσεις....
Υπαρχει η εντυπωση οτι τα φυτα μεσα στη λιμνη ειναι το Α και το Ω γιατι παρεχουν οξυγονο κλπ... κλπ........

Ναι ετσι ειναι τα πραγματα αλλα αυτο γινετε τη μερα, τη νυχτα γινεται ακριβως το αντιθετο τα φυτα καταναλωνουν οξυγονο........ οποταν?????

Τα κοι απαιτουν τεραστιες ποσοτητες οξυγονου σε σχεση με αλλα ψαρια λιμνης και ειδικα το καλοκαιρι η περιεκτικοτητα του νερου με οξυγονο ειναι πολυ πιο χαμηλη σε σχεσει με τον χειμωνα.....οξυγονο το οποιο απαιτουν τα κοι για τη σωστη αναπτυξη τους και υγεια..

Τωρα χωρις αναδευση του νερου απο το βαθος και χωρις φιλτρα με καλο βιολογικο υλικο πως θα διαχειριστει το ολο συστημα τα αποβλητα των ψαριων ειδικα των κοι που ειναι σε τεραστιες ποσοτητες?????

Πολυ συντομα ειδικα το καλοκαιρι σε μια τετοια περιπτωση που ολα τα αποβλητα θα κατσουν στο πατο και χωρις κυκλοφορια του νερου απο το βαθος και χωρις οξυγονο στην ουσια, γιατι οπως ειπαμε το καλοκαιρι τα επιπεδα οξυγονου στο νερο, ειδικα στα βαθυτερα σημεια ειναι κατα πολυ πιο χαμηλο σε σχεση με το χειμωνα, θα δημιουργηθουν αναεροβιες καταστασεις συψη με αποτελεσμα την απελευθερωση τοξικων αεριων που θα εχει με μαθηματικη ακριβεια το θανατο των ψαριων.

Θα μπορουσα να γραψω πολλα, αλλα προς το παρων αυτα...

Απαιτουνται εδω και τωρα αρθρα σχετικα με την κατηγορια για τη σωστη ενημερωση ολων μας.....

Εχω αρχισει να γραφω καποια πραγματα αλλα δεν θα τα ανεβασω νομιζω ειναι σωστο να το κανουν οι mod.
Σωστός ο Άντρος...αλλά ακόμα πόσες φορές θα τα πούμε αυτά τα ίδια?
Άντρο, και άρθρα να γίνουν, πάλι η ίδια συζήτηση θα γίνεται.... έχω πραγματικά κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν ανατρέξετε πιο πίσω, σίγουρα θα βρείτε όσα έχεις αναφέρει εδώ, τουλάχιστον 4-5 φορές από εμένα. Θυμάσαι το θέμα με την αντλία που με πείρατε όλοι σας μονότερμα? Θυμάσαι τι σου είχα πει εκεί? Να μην επιμένεις σε πράγματα που μπορεί στο μέλλον να αλλάξεις γνώμη. Χαίρομαι ιδιαίτερα που έχεις ασχοληθεί με το θέμα και σε βρίσκω ενημερωμένο ακόμα και σε θέματα εξειδικευμένων συσκευών.

Άντρο, εσύ πιστεύεις ότι η λίμνη του Γιάννου όπως είναι τώρα με τις 40 και μια γλάστρες νυμφαίων είναι ιδανική για ΚΟΙ? Πες ανοικτά!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 16-04-10, 19:23
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός ο Άντρος...αλλά ακόμα πόσες φορές θα τα πούμε αυτά τα ίδια?
Άντρο, και άρθρα να γίνουν, πάλι η ίδια συζήτηση θα γίνεται.... έχω πραγματικά κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια. Αν ανατρέξετε πιο πίσω, σίγουρα θα βρείτε όσα έχεις αναφέρει εδώ, τουλάχιστον 4-5 φορές από εμένα. Θυμάσαι το θέμα με την αντλία που με πείρατε όλοι σας μονότερμα? Θυμάσαι τι σου είχα πει εκεί? Να μην επιμένεις σε πράγματα που μπορεί στο μέλλον να αλλάξεις γνώμη. Χαίρομαι ιδιαίτερα που έχεις ασχοληθεί με το θέμα και σε βρίσκω ενημερωμένο ακόμα και σε θέματα εξειδικευμένων συσκευών.

Άντρο, εσύ πιστεύεις ότι η λίμνη του Γιάννου όπως είναι τώρα με τις 40 και μια γλάστρες νυμφαίων είναι ιδανική για ΚΟΙ? Πες ανοικτά!
Δεν καταλαβες καλα ή και δεν θυμασαι καλα δεν διαφωνησα για το θεμα της αντλιας σε σχεση με το βαθος αλλα στην υψομετρικη διαφορα της αντλιας το οποιο και ακομα διαφωνω μαζι σου .

Μην το αρχισουμε ομως παλι αυτο απο την αρχη, γιατι εγω ποτε δεν ειπα να μην αντλουμε το νερο απο το βαθος αλλωστε βυθιζομενες αντλιες αγορασα για αυτο ακριβως το λογο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά ... ο Χριστός κι η Παναγία!!! Τι πολλά που γράψατε ... κόκκινο μπλε μαύρο ... αδύνατον να τα διαβάσω!!!!

Να δώσω μόνο την απάντησή μου. Έξω υπάρχει ο ήλιος, τα υδρόφιλα και υδρόβια φυτά, και κυρίως ο φρέσκος καθαρός αέρας που με την κίνηση της επιφάνειας του νερού, το οξυγονώνει. Είναι αφημένα όλα στην φυσική ροή τους. Όπως ακριβώς "ζούνε" οι τόσες λιμνούλες της φύσης, "ζει " κι η δική μου.
Το ενυδρείο το στερούμε από ήλιο αέρα και μεγάλα φυτά. Η βιολογία δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζετε από τον ήλιο, αλλά εγώ ξέρω τι βλέπω! Υγιή ψάρια με ζωντανά χρώματα και πολύ κινητικότητα.

Δεν νομίζω σε καμία περίπτωση πως μπορούμε να συγκρίνουμε το ενυδρείο με την λίμνη. Γιατί δεν ξέρω, αλλά ξέρω τι βλέπω!!!!!!!!!!!!!

Και δεν λέω για τις δυο πρώτες φωτο που πραγματικά πνίγηκε στο πράσινο, αλλά και πέρυσι (2 επόμενες φωτο) μια χαρά ήταν.

Συγνώμη που δημοσιεύω εδώ δικές μου φωτο, αλλά ...
Lucy, δεν μιλαμε για χρυσοψαρα αλλα για κοι..........

Αλλο η λιμνη με κοι και αλλο με χρυσοψαρα.......

Εδω μιλαμε εχουν τα χρυσοψαρα μεσα σε γυαλες και πολλες φορες επιβιωνουν για πολλα χρονια μεσα σε αυτες και δεν θα επιβιωσουν μεσα σε αυτο το μικρο παραδεισσο που εχεις φτιαξει εσυ???

Υπαρχει ομως ενας κανονας για τα κοι ο οποιος λεει τα εξης: "Δωστε τους χωρο, καλη ποιοτητα νερου (σωστοι παραμετροι νερου) και πολυ καλη οξυγονωση για να τα δειτε να μεγαλωνουν οπως πρεπει και στο μεγεθος που πρεπει."

Τεραστιο το θεμα Lucy.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 16-04-10 στις 19:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 16-04-10, 19:52
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Τεραστιο το θεμα λιμνη και ειδικα λιμνη για κοι......
Τεράστιο δεν είναι, τεράστιο το κάνουμε εμείς!


Λοιπον.......

Σε καμια περιπτωση, λιμνη με κοι και με μονο φυτα, χωρις φιλτρα δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσουν......
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Γιατι ομως????

Με απλα λογια γιατι ειναι τεραστιο το θεμα.....

Τα μονα φυτα που θα επιβιωναν σε μια λιμνη με κοι (νοουμενου οτι τα κοι θα προλαβουν να μεγαλωσουν) ειναι τα νουφαρα και αυτα με καποιες προυποθεσεις....
Υπαρχει η εντυπωση οτι τα φυτα μεσα στη λιμνη ειναι το Α και το Ω γιατι παρεχουν οξυγονο κλπ... κλπ........

Ναι ετσι ειναι τα πραγματα αλλα αυτο γινετε τη μερα, τη νυχτα γινεται ακριβως το αντιθετο τα φυτα καταναλωνουν οξυγονο........ οποταν?????
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Τα κοι απαιτουν τεραστιες ποσοτητες οξυγονου σε σχεση με αλλα ψαρια λιμνης και ειδικα το καλοκαιρι η περιεκτικοτητα του νερου με οξυγονο ειναι πολυ πιο χαμηλη σε σχεσει με τον χειμωνα.....οξυγονο το οποιο απαιτουν τα κοι για τη σωστη αναπτυξη τους και υγεια..
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?


Τωρα χωρις αναδευση του νερου απο το βαθος και χωρις φιλτρα με καλο βιολογικο υλικο πως θα διαχειριστει το ολο συστημα τα αποβλητα των ψαριων ειδικα των κοι που ειναι σε τεραστιες ποσοτητες?????
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Πολυ συντομα ειδικα το καλοκαιρι σε μια τετοια περιπτωση που ολα τα αποβλητα θα κατσουν στο πατο και χωρις κυκλοφορια του νερου απο το βαθος και χωρις οξυγονο στην ουσια, γιατι οπως ειπαμε το καλοκαιρι τα επιπεδα οξυγονου στο νερο, ειδικα στα βαθυτερα σημεια ειναι κατα πολυ πιο χαμηλο σε σχεση με το χειμωνα, θα δημιουργηθουν αναεροβιες καταστασεις συψη με αποτελεσμα την απελευθερωση τοξικων αεριων που θα εχει με μαθηματικη ακριβεια το θανατο των ψαριων.
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Θα μπορουσα να γραψω πολλα, αλλα προς το παρων αυτα...

Απαιτουνται εδω και τωρα αρθρα σχετικα με την κατηγορια για τη σωστη ενημερωση ολων μας.....

Εχω αρχισει να γραφω καποια πραγματα αλλα δεν θα τα ανεβασω νομιζω ειναι σωστο να το κανουν οι mod.
__________________

Άντρο αν πρόσεξες σου απάντησα σε όλα με το (Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?) Γιατί στο τέλος της ημέρας εκεί καταλήγουμε.
Σε υπενθυμίζω την κουβέντα που μου εσύ μου είπες ότι στην Λεμεσό ύπαρχοι κάποιος ο οποίος εκτρέφει ΚΟΙ και για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα τον χρόνο κλείνει και τα φίλτρα.
Όσο για την οξυγόνωση (που εκεί είναι η μεγάλη μας διαφωνία) έχεις δει ποτέ τα ψάρια σου στην επιφάνια (το βράδυ) το καλοκαίρι?
Αν εσύ ήσουνα σε ένα δωμάτιο το οποίο δεν ανέπνεες κανονικά δεν θα άλλαξες τοποθεσία για να ανάπνευσες? Το ίδιο θα έκαναν και τα ψάρια.
Αν πρόσεξες κάτι τέτοιο τότε ναι τα ψάρια σου έχουν έλλειψη οξυγόνου.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 16-04-10, 20:44
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεραστιο το θεμα λιμνη και ειδικα λιμνη για κοι......
Τεράστιο δεν είναι, τεράστιο το κάνουμε εμείς!


Λοιπον.......

Σε καμια περιπτωση, λιμνη με κοι και με μονο φυτα, χωρις φιλτρα δεν υπαρχει περιπτωση να επιβιωσουν......
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Γιατι ομως????

Με απλα λογια γιατι ειναι τεραστιο το θεμα.....

Τα μονα φυτα που θα επιβιωναν σε μια λιμνη με κοι (νοουμενου οτι τα κοι θα προλαβουν να μεγαλωσουν) ειναι τα νουφαρα και αυτα με καποιες προυποθεσεις....
Υπαρχει η εντυπωση οτι τα φυτα μεσα στη λιμνη ειναι το Α και το Ω γιατι παρεχουν οξυγονο κλπ... κλπ........

Ναι ετσι ειναι τα πραγματα αλλα αυτο γινετε τη μερα, τη νυχτα γινεται ακριβως το αντιθετο τα φυτα καταναλωνουν οξυγονο........ οποταν?????
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Τα κοι απαιτουν τεραστιες ποσοτητες οξυγονου σε σχεση με αλλα ψαρια λιμνης και ειδικα το καλοκαιρι η περιεκτικοτητα του νερου με οξυγονο ειναι πολυ πιο χαμηλη σε σχεσει με τον χειμωνα.....οξυγονο το οποιο απαιτουν τα κοι για τη σωστη αναπτυξη τους και υγεια..
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?


Τωρα χωρις αναδευση του νερου απο το βαθος και χωρις φιλτρα με καλο βιολογικο υλικο πως θα διαχειριστει το ολο συστημα τα αποβλητα των ψαριων ειδικα των κοι που ειναι σε τεραστιες ποσοτητες?????
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Πολυ συντομα ειδικα το καλοκαιρι σε μια τετοια περιπτωση που ολα τα αποβλητα θα κατσουν στο πατο και χωρις κυκλοφορια του νερου απο το βαθος και χωρις οξυγονο στην ουσια, γιατι οπως ειπαμε το καλοκαιρι τα επιπεδα οξυγονου στο νερο, ειδικα στα βαθυτερα σημεια ειναι κατα πολυ πιο χαμηλο σε σχεση με το χειμωνα, θα δημιουργηθουν αναεροβιες καταστασεις συψη με αποτελεσμα την απελευθερωση τοξικων αεριων που θα εχει με μαθηματικη ακριβεια το θανατο των ψαριων.
Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?

Θα μπορουσα να γραψω πολλα, αλλα προς το παρων αυτα...

Απαιτουνται εδω και τωρα αρθρα σχετικα με την κατηγορια για τη σωστη ενημερωση ολων μας.....

Εχω αρχισει να γραφω καποια πραγματα αλλα δεν θα τα ανεβασω νομιζω ειναι σωστο να το κανουν οι mod.
__________________

Άντρο αν πρόσεξες σου απάντησα σε όλα με το (Δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικές λίμνες με ΚΟΙ?) Γιατί στο τέλος της ημέρας εκεί καταλήγουμε.
Σε υπενθυμίζω την κουβέντα που μου εσύ μου είπες ότι στην Λεμεσό ύπαρχοι κάποιος ο οποίος εκτρέφει ΚΟΙ και για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα τον χρόνο κλείνει και τα φίλτρα.
Όσο για την οξυγόνωση (που εκεί είναι η μεγάλη μας διαφωνία) έχεις δει ποτέ τα ψάρια σου στην επιφάνια (το βράδυ) το καλοκαίρι?
Αν εσύ ήσουνα σε ένα δωμάτιο το οποίο δεν ανέπνεες κανονικά δεν θα άλλαξες τοποθεσία για να ανάπνευσες? Το ίδιο θα έκαναν και τα ψάρια.
Αν πρόσεξες κάτι τέτοιο τότε ναι τα ψάρια σου έχουν έλλειψη οξυγόνου.
Δηλαδη συγκρινεις μια φυσικη λιμνη που εχει συνεχη ροη με συνεχη ανανεωση του νερου, με ενα κλειστο στην ουσια συστημα οπως τα δικο μας!!!!!!!!!!! Ξεροκεφαλε....

Τοτε γιατι εχεις αντλια και φιλτρα, δοκιμασε...βγαλτα κι'αν επιβιωσουν οπως στη φυση που δεν εχει φιλτρα και αντλιες τοτε να τις βγαλουμε ολοι
Οσο για τον Εγγλεζο στη Λεμεσο....ΝΑΙ αυτο κανει στην τεραστια κυρια λιμνη του. Οταν εχει γονους σβηνει φιλτρα UV καποιες ωρες την ημερα για να πιασει αλγη η λιμνη για να τρεφονται οι γονοι.

Τη συγκεκριμενη μερα που πηγα η λιμνη ηταν καταπρασινη και αν θυμαμαι καλα ηταν Μαιος χωρις υψηλες θερμοκρασιες...........

Οταν πηγα περσι τον ιουλιο δουλευαν τα παντα και το νερο κρυσταλο......αλλα εδω Γιαννο μιλαμε για γκουρου.......

Κερνας φραπε?????????????????????
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 16-04-10, 21:23
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Δηλαδη συγκρινεις μια φυσικη λιμνη που εχει συνεχη ροη με συνεχη ανανεωση του νερου, με ενα κλειστο στην ουσια συστημα οπως τα δικο μας!!!!!!!!!!! Ξεροκεφαλε....[IMG]file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

Ρε ση ποιος είπε ότι στις φυσικές λίμνες γίνετε συνεχή ανανέωση του νερού?

Τοτε γιατι εχεις αντλια και φιλτρα, δοκιμασε...βγαλτα κι'αν επιβιωσουν οπως στη φυση που δεν εχει φιλτρα και αντλιες τοτε να τις βγαλουμε ολοι [IMG]file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif[/IMG]
Εγώ σε πάω και στοίχημα. Να αφήσω 5 ΚΟΙ μέσα και να τα κλίσω όλα.

Οσο για τον Εγγλεζο στη Λεμεσο....ΝΑΙ αυτο κανει στην τεραστια κυρια λιμνη του. Οταν εχει γονους σβηνει φιλτρα UV καποιες ωρες την ημερα για να πιασει αλγη η λιμνη για να τρεφονται οι γονοι.
Και γιατί δεν πεθαίνουν τα ΚΟΙ του?


Τη συγκεκριμενη μερα που πηγα η λιμνη ηταν καταπρασινη και αν θυμαμαι καλα ηταν Μαιος χωρις υψηλες θερμοκρασιες...........

Οταν πηγα περσι τον ιουλιο δουλευαν τα παντα και το νερο κρυσταλο......αλλα εδω Γιαννο μιλαμε για γκουρου.......

Κερνας φραπε?????????????????????
Σε περίμενα σήμερα που χάθηκες?
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 16-04-10, 21:41
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντρο επειδή είμαι νέος στο χόμπι θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορώ να δω από κοντά το έργο σου και αν θέλεις μου δίνεις και κάποιες συμβουλές μιας και είμαστε σχεδόν γείτονες. Μένω Δευτερά
Κοπιασε οποτε θελεις...σου στελνω π.μ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά ο Άνδρος είναι γνωστό λαμογιο και βάζει φωτογραφίες τέτοιες που δεν φαίνονται οι ατέλειες.

Εσύ Γιαννο που μπορείς να την δεις την λίμνη του από κοντά .

Τέλος
Πιστεύω ότι αν δεν βιαστή να κάνει την επέκταση , λογού του ότι έχει πολύ μεγάλη αυλή μπορεί να κάνει παπάδες.

Ας ξοδέψει και μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω δεν χάλασε και ο κόσμος.
Τόσα έριξε χα χα χα.

Βάζω κάποιες φωτο που ίσως σε βοηθήσουν σε αυτό που σκέφτεσαι να κανείς.
Γεια σου ρε Βασιλη με τα γραφικα σου
Φοβερος!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη συγκρινεις μια φυσικη λιμνη που εχει συνεχη ροη με συνεχη ανανεωση του νερου, με ενα κλειστο στην ουσια συστημα οπως τα δικο μας!!!!!!!!!!! Ξεροκεφαλε....[IMG]file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

Ρε ση ποιος είπε ότι στις φυσικές λίμνες γίνετε συνεχή ανανέωση του νερού?

Τοτε γιατι εχεις αντλια και φιλτρα, δοκιμασε...βγαλτα κι'αν επιβιωσουν οπως στη φυση που δεν εχει φιλτρα και αντλιες τοτε να τις βγαλουμε ολοι [IMG]file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif[/IMG]
Εγώ σε πάω και στοίχημα. Να αφήσω 5 ΚΟΙ μέσα και να τα κλίσω όλα.

Οσο για τον Εγγλεζο στη Λεμεσο....ΝΑΙ αυτο κανει στην τεραστια κυρια λιμνη του. Οταν εχει γονους σβηνει φιλτρα UV καποιες ωρες την ημερα για να πιασει αλγη η λιμνη για να τρεφονται οι γονοι.
Και γιατί δεν πεθαίνουν τα ΚΟΙ του?


Τη συγκεκριμενη μερα που πηγα η λιμνη ηταν καταπρασινη και αν θυμαμαι καλα ηταν Μαιος χωρις υψηλες θερμοκρασιες...........

Οταν πηγα περσι τον ιουλιο δουλευαν τα παντα και το νερο κρυσταλο......αλλα εδω Γιαννο μιλαμε για γκουρου.......

Κερνας φραπε?????????????????????
Σε περίμενα σήμερα που χάθηκες?
Επειδη θα σε παρει και θα σε σηκωσει.......μεινε μεχρι εδω

ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΕ
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 16-04-10 στις 21:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 16-04-10, 21:48
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά ο Άνδρος είναι γνωστό λαμογιο και βάζει φωτογραφίες τέτοιες που δεν φαίνονται οι ατέλειες.

Εσύ Γιαννο που μπορείς να την δεις την λίμνη του από κοντά .

Τέλος
Πιστεύω ότι αν δεν βιαστή να κάνει την επέκταση , λογού του ότι έχει πολύ μεγάλη αυλή μπορεί να κάνει παπάδες.

Ας ξοδέψει και μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω δεν χάλασε και ο κόσμος.
Τόσα έριξε χα χα χα.

Βάζω κάποιες φωτο που ίσως σε βοηθήσουν σε αυτό που σκέφτεσαι να κανείς.

Ναι ναι άπαικτος είσαι. Έλεγα να σου γράψω για αυτό και ξεχάστηκα.
Έλεγα και εγώ ποιος θα μου φτιάξη ένα σχέδιο το πώς θα φαίνεται ο κήπος μου όταν θα κάνω την πέργολα?????????????
Τα συχαριτήρια μου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων

Επειδη θα σε παρει και θα σε σηκωσει.......μεινε μεχρι εδω

ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΕ
Εντάξει τότε αφού δεν θες να απαντήσεις μένω μέχρι εδώ.
Ζηλιάρη……….που θες να κάνεις και προέκταση.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 16-04-10 στις 21:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 16-04-10, 22:02
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

παιδια αυριο σας παρουσιαζω την λιμνη του φιλου μου απο πτολεμαιδα! ειναι μεγαλη εχει κοι και χρυσοψαρα σαν το κεφαλι μου και μεγαλυτερα! δεν εχει ρευμα καθολου αρα και αντλιες και φυλτρα, την χτυπαει ο ηλιος πολες ωρες την ημερα! την εχει φτιαξει εδω και 4 χρονια εχει βαθος 1 μετρο στην μια πλευρα και 1μιση στη αλλη. ειναι με τσιμεντο, μετα προτου την γεμισει με νερο εβαλε χωμα απο πανο χαλικι και φυτεψε τα φυτα του ετσι χυμα! το ατομο δεν εχει σχεση με ιντερνετ και απο σελιδες με σχετικα θεματα! αυριο που θα παω θα ειναι η μιση αδια για να μπορουμε να τα πιασουμε ( θα μου χαρισει). Αρα η λουση εχει μεγαλο δικαιο! δε αντιλεγω ομως και για φυλτρα και ολα αυτα που λετε ενοιτε οτι κανουν καλο αλλα δεν ειναι και ο μοναδικος τροπος να κανεις μια λιμνη! Θα μου πειτε τωρα..... εσυ γιατι δεν την εκανες σαν τον φιλο σου; Επιδει εχω ρευμα και αυτος ειναι τελειως ασχετος απο αντλιες και φυλτρα και πως λειτουργουν! Αλλα και παλι κατα κει γερνω, ετσι καιαλιος δεν εχω στην λιμνη μου κανενα φυλτρο μονο 2 αντλιες που μου κανουν ανακυκλοση! Οσο για τα καλυτερα φιλαρακια του ειναι τα βατραχια! Πιστευω οτι η λιμνη ειναι το ενυδρειο το φτοχου και ετσι πρεπει να ειναι! Οσο ποιο λιγα τοσο ποιο φυσικη! Τελικα μπορεις να κανεις τα παντα σε μια λιμνη σχεδον τσαμπα και αυτο γιατι η φυση σου τα δινει δωρεαν απο πετρες μεχρι φυτα! Τωρα εσεις αν εχετε την οικονομικη ανεση τι να σας πω μπραβο! παντος αν εκανα ολα αυτα που λετε τωρα θα χροστουσα ακομα! Α και αυτο που λεω ειναι αποψη ετσι;
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 16-04-10, 22:25
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια αυριο σας παρουσιαζω ............. λεω ειναι αποψη ετσι;
Φίλε μου έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες.
Απλά το βλέπεις από άλλη οπτική γωνιά σε σχέση με κάποιους άλλους.

Να πω μονό ότι στην Ασία έχουν κυπρίνους εδώ και παρά μα παρά πολλά χρονιά και η μόδα ξεκίνησε από φυσικές λιμνούλες που είχαν όλα τα μοναστήρια τους.
Και όπως είναι φυσικό ούτε αντλίες υπήρχαν ούτε καν τροφές για ψαριά.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να λέγονται όσα ξέρει κανείς πάνω σε σχετικά θέματα της λίμνης ώστε να ενημερωνόμαστε όλοι μας.
Και ο καθένας θα κάνει αυτό που θέλει αρκεί μετά να μην ψάχνετε και να λέει γιατί ψοφάνε τα ψαριά του η να λέει γιατί τα δικά σου είναι ποιο μεγάλα και ποιο κινητικά από τα δικά μου κτλ.

Για μένα λίμνη δεν είναι τα ψαριά. Για μένα είναι όλη αυτή η ομορφιά που προσφέρει το σύνολο της. Π.χ φέτος το τι πουλιά έχω δει να έρχονται να πίνουν νερό και να απολαμβάνω τα χρώματα τους δεν περιγράφετε.

Στο τέλος εμένα δε με νοιάζει αν θα βάλω και Κοι η όχι αλλά για κάποιους είναι ο λόγος ο οποίος κάνουν την λίμνη μια και λατρεύουν αυτό το είδος ψαριού.
Οπότε τι να πεις σε κάποιον που θέλει το καλύτερο για τα ΚΟΙ του.

Γενικά δεν έχουμε όλοι τους ιδίους λογούς που κάνουμε την λίμνη μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 16-04-10, 22:48
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εντάξει τότε αφού δεν θες να απαντήσεις μένω μέχρι εδώ.
Ζηλιάρη……….που θες να κάνεις και προέκταση.

[/QUOTE]

Και να σου απαντησω δηλαδη τι θα βγει??
Ζηλιαρης εγω ρε??

Αν θυμαμαι καλα εφτιαξα πρωτος εγω τη λιμνη και μετα καποιος αλλος

ΖΗΛΙΑΡΗ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες.
Απλά το βλέπεις από άλλη οπτική γωνιά σε σχέση με κάποιους άλλους.

Να πω μονό ότι στην Ασία έχουν κυπρίνους εδώ και παρά μα παρά πολλά χρονιά και η μόδα ξεκίνησε από φυσικές λιμνούλες που είχαν όλα τα μοναστήρια τους.
Και όπως είναι φυσικό ούτε αντλίες υπήρχαν ούτε καν τροφές για ψαριά.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να λέγονται όσα ξέρει κανείς πάνω σε σχετικά θέματα της λίμνης ώστε να ενημερωνόμαστε όλοι μας.
Και ο καθένας θα κάνει αυτό που θέλει αρκεί μετά να μην ψάχνετε και να λέει γιατί ψοφάνε τα ψαριά του η να λέει γιατί τα δικά σου είναι ποιο μεγάλα και ποιο κινητικά από τα δικά μου κτλ.

Για μένα λίμνη δεν είναι τα ψαριά. Για μένα είναι όλη αυτή η ομορφιά που προσφέρει το σύνολο της. Π.χ φέτος το τι πουλιά έχω δει να έρχονται να πίνουν νερό και να απολαμβάνω τα χρώματα τους δεν περιγράφετε.

Στο τέλος εμένα δε με νοιάζει αν θα βάλω και Κοι η όχι αλλά για κάποιους είναι ο λόγος ο οποίος κάνουν την λίμνη μια και λατρεύουν αυτό το είδος ψαριού.
Οπότε τι να πεις σε κάποιον που θέλει το καλύτερο για τα ΚΟΙ του.

Γενικά δεν έχουμε όλοι τους ιδίους λογούς που κάνουμε την λίμνη μας.
Αυτο ακριβως...

Εαν δειτε ξενους χομπιστες με εμπειρια στο χομπυ τι λιμνες εχουν ισως και να γελασετε.

Το μονο που τους ενδιαφερει ειναι τα ψαρια και τιποτε αλλο.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 16-04-10 στις 22:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 16-04-10, 23:20
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες.
Απλά το βλέπεις από άλλη οπτική γωνιά σε σχέση με κάποιους άλλους.

Να πω μονό ότι στην Ασία έχουν κυπρίνους εδώ και παρά μα παρά πολλά χρονιά και η μόδα ξεκίνησε από φυσικές λιμνούλες που είχαν όλα τα μοναστήρια τους.
Και όπως είναι φυσικό ούτε αντλίες υπήρχαν ούτε καν τροφές για ψαριά.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να λέγονται όσα ξέρει κανείς πάνω σε σχετικά θέματα της λίμνης ώστε να ενημερωνόμαστε όλοι μας.
Και ο καθένας θα κάνει αυτό που θέλει αρκεί μετά να μην ψάχνετε και να λέει γιατί ψοφάνε τα ψαριά του η να λέει γιατί τα δικά σου είναι ποιο μεγάλα και ποιο κινητικά από τα δικά μου κτλ.

Για μένα λίμνη δεν είναι τα ψαριά. Για μένα είναι όλη αυτή η ομορφιά που προσφέρει το σύνολο της. Π.χ φέτος το τι πουλιά έχω δει να έρχονται να πίνουν νερό και να απολαμβάνω τα χρώματα τους δεν περιγράφετε.

Στο τέλος εμένα δε με νοιάζει αν θα βάλω και Κοι η όχι αλλά για κάποιους είναι ο λόγος ο οποίος κάνουν την λίμνη μια και λατρεύουν αυτό το είδος ψαριού.
Οπότε τι να πεις σε κάποιον που θέλει το καλύτερο για τα ΚΟΙ του.

Γενικά δεν έχουμε όλοι τους ιδίους λογούς που κάνουμε την λίμνη μας.
κιτα μην πας μακρια η μακεδονια που ειμαι εγω ειναι γεματο τεχνιτες λιμνες χωρις αντλιες. Αλλα πολες φορες μπερδεβομαι οταν διαβαζω για τι μιλαμε! εγω χερω κρισταλινο νερο εχουν μονο τα ενυδρεια οι πισινες και τα ποταμακια με τρεχουμενο νερο. σε οσες λιμνες πηγα φυσικες η τεχνιτες ειναι απο λιγο ως και πολυ θολες. Και αυτο πιστευω χερεις γιατι; Γιατι ειτε φυσικη ειτε τεχνιτη δε παβει να ειναι μια μεγαλη γουρνα οπου ανεχετε να ζουν ζοντανι οργανισμοι απο φυτα ψαρια βατραχια μεχρι οπως ειπες και πουλεια ολα αυτα τα ζοντανα πλασματα οτι ακαθαρτο εχουν το ριχνουν μεσα της με αποτελεσμα να θολωνη και να ειναι και η ετια της αλγης σε καθε μορφη της. Οι λιμνες δεν εχουν ουτε καταραχτες ουτε ριακια που κανουμε εμεις. Εμεις κανουμε ενα ειδος ποταμολιμνης και αυτο ειναι αληθεια! Οσο για τα κοι και για τα χρυσοψαρα που βαζουμε δεν ειναι και πεστροφες; Μην τρελαθουμε; Αντεχουν μια χαρα!!!! ετσι και αλιος γιαυτο ειναι και ψαρια λιμνης! Γιατι αυτες τις συνθηκες θελουν! Αν τωρα θελετε να δωσετε χαρα τα ψαρακιασας βαλτε πολα φυτα και καντε ποιο μεγαλα βαθοι! Και μην τους βαζετε πλαστικα και καλοδια δεξια και αριστερα! Εγω παντος θα χερομουνα παρα πολυ αν μου δειχνατε τα ψαρακιασας και τα φυτα σας, ακομα και οτι αλο συμβενει στη λιμνη σας με πουλεια και εντομα! παρα να τσακονεστε
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 17-04-10, 08:12
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia Εμφάνιση μηνυμάτων
κιτα μην πας μακρια η μακεδονια που ειμαι εγω ειναι γεματο τεχνιτες λιμνες χωρις αντλιες. Αλλα πολες φορες μπερδεβομαι οταν διαβαζω για τι μιλαμε! εγω χερω κρισταλινο νερο εχουν μονο τα ενυδρεια οι πισινες και τα ποταμακια με τρεχουμενο νερο. σε οσες λιμνες πηγα φυσικες η τεχνιτες ειναι απο λιγο ως και πολυ θολες. Και αυτο πιστευω χερεις γιατι; Γιατι ειτε φυσικη ειτε τεχνιτη δε παβει να ειναι μια μεγαλη γουρνα οπου ανεχετε να ζουν ζοντανι οργανισμοι απο φυτα ψαρια βατραχια μεχρι οπως ειπες και πουλεια ολα αυτα τα ζοντανα πλασματα οτι ακαθαρτο εχουν το ριχνουν μεσα της με αποτελεσμα να θολωνη και να ειναι και η ετια της αλγης σε καθε μορφη της. Οι λιμνες δεν εχουν ουτε καταραχτες ουτε ριακια που κανουμε εμεις. Εμεις κανουμε ενα ειδος ποταμολιμνης και αυτο ειναι αληθεια! Οσο για τα κοι και για τα χρυσοψαρα που βαζουμε δεν ειναι και πεστροφες; Μην τρελαθουμε; Αντεχουν μια χαρα!!!! ετσι και αλιος γιαυτο ειναι και ψαρια λιμνης! Γιατι αυτες τις συνθηκες θελουν! Αν τωρα θελετε να δωσετε χαρα τα ψαρακιασας βαλτε πολα φυτα και καντε ποιο μεγαλα βαθοι! Και μην τους βαζετε πλαστικα και καλοδια δεξια και αριστερα! Εγω παντος θα χερομουνα παρα πολυ αν μου δειχνατε τα ψαρακιασας και τα φυτα σας, ακομα και οτι αλο συμβενει στη λιμνη σας με πουλεια και εντομα! παρα να τσακονεστε
Μα Λίμνη για ΚΟΙ χωρίς bottom aeration drain, χωρίς αντλίες, χωρίς οξυγονώσει, και με φυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 17-04-10, 08:30
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα Λίμνη για ΚΟΙ χωρίς bottom aeration drain, χωρίς αντλίες, χωρίς οξυγονώσει, και με φυτά?
Ξεροκεφαλε.....ασε στη παντα τα bottom drain και τις αντλιες και ελα απο δω να δεσουμε κανα σιδερο......

κερνω φραπε........

Με καθε σιδερο που θα δενεις θα περνεις και μια iris δωρεαν...χαμος γινεται
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 17-04-10, 09:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα Λίμνη για ΚΟΙ χωρίς bottom aeration drain, χωρίς αντλίες, χωρίς οξυγονώσει, και με φυτά?
Εγώ θα στο κάνω πιο απλό γιατί τα προσωπάκια με την γλώσσα έξω υποδηλώνουν περιπέξιμο....Μπορώ και εγώ να κρατήσω 2-3 χρυσόψαρα σε ένα 200 ενυδρείο χωρίς φίλτρο, αντλία και χωρίς οξυγόνο και με φυτά. Μπορεί και να ζήσουν... Είμαι όμως σωστός? Πού κάνω λάθος? Γιατί αυτά δεν μπορεί να ισχύσουν σε μια τεχνητή λιμνούλα? Μπορεί εκεί έξω να ισχύουν όντως άλλες συνθήκες, αλλά τα κέρδη είναι αμεληταία. Οι κακές συνθήκες έχουν αντίκτυπο στην ανάπτυξη/υγεία του ψαριού. Στα ΚΟΙ αυτό είναι πιο σοβαρό, πιο εμφανές.

Γιάννο σου προτείνω ένα πράγμα. Αφού αισίως φτιάξω τη λίμνη μου, θα πάμε μαζί σε όποιο κατάστημα θέλεις να διαλέξουμε από ένα ΚΟΙ της ίδιας γέννας με τα ίδια γονήδια. Θα ξεκινήσουμε στην κατηγορία ένα καινούριο θέμα για την ανάπτυξη σου συγκεκριμένου ψαριού και στο κλείσημο ενός χρόνου θα κάνουμε μια ανασκόπηση ως προς την ανάπτυξη του. Με αυτό το "πείραμα" θα βγουν πολύ καλά συμπεράσματα. Τί λες?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 17-04-10, 09:24
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα στο κάνω πιο απλό γιατί τα προσωπάκια με την γλώσσα έξω υποδηλώνουν περιπέξιμο....Μπορώ και εγώ να κρατήσω 2-3 χρυσόψαρα σε ένα 200 ενυδρείο χωρίς φίλτρο, αντλία και χωρίς οξυγόνο και με φυτά. Μπορεί και να ζήσουν... Είμαι όμως σωστός? Πού κάνω λάθος? Γιατί αυτά δεν μπορεί να ισχύσουν σε μια τεχνητή λιμνούλα? Μπορεί εκεί έξω να ισχύουν όντως άλλες συνθήκες, αλλά τα κέρδη είναι αμεληταία. Οι κακές συνθήκες έχουν αντίκτυπο στην ανάπτυξη/υγεία του ψαριού. Στα ΚΟΙ αυτό είναι πιο σοβαρό, πιο εμφανές.

Γιάννο σου προτείνω ένα πράγμα. Αφού αισίως φτιάξω τη λίμνη μου, θα πάμε μαζί σε όποιο κατάστημα θέλεις να διαλέξουμε από ένα ΚΟΙ της ίδιας γέννας με τα ίδια γονήδια. Θα ξεκινήσουμε στην κατηγορία ένα καινούριο θέμα για την ανάπτυξη σου συγκεκριμένου ψαριού και στο κλείσημο ενός χρόνου θα κάνουμε μια ανασκόπηση ως προς την ανάπτυξη του. Με αυτό το "πείραμα" θα βγουν πολύ καλά αποτελέσματα. Τί λες?
Για ένα τέτοιο τεστ πρέπει να αφαιρέσω πολλά ψάρια από την λίμνη μου. Είναι ένα κομμάτι που συμφωνούμε. Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχει διαφορά στην ανάπτυξη ενός ψαριού σε σχέση με τον χώρο που του δίνετε.(περιλαμβανομένων και τον πολλών νούφαρων)
Δίνης χώρο στο ψάρι έχεις περισσότεροι ανάπτυξη.
Τώρα δημιουργείτε η εξής ερώτηση.
Τη θέλεις από την λίμνη σου?
Αν θέλεις μεγάλα ΚΟΙ που θα έχεις την αίσθηση ότι έχεις ένα ενυδρείο στην αυλή γίνεται.
Θέλεις μια ΛΙΜΝΗ με τα όλα της να σου προσφέρει φυσικότητα και ας μην έχεις τα τεράστια ψάρια?
Εγώ προτιμώ την φυσικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 17-04-10, 10:54
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ένα τέτοιο τεστ πρέπει να αφαιρέσω πολλά ψάρια από την λίμνη μου. Είναι ένα κομμάτι που συμφωνούμε. Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχει διαφορά στην ανάπτυξη ενός ψαριού σε σχέση με τον χώρο που του δίνετε.(περιλαμβανομένων και τον πολλών νούφαρων)
Δίνης χώρο στο ψάρι έχεις περισσότεροι ανάπτυξη.
Τώρα δημιουργείτε η εξής ερώτηση.
Τη θέλεις από την λίμνη σου?
Αν θέλεις μεγάλα ΚΟΙ που θα έχεις την αίσθηση ότι έχεις ένα ενυδρείο στην αυλή γίνεται.
Θέλεις μια ΛΙΜΝΗ με τα όλα της να σου προσφέρει φυσικότητα και ας μην έχεις τα τεράστια ψάρια?
Εγώ προτιμώ την φυσικότητα.
Αρα..... πρεπει να βγαλεις τα κοι και να μου τα φερεις εμενα που δεν θα εχω φυτα στην κυρια λιμνη
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 17-04-10, 11:04
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα..... πρεπει να βγαλεις τα κοι και να μου τα φερεις εμενα που δεν θα εχω φυτα στην κυρια λιμνη
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 17-04-10, 15:18
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά .

Βαλέ καμιά φωτογραφία Άνδρο από την λίμνη πως πάει η προέκταση.
Γιατι μονό για φραπέδες ακούω συνεχεία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 18-04-10, 11:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ένα τέτοιο τεστ πρέπει να αφαιρέσω πολλά ψάρια από την λίμνη μου. Είναι ένα κομμάτι που συμφωνούμε. Δεν είπα ποτέ ότι δεν υπάρχει διαφορά στην ανάπτυξη ενός ψαριού σε σχέση με τον χώρο που του δίνετε.(περιλαμβανομένων και τον πολλών νούφαρων)
Δίνης χώρο στο ψάρι έχεις περισσότεροι ανάπτυξη.
Τώρα δημιουργείτε η εξής ερώτηση.
Τη θέλεις από την λίμνη σου?
Αν θέλεις μεγάλα ΚΟΙ που θα έχεις την αίσθηση ότι έχεις ένα ενυδρείο στην αυλή γίνεται.
Θέλεις μια ΛΙΜΝΗ με τα όλα της να σου προσφέρει φυσικότητα και ας μην έχεις τα τεράστια ψάρια?
Εγώ προτιμώ την φυσικότητα.
Γιάννο, τώρα συμφωνούμε.
Επισης στην κατάληξη σου λες ότι είναι θέμα επιλογής το πως θέλεις τη λίμνη σου. Άλλο είναι μια σωστή λίμνη για ΚΟΙ, άλλο μια λίμνη Wild life pond και άλλο λίμνη για χρυσόψαρα. Η δική σου λίμνη ανοίκει στην δεύτερη κατηγορία και μάλιστα μιλάμε για μια υπέροχη λίμνη αυτού του είδους.

Άκουσε με όμως και δώσε ύψος στο πράσινο. Δε θα το μετανοιώσεις!
χχχχ. Δεν μου άρεσαν οι επιλογές σου στα λουλούδια, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα...άλλωστε, προσωπικά γούστα είναι αυτά χωρίς να λέω ότι είναι λανθασμένες επιλογές οι επιλογές σου έτσι?.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 18-04-10, 18:51
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, τώρα συμφωνούμε.
Επισης στην κατάληξη σου λες ότι είναι θέμα επιλογής το πως θέλεις τη λίμνη σου. Άλλο είναι μια σωστή λίμνη για ΚΟΙ, άλλο μια λίμνη Wild life pond και άλλο λίμνη για χρυσόψαρα. Η δική σου λίμνη ανοίκει στην δεύτερη κατηγορία και μάλιστα μιλάμε για μια υπέροχη λίμνη αυτού του είδους.

Άκουσε με όμως και δώσε ύψος στο πράσινο. Δε θα το μετανοιώσεις!
χχχχ. Δεν μου άρεσαν οι επιλογές σου στα λουλούδια, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα...άλλωστε, προσωπικά γούστα είναι αυτά χωρίς να λέω ότι είναι λανθασμένες επιλογές οι επιλογές σου έτσι?.
Ρε Βασίλη πόσες φορές σου είπα να έρθεις?
Δεν ξέρω καθόλου από φυτά…… αν νομίζεις ότι μπορώ να έχω χρώμα με φυτά της επιλογής σου έλα να πάμε μαζί σε φυτώριο να διαλέξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 14-05-10, 21:45
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ο κύριος που βλέπετε στην φωτογραφία είναι ο Άντρος.
Έχει φάει γερό κόλλημα στο να οξυγονώσει την λίμνη του.
Κάνει τρύπες 0,5mm στον σωλήνα που θα τοποθετήσει στην λίμνη του.

Ε ναι ρε έτσι διακοσμούμε εμείς την λίμνη μας. Αφαιρούμαι τα φυτά έχουμε 2 αντλίες στον πάτο με τα λάστιχα να κρέμονται από πάνω και θα τοποθετήσουμε τώρα και αυτών τον όλμο για να μεγαλώσουμε τα ΚΟΙ μας. Έτσι γουστάρουμε!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03118.jpg
Εμφανίσεις:  386
Μέγεθος:  66,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 14-05-10, 22:12
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Στο τέλος αντί για λίμνη για koi θα φτιάξει τζακουζι με τόσες μπουρμπουλήθρες που θα βγάζει.

Μη μασάς Άντρο

Υ.Γ. ωραίο μαλλί
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 14-05-10, 22:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αν με ρωτάτε εμένα παιδιά, καλά κάνει... Θελω να πιστεύω ότι θα επιλύσει και το πρόβλημα των νιτρικών του, οξυγονώνοντας τον πυθμένα της λίμνης του.
Άντρο, θα μιλήσουμε ξανά σε 3-4 χρόνια όταν μέχρι τότε έχεις κοι των 60 εκατοστών και βάλε....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 14-05-10, 22:32
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ναι ναι είπαμε είναι όλα θέμα γούστου.
Εμένα ας πούμε μου αρέσει να βλέπω την λίμνη μου και να αισθάνομαι ότι είμαι στο βουνό.

Τώρα χωρείς πλάκα
Άντρο βάλε φωτογραφία πως είναι το νερό της λίμνης σου σήμερα (έχεις και αναμένω UV.
Θα βάλω και εγώ μια και ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να κρίνουν. (δεν έχω αναμένω UV έχω όμως φυτά.
Κατά πόσο το νερό μου είναι τζάμι μπορούν να σας το πουν αυτοί που είδαν την λίμνη μου ακόμη και σήμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 15-05-10, 20:41
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ναι είπαμε είναι όλα θέμα γούστου.
Εμένα ας πούμε μου αρέσει να βλέπω την λίμνη μου και να αισθάνομαι ότι είμαι στο βουνό.

Τώρα χωρείς πλάκα
Άντρο βάλε φωτογραφία πως είναι το νερό της λίμνης σου σήμερα (έχεις και αναμένω UV.
Θα βάλω και εγώ μια και ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να κρίνουν. (δεν έχω αναμένω UV έχω όμως φυτά.
Κατά πόσο το νερό μου είναι τζάμι μπορούν να σας το πουν αυτοί που είδαν την λίμνη μου ακόμη και σήμερα.
Καθε χρονο τετοια εποχη εχω αιωρουμενη αλγη που φυσικα μετα φευγει....

Το θεμα Γιαννο δεν ειναι η οπτικη εικονα του νερου που προς το παρων στην δικη μου τουλαχιστον δεν ειναι και η καλυτερη που ομως αργοτερα θα γινει κρυσταλλο.

Αυτο δεν σημαινει οτι εχει προβλημα η ποιοτητα του νερου που σε αντιθεση με το δικο σου κρυσταλλινο νερο εχει προβλημα.............

Γραφω τις δικες μου παραμετρους του νερου και γραψε και εσυ τις δικες σου.

pH: 7,8

KH: 6

GH: 12

NH3: 0

NO2: 0

NO3 και O2 θα κανω σε λιγες μερες για να αφησω να δουλεψει πρωτα η αεραντλια.

Περιμενω τις δικες σου μετρησεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο τέλος αντί για λίμνη για koi θα φτιάξει τζακουζι με τόσες μπουρμπουλήθρες που θα βγάζει.

Μη μασάς Άντρο

Υ.Γ. ωραίο μαλλί


Αστα αυτα ρε...... Θελω κουρεμα και ξυρισμα αλλα εκει κολλησες??? Το φανελακι το ειδες????
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 15-05-10 στις 20:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 15-05-10, 21:13
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

ομορφη ειναι.........μπραβο!!!!! καποτε θα φτιαξω και γω.......... στο πολυ μακρινο μελλον!!!!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 15-05-10, 21:43
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε χρονο τετοια εποχη εχω αιωρουμενη αλγη που φυσικα μετα φευγει....

Το θεμα Γιαννο δεν ειναι η οπτικη εικονα του νερου που προς το παρων στην δικη μου τουλαχιστον δεν ειναι και η καλυτερη που ομως αργοτερα θα γινει κρυσταλλο.

Αυτο δεν σημαινει οτι εχει προβλημα η ποιοτητα του νερου που σε αντιθεση με το δικο σου κρυσταλλινο νερο εχει προβλημα.............

Γραφω τις δικες μου παραμετρους του νερου και γραψε και εσυ τις δικες σου.

pH: 7,8

KH: 6

GH: 12

NH3: 0

NO2: 0

NO3 και O2 θα κανω σε λιγες μερες για να αφησω να δουλεψει πρωτα η αεραντλια.

Περιμενω τις δικες σου μετρησεις
-------------------------




Αστα αυτα ρε...... Θελω κουρεμα και ξυρισμα αλλα εκει κολλησες??? Το φανελακι το ειδες????


Τεστ ξέρεις ότι έκανα κάποτε όταν είχα το reef
Τώρα δεν μπαίνω σε αυτή την διαδικασία αλλά για να δώσουμε μια εικόνα να ξέρουν και οι υπόλοιποι φίλοι εδώ, την επόμενη φορά που θα έρθεις για φραπεδάκη να κάνουμε μαζί όλα τα τεστ.
Μια σημαντικοί διαφορά που έχουμε είναι ότι το δικό μου νερό είναι από γεώτρηση και σίγουρα η σκληρότητα θα είναι στα ύψη.

Που έχει πρόβλημα το νερό μου?

Η λίμνη μου γιατί δεν πρασίνισε αυτή την εποχή?

Ρε παιδιά συζητάμε εδώ τα διάφορα που συμβαίνουν στις λίμνες μας και αυτό βοηθάει κάποιον που θέλει να ασχοληθεί να βγάλει ποιο ξεκάθαρα συμπεράσματα.
Χαίρομαι το ότι παραμένουμε φίλη άσχετα αν έχουμε τις διαφωνίες μας.

Το καλώ μου είναι ότι αρκετή από εδώ έχουν έρθει και έχουν δει όλα αυτά που γράφω και μπορούν να τα επιβεβαιώσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 15-05-10, 22:24
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεστ ξέρεις ότι έκανα κάποτε όταν είχα το reef
Τώρα δεν μπαίνω σε αυτή την διαδικασία αλλά για να δώσουμε μια εικόνα να ξέρουν και οι υπόλοιποι φίλοι εδώ, την επόμενη φορά που θα έρθεις για φραπεδάκη να κάνουμε μαζί όλα τα τεστ.
Μια σημαντικοί διαφορά που έχουμε είναι ότι το δικό μου νερό είναι από γεώτρηση και σίγουρα η σκληρότητα θα είναι στα ύψη.

Που έχει πρόβλημα το νερό μου?

Η λίμνη μου γιατί δεν πρασίνισε αυτή την εποχή?

Ρε παιδιά συζητάμε εδώ τα διάφορα που συμβαίνουν στις λίμνες μας και αυτό βοηθάει κάποιον που θέλει να ασχοληθεί να βγάλει ποιο ξεκάθαρα συμπεράσματα.
Χαίρομαι το ότι παραμένουμε φίλη άσχετα αν έχουμε τις διαφωνίες μας.

Το καλώ μου είναι ότι αρκετή από εδώ έχουν έρθει και έχουν δει όλα αυτά που γράφω και μπορούν να τα επιβεβαιώσουν.

Που εχει προβλημα το νερο σου???

Οκ ας προσπερασουμε τις παραμετρους του νερου....

Βαλε φωτο απο τα κοι σου αυτα που αγορασες πριν 1.5 χρονο πως ηταν οταν τα αγορασες και πως ειναι σημερα.

Λογικα ξερεις τι μεγεθος θα ειχαν αν ολα ηταν οκ???

Αυτο που αγορασα εγω πριν 10 μηνες ηταν 10cm σημερα ειδες ποσο ειναι φτου φτου φτου να μην τα ματιασουμε

Γιαννο μην τα περνεις ολα ετσι απλα ομορφα και ωραια....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρωτη φορα σημερα? chriskousis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 8 06-06-08 10:42
ειχε προβλημα το gab σημερα; orck Greek Aquarist's Boards 3 16-01-08 19:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15784 seconds with 14 queries