Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-06-13, 20:31
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Andros αρχικα μπες εδω και διαβασε

www.dogforum.gr πολύ καλό φορουμ με ψαχμενα άτομα

Να σου πω εγω την άποψη μου για τον σκύλο φύλακα

Ειναι μακρυ και δυσκολο ταξίδι με ποιο πολλές πιθανότητες αποτυχίας παρά επιτυχίας και θα σου πω τους λόγους ...

Πάμε στα ευκολο κομμάτι ...

Πρέπει να αποφασίσεις τι φυλακα θες απλά να κάνει τον συνεγερμό να γαυγιζει το κανουν όλα τα σκυλια τι θα φυλαει χώρο , εσένα την οικογένεια σου . Να πω εδψ οτι ο σκυλος φυλάει μόνο μέσα στο σπίτι και πουθενα αλλού όποιος θέλει εξουδετερώνει ενα σκύλο που ειναι σε αυλή μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα . Αφού διαβασεις τα προφίλ των φυλών που σε ενδιαφέρουν και ταιριαζουν με τον χαρακτήρα σου αλλά και των μελων της οικογενείας σου επιλεγης την φυλή . Εδω αρχίζει το ψάξιμο σιγουρα θες καλό εκτροφέα ( εδω θέλει ψαξιμο πολύ υπάρχουν πολλοί απατεωνες ) , για μένα ψαξε σε ομαδες ανθρωπων που δουλευουν τα σκυλια του και κατεβαινουν σε αγωνες ( clubs) θα σε βοηθησουν πολύ και θα γλιτωσεις αρκετό χρόνο ... Καλά μέχρι εδώ τα έχεις κάνει όλα αυτα ... έχεις βρει και εκτροφέα που ξέρει τι θές και ξέρει τι σκύλο θα σου δώσει για αυτά που θες . Αντε να βρεις την γεννα μπορει να περιμενεις και κανα 6μηνο ...
Πείρες το κουταβι το έχει πληρωση καλά 1000-1500 μιλάμε για σκύλο όπως τιν θέλουμε και χωρίς συμβιβασμους έτσι μην μου αρχίσει κανενας μα μπορω να βρω φτηνότερα

Εχεις μιλησει με εκπαιδευτη για να σου πει πως να συμπεριφέρεσαι εσύ και η οικογενεια σου στο νέο μέλος ( μην ξεχνας πάμε για σκύλο εργασίας , φύλακα ) και δεν πρέπει να κάνουμε λάθη στο μεγάλωμα . Ξεκινας βασικη υπακοή με πολύ καλό εκπαιδευτη ... ασχολείσαι και εσύ καθημερινά . Μιλάμε για καλη βασική έτσι παμε για σκύλο φύλακα όταν θα λέμε κατω θα μένει στο κάτω μεχρι να του πεις να σηκωθεί μετά τους 14 μήνες σε αλλους σκύλους τους 18 μήνες , εξαρταται τον χαρακτήρα θα ξεκινησεις την εκπαιδευση για φύλακα που κραταει για μια ζωή ουσιαστικά δεν σταματας να τον εκπαιδευεις και να εκπαιδευεσαι . Το κόστος για όλα αυτα όπως καταλαβαινεις είναι μεγάλο και σε χρήματα αλλά περισσότερο σε χρόνο . Ειναι περισσότερο τρόπος ζωής και ενασχόλησης ....

Αυτα το όλιγα από εμενα διάβασε , ψάξε πολύ φίλε Andros για να γλιτωσεις τις κακοτοπιες .

Προς τον φίλο ktmas990 η συμπεριφόρα που περιγραφεις ότι κάποιος μπήκε στην αυλή και ο σκύλος δεν το άφηνε δεν τον κάνει σκύλο φύλακα ... μπορει να εμπαινε ενα παιδί που του έπεσε η μπάλα είσαι σε θέση να δώσεις εντολή και απλά να κοκκαλώσει ο σκύλος σου μάλλον όχι . Αρα δεν είναι σκύλος φύλακας για μένα προσωπικά . Πιτ δεν έιχα ,ειχα αλλα σκυλια και εχουν πολλοί φίλοι μου πιτ που τα εχουν για agility και γενικά ασχολούνται πολύ . Τα πίτ δεν κάνουν γιατί είναι πολύ ανθρωποκεντρικά σκυλιά ( αγαπανε τους ανθρωπους πολύ ) για αυτο και δεν προτείνονται από εκπαιδευτες

Εχω την χαρά και την τιμή να έχω πρώτο ξάδερφο ένα από τους καλυτερους εκπαιδευτές στην Ελλαδα με σπουδες πάνω στο σκύλο πολλές εργασίες πάνω στην συμπεριφορά των σκυλιών σε διαφορα Πανεπιστημια και υπευθυνο στην Αεροπορία για την εκπαιδευση σκύλων .
Χρηστο, με εχεις προβληματισει πολυ οφειλω να ομολογησω....Θα το ψαξω και βλεπουμε...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-06-13, 20:34
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πουτολ?

Putol βρε!! putol!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-06-13, 21:04
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρηστο, με εχεις προβληματισει πολυ οφειλω να ομολογησω....Θα το ψαξω και βλεπουμε...
αυτο που λες θελει τρελο ψαξιμο αλλα δεν σε φοβαμαι
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-06-13, 21:55
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Εγώ πάλι νομιζω ειναι στο χαρακτηρα του σκυλιού και πως θα το μάθεις και οχι τοσο πολυ σε ράτσες!
Το καλυτερο που εχεις να κάνεις ειναι συνδυασμος, σκυλου- συναγερμου και κάμερας για να ξερεις τι γινεται..
Εχω δει και τσιουαουα που με το που περάσεις την πορτα σου ορμάει , να σε φάει !
Απο σκυλιά ειχα boxer παλαιοτερα οταν ημουν μικρος ,γεραμνικο ποιμενικο, κυνηγοσκυλο pointer, παλι boxer , ενα αλλο μικρό αδεσποτο , και τώρα εχω ενα αδεσποτο fox terier, και τωρα θα πάρω ενα labrador.
Το αγαπημενο μου απο αυτά ητανε το boxer!
Εχει ενα θεμα με το σαλιο αλλα δεν με ενοχλουσε καθολου , υπέροχος χαρακτηρας ,πολυ δυνατο σκυλι και φιλικό με τα παιδιά!
Ποτέ μου δεν ηθελα να εκπαιδευσω σκυλο ωστε να επιτιθεται σε ξένους , σε περιπτωση που μου φυγει να μην κανει καμια ζημια σε παιδάκι!
Απλα να γαβγιζουν ωστε να σε ειδοποιουν !
Το fox terrier , μονο φυλακας δεν ειναι ,στα μονα που γαβγιζει ειναι τα σκυλια, ολοι οι ανθρωποι ειναι φιλοι του...
Το γερμανικο ειναι και αυτό πολυ καλο, μαθαινει πολυ ευκολα , αλλα το καλοκαιρι ζοριζεται το σκυλι με τοση γουνα , τουλαχιστον εδω στην περιοχη μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θελω την αποψη σας... Andros Γλυκό νερό - Γενικά 9 10-04-13 14:51
Την αποψη σας-Νεο 120αρι! latremena Αρχάριοι γλυκού νερού 15 09-07-12 15:55
Την αποψη σας manthos333 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 15-11-10 12:37
ΤΙΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ... stavrospraf Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-05-10 19:57
Ποια η αποψη σας Ηλίας Γλυκό νερό - Γενικά 18 30-03-09 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03796 seconds with 15 queries