Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ασθένειες- Θεραπείες ψαριών στη δεξαμενή μας

Ασθένειες- Θεραπείες ψαριών στη δεξαμενή μας Οι πρώτες βοήθειες και οι θεραπείες που θα δώσουμε στα ψάρια μας, σε ένα τόσο μεγάλο κλειστό κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-09, 20:25
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή Παραλιγο τραγωδια.

Εδω και μια βδομαδα παλευω με την λιμνη για να σωσω τα ψαρια..........

Ας παρουμε ομως τα πραγματα απο την αρχη.
Πριν ενα μηνα ειχα βαλει στη λιμνη 6 κοι μεγεθους 10cm. Στην αρχη ολα πηγαιναν καλα αλλα την τελευταια εβδομαδα 2 απο αυτα δεν μου αρεσε καθολου η συμπεριφορα τους.
Κινουνταν και τα 2 νωχελικα και σε ορισμενες περιπτωσεις καθονταν ακινητα στο πατο της λιμνης για λιγο και μετα ξανακολυμπουσαν νοθρα. Αν και μου εκανε εντυπωση το γεγονος αφησα να δω πως θα εξελιχθει η κατασταση και την επομενη μερα πεθανε το πρωτο με εναν τροπο που με εκανε να ανησυχησω αφου το εβλεπα να κανει σπασμωδικες κινησεις να κολυμπα σαν τρελο και μετα απο λιγο πεθανε.
Την επομενη μερα βρηκα και το δευτερο ψαρακι νεκρο και ειπα οκ ισως να ηταν και λογος προσαρμογης.
Την επομενη μερα ομως ηταν εκει που τα παιξα!
Ενα απο τα μεγαλα μου κοι το βρηκα να καθεται ακινητο αναμεσα στους βραχους και δεν σας κρυβω οτι τα ποδια μου αρχισαν να τρεμουν. Με το που πλησιασα για να δω τι γινεται εφυγε σαν σφαιρα αλλα μετα προσεξα οτι και αυτου οι κινησεις του ηταν καπως νοθρες οπως επισης καθοταν περιστασιακα και αυτο στο πυθμενα της λιμνης. Προσεξα επισης οτι κολυμπουσε κυκλικα για λιγο στο ιδιο σημειο και μετα το εβλεπα να κολυμπα φυσιολογικα αλλα και παλι κατι δεν μου καθοταν. Ειπα να αφησω την κατασταση να δω τι γινεται και την επομενη η κατασταση ηταν η ιδια. Κατι που ξεχασα να σας αναφερω για το συγκεκριμενο ψαρι ηταν οτι η αναπνοη του ηταν γρηγορη. Τοτε ηταν που αρχισα τα τεστ του νερου της λιμνης ολα τα τεστ δηλ: ph, kh, gh, No2, No3 τα βασικα δηλ και τα αποτελεσματα ολων ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα εκτος απο το kh το οποιο ηταν γυρω στο 22.
Κατι αλλο που ξεχασα να πω ηταν οτι τα ψαρια περιστασιακα και που τα εβλεπα να ξυνονται στις γλαστρες ή στο βυθο κλπ. Αλλα δεν εδωσα σημασια δεν ηθελα να κανω σπασμωδικες κινησεις και ειπα θα αφησω να δω πως θα παν τα πραγματα σε περιπτωση που υπηρχαν παρασιτα αφου δεν εβλεπα κατι πανω στα ψαρια.
Οπως ειπα πιο πανω εκανα ολα τα τεστ εκτος για αμμωνια γιατι θεωρησα οτι ηταν αχρειαστο. Ηταν ομως???
Κανω λοιπον και τεστ αμμωνιας και το αποτελεσμα 0,2mg!
Τι διαολο γινεται?? Πως ειναι δυνατο???
Περασαν πολλα απο το μυαλο μου. Ειναι δυνατο να σκοτωσε τα ψαρια αυτη η ποσοτητα αμμωνιας που βρισκεται στη λιμνη?? Και γιατι να υπαρχει αμμωνια??? Μηπως φταιει το φιλτρο για αυτο το αποτελεσμα???? ή ειναι κατι αλλο??????
Ψαχνοντας να βρω την αιτια ειπα να κανω και τεστ αμμωνιας το τρεχουμενο νερο για να δω τι αποτελεσμα θα βγαλει μπας και τιθεται θεμα αξιοπιστιας του τεστ (sera)
Κανω λοιπον και αυτο το τεστ και η ενδειξη ειναι 0 αρα το τεστ ειναι οκ. τι μενει τωρα?? Να κανω τεστ και το νερο της γεωτρυσης.
Κανω λοιπον το τεστ το βαζω πανω στο τραπεζι και βγαινω εξω απο το σπιτι για ενα τσιγαρο. Μετα απο 5 λεπτα παω να δω το τεστ και με το που το βλεπω μου κοπηκαν τα ποδια!!!!! 5mg!!!!!! Δηλαδη φανταστειτε τωρα...Συμπληρωνα το νερο της λιμνης μετα απο εξατμιση με ενα δηλητηριο και καθε φορα μπορουσε να συμπληρωσω και 500 εως και 700 περιπου λιτρα καθε 2 εως 3 μερες. Αρα δεν τιθεται θεμα φιλτρου αφου η βιολογια μια χαρα δουλευει αφου απο τη στιγμη που εβαζα αμμωνια των 5mg στη λιμνη με τη διασπαση της επεφτε στο 0,2mg. Δεν ξερω αν ειναι αυτο που σκοτωσε τα ψαρακια και κινδυνευει τωρα και το μεγαλο.
Φυσικα εκανα αλλαγη νερου στη λιμνη και πλεον βαζω τρεχουμενο με αντιχλωριο.
Αυτη τη στιγμη το μεγαλο κοι βρισκεται σε ενυδρειο καραντινα 400 λιτρων και εχω βαλει αλατι 0,3% το οποιο δεν ξερω αν η αναλογια που εβαλα ειναι οκ συμφωνα με αυτο που βλεπω. Δεν μπορω να ανεβασω φωτο για να δειτε το ψαρι αλλα θα πω τα εξης: οι κινησεις του μεσα στο ενυδρειο μπορω να πω οτι ειναι μεν φυσιολογικες αλλα σε καποιες φασεις κανει καποιες σπαστικες κινησεις κυριως με το κεφαλι και αναπνεει καπως γρηγορα. Δεν βλεπω κατι στο σωμα του που να ειναι ανησυχητικο ειναι και ο χρωματισμος του τετοιος που με δυσκολευει καπως να δω καθαρα.
Δεν υπαρχουν πληγες. Δεν ξερω αν ειναι εσωτερικη ασθενεια αφου μεσα στη λιμνη ετρωγε καπως και οπως επισης δεν βλεπω κανενα φουσκωμα. Τωρα επειδη εχω βαλει αλατι και εχω στο σπιτι το αντιπαρασιτικο parazin P 4 της waterlife θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω με το αλατι μεσα στο ενυδρειο η να κανω αλλαγες νερου και μετα...η να μην το βαλω...
Παντως το μυαλο μου παει σε καποιου ειδους παρασιτα.....λεω εγω τωρα.
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ δεν ξερω αν αφησα κατι πισω αλλα αν με τα οσα εγραψα καταλαβε καποιος για του τι συμβαινει αν θελει ας απαντησει.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-09, 22:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η βιβλιογραφια ειναι σαφης. Οι σπασμωδικες κινησεις σημαινουν κατι τοξικο στο νερό.
Το τι δεν μπορω να το ξερω, ομως εκτος απο την αμμωνια που μετρησες, (και που δεν δικαιολογειται σε τοσο μεγαλη συγκεντρωση σε νερο απο γεωτρηση), ειναι πολυ πιθανον οτι και κατι αλλο εχει το νερο, που δεν μπορεις να το μετρησεις με τα τεστ που εχεις.
Δεν ξερω που το χρησιμοποιεις το νερο, αλλα θα συνιστουσα να μην το χρησιμοποιεις πουθενα και να το στειλεις σε χημειο για πληρη αναλυση (σημειωνοντας οτι εμφανιστηκε ξαφνικα αμμωνια...)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-05-09, 22:18
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αρα sir να υποθεσω οτι τα 2 ψαρια που εχω χασει και αυτο που εχω τωρα σε καραντινα ειναι αποτελεσμα της αμμωνιας και ισως και κατι αλλο τοξικο???

Οπωσδηποτε το νερο θα σταλει σε χημειο για περαιτερω αναλυσεις.

Τη λιμνη ηδη την εχω φερει σε φυσιολογικα επιπεδα τι κανω ομως με αυτο που εχω σε καραντινα????????

Ευχαριστω
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-05-09, 22:26
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αμμωνια να φερει κυπρινοειδη σε τετοιο κακο χαλι ειναι πολυ δυσκολο.
Αν καταλαβα καλα η αμμωνια στη λιμνη δεν ξεπερασε τα 0.2 mg.
Εδω τα βαζουν σε ενυδρεια για να τα στρωσουν και επιβιωνουν και με αμμωνια 4mg.
Ομως δεν προκυπτει μια γεωτρηση να βγαζει τοση αμμωνια.
Περασε κατι στον υδροφορο οριζοντα?
Θα μπορουσε να ειναι απο αρσενικο μεχρι εξασθενες χρωμιο, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε υποθεσεις. Η απαντηση βρισκεται στο χημειο.
Αυτα που ειναι σε καραντινα, λιγο αλατακι μονο και μονο να βοηθησει να μην κολλησουν τιποτε δευτερογενες... Ο καιρος θα δειξει αν ειναι κατι αναστρεψιμο.
Παρασιτο που δεν φαινεται, και κανει τετοια εντονα φαινομενα ειναι πολυ δυσκολο να ειναι. Παρολα αυτα, επρεπε αυτο που ψοφησε να το ανοιξεις και να το ψαξεις για εσωτερικα παρασιτα. Θα ειμασταν πιο σιγουροι τωρα....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-09, 22:31
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω παρα πολυ
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-09, 22:31
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να ψεκασες εσυ ή κανενας γειτονας φυτα - δεντρα εκει τριγυρω?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-09, 22:47
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Φίλε μου στενοχωρήθηκα πολύ με όλα αυτά που άκουσα.

Νομίζω ο ΝΕΤ σε κατεύθυνε πολύ σωστά .
Όλα τώρα εξάρτιουνται από το τι θα δείξει η χημική αναλύσει .

Ελπίζω όλα αυτά να τελειώσουν γρήγορα και να τα καταφέρει και ο ψαρής σου. Και άλλο κακό να μη δεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-09, 00:51
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

καπως παρομοια εχασα τα πρωτα μου κοι..καθοντουσαν ολα στον πατο ακινητα και κολυμπουσαν απαλα με ξαφνικα ξεσπασματα...το νερο της γεωτρησης μου ειναι παντα καλο καθως δεν περναει ποταμι εκει βαθια που το παιρνω αλλα ειναι μια μεγαλη λιμνη...τοτε που ρωτησα μερικους μου ειπαν πως ειναι παραρασιτο εσωτερικα τους, και πως με το cyprinopur θα τα εσωζα αλλα δυστυχως εδω καλαμτα δεν το ειχε κανεις και ετσι τα εχασα...

οσο για το ξυσιμο που κανουν σε γλαστρες και στον πατο ειναι κλασικο φαινομενο..το κανουν και μενα συχνα πυκνα...ακομα και στην θαλασσα το κανουν αυτο τα ψαρια...

Ελπιζω να καταφερεις να το επαναφερεις το ψαρακι..ειναι μεγαλη πικρα να το χασεις..ξερω απο πρωτο χερι
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-09, 06:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Άντρο, ειλικρινά λυπούμαι πάρα πολύ για ότι συνέβη στη λίμνη σου.

Άντρο, αν θέλεις με ακούς, γιατί πιστεύω ότι έχω να σου προτείνω κάποια πράγματα, χωρίς βέβαια να κατέχω το απόλυτο που τόσο έχω κατηγορηθείτε τελευταία.

Άντρο, οποωσδήποτε πας ξανά για γενική ανάλυση του νερού. Πράγμα που πρέπει να γίνεται κάθε λίγους μήνες, σε περίπτωση που χρησιμοποιείται νερό διάτρισης.

Έχουμε μιλήσει ξανά για τις ποιότητες νερού της Κύπρου. Άντρο, μπορεί εγώ να μην έφτασα σε αυτό το σημείο στο παρελθόν, αλλά γνωρίζω ότι κάποια συστατικά του νερού μπορεί να βλάψουν τα ψάρια, το γόνο, ακόμα και τα αυγά. Είναι αυτός ακριβώς ο λόγος που αντικατέστησα το νερό της διάτρισης μου με το πόσιμο εδώ και χρόνια, έστω και αν έχω μεγάλη ροή.

Όταν είπα πριν λίγες μέρες για ορειακά σημεία, δεν είχα στο νου μου ούτε να σε προσβάλω, ούτε να "παίξω" τον παράγοντα στο φόρουμ. Το φίλτρο σου ΔΕΝ θα σε καλύψει Άντρο και πρέπει να βρεις και έναν δεύτερο εκτός του φίλτρου σου, που ποτέ δε θα είναι σταθερός αφού θα πραγματοποιείς συχνούς καθαρισμούς, ειδικά τώρα που η ιχθυοφόρτωση έχει αυξηθεί σημαντικά. Μελλοντικά, ούτε η UV πιστεύω θα σε καλύπτει, αλλά αυτό δεν είναι της ώρας.

Άντρο, οι ψεκασμοί, όπως έχει υποθεί, είναι μια άλλη περίπτωση βέβαια, πράγμα που μπορεί να είναι πολύ πιθανόν.

Επίσης, θα ήθελα να μιλήσουμε στο τηλ. να σε ρψτήσω για κάποια άλλα πράγματα, που μπορούν να παραπέμπουν σε κάποια ασθένεια γνωστή ώς "της 'Ανοιξης".
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-05-09, 21:18
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Το ψαρι πεθανε και δεν σας κρυβω οτι ειμαι πολυ λυπημενος.
Λοιπον δεν τιθεται προβλημα βιολογιας ουτε φιλτρου εστειλα email στη sera στο τεχνικο τμημα και μου απαντησε καποιος Bodo Schnell ο οποιος αφου του αναφερα τα παντα με την λιμνη τι αντλια εχω και τι φιλτρο μου ειπε οτι δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα.

Το θεμα με την ιχθυοφορτιση αναλογως λιτρων και φιλτρου το εχω υποψη μου και δεν υπαρχει περιπτωση να μου ξεφυγει.

Δεν τιθεται θεμα ψεκασματος....και ουτε spring virosis (Ιος της Ανοιξης) αφου τα συμπτωματα της συγκεκριμενης αρρωστιας παρουσιαζουν αιματοματα στο δερμα τη βαση των πτερυδιων και τα βραγχια που αναπτυσσονται ραγδαια και στο τελος φουσκωνουν και πεθαινουν.

Το κοι αυτο που πεθανε δεν ειχε κανενα απο αυτα τα συμπτωματα και μαλιστα προχωρησα και παρακατω το πηρα δηλαδη και το εκανα νεκροψια (ενταξει δεν ειμαι ιχθυολογος) περισσοτερο για να δω αν υπηρχαν σκουλικια εσωτερικα του ψαριου και δεν υπηρχε απολυτως τιποτα οπως επισης και στα βραγχια. Το ψαρι εξωτερικα δεν φαινοταν να εχει τιποτα ουτε και φουσκωμα. Φαινοταν εντελως φυσιολογικο.

Πιστευω οτι τα 3 ψαρια που πεθαναν μεχρι τωρα πεθαναν απο δηλητηριαση ειτε απο καποια αλλη τοξικη ουσια ειτε απο την αμμωνια που οπως ειπα πιο πανω οποτε συμπληρωνα νερο φορτωνα τη λιμνη με 5mg το λιτρο τα οποια καποτε εφταναν τα 400 λιτρα ή και πολυ περισσοτερα κατα τη συμπληρωση. Και δεν ξερω απο ποτε συνεβηκε αυτο το πραγμα με τη γεωτριση μου.

Επομενως κανοντας τεστ αμμωνιας στη λιμνη, απο τη στιγμη που μου εβγαζε 0,2mg δεν υπηρχε προβλημα βιολογιας αφου διασπουσε τα 5mg ανα λιτρο που εβαζα και αυτο γινοταν καθε 2 ή 3 μερες. Αυτη τη στιγμη η λιμνη ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα και την τεταρτη ερχεται χημικος να παρει νερο απο τη γεωτριση μου και μεχρι το σαββατο θα ξερω τα αποτελεσματα

Ευχαριστω για το ενδιαφερον
Φιλικα, Andros
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-05-09, 18:02
josephjuve Ο χρήστης josephjuve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2009
Περιοχή: Kυπρος, Λευκωσια Τσερι
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Νερο σε λιμνη απο γεωτρηση στο Τσερι! Δεν ειναι κριμα τα ψαρια? Το νερο πρεπει να ειναι σχεδον θαλασσινο!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-09, 20:24
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από josephjuve Εμφάνιση μηνυμάτων
Νερο σε λιμνη απο γεωτρηση στο Τσερι! Δεν ειναι κριμα τα ψαρια? Το νερο πρεπει να ειναι σχεδον θαλασσινο!!
Καμια σχεση....εξαρταται απο την περιοχη...
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-06-09, 14:36
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Apologoume gia ta greeklish alla vriskome stin egipto kai o ipologistis pou doulevo tora den exei ellinika.

Antro thimisou an to provlima arxise meta pou evales ta teleftea psaria mesa stin limni sou.
Den tithete thema ixthiofortisis......min trelathoume!!!!!!!!!!!!!!
To nero sou einai tzami. an ipirxe thema ixthiofortisis to nero tha itane tholo!

Kati asxeto
episkeftika to hurgata (dipla apo to shiarm al shaih) kai ida ta psaria kai tas koralia sto fisiko tous perivallon. epatha plaka. mou einai diskolo na sas perigrapso tin omorfia pou ida.
exo vgali kai fotografies me mia ipovrixia fotografiki(me film)
den ksero kata poso vgike kati kalo otan emfaniso to film tha sas stilo na dite!!
molis epistrepso tha sas kano mia mikri parousiasi sto pos perasa eki.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-06-09, 10:21
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Γιαννο μπορει να ειναι και αυτο.....τι να πω ακομα το ψαχνω.....

Λοιπον, το παρα λιγο τραγωδια εγινε τελικα.....τραγωδια.
Εχασα μεχρι στιγμης 8 ψαρια.
Πηρα την αναλυση απο το χημειο οντως υπαρχει αμμωνια οπως επισης χαλκος, καδμιο και 28 αποικιες ψευδομοναδας.
Αργοτερα θα δωσω περισσοτερα στοιχεια με αριθμους.
-------------------------
Χανω και το τελευταιο απο τα μεγαλα παιδια...τι να πω....και να θελω να πω κατι.....δεν μπορω.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 06-06-09 στις 10:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-06-09, 02:01
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

O Χαλκος απο οτι ξερω ειναι φονικος για τα ψαρια..Ειχα καποτε μερικα χρυσοψαρα σε ενα μεγαλο καζανι και τα εχασα ολα λογο χαλκου..

Κριμα ομως..λυπαμαι πολυ..εχω περασει απο τη θεση σου και ξερω πως νιωθεις..
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-06-09, 10:02
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Λυπαμαι...ειλικρινα λυπαμαι Andros για το κακο που σου ετυχε γιατι. παρακολουθω απο την αρχη την πορεια της λιμνης σου.
Προφανως το νερο της γεωτρησης σου επαψε να ειναι ακινδυνο γιατι μολυνθηκε ο υδροφορος οριζοντας, τωρα σε ποια εκταση, αγνωστο.
Οσοι χρησιμοποιουν νερα γεωτρησεων για να εχουν το κεφαλι τους ησυχο, θα πρεπει να στελνουν δειγματα στο χημειο του κρατους τακτικα.
Κατι παρομοιο μπορει να γινει και με το νερο του υδραγωγειου.
Γι'αυτο ειναι εκ των ουκ ανευ η χρηση νερου MONO απο Α/Ο στα ενυδρεια και για ολα τα ειδη ψαριων ακομη και για κιχλιδες, με την προσθηκη καταλληλων ιχνοστοιχειων.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-06-09, 15:10
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λυπαμαι για τα ψαρακια
Η οσμωση μια χαρα κανει δουλεια αλλα για λιμνες λογω του μεγαλου ογκου νερου ειναι ενα προβλημα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-06-09, 18:06
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Σε μια τέτοια περίπτωση, ο άνθρακας μπορεί να κάνει κάτι??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-09, 22:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια τέτοια περίπτωση, ο άνθρακας μπορεί να κάνει κάτι??
Αμεληταία ποσότητα! Ελάχιστα μπορεί να κάνει.Στην περίπτωση των λίμνών μιλάμε για πάρα πολλά λίτρα, εξαιρετικά δυνατή ροή, μεγάλη ποσότητα οργανικής ύλης και σε αυτήν την περίπτωση, συμπλήρωμα με πολλά πολλά λίτρα κάθε δύο μέρες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-06-09, 09:03
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμεληταία ποσότητα! Ελάχιστα μπορεί να κάνει.Στην περίπτωση των λίμνών μιλάμε για πάρα πολλά λίτρα, εξαιρετικά δυνατή ροή, μεγάλη ποσότητα οργανικής ύλης και σε αυτήν την περίπτωση, συμπλήρωμα με πολλά πολλά λίτρα κάθε δύο μέρες.
Δεν μιλάω μόνο για λίμνες, γενικά ο άνθρακας τις αποροφά αυτές τις ουσίες αν μπεί στη σωστή ποσότητα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-06-09, 12:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μιλάω μόνο για λίμνες, γενικά ο άνθρακας τις αποροφά αυτές τις ουσίες αν μπεί στη σωστή ποσότητα???
Από τις πληροφορίες μου, κάποιες ουσίες μπορεί να τις δεσμεύσει, ενώ κάποιες άλλες όχι. Ο άνθρακας μπορεί να δεσμεύσει ακόμα και κάποια επικίνδυνα βαραία μέταλλα. Τώρα, μην με βάλεις να τα πω αναλυτικά γιατί με πιάνεις εκτός θέματος.

Η καλύτερη λύση είναι οι συχνοί ελέγχοι στην ποιότητα του νερού στην περίπτωση όπου γίνεται χρήση νερού από διάτρυση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 17-06-09 στις 17:02
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-06-09, 16:45
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

ok ευχαριστώ.. Θα το ψάξω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τραγωδια με piraya piranha antonis t83 Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής 29 25-07-08 14:27
Τραγωδια...δηλητηριαση των ψαριων απο CO2 mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 15-10-04 01:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07789 seconds with 15 queries