Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-05, 14:02
nigeron Ο χρήστης nigeron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-09-2005
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Φωτισμός, νερό και φιλτράρισμα σε ενυδρείο με δίσκους

Γειά σας ενυδρειόφιλοι. Εδώ και 6 μήνες έχω ένα ενυδρείο ( 150*42*50 ) εντοιχιζόμενο. Από το ένα δωμάτιο, είναι ένα με τον τοίχο(με κορνίζα) και προεξέχει από το άλλο, απ'όπου και γίνονται οι απαραίτητες "εργασίες". Ο εξοπλισμός περιλαμβάνει ένα φίλτρο eheim thermofilter 2126, co2 σύστημα της eheim (ακόμα δεν έχει μπει σε λειτουργία), χαλαζίας της sera (7εκ.) για υπόστρωμα, αεραντλία elite optima, και φωτισμός 2 * sylvania gro-lux 36W. Θέλω να βάλω αληθινά φυτά, αλλά δεν υπάρχει χώρος για πάνω από 4 λάμπες 36w. Έχω ακούσει για λάμπες power compact, η για φθορίου VHO. Τι ακριβώς είναι και πως μπορώ να βρω; Μήπως έχει κανείς κάποια άλλη λύση;

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-05, 14:59
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε nigeron και να μην προβείς σε λάμπες PC αλλά σε απλές φθορίου Τ8, με 4 λάμπες των 36w πας σύνολο 144w δηλαδή 0,48w/λίτρο. Επικίνδυνο νούμερο αν δεν το χειριστείς προσεχτικά, άλγες με bob-cat θα πετάς! Τώρα αν θες κάτι πιο high end υπάρχουν λάμπες Τ5, που βρίσκεις πιο εύκολα σε αρκετά ενυδρειομάγαζα οι οποίες έχουν σημαντικά μεγαλύτερη απόδοση σε σχέση με τις Τ8. PC ξέρω ότι κάποια μαγαζιά έχουν φέρει, είναι μάλλον too much και θα δυσκολευτείς για να βρεις balast. Τώρα να σου πω και μια λειτουργική παρατήρηση, ότι αεραντλία μαζί με CO2 ! Ο λόγος είναι απλός: η αεραντλία και ο αέρας που βάζει θα διώχνει το CO2 που θα προσθέτεις εσύ! Οπότε ξεχνάς την αεραντλία και τα ψαράκια σου θα ζουν μια χαρά από το παραγόμενο οξυγόνο των φυτών σου! Επίσης, σημαντικό είναι να δεις τι υλικά θα βάλεις κάτω από το χαλίκι, πχ tetra initials sticks και άλλα τέτοια. Μια πολύ καλή πηγή γνώσης είναι το site του φίλου Τάκη όπου θα βρεις πολλές, πολλές πληροφορίες! Αυτό στο λέω αν δε θες να κάνεις αναζήτηση εδώ, στο gab, όπου θα βρεις λίγο έως πολύ τα ίδια!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-05, 15:24
nigeron Ο χρήστης nigeron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-09-2005
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Φίλε george hmmy πρώτα από όλα σ'ευχαριστώ. Η αεραντλία φυσικά και θα απομακρυνθεί όταν μπει σε λειτουργία το co2, και όταν μπουν τα φυτά. Πολύ ενδοιαφέρον οι λάμπες T5 που μου προτείνεις. Μήπως ξέρεις αν υπάρχουν σε 120εκ. και πόσα βατ είναι; Εάν βάλω 2 T5 και αφήσω και τις 2 T8 (36w), που έχω είδη, (θα μπουν αρκετά φυτά μαζί με δίσκους), πιστεύεις ότι θα είναι αρκετός φωτισμός; balast μπορώ να βρώ εύκολα και πόσο περίπου κάνουν με τις λάμπες;
Το site που μου προτείνεις το έχω δεί. Είναι όντως πάρα πολύ καλό.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-05, 15:45
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε nigeron βγάζω τα εξής συμπεράσματα: πρώτον δεν έχεις δίσκους αλλά σκέφτεσαι να βάλεις. Δεύτερον ότι είσαι λίγο συγχισμένος με το τι να κάνεις. Τρίτον ότι χρειάζεσαι λίγο ακόμη! Ο λόγος που τα λέω αυτά είναι ότι οι δίσκοι λόγο της υψηλής θερμοκρασίας που θέλουν (28+) είναι πολύ λίγα τα φυτά που αντέχουν, και αυτά που αντέχουν έχουν πολύ μικρές απαιτήσεις σε φως για να πας σε 0.5watt/λίτρο που σκέφτεσαι. Επίσης, με τέτοια ισχύ σε φωτισμό οι δίσκοι θα πηδήξουν έξω από το ενυδρείο! Είναι ψάρι που δεν αγαπά το πολύ φως, και το ενοχλεί μάλιστα η ένταση. Στο δικό μου δισκοενυδρείο έχω 0.24watt/λίτρο και είναι μια χαρά τα φυτάκια! Επίσης, δεν ξέρω αν γνωρίζεις τις ιδιαίτερες συνθήκες που απαιτούν οι δίσκοι, πχ μαλακό νερό (πιθανώς να αναγκαστείς να αγοράσεις μια ΑΟ), χαμηλό ph, συχνές αλλαγές νερού, πολύ καλή φίλτρανση και διάφορα άλλα τέτοια. Κλείνοντας να σου πω ότι να μη σκέφτεσαι πλέον το φωτισμό και την προσθήκη άλλων λαμπτήρων, είσαι μια χαρά από ένταση, ετοίμαζε τα υπόλοιπα από εξοπλισμό και στήσιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-09-05, 16:13
nigeron Ο χρήστης nigeron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-09-2005
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Φίλε george hmmy αυτό που σκέφτομαι είναι να βάλω φυτά-δίσκους σε περίπου 3 μήνες. Αυτά που υπάρχουν είδη είναι, 10 ροδόστομα, 2 αγγελόψαρα, 1 γκουράμι pearl, και 2 ξιφοφόροι. Οι συνθήκες του νερού αυτή τη στιγμή είναι: ph-7.4, kh-6. gh δεν ξέρω ακόμη. Θα έχω μετρητή μες τη βδομάδα. Με τη βοήθεια της τύρφης που έχω προσθέσει στο φίλτρο και με το ph-control της eheim πιστεύω να ελέγχω το ph γύρω στο 6,5. Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω σχετικά με την ΑΟ που μου πρότεινες. Πως λειτουργεί και πόσο περίπου κοστίζει;
Μήπως θα ήταν ωφέλημο να μπεί και ένα φίλτρο απονιτροποίησης;
Ευχαριστώ για την υπομονή σου!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-05, 16:52
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Ο δίσκος έτσι κι αλλιώς θέλει τις αλλαγούλες στο νεράκι του, οπότε το φίλτρο απονιτροποίησης είναι περιττό, ρίχνεις τα νιτρικά με τις αλλαγές που κάνεις. Εβδομαδιαίες οπωσδήποτε (πιο συχνά αν μπορείς ακόμα καλύτερα) της τάξης του 50% κάνω εγώ. Τα αγγελόψαρα κιχλίδες είναι και αυτά αλλά δεν συνίσταται να είναι μαζί με δίσκους, τα άλλα μάλλον από θερμοκρασία και μόνο δε μπορούν να μπουν, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες πολλές για τις συνήθειες τους.

Αφού θα βάλεις ελεγκτή για το ph είσαι μπόμπα, δεν έχεις πρόβλημα. To 7.4 είναι τραγικό βέβαια για δίσκους, να το ξέρεις! Το gh ρίχνεις μια μέτρηση όταν με το καλό πάρεις το μετρητή σου και βλέπεις που είσαι. Υπολόγιζε ένα gh γύρω στο 3 με 4 ότι είναι καλή τιμή.

Η αντίστροφη όσμωση (ΑΟ) είναι ένα είδος φίλτρου για το νερό το οποίο (τα ποιοτικά συστήματα) αποτελείται από τα εξής μέρη: α) ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα για να δεσμεύει το χλώριο του νερού, β) ένα προφίλτρο που δεσμεύει τα "χοντρά" του νερού και γ) μια ημιπερατή μεμβράνη που στηρίζεται στο φαινόμενο της όσμωσης και σου παράγει κατά κάποιον τρόπο καθαρό νερό της τάξης του 95% λένε οι κατασκευαστές. Μπορείς να δεις και εδώ μια μονάδα. Πρέπει βέβαια να ξέρεις ότι η ΑΟ είναι σπατάλη νερού, στα 100 λίτρα που "παίρνει" πετάει τα 80 και κρατάς τα 20, με απόδοση 4:1 που είναι η θεωρητική απόδοση, ίσως και η ιδανική. Επίσης μη νομίζεις ότι την πήρες και τσουπ, γέμισες το ενυδρείο όπως με το λάστιχο της βρύσης, αυτή που σου έδειξα έχει απόδοση κοντά στα 90 λίτρα το 24ωρο! Μια άλλη λύση, περίπου ισάξια με τη συγκεκριμένη ΑΟ, είναι ο απιονιστής, μια συσκευή με ειδικές ρητίνες που κάνουν παραπλήσια δουλειά χωρίς να πετάς στάλα νερού! Αν θες περισσότερες πληροφορίες και σκέφτεσαι αγορά εξοπλισμού κατευθείαν απέξω από on line μαγαζιά, όπως πχ το aquaristic.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-05, 17:16
nigeron Ο χρήστης nigeron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-09-2005
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Φίλε George, υπάρχει μια σκέψη να χρησιμοποιήσω το μικρό ενυδρείο (55λίτρα) που έχω για να φτιάχνω το νερό πρώτα και μετά να το ρίχνω μέσα στο μεγάλο ενυδρείο. Αν το φιλτράρω για 2 περίπου μέρες με τύρφη, τι άλλο νομίζεις ότι χρειάζεται να κάνω, πριν το ρίξω μέσα στο μεγάλο;
Σου παραθέτω μια φωτογραφία από το ενυδρείο.
Αν και δεν είναι έτοιμο ακόμη, θα ήθελα να μου πεις τη γνώμη σου.

Σ' ευχαριστώ πολύ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01375.jpg
Εμφανίσεις:  945
Μέγεθος:  49,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-05, 17:54
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου είναι κούκλα!!! Πολύ όμορφη δουλειά και ειδικά αυτό το μεγάλο ξύλο που έχεις στη μέση είναι όλα τα λεφτά! Πολύ καλό!

Να φιλτράρεις το νερό με τύρφη για να ρίξεις το ph?Δε χρειάζεται αυτό, το ph θα το αναλάβει ο ελεγκτής που θα χρησιμοποιήσεις! Αυτό που μπορείς να κάνεις, αν και τα 55 λίτρα είναι λίγα για τις αλλαγές, ούτε το 1/6 του "κανονικού" σου ενυδρείου, είναι να ρίχνεις αντιχλώριο στο δοχείο που θα έχεις με ένα κυκλοφορητή να ανακατέβει το νερό και ένα θερμαντήρα να φέρει τη θερμοκρασία κοντά σε αυτή του ενυδρείου! Μπορείς να παραλείψεις το θερμαντήρα αν προσθέτεις πολύ σιγά το νέο νερό, με τη χρήση αεροσωλήνας πχ. Βέβαια, ειδικά κι όταν βάλεις τους δίσκους, το νέο νερό το προσθέτεις έτσι κι αλλιώς σιγά! Μου φαίνεται ότι την ΑΟ την προσπέρασες, δε σε ενδιαφέρει, αλλά έχε υπόψιν σου ότι με τη χρήση αυτής δεν προσθέτεις τίποτα στο νερό, ούτε αντιχλώρια ούτε τίποτα, και αν υποθέσουμε ότι βάζεις και DI στην έξοδο της θα έχεις και νερό με τιμή πολύ κοντά στο 7!(ph) Σε έπρηξα μάλλον, ε? Να σου πω και το άλλο, από φίλτρα πώς πας και τι υλικά έχεις μέσα? Ο δίσκος, όπως σου προείπα, θέλει καθαρό νεράκι ο άτιμος, και επειδή μου φαίνεται ότι είσαι σε λίγο πρώιμο στάδιο από εμπειρία ξέχνα τους αν είναι για λίγο μέχρι να είσαι 100% έτοιμος! Παρόλαυτα αν αισθάνεσαι έτοιμος εδώ είμαστε, ρωτάς ό,τι θες όσο ανόητο κι αν νομίσεις ότι είναι! Όλοι περάσαμε από κει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 04-09-05 στις 18:01
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-05, 18:11
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε αυτό το μέγεθος ενυδρείου η μονιμη χρήση τύρφης είναι μια πολύ κουραστική υπόθεση, άσε που θα είναι πολύ δύσκολο να τηρήσεις το βασικότερο...
ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.
Η προμηθεια R/O συσκευης είναι μονόδρομος, αφου θέλεις να πειράξεις το νερό.
Και δεν ειναι και τοσο ακριβό..(περίπου 150e πάνω κάτω)
ΑΛλιώς προσανατολίσου σε κάτι που να θελει νερό βρύσης.

Τωρα δισκοι, φυτά απαιτήσεων και υψηλος φωτισμός δυστυχώς δεν πάνε μαζί.

Αν θες να βάλεις Power Compact μπαλαστ και βασεις θα βρει στον κοντορήγα.
Λαμπες με φάσμα για φυτά από εδώ http://www.aquatics-online.co.uk/Z302139.asp
(γίνεται και με απλές power compact παντως)
Το φιλτρο σου το βρισκο οριακό για Δίσκους (2126).. Τουλαχιστον ενα 2028. ή ακομα καλυτερα ακομα ενα 2126, με substrat pro..

Πρωτου προχωρήσεις παρακάτω πρέπει να αποφασισεις αν το ενυδρείο θα επικεντρωθεί στα φυτά ή τους δισκους ωστέ να μπορούμε να σε συμβουλέψουμε κατάλληλα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-09-05, 22:40
nigeron Ο χρήστης nigeron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-09-2005
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ξαναείχα δίσκους πριν 3 χρόνια (τους είχα για 5 χρόνια περίπου, αλλά μετακόμισα, και τους έχασα όλους). Την ΑΟ σαφώς και δεν την προσπέρασα αφού είναι σίγουρο ότι λίγο πριν βάλω δίσκους θα την αποκτήσω. Αν φτίαχνω το νερό στο μικρό ενυδρείο με τον θερμαντήρα και την ΑΟ είναι καλά να το ρίχνω στο μεγάλο κάθε 5 μέρες; Αφού θα υπάρχει ΑΟ, η τύρφη είναι απαραίτητη;
Από φίλτρα έχω το thermofilter 2126 της eheim. Τα υλικά που έχω μέσα είναι: 50% substrat, 25% μακαρόνι, 15% υαλοβάμβακα, και 10% τύρφη. Αυτό που δεν κατάλαβα έχει να κάνει με το τι είναι το DI στην έξοδο της που μου περιγράφεις.
Το ενδοιαφέρον μου επικεντρώνεται περισσότερο στους δίσκους, αλλά θα ήθελα να βάλω και κάμποσα φυτά. Ποια φυτά κάνουν για δίσκους, δεν έχουν αρκετές απαιτήσεις σε φως και αναπτήσονται γρήγορα;
Σας ευχαριστώ για το ενδοιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-09-05, 22:52
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nigeron
Αφού θα υπάρχει ΑΟ, η τύρφη είναι απαραίτητη;
Από φίλτρα έχω το thermofilter 2126 της eheim.
Οχι δεν ειναι απαραίτητη
Το 2126 είνα μια χαρούλα αν κάνεις τακτικές αλλαγές νερού
Για φυτά εξοπλισμό κλπ δες εδώ
http://www.tsamisaquarium.com/Selide...eis/parTof.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 04-09-05 στις 22:56
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-09-05, 00:09
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Εγώ πάλι είμαι λίγο περιέργος και θα έλεγα ότι η φίλτρανση σου είναι λίγη. Εγώ στα 300 λίτρα έχω ένα 2028, ένα 2026 και το εσωτερικό. Με ένα είναι επίφοβο, αν για κάποιο λόγο σταματήσει, το νερό από την αμμωνία θα το χρησιμοποιείς για τα τσιμπήματα! Επίσης, καλό είναι τα φίλτρα να τα έχεις κατγοριοποιήσει. Πχ εγώ έχω τα 2 εξωτερικά με siporax για βιολογικό και το εσωτερικό για μηχανικό.

Τώρα σχετικά με την ΑΟ και την τύρφη συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητη, έτσι κι αλλιώς είναι παίδεμα η άτιμη! Η ΑΟ σε συνδυασμό με DeIonization (DI) δίνει νερό με ph πολύ-πολύ κοντά στο 7, οπότε είναι και ανεκτό από τους δίσκους αλλά το ρίχνεις και εύκολα με λίγο CO2.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nigeron
Αν φτίαχνω το νερό στο μικρό ενυδρείο με τον θερμαντήρα και την ΑΟ είναι καλά να το ρίχνω στο μεγάλο κάθε 5 μέρες;
To εξηγείς λίγο καλύτερα? Εννοείς αλλαγές κάθε 5 μέρες? Αν εννοείς να παραμένει το νερό για να το ρίχνεις μετά στο ενυδρείο,δεν είναι απαραίτητο. Από την παραγωγή στην κατανάλωση, από την ΑΟ στο ενυδρείο κατευθείαν!

Αφού είχες δίσκους βουρ στο ψητό, δεν είχα καταλάβει ότι είχες ξανασχοληθεί!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-09-05, 01:41
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Exclamation

Προς διόρθωση αυτού που γράφτηκε για τις λάμπες Power Compact πρέπει να πώ ότι το balast τους ΔΕΝ κοστίζει καθόλου ακριβά μιας και χρησιμοποιείτε κοινό ηλεκτρονικό χωρίς να χρειάζετε κάτι εξηδικευμένο.Συγκεκριμένα από εξουσιοδοτιμένο αντιπρώσοπο της OSRAM έχει 20 ευρώ το 1Χ55Watt και 25 to 2X55Watt.

Να προσέχουμε τι γράφουμε για να μην πληροφορούμε λάθος τα μέλη.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-09-05, 09:44
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Husky_Jim
Προς διόρθωση αυτού που γράφτηκε για τις λάμπες Power Compact πρέπει να πώ ότι το balast τους ΔΕΝ κοστίζει καθόλου ακριβά μιας και χρησιμοποιείτε κοινό ηλεκτρονικό χωρίς να χρειάζετε κάτι εξηδικευμένο.Συγκεκριμένα από εξουσιοδοτιμένο αντιπρώσοπο της OSRAM έχει 20 ευρώ το 1Χ55Watt και 25 to 2X55Watt.

Να προσέχουμε τι γράφουμε για να μην πληροφορούμε λάθος τα μέλη.
Έκατσα και ξαναδιάβασα όλο το thread και δεν είδα πουθενά να έχει γραφεί ότι τα μπάλαστ των PC κοστίζει ακριβά. Που το είδες?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-09-05, 10:23
nigeron Ο χρήστης nigeron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-09-2005
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Προσθήκη φίλτρου

Αυτό που φοβάμαι φίλε George, είναι ότι αν προσθέσω κι άλλο φίλτρο, θα υπάρχουν δυνατά ρεύματα νερού, κάτι απ'ότι ξέρω δεν αρέσει στους δίσκους. Πάντως το πιο πιθανό είναι να βάλω ένα ακόμη, αλλά δεν ξέρω πόσο δυνατό. Αν έπαιρνα ένα ακόμη 2126, και το χρησιμοποιούσα εξ ολοκλήρου για βιολογικό, ενώ το άλλο να παραμείνει ως έχει, θα ήταν καλύτερα;
Τι είναι το DeIonization (DI) που μου περιγράφεις;
Σας ευχαριστώ! Ελπίζω να μη σας πρίζω με τις ερωτήσεις μου.
Κάθε συμβουλή, είναι ευπρόσδεκτη.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01356.jpg
Εμφανίσεις:  813
Μέγεθος:  38,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01367.jpg
Εμφανίσεις:  760
Μέγεθος:  40,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-09-05, 11:21
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nigeron
Αυτό που φοβάμαι φίλε George, είναι ότι αν προσθέσω κι άλλο φίλτρο, θα υπάρχουν δυνατά ρεύματα νερού, κάτι απ'ότι ξέρω δεν αρέσει στους δίσκους.
Αυτός ειναι και ο λόγος που πρότεινα το 2126 σαν επαρκή λύση αντί για ακόμη ενα φίλτρο.
Θα μπορούσες όμως να το δείς αλλιώς.
Να χρησιμοποιήσεις ακόμη ενα φίλτρο σαν backup και να κόψεις την ροή και στα δύο.
Και μια πρόταση ακόμη που δεν ξέρω αν βρίσκει σύμφωνους τους υπόλοιπους.
Μπορείς να συμπληρώσεις στο υπάρχον 2126 ενα φίλτρο άμμου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-09-05, 11:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Την ροη την κανεις οτι θές.. Σε τελικη ανάλυση αμα βαλεις δυο spray bar αντικριστά, και απο ενα προφιλτρο στην εισαγωγή, δεν θα μεινει και πολυ ροή.

Για το φιλτρο άμμου δεν το εχω ψαξει, ακουγεται ενδιαφέρον παντως.

Οσο για το αν γραφτηκε αν τα balast για powercompact ειναι ακριβά, όντως δεν γράφτηκε ΑΛΛΑ οταν λές σε καποιον θα δυσκολευτείς να βρείς, και οτι ειναι μαλλον too much, υπονοειται οτι θα ειναι ΚΑΙ ακριβό. (τουλαχιστον και εγώ έτσι θα το καταλάβαινα...)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-09-05, 15:28
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Διαφωνεί κανείς ότι για δίσκους είναι too much οι PC? Επίσης τα μαγαζιά που προτάθηκαν στο φίλο nigeron για λάμπες και μπάλαστ είναι στην Αθήνα κι ο φίλος μας είναι στη Λαμία! Κι αν από το είναι too much φίλε net βγάζεις εσυ τόσα συμπεράσματα... Είπαμε το "λακωνιζειν εστί φιλοσοφείν" αλλά όχι και τόσο ρε παιδιά!!!!


Τώρα για την επιπλέον φίλτρανση φίλε nigeron οι δίσκοι δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα από τη ροή, δες εδώ ένα ανάλογο θέμα όπου θα βγάλεις τα συμπεράσματα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-09-05, 16:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Φυσικα και δεν διαφωνει κανείς οτι οι pc ΕΙΝΑΙ too much για δίσκους...
Αλλα οταν ξεκινησε η συζητηση δεν ηταν σαφες οτι πηγαινε εκεί.
Ηθελε ΚΑΙ φυτά.

Τα συμπερασματα δεν τα βγαζω μόνο εγώ, αλλά γιαυτό και κάνω την διευκρινηση, ώστε να ειναι ξεκαθαρο το τι ΜΠΟΡΕΙ να καταλάβει κανείς.

Για την Λαμία ειμαι σχεδον σίγουρος οτι ο φιλος nigeron το συμπληρωσε αργότερα, ή δεν το πρόσεξα. Δεν ειναι και τοσο μακρυά πάντως η Αθήνα απο την Λαμία.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-09-05, 16:47
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Στις δικαιολογίες φίλε net πάμε μια χαρά!!!! Όχι, από την αρχή είχε βάλει ο φίλος nigeron τον τόπο διαμονής, αλλά βγάλε τα γυαλιά!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκουλικάκια στο νερό. newfish Γλυκό νερό - Γενικά 5 25-04-03 18:39
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08730 seconds with 14 queries