Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-06-11, 11:32   #1
Θέλω να ξεκινήσω αλλά από που ?
Frangisk
Member
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος 20-06-11, 11:32
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα παιδιά, είμαι μέλος αρκετό καιρό αλλά γράφω για πρώτη φορά.
Να ευχαριστήσω πρώτα απ'όλα όλους όσους ασχολούνται και προσπαθούν, βοηθούν και ενημερώνουν και γενικά κρατούν αυτό το υπέροχο φόρουμ σε λειτουργεία. Μπράβο παιδιά είστε φοβεροί.

Την πρώτη φορά γράφτικα για το χελωνάκι μου (έμαθα πολλά και το χελωνάκι είναι μια χαρά τώρα)
Τώρα επανέρχομαι γιατί θέλω να μπω κι εγώ στο χόμπυ του ενυδρείου.
Μέρες τώρα διάβασα ΟΤΙ ΒΡΗΚΑ στο θέμα αρχαρίων και έμαθα αρκετά, αλλά μπορώ να πω ότι τώρα έχω ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ απο πριν

1ο) Για αρχή σκέφτομαι να ξεκινήσω με ένα ενυδρείο περίπου 100lt (είναι καλό για αρχάριους ? διάβασα ότι όσο πιο μεγάλο τόσο πιο "ανεκτικό" στα λάθη μας)
2ο)Κάπου διάβασα ότι κάποιοι χρησιμοποιούν νερό βρύσης...ενοείται μόνο με αποχλωρίωση και χωρίς αποσκλύρηνση ? λογικά πρέπει να μετρήσω το νερό μου πρώτα για να ξέρω αν μπορώ να το κάνω κι εγώ ?
Εκεί φυσικά υπάρχει περιορισμός στο τι θα βάλω μέσα αλλά για αρχάριο δεν είναι πιο εύκολο έτσι ?
3ο)Είναι τελικά πιο εύκολο να έχεις φυτεμένο ή μη ενυδρείο ? τα φυτά βοηθούν φυσικά σε κάποια πράγματα αλλά μήπως είναι μπελάς για μένα που θα αγχώνομαι με το παραμικρό στην αρχή ? και αν δεν βάλω στην αρχή πόσο εύκολο είναι να τα προσθέσω μετά ?

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μιχάλης
Εμφανίσεις: 4771
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-11, 11:53
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλή αρχή Μιχάλη.
1. Μια χαρά είναι το 100άρι για ξεκίνημα. Και ναι, όσο μεγαλύτερο τόσο λιγότερα προβλήματα, αλλά και περισσότερα έξοδα.
2. Ναι, μόνο με αντιχλώριο και χωρίς αποσκλήρυνση. Δεν είναι απαραίτητες οι εκ των προτέρων μετρήσεις, αλλά είναι χρήσιμες.
Κι αφού κάποια στιγμή θα σου χρειαστούν τα τεστάκια ούτως ή άλλως, εγώ στη θέση σου θα τα έπαιρνα από την αρχή.
Και ναι, δυστυχώς υπάρχουν περιορισμοί, αλλά ευτυχώς είναι πολύ ευκολότερο και προτιμότερο και στην δική σου περίπτωση.
3. Είναι εύκολο να ξεκινήσεις με μερικά εύκολα φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες, μοςς, κερατόφυλλο, κρυπτοκορίνες, java fern, κλπ).
Εγώ θα τα έβαζα πριν ή παράλληλα με τα ψάρια, τόλμησέ το και δεν θα το μετανιώσεις (εκτός κι αν πας προς Ταγκανίκα, χωρίς φυτά).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-11, 11:56
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

1ο) Για αρχή σκέφτομαι να ξεκινήσω με ένα ενυδρείο περίπου 100lt (είναι καλό για αρχάριους ? διάβασα ότι όσο πιο μεγάλο τόσο πιο "ανεκτικό" στα λάθη μας)
Σωστό αυτό ....
2ο)Κάπου διάβασα ότι κάποιοι χρησιμοποιούν νερό βρύσης...ενοείται μόνο με αποχλωρίωση και χωρίς αποσκλύρηνση ? λογικά πρέπει να μετρήσω το νερό μου πρώτα για να ξέρω αν μπορώ να το κάνω κι εγώ ?
Εκεί φυσικά υπάρχει περιορισμός στο τι θα βάλω μέσα αλλά για αρχάριο δεν είναι πιο εύκολο έτσι ?
Εξαρτάται απο τί νερό έχεις στο δίκτυο σου και τί ψάρια θα βάλεις στο ενυδρείο σου.
3ο)Είναι τελικά πιο εύκολο να έχεις φυτεμένο ή μη ενυδρείο ? τα φυτά βοηθούν φυσικά σε κάποια πράγματα αλλά μήπως είναι μπελάς για μένα που θα αγχώνομαι με το παραμικρό στην αρχή ? και αν δεν βάλω στην αρχή πόσο εύκολο είναι να τα προσθέσω μετά ?
Μπελάς δεν θα το έλεγα.. βοηθούν σε αρκετά πράγματα και αλαζουν όλη την εικόνα του ενυδρείου , μπορείς να βάλεις εύκολα φυτάκια στην αρχή, χωρίς ιδιαίτερη λίπανση και χωρίς υποστρωμα.Εγώ συγκεκριμένα ξεκίνησα πρώτα με φυτά και μετά έβαλα ψάρια .
Διαβασε εδώ :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46120
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-11, 12:00
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες λοιπόν!

Κατά τη γώμη μου το 100άρι είναι μια χαρά για πρώτο ενυδρείο.
Το νερό βρύσης που αναφέρεται είναι μόνο αποχλωριωμένο και άρα πιο ενδεδειγμένο για αρχάριο που δε θέλει να αγοράσει επιπλέον εξοπλισμούς. Οπως πολύ σωστά είπες καλό είναι να μετρήσεις το νερό της βρύσης σου (pH και σκληρότητες) για να δεις ποιες επιλογές έχεις σε ψάρια που μπορείς να κρατήσεις στο νερό αυτό. Σχετικά με το φυτεμένο, υπάρχουν ορισμένα φυτά που με ελάχιστη φροντίδα τα πάνε μιά χαρά στο ενυδρείο και χωρίς εξοπλισμό επιπλέον από το βασικό. Οπότε μπορείς να ξεκινήσεις με μερικά ευκολα φυτά και στο μέλλον πας και σε δυσκολότερα.

Τώρα βέβαια όλα αυτά είναι σχετικα, εννοώντας ότι μπορεί εσύ να θέλεις να πας σε κάτι πιο μεγάλο και πιο προχωρημένο σύντομα. Μα αυτή τη λογική μπορείς να αγοράσεις κατευθείαν μεγαλύτερο ενυδρείο και τον απαραίτητο εξοπλισμό (πχ αντίστροφη όσμωση αν θες ψάρια μαλακού νερού) από την αρχή και να προσπαθήσεις να κολυμπήσεις στα πιο βαθιά. Είναι ουσιαστικά δική σου επιλογή
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-11, 12:33
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολλύ για την άμεση απάντηση... πάω να διαβάσω κι άλλο και θα επανέλθω με νεότερες απορίες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-11, 13:20
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλημέρα ξανα...
Μετά από κάποια έρευνα εδω μέσα (και πολύ διάβασμα) βρήκα κάποια υποψήφια φυτά για το μελλοντικό ενυδρείο μου.
Όποιος έχει το χρόνο να τα δει και να κάνει ένα συνδιασμό μέσα από αυτά που θα του ταίριαζε καλά θα του είμαι υπόχρεος.
Επίσης μπορείτε να βάλετε και δικές σας προτάσεις αν δεν σας καλύπτουν αυτά που είναι στη λίστα.
Ο σκοπός μου είναι να έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο για αρχάριους με όσο το δυνατόν λιγότερο βαθμό δυσκολίας.
Η λίστα που είναι στο συνημμένο αρχείο έχει δημιουργηθεί από αυτό Πηγή http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46411
και σύμφωνα με αυτά που μου προτείνατε παραπάνω.


Ευχαριστώ
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc aquarium plants.doc (35,5 KB, 356 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-11, 16:47
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

ανουμπιες, κρυπτοκορίνες και βαλινισέριες δεν εχουν σχεδον καθόλου απαιτήσεις και ειμαι σίγουρος πως θα τα πανε μια χαρα σε ότι ενυδρείο και εαν τα βαλεις.

Τα αλλα δεν τα είχα ποτε.

Βρήκες ενυδρείο για να δούμε και ποσα βατ θα έχεις σε φωτησμό;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-11, 17:00
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

¶σε την Eleocharis parvula και την Sagittaria platyphylla (ίσως και την Egeria densa) γι' αργότερα, τα υπόλοιπα είναι ΟΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-11, 17:13
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Όχι, ακόμα είμαι σε φάση να βάλω σε κάποια τάξη τις σκέψεις μου και όλα αυτά που διαβάζω. Είναι τόσα πολλά που να σου πω με αγχώνουν. Σίγουρα στην πράξη ίσως δεν είναι τόσο βουνό όσο μου φαίνονται τώρα.
Φαντάσου ακόμα και το πως ακριβώς θα τα βάλω μέσα τα φυτά με αγχώνει για το αν θα είναι σωστά και όμορφα και αν θα είναι βολικά για τους κατοίκους
Για ενυδρείο θα ψάξω μεταχειρισμένο (δεν λέει να πάρω καινούριο με τέτοια κρίση) ότι και να βρώ θα το μάθετε γιατι θα ζητήσω κι εκεί συμβουλές (για το αν κάνει αυτό που θα έχω βρει)
Δεν βιάζομαι ιδιαίτερα, θέλω να ξεκινήσω όσο πιο οργανωμένα γίνεται για να μην πελαγώσω μετά.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
¶σε την Eleocharis parvula και την Sagittaria platyphylla (ίσως και την Egeria densa) γι' αργότερα, τα υπόλοιπα είναι ΟΚ.
Από αυτά τα υπόλοιπα θα πρέπει να βάλω ένα με δύο είδη από κάθε κατηγορία δηλαδή ανούμπιες πχ να βάλω 2 είδη η να διαλέξω ένα είδος από το καθένα ?

(παιδιά συγνώμη αν ρωτάω χαζά πράγματα....)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Frangisk : 21-06-11 στις 17:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-11, 17:26
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται ν' αγχώνεσαι για τίποτε, χόμπυ είναι άλλωστε για τον ελεύθερο χρόνο σου και προσφέρει ηρεμία και χαλάρωση.
Και καλά κάνεις που το ψάχνεις και δεν βιάζεσαι. Συμφωνώ και για το μεταχειρισμένο ενυδρείο, μόνο τέτοια παίρνω.

Καμιά ερώτηση δεν είναι χαζή. Ένα είδος από το καθένα φτάνει (άσε που δύσκολα θα βρεις διαφορετικά είδη στα πετσοπ).
Την πρώτη φορά που βγήκα σε αναζήτηση φυτών, είχα μαζί μου ένα χαρτάκι που έγραφε:
-ανούμπιες
-κρυπτοκορίνες
-βαλισνέριες
-λουντβίγιες
-τζάβα μος
-κερατόφυλλο
... και δεν βρήκα ούτε τα μισά.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-06-11, 20:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frangisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάσου ακόμα και το πως ακριβώς θα τα βάλω μέσα τα φυτά με αγχώνει για το αν θα είναι σωστά και όμορφα και αν θα είναι βολικά για τους κατοίκους
Μεσα στο μηνα που κραταει περιπου το στρωσιμο του φιλτρου και μεχρι να βαλεις τα πρωτα ψαρια θα εχεις καιρο να διορθωσεις καποια λαθη στην τοποθετηση των διακοσμητικων και φυτων.
Οποτε μην αγχωνεσαι.
Εχε στο πισω μερος του μυαλου σου οτι συνηθως τα φυτα που γινονται ψηλα τοποθετουνται στο πισω μερος, τα μετρια στη μεση, και τα κοντα μπροστα.
Μεσα στα προφιλ των φυτων αναγραφεται συνηθως και το τελικο υψος τους, ετσι λοιπον το κανονιζεις κι αυτο.

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-06-11, 09:25
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους,
Παρουσιάστηκε μια ευκαιρία για ένα ενυδρίο 100λτ (με όλα τα παρελκόμενα και ψάρια σε λειτουργία) σε πολύ καλή τιμη.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι "όρθιο" (διάσταση 61 x 41 x 58 cm) και εγώ είχα στο μυαλό μου όταν πάρω κάτι να είναι μακρόστενο.
Το ότι είναι σε τέτοια διάσταση με περιορίζει στην επιλογή ψαριών ;
Τι ψάρια κάνουν για τέτοια ενυδρία ;
(τώρα έχει μέσα 2 αγγελόψαρα και 2 σκαλάρια και κάτι σαλιγκαράκια, φυτά ξύλα κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-06-11, 09:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα τα ενυδρεια κανουν για γεννηστρες κιχλιδων με μεγαλο υψος σαν τα αγγελοψαρα.
Δεν νομιζω ομως οτι θα σου προσφερουν το θεμα που ζητας σαν νεος χομπιστας.

(Αγγελοψαρα και σκαλαρια ειναι το ιδιο. Τι παιζει?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-06-11, 09:47
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Χιχιχιχιχι ... εχεις δίκιο (φυσικά)
Έτσι όπως το έγραφε νόμιζα ότι είναι 4 τα ψάρια, τώρα το ξαναδιάβασα και κατάλαβα ότι είναι 2
"Από ζωντανά:
* 2 αγγελόψαρα..1 zebra scalare αγνώστου φύλου και 1 goldhead scalare αρσενικό
* 1 red eye pleco
* 6-7 apple snail rosa
* 2 kuhli loach"
Απλά εξηγεί το είδος

Υ.Γ. κι εγώ φοβάμαι ότι δεν είναι αυτό που ψάχνω... οπότε λέω να το ξανασκεφτώ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-06-11, 09:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν εχει χωρο καποιος να βαλει πιο μακρυ ενυδρειο, δεν ειναι ασχημο στησιμο παντως.
Αν και εμενα δεν μου αρεσουν τα σκαλαρια που δεν εχουν τα φυσικα χρωματα.
Και τα κουλι θελουν ομαδα μεγαλυτερη απο 5-6
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-06-11, 10:03
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Είναι όντως όμορφο απλά εγώ αλλιώς το είχα φανταστει...
και εκτός αυτού, περιορίζει τις επιλογές ψαριών έτσι δεν είναι ?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-06-11, 10:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frangisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι όντως όμορφο απλά εγώ αλλιώς το είχα φανταστει...
και εκτός αυτού, περιορίζει τις επιλογές ψαριών έτσι δεν είναι ?
Περιορισμους αν θες θα βρεις πολλους και στα ενυδρεια και στα υλικα διακοσμησης και στις συμβατοτητες και στο νερο κυριως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-11, 11:19
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Με τα ψάρια που βλέπεις εκτός από κούλι (που λογικά αν το πάρω θα αυξήσω τον αριθμό τους) τι άλλο θα μπορούσε να μπει εκεί ?
Από φυτά 2 ανούμπιες έχει και άλλο ένα (πάνω στο ξύλο δεμενο) αραιοφυτεμένο δηλαδή και κάτω άμμο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-11, 11:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mια εξαδα cory και παλι με επιφυλαξη αναλογα την φιλτρανση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-07-11, 03:38
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Επανέρχομαι μετά από διάβασμα και μια βόλτα σε μεγάλο (έτσι μου φάνηκε) ενυδριάδικο...ας μην πούμε ονόματα.
Ο υπάλληλος εκεί νομίζω με μπέρδεψε λίγο.
Αυτά που μου είπε συνοπτικά είναι τα εξής.
α) αν θες φυτεμένο θες οπωσδήποτε co2, όσμωση (η τύρφη) λιπάσματα, υπόστρωμα. (καλά για το λίπασμα και το υπόστρωμα, αλλά co2 και όσμωση ? κατά τη γνώμη του το νερό βρύσης ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για φυτεμένο)
β) Μια όσμωση που μου έδειχνε των 80 ευρώ είπε ότι σε 3-4 μήνες αν πας σε τύρφη θα την έχεις "αγοράσει" οπότε συμφέρει η όσμωση. Είναι καλή τιμή ή θα είναι της πλάκας αυτή?
γ) Ενα jewel 125 λτ με το δικό του φίλτρο είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Ισχύει ?
δ) co2 μου έδειξε μια συσκευή που μπαίνει μέσα στο ενυδρείο και αλλάζεις το μπουκάλι με κάποιο υγρό που έχει κάθε ...δεν θυμάμαι πότε. Είναι καλή λύση αυτή για co2 ?

Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-07-11, 07:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frangisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
Επανέρχομαι μετά από διάβασμα και μια βόλτα σε μεγάλο (έτσι μου φάνηκε) ενυδριάδικο...ας μην πούμε ονόματα.
Ο υπάλληλος εκεί νομίζω με μπέρδεψε λίγο.
Αυτά που μου είπε συνοπτικά είναι τα εξής.
α) αν θες φυτεμένο θες οπωσδήποτε co2, όσμωση (η τύρφη) λιπάσματα, υπόστρωμα. (καλά για το λίπασμα και το υπόστρωμα, αλλά co2 και όσμωση ? κατά τη γνώμη του το νερό βρύσης ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για φυτεμένο)
β) Μια όσμωση που μου έδειχνε των 80 ευρώ είπε ότι σε 3-4 μήνες αν πας σε τύρφη θα την έχεις "αγοράσει" οπότε συμφέρει η όσμωση. Είναι καλή τιμή ή θα είναι της πλάκας αυτή?
γ) Ενα jewel 125 λτ με το δικό του φίλτρο είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Ισχύει ?
δ) co2 μου έδειξε μια συσκευή που μπαίνει μέσα στο ενυδρείο και αλλάζεις το μπουκάλι με κάποιο υγρό που έχει κάθε ...δεν θυμάμαι πότε. Είναι καλή λύση αυτή για co2 ?

Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας
α) Αναλογα τα φυτα που μπορει να ανεφερες οτι θελεις να εχεις, μπορει να χρειαζεται και co2, λιπάσματα και υπόστρωμα. Δεν σου ανεφερε ομως κατι βασικο. Εξτρα φωτα. Και ολα αυτα μονο για δυσκολα φυτα
Οσμωση (η τύρφη) θα χρειαστει μονο για διατηρηση καποιων ψαριων που ζουν σε μαλακο νερο. Η βρυση φτανει και περισσευει.
β) Δεν εχει αδικο. Αναλογα την ποιοτητα μπορει να ειναι ακριβη αλλα και φτηνη η τιμη της. Υπαρχουν και φτηνοτερες.
γ) Μπορει και να ισχυει αν δεν βαλεις πολλα ψαρια και δυσκολα φυτα.
δ) Ειναι μια λυση που ομως δεν ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη για το αποτελεσμα που θα εχεις. Η αναγκη για co2 θα εξαρτηθει απο τα φυτα που θελεις.
Η αποψη μου ειναι να ξεκινησεις με ευκολα εως μετροα φυτα και ευκολα ψαρια, ολα να μπορουν να διατηρηθουν σε νερο βρυσης.
Δεν θα χρειαστεις υποστρωμα και μπορεις σε καποια μετρια φυτα που τρεφονται απο τη ριζα να βαλεις ταμπλετες λιπανσης. Το υποστρωμα ετσι κι αλλιως σε 6-12 μηνες θα στερεψει και θα πρεπει να βαζεις ταμπλετες και παλι.
CO2 μπορεις να βαλεις και diy με ζαχαρη μαγια ως βοηθημα σε μετρια φυτα.
Το ενυδρειο που ανεφερες θα ειναι καταλληλο (απο αποψη φωτισμου τουλαχιστον που δεν ειναι τοσο απλο να αναβαθμιστει σε περιπτωση δυσκολων στησιματων με φυτα, οπως και κανενα ενυδρειο εμποριου και μπορω να πω οτι εχει τον καλυτερο φωτισμο για φυτεμενο απο τα ενυδρεια εμποριου) για ενα τετοιο στησιμο και το μονο που θα χρειαζοταν θα ηταν ενα μικρο εξωτερικο φιλτρο ως βοηθεια σε περιπτωση που αυξησεις την ιχθυοφορτωση σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-07-11, 09:21
Frangisk Ο χρήστης Frangisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2010
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
α) Αναλογα τα φυτα που μπορει να ανεφερες οτι θελεις να εχεις.....
.....Η αποψη μου ειναι να ξεκινησεις με ευκολα εως μετροα φυτα και ευκολα ψαρια, ολα να μπορουν να διατηρηθουν σε νερο βρυσης.
Εδώ είναι που μπερδεύτικα, τον ρώτησα για εύκολα φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες) και εύκολα ψάρια (γκάπυ-πλάτυ) και είπε ότι "το νερό βρύσης ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για φυτεμένο" και ότι φυτά και να βάλω θα χρειαστώ τα παραπάνω...(κάτι ανέφερε ότι το νερό βρύσης έχει ph 8,κάτι... πολύ μου φάνηκε)

Μάλλον θα βρώ ενυδρείο πρώτα και μετά θα σας πάρω παρέα για να πάμε μαζί σε μαγαζί (όποιον βρώ μπόσικο χιχιχι)
Α και κάτι άλλο ...κερνάω και καφέ στον υπέροχο κήπο μου όταν έρθει η ώρα για live μαθήματα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-07-11, 09:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frangisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ είναι που μπερδεύτικα, τον ρώτησα για εύκολα φυτά (ανούμπιες, βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες) και εύκολα ψάρια (γκάπυ-πλάτυ) και είπε ότι "το νερό βρύσης ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για φυτεμένο" και ότι φυτά και να βάλω θα χρειαστώ τα παραπάνω...(κάτι ανέφερε ότι το νερό βρύσης έχει ph 8,κάτι... πολύ μου φάνηκε)

Μάλλον θα βρώ ενυδρείο πρώτα και μετά θα σας πάρω παρέα για να πάμε μαζί σε μαγαζί (όποιον βρώ μπόσικο χιχιχι)
Α και κάτι άλλο ...κερνάω και καφέ στον υπέροχο κήπο μου όταν έρθει η ώρα για live μαθήματα
Ε τι να κανει και αυτος ο αμοιρος?
Υπαλληλος ειναι και πρεπει να πουλησει κατι τωρα με την κριση για να μην πεινασει.
Τουλαχιστον δεν προσπαθησε να σου πουλησει τιποτα κροκοδειλους για το ενυδρειο (οπως αλλοι). Ο εξοπλισμος δεν παει ποτε χαμενος, ουτε ψοφαει "στα καλα καθουμενα".
Δεν θα τα πειραζε τα φυτα να εβαζες οσα σου προτεινε.
Το αντιθετο.
Η Αθηνα εχει πεχα απο 7-8 συνηθως. Τα φυτα αυτα ζουν ανετα σε αυτο το νερο. Και αν θελεις να κανεις οικονομια και να "ριξεις τα λεφτα σου" καπου αλλου (πχ μεγαλυτερο ενυδρειο και αναβαθμιση φιλτρανσης), μπορεις να αποφυγεις τετοιες αγορες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Να ξεκινήσω; grausam Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-11-10 07:00
Τελικά κατέληξα αλλά θέλω να το συζητήσουμε!! Savou Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 03-11-10 17:55
Αρχάριος: Να ξεκινήσω Reef? amorealex Reef 48 03-05-09 17:29
να το ξεκινήσω??? Mitsos Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 15-11-08 10:54
Μπέρδεμα πριν ακόμα ξεκινήσω!! tassssos Θαλασσινό νερό - Γενικά 13 27-05-08 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09648 seconds with 14 queries