Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-14, 14:38
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή 550 litra malawi

Γεια σας
Μετά από πολύ σκέψη εκεί που ήθελα ένα κοινωνικό ενυδρείο με φυτά κτλ. Να κάνω και στο τέλος αποφάσισα να κάνω αφρικάνικο.
Πριν αποφασίσω είχα συνάντηση με τον Πέτρο και μου έδωσε πολλές ιδέες και πάνω από όλα τα ψάρια του που είδα όντος με έκαναν να αλλάξω γνώμη και να στήσω αφρικανικό. Για αυτό ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Πέτρο για την βοήθεια που μου πρόσφερε.
Λοιπόν ενυδρείο είναι 180-40/60 – 60 vision.
Έχω πάρει 3d background της juwel.
Έχω ένα eheim 2080 στρωμένο και ένα jbl 1501 καινούριο άστρωτο.
Το χώμα είναι χαλάζιακη από τον Πέτρο, τον ευχαριστώ για αυτό.
Πέτρες 100 κιλά moonstone. Έχω καθαρίσει, επωδή ήταν μεγάλα κομμάτια δεν μπορούσα να βράσω έτσι αποφάσισα να βάλω σε ένα ταψί νερό μετά έβαλα στο φούρνο να κάνει ατμό και μετά έβαλα της μεγάλες και μικρές πέτρες μέσα κάνα 10-15 min με 250 βαθμούς πιστεύω σκότωσα ότι μικρόβιο υπήρχε.
Τώρα από εμπείρους θέλω βοήθεια . θέλω να βάλω 3 είδη Malawi αλλά 3 διαφορετικά χρώματα(κατά προτίμηση μπλε, κόκκινα, κίτρινα), σαλιγκάρια και ολιγοφάγους.
Και τι είδος φαγητό να πάρω ? εσείς τι προτείνετε?
Παντός δεν βιάζομαι απλά έχω στρωμένο φίλτρο και θέλω να βάλω νωρίς νερό με ολιγοφάγους για αρχή μετά βλέπουμε για τα αφρικανικά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_3271_DxO.jpg
Εμφανίσεις:  846
Μέγεθος:  287,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_3272_DxO.jpg
Εμφανίσεις:  828
Μέγεθος:  36,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_3273_DxO.jpg
Εμφανίσεις:  650
Μέγεθος:  39,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-14, 14:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οι "ολιγοφαγοι", ειναι αλγοφαγα ψαρια να υποθεσω?
Τι ακριβως σκεφτεσαι? Σε Malawi καποιο ειδος Plecostomus ή Ancistrus δεν ταιριαζει απο πλευρας παραμετρων νερου.

Το στρωμενο φιλτρο τρεχει αυτη τη στιγμη σε ενυδρειο με ψαρια? Καπως πρεπει να διατηρηθει η βιολογια, αν δε συμβαινει αυτο.

Για τα υπολοιπα, οι πιο ειδικοι στην Αφρικη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-14, 15:08
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι "ολιγοφαγοι", ειναι αλγοφαγα ψαρια να υποθεσω?
Τι ακριβως σκεφτεσαι? Σε Malawi καποιο ειδος Plecostomus ή Ancistrus δεν ταιριαζει απο πλευρας παραμετρων νερου.

Το στρωμενο φιλτρο τρεχει αυτη τη στιγμη σε ενυδρειο με ψαρια? Καπως πρεπει να διατηρηθει η βιολογια, αν δε συμβαινει αυτο.

Για τα υπολοιπα, οι πιο ειδικοι στην Αφρικη.
Όταν λέω ολιγόφαγα εννοώ αυτό το ψαρί Gyrinocheilusaymonieri, όσο για το φίλτρο έχει βγει από ενυδρείο αλλά έχει μέσα νερό από προηγούμενο ενυδρείο και πιστεύω να μου κράτηση μερικές μέρες μέχρι να μπει το ενυδρείο σε λειτουργία.
-------------------------
Δεν έχω σκεφτεί κάποιο είδος απλά ρώταω να μου δώσετε εσείς ιδέες για τρία ειδή με τρία διαφορετικά χρώματα, κατά προτίμηση μπλε κόκκινο και κίτρινο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dinoula : 22-06-14 στις 15:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-06-14, 15:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για το συγκεκριμενο "αλγοφαγο", μπορεις να μελετησεις τις απαιτησεις του εδω. Δεν ταιριαζει ουτε σε παραμετρους νερου ιδιαιτερα σε Malawi, αλλα κυριως ουτε σε ταμπεραμεντο με τις κιχλιδες Αφρικης. Αν φοβασαι την αλγη, θα πρεπει να τη συνηθισεις. Αφρικανικο χωρις αλγες, δεν γινεται. Μερικα nerite snails, ισως σου φανουν χρησιμα (αν δεν σε πειραζουν τα αυγα των θηλυκων σε περιπτωση που υπαρχει καποιο αυτου του φυλου στο ενυδρειο σου).

Για το φιλτρο τωρα, με αυτο τον τροπο θα σκοτωσεις ολη τη βιολογια σιγα-σιγα. Ουτε τροφη εχουν τα βακτηριδια, αλλα κυριως, με στασιμο φιλτρο, δεν οξυγονωνονται για να επιβιωσουν. Θα σου προτεινα να το βαλεις σε λειτουργια σε ενα αλλο ενυδρειο ή ακομα και δοχειο, ριχνοντας τροφη. Ετσι, θα παρεχεις καποια πηγη αμμωνιας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-14, 15:44
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το συγκεκριμενο "αλγοφαγο", μπορεις να μελετησεις τις απαιτησεις του εδω. Δεν ταιριαζει ουτε σε παραμετρους νερου ιδιαιτερα σε Malawi, αλλα κυριως ουτε σε ταμπεραμεντο με τις κιχλιδες Αφρικης. Αν φοβασαι την αλγη, θα πρεπει να τη συνηθισεις. Αφρικανικο χωρις αλγες, δεν γινεται. Μερικα nerite snails, ισως σου φανουν χρησιμα (αν δεν σε πειραζουν τα αυγα των θηλυκων σε περιπτωση που υπαρχει καποιο αυτου του φυλου στο ενυδρειο σου).

Για το φιλτρο τωρα, με αυτο τον τροπο θα σκοτωσεις ολη τη βιολογια σιγα-σιγα. Ουτε τροφη εχουν τα βακτηριδια, αλλα κυριως, με στασιμο φιλτρο, δεν οξυγονωνονται για να επιβιωσουν. Θα σου προτεινα να το βαλεις σε λειτουργια σε ενα αλλο ενυδρειο ή ακομα και δοχειο, ριχνοντας τροφη. Ετσι, θα παρεχεις καποια πηγη αμμωνιας.
Για το φίλτρο δεν έχω άλλο ενυδρείο να βάλω ώστε να λειτουργήσει, αλλά θα βάλω τροφές τα φιλαράκια ώστε για να είναι οκ.
Όσο για το ολιγόφαγο ψαρί θα βάλω γιατί μου αρέσουν αν είναι αυτό που στο είπα η το Ancistrus.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-14, 15:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το φιλτρο χρειαζεται ροη για να ζησει η βιολογια. Οποτε πρεπει να το βαλεις καπου σε λειτουργια, οπως και να ριχνεις τροφη.

Τωρα για τα "αλγοφαγα" (και οχι ολιγοφαγα, για αλλη μια φορα), αν θελεις να τα βαλεις ετσι κι αλλιως, εστω και αν δεν θα αντεξουν και πολυ, δεν ξερω τι αλλο να πω. Εσυ αποφασιζεις...

Καλη συνεχεια και καλη τυχη απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-14, 15:54
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο χρειαζεται ροη για να ζησει η βιολογια. Οποτε πρεπει να το βαλεις καπου σε λειτουργια, οπως και να ριχνεις τροφη.

Τωρα για τα "αλγοφαγα" (και οχι ολιγοφαγα, για αλλη μια φορα), αν θελεις να τα βαλεις ετσι κι αλλιως, εστω και αν δεν θα αντεξουν και πολυ, δεν ξερω τι αλλο να πω. Εσυ αποφασιζεις...

Καλη συνεχεια και καλη τυχη απο εμενα.
Δεν καταλαβαίνω, εσύ λες δεν θα εντάξουν εννοώ εγώ βλέπω ότι παράπλοα άτομα έχουν βάλει και τα δυο και το έχουν ακόμα εδώ και 3-4 χρόνια.
Τέλος πάντων ευχαριστώ για της συμβουλές, ας μην πείρα απάντηση το τι ψάρια να βάλω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-14, 18:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Ντινούλα καλορίζικο το ενυδρείο!
Για τη βιολογία του φίλτρου στα είπανε πιο πάνω. Αν δεν δουλεύει και δεν τρέφεται η βιολογία πρέπει στη συνέχεια να στρώσει απ' την αρχή.
Αλγοφάγα λέμε τα ψάρια που τρέφονται από τα φύκη ("άλγες").
Τέτοια είναι και τα περισσότερα ψάρια της Μαλάουι.
Το ψάρι που ανέφερες είναι από άλλη ήπειρο (όπως και τα ancistrus), θέλει άλλες παραμέτρους νερού άρα θα βασανίζεται ή θα το χτυπήσουν πιθανότατα θανάσιμα τα ψάρια που θα βάλεις.
Μπορείς να βάλεις όμως άφοβα, σαλιγκάρια zebra nerite.
Από φυτά (καλά είναι να μπουν πριν τα ψάρια) διάλεξε ανθεκτικά όπως : crinum, pteropus, anubia, βαλισνέριες, κρυπτοκορίνες.
Για ψάρια μια πρόταση (υπάρχουν πολλές) θα μπορούσε να είναι:
1 χαρέμι (1αρσ+ 4θηλ) Pseudotropheus johanni http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=760
1 χαρέμι Labidochromis caeruleus http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=713
1 χαρέμι Metriaclima callainos http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=787

Περιμένουμε τη συνέχεια....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-14, 18:53
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Οι plecostomus είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια κι εγώ είχα παλαιότερα μαζί με Αφρικάνες και δεν έπαθαν τίποτε.Τους έβγαλα μόνο επειδή έκανα βιοτοπικά ενυδρεία και τα ψάρια αυτά δεν ζουν στην Αφρική.Πρόσεχε Έντυ μην τυχόν κι αυτός ο ''φίλος'' pet shopάς πάει να πουλήσει.Πέτρες μην βάλεις μόνο moonstone βάλε κι άλλες ασβεστολιθικές.Δεν χρειάζεται ν' ανάψεις φωτιά και να βάλεις κανένα καζάνι για να τις βράσεις απλά άναψε το θερμοσίφωνο και σε μία λεκάνη μέσα στην μπανιέρα πλύνε τις καλά επίμονα,πολλές φορές με μια βούρτσα με πλαστικές σκληρές ''τρίχες''.Να αναφέρω πως σου άρεσαν ιδιαίτερα οι labidochromis caeruleus και μετά sciaenochromis fryeri, copadichromis borleyi, aulonocara nyassae, aulonocara marble marble peacock, aulonocara dragon blood, cyrtocara moorii, nimbochromis venustus και red zebra.Σου σύστησα να κάνεις με mbuna ή aulonocara κι αφού έδειξες ιδιαίτερη προτίμηση στις labidochromis caeruleus να πας προς mbuna μεριά και παρακαλώ να σχολιασθεί η ένδειξη μου.Κλεόβουλε;
-------------------------
Θέλω να προσθέσω παιδιά ότι το ενυδρείο δεν είναι 550 lt αφού το Anubias A 1800 Rio είναι 702 lt το Anubias A1800 Vision γιατί περί αυτού μιλάμε είναι 702 lt+.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 22-06-14 στις 18:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-06-14, 19:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

To ενυδρείο καθαρά λίτρα είναι 540~ λίτρα

Λόγω μήκους αν πάμε για πιο μεγαλόσωμα ψάρια
μια πρόταση θα μπορούσε να είναι:
1 χαρέμι (1+2) Copadichromis Borleyi http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1009
1 χαρέμι (1+2) Sciaenochromis fryeri http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1257
1 χαρέμι (1+2) Aulonocara baenschi http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=632
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-06-14, 22:20
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για της συμβουλές.
Καταρχάς Dinoula (Κωνσταντίνα) είναι γυναίκα μου, περισσότερες φορές η ιδία μπαίνει αλλά σήμερα εγώ μπέικα να πάρω συμβουλές αφού εγώ θα στήσω το ενυδρείο τελικά.
Πέτρο της πέτρες έχω πάρει και είναι όλα moonstone δεν είναι όλα μεγάλα έχει και μικρά σαν άπλες πέτρες όχι με τρύπες.
Φυτά θέλω πολλά να βάλω γιατί μου αρέσουν πολύ, αλλά από ότι μου λένε λίγο anubia αντέχει ποιο πολύ σε σχέση με τα αλλά γιατί τα ψάρια τα τρώνε. Εσείς ποιο προτείνετε ώστε να αντέξουν στο χρόνο.
Όσο για τα ψάρια μαλών αυτά που είπε από την αρχή ο Κλεόβουλος.
1 χαρέμι (1αρσ+ 4θηλ) Pseudotropheus johanni http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=760
1 χαρέμι Labidochromis caeruleus http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=713
1 χαρέμι Metriaclima callainos http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=787
Μόνο αν γίνετε και αν υπάρχει κάποια από τα Ίδη να είναι κόκκινα η προς κόκκινα. Σαν αυτό που έχει ο Πέτρος, μιλάμε φοβερό ψαρί, δεν ξέρω πως λέγετε αλλά θα σας πει ο Πέτρος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-06-14, 08:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Σύζυγε της Dinoulas κάνε εσύ τις αντρικές δουλειές (στήσιμο, κουβάλημα, σιδέρωμ....εεε κλπ)
αλλά μη μας ζητάς ψάρια σε φούξια, πουά και σομόν γιατί κάτι παθαίνω
Φυσικά παίζει ρόλο στην επιλογή και το χρώμα που μας αρέσει
αλλά το βασικό είναι η συμβατότητα των ψαριών.
Το θηλυκό του Ps.johanni είναι πορτοκαλί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 25-06-14 στις 20:00
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-06-14, 09:16
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι plecostomus είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια κι εγώ είχα παλαιότερα μαζί με Αφρικάνες και δεν έπαθαν τίποτε.Τους έβγαλα μόνο επειδή έκανα βιοτοπικά ενυδρεία και τα ψάρια αυτά δεν ζουν στην Αφρική.Πρόσεχε Έντυ μην τυχόν κι αυτός ο ''φίλος'' pet shopάς πάει να πουλήσει.Πέτρες μην βάλεις μόνο moonstone βάλε κι άλλες ασβεστολιθικές.Δεν χρειάζεται ν' ανάψεις φωτιά και να βάλεις κανένα καζάνι για να τις βράσεις απλά άναψε το θερμοσίφωνο και σε μία λεκάνη μέσα στην μπανιέρα πλύνε τις καλά επίμονα,πολλές φορές με μια βούρτσα με πλαστικές σκληρές ''τρίχες''.Να αναφέρω πως σου άρεσαν ιδιαίτερα οι labidochromis caeruleus και μετά sciaenochromis fryeri, copadichromis borleyi, aulonocara nyassae, aulonocara marble marble peacock, aulonocara dragon blood, cyrtocara moorii, nimbochromis venustus και red zebra.Σου σύστησα να κάνεις με mbuna ή aulonocara κι αφού έδειξες ιδιαίτερη προτίμηση στις labidochromis caeruleus να πας προς mbuna μεριά και παρακαλώ να σχολιασθεί η ένδειξη μου.Κλεόβουλε;
-------------------------
Θέλω να προσθέσω παιδιά ότι το ενυδρείο δεν είναι 550 lt αφού το Anubias A 1800 Rio είναι 702 lt το Anubias A1800 Vision γιατί περί αυτού μιλάμε είναι 702 lt+.
Υπαρχουν και αλλα ανθεκτικα ψαρια στον Αμαζονιο,θα συστησεις να βαλει και απο αυτα μαζι με τις αφρικανες?
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-06-14, 09:51
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

aulonocara dragon blood αυτό το ψάρι μπορώ να βάλω μαζί με τα άλλα ?
αυτό είδα στο ενυδρείο του Πέτρου και έμεινα.
φίλε μου Κλεόβουλος δεν ζήτω εγώ φούξια και σομον χρώματα άλλα η γυναίκα μου, νομίζω ότι καταλαβαίνεις όταν ερχεσε σε αντιπαράθεση με γυναικά τι γίνετε, πότε δεν θα βρεις το δίκαιο και σωστό.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-06-14, 10:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Αυτό δεν υπάρχει στη φύση αλλά είναι ψάρι "ανθρώπινης κατασκευής" από επιλεκτικές αναπαραγωγές ή υβρίδιο (μάλλον από Aulonocara stuartgranti).
Δεν μπαίνει με αυτά
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα ψάρια μαλών αυτά που είπε από την αρχή ο Κλεόβουλος.
1 χαρέμι (1αρσ+ 4θηλ) Pseudotropheus johanni http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=760
1 χαρέμι Labidochromis caeruleus http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=713
1 χαρέμι Metriaclima callainos http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=787
αλλά μ' αυτά (στη θέση του τρίτου είδους που πρότεινα).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Λόγω μήκους αν πάμε για πιο μεγαλόσωμα ψάρια
μια πρόταση θα μπορούσε να είναι:
1 χαρέμι (1+2) Copadichromis Borleyi http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1009
1 χαρέμι (1+2) Sciaenochromis fryeri http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1257
1 χαρέμι (1+2) Aulonocara baenschi http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=632
[ξέρω ξέρω από γυναίκες και παντόφλα ]
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-06-14, 10:23
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν υπάρχει στη φύση αλλά είναι ψάρι "ανθρώπινης κατασκευής" από επιλεκτικές αναπαραγωγές ή υβρίδιο (μάλλον από Aulonocara stuartgranti).
Δεν μπαίνει με αυτά

αλλά μ' αυτά (στη θέση του τρίτου είδους που πρότεινα).


[ξέρω ξέρω από γυναίκες και παντόφλα ]
εσυ σαν έμπυρος ποιο μου πρωτινής?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-06-14, 10:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Ποιός είπε πως είμαι έμπειρος? Βασικά πολλά χρόνια άπειρος είμαι κι ακόμα προσπαθώ να μάθω

Προτιμώ τα ψάρια που δεν έχουν δεχτεί "ανθρώπινη παρέμβαση" και συνήθως γίνομαι κακός αποτρέποντας τη διατήρηση τους (ελπίζοντας να σταματήσουν και τα μαγαζιά να τα διακινούν άρα και τους διάφορους Μέγκελε να τα παράγουν).
Η φύση έχει χιλιάδες πανέμορφα είδη κιχλίδων που μπορούμε να φιλοξενήσουμε στα ενυδρεία μας.
Από κει και πέρα είναι επιλογή του καθενός
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-14, 10:42
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

αν βάλω αυτά?
1 χαρέμι (1+2) Sciaenochromis fryeri http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1257
1 χαρέμι (1+2) Aulonocara baenschi http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=632
και αυτό
http://www.aquapage.eu/fish/aulonoca...gon-blood.html
http://aquariumouad.forumotion.com/t...ish-red-dragon
http://www.tims-malawizucht.de/arten...ral%20Red.html
και αν γίνετε που θα βρω, σε ποια petshop η κάπου άλλου, με ποιο απο τα τρία να ξεκινήσω μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο.
γιατί απο ότι κατάλαβα και μαλών θα καθαρίσω το ένα φίλτρο που ήταν στρωμένο και θα στρώσω απο την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-14, 12:40
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

πρωτα στρωνει το ενυδρειο και μετα βαζεις ψαρια..γι αυτο λοιπον ξεκινα το στρωσιμο και μετα βαζεις οποιο θες 1ο.
κοιτα στο Σταυρο (abyssos) για αυτα τα ψαρια.τις περισσοτερες φορες εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-06-14, 12:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτα στρωνει το ενυδρειο και μετα βαζεις ψαρια..
To βασικό. Αν βιάζεσαι ζήτα μπόλι για το φίλτρο.

Με 2 είδη Aulonocara (ακόμα κι αν το ένα είναι "πειραγμένο") θα έχεις κι άλλα υβρίδια. Αν δεν σε πειράζει (κι αυτά ζωντανά είναι) βάλτα, μόνο που ένας χομπίστας το σωστό είναι να μη τα διαδίδει παραπέρα.
Έχε υπόψη ότι αυτά τα ψάρια που βλέπεις στο διαδίκτυο (υπάρχει πιθανότητα να) είναι τίγκα στην ορμόνη και στο ενυδρείο σου θα "ξεβάψουν", αλλά και οι απόγονοι τους θα είναι διαφορετικοί.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-06-14, 13:27
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

για μενα μετα απο αρκετη σκεψη καλυτερα ειναι να κρατησεις ενα ειδος aulonacara για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο πλευρας τσακωμων και υβριδισμων..
προταση δικη μου: syaenochromis fryeri 1M+2F
aulonacara baenschi 1M+2F
cyrtocara moori 1M=2F
η αλλιως,τα 2 πρωτα και για 3ο protomelas taeniolatus

βασικα εχεις κι αλλες επιλογες οσο το σκεφτομαι..ισως αν θες να διαθεσεις χρονο για να το σκεφτεις να βρουμε αρκετες πιθανες συνθεσεις..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-06-14, 13:59
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
για μενα μετα απο αρκετη σκεψη καλυτερα ειναι να κρατησεις ενα ειδος aulonacara για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο πλευρας τσακωμων και υβριδισμων..
προταση δικη μου: syaenochromis fryeri 1M+2F
aulonacara baenschi 1M+2F
cyrtocara moori 1M=2F
η αλλιως,τα 2 πρωτα και για 3ο protomelas taeniolatus

βασικα εχεις κι αλλες επιλογες οσο το σκεφτομαι..ισως αν θες να διαθεσεις χρονο για να το σκεφτεις να βρουμε αρκετες πιθανες συνθεσεις..
βασικά χρόνο έχω όσο θες, αφού απο ότι βλέπω με το στρώσιμο να είναι όλα κομπλέ θα βάλω τα πρώτα ψάρια Σεπτέμβρη.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-06-14, 14:05
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

το φιλτρο μπορεισ να το βαλεις και να δουλευει με εναν κουβα και να ριχνεις λιγο τροφη... κανοντας μετρισεις εκει, θα δεις αν χαλασε η οχι η βιολογια...
τα υπολοιπα στα ειπαν τα παιδια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-06-14, 17:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinoula Εμφάνιση μηνυμάτων
..... με το στρώσιμο να είναι όλα κομπλέ θα βάλω τα πρώτα ψάρια Σεπτέμβρη.
με μπόλι και αύριο βάζεις τα πρώτα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-06-14, 20:42
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά σήμερα το φίλτρο έβγαλα και καθάρισα.
Αφού με ενημέρωσαν από το pet shop ότι το 3δ background θα το έχω την παρασκευή με αποτέλεσμα να αρχίσω να κολλήσω το Σάββατο, τόσες μέρες χωρίς να μπει σε ενυδρείο πιστεύω είναι ανούσιο να προσπαθώ να το κρατήσω ζωντανό.
Λοιπόν το Σάββατο θα κολλήσω το background και θα αρχίσω να συνδέω θερμοστάτες, αεραντλία, in/out από τα φίλτρα, μετά πέτρες μετά άμμος και στο τέλος φυτά. Μετά θα κάνω τα τεστ να σας παρουσιάσω.
Αφού τελειώσω όλα θα αρχίσω να διαλέξω τα τρία Ίδη ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-06-14, 20:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Θυμήθηκα ότι έψαχνες κάτι σε κοκκινάκι
Δεν θα το βρεις εύκολα αλλά πάρε μια δόση
BORKED
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-06-14, 20:22
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

αν δεν εχεις αποφασισει ακομη τι ψαρια θα βαλεις, μην βαλεις φυτα... ασε για πιο πισω, να δουμε αν θα αντεξουν...!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-06-14, 18:07
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους
Σήμερα κόλλησα το 3d background και θα περιμένω μέχρι αύριο απόγευμα να κολληθεί καλά, μετά θα κάνω ελέγχω να δω αν έχει διαρροές.
Και θα δω αν έχω χρόνο την Κυριακή θα βάλω διάφορα όπως να στήσω αεραντλία και να βάλω τα φίλτρα. Αν προλάβω θα αρχίσω να πειραματιστώ πώς να στήσω της πέτρες.
Ευχαριστώ και τα καλύτερα έρχονται.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_3388.jpg
Εμφανίσεις:  574
Μέγεθος:  328,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_3389.jpg
Εμφανίσεις:  697
Μέγεθος:  59,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_3390.jpg
Εμφανίσεις:  499
Μέγεθος:  63,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_3391.jpg
Εμφανίσεις:  469
Μέγεθος:  81,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-06-14, 18:56
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλη συνεχεια!!!! διελεξες τις πιο καλες πετρες για αφρικη!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-06-14, 23:32
dinoula Ο χρήστης dinoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2014
Περιοχή: peraeus
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Καλησπέρα όλους
Σήμερα έβγαλα στηρίγματα αφού κώλυσε το 3d background.
Άρχισα να στήνω πέτρες, για πείτε μου σαν πρώτη προσπάθεια πως είναι?.
Είχα σκεφτεί στην αρχή να κάνω δυο πλευρές πέτρες και στην μέση τίποτα αλλά μετά σκέφτηκα να κάνω μια πλευρά να ξεκινήσω μεγάλες πέτρες και να κατεβαίνει .
Και να αφήσω μια πλευρά άδειο και να μπουν κάποια φυτά μεγάλα. Εσείς τι λέτε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_3484.jpg
Εμφανίσεις:  547
Μέγεθος:  60,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_3485.jpg
Εμφανίσεις:  720
Μέγεθος:  69,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_3486.jpg
Εμφανίσεις:  484
Μέγεθος:  103,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_3488.jpg
Εμφανίσεις:  436
Μέγεθος:  75,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
460 litra HERBI Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 17-09-14 17:30
550 litra malawi giannisqq Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 91 09-03-10 18:42
60 litra guppy g-pavl Ζωοτόκα 5 24-11-08 19:26
70 litra ton12 Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 07-03-08 15:32
54 litra me gubbies Ryu Ζωοτόκα 3 01-11-07 08:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,21787 seconds with 14 queries