Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-04, 13:49
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή guppies-ποσα?

μου αρεσουν πολλοι τα guppies και θα ηθελα να τα φιλοξενισω σε ενα ενυδρειο 60λιτρων.
ποσα μπορω να βαλω?σε τι αναλογια m-f? τι προτιμησεις εχουν?(ποιοτητα νερου-θερμοκρασια κτλ)
μπορουν να ζησουν με 3-4 οττοκυκλους?
(αν ξερετε καποια ιστοσελιδα που να λεει για αυτα ευπροσδεκτη)
ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-04, 18:27
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πολυαγαπημένα μου Γκαπίδια,
Σας εύχομαι να βρεθείτε 4-5 αρσενικά και τουλάχιστον άλλα τόσα θυλικά σε ένα ενυδρείο 60 λίτρα.
Το ενυδρειάκι που θα νοικιάσετε ελπίζω να είναι ευρύχωρο για να υπάρχει και ο απαραίτητος χώρος για τα παιδιά σας.
Βάλτε και μερικά φυτά που τόσο σας αρέσουν, αλλά αν δεν έχει ο ιδιοκτήτης προβλέψει για κήπο, δεν χάλασε και ο κόσμος.
Μην φοβάστε τον καιρό εδώ στην Ελλάδα έτσι κι αλλιώς έχετε τρέλλες αντοχές σε μεγάλη γκάμα σκληροτήτας ΡΗ κλπ.
Μόνο την θερμοκρασία, να είναι, τώρα που κρυώνει ο καιρός από 24-26 βαθμούς μην μου αρπάξετε καμμία πούντα.
Κοιτάξτε το διαμέριμα να έχει αυτόνομη θέρμαση με θερμοστάτη 50 watts, άντε το πολύ 100 watts αν έχει προεγκατεστημένο στο νέο σας σπιτάκι.
Και πείτε σε αυτόν τον σπιτονοικοκύρη σας να σας αλλάζει το 30% του νερού κάθε εβδομάδα.
Αν δε δείτε τα φιλαράκια σας τους οττόκυκλους στο ισόγειο, να τους δώσετε χαιρετίσματα από εμένα.
Πολλά φιλιά γλυκά μου γκαπίδια,
Ο πατέρας σας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-04, 18:34
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

καλο φιλε μου χαλβα....σαν παραμυθακι.
το ενυδρειο ειναι ηδη αρκετα φυτεμενο και στρωνετε με την βοηθεια του μεγαλυτερου "σπιτονοικοκυρη",επισης διαθετει κεντρικη θερμανση 100 w.
ενα δεν καταλαβα μονο....στο ισογειο τελικα μπορουν να μεινουν οττοκυκλοι η οχι????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-04, 18:37
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

και βέβαια μπορούν
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-04, 20:24
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα με τον halva, και μου άρεσε πολύ ο τρόπος που τα ανέφερε, εκτός από την αναλογία αρσενικών θυληκών.
Θα πρότεινα καλύτερα τα θυληκά να είναι λίγα παραπάνω για να μην στρεσσάρονται από το συνεχές κυνηγητό των αρσενικών π.χ. 3-4 αρσενικά με 5-6 θυληκά.
__________________
http://www.geocities.com/markosgreece/
12/10/2004 new pictures in aquariums section
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-04, 00:24
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ....βρηκα το "γη και ηδωρ" και διαφωτιστηκα για τα πανεμορφα γκαπακια!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-04, 00:32
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

΄Σου εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορα να αποκτήσεις παιδιά και εγγονια και δισεγγονα με τα γκαπάκια που θα έχεις. Ναι πραγματικά ειναι πανέμορφα και πολύ ανθεκτικά ελπίζω να τα χαρεις οπως και εμείς οι υπόλοιποι που είχαμεν ή έχουμεν ακόμη γκαπάκια εύχομαι πολλούς και καλούς απογόνους σε λίγο θα γεμίσεις μωράκια ειναι πολύ ομορφο το συναίσθημα και η ομορφιά της φύσης .
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-04, 23:37
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

SOS SOS SOS.....μια απορια τα γκαπακια ανεχονται εναν ορφανο μονομαχο ή θα πρεπει να τον αποχωριστω ??????
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-04, 09:10
galant Ο χρήστης galant δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2004
Περιοχή: Μαρούσι/Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου και τον χαρακτήρα του μονομάχου. Ξέρω σίγουρα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα μεταξύ μονομάχου και πλάτυ, αλλά με γκάπυς δεν έχω δοκιμάσει. Έχω ακούσει μόνο από άλλους ότι κατά καιρούς είχαν τέτοιους συνδιασμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-10-04, 12:59
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Πολλές φορές εχω αναγκαστεί να βάλω μονομάχο μαζί με γκάπυς(πολλά γκάπυς) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα ενήλικα γκάπυ. Απλώς αν έχεις γέννες καλό θα ήταν να τον βγάλεις γιατί θα σου φάει μερικά νεογέννητα.
Ιστοσελίδες αν ψάξεις στο google θα βρεις αρκετές. Πάρε μια για αρχή
http://www.dbs.nus.edu.sg/research/fish/guppy/guppy.htm
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-10-04, 14:22
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ ολους.....θα τον βαλω δοκιμαστικα και θα τον προσεχω να δω τις κινησεις του....θα εχω καμια δεκαρια γκαπις ελπιζω να κατσει στα αυγα του!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-11-04, 15:48
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

σημερα γεννησε η γκαπινα μου....μεχρι στιγμης καταφερα να μετρησω περιπου 4 μωρακια.
1)ποσα μικρα περιπου ενδεχεται να γεννησει?
2)μπορουν να τραφουν αμεσως μετα την γεννηση τους?
3)η θηλυκια ειναι ιδιαιτερα καταπονημενη και εχει να φαει 3 μερες, αυτο που με ανησυχει ομως ειναι μια μικρη αλλοιωση στο στομα της...λετε να αρρωστησε?
αυτα προς το παρον.....ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-11-04, 00:34
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

1) μπορει και 30 μωρα!!! να γενησει.
2) υπαρχει τροφη σε σκονη που μπορουν να ταιστουν τα μωρα.
3#) υπαρχει κανενα μικρο ενυδρειακη (( 15 λιτρων )) να την απομονωσεις, για δυο λογους και να αναρωσει απο την γεννα , αλλα και στην περιπτωση που η αλιωση που λες εξελιχθει σεαρρωστεια να μπορεσεις να τις κανεις θεραπεια χωρις να χρειαστει να φανε την αντιβιωση τα αλλα ψαρια.....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-11-04, 02:37
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

τελικα εκανε 6 απο το πρωι μεχρι και τωρα.Εχω την εντυπωση πως δεν θα τα καταφερει....φαινετε φοβερα εξαντλημενη κι ομως ακομα γενναει....Υπαρχει περιπτωση να την τσιμπησαν τα αλλα ψαρια ετσι που ειναι??????(Το ανω χειλος φαινετε να λειπει)
Ειναι η πρωτη φορα που εχω γεννα και αυτα που σας λεω μπορει να ειναι φυσιολογικα για τους εμπειρους "μπαμπαδες".....δεν ξερω...
Θα την απομονωσω σε μια μεγαλη γυαλα που εχω για λιγο γιατι το "νοσοκομειακο ενυδρειακι" το επιασε ο κακος μου betta.
Οσο για τα μωρα φαινονται υγειεστατα και υπερκινητικα...αφοτου εφαγαν τα μεγαλα ψαρια για ευνοητους λογους τους ετριψα λιγα φυλλαρακια και δεν τα χαλασε καθολου.Ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο σας πριζω.... :P :P :P
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-11-04, 00:23
silver Ο χρήστης silver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Τελικα η γκαπινα πεθανε....
τα γκαπακια ειναι μια χαρα και αυτο που φαινετε περιεργο ειναι οτι δεν τα πειραζουν τα μεγαλα guppies ουτε και τα platties...καμια φορα κολυμπουν και διπλα-διπλα χωρις να δινουν σημασια....καλο αυτο.... :P

Μια ερωτηση.... μπορουμε να ξεχωρισουμε το φυλλο των μωρων απο την ηλικια της μιας βδομαδας?????
Νομιζω οτι εχω ξεχωρισει σε καποια το γονιποδιο στην κοιλιτσα εκτος και αν κανουν πουλακια τα ματια μου...
Ειναι δυνατον να γινεται?????????

Note: Θα παρακαλούσα να μην αλλάζει η θεματολογία του συγκριμένου post και κυρίως από τον ίδιο τον αποστολέα.
Ξεκινήσαμε από πόσα Guppies χωράνε στο ενυδρείο και περάσαμε στον αν χωράει ένας μονομάχος, συμβουλές για τάισμα νεογέννητων και την μητέρας τους, και φτάσαμε στην αναγνώριση φύλου νεογνών. Καλό για όλους, θα ήταν να έκανες ένα ξεχωριστό post για κάθε νέο θέμα που σε απασχολεί.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-11-04, 01:24
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μαλλον κανουν πουλακια (κυριολεκτικα) τα ματια σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19574 seconds with 14 queries