Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-08, 14:06
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή ζωντανος βραχος γεματο κοραλλινη

Προχτες πηγα και βουτιξα οπως κανω συνεχεια σε ενα καινουριο μερος και εμεινα εκπληκτος οταν αντικρησα βραχους γεματους φουλ κοραλινη πανω. Πρωτη φορα βλεπω στα δικα μας νερα τοση κοραλινη πανω στους βραχους.Ο βραχος ειναι πιο ελαφρης απο τον δικο μου τον οποιο τον αγορασα ετοιμο.Εβγαλα αρκετο βραχο για εναν φιλο που ξεκινησε μονο με ψαρια και τον βαλαμε μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-08, 17:51
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

ξέρεις ελπίζω ότι ο βράχος αυτός δεν κάνει για τροπικό ενυδρείο ...
τι ψάρια έχει ο φίλος σου ???
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-08, 17:54
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Φτιαχνει τώρα ένα FO!Η βιολογία δεν θα στηριχθεί πάνω σε αυτόν τον βράχο! ¶σχετα όμως με αυτό μιλάμε για ένα βράχο παρόμοιο με τροπικό!Δεν περίμενα να βρεθεί μεσογειακός βράχος τόσο πορώδης
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-08, 18:06
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτιαχνει τώρα ένα FO!Η βιολογία δεν θα στηριχθεί πάνω σε αυτόν τον βράχο! ¶σχετα όμως με αυτό μιλάμε για ένα βράχο παρόμοιο με τροπικό!Δεν περίμενα να βρεθεί μεσογειακός βράχος τόσο πορώδης
ξαναρωτάω ... τι ψάρια θα φιλοξενήσει ??? θα είναι τροπικό ή μεσογειακό ?
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 10-07-08 στις 18:30
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-08, 18:22
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Θα είναι τροπικό!Έχει σημασία τι είδους FO θα είναι?
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-08, 18:29
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα είναι τροπικό!Έχει σημασία τι είδους FO θα είναι?
φυσικά ...
δεν μπερδεύομε ποτέ τα οικοσυστήματα με τέτοιον τρόπο ...
το είπες και μόνος σου ... ο βράχος είναι ζωντανός ...
αυτό σημαίνει ότι κουβαλάει ένα σορό πράγματα μαζί του που τα ψάρια του τροπικού σου ενυδρείου δεν θα είναι έτοιμα να αντιμετωπίσουν ...
όταν ο Κολόμβος πήγε στην Αμερική ξεκλήρισε τους ινδιάνους με απλά κρυολογήματα ... καταλαβαίνεις τι εννοώ.
κάτι που στον μεσογειακό βράχο μπορεί να είναι ακίνδυνο για τα μεσογειακά ψάρια μπορεί να είναι θανάσιμο για τα τροπικά .. γιατί απλά δεν θα έχουν άμυνες απέναντι του.
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-08, 19:10
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Θα έλεγα έλεγα να μην συγκρίνουμε ανόμια πράγματα! Το θέμα ξεκίνησε επειδή βρέθηκε βράχος πολύ καλής ποιότητας (ΙΜΗΟ) σε Ελληνικά νερα!Είναι γνωστό αυτό που λές (πολύ καλή η θεωρία) , αλλά για πές μου γνωρίζεις κάποιον ο οποίος συμπληρώνει νερό απο δικιά μας θάλασσα?Εγώ ξέρω κάποιους και πηγαίνουν πολύ καλά τα ενυδρεία τους (προσωπικά δεν το κάνω και δεν το συνιστώ)! Μετά απο ένα τρίμηνο και με τέτοιες θερμοκρασίες ποιοί παθογόνοι οργανισμοί (γιατί μόνο γιαυτούς μιλάμε αφού δεν θα μπεί ζωντανό απο την δικιά μας θάλασσα μέσα) θα έχουν μείνει πλέον ώστε να μολύνουν τα ψάρια που θα μπούν?Ο φίλος που ξεκίνησε το ενυδρείο προτίμησε να βάλει κάποια βράχια απο την δική μας και να μην δωσει 15-19 ευρώ το κίλο σε LR και να δοκιμάσει έτσι να στήσει το ενυδρείο του.
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-08, 19:26
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έλεγα έλεγα να μην συγκρίνουμε ανόμια πράγματα! Το θέμα ξεκίνησε επειδή βρέθηκε βράχος πολύ καλής ποιότητας (ΙΜΗΟ) σε Ελληνικά νερα!Είναι γνωστό αυτό που λές (πολύ καλή η θεωρία) , αλλά για πές μου γνωρίζεις κάποιον ο οποίος συμπληρώνει νερό απο δικιά μας θάλασσα?Εγώ ξέρω κάποιους και πηγαίνουν πολύ καλά τα ενυδρεία τους (προσωπικά δεν το κάνω και δεν το συνιστώ)! Μετά απο ένα τρίμηνο και με τέτοιες θερμοκρασίες ποιοί παθογόνοι οργανισμοί (γιατί μόνο γιαυτούς μιλάμε αφού δεν θα μπεί ζωντανό απο την δικιά μας θάλασσα μέσα) θα έχουν μείνει πλέον ώστε να μολύνουν τα ψάρια που θα μπούν?Ο φίλος που ξεκίνησε το ενυδρείο προτίμησε να βάλει κάποια βράχια απο την δική μας και να μην δωσει 15-19 ευρώ το κίλο σε LR και να δοκιμάσει έτσι να στήσει το ενυδρείο του.
σαν πρακτική είναι λάθος ...
και μπορεί να αποβεί μοιραία για κάποιους ζωντανούς οργανισμούς ...
αν θέλει να γλιτώσει τα 19 ευρώ ανά κιλό ... ας πάρει όσο βράχο θέλει από την θάλασσα ... να βάλει μέσα και μερικά ωραιότατα ελληνικά ψαράκια και να κάνει ένα ωραιότατο μεσογειακό ...
που πολύ θα το ζήλευαν πολλοί εδώ μέσα.
αλλά να κάνεις τροπικό ενυδρείο με ελληνικό ζωντανό βράχο ... για μένα είναι λάθος πρακτική.
Και το να κάνεις αλλαγές νερού από την θάλασσα είναι λάθος τακτική … αλλά είναι λιγότερο επικίνδυνη από τον βράχο που κουβαλάει πολύ περισσότερα πράγματα μαζί του.
Τέλος πάντων μπορεί το project να τρέξει … και να τρέξει και χωρίς πρόβλημα για καιρό ή και για πάντα … αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό όμως ούτε και ότι θα πρέπει να περάσει σαν μία καλή λύση …
για αυτό και γίνεται η όλη κουβέντα
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-08, 19:39
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το να κάνεις αλλαγές νερού από την θάλασσα είναι λάθος τακτική … αλλά είναι λιγότερο επικίνδυνη από τον βράχο που κουβαλάει πολύ περισσότερα πράγματα μαζί του.
Αν σε όλα τα άλλα θα ψιλοσυμφωνήσω μαζί σου εδώ μάλλον τα ψιλομπερδέψαμε!Δλδ για να κατάλαβω (πάντα ανάμεσα στα 2 που συζητάμε) είναι καλύτερα σε ένα ενυδρείο που τρέχει να βάλεις μεσογειακό νερό (με όλους αυτους τους οργανισμούς που δεν πρέπει να βάλουμε στο τροπικό μας ενυδρείο) παρά να βάλεις βράχο και στην ουσία να τον κουράρεις για ένα 3μηνο???
Υποτίθεται πως δεν πρέπει να αναμιγνύονται τα οικοσυστήματα γιατί δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσουν οι οργανισμοί του Α' οικοσυστήματος στην παρουσία αυτών απο το Β'! Κουράροντας τον βράχο (η περίπτωση μας δλδ) απομακρύνουμε τους κατοίκους του Α' και πλέον ο βράχος σιγά -σιγά θα κατοικηθεί με οργανισμούς του Β'!Αυτό είναι που θα γίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-08, 19:46
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σε όλα τα άλλα θα ψιλοσυμφωνήσω μαζί σου εδώ μάλλον τα ψιλομπερδέψαμε!Δλδ για να κατάλαβω (πάντα ανάμεσα στα 2 που συζητάμε) είναι καλύτερα σε ένα ενυδρείο που τρέχει να βάλεις μεσογειακό νερό (με όλους αυτους τους οργανισμούς που δεν πρέπει να βάλουμε στο τροπικό μας ενυδρείο) παρά να βάλεις βράχο και στην ουσία να τον κουράρεις για ένα 3μηνο???
Υποτίθεται πως δεν πρέπει να αναμιγνύονται τα οικοσυστήματα γιατί δεν ξέρουμε πως θα αντιδράσουν οι οργανισμοί του Α' οικοσυστήματος στην παρουσία αυτών απο το Β'! Κουράροντας τον βράχο (η περίπτωση μας δλδ) απομακρύνουμε τους κατοίκους του Α' και πλέον ο βράχος σιγά -σιγά θα κατοικηθεί με οργανισμούς του Β'!Αυτό είναι που θα γίνει στην συγκεκριμένη περίπτωση!
οι παθογόνοι μικροοργανισμοί συνήθως χρειάζονται κάποιον φορέα για να τον χρησιμοποιήσουν σαν ξενιστή ... τέτοιοι φορείς είναι τα ψάρια αλλά πιθανόν και οι μικροοργανισμοί του βράχου ...
στατιστικά είναι ποιο δύσκολο να κολλήσεις μία ασθένεια επειδή μάζεψε έναν παθογόνο μικροοργανισμό που κολυμπάει στο νερό ... από ότι αν κουβαλήσεις τον ίδιο τον φορέα στο ενυδρείο σου.
με το νερό είναι ελάχιστοι οι μικροοργανισμοί που μπορεί να κουβαλήσεις μαζί ... σε σχέση με τον βράχο που σφύζει απο ζωή.

ps. που ξέρεις ποιοι οργανισμοί από ποιο οικοσύστημα θα υπερισχύσουν ???
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-08, 19:52
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Φαντάζομαι πως αυτά που λέμε δεν αναγράφονται πουθενα (τουλάχιστον εγώ δεν τα έχω διαβάσει) και απλά είναι σκέψεις χομπιστών!Το στατιστικά που λές δεν μπορεί να στηριχτεί κάπου παραπάνω απο το να σου πώ και εγώ το αντίθετο!Επειδή οι απόψεις μας επι του θέματος είναι εκ διαμέτρου αντίθετες , "ασφαλή" συμπεράσματα θα εξαχθούν απο την πορεία του ενυδρείου του φίλου μας! Μέχρι τότε εγώ (όπως άλλωστε και εσύ) θα διατηρούμε τις απόψεις μας
Πάντα φιλικά!!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-08, 20:18
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι πως αυτά που λέμε δεν αναγράφονται πουθενα (τουλάχιστον εγώ δεν τα έχω διαβάσει) και απλά είναι σκέψεις χομπιστών!Το στατιστικά που λές δεν μπορεί να στηριχτεί κάπου παραπάνω απο το να σου πώ και εγώ το αντίθετο!
τι εννοείς αν είναι γραμμένα πουθενά ???
ότι τις περισσότερες φορές τα μικρόβια ζουν και πολλαπλασιάζονται μέσα σε ξενιστές και δεν έχουν μεγάλους χρόνους ζωής στο περιβάλλον ... ή ότι είναι πιθανότερο να κολλήσεις όταν βρεθείς κοντά σε κάποιον άρρωστο από το να μαζέψεις το μικρόβιο στον δρόμο ???
και τα δύο είναι βασικοί επιδημιολογικοί κανόνες ... τι εννοείς ? αν είναι γραμμένοι σε κάποιο εγχειρίδιο για ενυδρεία ?

και φυσικά ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του … αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει οι απόψεις αυτές να αμφισβητούνται.

Αλλά ξεφύγαμε από το θέμα … οπότε ας μείνουμε εδώ … ούτε βράχο ούτε θάλασσα θα έβαζα στο θαλασσινό μου ενυδρείο από μεσογειακό σύστημα.
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-07-08, 20:32
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Δεν αναγράφεται πουθενά (ξαναλέω εγώ δεν διάβασα πουθενά) , ποιές επιπτώσεις υπάρχουν αν κάποιοι οργανισμοί περάσουν σε άλλο οικοσύστημα και ποιοί επιβιώνουν μετά απο Χ συνθήκες (πάντα όσον αφορά τα ενυδρεία μας).Το μόνο απτό περιστατικό ήταν πριν χρόνια όταν μια άλγη απο το ενυδρείο του Μονακό πέρασε στην θάλασσα και δημιούργησε σοβαρό πρόβλημα!Αυτά που διαβάζω εδω και καιρό, όσον αφορά τα ενυδρεία, είναι εικασίες , υπάρχει άραγε κάποιος που καταστράφηκε το συστημα του έτσι?Αν υπάρχει θεωρώ υποχρέωση του να το μοιραστεί μαζί μας!Τα υπόλοιπα που λές (σχετικά με τους ξενίστες για παράδειγμα) είναι γνωστά και αδιαμφισβήτητα! Και κατα την άποψη μου είμαστε εδώ ώστε μέσα απο τον διάλογο να μαθαίνουμε και εμείς και οι άλλοι.Ουδείς έχει το αλάθητο και την απόλυτη γνώση! Και επειδή όντως ξεφύγαμε , ίσως να προτιμούσα αυτήν την λύση (μεσογειακό βράχο) απο το να βάλω αμφιβόλου ποιότητας και προέλευσης νεκρό βράχο ή νταμαρόπετρες που θα έβρισκα αριστερά - δεξιά και μετά απο καλό κουράρισμα να τον χρησιμοποιούσα!Όπως είμαι τώρα και εγώ δεν θα το έκανα
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-08, 10:42
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αναγράφεται πουθενά (ξαναλέω εγώ δεν διάβασα πουθενά) , ποιές επιπτώσεις υπάρχουν αν κάποιοι οργανισμοί περάσουν σε άλλο οικοσύστημα και ποιοί επιβιώνουν μετά απο Χ συνθήκες (πάντα όσον αφορά τα ενυδρεία μας).Το μόνο απτό περιστατικό ήταν πριν χρόνια όταν μια άλγη απο το ενυδρείο του Μονακό πέρασε στην θάλασσα και δημιούργησε σοβαρό πρόβλημα!Αυτά που διαβάζω εδω και καιρό, όσον αφορά τα ενυδρεία, είναι εικασίες , υπάρχει άραγε κάποιος που καταστράφηκε το συστημα του έτσι?Αν υπάρχει θεωρώ υποχρέωση του να το μοιραστεί μαζί μας!Τα υπόλοιπα που λές (σχετικά με τους ξενίστες για παράδειγμα) είναι γνωστά και αδιαμφισβήτητα! Και κατα την άποψη μου είμαστε εδώ ώστε μέσα απο τον διάλογο να μαθαίνουμε και εμείς και οι άλλοι.Ουδείς έχει το αλάθητο και την απόλυτη γνώση! Και επειδή όντως ξεφύγαμε , ίσως να προτιμούσα αυτήν την λύση (μεσογειακό βράχο) απο το να βάλω αμφιβόλου ποιότητας και προέλευσης νεκρό βράχο ή νταμαρόπετρες που θα έβρισκα αριστερά - δεξιά και μετά απο καλό κουράρισμα να τον χρησιμοποιούσα!Όπως είμαι τώρα και εγώ δεν θα το έκανα
Συνφονω και εγω με τον Κωστα αν ειχα βρη εγω τον βραχο προτου στησω το δικο μου 8α τον εβαζα,μια και ειναι πολυ καλυτερος απο πολλα κοματια τα οποια τα χρισοπληρωσα και δεν λεγανε και πολλα.Δεν εχω ακουσει να λεει κανενας οτι τους ξενιστες που βαζουμε απο τα δικα μας νερα να ειχε κανενας προβλημα.Ο βραχος αν δεν ξερεις οτι ειναι δικος μας δεν τον καταλαβαινεις.Ο Κωστας που εχει μεγαλες γνωσεις δεν το καταλαβε οταν τον ειδε.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-08, 11:11
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Όλοι συμφωνούμε ότι θα πρέπει να μην μπλέκουμε τους Μεσογειακούς οργανισμούς με τους τροπικούς.

Για τον βράχο τώρα.
Κανένας Μεσογειακός βράχος δεν μπορεί να αντικαταστήσει επάξια τον τροπικό. Και αυτό γιατί ο τροπικός βράχος στην ουσία είναι πεθαμένο κοράλλι που έχει εποικισθεί με ζωή, εξού και ζωντανός βράχος.
Τα κοράλλια είναι ασβεστολιθικοί σχηματισμοί. Το εσωτερικό τους δε, δεν είναι συμπαγείς αλλά «διατρέχεται» από εκατοντάδες χιλιάδες μικρές οπές. Εδώ λοιπόν είναι η σημαντική διαφορά.
Ο πορώδεις Μεσογειακός βράχος μπορεί να έχει πολλές εσοχές και να μην είναι το τυπικό ασβεστολιθικό (και μη) νταμάρι (κοινός πέτρα) που συναντούμε παντού, όμως ποτέ δεν μπορεί να γίνει τροπικός βράχος, δηλαδή νεκρό κοράλλι.
Εξαίρεση ίσως αποτελούν οι τραγάνες, αλλά και πάλι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, μιας και δεν ξέρω αν ποτέ ήταν κάτι το ζωντανό.

Βέβαια σε ενυδρεία με χαμηλό προϋπολογισμό, είτε ακόμη αν συνειδητά δεν θέλουμε να ξοδέψουμε χρήματα σε ζωντανό βράχο, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πορώδεις Μεσογειακό, αλλά θα πρέπει να ξέρουμε το τι μπορεί να προσφέρει αυτός.
Σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει, αν ο πορώδεις Μεσογειακός βράχος είναι στην θάλασσα (ζωντανός δηλαδή), να μένει έξω από αυτή, να στεγνώνει και να χρησιμοποιείται σαν νεκρός.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-07-08, 16:09
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

για τα βραχάκια μου ,μιλάτε?.... θα δείξει στο μέλλον πως θα πάει !
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11.JPG
Εμφανίσεις:  579
Μέγεθος:  233,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22.JPG
Εμφανίσεις:  610
Μέγεθος:  233,4 KB  
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-07-08, 16:43
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Ανδρεα αν μπορουσες να βγαλεις και απο κατω να δουνε τα παιδια ποσο πορωδεις ειναι αλλα πρεπει να τις βγαλεις απο το ενυδρειο ε?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-07-08, 17:09
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexx Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρεα αν μπορουσες να βγαλεις και απο κατω να δουνε τα παιδια ποσο πορωδεις ειναι αλλα πρεπει να τις βγαλεις απο το ενυδρειο ε?
δεν χρειάζεται βρε alexx, εμείς λέμε ότι είναι σαν ελαφρόπετρες με κοράλλινη,για FO νομίζω είναι μια χαρά, ψαράκια θα μπούν μετά τον αύγουστο! τώρα τι να πω εγώ?(νέος στο αλμυρό). διαφορετικές γνώμες θα υπάρχουν πάντα.
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-07-08, 17:18
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas72 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειάζεται βρε alexx, εμείς λέμε ότι είναι σαν ελαφρόπετρες με κοράλλινη,για FO νομίζω είναι μια χαρά
Δεν ειναι ελαφροπετρες.Ελαφροπετρες ειναι διαφωρετικες και εχει σε αλλο σημειο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas72 Εμφάνιση μηνυμάτων
ψαράκια θα μπούν μετά τον αύγουστο!
Θα αντεξεις να βαλεις μετα τον αυγουστο ψαρια?????????
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-07-08, 17:30
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

έτσι λέω ..............χαχαχαχαχα. μην με κολάζεις .. πίσω μου σε έχω σατανά
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-07-08, 01:43
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει, αν ο πορώδεις Μεσογειακός βράχος είναι στην θάλασσα (ζωντανός δηλαδή), να μένει έξω από αυτή, να στεγνώνει και να χρησιμοποιείται σαν νεκρός.
Δηλαδή η όλη ιστορία γίνεται επειδή είναι πορώδεις και άρα ελαφρύς;
Το ρωτώ έτσι γιατί αν στεγνώσεις το βράχο και τον νεκρώσεις από τα διάφορα βακτήρια, που θα υποστήριζαν το σύστημα στο κύκλο του αζώτου, ή κάποιους άλλους οργανισμούς που θα γινόταν τροφή για τα ζωντανά που θα βάλεις μέσα στο σύστημα σου, τότε έχεις κι άλλες επιλογές σε νεκρό βράχο με σπηλιές κ.λ.π, και όχι απαραίτητα από θάλασσα.
Φυσικά αν έκανα εγώ ένα τέτοιο στήσιμο δηλαδή με ζωντανό Μεσογειακό βράχο αλλά με Τροπικούς οργανισμούς δε θα έβαζα ακριβά ψάρια ή κοράλλια.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-07-08, 08:58
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

[quote=alexx;280018]Δεν ειναι ελαφροπετρες.Ελαφροπετρες ειναι διαφωρετικες και εχει σε αλλο σημειο

λεω σαν
ελαφρόπετρες.
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-07-08, 10:32
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

το ζωντανό που φαίνετε στην 2η φωτό το μάζεψες μαζί με τον βράχο ??
είναι και αυτό μεσογειακό ??
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-07-08, 10:34
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή η όλη ιστορία γίνεται επειδή είναι πορώδεις και άρα ελαφρύς;
Όλο αυτό το έγραψα για τροπικά ενυδρεία που δεν δύναται να μπει τροπικός νεκρός ή ζωντανός βράχος και ειδικότερα για να μην "μπλεχτούν" διαφορετικά είδη μεταξύ τους.

Αν κάποιος λοιπόν θέλει να βάλεις τέτοιον πορώδη βράχο στο τροπικό ενυδρείο του και αυτός βρίσκεται στην θάλασσα, καλό θα είναι να τον στεγνώσει έτσι ώστε να τον χρησιμοποιήσει σαν νεκρό και μόνο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-07-08, 10:37
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλο αυτό το έγραψα για τροπικά ενυδρεία που δεν δύναται να μπει τροπικός νεκρός ή ζωντανός βράχος και ειδικότερα για να μην "μπλεχτούν" διαφορετικά είδη μεταξύ τους.

Αν κάποιος λοιπόν θέλει να βάλεις τέτοιον πορώδη βράχο στο τροπικό ενυδρείο του και αυτός βρίσκεται στην θάλασσα, καλό θα είναι να τον στεγνώσει έτσι ώστε να τον χρησιμοποιήσει σαν νεκρό και μόνο.
πράγμα το οποίο είναι είδη αργά για να γίνει .. αφού όπως βλέπεις έχει είδη μπει στο τανκ..
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-07-08, 10:49
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ναι...

Εντάξει, τα παιδιά πήραν τα ρίσκα τους και το έκαναν. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην γίνει και τίποτα ή να γίνει και μετά από πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-07-08, 10:53
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Πάντος για μεσωγειακό είναι φοβερός βράχος ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-07-08, 10:55
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν λες τπτ....
Φοβερότατος!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-07-08, 15:01
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
το ζωντανό που φαίνετε στην 2η φωτό το μάζεψες μαζί με τον βράχο ??
είναι και αυτό μεσογειακό ??
Ναι και αυτο μεσογειακο ειναι.Στην περιοχη που βουταω εχει πολλα πραγματα πανεμορφα.Βασικα εχει πολυ κα8αρα νερα σε εκεινη την περιοχη
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-07-08, 08:18
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexx Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι και αυτο μεσογειακο ειναι.Στην περιοχη που βουταω εχει πολλα πραγματα πανεμορφα.Βασικα εχει πολυ κα8αρα νερα σε εκεινη την περιοχη
εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά ...
εκτός από βράχο και μικροοργανισμούς δηλαδή ... σκοπεύεις να μπερδέψεις και κανονικούς οργανισμούς μεταξύ τους ...

έχεις σκεφτεί ότι οι απαιτήσεις ενός οργανισμού από την μεσόγειο μπορεί να είναι διαφορετικές από αυτές ενός οργανισμού από τους υφάλους του ειρηνικού ας πούμε ?
ή επειδή τα μεν είναι τσάμπα και τα κλοουνάκια έχουν μόνο 9 ευρώ δεν μας πολυνοιάζει κιόλας ?
νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει ... για ξανά σκέψου λίγο τι είναι αυτό που θες να φτιάξεις τελικά ?
μία γούρνα με θαλασσινό νερό που θα πετάς μέσα ότι βρίσκεις ?
ή μία μικρογραφία ενός οικοσυστήματος που θα το βλέπεις και θα το χέρεσε ?
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΚΟΡΑΛΛΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΒΡΑΧΟΣ zagorakis Κοράλλια 6 06-07-08 12:08
ΒΡΑΧΟΣ jimmy19111977 Θαλάσσια Βιολογία 1 04-07-08 16:05
τρελο παιδι χαρα γεματο kosa11 Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 24-01-06 23:18
ΞΣΚΙΣΜΕΝΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ!(ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΖΩΝΤΑΝΟΣ..) GIWRGOS Bettas 9 13-01-05 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09473 seconds with 14 queries