Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-07-06, 13:30
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Η λαμπα φθοριου τρεμοπαιζει,τι μπορει να φταιει?

Βρε παιδια μολις αλλαξα τα μπαλαστ στις 2 λαμπες που εχει το ενυδρειο μου (carefour).Εβαλα ηλεκτρονικα (περιπου 4 ευρω το καθενα)και τα τοποθετησα εξω απο το καπακι καθοτι με τα πρηγουμενα που ειχα η ζεστη ηταν αφορητη,ομως...
Εβαλα και 2 καινουριες λαμπες μιας και ηταν καιρος για την αλλαγη τους και οταν πηγα να τις αναψω η μια ενω αναβε,τρεμοπαιζε.
Τι λετε να συνεβη.
Σας ρωτω μηπως γνωριζετε για να αποφυγω τυχον περιττες ενεργειες αφου το εστησα μετα απο αρκετο κοπο αλλα και προσοχη (ειμαι βλεπετε απο αυτους που τα χερια τους δε ειναι πολυ σβελτα).
Δοκιμασα να αλλαξω τα ακροφυσια αφου ηταν και το πιο απλο αλλα τα ιδια,λετε να φταιει το μπαλαστ.
Οι λαμπες που εχω ειναι μια sylvania cool white και μια arcadia original tropical και οι 2 25 W και 74 cm
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-07-06, 13:51
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Συνήθως τρεμοπαίζουν όταν έχουν φάει τα ψωμιά τους.
Τώρα αν κατάλαβα καλά, στην περίπτωση σου είναι φρεσκοαγορασμένες, οπότε.........δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει, sorry.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-07-06, 16:14
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

έπρεπε να ρωτήσεις ποιο μπάλαστ χρειάζεσαι για συγκεκριμένα Watt στο μαγαζί από το οποίο τα αγόρασες, επίσης τα σταρτερ φταίνε συχνά αν δεν είναι κι αυτά κατάλληλα για τις λάμπες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-06, 17:48
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
έπρεπε να ρωτήσεις ποιο μπάλαστ χρειάζεσαι για συγκεκριμένα Watt στο μαγαζί από το οποίο τα αγόρασες, επίσης τα σταρτερ φταίνε συχνά αν δεν είναι κι αυτά κατάλληλα για τις λάμπες...
ηλεκτρονικα balast και starter δεν νομιζω(μπορει να κανω και λαθος).
Οσο για την ερωτηση του τρεμωπαιζει. Αν και οι 2 λαμπες ειναι με ενα balast, τοτε στριψε την λαμπα που κανει νουμερα 2-3 κυκλους. Πολες φορες δεν κανουν πολυ καλη επαφη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-06, 23:10
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Επειδή δεν κατάλαβα καλά.
Βγάλε τη λάμπα που τρεμοπαίζει και βάλε συην θέση της την άλλη που λειτουργεί σωστά. Εάν τρεμοπαίζει και η άλλη τότε μάλον φταίει η το μπάλαστ η κάτι δεν πάει καλά με τις συνδέσεις.
Σε συνδεσμολογία με ηλεκτρονιό μπάλαστ δεν χρησημοποιείται ποτέ στάρτερ.
Πάντως τα κινέζικα μπάλστ τα χρησημοποιώ και εγώ σε ίδιο ενυδρείο εδώ και 3 μήνεσ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-06, 07:06
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Στα ηλεκτρονικα μπαλαστ παιζει ρολο το μήκος των καλωδίων, ειδικότερα απο τη μια πλευρα, που δεν πρεπει να ξεπερναει το 1,5 μετρο. Το γραφει επάνω. Κατα 99% αυτό πρέπει να ειναι το πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-06, 18:06
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Στα ηλεκτρονικα μπαλαστ παιζει ρολο το μήκος των καλωδίων, ειδικότερα απο τη μια πλευρα, που δεν πρεπει να ξεπερναει το 1,5 μετρο. Το γραφει επάνω. Κατα 99% αυτό πρέπει να ειναι το πρόβλημα.
Αψογας
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-07-06, 15:01
Το avatar του χρήστη georgesa
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Αργησα λιγο να μπω στο φορουμ για αυτο δεν απαντησα πρωτυτερα.
Λοιπον εφταιγε τελικα το μπαλαστ,το αλλαξα και αυτο ηταν, λειτουργει σωστα μεχρι στιγμης.
Για την ιστορια να σας πω οτι αγορασα 2 ηλεκτρονικα μπαλαστ (κινεζικα 36 βατ με 3 ευρω αν θυμαμαι καλα το 1-υπαρχουν και κατι αλλα πολυ ακριβοτερα 70 ευρω και σιγουρα πολυ καλυτερα αλλα τα απεφυγα ) για να τροφοδοτησω τις 2 λαμπες που ειχα 25 watt 74 cm μηκος.Δεν ημουν σιγουρος οτι θα δουλεψει βεβαια αλλα λεω τι εχω να χασω αν δοκιμασω.
Ειχα σκεφτει στην αρχη για κιτ που υπαρχει στα ενυδρειοκαταστηματα που παιρνει 2 λαμπες,αλλα επειδη το κοστος του ηταν 50 ευρω και τα ακροφυσια δε μου φαινονταν ιδιαιτερα στεγανα,ειπα να δοκιμασω μηπως μπορω να τα φτιαξω μονος μου.
Αφησα λοιπον τη στεγανη θηκη που υπαρχει στο καπακι (ενυδρειο carefour) και στις 2 λαμπες συνδεσα τα 2 μπαλαστ με απλα ακροφυσια αφου οσο και αν εψαξα στεγανα δε βρηκα εδω στο Ηρακλειο.
Λειτουργει προς το παρον με πολυ λιγοτερη αυξηση θερμοκρασιας οπως ηταν και το ζητουμενο και βλεπομε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-06, 23:54
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Πάντος ακροφύσια "περίπου" ίδια με αυτά της juwel (για να καταλάβετε το σήμα τους) αρκετά δε στεγανά έχω να πω, έχω βρει στην Αθήνα σε κατάστημα ηλεκτρολογικών ειδών με 2 ευρώ το ένα. (όχι το ζεύγος δυστυχώς) αν θυμάμαι καλά. Μέχρι στιγμής εδώ και τρεις μήνες δεν έχω πρόβλημα αν και ακόμη είμαι πολύ προσεχτικός.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04130 seconds with 12 queries