Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-06, 18:58
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή παράσιτα?

καλησπέρα, σήμερα παρατηρώντας το ενυδρείο πολύ σχολαστικά παρατήρησα δίαφορους μικροργανισμούς που πιστεύω πως είναι παράσιτα (αλλιώς τι άλλο να είναι?) είναι πάρα πάρα πολύ μικρά άσπρα ζωύφια, σαν μικρά σωματίδια που αιωρούνται στο νερό, αλλά που και που κολυμπούν με σπαστικές κινήσεις αρκετά γρήγορα για το μέγεθός τους. προσπάθησα να παρατηρήσω από κοντά αυτά που κολούσαν στο τζάμι και κάθονταν ακίνητα για λίγα δευτερόλεπτα (μου πέρνει πολλά λεπτά για να εντοπίσω κάποιο) και το μόνο που μπόρεσα να δω είναι το γενικό σχήμα-περίγραμμα. είναι τόσο μικρά που δεν μπορείς να διακρίνεις καμιά λεπτομέρεια με γυμνό μάτι. τα περισσότερα είχαν το σχήμα της εικόνας Β ενώ σε ένα λίγο πιο μεγάλο μπόρεσα να διακρίνω ένα σχήμα σαν της εικόνας Α. ψάχνοντας λίγο στο νετ για οργανισμούς όπως αρτέμια, δάφνια και τέτοια βρήκα την παρακάτω φωτο από αυτό το site : http://mikes-machine.mine.nu/breeding_yamato.htm και μπορώ να πω πως αυτά που έχω στο ενυδρείο μου έχουν το σχήμα που έχω κυκλώσει. δεν έχω κάνει παραγωγή αρτέμια ποτέ και ταίζω αρτέμια μόνο σε ξηρή τροφή της sera. δεν μπορώ να τα βγάλω φώτο είναι μικροσκοπικά.
Επίσης το pearl gourami εμφάνισε μια φουσκαλίτσα στο άνω χείλος του σαν χτύπημα (αλλά δεν νομίζω να είναι) και σκέφτομαι μήπως σχετίζεται με το "παράσιτο" που είδα σήμερα (τυχόν κακές συνθήκες νερού που δεν μπορώ να εντοπίσω).
παρακαλώ όποιον γνωρίζει κάτι να με βοηθήσει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Larvae_and_Artemia.JPG
Εμφανίσεις:  814
Μέγεθος:  16,3 KB  
Συνημένες Εικόνες
  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-06, 19:38
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

καποια στιγμη ειχα κ εγω προβλημα με...μαμουνια στο ενυδρειο μου...μαλιστα καποια απο αυτα εμοιαζαν με το Α...αλλα τοτε το ενυδρειο ηταν χωρις ψαρια,ομως μολις εβαλα μεσα σε 2 μερες εξαφανιστηκαν.και εψαξα στο νετ αλλα δεν μπορεσα να βρω καποια πληροφορια..
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-06, 23:11
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Συγγνωμη μηπως εχει και αρτεμιες η φωτογραφια?
γιατι βλεπω εκεινο το μεγαλο μου μοιαζει για αρτεμια.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-06, 01:02
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αρτεμιες και mysis εχει η φωτο, μην τη λαμβανετε υπ οψιν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-06, 17:09
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Συγγνωμη μηπως εχει και αρτεμιες η φωτογραφια?
γιατι βλεπω εκεινο το μεγαλο μου μοιαζει για αρτεμια.
η φωτο ναι έχει αρτέμιες (τα άσπρα) και προνύμφες γαρίδας αμάνο (κίτρινα) τα ζωύφια που έχω είναι μικροσκοπικά και έχουν ακριβώς το σχήμα σαν αυτό που έχω κυκλώσει. είναι έτσι ακριβώς. χθες είδα το colisa chuna να εντοπίζει ένα και να το τρώει αμέσως. κολλάνε συχνά στο τζάμι και κινούνται σπαστικά και γρήγορα. δεν έχουν ομαλή κίνηση προς μια σταθερή κατεύθυνση. ξέρει κανείς τίποτα γι'αυτά? υπάρχει περίπτωση να υπήρχαν αυγά μέσα στη ξηρή τροφή αρτέμια? έιχα βρει πριν αρκετές μέρες κάτι σαν αυγά. ήταν λίγο κίτρινα και νόμιζα οτι ήταν από τα corys και τα έβαλα μέσα σε μια γεννίστρα. μετά κατάλαβα οτι δεν είναι αυγά από corys και πίστεψα οτι είναι από την ξηρά ζωική τροφή που ρίχνω. μαλακώναν από το νερό και γινόντουσαν έτσι. έμοιαζαν πολύ με αυγά με είχαν και ανάλογη υφή. δεν ξανασχολήθηκα με αυτά. από τότε έχω παρατηρήσει αρκετές φορές να επιπλέουν αφότου έριχνα την συγκεκριμένη τροφή. μήπως ήταν όντως αυγά αλλά όχι από corys?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-06, 17:44
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή δεν έμεινε τίποτα!

δεν έμεινε τίποτα! μάλλον φαγώθηκαν όλα! δεν βρήσκω ούτε ένα πια μέσα στο ενυδρείο. είχα δει οτι μόλις κάποιο ψάρι εντόπιζε ένα το έτρωγε αμέσως. αρχίζω να πιστεύω πως ήταν αρτέμιες. θα ήθελα αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για το τι ήταν ας μου πει, είμαι περίεργος να μάθω τι.

τελικά το gourami δεν είχε καμία σχέση με παράσιτα, είχε τσακιστεί σε κανένα βράχο προφανώς και τώρα έχει αναρώσει πλήρως, σαν μην το έπαθε ποτέ.
όλα οκ λοιπόν
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-07, 17:36
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή Νέα για το θέμα αυτό!

λοιπόν μετά από έναν περίπου χρόνο ανανεώνω το ποστ. τα "παράσιτα" για τα οποία είχα τότε μιλήσει εξακολουθούσαν να κάνουν την εμφάνισή τους ειδικά στο 12λιτρο. πρόσφατα μπόλιασα ενυδρείο φίλου μου που το ετοιμάζουμε και για παρουσίαση και σήμερα αφού κάναμε τις προβλεπόμενες μετρήσεις και είδαμε οτι το ενυδρείο είναι στρωμένο κανονικά, παρατήρησα οτι υπήρχαν μέσα στο νερό τα ίδια ζωύφια! πήραμε λοιπόν έναν ειδικό μεγενθυτικό φακό για υφάσματα, τον βάλαμε μπροστά στον φακό της μηχανής και απαθανατίσαμε ένα από αυτά.

Από μία έρευνα που έκανα μοιάζει αρκετά με δάφνια αλλά μάλλον δεν είναι, είναι προφανές όμως οτι ανήκει κι αυτό στην τάξη των βρανχιόποδων (Branchiopoda). επίσης μοιάζει πολύ με Triops longicaudatus και Lepidurus packardi. Η φώτο δείχνει λεπτομέρειες που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι, μιλάμε για κάτι το πολύ μικρό. Υπ'όψιν οτι έχω νιφάδες δάφνια, αρτέμια και gamarus για τροφή και το μυαλό μου πάει συνέχεια εκεί γιατί ανάμεσα στις νιφάδες υπάρχουν και αποξηραμένα κομμάτια σαν αυγουλάκια. Ξέρει κανείς τι ακριβώς είναι? πάντως τα ψαράκια το εκτιμούν και φαντάζομαι οτι τα μωρά που εκτρέφω στο 12λιτρο θα κάνουν πάρτυ, γίνεται χαμός εκεί μέσα από δαύτα.


ειδού η φώτο.

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-07, 19:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

http://www.waterwereld.nu/cyclopseng.html κυκλωπες ειναι μην ανησυχεις, εχω κι εγω:

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 18-01-07 στις 19:21
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-01-07, 19:30
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

bingo! και πως βρέθηκαν στο ενυδρείο μου? το μετέφερα και στο ενυδρείο του φίλου μου (μπολιάζοντας με κομμάτι υαλοβάμβακα από το φίλτρο μου) ή εμφανίστηκαν με άλλο τρόπο κι εκεί? Έχω παρατηρήσει στο παρελθόν και καποια με αυγά. τα είχα σχεδιάσει αλλά βλέπω οτι τα σκιτσάκια σβήστηκαν λόγω παλαιότητας. Τα μωρά που έχω τα τρώνε? (killifish & cory)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-01-07, 19:34
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα τρωνε μολις φτασουν σε μεγεθος να χωρανε στο στομα τους.

Μπορει να βρεθηκαν εκει με χιλιους δυο τροπους.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-01-07, 19:41
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

πάντως αφού τρώνε άλγη και παρέχουν ζωντανή φρέσκια τροφή στα ψάρια μου είναι καλοδεχούμενα όποιος θέλει λίγο νεράκι ή κανένα μπόλι με δώρο κύκλωπες... εγώ είμαι εδώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλάτι (κι "άγιος ο θεός") Fonamstel Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 86 19-10-18 06:17
Εσωτερικά παράσιτα. Obelix(Reifen) Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 20 07-02-03 16:44
Φυτά απο τη φύση + παράσιτα newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 24-12-02 21:47
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ??? newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 14:27
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ;;; newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05908 seconds with 16 queries