Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-03, 18:50
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή Γρηγορη αναπνοη Cobalt blue

Καλησπέρα,

Έχω ένα ενυδρειο 600λτ με 5 δίσκους(μόνο). Τα χαρακτηριστικα του ενυδρειου μου είναι PH=6.9(me ROunit+tap water), NO3=12.5m/lt (tetra test), NH3=0, temp=28, PO4=1 mg/lt, Fe=0,5 mg/lt. Υπαρχουν και 5 μικρά γλαστράκια με φυτά(τα γλαστράκια είανι για μεγαλυτερη καθαριότητα)
Ένας από αυτους (cobalt blue) αναπνέει φανερά πολυ πιο γρήγορα από τους υπόλοιπους 4.(pigeon blat, red dragon, 2 rainbow). Υποψιαζομαι ότι ειναι μάλλον gill flukes αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για τα εξής:
1) Συμφωνείται με την διάγνωσή?
2) Να κανω συναλική θεραπεία σε όλους για πρόληψη?
3) Όσοι έχουν κάνει αντίστοιχη θεραπεία τι προτείνουν σαν φάρμακο από αυτά που υπάρχουν στην αγορά?

Σημ.: Τα υπόλοιπα ψαράκια είναι καρδινάλιοι, glow light tetra, 5 clown loach, 5 blue rams, 3 agazizi
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-03, 00:07
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Η γρηγορη αναπνοη απο μονη της δεν σημαινει οτι ειναι οπωσδηποτε gill flukes ή ακομη οτι οπωσδηποτε ειναι αρρωστεια. Ετσι κι αλλιως τα gill flukes ειναι (απ'όσο εχω διαβασει) δυσκολα αναγνωρισιμη...... Οι πληροφοριες που δινεις ειναι πολυ λιγες...
Μεγεθος δισκων?
Ειναι καιρό αυτη η κατασταση ?
Εχει φτιαχτει η ιεραρχια?Ποια ειναι η γενικοτερη συμπεριφορα του συγκεκριμενου??
Μπηκαν πριν το παρατηρησεις το φαινομενο αλλα ψαρια (δισκοι?)??
Παρατηρησε και αλλες ενδειξεις.... Κλεισμενο το ενα βραγχιο, ξυσιματα (flushing), δες και τη συμπεριφορα των αλλων......Και μην κανεις θεραπεια πριν καταληξεις οπωσδηποτε καπου συγκεκριμενα....
Για περισσοτερα
http://article.dphnet.com/catagory-02.shtml#diseases
(απο τα καλυτερα)..........
Εχω κανει θεραπεια (για gill flukes) αλλα δεν σου προτεινω κατι γιατι δεν ειχα εμφανη αποτελεσματα.....

ΥΓ. 0,5 ppm Fe ??? Λιπαινεις ??
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-03, 15:31
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Οι δίσκοι μου είναι 7 μηνών(τουλάχιστον αυτό μου ειμαι ο ΩΚΕΑΝΟΣ) βρίσκονται μαζι εσώ και 3 μηνες. Τη γρήγορη αναπνοή του cobalt την παρατήρησα εδώ και 1 μήνα αλλά το σκέφτομαι να κάνω θεραπεία διότι δεν έχω δει άλλα σημάδια αρρώστιας. Απλά φοβάμαι ότι όταν αρχισω να βλέπω σημάδια θα είναι αργα...
Κατα τα άλλα βέβαια το ψάρι φερεται φυσιολογικά. Έχει ιδιαίτερη όρεξη, και τα δύο βραγχια δουλεουν κανονικά και δεν βλέπω ξυσίματα πουθενά.

Οσο για το Fe, όχι δεν λιπαίνω απλά είχα λίγο άλγη και το έψαξα λιγάκι να δω τι γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-03, 15:35
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Έχω το ίδιο πρόβλημα με ένα blood pigeon.Γρήγορη αναπνοή. Είναι περίπου 10cm. Οι συνθήκες στο ενυδρείο πολύ καλές. (GH:4, KH:3, pH:6.8, θερμοκρασία 29 βαθμοί). Στην αρχή δεν κατάλαβα ότι υπήρχε πρόβλημα.Υπέθεσα ότι οφειλόταν στο ότι ήταν καινούριοσ στο ενυδρείο.Τον πήρα μόλισ πριν 10 μέρες. Όταν διάβασα όμως αυτό το topic και παρατήρησα καλύτερα το δίσκο είδα ότι το ένα βραγχιο είναι κλειστό, ενώ το άλλο δουλεύει πολύ πιο έντονα. Επίσης τρώει πολύ λίγο και συνήθως μόνο σκουλίκι. Και αυτό όμως αρχικά το απέδωσα στο ότι δεν είχε ακόμα προσαρμοστεί. Δε ξέρω τι ακριβώς εννοείς Αννίβα όταν λες ξυσίματα. Πάντως κάνει κάποιες απότομες κινήσεις λες και θέλει να ξύσει το κεφάλι του πάνω στις άκρες των φυτών. Αυτό βέβαια το κάνουν και οι άλλοι δίσκοι χωρίς να έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα. Δε ξέρω αν αυτό είναι φυσιολογική συμπεριφορά των δίσκων.
Χρησιμοποίησα το sterazin της Waterlife. Λέει ότι δρα κατά των flukes και ότι προστατεύει τα βράγχια. Τι άλλο μου προτείνετε να κάνω; Υπάρχει κάτι καλύτερο; Πρόκειται όντως για gill flukes ή καποιο άλλο παράσιτο;
Και πόσο σοβαρό είναι αυτό;Μπορεί να στοιχίσει τη ζωή στο δίσκο αν λάβουμε υπ΄όψη ότι δεν είναι ακόμα πλήρως προσαρμοσμένος στο ενυδρείο και συνεπώς πιο ευάλωτος;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-03, 00:36
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παιδια να ξεκαθαρισω κατ'αρχην οτι δεν ειμαι ειδικος (γενικα)......
Αλλα απ'οτι βλεπω απο τις απαντησεις σας (και χωρις να θελω να κανω το δασκαλο) θα ηθελα να σας πω τα παρακατω....
Αφου αποφασισατε να ασχοληθειτε με το συγκεκριμενο ειδος (χαρουλες που θα κανει ο kroud ) θα πρεπει να εχετε ηδη αποφασισει οτι θα χρειαστει περισσοτερος χρονος ασχολιας σε σχεση με αλλα ψαρια (χωρις να θελω να μειωσω τις δυσκολιες ολων των αλλων).
Ο περισσοτερος χρονος σημαινει περισσοτερο διαβασμα (αυτο ειναι καλυτερα να προηγειται), περισσοτερη παρατηρηση και περισσοτερη φροντιδα.....

Johny98130 στη θεση σου δεν θα εκανα τιποτα ακομα. Οι δισκοι ειναι ανθεκτικα ψαρια (γενικα) και δεν πρεπει με την παραμικρη ενδειξη να κανουμε τυφλα θεραπεια (γενικη παρατηρηση). Ταϊζε κανονικα, συχνες αλλαγες νερου και ψαξε μηπως δεις και αλλα σημαδια (στο μελλον).

discusman προφανως δεν χρησιμοποιησες καραντινα (επισης βασικο).
Παράθεση:
Πάντως κάνει κάποιες απότομες κινήσεις λες και θέλει να ξύσει το κεφάλι του πάνω στις άκρες των φυτών
---Αυτο εννοω <ξυσιμο>.Αυτο γινοταν και πριν μπει ο καινουριος μεσα ή αρχισε το φαινομενο μετα??
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι προκειται για παρασιτα (μετα τη χρηση του sterazin δεν ειδες διαφορα? - δεν ειναι απαραιτητα gill flukes).
Aπ'οτι εχω διαβασει (και δει) απο μονα τους τα gill flukes δεν ειναι τοσο επικινδυνα (και μαλιστα τα μεγαλα ατομα μπορει να εχουν μονιμα χωρις εμφανες προβλημα, με τα μικροτερα ειναι το προβλημα).
Επισης το κλεισιμο του βραγχιου κατα περιοδους συμβαινει στους δισκους χωρις να σημαινει οτι οπωσδηποτε υπαρχει προβλημα.Οταν ειναι μονιμο τοτε προβληματιζει.
ΕΙναι νωρις ακομα (προσαρμογη) για να πεις σιγουρα οτι εχει Gill flukes.

ΥΓ1. Διαβαστε οπωσδηποτε το link που εδωσα (και οχι μονο αυτο) και αυτο http://www.simplydiscus.com/forum/in...;threadid=1075
για gill flukes.

YΓ2. Πιστευω να μην βγηκε <δασκαλιστικο> το post .Δεν ειχα τετοια προθεση.

YΓ3. Αν ηταν ετσι απλο να διατηρουμε δισκους ποιος θα ασχολιοταν με τις υπολοιπες κιχλιδες???? Πω πω θα πεσουν να με φανε τωρα οι .....βαρβαροι..
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-03, 07:21
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ακουσα το ονομα μου και ηρθα!!!
Βλεπω οτι το club μεγαλωνει!!!!!
Οποτε anniva ετοιμασου για discus club στο μελλον!!!
Μια παρατηρηση που θελω να κανω ειναι η θερμοκρασια.Κρατηστε τους γυρω στους 27 βαθμους.Οχι οτι ειναι λαθος να ειναι 28-29 αλλα πρεπει να υπαρχει περιθωριο αν χρειαστει να ανεβασουμε την θερμοκρασια για προληψη ή για την καταπολεμηση μιας ασθενιας.

Αυτα που ανεφερε ο annivas ειναι πολυ βασικα γιατι το συγκεκριμενο ειδος απευθυνεται σε υπευθυνους χομπιστες που εχουν ορεξη να ασχοληθουν(να διαθεσουν χρονο και χρημα) και οχι σε βαρβαρους(σε εφτιαξα anniva )!!!!!
Αποφυγεται να κανετε θεραπειες με το παραμικρο και χωρις να ειμαστε σιγουροι τι εχει.Λαθος φαρμακο για λαθος αρρωστια μπορει να κανει περισσοτερη ζημια στον δισκο και να προκαλεσει το μοιραιο.
Θελει υπομονη μεχρι να γινει σωστη διαγνωση και απαραιτητα ενα ενυδρειο καραντινας.
Στην περιπτωση του thediscusman πιστευω οτι ακομα δεν εχει προσαρμοστει το ψαρι στο καινουριο περιβαλλον.Εφοσον τρωει μην σε ανησυχει.
Παρατηρηστε και την συμπεριφορα των υπολοιπων δισκων απεναντι τους.Εαν τους κυνηγανε,δεν τους αφηνουν να φανε κτλ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-03, 21:09
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Αννίβα και kroud για τις συμβουλές. Έχετε δίκιο σε όσα είπατε. Διάβασα κάποια πράγματα πριν πάρω δίσκους κυρίως σε αγγλικές ιστοσελίδες και αρκετά περισσσότερα αφού τους πήρα. Σίγουρα είναι πολλά αυτά που πρέπει να ξέρεις για να ασχοληθείς με δίσκους και θέλουν αρκετή υπομονή και φροντίδα. Η αλήθεια όμως είναι ότι μαθαίνεις περισσότερα όσο ασχολείσαι με αυτά τα καταπληκτικά ψάρια (και ας κατηγορούν μερικοί τα δισκάκια μας...).
[quote](μετα τη χρηση του sterazin δεν ειδες διαφορα?
Το sterazin χθες άρχισα να το χρησιμοποιώ. Θέλει 10 μέρες για να ολοκληρωθεί η θεραπεία. Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα. Το ξύσιμο το έκαναν και οι άλλοι δίσκοι πριν φέρω τον καινούργιο. Προφανώς τα παράσιτα έκαναν πάρτυ στο ενυδρείο μου... Θα συνεχίσω για καλό και για κακό τη θεραπεία αφού την ξεκίνησα ήδη. Ενυδρείο καραντίνα δε χρησιμοποίησα. Το θετικό είναι πως δεν τον κυνηγούν οι υπόλοιποι - έιναι φιλόξενοι βλέπετε-.
Μήπως θα ήταν καλό να χρησιμοποιούμε προληπτικά κάποιο φάρμακο που καταπολεμά τα παράσιτα; Αφού όπως διάβασα στις σελίδες που μου είπατε ούτως ή άλλως στα ενυδρεία υπάρχει ένας αριθμός απο παράσιτα συνεπώς οι δίσκοι μας είναι σε συνεχή κίνδυνο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-03, 23:40
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Καλησπέρα στους δισκόφιλους και σε κάθε ενδιαφερώμενο!Καταρχήν να υπενθυμίσω οτι ο δίσκος δέν αποστειρώνεται ποτέ από τα flukes(το γένος γυροδάκτυλος),αλλά έρχεται σε μια δυναμική ισορροπία!Τα παρασιτα επιβιώνουν όπως και το ψάρι!έτσι μετά από κάποιο στρές όπως αλλαγή ενυδρείου,έχουμε επαναμόλυνση. Πρώ`ι`μα συμπτώματα είναι η ταχύπνοια(ανεξάρτητα από την ώρα του φαγητού),μία κολλημένη βραγχιοκαλυπτρίδα,αυξημένη ποσότητα βλέννης γύρω από τα βράγχια προσπάθεια του ψαριού να αναπνεύσει από την επιφάνεια, και γενικότερα σημάδια στρές.Τα συμπτώματα δεν είναι απαραιτητο να εμφανίζονται όλα και στον ίδιο βαθμό.Επίσης πολλά άλλα εξωπαράσιτα όπως βελούδινη νόσος ,ή ακόμα και ick προκαλούν παρόμοια συμπτώματα,γιαυτό θέλει προσοχή!Τέλος ένα φάρμακο που έδειξε να κάνει δουλειά είναι τιο gyro-tox(τηςzoomedic)αν θυμάμαι καλά βέβαια και το sterazin είναι αρκέτά καλό.δυστυχώς το παρασιτο αποκτά έυκολα αντοχές,όπως κάνουν άλλωστε και τα examita,γιαυτό τα φάρμακα όχι με απερισκεψία Από τη δική μου εμπειρία ειναι αρκετά συχνή νόσος ,πάντως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04903 seconds with 12 queries