Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 27-01-15, 21:04
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

1. δεν θεωρω οτι εχω παρει καποιο ψαρι που εχει μεινει πισω, διοτι αυτο με τα ματια, το κουτσοπαλευω, δηλαδη βλεπω συγκριτικα με τα υπολοιπα ψαρια στο μαγαζι
2. μεχρι στιγμης πιστευα οτι μονο δυο ψαρακια εχουν μεινει πισω που ειναι και εμφανως σε εμενα, τον εναν ασπρο, που κατα την γνωμη μου δεν θεωρω οτι ειναι καλος εκ γεννετης δισκος.... και ο πρωτος δισκος μου που εχει περασει τα 'παντα"...
3. συγνωμη, αλλα δεν το εχω δει ακομη, παροτι διαβαζω συνεχει συζητησεις
4. ειναι κι αυτο μια λυση, απλα το να το κανω αυτο στο καταστημα δεν ειναι εφικτο, πριν αγορασω δισκο....



ειναι αναστρεψημη η κατασταση σε κανεναν απο αυτους, οσον αφορα την αναπτυξη τους?
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 27-01-15, 21:47
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Δυστυχώς όταν ένας δίσκος μένει πίσω στην ανάπτυξη ποτέ δεν θα φτάσει κάποιον συνομήλικό του που μεγάλωσε σε σωστές συνθήκες.....
Στα περισσότερα πετ σοπ οι δίσκοι μικρής ηλικίας συνήθως μένουν πίσω λόγο κακής διατροφής και συντήρησης καθώς το κόστος θα ήταν τεράστιο!!!!
Σκέψου πετ σοπ με 30+δισκάκια 4-5 μηνών να ταΐζει 6-7 φορές την ημέρα και να κάνει αλλαγή κάθε 4-5 μέρες 50%.....
Αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν θα πάρει άλλο μπόι αλλά μη περιμένεις πάνω από 15εκ........
Κάποια πράγματα στη ανάπτυξη των δίσκων είναι κανόνας για να μεγαλώσει το ψάρι στο αναμενόμενο απ τη φύση του μέγεθος(συνθήκες νερού,διαστάσεις ενυδρείου,πολλές φορές τάισμα με σωστή τροφή και πολύ καλή ρουτίνα).......
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 28-01-15, 01:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
1. δεν θεωρω οτι εχω παρει καποιο ψαρι που εχει μεινει πισω, διοτι αυτο με τα ματια, το κουτσοπαλευω, δηλαδη βλεπω συγκριτικα με τα υπολοιπα ψαρια στο μαγαζι
2. μεχρι στιγμης πιστευα οτι μονο δυο ψαρακια εχουν μεινει πισω που ειναι και εμφανως σε εμενα, τον εναν ασπρο, που κατα την γνωμη μου δεν θεωρω οτι ειναι καλος εκ γεννετης δισκος.... και ο πρωτος δισκος μου που εχει περασει τα 'παντα"...
3. συγνωμη, αλλα δεν το εχω δει ακομη, παροτι διαβαζω συνεχει συζητησεις
4. ειναι κι αυτο μια λυση, απλα το να το κανω αυτο στο καταστημα δεν ειναι εφικτο, πριν αγορασω δισκο....



ειναι αναστρεψημη η κατασταση σε κανεναν απο αυτους, οσον αφορα την αναπτυξη τους?
1. Πρέπει να μάθεις τον τρόπο, να διαβάζεις τα forum (εδώ τα έμαθα εγώ... που είμαι και γέρος άνθρωπος). Υπάρχουν κεφάλαια... στο κεφάλαιο αναπαραγωγές... θα βρεις το θέμα.
2. Δύσκολο έως αδύνατον... ειδικά με τον τρόπο που τους τα'ί'ζεις. Τα ψάρια ότι είναι να πάρουν... το παίρνουν στους πρώτους μήνες ζωής (το ίδιο και οι άνθρωποι).-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς όταν ένας δίσκος μένει πίσω στην ανάπτυξη ποτέ δεν θα φτάσει κάποιον συνομήλικό του που μεγάλωσε σε σωστές συνθήκες.....
Στα περισσότερα πετ σοπ οι δίσκοι μικρής ηλικίας συνήθως μένουν πίσω λόγο κακής διατροφής και συντήρησης καθώς το κόστος θα ήταν τεράστιο!!!!
Σκέψου πετ σοπ με 30+δισκάκια 4-5 μηνών να ταΐζει 6-7 φορές την ημέρα και να κάνει αλλαγή κάθε 4-5 μέρες 50%.....
Αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν θα πάρει άλλο μπόι αλλά μη περιμένεις πάνω από 15εκ........
Κάποια πράγματα στη ανάπτυξη των δίσκων είναι κανόνας για να μεγαλώσει το ψάρι στο αναμενόμενο απ τη φύση του μέγεθος(συνθήκες νερού,διαστάσεις ενυδρείου,πολλές φορές τάισμα με σωστή τροφή και πολύ καλή ρουτίνα).......
Όταν γράφω... θεωρούν ότι τους "κράζω".
Ένας από τους κανόνες... είναι απλός.
ΑΝ βάλεις μαζί 40 μικρά δισκάκια... τρώνε σαν τρελά γιατί συναγωνίζονται (και πέφτουν και "φάπες")... όταν βάλεις 5 (και είναι και "ψαρωμένα")... μπορεί να περάσουν μέρες μέχρι κάποιο από αυτά πεινάσει και αποφασίσει να "τραβήξει" τα υπόλοιπα και πάλι όμως ΔΕΝ είναι με την ίδια η όρεξη... γι' αυτό και αν ένα είναι αδύναμος κρίκος... ανοίγεις θέμα στις ασθένειες.
Το "copy paste" της βλακείας... που βλέπουν σε άλλα ενυδρεία (είναι και το διαδίκτυο βλέπεις) με τα "άγουρα" μάτια τους πάει "σύννεφο"... αλλά... έχουν και άποψη.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 28-01-15 στις 01:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 28-01-15, 01:51
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Πραγματικα με κατατοπησε απόλυτα η απάντηση σου, το θέμα είναι το εξής, όταν είχα πρωτοαγορασει τους δίσκους μου είχα πει να πάρω καμία 10και επιδη θα ήταν από τη μία καλο ήταν και επιδη κάποια θα έμεναν πίσω στην ανάπτυξη λόγω της ιεραρχίας τους, άρα σύμφωνα με αυτό λογικό δεν είναι το τελευταίο να έχει θέματα? Ακόμη και με ασθένειες?
Και από τη άλλη αντε να βρεις με αυτό το σκεπτικό καλό δίσκο σε κατάστημα...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 29-01-15, 01:21
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ βρίσκεις εύκολα... κι όταν βρεις... το πληρώνεις... αυτά τα έχουμε πει.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διατροφή Οscar Vtecakias Διατροφή 11 27-12-11 19:33
Διατροφή μονομάχου george1995 Bettas 6 09-09-10 14:50
brichardi διατροφή bisonas Tanganyika 2 18-07-08 23:00
Σκορδέλαιο,ή χυμός σκόρδου; (Διατροφή δίσκων) tasos Δίσκοι 12 18-04-03 21:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05084 seconds with 16 queries