Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 26-06-14, 13:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
sorry..δεν εγραψα σωστα..μονιμα χειμωνα καλοκαιρι αλλα το βραδυ κλεινει.δεν χρειαζεται ετσι κι αλλιως..
Εχεις δλδ παρακολουθησει τη θερμοκρασια, ολο το 24ωρο (και τη νυχτα) και για ολες τις ημερες του καλοκαιριου, και παρατηρησες οτι ηταν σταθερη χωρις ελεγχο απο κοντρολερ? (οκ, μεχρι 1-2 βαθμους ας πουμε, και χωρις αποτομες διακυμανσεις)
Γιατι εχω διαβασει οτι το μεγαλυτερο προβλημα στη διατηρηση της θερμοκρασιας, το εχουν τα ενυδρεια σε γραφεια και δουλειες γενικοτερα, οπου την ημερα λειτουργει κλιματισμος, ο οποιος το βραδι κλεινει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 26-06-14, 13:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια λιγο μαλλον ασχετη απορια. ο κοντρολλερ ο STC-1000 μπορει και μετραει σωστα τη θερμοκρασια του χωρου εκτος νερου? ξερει καποιος?
και βέβαια τη μετράει, ίσως όχι τόσο γρήγορα όσο μέσα στο νερό αλλά τη μετράει κανονικά. Για έξω από το νερό νομίζω πως οι μεταλλικοί αισθητήρες είναι πιο άμεσοι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 26-06-14, 13:59
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το παρακολουθω το βραδυ οταν κλεισω τον κλιματισμο και μετα παλι το πρωι..
εχτες το βραδυ ειχα 26.3 και σημερα το πρωι πριν αναψω κλιμα 26.8..
οποτε παιζω στον μισο βαθμο σε συνθηκες καυσωνα κατι που ειναι ανεκτο απο τα ψαρια.τωρα για το αν συμφερει να δουλευει ενα κλιματιστικο 15 ωρες την ημερα ειναι αλλο θεμα..

να πω οτι το κλιματιστικο εγω το δουλευω ειτε εχω ενυδρειο ειτε οχι.απλα λογο ενυδρειου το αφηνω να δουλευει και οταν λειπω απο το σπιτι..
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 26-06-14, 14:06
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

[QUOTE=takis_gt;844745]Καταρχήν κάνε έλεγχο στα θερμόμετρα αν δείχνουν σωστά.

Εδω εχω ενα ερωτημα.. Χθες προσπαθωντας να ρυθμισω τον STC 1000 που εβαλα για πρωτη φορα, δεν ηξερα αν μπορω να εμπιστευτω το θερμομετρο μου (Tetra). Εβαλα ενα ακομη ιδιας μαρκας και μου ελεγε το ιδιο. Ενα τριτο ομως (αυτα τα πιο λεπτα και πιο μακρυα κιτρινα θερμομετρα) μου ελεγε 1.5 βαθμο πιο πανω..Τι να πιστεψω?? Υπαρχει καποιο θερμομετρο ..αναφορας??
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 26-06-14, 14:09
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω και στα 3 ενυδρεια μου εχω 27.5-28
οχι οτι δεν κατεβαινει αλλο με τους ανεμιστηρες....
απλα στους 28 δεν νομιζω οτι εχω θεμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 26-06-14, 15:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis Εμφάνιση μηνυμάτων

Εδω εχω ενα ερωτημα.. Χθες προσπαθωντας να ρυθμισω τον STC 1000 που εβαλα για πρωτη φορα, δεν ηξερα αν μπορω να εμπιστευτω το θερμομετρο μου (Tetra). Εβαλα ενα ακομη ιδιας μαρκας και μου ελεγε το ιδιο. Ενα τριτο ομως (αυτα τα πιο λεπτα και πιο μακρυα κιτρινα θερμομετρα) μου ελεγε 1.5 βαθμο πιο πανω..Τι να πιστεψω?? Υπαρχει καποιο θερμομετρο ..αναφορας??
Συνήθως , η σωστή θερμοκρασία είναι αυτή που δείχνουν τα πολλά. Είναι πιθανότερο το ένα να δείχνει λάθος και τα πολλά τη σωστή χωρίς να αποκλείετε το αντίθετο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 26-06-14, 17:32
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

29.2 ο χωρος, 27 το ενυδρειο (60 λιτρα με καπακι) με χρηση κοντρολερ με 40αρι ανεμιστηρακι. Καλα κρατει το μικρο ανεμιστηρι λοιπον και εδω εχω μια ερωτηση:

Με μεγαλυτερο και δυνατοτερο ανεμιστηρα (που θα αναβε και λιγοτερο μιας και θα κρυωνε το νερο πιο γρηγορα) θα ειχα λιγοτερη εξατμιση?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 26-06-14, 18:52
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν κάνε έλεγχο στα θερμόμετρα αν δείχνουν σωστά.

Ειναι ολα με stc οποτε...

Επίσης ένας σημαντικός παράγοντας είναι να υπάρχει άνοιγμα στο καπάκι να μπορεί να φεύγει ο αέρας. Και τα 3 ενυδρεία έχουν τα ίδια καπάκια ;

Δεν εχουν καπακια!!!

Επίσης παίζει ρόλο και ο φωτισμός, τυχόν αεραντλία ή και ακόμα η ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, η θέση τους στο χώρο κλπ.

τα τρια ειναι καταχαμα και εχουν σχεδον 1 βαθμο λιγοτερο απο αυτο που το εχω πανω σε ενα γυαλινο τραπεζακι...ολα ειναι μαζεμενα στο ιδιο μερος το ενα στο τραπεζακι και ολα τα αλλα πλατη τοιχο καταχαμα

Τα ανεμιστηράκια αν δεν τα λειτουργείς στα 12V , σίγουρα θα έχεις διαφορά στην απόδοση αν αυξήσεις τα Volt.

Oλα στα 12 v

Αν θες να προσθέσεις ανεμιστηράκι, θα σου πρότεινα αν έχεις το κατάλληλο χώρο να βάλεις 120αρι, πολύ πιο αποδοτικό και με πολύ λιγότερο θόρυβο από τα μικρότερα.
To θεμα ειναι αν βαλω μεγαλυτερο ή προσθεσω αλλο ενα θα εχω μεγαλυτερη εξατμιση και θα πεσει η θερμοκρασια κανα βαθμο ή θα παιξω στο 0,2 0,3 και θα εχω μεγαλυτερη εξατμιση , γιατι με 35 λιτρα βαρελακι και οριακα φτανει για μια εβδομαδα!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
29.2 ο χωρος, 27 το ενυδρειο (60 λιτρα με καπακι) με χρηση κοντρολερ με 40αρι ανεμιστηρακι. Καλα κρατει το μικρο ανεμιστηρι λοιπον και εδω εχω μια ερωτηση:

Με μεγαλυτερο και δυνατοτερο ανεμιστηρα (που θα αναβε και λιγοτερο μιας και θα κρυωνε το νερο πιο γρηγορα) θα ειχα λιγοτερη εξατμιση?
Το 27 ειναι μεγαλη θερμοκρασια για γαριδαδικο ιδιως με crystal red !!! Eδω παλευουμε για να το φτασουμε max στους 25 αντε 25,5!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KOSTASGAVALAS : 26-06-14 στις 18:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 26-06-14, 19:07
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Στη 50λιτρη γεννήστρα της τροφής των puffer, δηλαδή των σαλιγκαριών και των ...red cherry , που βρίσκεται σε υπόγειο χώρο (αποθήκη) που είναι μονίμως δροσερότερος από το υπόλοιπο σπίτι, έχω βάλει ένα ανεμιστηράκι στα 12V. Μέχρι χθες το άναβα μόνο όταν άναβαν και τα φώτα (11 ώρες) και η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 24°. Από σήμερα λειτουργεί συνέχεια (controller δεν υπάρχει) και παρόλα αυτά η θερμοκρασία αγγίζει τους 25°C! Μου φαίνεται ότι αν σφίξουν και άλλο οι ζέστες πρέπει να προσθέσω κι άλλο ανεμιστηράκι! Ίσως πρέπει και κανένα controller. Μέχρι ποια θερμοκρασία αντέχουν οι red cherry;

EDIT: Εδώ αναφέρει 30°C! Πάνε τόσο πολύ; ; ;

Στο μεγάλο ενυδρείο (λόγω chiller) δεν έχω πρόβλημα σταθερότητας στη θερμοκρασία .
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 26-06-14, 19:21
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη 50λιτρη γεννήστρα της τροφής των puffer, δηλαδή των σαλιγκαριών και των ...red cherry , που βρίσκεται σε υπόγειο χώρο (αποθήκη) που είναι μονίμως δροσερότερος από το υπόλοιπο σπίτι, έχω βάλει ένα ανεμιστηράκι στα 12V. Μέχρι χθες το άναβα μόνο όταν άναβαν και τα φώτα (11 ώρες) και η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 24°. Από σήμερα λειτουργεί συνέχεια (controller δεν υπάρχει) και παρόλα αυτά η θερμοκρασία αγγίζει τους 25°C! Μου φαίνεται ότι αν σφίξουν και άλλο οι ζέστες πρέπει να προσθέσω κι άλλο ανεμιστηράκι! Ίσως πρέπει και κανένα controller. Μέχρι ποια θερμοκρασία αντέχουν οι red cherry;

EDIT: Εδώ αναφέρει 30°C! Πάνε τόσο πολύ; ; ;

Στο μεγάλο ενυδρείο (λόγω chiller) δεν έχω πρόβλημα σταθερότητας στη θερμοκρασία .
εγω τις εχω 28 ταβανι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 26-06-14, 21:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θερμοκρασία εξωτερική 31,2
Θερμοκρασιά δωματίου 31,9
Τροπικό 130 λίτρα σταθερό στους 26,8 (με STC-1000 και 2 ανεμιστηράκια 80αρια στα 12V)
Γαριδάδικο 30 λίτρα 26,7 (Χωρίς STC-1000 με 1 ανεμιστράκι 120αρι στα 12V που δουλεύει συνέχεια και ένα 80αρι στα 6V , και όταν ανάβει ο STC του τροπικου δίπλα στα 12V) Τελικά το 120άρι έκανε δουλεία, με 1 βαθμό μεγαλύτερο απο χθες στο δωμάτιο, έχω 0,4 λιγότερο στο ενυδρείο
Χρυσοψαράδικο στη ταράτσα 55 λίτρα 27,8 (Με STC-1000 και 1 ανεμιστηράκι 12αρι στα 12V)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 26-06-14, 22:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
29.2 ο χωρος, 27 το ενυδρειο (60 λιτρα με καπακι) με χρηση κοντρολερ με 40αρι ανεμιστηρακι. Καλα κρατει το μικρο ανεμιστηρι λοιπον και εδω εχω μια ερωτηση:

Με μεγαλυτερο και δυνατοτερο ανεμιστηρα (που θα αναβε και λιγοτερο μιας και θα κρυωνε το νερο πιο γρηγορα) θα ειχα λιγοτερη εξατμιση?
H ψυξη ειναι αναλογη της εξατμισης.
Το ιδιο αποτελεσμα θα ειχες σε εξατμιση και με μεγαλυτερο ανεμιστηρι.
Η διαφορα θα ηταν οτι ολα θα γινοταν πιο γρηγορα. (φυσικα θα ειχες και περισσοτερο θορυβο)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι ποια θερμοκρασία αντέχουν οι red cherry;

EDIT: Εδώ αναφέρει 30°C! Πάνε τόσο πολύ; ; ;

Στο μεγάλο ενυδρείο (λόγω chiller) δεν έχω πρόβλημα σταθερότητας στη θερμοκρασία .
Μεχρι 28 για ευζωια
Η ιδανικη ειναι 23-25.
Προσωπικα τις διατηρω σε 22-26C αναλογα την εποχη, max 27 σε κανενα γερο καυσωνα και για λιγες μερες.
-------------------------

Θερμοκρασιες:
Εξω δεν ξερω
Fisroom 25.0 με air. co.
Χρυσοψαρα 24.4 (ρυθμιση controller 24.4 - 24.7 )
Red cherry 24.8. (ρυθμιση controller 24.9 - 25.2 )
Ανοιγει ελαχιστα η ψυξη στα χρυσοψαρα.
Στον controller των γαριδων ειναι αναμενο το ενδεικτικο λαμπακι για θερμανση, αλλα εχω αποσυνδεσει το θερμαντηρα.

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-06-14 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 27-06-14, 01:54
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Καταλαβα Σπυρο, ευχαριστω.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 27-06-14, 04:28
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καθοτι ελειπα ολη μερα πηγα να δω θερμοκρασια στο φυτεμενο (200λιτρα) και βλεπω 31....τα ειδα ολα λεω τι εγινε. Βλεπω κλειστος ο διακοπτης στο πολυμπριζο που ειχα τηλεοραση και κοντρολλερ. Εχω συνδεσει τροφοδοτικο απο pc με 2 120αρια. Ανοιγω τον διακοπτη και λεω νταξει αυριο θαχει πεσει. Μετα απο 3 ωρες ακουω το χαρακτηριστικο κλακ του stc......και ομως. Θηρια και αθορυβα τα ανεμιστηρακια, τρελη δουλεια. Coolermaster απτο παλιο μου pc. Πιο πολυ ακουγεται το φιλτρο... Στους 27,5 τοριξαν. Οχι και το καλυτερο για τα ψαρια αλλα ειλικρινα δεν περιμενα τετοια αποτομη πτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 27-06-14, 17:38
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

σταθερα 25,5-26 χωρις ψυξη δεν εβαλα καν ανεμηστηρες
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 27-06-14, 20:23
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
σταθερα 25,5-26 χωρις ψυξη δεν εβαλα καν ανεμηστηρες
Αχχ, βόρεια Ελλάδα! Ζηλεύω (και ας είχα ψοφόκρυο το χειμώνα)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
...πηγα να δω θερμοκρασια στο φυτεμενο (200λιτρα) και βλεπω 31.... Μετα απο 3 ωρες ακουω το χαρακτηριστικο κλακ του stc......Στους 27,5 τοριξαν. Οχι και το καλυτερο για τα ψαρια αλλα ειλικρινα δεν περιμενα τετοια αποτομη πτωση.
Δεν νομίζω ότι 3,5° σε 3 ώρες είναι πολύ απότομη μεταβολή. Ποιά coolermaster χρησιμοποιείς;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 27-06-14 στις 20:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 27-06-14, 20:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχχ, βόρεια Ελλάδα! Ζηλεύω (και ας είχα ψοφόκρυο το χειμώνα)
Όταν θ' αρχίσουν να δουλεύουν οι θερμοστάτες
και να καις πετρέλαιο θ' αλλάξεις σύντομα γνώμη
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 27-06-14, 22:19
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Στο 180 λιτρο στο γραφειο.
Με ενα ανεμιστηρακι scythe27.5 να δουλευει στις μισες στροφες.
Στο shrimproom εσωτερικη θερμοκρασια, 31 υγρασια 40 .
Τα ενυδρεια ειχαν στις crs me scythe ανεμιστηρι 24,2 στα υπολοιπα 26.
Το απογευμα ανεβηκε η υγρασια 55 με θερμοκρασια 29 τα ενυδρεια ειχαν, crs 25.5 και τα αλλα 28 . Ειναι περιπου τα ιδια λιτρα τα ενυδρεια. Εξωτερικη θερμοκρασια 39 το μεσημέρι.

Γιαυτο Σπυρο σου ελεγα , οτι η ρημαδιασμενη υγρασια προκαλει προβλημα στην εξατμιση.
Αν πιασει καμια μερα υγρασια 70-80 τελος ,με τους ανεμιστηρες θα εχουν ενα βαθμο διαφορα απο τον χωρο.






Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 28-06-14, 04:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
,,,η ρημαδιασμενη υγρασια προκαλει προβλημα στην εξατμιση.
Αν πιασει καμια μερα υγρασια 70-80 τελος ,με τους ανεμιστηρες θα εχουν ενα βαθμο διαφορα απο τον χωρο.


--------------


Ιδεα δεν εχω απο θερμοκρασιες στα ενυδρεια
Ειμαι Κρητη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 07-08-14, 22:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

25.0 - 25.3C στα χρυσοψαρα
25.9 - 26.2C στις red cherry
26.0 - 30.0C στο χωρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 07-08-14, 22:37
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
25.0 - 25.3C στα χρυσοψαρα
25.9 - 26.2C στις red cherry
26.0 - 28.0C στο χωρο
Σπυρο εμενα ο χωρος που εχει τα ενυδρει πιάνει 29-30 , με υγρασια απο 49-70%.
Και τι εχω παρατηρησει με υγρασια κοντα στου 50 ...
Σε 3 ενυδρεια το ιδιο μεγεθος 40 λίτρα περιπου που ελεγχονται απο ενα controller μιας και εχουν τον ιδιο εξοπλισμο , απλά ανεμιστηρια ισα ισα που κουνανε το νερο, φθανουν στους 27, η ρυθμιση ειναι στους 26,5 .
Σε άλλο ενυδρειο περιπου 30 λιτρο με ξεχωριστο controller ρυθμισμένο στους 24,5 οπου εχω ενα konig τον 12 αρι τον μεγάλο με κανονικες στροφες , κυματιζει όλο το ενυδρειο και πιάνει 26,8...
Και άρχισα να σκέφτομαι ....
Μηπως επειδη πεταει υπερβολικό ζεστό αερα απο επανω το θερμαινει το νερο?
Κατι τρέχει εδω...
Οταν πιασει υγρασια στον χωρο .. 70 -80 % τα ανεμιστηρα δεν κανουν τπτ, μπορει να εχουν και ενα βαθμο διαφορα θερμοκρασιας απο τον χώρο...
Εκει πεφτουν αλλαγες με παγωμένο νερο ...
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 07-08-14, 22:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καταρχην τσεκαρε του αισθητηρες των κοντρολερ. (calibration)

Ετσι κι εγω καποτε σε ενα ενυδρειο (ενα τα αλλα ενυδρεια κατεβαζαν ανετα) παλευα να κατεβασω στους 25 απο τους 33 και δεν κατεβαινε με τιποτα κατω απο 27 και προσθετα κι αλλα ανεμιστηρια.
Μετα καταλαβα οτι το θερμομετρο του, εδειχνε θερμοκρασια 4 βαθμους πιο ψηλα απο οτι ηταν πραγματικα.
Το ειχα φτασει στους 23C (10 χαμηλοτερα απο του χωρου) και ηθελα κι αλλο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 07-08-14, 23:16
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην τσεκαρε του αισθητηρες των κοντρολερ. (calibration)

Ετσι κι εγω καποτε σε ενα ενυδρειο (ενα τα αλλα ενυδρεια κατεβαζαν ανετα) παλευα να κατεβασω στους 25 απο τους 33 και δεν κατεβαινε με τιποτα κατω απο 27 και προσθετα κι αλλα ανεμιστηρια.
Μετα καταλαβα οτι το θερμομετρο του, εδειχνε θερμοκρασια 4 βαθμους πιο ψηλα απο οτι ηταν πραγματικα.
Το ειχα φτασει στους 23C (10 χαμηλοτερα απο του χωρου) και ηθελα κι αλλο
Oχι ρε συ δεν παιζει....
Στο ιδιο δωμάτιο εχω 3 conrollers και τους εχω δοκιμασει ολους του βαζοντας τους ταυτοχρονα σε ενα ενυδρειο.
Εκτος απο αυτο ολα τα ενυδρεια εχουν και δικό τους θερμομετρο οπου και συμφωνει με τον καθε controller....
Στο δωμάτιο μέσα τρεχουν 8 ενυδρειακια...
Αν δεν σου κάνει κοπο απο περιεργεια εχεις τπτ που να μετράει υγρασια?
ειχα δοκιμάσει και μηχανηματακι για να μαζεψει την υγρασια απο τον δωματιο , αλλα αυξανε την θερμοκρασια του χωρου κατα 2 βαθμους...
Η μόνη λυση ειναι aircodition...
Αυτο ομως που θελω να πω ειναι οτι δεν βλέπω τεραστια διαφορα μεταξυ ανεμιστηρα οπου κυματιζει την επιφανεια του νερου με ανεμιστηρα που ισα ισα την κουναει...
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 07-08-14, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ομως που θελω να πω ειναι οτι δεν βλέπω τεραστια διαφορα μεταξυ ανεμιστηρα οπου κυματιζει την επιφανεια του νερου με ανεμιστηρα που ισα ισα την κουναει...
Γιατι το λες αυτο? Δοκιμασες να κοψεις τις στροφες τους 12αρη (μεσω του τροφοδοτικου) και ειχες το ιδιο αποτελεσμα?
Μονο ετσι συγκρινεις σωστα.

Μηπως ειναι χαλασμενος?
Με ενα 12αρη konig, κρατησα περσι, μειον 5 απο του χωρου, 500 λιτρα ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 07-08-14, 23:22
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν πιασει υγρασια στον χωρο .. 70 -80 % τα ανεμιστηρα δεν κανουν τπτ, μπορει να εχουν και ενα βαθμο διαφορα θερμοκρασιας απο τον χώρο...
Αυτό είναι προφανές, το νοιώθει και ο άνθρωπος, όταν έχει υγρασία νοιώθουμε ότι κάνει περισσότερο ζέστη γιατί δεν μπορεί να πέσει η θερμοκρασία μας με την εξάτμιση.
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 07-08-14, 23:25
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις κοψει τις στροφες τους 12αρη (μεσω του τροφοδοτικου) και ειχες το ιδιο αποτελεσμα?
Μηπως ειναι χαλασμενος?
Με ενα 12αρη konig, κρατησα περσι, μειον 5 απο του χωρου, 500 λιτρα ενυδρειο.
Ποιος ο ανεμιστηρας?
Οχι ρε συ μια χαρά δουλέυει...
Χαμηλό ή δυνατο δεν βλέπω τεραστια διαφορα, αντε 0,2 βαθμους.
Γιαυτο ρε συ σε ρωταω αν γνωριζεις την υγρασια του χωρου σου....
Ενα konig εχω και στο 180 λιτρο οπου κραταω 27-28 βαθμουςρ ρυθμισμενος στα μισα περιπου.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 07-08-14, 23:26
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε άλλο ενυδρειο περιπου 30 λιτρο με ξεχωριστο controller ρυθμισμένο στους 24,5 οπου εχω ενα konig τον 12 αρι τον μεγάλο με κανονικες στροφες , κυματιζει όλο το ενυδρειο και πιάνει 26,8...
Μήπως πιάνει τόσο μόνο όταν ο φωτισμός είναι αναμμένος; Και ποιά είναι η ισχύ του φωτισμού;
Τέλος, πέρα από τη δύναμη του ανεμιστήρα μεγάλο ρόλο παίζει και η επιφάνεια της εξάτμισης. Μήπως αυτό το ενυδρείο είναι 'ψηλό'; Μήπως είναι κύβος;
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 07-08-14, 23:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος ο ανεμιστηρας?
Οχι ρε συ μια χαρά δουλέυει...
Χαμηλό ή δυνατο δεν βλέπω τεραστια διαφορα, αντε 0,2 βαθμους.
Γιαυτο ρε συ σε ρωταω αν γνωριζεις την υγρασια του χωρου σου....
Ενα konig εχω και στο 180 λιτρο οπου κραταω 27-28 βαθμουςρ ρυθμισμενος στα μισα περιπου.
Οχι δεν μετραω υγρασια.
Καταλάβαινα ομως οταν ειχε υγρασια, ζοριζονταν παραπανω για να κατεβασουν θερμοκρασια.

Δεν ειχε ξεφυγει ομως ποτε η θερμοκρασια απο εκει που ειχα ρυθμισει.
(εκτος απο τοτε που νομιζα οτι ξεφυγε, επειδη εδειχνε ποιο ψηλα το θερμομετρο)

Φυσικα φετος που εβαλα air-co, πως να καταλαβω τα ζορια?
Απλα οταν το κλεινω και φευγω, γυριζω και βρισκω να λειπει νερο απο τα ενυδρεια λογως μεγαλυτερης εξατμισης.
Ενω οσο ειμαι εκει, δεν δουλευουν και πολυ τα ανεμιστηρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 07-08-14, 23:40
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως πιάνει τόσο μόνο όταν ο φωτισμός είναι αναμμένος; Και ποιά είναι η ισχύ του φωτισμού;
Τέλος, πέρα από τη δύναμη του ανεμιστήρα μεγάλο ρόλο παίζει και η επιφάνεια της εξάτμισης. Μήπως αυτό το ενυδρείο είναι 'ψηλό'; Μήπως είναι κύβος;
μιλάμε για μικρα ενυδρειακια....
Δεν εχει διαφορα αν ειναι ανοιχτες ή οχι οι λαμπες...
Τα ενυδρεια ολα ειναι ανοιχτα, δεν εχουν καπάκι και οι λάμπες ειναι 10 cm ψηλοτερα.
ο φωτισμος ειναι μια λαμπα τ8 30 watt κοντα στα 90 cm, για δυο ενυδρειάκια
με διαστασεις αν θυμαμαι καλα, 40*30*25 με την χρήση ενος konig στο ενα αλλα στελνει και στο αλλο ενυδρειο , και το αλλο συστημα ειναι μια λαμπα τ5 με 28 watt για 3 ενυδρειάκια, με διαστασεις . 40*30*30, οπου εχει απλα ανεμιστηρακια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν μετραω υγρασια.
Καταλάβαινα ομως οταν ειχε υγρασια, ζοριζονταν παραπανω για να κατεβασουν θερμοκρασια.

Δεν ειχε ξεφυγει ομως ποτε η θερμοκρασια απο εκει που ειχα ρυθμισει.
(εκτος απο τοτε που νομιζα οτι ξεφυγε, επειδη εδειχνε ποιο ψηλα το θερμομετρο)

Φυσικα φετος που εβαλα air-co, πως να καταλαβω τα ζορια?
Απλα οταν το κλεινω και φευγω, γυριζω και βρισκω να λειπει νερο απο τα ενυδρεια λογως μεγαλυτερης εξατμισης.
Ενω οσο ειμαι εκει, δεν δουλευουν και πολυ τα ανεμιστηρια.
Ναι το airco , ειναι η μονη λυση ... μιας και εχω στο γραφειο μου και το βάζω που και που, βλέπω μετα απο ενα τεταρτο το ανεμιστηρακι να σταματαει στο 180 λιτρο.
Αλλα δεν μπορω να εχω συνεχεια το airco γιατο ενυδρειο... δεν με περνει.
Καθημερινα εγω βλέπω εξατμιση 3 δακτυλα, στο 180 λιτρο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 07-08-14 στις 23:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 08-08-14, 07:20
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλάμε για μικρα ενυδρειακια....
Δεν εχει διαφορα αν ειναι ανοιχτες ή οχι οι λαμπες...
Τα ενυδρεια ολα ειναι ανοιχτα, δεν εχουν καπάκι και οι λάμπες ειναι 10 cm ψηλοτερα.
ο φωτισμος ειναι μια λαμπα τ8 30 watt κοντα στα 90 cm, για δυο ενυδρειάκια
με διαστασεις αν θυμαμαι καλα, 40*30*25 με την χρήση ενος konig στο ενα αλλα στελνει και στο αλλο ενυδρειο , και το αλλο συστημα ειναι μια λαμπα τ5 με 28 watt για 3 ενυδρειάκια, με διαστασεις . 40*30*30, οπου εχει απλα ανεμιστηρακια.
Οπότε τα ενυδρεία είναι σχεδόν τα ίδια οπότε οι διαφορές τους δεν δικαιολογούν την μεγάλη διαφορά στη δυσκολία πτώσης της θερμοκρασίας. Είναι και στον ίδιο χώρο, σωστά;
Μια τελευταία ερώτηση: Μήπως το ενυδρείο με το Konig, αυτό που δεν μπορείς να του ρίξεις τη θερμοκρασία, έχει μέσα του κάποια συσκευή (π.χ. κάποιον κυκλοφορητή) που τα άλλα δεν έχουν;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απο θερμοκρασιες πως παμε? maikl Γλυκό νερό - Γενικά 21 08-06-11 13:39
σαν σημερα!!!!!! mpampi19 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 07-02-11 21:09
Τα Νεα (χθες και σημερα) Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 20 10-05-10 14:29
Frontosa και θερμοκρασιες... sarevock Tanganyika 2 02-01-09 20:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09973 seconds with 16 queries