Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 16:35
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Arrwstia? - elleipsh ore3hs

Title: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: GDG on 12/05/02 at 20:59:54
--------------------------------------------------------------------------------
Exw ena enydreio 300lt sto opoio exw tinfoils,guramis kai plekostoma. Tis dyo teleutaies meres kanena apo ta tinfoils den exei ore3h na faei apo ta faghta pou rixnw, an 3erete kati sxetiko h kati na mou proteinete, parakalw kante mou ena post edw...
euxaristw


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: Tolis on 12/05/02 at 21:21:41
--------------------------------------------------------------------------------
Ποσα tinfoils, ποσα gouramies και ποσα plecos ειναι, και τι μεγεθους?
Ποσο καιρο λειτουργει το ενυδρειο με τα συγκεκριμενα ψαρια?
Καθε ποτε γινονται αλλαγες νερου και ποσο?
Εχεις μετρησει αμμωνια - nitrites -nitrates?
Εγινε κατι πριν 2 η 3 η 4 μερες που να χαλασε την ρουτινα? (Πχ. μεγαλυτερη αλλαγη νερου ή αλλαγη τροφης η καποιο φαρμακο-χημικο).
Εχουν τιποτα εξωτερικα σημαδια αρρωστειας τα ψαρια και αν ναι περιεγραψε τα.

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, αλλά και στον γιατρο να πας και να πεις "ο αντρας μου δεν τρωει 2 μερες, τι εχει?" ..περιμενεις να κανει διαγνωση?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: GDG on 12/06/02 at 22:01:29
--------------------------------------------------------------------------------
Kala kaneis kai zhtas leptomereies....eprepe na ta eixa anaferei auta....Einai 2 ta gourami, 3 ta tinfoils, 2 ta plekostoma, 2 oi ashmenoi karxaries...To enydreio leitourgei edw kai enamisi xrono prin liges meres mou psofhse enas clown pou eixa, wstoso mexri pou psofhse den eixa parathrhsei kamia anwmalia sth symperifora twn psariwn...Den exoun emfanisei kanena e3wteriko shmadi ta tinfoils, to pH htan 6.0, to nitrate 0,3 shmera ekana kai mia allagh nerwn....elpi na boh8hsei kai ligo auth...
Epishs enas filos mou eipe gia mia arrwstia Malaui Bloat, h opoia omws ap'oti eida afora kixlides kai oudepote eixa tetoies...Telos ton teleutaio kairo exw parathrhsei oti ta psaria me fobountai arketa otan plhsia to enydreio idiws otan den exei fws...Elpi na edwsa arketa stoixeia, se euxaristw gia th boh8eia sou


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: Giorgos on 12/07/02 at 06:49:41
--------------------------------------------------------------------------------
Οι μετρήσεις που έδωσες δεν επαρκούν. Πρέπει οπωσδήποτε να μετρήσεις αμμωνία (ΝΗ3-που είναι άκρως τοξική) και νιτρώδη (ΝΟ2 - nitrite).
Δεν είπες πόσο μεγάλα είναι τα ψάρια και κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού.
Εκτός από το ότι τρομάζουν τα ψάρια σου, αφιέρωσε λίγο χρόνο να τα προσέξεις λεπτομερώς μήπως δεις κάτι άλλο περίεργο στην συμπεριφορά τους ή κάποια εξωτερικά σημάδια.

Το malawi bloat δεν παρατηρείται μόνο στις αφρικάνικες κιχλίδες, απλώς είναι πιο συχνή αρρώστεια για αυτά τα είδη.

ΥΓ: Καλώς ήρθες.
ΥΓ2: Αν μπορείς γράφε Ελληνικά γιατί τα Greeklish (ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες) είναι πολύ κουραστικά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: GDG on 12/09/02 at 12:04:52
--------------------------------------------------------------------------------
Σ'ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου. Το pH είναι γυρω στο 5.5-6.0, τo No2 κάτω απο 0,3 και η αμμωνία einai 2,5....τα tinfoils
ειναι τα 2 γύρω στα 10cm εκαστο και το τρίτο 15cm περιπου...τα υπόλοιπα ψαρια δεν ειναι τοσο μεγάλα, γυρω στα 8cm το κα8ενα (12 στο σύνολο)...αλλαζω νερο καθε 2 εβδομαδες (50lt peripou, το ενυδρείο ειναι 300)...δεν εχω διαπιστώσει καποια σημαδια η τραυματα στα ψαρια, είναι όμως αρκετα φοβιτσιάρικα κυρίως όταν δεν ειναι αναμμενη η λάμπα...Πριν 2 μέρες που έκανα μια αλλαγή διαπίστωσα την άλλη μέρα ότι είχαν ξαναβρεί την όρεξη τους, όμως σήμερα πάλι 2 από τα 3 μεγάλα ψάρια έδειχναν αδιαφορία για φαγητό...δε νομίζω να ήταν χορτάτα γιατι δεν είχα ριξει και πολύ μεγάλη ποσότητα...
Ελπίζω να εδωσα αρκετά στοιχεία αυτή τη φορά, αναμένω τα σχόλια σου...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: Giorgos on 12/09/02 at 12:29:28
--------------------------------------------------------------------------------
GDG, μόλις βρήκαμε την πηγή του κακού! Αλλά πριν πάμε εκεί να σε ρωτήσω κάτι. Πιο πάνω γράφεις:


on 12/06/02 at 22:01:29, GDG wrote:
Παράθεση:
Kala kaneis kai zhtas leptomereies....eprepe na ta eixa anaferei auta....Einai 2 ta gourami, 3 ta tinfoils, 2 ta plekostoma, 2 oi ashmenoi karxaries...To enydreio leitourgei edw kai enamisi xrono prin liges meres mou psofhse enas clown pou eixa, wstoso mexri pou psofhse den eixa parathrhsei kamia anwmalia sth symperifora twn psariwn
Δηλαδή σύνολικά 9 ψάρια ενώ στο προηγούμενο σου post αναφέρεις σύνολο 12 ψαριών... : Για βοήθησέ μας λιγάκι. Ποια τρία ψάρια έχεις ξεχάσει;

Λοιπόν. Η πηγή του κακού είναι τα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ υψηλά επίπεδα αμμωνίας (ΝΗ3=2,5mg/l). Η αμμωνία ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να μηδενιστεί αλλιώς θα χάσεις ψάρια. Αυτό μπορείς να το πετύχεις κάνοντας αλλαγές νερού 30% καθημερινώς και μετρήσεις μέχρι να φτάσει η αμμωνία στο μηδέν. Αν δεν δεις βελτίωση σύντομα, καλό θα ήταν να κάνεις αλλαγές νερού δύο φορές την ημέρα.

Το ότι το ενυδρείο σου λειτουργεί εδώ και ενάμιση χρόνο και έχεις τόσο πολύ αμμωνία σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά:
Είπες ότι πριν λίγο καιρό πέθανε το clown loach που είχες. Το εντόπισες αμέσως ή έμεινε μέσα στο ενυδρείο νεκρό για πολλές μέρες;
Μήπως πρόσθεσες κάποιο/α ψάρι/α τώρα τελευταία;
Μήπως ταϊζεις υπερβολικά και περισσότερο από μία φορά την ημέρα;

Τα ψάρια σου συνήλθαν μετά την αλλαγή νερού που έκανες γιατί ανακουφίστηκαν. Είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις.

Αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται κάθε βδομάδα και όχι κάθε δεύτερη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: Tolis on 12/09/02 at 12:57:47
--------------------------------------------------------------------------------
Ποσο καιρο εχεις να κανεις συντηρηση στο φιλτρο, και πως την κανεις?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: GDG on 12/09/02 at 17:14:39
--------------------------------------------------------------------------------
Συγγνωμη αν σας έχω μπερδεψει παιδια, τα ψαρια μου ειναϊ: 1 σκαλαρι, 3 τινφοιλ, 2 ασημ. καρχαριες, 2 γκουραμι, 1 κλοουν, 1 μικρο τιγρακι, και 2 πλεκο...(12)...Το φιλτρο το καθαριζω διεξοδικα καθε 40-50 μερες, ενω φρεσκο νερο ριχνω καθε 2 περιπου εβδομαδες (οπου κανω λαθος, παρακαλω πειτε μου το σωστο)...κατα τη συντηρηση αλλαζω τα σφουγγαρια, ενω τα υπολοιπα υλικα (ελαφροπετρες, μακαρονια, βιομαχ) τα πλενω μεσα σε νερο που εχω βγαλει απο το ενυδρειο και τα αλλαζω σταδιακά καθε 4-6 μηνες...Το ψαρι που ψοφησε το εβγαλα γρηγορα πιστευω...δεν εμεινε πανω απο 3 ωρες (τοσο απουσιαζα απο το σπιτι και το βρηκα ψοφιο οταν γυρισα), εχω πάντως πολυ καιρο να προσθεσω νεα ψαρια (πανω απο 6 μηνες). Σχετικα τωρα με την αμμωνια, το τεστ (ενα της ΗΑΓΚΕΝ εχω) μολις κανω την ένωση γινεται μεν κιτρινο το νερο (κιτρινο σημαινει κατα το τεστ οτι υπαρχει αμμωνια), αλλα τα σωματιδια που χρωματιζονται μετα απο λιγο κατακαθονται και μενει λευκο καθαρο το υπολοιπο νερο...αν το χρησιμοποιείτε και εσεις, πειτε τη γνωμη σας...
Πιστευετε ότι χρειαζεται σε αυτη την περιπτωση να βαλω καρβουνα στο φιλτρο? (γενικα τα αποφευγω γιατι προτιμω βιολογικα υλικα καθαρισμου) Ταιζω 3-4 φορες τη μέρα οχι για πολλη ωρα με 2-3 ειδη τροφης σε μικρες ποσοτητες (τετρα μπιτς, τετραμιν προ, τετραντελικα...ολες ξηρες τροφες)
Ελπιζω να μη σας κουρασα, σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: pokou on 12/09/02 at 18:48:37
--------------------------------------------------------------------------------
http://tsamis.aaquaria.com/eisagogi.htm

ριξε μια ματια εδω ειναι ολα αναλυτικα για την συντηρηση φιλτρου-ενυδρειου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: ENTRERI1221 on 12/09/02 at 19:49:10
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω και εγω το ιδιο τεστ και σιγουρα εχεις αμωνια το χρωμα μετα απο λιγα λεπτα καθεται κατω και μετα απο λιγες ωρες σου χρωματιζει και τον σωληνα αμα βαριεσαι να τον πλυνεις σαν και μενα.Αφου λοιπον εχεις αμωνια θα εχεις και ΝΟ2 ,ΝΟ3 κανε μια μεγαλη αλαγη 60% και μετα καθε βδομαδα 30%. Τα κεραμικα μην τα πλενεις πολυ συχνα εγω ενα χρονο δεν τα εχω πειραξει και το φιλτρο δουλευει τσιτες και το βασικο χωρις αμωνια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: Giorgos on 12/10/02 at 16:43:45
--------------------------------------------------------------------------------
Θέλω να προσθέσω ότι ταϊζεις πολύ τα ψάρια. Δεν χρειάζονται να τρώνε 3-4 φορές την ημέρα. Μια φορά αρκεί. Και όσο φάνε σε 2-3 λεπτά. Όχι παραπάνω.

Μήπως έχει λήξει το τεστ αμμωνίας; Για κοίτα για ημερομηνία λήξεως. Αν ναι, πάρε άλλο τεστ.

Να πω και κάτι άλλο. Εγώ θα έλεγα να κάνεις μια αλλαγή (σήμερα/τώρα) 50% και να κάνεις τεστ πάλι για αμμωνία αύριο, μετά από περίπου 24 ώρες αν μπορείς. Αν συνεχίζεις να έχεις αμμωνία, συνέχισε με καθηνερινές αλλαγές νερού 30% (τεστάρωντας την επόμενη μέρα πάλι για αμμωνία) μέχρι να την φτάσεις στο Μηδέν.
Keep us posted.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: GDG on 12/10/02 at 21:03:04
--------------------------------------------------------------------------------
Το τεστ αμμωνιας δεν εχει ληξει ακομα, σήμερα προσθεσα στο φίλτρο ενα σακουλακι NitraZorb, που θεωρειται ενα δυνατο υλικό γρηγορης δρασης για προβληματα αμμωνιας, νιτριτη κλπ... εκανα επισης και μια 30% περιπου αλλαγη νερου...τα ψαρια εδειξαν ορεξη, ωστοσο το τεστ που εκανα στη συνέχεια της ημέρας έδειξε τα ιδια αποτελεσματα με χτες...Στο μαγαζι που ειχα παρει τα παλιοτερα τα ψαρια ο υπευθυνος μου προτεινε, να αποφυγω περαιτερω αλλαγες γιατι συντομα θα εχω πεταξει όλο το αρχικο νερο κατα συνεπεια και ολα τα βακτηριδια οποτε θα αντιμετωπίσω και αλλα προβληματα...
Θα ήθελα και τη δικη σας γνώμη παιδια...Ευχαριστω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: Tolis on 12/10/02 at 21:09:53
--------------------------------------------------------------------------------
Θα προσπαθησω να μην σχολιασω τον "υπευθυνο" ......προτιμω να το κανει ο Μανθος :P
Τα βακτηριδια που θελουμε βρισκονται στην πλειοψηφεια τους μεσα στο φιλτρο και δεν θα χασεις παρα ελαχιστα οσο μεγαλες ή συχνες αλλαγες νερου κανεις. Ακολουθα οτι ειπε ο Giorgos.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Arrwstia? - elleipsh ore3hs
Post by: Giorgos on 12/11/02 at 13:01:34
--------------------------------------------------------------------------------
Οι στήλες νερού περιέχουν ελάχιστα βακτηρίδια... οι αλλαγές νερού ΜΟΝΟ καλό μπορούν να κάνουν και όχι κακό.

Όσο για τον μαγαζάτορά σου; Που είσαι Μάνθο;
(μάλλον θα ετοιμάζει τις μολότοφ) :P
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04968 seconds with 14 queries