Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 17:50
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Αρρωστο Emperor

Title: Αρρωστο Emperor
Post by: zlimvos on 04/13/02 at 06:24:45
--------------------------------------------------------------------------------
Καλησπερα all
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
Ενα απο τα 6 emperor μου αρρώστησε και παρουσιάζει τα εξής:
Βρίσκεται συνήθως κατακόρυφα, μ το κεφαλι προς τα κάτω, η κοιλιά του ειναι ελαφρά πρησμένη και κοκκινη, και βγάζει άσπρα 'περιτόματα'.. (κακακια!). Η κινηση του ειναι΄νωχελική και ελαφρά απότομη, αλλα οταν δοκίμασα να το πλησιάσω με δυχτάκι εφευγε και κουνιότανε κανονικά. Μετά πάλι τα ίδια.
Θα ήθελα την γνώμη των ειδικών εδω πέρα για το τι μπορεί να έχει και αμα μπορώ να το σώσω το ψαράκι.. Θα τσεκάρω συχνά το board επειδη ανυπομωνώ για απάντηση..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Maria on 04/13/02 at 17:51:39
--------------------------------------------------------------------------------
Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο :-[


http://www.aqualink.com/disease/s1.html

http://www.ces.uga.edu/pubcd/C772-w.htm

http://www.fishesrus.com/disease.html

http://www.fishyfarmacy.com/symptoms.html

http://www.aqualink.com/disease/sdisease.html

http://fins.actwin.com/mirror/disease-fw.html

http://www.fishdoc.co.uk/disease/clinicalsigns.htm

http://www.fishdoc.co.uk/video/fishmovies.htm

http://www.exotictropicals.com/encyc...h/Diseases.htm




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: lurking_fear on 04/14/02 at 16:38:24
--------------------------------------------------------------------------------
Απ'ότι ξέρω πρόκειται για Dropsy (υδρωπικία) μια πολύ σοβαρή και μεταδοτική αρρώστια. Απ'οτι ξέρω δεν υπάρχει θεραπεία και το ψάρι θα πρέπει να απομακρυνθεί...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: kroud on 04/14/02 at 20:23:32
--------------------------------------------------------------------------------
Θα συμφωνησω οτι πρεπει να απομακρυνθει αλλα θα διαφωνισω στο οτι δεν υπαρχει θαραπεια γιατι την συγκεκριμενη αρρωστια,αν τελικα ειναι αυτη που λες lurking_fear.Μπορει να σωθει αν χρησιμοποιησεις chloromycetin(αντιβιοτικο).Απ'οτι διαβασα αυτο υπαρχει σε καψουλες των 250mg.Ανακατεβεις στην τροφη 25mg απο την καψουλα και του τι δινεις.Να προσεξεις ομως να φαει την αντιβιοση,να μην φαει μονο την τροφη.
Αυτο βρηκα για την αρρωστεια σου εφοσον ειναι αυτη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: var101 on 04/17/02 at 16:11:59
--------------------------------------------------------------------------------
Θα προσθέσω στην πολύ καλή λίστα της Μαρίας κι άλλο ένα link - αρκετές πολύ χρήσιμες πληροφορίες για dropsy (συμπτωματολογία, φαρμακολογία κτλ) βρήκα κι εδώ:

http://www.animalnetwork.com/fish/reference/p5.asp

Είναι πάντα φουσκωμένη η κοιλιά του? Στις οξείες περιπτώσεις υδρωπικίας (dropsy), το σώμα του ψαριού παίρνει τη μορφή "κουκουναριού" (με ανασηκωμένα λέπια κτλ). Τα μάτια του είναι εξογκωμένα?

Κάποια σημεία της περιγραφής σου, όμως, με έκαναν να σκεφτώ πρώτα κάτι άλλο: μήπως το Tetra απλά είναι φαγάνας? Έχω παρατηρήσει (συγκεκριμένα μάλιστα σε Tetras) μερικά ψαράκια να είναι περισσότερο λαίμαργα από άλλα και καταπίνουν με μανία ό,τι κι όσο φαγητό βρούν μπροστά τους, ακόμα κι αν αυτό προορίζεται για (τα) άλλα ψάρια! Μετά η κοιλιά τους πρήζεται, κι αν τα παρατηρήσει κανείς προσεκτικά όταν κολυμπτούν, η κίνησή τους φαίνεται αδέξια. Όταν, δε, δεν κολυμπούν, "στέκονται" με το κεφάλι προς το βυθό. Αυτά, μέχρι να χωνέψουν και να αποβάλλουν το περίσσιο φαγητό. Αν συμβαίνει αυτό, αρκεί νομίζω να ταϊζονται περισσότερες φορές αλλά με μικρότερη ποσότητα φαγητού.

Συχνά κάποια ψάρια (ειδικά κάποιες fancy ποικιλίες) υποφέρουν από δυσκοιλιότητα (!!). Υπάρχουν διάφορες λύσεις γι' αυτό: απ' το να μουσκεύεις τις νιφάδες/ξηρή τροφή πριν τα ταϊσεις, μέχρι το να φτιάχνεις εσύ το φαγητό τους με παιδική τροφή (λαχανικών), βιταμινούχα πρόσθετα και ζελατίνη (προσωπικά, κάνω και τα 2 αυτά για ένα χρυσόψαρό μου με χρόνια δυσκοιλιότητα, το οποίο διαφορετικά τείνει να στέκεται με το κεφάλι προς το βυθό και δυσκολεύεται στο κολύμπι! - το καημένο...)

Παρεπιπτόντως, (όχι ίσως τόσο σχετικό με τη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρον, για όποιον δεν το έχει ακούσει): στην Αμερική (πιθανόν κι αλλού) υπάρχουν γιατροί που εγχειρίζουν κάποιες περιπτώσεις ψαριών (μεγάλης αξίας, συνήθως, αν όχι κατά κανόνα) για να διορθώσουν προβλήματα, πχ. νυκτικής κύστης σε ψάρια (κυρίως fancy χρυσόψαρα), όταν αυτή οφείλεται σε προβλήματα φυσιολογίας και εκδηλώνεται όταν το ψάρι είναι δυσκοίλιο.

Μετά από κάτι σαν κι αυτό, φαίνεται λίγο άκομψο να πει κανείς ότι οι ελπίδες ενός ψαριού να θεραπευθεί από υδρωπικία ελάχιστες, αν και δυστυχώς νομίζω ότι είναι σε πολλές περιπτώσεις η πιο ρεαλιστική προσέγγιση, όπως είπε κι ο lurking_fear. Πάντως, αν είναι όντως υδρωπικία (πράγμα που απεύχομαι), πράγματι προτείνονται διάφορες θεραπείες, όπως είπε κι ο kroud, από (σύντομες) εμβαπτίσεις του ψαριού σε νερό με αρκετή δόση αλατιού (σίγουρα θα μπορείς να τη βρεις στο internet. Αν όχι, ίσως σε κάποιο βιβλίο να μπορέσω να τη βρώ), ως χρήση αντιβιοτικών. Αν κάνεις το τελευταίο, θα υπενθυμίσω αυτό που λέει πάντα ο (δάσκαλος) ASCCO1: άνθρακας στο φίλτρο και φάρμακα δεν πάνε μαζί!

Καλή τύχη!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: lurking_fear on 04/17/02 at 16:56:38
--------------------------------------------------------------------------------
Απ'οτι έχω διαβάσει αυτή η αρρώστια δεν θεραπεύεται εύκολα αν όχι καθόλου. Ακόμα και οι θεραπείες που προτείνουν οι ειδικοί λένε ότι ίσως... κάνουν κάτι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: var101 on 04/17/02 at 17:34:53
--------------------------------------------------------------------------------
Πράγματι, το ότι η υδρωπικία (που ουσιαστικά είναι σύμπτωμα, όχι αρρώστια από μόνη της) μπορεί να οφείλεται σε τόσο πολλές και διαφορετικές αιτίες (βακτηρίδια, όγκους, ιούς, παράσιτα, εσωτερικές σωματικές δυσμορφίες, δυσκοιλιότητα κτλ), καθώς και το ότι συνήθως η ασθένεια έχει ήδη προχωρήσει όταν η υδρωπικία είναι τόσο έντονη έτσι ώστε να είναι παρατηρήσιμη (έτσι το ψάρι ήδη έχει υποστεί σωματικές βλάβες απ'το πρήξιμο κι έχει καταπονηθεί), όλα αυτά δυσχεραίνουν το έργο της θεραπείας.

Στην περίπτωση, όμως, της δυσκοιλιότητας θα έλεγα ότι η πρόγνωση είναι πολύ καλή, αλλά ίσως όχι τόσο στις άλλες περιπτώσεις, ειδικά όταν το ψαράκι είναι μικρό. Νομίζω όμως ότι αξίζει κανείς να προσπαθήσει, σε κάθε περίπτωση...

Το καημενούλι, να υποφέρει έτσι...

Παρεπιπτόντως (και σε καμία περίπτωση δε θα ήθελα να θεωρηθεί ότι το προτείνω σ'αυτό το στάδιο), θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με τη μέθοδο της κατάψυξης/ευθανασίας που ανέφερε ένα μέλος του GAB σε παλαιότερο thread. Διάφοροι ερευνητές σε κάποια boards τονίζουν ότι, ναι μεν ένα ψάρι στην κατάψυξη δεν κινείται (επειδή είναι cold-blooded - ψυχρόαιμο? - ον), μπορεί όμως να νιώσει πόνο καθώς τα υγρά στο σώμα του μετατρέπονται σε κρυστάλλους λόγω της ψύξης. :-[ Γι' αυτό και προτείνουν την ευθανασία μέσω υπερδοσολογίας σε (νομίζω ειδικό) αναισθητικό. Αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι εύκολο να βρει κανείς κάτι τέτοιο σε φαρμακευτικά προϊόντα...

Καμιά ιδέα πάνω σ'αυτό, κανείς...?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Maria on 04/17/02 at 18:18:23
--------------------------------------------------------------------------------

Για κοίτα εδώ.

http://www.malawicichlidhomepage.com...disease_9.html


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: var101 on 04/17/02 at 18:25:29
--------------------------------------------------------------------------------
Πολύ καλό το link, Μαρία, ευχαριστώ!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Maria on 04/17/02 at 19:32:46
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν αυτά βρήκα για την υδρωπικία (αν κάτι έχει εν τω μεταξύ αναθεωρηθεί παρακαλώ διορθώστε με):

η θεραπεία είναι όντως αμφίβολη αλλά λέγεται ότι η χρήση τροφών ή λουτρών που περιέχουν αντιβακτηριακά φάρμακα μπορεί να έχουν κάποιο αποτέλεσμα.
Αξίζει να δοκιμαστούν έτοιμες τροφές που περιέχουν ΟΞΟΛΙΝΙΚΟ ΟΞΥ.
Λουτρά με ΠΑΡΑΧΛΩΡΟΦΕΝΟΞΥΕΘΑΝΟΛΗ και ΝΙΦΟΥΠΡΙΝΟΛ.

Για τις τροφές: 5 γραμμάρια ανά χιλ. τροφής. Ποσότητα ίση με το 1% του βάρους του σώματος επί 10 ημέρες.

Για τα λουτρά:

ΝΙΦΟΥΠΡΙΝΟΛ: 1-4 mg/λίτρο Λουτρό για 1 ωρα
0,25 mg/λίτρο Συνεχές λουτρό

ΠΑΡΑΧΛΩΡΟΦΕΝΟΞΥΕΘΑΝΟΛΗ: 20 mg/λίτρο Συνεχές λουτρό.

Θα ηθελα όμως να μοιραστώ μαζί σας μία εμπειρία που είχα με ένα φαινομενικά άρρωστο Ps. Socolofi.
Μία μέρα βρήκα το ψάρι σε άθλια κατάσταση. Το κεφάλι προς τα κάτω, κοιλιά πρησμένη, καμία διάθεση για φαγητό(φυσικά!) ουρά μισοφαγωμένη και το πιο περίεργο; Όταν πλησίαζα το χέρι μου κοντά του κολυμπούσε σαν να μην συμβαίνει τίποτα!!!!!
Αν δεν το έβαζα πείσμα να το "σωσω" αυτό που θα έπρεπε να κάνω κανονικά είναι.. ευθανασία.
Απομάκρυνα κατευθείαν το ψάρι από το ενυδρείο και το έβαλα σε ένα άλλο ενυδρείο μόνο του. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι μάλλον πάσχει από υδρωπικία. Ευτυχώς έκανα λάθος ή... όντως το ψάρι είχε κάποια ασθένεια που λόγω της καλής φροντίδας που είχε και του γερού ανοσοποιητικού του συστήματος (που είχε αναπτύξει λόγω καλοζωίας!) κατάφερε να την ξεπεράσει.

Αφού το ίδιο ηρέμησε στο νέο του σπίτι, μέρα τη μέρα άρχισε να ανακάμπτει χωρίς εγώ να κάνω τίποτα.Μέσα σε περίπου 1 εβδομάδα είχε γίνει όχι μόνο όπως ήταν αλλά και κατά πολύ μεγαλύτερο!!!! Αυτό το αρσενικό Ps. Socolofi είναι τώρα ένα πανέμορφο ψάρι 11 εκατοστών περίπου (μεγαλύτερο από το κυρίαρχο αρσενικό του πρώτου ενυδρείου) και έχει μετατραπεί το ίδιο σε κυρίαρχο αρσενικό στο ενυδρείο που βρίσκεται τώρα.

Κατέληξα ότι αυτό το ψάρι έπασχε από stress. Νομίζω ότι είχε αποφασίσει να πεθάνει γιατί προφανώς δεν θα ήθελε άλλο την ζωή του στο ενυδρείο που ήταν!!!! Ήταν αποδέκτης επιθετικότητας, δεν μπορούσε να ηρεμήσει σε καμία γωνία και κρυψώνα και από το να είναι κρυμμένο συνέχεια μάλλον θα προτιμούσε να μετοικίσει σε τόπο χλοερό...

Γιατί τα γράφω αυτά; Γιατί πιστεύω απόλυτα σε αυτό που λέγεται... ότι μία σταγόνα πρόληψης αξίζει όσο ένας τόνος θεραπείας (ή κάπως έτσι), γιατί πέρα από κάποιες ασθένειες "εξωτερικές" για τις οποίες μπορεί κανείς να βγάλει σίγουρη διάγνωση όλες οι άλλες μπορεί να προέρχονται από οτιδήποτε τελικά...
και γιατί δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ φάρμακα με το καλημέρα σας (εκτός αν συντρέχει πραγματικά λόγος)

Έχοντας στο μυαλό μου (αν δεν κάνω λάθος) ότι στο ενυδρείο του zlimvos η ιχθυοφόρτιση είναι κατά πολύ πάνω από τα ανώτερα όρια -πράγμα που μάλλον σημαίνει δυσμενείς συνθήκες γενικότερα- το πρώτο που θα έκανα όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε, είναι να απομακρύνω το ψάρι παρέχοντας του ένα ήσυχο σπίτι και μετά... βλέποντας και κάνοντας....
Αυτό που δεν μας έχει αναφέρει ο φίλος zlimvos είναι αν το ψάρι τρέφεται κανονικά ή όχι....
ή αν εν τω μεταξύ έχει προκύψει το μοιραίο... (πράγμα το οποίο απεύχομαι φυσικά...)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: zlimvos on 04/18/02 at 02:02:05
--------------------------------------------------------------------------------


on 04/17/02 at 19:32:46, Maria wrote:
Παράθεση:
Αυτό που δεν μας έχει αναφέρει ο φίλος zlimvos είναι αν το ψάρι τρέφεται κανονικά ή όχι....
ή αν εν τω μεταξύ έχει προκύψει το μοιραίο... (πράγμα το οποίο απεύχομαι φυσικά...)


Το μοιραίο δεν έχει προκύψει αλλα αντιμετωπίζω ενα μεγάλο προβλημα.. Εχω 6 emperor τα οποία πραγματικα είναι ολόιδια, και γενικότερα είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθήσω την συμπεριφορά κάποιου συγκεκριμένου emperor επειδή το μπερδεύω με τα άλλα.. π.χ. στην ώρα του φαγητού δεν μπορώ να ξέρω αμα αυτο που βλέπω κατα διαστήματα με το κεφάλι προς τα κάτω τρώει η όχι.. Πάντως εχθές απομόνωσα το emperor που πίστευα οτι μάλλον εχει το πρόβλημα, οπότε τώρα θα δούμε την συνέχεια. Γενικότερα πάντως τρώνε και η κοιλια πρέπει να έχει ξεπρηστεί..
Βασικά θα γράψω ενα post περί πρησμένων κοιλιών επειδή έχω απορίες!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: kroud on 04/18/02 at 05:51:04
--------------------------------------------------------------------------------
Ισως να εχει στρες το ψαρι ή να εχει δυσκοιλιοτητα.Αστο μερικες μερες στο καινουριο περιβαλλον που το εχεις,παρακολουθησε το και πιστευω να βελτιωθει η κατασταση του.Αν αρχιζει και ζωντενευει και τρωει κανονικα τοτε μαλλον ηταν στρεσαριμενο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: lurking_fear on 04/18/02 at 17:23:02
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω και εγώ αντιμετωπίσει στο παρελθόν υδρωπικία. Συγκεκριμένα όταν είχα πρωτοστήσει το ενυδρείο ένα ψάρι (δεν ξέρω τι ψάρι ήταν) είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με του zlimvos (πρησμένη κοιλιά, το κεφάλι προς τα κάτω και η κοιλιά του από το κάτω μέρος ήταν κατακόκκινη). Ρώτησα τον καταστηματάρχη και μου είπε ότι μάλλον έσκασε από το πολύ φαγητό (!!!) τώρα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο. Τέλος πάντων το απομόνωσα, δεν το τάιζα καθόλου και μετά από μερικές μέρες ψόφησε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: zlimvos on 04/20/02 at 16:01:53
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδια εχουμε (ασχημες) εξελίξεις,
το εμπερορ το απομονώσαμε στο 'νοσοκομείο' και του αρχίσαμε θεραπεία με esha2000 .. αποτέλεσμα ηταν να χάσει εντελώς το χρώμα του, εχει γίνει ασπροδιαφανές και η μαυρη ρίγα έχει γίνει ροζ... Είναι πολύ ήρεμο, δεν πολυ-κουνιέται και τρώει ελάχιστα... Απο την άλλή έχει σταματήσει να είναι κατακόρυφα (με το κεφάλι προς τα κάτω..).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: var101 on 04/20/02 at 16:22:33
--------------------------------------------------------------------------------
Ακόμα κι αν δεν είναι άρρωστο, ένα κοινωνικό ψάρι όπως ένα Tetra χάνει το χρώμα του όταν φοβάται, είναι μόνο του κτλ. Σίγουρα δεν έχει εγκλιματιστεί ακόμα στο χώρο του νοσοκομειακού ενυδρείου, αλλά τα πράγματα είναι ακόμα δυσκολότερα, αφού τα κοινωνικά ψάρια μαραζώνουν μόνα τους...

Έτσι έχασα μερικά White Clouds (Tanichthys albonubes), δυστυχώς...

Δε λέω ότι σίγουρα δεν είναι άρρωστο το ψαράκι σου, αλλά σκέψου μήπως το ότι σταμάτησε να στέκεται με το κεφάλι κάτω και να κολυμπάει αδέξια, ίσως δεν οφείλεται στα φάρμακα, αλλά στο ότι τρώει λιγότερο και δεν υπερσιτίζεται όπως προηγουμένως... ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Giorgos on 04/21/02 at 06:48:15
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδιά η δική μου γνώμη είναι πάντα κατά των φαρμάκων

1) γιατί πιστεύω αν οι συνθήκες που ζει το ψάρι είναι άψογες τότε τα φυσικά του αμυντικά συστήματα επαρκούν (και με το παραπάνω) ώστε να θεραπευτεί (όπως στην περίπτωση της Μαρίας) και να επανέλθει. Ένα καλό περιβάλλον, πολύ καλές συνθήκες νερού με το κατάλληλο pH, μηδενικά NH4, NO2 και NO3, συχνές αλλαγές νερού, αρκετό χώρο στο ενυδρείο και μεγάλη ποικιλία φαγητού = άψογη υγεία για τα ψάρια μας επομένως θα έχουν και πολύ δυνατό ανοσοποιητικό σύστημα.
2) επειδή δεν είμαστε απολύτως σίγουροι από τι ακριβώς πάσχει το ψάρι δεν θα ήταν έξυπνο να αρχίσεις να του δίνεις φάρμακα. Έτσι μπορεί να κάνεις περισσότερο κακό παρα καλό στο καημένο. Πριν γίνει χρήση φαρμάκων θα πρέπει να είσαι 1000000000% σίγουρος τι έχει το ψάρι. Μπορεί να είναι άρρωστο αλλά μπορεί και να έχει πολύ στρες κ.α.

ΙΜΟ zlim, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το απομονώσεις σε άλλο ενυδρείο (χρησιμοποιώντας νερό από το παλιότερο βέβαια), να του προσφέρεις τις καλύτερες συνθήκες νερού με μπόλικη οξυγώνωση, να κάνεις συχνές αλλαγές νερού, ΜΗ χρησιμοποιήσεις αλάτι και εννοείται να ΜΗ γίνει χρήση φαρμάκων και να το αφήσεις να το ξεπεράσει μόνο του και με την ησυχία του. Αυτός ο τρόπος πάντα δούλευε για μένα. Έχω σώσει ένα Oscar με HITH (hole in the head) που λέγεται πως δεν έχει καμία θεραπεία με αυτόν τον τρόπο.

*Σημείωση...δεν λέω να κάνεις αυτά που πρότεινα, απλώς προσπαθώ να βοηθήσω κατά τη γνώμη και βάσει των εμπειριών μου. Ελπίζω να σε βοήθησα...έστω και λιγάκι. Καλή επιτυχία.

--Γιώργος


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: ASCCO1 on 04/21/02 at 11:41:30
--------------------------------------------------------------------------------
σωστα ειναι ολα αυτα που λες γιωργο αλλα ξεχνας οτι εδω ειναι ελλαδα, και η υπαρχει και οι περιπτωση οπου οι συνθηκες που εισαγωνται τα ψαρια δεν ειναι και οι καλυτερες, οι συνθηκες οπου κρατουνται τα ψαρια πριν πουληθουν ειναι οι χειροτερες( με εξερεση αυτους που ειναι στο board, μην παρεξεηγηθω απο τον voli, zink, devilsnake)
οποτε οι επιλογες που εχουμε αφου βεβαια ισχυουν ολα αυτα που προανεφερες( συνθηκες κ.τ.λ) ειναι να εχουμε απαραιτητα ενα ενυδρειο καραντινας, και τα ψαρια που θελουμε να αγορασουμε να τα παρατηρουμε 4-5 μερες στο μαγαζι που βρησκονται πριν τα αγορασουμε


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Giorgos on 04/21/02 at 12:15:07
--------------------------------------------------------------------------------
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Μάνθο. Τα έθεσες όλα πολύ σωστά. Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα στην Ελλάδα. Απλώς προσπαθούσα να τονίσω ότι τα φάρμακα θα έπρεπε να είναι η τελευταία προτεραιότητα όταν κάτι δεν πάει καλά με κάποιο από τα ψάρια μας και αυτό διότι (όπως είπα και πιο πάνω) μπορεί να προκαλέσουμε ζημιά στο ψάρι (εννοείται και περισσότερο στρες) ενώ αυτό ουσιαστικά μπορεί και να μην έχει τίποτα που να μην ξεπερνιέται με άψογες συνθήκες. Κατά την άποψη μου, η χρήση φάρμακου θα πρέπει να γίνεται μόνο και μόνο όταν είμαστε 1000% σίγουροι για το τι έχει το ψάρι και εδώ η αλήθεια είναι πως δεν είναι ξεκάθαρο τι έχει το Emperor του zlimvo. Απλώς θέλω να πω πως δεν είναι ανάγκη να βομβαρδίζουμε τα ζώα με χημικά...πόσο μάλλον αν δεν ξέρουμε τι χημικό να χρησιμοποιήσουμε και για ποιο λόγο.

zlim, σου εύχομαι να πάνε όλα καλα για το emperoraki σου.

--Γιώργος


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: zlimvos on 04/22/02 at 02:29:27
--------------------------------------------------------------------------------
Γενικα συμφωνω με την φιλοσοφια του να χρησιμοποιούνται τα φαρμακα ως τελευταια δυνατή λύση, απλά μου έχουν δώσει την εντύπωση τα ψαρακια οτι δεν έχουν καθόλου καλο ανοσοποιητικό σύστημα, οσο καλές και να είναι οι συνθήκες νερού... Μακάρι να έχεις δίκιο ομως !



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Giorgos on 04/22/02 at 06:36:09
--------------------------------------------------------------------------------
zlim, οι δικές μου εμπειρίες μου μάθανε ότι έχουν πολύ καλό και δυνατό ανοσοποιητικό σύστημα και μπορούν να ξεπεράσουν *σχεδόν* κάθε είδος ασθένειας χωρίς τη χρήση φαρμάκων...όταν βέβαια τους δίνουμε κατάλληλες συνθήκες ζωής στην αιχμαλωσία. Όταν είναι άρρωστο κάποιο από τα ψάρια μας και του κάνουμε συχνές αλλαγές νερού (περισσότερες από μια φορά την εβδομάδα-->μιλάμε για καθημερινές αλλαγές ή μέρα παρά μέρα...και σε ενυδρείο καραντίνας αν έχουμε τη δυνατότητα), αυτό θα δείξει σημάδια ότι την ξεπερνάει την αρρώστια σχεδόν αμέσως.

Δεν είναι μόνο η ποιότητα του νερού που παίζει ρόλο. Είναι γενικά οι συνθήκες μέσα στο ενυδρείο. Το ενοχλούν άλλα ψάρια; Έχει αρκετό χώρο; Κρυψώνες έχει; Κρύβεται συνέχεια επειδή φοβάται να βγει; Τρώει όσο πρέπει; κ.α.

Βέβαια στην περίπτωση που είναι πολύ προχωρημένη η αρρώστια (και εφ'όσον ειμαστε 1000000% σίγουροι τι έχει το κακόμοιρο τα ψαράκι μας) θα πρέπει να ξεκινήσουμε την ανάλογη θεραπεία με τα σωστά και ανάλογα φάρμακα στις σωστές δόσεις. Η ποιότητα του νερού εννοείται πως θα πρέπει να παραμένει άψογη κατά τη διάρκεια της θεραπείας και το στρες όσο το δυνατό σε μικρό βαθμό.

Τελικά zlim έχεις ξεκινήσει θεραπεία στο emperor; Πως τα πάει; Θα ήθελα πολύ να κάνεις ένα update για την κατάσταση του.

--Γιώργος


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Emmanuela on 04/22/02 at 08:00:26
--------------------------------------------------------------------------------
Ξεχασε το μωρο μου ( :P) (zlimvos) να αναφερει οτι το emperor ειχε και κατι ροζοκοκκινα σημαδακια στο δερμα του... και αυτος ηταν ο κυριος λογος που το απομονωσαμε! Του καναμε θεραπεια με το esha2000 και τα σημαδακια μειωθηκαν.... παντως δεν ειναι καθολου ζωηρος, εχει χασει τα χρωματα του... Τι αλλο μπορουμε να κανουμε?

Και μια αλλη ερωτηση... Οταν κανουμε θεραπεια σε ενα ψαρι καθε ποτε πρεπει να γινονται αλλαγες του νερου στο "νοσοκομειο"? Αμα γινονται οι αλλαγες καθε μερα ή μερα παρα μερα οπως αναφερετε πιο πανω δεν μειωνετε η συγκεντρωση του φαρμακου?

Ποια ειναι η πιο καταλληλη θερμοκρασια για ενα "νοσοκομειο"?

Ευχαριστω ολους περιμενω συντομα απαντησεις μπας και καταφερουμε και σωσουμε το ψαρακι μας...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Giorgos on 04/22/02 at 09:25:13
--------------------------------------------------------------------------------
Όταν λες ροζοκόκκινα σημαδάκια τι εννοείς; Είναι σαν σπιράκια, σαν τρυπούλες ή σαν γραντζουνιές; Περιέγραψε τα σημαδάκια. Τρώει καθόλου το ωάρι;

Συνήθως όταν κάνουμε θεραπεία στο "νοσοκομείο" κάνουμε αλλαγές νερού όταν ολοκληρώνεται ένας κύκλος της θεραπείας. Πχ. Αν απαιτεί η θεραπεία τρεις κύκλους ή παραπάνω (σε περιπτώσεις παράσιτων) όπου ο κάθε κύκλος εμπεριέχει δύο δόσεις θεραπείας, μόλις γίνουν οι δύο δόσεις (ας πούμε σε δύο μέρες-μια δόση την ημέρα) ολοκληρώνεται ο πρώτος κύκλος και κάνουμε αλλαγή νερού την τρίτη μέρα. Την τέταρτη μέρα φτου και από την αρχή μέχρι να τελειώσει η θεραπεία και το ψάρι να γίνει καλά.

Η θερμοκρασία στο νοσοκομείο εξαρτάται από την ασθένεια αλλά συνήθως θέλει ύψωση της θερμοκρασίας.

--Γιώργος


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Giorgos on 04/22/02 at 09:35:08
--------------------------------------------------------------------------------
Το προηγούμενο μου post ήταν στις ερωτήσεις της Emmanuela. Με πρόλαβες zlim.

Τώρα για το μωρό (:P) της Emmanuela.
zlim, στο "νοσοκομείο" συνεχίζεις την θεραπεία με φάρμακο στο emperor; Είναι πολύ καλό σημάδι ότι έφυγαν οι κοκκινίλες και ότι κολυμπάει σταθερά και είναι ήρεμα και δεν στέκεται κατακόρυφα. Αλλά τρώει καθόλου; Αν έχει αρχίσει να τρώει σταμάτα την θεραπεία (κατά την δική μου άποψη), κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού 50% (το καινούριο νερό μην το βάζετε απότομα) και να το παρατηρείς να δεις αν τα καταφέρνει καλα. Είναι πολύ σημαντικό, όπως τονίζω συνεχώς, να έχει άψογες συνθήκες νερού για να μπορέσει να συνέλθει ευκολότερα.

Συνέχισε να κάνεις updates για να δούμε πως τα πάει.
Good luck.

--Γιώργος


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: zlimvos on 04/22/02 at 09:44:49
--------------------------------------------------------------------------------
Εγινε συνονόματε, όντως έγινε ενα μπερδεματάκι στα posts, θα κρατάμε το thread ενήμερο για την εξέλιξη του emperoraki! Μωο μου (Εμμανουέλα!) νομίζω το συγκεκριμένο πρέπει κάπως να το ονομάσουμε.. άλλωστε με το χρώμα που έχει και να γυρίσει πίσω θα ξεχωρίζει για καιρο!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Giorgos on 04/22/02 at 09:56:23
--------------------------------------------------------------------------------
zlim, μια ερώτηση (ΑΣΧΕΤΗ). :P Μόλις απάντησα στην Emanuela είδα ότι είχες ήδη απαντήσει (μετά την emmanuela και πριν απο εμένα!)! Οπότε ξαναέκανα reply αυτή τη φορά στο δικό σου post. Το περίεργο είναι πως μόλις το έκανα post το δικό σου είχε εξαφανιστεί! Πως έγινε αυτό; ??? Γι'αυτο και γράφω την δεύτερη φορά πως απαντάω σε σένα ενώ τελικά δεν φαίνεται πια το δικό σου post. >
(Μάλλον κανείς δεν κατάλαβε για τι πράγμα μιλάω! :-/ Τέλος πάντων)

--Γιώργος


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: sot-zoe on 04/22/02 at 10:00:58
--------------------------------------------------------------------------------
μπορεις να κανεις modify και να σβυσεις η και να συμπληρωσεις οτι θελεις

Σωτηρης


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Emmanuela on 04/22/02 at 10:05:52
--------------------------------------------------------------------------------
αχαχαχα :P Εγω καταλαβα τι εννοιεις.... Απλα αλλαξε το post διοτι ειχα γραψει πιο πανω εγω τα ιδια Οσο για τα σημαδια.... χμμμμ μαλλον ειναι σαν σπυρακια.... Τρωει ελαχιστα, εως καθολου και η θεραπεια ηταν για 3 μερες και ολοκληρωθηκε! Επομενως τι προτεινεις? Να κανουμε 50% αλλαγη του νερου, στη συνεχεια συχνες αλλαγες, και να δουμε πως θα παει?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: zlimvos on 04/22/02 at 10:19:12
--------------------------------------------------------------------------------


on 04/22/02 at 09:56:23, Giorgos wrote:
Παράθεση:
zlim, μια ερώτηση (ΑΣΧΕΤΗ). :P Μόλις απάντησα στην Emanuela είδα ότι είχες ήδη απαντήσει (μετά την emmanuela και πριν απο εμένα!)! Οπότε ξαναέκανα reply αυτή τη φορά στο δικό σου post. Το περίεργο είναι πως μόλις το έκανα post το δικό σου είχε εξαφανιστεί! Πως έγινε αυτό; ??? Γι'αυτο και γράφω την δεύτερη φορά πως απαντάω σε σένα ενώ τελικά δεν φαίνεται πια το δικό σου post. >
(Μάλλον κανείς δεν κατάλαβε για τι πράγμα μιλάω! :-/ Τέλος πάντων)

--Γιώργος

Χεχεχε κι εγω κατάλαβα καθότι με το που εσυ εκανες Modify to post, εγω είδα οτι είχε απαντήσει το μωο μου στα ιδια που απάντησα κι εγω, κι ετσι εκανα delete to post! εκεινη την ωρα εσυ εκανes submit το modified post.. εν συντομια οποιος κατσει περαν απο μας τους 3 να διαβάσει το thread αυτο θα το στειλει οπως ειναι στο ΟΚΑΝΑ...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Giorgos on 04/22/02 at 11:10:04
--------------------------------------------------------------------------------
Χμ...παιδιά με τις περιγραφές σας δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι έχει το emperor αν και κάτι μου λέει πως είναι πιθανόν μόλυνση από μικρόβιο και όχι παράσιτο. Το έχετε παρατηρήσει να ξύνεται σε πέτρες ή άλλες επιφάνειες; Έχετε κοιτάξει από κοντά τα κοκκινάκια; Υπάρχει τίποτα (άσπρο) μέσα στα κόκκινα σημάδια; Τα σημάδια είναι εξογκώματα ή μοιάζουν περισσότερο με πληγές; Το φάρμακο που χρησιμοποιείτε λέει για θεραπεία τριών ημερών και τέρμα ή να επαναλάβετε άλλη μια φορά, πάλι για άλλες τρεις μέρες; Πριν (στο post που έσβησε ο zlim) είπε ότι οι κοκκινίλες φύγανε. Αληθεύει; Ρίχτε και μια ματιά στα URL που σας έχει δώσει η Maria, και ξαναενημερώστε τι σημβαίνει και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε.

--Γιώργος


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Maria on 04/22/02 at 11:31:43
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδια δεν θελω να θελω να κάνω την ειδική αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από εδω:
http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...380286&start=0

Και η λύση στο πρόβλημα βρίσκεται πάλι... εδω:
http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...380286&start=0

Νομίζω πως όλα αυτά τα "συμπτώματα" είναι οι συνέπειες...
η πραγματική "ασθενεια" βρισκεται... και πάλι εδω:
http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...380286&start=0

Ουσιαστικά με έχει προβληματισει ότι διαφορα από τα ψαράκια σας συμπεριφέρονται "κάπως".... δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι τυχαίο... (just my opinion)
Παρακαλώ διορθωστε με αν νομίζετε ότι κάνω λάθος.

Φιλικά






--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Tolis on 04/22/02 at 14:57:44
--------------------------------------------------------------------------------
*Agrees with Maria*


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Emmanuela on 04/24/02 at 08:58:39
--------------------------------------------------------------------------------
Το ψαρακι ζει ακομα αλλα δεν τρωει καθολου.... Οντως οι πολλες κοκκινιλες φυγανε αλλα σε ενα σημειο εχει ακομα μια κοκκινιλα. Εχει ζωηρεψει λιγακι.... Το φαρμακο δεν ελεγε να το ξαναεπαναλαβουμε, δηλαδη αναφεροταν μονο σε κυκλο 3 ημερων.... Και οχι δεν το εχουμε παρατηρησει καθολου να ξυνετε ουτε να εχει ασπρακια.... Ισως τελικα τα σημαδια να μην ειναι κοκκινα αλλα ψιλοροζ. Δεν ξερω αμα βοηθαει αυτο καθολου.

Λετε για συχνες αλλαγες νερου. Το νοσοκομειο που ειναι μεσα δεν εχει φιλτρο.... μονο θερμοστατη. Η ερωτηση ειναι, να του αλλαζουμε το νερο προσθετοντας καινουργιο ή απο το μεγαλο ενυδρειο? Οπως εχουμε γραψει και σε αλλο post το μεγαλο εχει καποια προβληματακια οσο αφορα την ποιοτητα του νερου του....

Περιμενω απαντησεις, ευχαριστω πολυ!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Tolis on 04/24/02 at 09:02:52
--------------------------------------------------------------------------------
Καινουργιο νερο απο την βρυση, στην ιδια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου, ειτε με την σωστη δοση αντιχλωριου αν γινεται αμεσως, ειτε (κατα προτιμηση) παιρνετε το απ'τη βρυση την προηγουμενη μερα σ'ενα δοχειο και αεριστε το.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: zlimvos on 04/24/02 at 10:12:48
--------------------------------------------------------------------------------


on 04/24/02 at 09:02:52, Tolis wrote:
Παράθεση:
Καινουργιο νερο απο την βρυση, στην ιδια θερμοκρασια με αυτο του ενυδρειου, ειτε με την σωστη δοση αντιχλωριου αν γινεται αμεσως, ειτε (κατα προτιμηση) παιρνετε το απ'τη βρυση την προηγουμενη μερα σ'ενα δοχειο και αεριστε το.

Εκτος απο αντιχλωριο (αμα γίνει η αλλαγη αμέσως) τι αλλο προτείνεις να ρίχνουμε μέσα?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Αρρωστο Emperor
Post by: Tolis on 04/24/02 at 13:16:44
--------------------------------------------------------------------------------
Τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08741 seconds with 14 queries