Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-13, 18:40
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή Χρήση λιπασμάτων και CO2 σε φυτεμένα ενυδρεία με γαρίδες

Χρήση λιπασμάτων-CO2 σε φυτεμένα ενυδρεία με γαρίδες

Μία από τις πιο συχνές ερωτήσεις που δέχομαι και βλέπω να απασχολούν και πολλούς φίλους με φυτεμένα ενυδρεία γαρίδων είναι για το κατά πόσο είναι ασφαλές για τις γαρίδες η χρήση λιπασμάτων ή/και CO2 σε αυτά.

Για όσους το έχουν ψάξει λίγο θα έχουν καταλάβει ότι ή απάντηση είναι αμφιλεγόμενη αφού κάποιοι αναφέρουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ενώ άλλοι υποστηρίζουν ακριβώς το αντίθετο.

Επειδή δεν υπάρχει επιστημονικά εμπεριστατωμένη άποψη το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να καταθέσω κι εγώ με τη σειρά μου τη δική μου άποψη σε σχέση με την εμπειρία μου και τις γνώσεις μου.

Είναι σίγουρο ότι κι εδώ κάποιοι θα διαφωνήσουν με τα όσα αναφέρω αλλά θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό και αποτελεί ένα μοναδικό οικοσύστημα ανάλογα με το μέγεθος του, το υπόστρωμα, το είδος των φυτών και οργανισμών κ.λ.π.

Η συγκεκριμένη μελέτη λοιπόν αφορά ενυδρεία 50 λίτρων με ουδέτερο υπόστρωμα και φυτά εύκολα ταχείας ανάπτυξης έως μέτρια και μόνο με γαρίδες.

Σημαντικό: Θα πρέπει πάντα να διαβάζουμε τις οδηγίες των λιπασμάτων όσον αφορά τη δοσολογία και το περιεχόμενο τους.
Λιπάσματα που περιέχουν χαλκό θα πρέπει να αποφεύγονται σε κάθε περίπτωση αφού είναι γνωστό ότι ο χαλκός είναι θανατηφόρος για τις γαρίδες μας.
Επίσης τα Νιτρικά επηρεάζουν αρνητικά τις γαρίδες.
Επιπλέον όσον αφορά τη δοσολογία θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν ότι ο κατασκευαστής αναφέρει τη συγκεκριμένη δοσολογία για ενυδρεία με πλήρες φυτομάζα και με σωστές-όχι ετεροχρονισμένες αλλαγές νερού.
Σε γενικές γραμμές είναι προτιμότερο να ξεκινάμε με πολύ χαμηλότερη δοσολογία από την αναγραφόμενη και αυξάνουμε στην πορεία σταδιακά και ανάλογα με τα αποτελέσματα.

Στη πράξη:Έχω διατηρήσει γαρίδες για κάποιο χρονικό διάστημα ταυτόχρονα τόσο σε ενυδρείο 50 λίτρων πλήρες φυτεμένο με υψηλό φωτισμό(1w/l), χρήση λιπασμάτων και CO2 με Red Cherry όσο και σε ενυδρείο 50 λίτρων με ελάχιστη Christmas moss χωρίς καθόλου λιπάσματα, χωρίς CO2 και ελάχιστο φωτισμό(0,22w/l) με Red Cherry.

Ας ξεκινήσουμε με το πρώτο ενυδρείο που είναι άλλωστε και το άμεσα ενδιαφερόμενο.
Η χρήση CO2 γινόταν από πλήρες σύστημα με μπουκάλα δοσομετρητή κ.λ.π καθώς και controller.
Τα λιπάσματα που χρησιμοποιούσα ήταν Potassium, Phosphate, Iron και ένα γενικό όλα της Seachem.

Το ενυδρείο με τα παραπάνω χαρακτηριστικά "έτρεχε" για περίπου 4 μήνες και οι γαρίδες μου σε αυτό το διάστημα είχαν πολλαπλασιαστεί γεωμετρικά χωρίς απώλειες.
Η συμπεριφορά τους όμως δεν ήταν ιδιαίτερα φυσιολογική αφού κρύβονταν αρκετά και όταν έριχνα τροφή δεν υπήρχε μάχη ούτε έβγαιναν όλες.
Επιπλέον τα χρώματα τους δεν ήταν ιδιαίτερα έντονα.

Σε σύγκριση με το δεύτερο ενυδρείο εκεί τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά σε σχέση με τη συμπεριφορά των γαρίδων.
Η μάχη για την τροφή ήταν λυσσαλέα, οι γαρίδες είχαν έντονους χρωματισμούς και δεν κρύβονταν σχεδόν ποτέ.
Από την άλλη όμως ο πληθυσμός τους δεν ήταν ιδιαίτερα αυξημένος σε σχέση με τις γαρίδες του πρώτου ενυδρείου.
Η δε moss είχε αυξήσει το μέγεθος της στο τριπλάσιο αυτό το χρονικό διάστημα.

Η συγκεκριμένη συμπεριφορά με προβλημάτισε και δεν μπορούσα να καταλάβω τι έφταιγε ώστε να υπάρχει τέτοια μεγάλη διαφορά στη συμπεριφορά τους. Θεώρησα τα λιπάσματα το συνήθη ύποπτο αλλά από την άλλη γιατί δεν είχε επιπτώσεις στις γέννες ;
Αν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα δεν θα έπρεπε να μην γεννάνε; Γιατί δεν δείχνουν πεινασμένες αλλά κυοφορούν κανονικά; Γιατί δεν έχουν έντονα χρώματα; Γιατί κρύβονται τόσο πολύ;

Η απάντηση δόθηκε ένα πρωί όταν παρατήρησα το ενυδρείο πριν ακόμα ανάψουν τα φώτα του παρά μόνο με τον αμυδρό φωτισμό της μέρας που έμπαινε από το παράθυρο.

Όλες οι γαρίδες ήταν στα ξέφωτα σε κοινή θέα και δραστήριες όσο ποτέ.

Γιατί δεν δείχνουν πεινασμένες αλλά κυοφορούν κανονικά;Στο συγκεκριμένο ενυδρείο υπάρχει σημαντική ποσότητα άλγης και σίγουρα μικροοργανισμούς σε σχέση με το δεύτερο ενυδρείο το οποίο είναι πεντακάθαρο.

Τελικά ο υψηλός φωτισμός είναι τόσο δυσάρεστος για τις γαρίδες; Ναι!

Μετά από 4 περίπου μήνες άδειασε η μπουκάλα με το CO2 και λόγω φόρτου εργασίας ή και αμέλειας-αναβλητικότητας δεν την ξαναγέμισα.
Στο διάστημα αυτό σταμάτησα και τα λιπάσματα για να μην έχω έξαρση άλγης.
Για περίπου ένα μήνα δεν είχα δει καμία κυοφορία και μέτρησα και μερικές απώλειες.
Τα πράγματα επανήλθαν στο φυσιολογικό τους μετά από αυτό το χρονικό διάστημα χωρίς να έχει αλλάξει η συμπεριφορά των γαρίδων.

Στο δεύτερο ενυδρείο και μετά την παύση με το CO2 του πρώτου ενυδρείου οι γαρίδες πλέον ήταν σημαντικά περισσότερες και αναγκάστηκα να αραιώσω λίγο το πληθυσμό τους καθώς και να κλαδέψω τη moss αφού άρχισε να καταλαμβάνει όλο το μήκος και πλάτος του ενυδρείου.

Ανακεφαλαίωση-Συμπεράσματα: Να υπενθυμίσω ότι τα όποια συμπεράσματα έχουν γενική χρήση και είναι αποτέλεσμα των συγκεκριμένων ενυδρείων με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Μεγαλύτερα ή μικρότερα ενυδρεία μπορεί να έχουν διαφορετικά αποτελέσματα.

Επίσης σημαντικό είναι ότι αναφέρομαι σε Red Cherry γαρίδες αφού είναι από τις πλέον ανθεκτικές και ευπροσάρμοστες.

Με τα παραπάνω δεδομένα δεν παρατήρησα πρόβλημα με τη χρήση λιπασμάτων σε φυτεμένα ενυδρεία με τις συγκεκριμένες γαρίδες όσων αφορά την υγεία τους.
Το πρόβλημα είναι έμμεσο και επακόλουθο των απαιτήσεων στις ανάγκες των φυτών με αποτέλεσμα να επηρεάζει τη συμπεριφορά των γαρίδων.

Το πρόβλημα που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι η σταθερότητα των παραμέτρων σε κάθε περίπτωση.

Η χρήση CO2 δεν αντενδείκνυνται αλλά κι εδώ θα πρέπει να προσέξουμε τη σταθερότητα. Η χρήση θα πρέπει να είναι σταθερή και σε φυσιολογικά πλαίσια(30ppm)
Επειδή το CO2 έχει άμεση σχέση με το pH και το KH στον παρακάτω πίνακα παραθέτω τη σχέση αυτή ώστε να μην υπερβαίνουμε τα όρια με αποτέλεσμα τον θάνατο στους ζωντανούς οργανισμούς.


Προσωπική άποψη: Αν θέλει κάποιος φυτεμένο ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων καλό είναι να μην βάλει γαρίδες αφού η κύρια μέριμνα και προσοχή θα είναι τα φυτά.

Για όποιον θέλει ένα ενυδρείο με γαρίδες. κύρια μέριμνα πρέπει να είναι οι γαρίδες και οι απαιτήσεις τους, δηλαδή σταθερές συνθήκες στις παραμέτρους, εύκολα συγκεκριμένα φυτά που απαιτούν οι γαρίδες όπως κάποιο είδος moss, fern κ.λ.π με τόσο φωτισμό όσο είναι απαραίτητος για τη δημιουργία λίγης άλγης.

Με αυτή τη λογική δεν προτείνω τη χρήση λιπασμάτων καθώς και τη χρήση CO2 όσο και τη χρήση Excel σε ενυδρεία με γαρίδες.

Για το Greek Aquarist's Boards με ελεύθερη την αναδημοσίευση αλλά με αναφορά
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_Salonica : 05-04-13 στις 13:52
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-13, 19:03
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

κατατοπιστικοτατο και πολυ σωστο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-13, 19:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πολυ ωραιες παρατηρησεις Αλεξανδρε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-13, 19:41
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Ορισμενα απο αυτα που γραφεις ALEX τα εχω προσεξη και εγω στο φυτεμενο μου που εχω γαριδες ,,δεν εχω φυτα απαιτησεων ,,εχω ταχειας αναπτυξεις και οχι πολλα watt ,και η γαριδες κολυμπάνε οπως τα ψαρια και κυκλοφορούν ανετα και τρωνε και γεννανε συνεχεία.
Και το μονο λιπασμα που βαζω ειναι το Seachem Flourish.
Καλα εκανες και εγραψες αυτο το ποστ γιατι τον τελευταιο καιρο ρωτανε πολλα Μελη για την χρησει λιπασματον στα γαριδαδικα,,με φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-13, 00:07
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Εγω πάλι ριχνω όλη τη σειρά της seachem αλλά στο 1/3 από αυτο που πρέπει κανονικά να ρίξω για τα λίτρα μου και εχω πολλές γαριδες μεσα χωρις κανενα πρόβλημα.
Αυτο που αποφευγω λίγο παραπάνω ειναι σιδηρο και φωσφορο και αυτο μόνο και μονο για τον φοβο εξαρσης άλγεων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-04-13, 08:52
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Η δικη μου εμπειρια λεει οτι ολα τα ειδη Neocaridina Heteropoda (Cherry, Snow Ball, Yellow κλπ) ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικα στα λιπασματα και στο CO2. Και οι ρυθμοι αναπαραγωγης τους ικανοποιητικοι επισης.
Σε ενυδρεια με NO3 στα 2Ο-30 ppm, P στο 2, Fe στο 1+ και PH στο 6.0-6.4 δεν εχουν κανενα προβλημα. ΟΜΩΣ..η KH δεν πρεπει να ξεπερνα το 2 (για να μην εχουμε μεγαλη συγκεντρωση CO2) οπως επισης η λιπανση πρεπει να γινεται σε καθημερινη βαση και οχι ολη μαζι μια φορα την εβδομαδα. Αρα καταληγουμε - και συμφωνουμε με τον Alex - οτι ειναι πιο πολυ θεμα..σταθεροτητας και δευτερευοντως συνθηκων
Γιατι να εχουμε γαριδες σε τετοια "δυσκολα" ενυδρεια? Γιατι ειναι τα πιο αποτελεσματικα "συνεργεια καθαρισμου" και σου δινουν πραγματικα ..λαμπερα σποτελεσματα οσον αφορα την εμφανιση των φυτων σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-04-13, 13:56
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικη μου εμπειρια λεει οτι ολα τα ειδη Neocaridina Heteropoda (Cherry, Snow Ball, Yellow κλπ) ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικα στα λιπασματα και στο CO2. Και οι ρυθμοι αναπαραγωγης τους ικανοποιητικοι επισης.
Σε ενυδρεια με NO3 στα 2Ο-30 ppm, P στο 2, Fe στο 1+ και PH στο 6.0-6.4 δεν εχουν κανενα προβλημα. ΟΜΩΣ..η KH δεν πρεπει να ξεπερνα το 2 (για να μην εχουμε μεγαλη συγκεντρωση CO2) οπως επισης η λιπανση πρεπει να γινεται σε καθημερινη βαση και οχι ολη μαζι μια φορα την εβδομαδα. Αρα καταληγουμε - και συμφωνουμε με τον Alex - οτι ειναι πιο πολυ θεμα..σταθεροτητας και δευτερευοντως συνθηκων
Γιατι να εχουμε γαριδες σε τετοια "δυσκολα" ενυδρεια? Γιατι ειναι τα πιο αποτελεσματικα "συνεργεια καθαρισμου" και σου δινουν πραγματικα ..λαμπερα σποτελεσματα οσον αφορα την εμφανιση των φυτων σου
Με την παρατήρηση σου μου δόθηκε η αφορμή να προσθέσω και τη σχέση pH/KH/CO2.
Πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς ώστε να έχουν μια πιο συγκεκριμένη γνώση για την ποσότητα του CO2 που μπορεί να υπάρξει στο ενυδρείο τους.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι είδους γαρίδες έχουμε στα ενυδρεία μας lingistis Γαρίδες 52 11-09-17 01:25
Εμπειρίες με φωτισμό LED σε φυτεμένα? Apostolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 01-03-12 22:19
Ερωτηση για φιλτρο σε φυτεμένα nicpapa Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 07-11-10 19:06
Ιδέες για φυτεμένα Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 06-07-10 22:01
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05501 seconds with 15 queries