Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-13, 09:45
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Προσοχη στα υγρα τεστ KH/GH της Tetra!

Την Τεταρτη που μας περασε πήρα ενα τεστ KH/GH της Tetra.

Εκτός βέβαια που ήταν απαράδεκτο αφού δεν είχε οδηγίες ούτε στα Ελληνικά ούτε στα Αγγλικά μέσα (Ιταλικα, Γερμανικα, Ρωσικα και δεν ξερω τι αλλες γλωσσες), δεν μπορεσα να κανω με τιποτα το τεστ του GH.

Αποροντας βέβαια, αφου απ' οτι εψαξα και βρήκα στο νετ ηταν κατι πολυ απλο, εψαξα παλι να δω τι γινεται και βρήκα σε ένα φόρουμ μια αναφορά που ελεγε οτι οντως εχει ενα θεματακι. Αν δεν είναι φρεσκο το τεστ τοτε το GH απλα δεν γινεται.

Να το εχουν λοιπον, στο νου τους αυτο οσοι θελουν να παρουν τεστ GH/KH. Να κρατηθούν μακριά απο το TETRA. Το GH δεν δουλευει αν δεν ειναι φρεσκα τα τεστακια. Οσες σταγονες και να προσθεσουν δεν αλλαζει το χρωμα.

Αντιθετα το ΚΗ δουλεψε μια χαρα. Στην πρωτη σταγόνα εγινε μπλε και στην πεμπτη πρασσινο (ΚΗ=5).

Το GH, σπο πείσμα και μονο, το εφτασα στις 60 (!!!!!!!) σταγονες αλλα τιποτα. Εμενε ενα ξεπλημενο πορτοκαλί που απλα σκουρενε οσο εβαζα σταγονες.

Λιγο προσοχη λοιπόν, στην αγορα του, αν δεν είστε 100% σιγουροι οτι ειναι φρεσκο.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-13, 09:50
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ναι το έχω πάθει κι εγώ. έχει οδηγίες στα γαλλικά μόνο από τις "εύκολες" γλώσσες και όντως το GH και το δικό μου δεν έβγαζε αποτέλεσμα, με αποτέλεμσα... να το τελειώσω άδοξα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-13, 12:18
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

φιλε μου κεσανη εγω απο την αλλη τοσο καιρο που το χρησιμοποιω δεν ειχα καποιο προβλημα.ισως να ισχιει αυτο που λες οτι οντως τα παλια δεν μετρουν αλλα για να το κανεις σωστα πρεπει να ριχνεις σταγονα κλεισιμο κουνημα και ξανα μανα το ιδιο.εαν το πας σταγονα σταγονα σερυ εχω την εντυπωση οτι δεν βγαινει σωστα.απο οτι μετεφρασα στα οταλικα ετσι θελει.εγω τουλαχιστον ετσι το κανω γιατι αλλιως σεν αλαζει χρωμα με την καμια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-13, 12:22
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

API φίλε μου.....
Εγγύηση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-13, 12:38
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου κεσανη εγω απο την αλλη τοσο καιρο που το χρησιμοποιω δεν ειχα καποιο προβλημα.ισως να ισχιει αυτο που λες οτι οντως τα παλια δεν μετρουν αλλα για να το κανεις σωστα πρεπει να ριχνεις σταγονα κλεισιμο κουνημα και ξανα μανα το ιδιο.εαν το πας σταγονα σταγονα σερυ εχω την εντυπωση οτι δεν βγαινει σωστα.απο οτι μετεφρασα στα οταλικα ετσι θελει.εγω τουλαχιστον ετσι το κανω γιατι αλλιως σεν αλαζει χρωμα με την καμια.
εγώ το έκανα σίγουρα σωστά, το διάβασα στα γαλλικά, δεν ήταν παλιό αλλά είχε πρόβλημα. ίσως κάποια παρτίδα τι να πω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-13, 13:10
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Προσοχη στα υγρα τεστ KH/GH της Tetra!

Επειδή δεν ξερω Γαλλικα κατεβασα τις οδηγίες απο το site της. Δεν τιποτα δυσκολο ουτε εχει καποια διαδικασια. Οτι εκανα για το τεστ του ΚΗ εκανα και γι' αυτο. Ενω στο ΚΗ ολα πηγαν σωστα στο GH δεν γινονταν τιποτα

Δες εδω:

http://www.aquaticplantcentral.com/f...a-gh-test.html

Και οντως το χρωμα που επερνε δεν ηταν κοκκινο, αλλα ενα ξεπλημενο πορτοκαλι. Ισως και κιτρινο θα μπορουσες να το πεις. Και δεν αλλαζε με τιποτα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-03-13, 14:29
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Μήπως πρέπει να το πείς στο κατάστημα αφου ειναι πρόσφατα αγορασμένο για να στο αλλάξει;
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-03-13, 15:12
Το avatar του χρήστη kapngage
kapngage Ο χρήστης kapngage δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Αθηνα(Αγια Βαρβάρα - Αιγάλαιο)
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παντός και τα τεστ της sera για Gh έχουν μέσα EDTA όπου άμα ληξη δεν κάνει καλη αντίδραση για σωστές μετρήσεις ! Λογικά και τα Tetra έχουν το ίδιο αντιδραστιριο μπορει και κάποια αλλα . Παντός και στη Σχολη το ίδιο αντιδραστιριο χρησιμοποιούμε για σωστά αποτελεσματα με ογκομετρηση .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-03-13, 20:57
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Προσοχη στα υγρα τεστ KH/GH της Tetra!

Ο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως πρέπει να το πείς στο κατάστημα αφου ειναι πρόσφατα αγορασμένο για να στο αλλάξει;

Απο την τσαντίλα μου αδειασα ολο το μπουκαλακι αφου εκανα το τεστ καμποσες φορες

Αλλα το κακο ειναι οτι εψαξα το κουτακι γυρω-γυρω και δεν εχει πουθενα ημερομηνία λήξης! Επομενως τι να παω να του πω?

Ειναι καθαρο φαουλ της Tetra αυτο. Θα έπρεπε να εχει ημερομηνία λήξης εφόσον υπάρχει τέτοιο θέμα.

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapngage Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντός και τα τεστ της sera για Gh έχουν μέσα EDTA όπου άμα ληξη δεν κάνει καλη αντίδραση για σωστές μετρήσεις ! Λογικά και τα Tetra έχουν το ίδιο αντιδραστιριο μπορει και κάποια αλλα . Παντός και στη Σχολη το ίδιο αντιδραστιριο χρησιμοποιούμε για σωστά αποτελεσματα με ογκομετρηση .
Δυστυχως δεν το κατεχω το αθλημα. Ειναι πολυ πιθανό να γινεται αυτο που λες.

Ενα μπουκαλακι εχει ολο και ολο το #@$&£¤¥!!!!!! Στην πρωτη σταγονα θα επρεπε να παρει μια κοκκινωπη απόχρωση και στην συνέχεια βαζοντας μια-μια κάποια στιγμη να γινει πράσινο. Τοσο απλα.

Αυτο στην πρωτη σταγόνα εγινε κιτρινο και τέρμα. Οσες και να πρόσθετα απλα κιτρινιζε περισσότερο. Καμια διαθεση να γίνει πράσινο.

Ομοιως και το τεστ ΚΗ. Αυτο ομως, θα αλλαζε απο μπλε σε πράσινο. Βεβαια αυτο εγινε κανονικά. Αλλαξε στην 5η σταγονα, αρα λοιπον εχω ΚΗ=5.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kesanis : 18-03-13 στις 11:34
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υγρα τεστ api peristerigeo Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-01-11 21:18
Υγρα Τεστ της API ? fotis80 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 05-02-10 08:57
υγρα τεστ????? harris samos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 27-07-09 18:37
ΥΓΡΑ ΤΕΣΤ ANXRI Γλυκό νερό - Γενικά 2 20-03-09 22:49
Υγρα τεστ TETRA Andros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 27-12-08 20:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05142 seconds with 14 queries