Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-12, 22:07
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απλός αυτοματισμός για μεταγωγή σε ΔΕΗ από αστοχία UPS.

Νομίζω ότι ο τίτλος λέει ξεκάθαρα για το τι πρόκειται.

Είναι λοιπόν ένα απλό κυκλωματάκι το οποίο βοηθάει όσους από εμάς έχουμε κάποιο UPS να υποστιρίζει το ενυδρείο μας. Το βασικότερό μας πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα UPS, εφόσον η διακοπή ρεύματος διαρκούσε πολύ, έκλειναν για να προστατεύσουν τις μπαταρίες τους από βαθιά εκφόρτιση. Μετά την επαναφορά του ρεύματος όμως, ΔΕΝ επανέρχονταν σε λειτουργία. Ως αποτέλεσμα παρόλο που το ρεύμα επανέρχονταν, το ενυδρείο μας έμενε εκτός γιατί απλά κάποιος έπρεπε να πατήσει το @#%$^&@ κουμπάκι ώστε να ξαναπάρει εμπρός το UPS.
Καταλαβαίνουμε λοπόν ότι είναι μεγάλο μείον αυτό.

Κάτι που επείσης θα μπορούσε να συμβεί είναι να κλείσει κατευθείαν το UPS με την διακοπή, αφού έχει προβληματικές μπαταρίες. Οπότε πάει περίπατο κατ' ευθείαν η "προστασία" που μας προσφέρει αφού με την παραμικρή διακοπή, έστω και ολιγόλεπτη, αυτό θα έσβηνε και θα παρέμενε σβηστό.

Χάλι μαύρο, έτσι? ¶χρηστο λοιπόν το UPS! (τουλάχιστον αυτά που έχουν normal τιμές).

Λοιπόν με το απλό αυτό κύκλωμα, με ελάχιστα και πάφθινα υλικά μπορούμε να μετάγουμε το ενυδρείο μας στο δίκτυο της ΔΕΗ στις αντίστοιχες αυτές περιπτώσεις. Οπότε με το που ξαναέρθει το ρεύμα, το ενυδρείο μας θα ξαναλειτουργήσει.

Βέβαια το κύκλωμα δεν είναι και κάποιο ρομπότ. Οπότε το UPS θα παραμήνει εκτός, μέχρι κάποιος να πατήσει το κουμπί που είπαμε. Θα είμαστε πλέον πάνω στην ΔΕΗ αλλά τουλάχιστον το ενυδρείο μας δεν θα μείνει σβηστό.

Ενα PDF αρχειάκι είναι, μπορείτε να το κατεβάσετε και να το υλοποιήσετε όσο πιο καλά μπορεί ο καθένας σας. Το μεράκι και το πόσο "πιάνει το χέρι μας" είναι το όριο.

Αν και η όλη σχεδίαση είναι πάρα πολύ απλή, είμαι στην διάθεση όποιου θέλει να ρωτήσει κάτι.

¶ντε και καλές κατασκευές.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf autorelease.pdf (202,2 KB, 465 εμφανίσεις)
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-12, 22:19
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Απλο και καλο, μπραβο.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-12, 09:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-12, 12:16
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

να προσθεσω κατι... ενα ups δεν μπορει να κρατησει το ενυδρειο μας για πολυ ωρα.. ιδικα τα ενυδρεια που εχουν μεγαλους κυκλωφοριτες-αντλιες το ups πρεπει να ειναι υπερβολικα μεγαλο και πανακριβο για να κρατησει αυτο το συστημα.. αυτο ηταν κατι το οποιο προβληματισε και εμενα σαν ηλεκτρολογο και σκευτικα κατι πολυ απλο... το ενυδρειο μας και με 5-6 ωρες διακοπη δεν παθενει τπτ.. εκει που πονανε τα ψαρια μας ειναι στο οξυγωνο. ετσι λοιπον δινω το κυκλωμα μου κατευθειαν απο δεη και περναω την παροχη του ups απο μια normal close επαφη ενος ρελλε. οταν πεσει η δεη τοτε το ρελλε παει στην αρχικη του θεση (normal close ) και δουλευει μονο η αεραντλια η οποια ειναι πολυ μικρη σε καταναλωση και με ενα πολυ μικρο και απλο ups θα την κρατησει παρα πολλες ωρες.. αυτο το κανω εγω στο δικο μου συστημα .. καποιος που δουλευει συνεχεια αεραντλια την κουμπονει μονη της μονιμα στο ups..
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-13, 15:21
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ χρειάζεται να κρατήσει τίποτα παραπάνω από... έναν θερμαντήρα. Τα φίλτρα ΔΕΝ έχουν πρόβλημα για μερικές ώρες.-
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-13, 17:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ χρειάζεται να κρατήσει τίποτα παραπάνω από... έναν θερμαντήρα. Τα φίλτρα ΔΕΝ έχουν πρόβλημα για μερικές ώρες.-
και ισως καμια αεραντλια αν εχει αναγκη οξυγονου το ενυδρειο (πχ μεγαλη ιχθυοφορτωση)

υγ1 μιλαμε παντα για γλυκο νερο
υγ2 ο θερμαντηρας, ρυθμισμενος σε πιο χαμηλα ορια, για κρατησει περισσοτερο η μπαταρια, αν ειναι μεγαλη η διακοπη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-13, 17:21
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Να ΜΗΝ υπάρχει μεγάλη ιχθυοφόρτωση... κακό είναι όπως και να έχει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-13, 17:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ΜΗΝ υπάρχει μεγάλη ιχθυοφόρτωση... κακό είναι όπως και να έχει!!!
Συμφωνω. Ενα απο τα προβληματα της μεγαλης ιχθυοφορτωσης φαινονται και στην διακοπη ρευματος.
Εγω παντως που πιστευω οτι εχω νορμαλ προς μεγαλη, δεν κανω τιποτα μεχρι 12ωρη διακοπη, παρα μονο προσοχη στη θερμοκρασια και προσεκτικα αυξανομενο ταισμα μετα τη διακοπη. Ισως και μια αλλαγη νερου ή μετρησεις δωσουν περισσοτερη ασφαλεια σε καποιους που δεν ειναι σιγουροι για το ενυδρειο τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-13, 18:05
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τα ΙΔΙΑ λέμε ωρε!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-13, 22:27
airs Ο χρήστης airs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: tripoli
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή υπαρχει!!!

υπάρχει τετοιο ups. Έχω εγώ για την προστασία του ps3 και ενός media player με σκληρό δίσκο. Δεν έχω άμεση οπτική επαφή με αυτό γι' αυτό με επιφύλαξη σας γράφω ότι, πρέπει να είναι μάρκα lamtech. Αυτό λοιπόν όταν αποκατασταθεί η παροχή της ΔΕΗ παρέχει αυτόματα αμέσως ρεύμα στις συνδεδεμένες συσκευές. Για τη χρήση που το έχω εγώ, το γεγονός αυτό βέβαια με ενοχλεί. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-13, 23:21
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Απλός αυτοματισμός για μεταγωγή σε ΔΕΗ από αστοχία UPS.

Ενόσω το ups ειναι σε λειτουργια εννοειται οτι θα επανασυνδεσει το δικτυο, μολις αποκατασταθει η διακοπη ρευματος. Αυτη ειναι άλλωστε η δουλεια του. Να παρεχει backup ρευμα κατα την διακοπη και να επανασυνδεσει αμεσα με την επαναφορα του δικτυου.

Το προβλημα ξεκιναει εαν διακοψει την λειτουργια του λογω εκφορτισης ή αστοχιας μπαταριων. Εκει τι γινεται.

Αυτα που εχουν νορμαλ τιμες δυστυχως δεν επαναλειτουργουν εφοσον σβησουν. Θα πρεπει καποιος να τα ξαναξεκινησει. Αλλιως μενουν επ' αοριστον σβηστα και οτι φυσικα ειναι επανω τους εκτος λειτουργιας.

Το απλουστατο αυτο κυκλωματακι ενοσο το ups ειναι οκ τοτε το κραταει "εντος". Εφοσον τωρα υπαρξει μια διακοπη ρευματος τετοιας διαρκειας που το ups εξαντλησει τις μπαταριες του και σβησει τοτε αυτο κανει απομανδαλωση. Βγαζει εκτος δηλαδη, το ups και συνδεει κατ' ευθειαν τα φορτια του στο δικτυο της ΔΕΗ. Ετσι μολις επανερθει το ρευμα αυτα θα επαναλειτουργησουν και δεν θα παραμηνουν "εκτος" λογω του σβηστου ups.

Επεισης αυτονοητα, μας δινει και προστασια απο αστοχια των μπαταριων. Δηλαδη αν οι μπαταριες του ups ειναι χαλασμενες και δεν κρατανε καθολου, τοτε με την παραμικρη διακοπη το ups μας θα σβησει. Ακομη και 1 λεπτο δηλαδη να κρατησει η διακοπη το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο, σαν να ειχε κρατησει ωρες και ωρες. Ενα ups σβηστο, οτι εχουμε βαλει επανω του σβηστο και να εχει ρευμα η ΔΕΗ κανονικοτατα. Καταλαβαινεις αυτο ειναι πολυ κακο. Αυτο το κυκλωματακι, με το που θα γινει η διακοπη της ΔΕΗ και δεν θα κρατησει το ups λογω χαλασμενων μπαταριων, θα το βγαλει εκτος και ετσι σε 1 λεπτο που θα ξαναερθει το ρευμα, ολα θα ξεκινησουν κανονικα.

Αυτες ειναι οι δυο βασικες δουλειες του και το χρησιμοποιω, γιατι εγω πανω στο ups που εχω παρει, εχω βαλει τα 2 φιλτρα μου. Οποτε με ενδιαφερει αμεσα η επαναλειτουργια τους, μολις επανερθει το ρευμα, οποτε και αν ειναι αυτο.

Στο πρακτικο μερος τωρα, ειδα οντως και τις δυο χρησιμοτητες του. Προσφατα άλλαξα τις μπαταριες που ειχε απο την μαμα του. Σε μια στιγμιαία διακοπη ρευματος, δεν κρατησε καθολου. Εσβησε αμεσως, ενω το ρευμα επανήλθε σε δευτερολεπτα. Σκεψου τωρα να μην ειχα αυτο το κυκλωματακι και να ελειπα, ας πουμε για 7-8 ωρες απο το σπιτι. Σιγουρα δεν θα ηταν και οτι καλυτερο.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-13, 19:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αναρωτιεμαι, θα αξιζε να βγαλω στην αγορα 12 ή 24volt ενυδρειακα (κομπλε, θερμαντηρες, ανεμιστηρακια, κυκλοφορητες, φιλτρα, λαμπες κτλ) μαζι με ολο τον απαιτουμενο εξοπλισμο? (μπαταριες κτλ με πολλες ωρες η μερες αυτονομιας χωρις ups )


... ετσι σαν ιδεα, ποσοι θα εδιναν χρηματα για να αναβαθμισουν τον εξοπλισμο τους? (με δεδομενο βεβαια πως ποιοτικα θα ειναι φυσικα ανωτερα απο τις τυπικες βιομηχανοποιημενες κατασκευες)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-03-13, 20:07
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Απλός αυτοματισμός για μεταγωγή σε ΔΕΗ από αστοχία UPS.

Δηλαδη, πως το σκεφτεσαι? Υπαρχουν δυσκολιες σε τετοιο εγχείρημα και ανασταλτικοι παραγοντες. Δυσκολιες οπως η θερμανση, ισχυς=ταση Χ ρευμα (καταλαβαινεις τι θελω να πω).
Η τροφοδοσία πως θα ειναι? Μια, κεντρικη? Επι μερους, διαφορετικες?
Πως σκέφτεσαι να προσφερεις την αυτονομία? Απο τιμες τι θα γίνεται?

Πιστευω οτι αν κάποιος ξεκινησει κατι τετοιο, θα στοχεύει σε μια περιορισμενη ομαδα χρηστών και παλι για μεμονομενο εξοπλισμό. Οχι για τα παντα!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-03-13, 20:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη, πως το σκεφτεσαι? Υπαρχουν δυσκολιες σε τετοιο εγχείρημα και ανασταλτικοι παραγοντες. Δυσκολιες οπως η θερμανση, ισχυς=ταση Χ ρευμα (καταλαβαινεις τι θελω να πω).
Η τροφοδοσία πως θα ειναι? Μια, κεντρικη? Επι μερους, διαφορετικες?
Πως σκέφτεσαι να προσφερεις την αυτονομία? Απο τιμες τι θα γίνεται?

Πιστευω οτι αν κάποιος ξεκινησει κατι τετοιο, θα στοχεύει σε μια περιορισμενη ομαδα χρηστών και παλι για μεμονομενο εξοπλισμό. Οχι για τα παντα!

Για αλλους μπορει να υπαρχουν δυσκολιες, και για αλλους να ειναι αδυνατο, για μενα απλα ειναι και εφικτο και πανευκολο μια και ειναι κομματι της δουλειας μου.
Τις θεωρητικουρες αν θες τις συζηταμε μια μερα βγαινοντας για ενα καφεδακι, εγω απλα βλεπω μια αναγκη και ρωταω -οχι απλα ως χομπυστας αλλα ως επαγγελματιας- αν υπαρχει πιθανοτητα να υπαρξει οντως ενδιαφερον για τετοια πραγματα στην αγορα, (οσοι παθιαζονται με την ασφαλεια εχουν διπλο λογο για κατι τετοιο)
-------------------------
+ αν θα υπηρχε καποιος που θα ηταν διατεθειμενος να σπρωξει στην αγορα τετοια πραγματα (μαγαζι η ελευθερος πωλητης κτλ...)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 23-03-13 στις 20:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-03-13, 21:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν υπαρχει πιθανοτητα να υπαρξει οντως ενδιαφερον για τετοια πραγματα στην αγορα, (οσοι παθιαζονται με την ασφαλεια εχουν διπλο λογο για κατι τετοιο) εμένα μου ακούγεται ενδιαφέρον-αν και το κόστος βέβαια είναι λογικό
-------------------------
+ αν θα υπηρχε καποιος που θα ηταν διατεθειμενος να σπρωξει στην αγορα τετοια πραγματα (μαγαζι η ελευθερος πωλητης κτλ...)
κάντο εσύ πιο συγκεκριμένο και νομίζω ότι υπάρχουν και τέτοιοι.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-03-13, 22:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Φιλε Κλεόβουλε, θα κανω μια οικονομοτεχνικη μελλετη να δω ποσο λογικο μπορει να ειναι το κοστος για 5-6 πραγματακια (πιστευω μπορει να ειναι αρκετα λογικο).
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 24-03-13 στις 08:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απλές ερωτήσεις Vodka Αρχάριοι γλυκού νερού 2 10-12-09 14:06
Τι ειναι αυτο? imichal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 14-01-08 10:34
ΤΙ ΕΙΝ ΑΥΤΟ??? Gioutsos Malawi 13 17-01-07 17:20
απλές χαζές ερωτήσεις ... crazyio Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-12-06 00:26
Αυτοματισμός Ενυδρείων-Ερευνα lasal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 16-03-04 12:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08797 seconds with 14 queries