Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-09, 17:35
NECRON Ο χρήστης NECRON δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2009
Περιοχή: PTOLEMAIDA
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή πληροφοριες για γατοψαρα

Καλησπερα.Ποιο πανω αναφερω οτι εχω ενα 10λιτρο ενυδρειο με 2 γατοψαρα τον οποιων δεν γνωριζω το ειδος οπως και 2 γλυφτες που φυσικα και τα 4 εχουν μπει σε ενυδρειο ενος γνωστου μου ο οποιος ασχολειται χρονια με το χομπυ χορις να το ξερω και διαθετει ενυδρειο 2μιση τονων μεσα σε τοιχο.Ασχολειται κυριως με cory κλοουν και σκαλαρια.Εψαξα λοιπον και βρηκα τα ειδη των γατοψαρων που εχω και ειναι τα εξης:synodontis euterus kai synodontis nigriventris.Ο euterus δεν γυρναει αναποδα και εχει χρωμα γκρι με μαυρες βουλες και το ραχιαιο πτερυγιο δεν ειναι πολυ καθετο..Ο nigriventris ειναι μαυρος με ασπρες ριγες to ραχιαιο πτερυγιο ειναι καθετο και συνηθως ανασηκωμενο και κολυμπαει μερικες φορες αναποδα και μερικες ισια.Εαν κανω λαθος πειτε μου αν μπορειται που μπορω να δω αυτα τα ειδη.Τους ειχα ενα πλοιο διακοσμητικο και κρυβονταν εκει μεσα και ο nigriventris κοινουνταν συνηθως αναποδα μεσα στο πλοιο.Ερωτηση 1η:Σε τι συνθηκες ζουνε αυτα τα ψαρια(ph,nh3,no2,θερμοκρασια,σκληροτητα)?Και επισης ο ενας απο τους 2 γλυφτες που εχω μοιαζει με l144 αλλα ειναι αρκετα ποιο κοκκινος.Τι ειδος μπορει να ειναι?Και επισης πηδαει εξω απο το νερο.Ο αλλος ειναι μαυρος κοινος γλυφτης.
-------------------------
Επισης τα γατοψαρα που ανεφερα σε τι ενυδρειο ζουνε?Εβλεπα για το panague nigrolineatus(Royal panaque l027) kαι to hypancistrus sp l 269(Queen Arabesque pleco).Σε σχεση με τα αλλα pleco μονο στο χρωμα εχουν διαφορα?Αξιζει η αγορα τους η ειναι δυσευρετα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NECRON : 05-04-09 στις 17:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-09, 12:16
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=334

http://www.planetcatfish.com/catelog...species_id=121
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-09, 18:28
NECRON Ο χρήστης NECRON δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2009
Περιοχή: PTOLEMAIDA
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Επειδη στο ενυδρειο θελω να βαλω και φυτα το υποστρωμα θα το στρωσω πρωτα μετα θα βαλω τις πετρες και μετα θα κανω το στρωσιμο με αμμωνια?επεισης τα φυτα υστερα απο το στρωσιμο αμμωνιας θα μπουνε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-09, 19:37
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Βαλτα ολα πριν αρχισεις το στρωσιμο (πετρες,χαλικια,υποστρωμα,φυτα).

Ομως αν μιλας για το 10λιτρο, εχε στο νου οτι μπαινουν μονο το πολυ καποια σαλιγκαρια μεσα, αντε στη χειροτερη (με συχνες αλλαγες νερου) ευκολες γαριδες η ενας μονομαχος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-09, 21:22
Το avatar του χρήστη PHILIPAN
PHILIPAN Ο χρήστης PHILIPAN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2006
Περιοχή: KERATSINI
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NECRON Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.Ποιο πανω αναφερω οτι εχω ενα 10λιτρο ενυδρειο με 2 γατοψαρα τον οποιων δεν γνωριζω το ειδος οπως και 2 γλυφτες που φυσικα και τα 4 εχουν μπει σε ενυδρειο ενος γνωστου μου ο οποιος ασχολειται χρονια με το χομπυ χορις να το ξερω και διαθετει ενυδρειο 2μιση τονων μεσα σε τοιχο.Ασχολειται κυριως με cory κλοουν και σκαλαρια.Εψαξα λοιπον και βρηκα τα ειδη των γατοψαρων που εχω και ειναι τα εξης:synodontis euterus kai synodontis nigriventris.Ο euterus δεν γυρναει αναποδα και εχει χρωμα γκρι με μαυρες βουλες και το ραχιαιο πτερυγιο δεν ειναι πολυ καθετο..Ο nigriventris ειναι μαυρος με ασπρες ριγες to ραχιαιο πτερυγιο ειναι καθετο και συνηθως ανασηκωμενο και κολυμπαει μερικες φορες αναποδα και μερικες ισια.Εαν κανω λαθος πειτε μου αν μπορειται που μπορω να δω αυτα τα ειδη.Τους ειχα ενα πλοιο διακοσμητικο και κρυβονταν εκει μεσα και ο nigriventris κοινουνταν συνηθως αναποδα μεσα στο πλοιο.Ερωτηση 1η:Σε τι συνθηκες ζουνε αυτα τα ψαρια(ph,nh3,no2,θερμοκρασια,σκληροτητα)?Και επισης ο ενας απο τους 2 γλυφτες που εχω μοιαζει με l144 αλλα ειναι αρκετα ποιο κοκκινος.Τι ειδος μπορει να ειναι?Και επισης πηδαει εξω απο το νερο.Ο αλλος ειναι μαυρος κοινος γλυφτης.
-------------------------
Επισης τα γατοψαρα που ανεφερα σε τι ενυδρειο ζουνε?Εβλεπα για το panague nigrolineatus(Royal panaque l027) kαι to hypancistrus sp l 269(Queen Arabesque pleco).Σε σχεση με τα αλλα pleco μονο στο χρωμα εχουν διαφορα?Αξιζει η αγορα τους η ειναι δυσευρετα?

__________________
Panos M. Philipakopoulos
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-09, 16:14
NECRON Ο χρήστης NECRON δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2009
Περιοχή: PTOLEMAIDA
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Για το ειδος των ψαριων που θελω να βαλω δηλαδη τα cory χρειαζονται πετρες λειες και οχι ασβεστολιθικες.Σκεφτομαι να παω σε ενα ποταμι να μαζεψω δοξα το θεο εχουμε αρκετα στην περιοχη μου.Αυτες οι λειες μη ασβεστολιθηκες πετρες δεν τριβονται ετσι?Μπορω να εχω φωτο απο ενα ενυδρειο με τετοιες πετρες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
120 με γατοψαρα! gwgw Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 04-09-08 16:17
Δόντια σε γατοψαρα. ATHRAS Αρχάριοι γλυκού νερού 8 09-02-08 16:06
τι γατοψαρα? naupaktos84 Ζωοτόκα 9 24-12-07 17:48
γατοψαρα με κιχλιδες popay72 Malawi 14 08-10-07 18:02
ΓΑΤΟΨΑΡΑ Χαραμάδας Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 04-06-07 12:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03711 seconds with 13 queries