Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-20, 18:49
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Μεσογειακές σκέψεις

Γεια χαρά στην ομάδα,
οι σκέψεις για μεσογειακό με τυραννάν εδώ και κάμποσα χρόνια και πάντα κάτι γινόταν και το ανέβαλα. Το φετινό καλοκαίρι κάνοντας πολλές υποβρύχιες βόλτες η ιδέα ρίζωσε για τα καλά και πρέπει κάτι να γίνει για αυτό!
Τα πλάσματα που με έχουν κερδίσει είναι οι ανεμώνες, πράγμα ευχάριστο μιας και οι απαιτήσεις τους είναι σχετικά πιο εύκολες χωρίς να θέλω να τις υποτιμήσω! Από ψάρια σκέφτομαι κάποιο Tripterygion αν είναι δυνατόν αλλιώς και μόνο ανεμώνες μου αρκούν και μου περισσεύουν!
Λόγο χώρου αλλά και περιορισμένου χρόνου για ρουτίνες προσανατολίζομαι σε ένα ενυδρείο 20-40 λίτρων, γνωρίζω το ότι όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο και σταθερότερο. Έχω στο μυαλό μου ότι θα χρειαστώ κάποια πράγματα τα οποία θα παραθέσω και θέλω τη γνώμη σας.
Θα χρειαστώ κάτι παραπάνω από μικρό φίλτρο με αντιφώσφορο/άνθρακα με καλή ροή;
Αυτόματη αναπλήρωση DIY;
Απλό φωτιστικο;
Πόσο βράχο; Ξέρω οτί πάει και ανάλογα τα λίτρα αλλά στο περίπου
¶μμος-αραγωνίτης είναι υποχρεωτικός; Μπορεί να γίνει bate bottom;
Θα χρειαστεί κάποια προετοιμασία για το νερό της αλλαγής αν γίνεται κατευθείαν από τη θάλασσα;
Αυτά για την ώρα και βλέπουμε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-08-20, 22:17
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takaros Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρά στην ομάδα,
οι σκέψεις για μεσογειακό με τυραννάν εδώ και κάμποσα χρόνια και πάντα κάτι γινόταν και το ανέβαλα. Το φετινό καλοκαίρι κάνοντας πολλές υποβρύχιες βόλτες η ιδέα ρίζωσε για τα καλά και πρέπει κάτι να γίνει για αυτό!
Τα πλάσματα που με έχουν κερδίσει είναι οι ανεμώνες, πράγμα ευχάριστο μιας και οι απαιτήσεις τους είναι σχετικά πιο εύκολες χωρίς να θέλω να τις υποτιμήσω! Από ψάρια σκέφτομαι κάποιο Tripterygion αν είναι δυνατόν αλλιώς και μόνο ανεμώνες μου αρκούν και μου περισσεύουν!
Λόγο χώρου αλλά και περιορισμένου χρόνου για ρουτίνες προσανατολίζομαι σε ένα ενυδρείο 20-40 λίτρων, γνωρίζω το ότι όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο και σταθερότερο. Έχω στο μυαλό μου ότι θα χρειαστώ κάποια πράγματα τα οποία θα παραθέσω και θέλω τη γνώμη σας.
Θα χρειαστώ κάτι παραπάνω από μικρό φίλτρο με αντιφώσφορο/άνθρακα με καλή ροή;
Αυτόματη αναπλήρωση DIY;
Απλό φωτιστικο;
Πόσο βράχο; Ξέρω οτί πάει και ανάλογα τα λίτρα αλλά στο περίπου
¶μμος-αραγωνίτης είναι υποχρεωτικός; Μπορεί να γίνει bate bottom;
Θα χρειαστεί κάποια προετοιμασία για το νερό της αλλαγής αν γίνεται κατευθείαν από τη θάλασσα;
Αυτά για την ώρα και βλέπουμε. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Με αυτά τα λίτρα ξεκινήσαμε οι περισσότεροι...
Ένα μικρό φίλτρο το οποίο να έχει ικανοποιητική ροή όμως, είναι αρκετό, ανάλογα με τον ρυθμό/ποσότητα των αλλαγών νερού σου... Ανδ εν αρκεί, μιας και τα λίτρα σου είναι λίγα, μπορείς να βάλεις και καμιά δεύτερη αντλία να βοηθάει...
Αν έχεις πρόσβαση στην θάλασσα και μπορείς να κάνεις αλλαγές 50% π.χ. ανά 5ήμερο, τότε πιστεύω δεν θα χρειαστείς κάποιο σκίμερ ή άλλη μέθοδο εξαγωγής νικτρικών/φωσφορικών...
Και μόνο ενεργό άνθρακα αν έχεις μέσα, το ίδιο κάνει...
Τις ανεμώνες μην τις υποτιμάς από πλευράς ταΐσματος!! Μπορούν να φάνε περισσότερο και από δυο ψαράκια και αν έχεις ικανοποιητικό φωτισμό, να τις δεις να τριπλασσιάζονται σε μέγεθος απ' ότι πιθανόν να τις βλέπεις στην θάλασσα...
Μπορεί να μην έχουν εξειδικευμένες ανάγκες σε φωτισμό όπως οι τροπικές, αλλά πολλές μεσογειακές είναι φωτοσυνθετικές (π.χ. viridis)
Φωτιστικό θα σου πρότεινα κάτι που να είναι 0.5w/l Και προβολάκια στα 6500K είναι οκ...
Αναπλήρωση αν μπορείς τους καλοκαιρινούς μήνες να την κάνεις χειρωνακτικά, 1-2 φορές την μέρα, καθημερινά, είσαι οκ...
Σχετικά με τον βράχο, αν μπορείς βάλε όσο πιο πορώδη μπορέις, προσέχοντας να μην έχει κομμάτια από σφουγγάρια πάνω... Το πόσο είναι σχετικό!!
Υπόστρωμα, βάλε ότι έχει η θάλασσά σου... μπορείς και να μην βάλεις καθόλου αν δεν θες...
Το νερό της αλλαγής να προσέχεις να είναι κοντά στην θερμοκρασία του ενυδρείου σου πριν την κάνεις..
Καλή αρχή και για οποιαδήποτε άλλη απορία σου, εδώ είμαστε...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-20, 21:07
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Προχώρησε καθόλου το πρότζεκτ ή είμαστε ακόμη στη μελέτη και θέλουμε περαιτέρω βοήθεια ;;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκέψεις για F.O st@vros Fish Only 123 24-01-18 10:57
Ο μικρός φυσικός μεσογειακός ύφαλος! voas Μεσογειακό 19 02-06-17 18:59
Σκέψεις; Hlio Γλυκό νερό - Γενικά 3 20-05-15 20:45
Μεσογειακές ανεμώνες. g81gr Μεσογειακό 11 10-03-15 21:56
1ος Μεσογειακός Διαγωνισμός Δίσκων στην Αθήνα mathaios81 Δίσκοι 8 02-10-12 20:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17787 seconds with 15 queries